-A Inzinking van Eyskens houdt de stemming over Eenheidswet op Onderlinge verdeeldheid in socialistische gelederen HET WEER m Meer treinen op de lijn Amsterdam-Rotterdam Regering wil radio en televisie in één wet regelen Tweede Kamer voelt zich door nieuwe visie verrast Nieuwe Staatslening van 350 min kerko japonnen Nederlander coördineert hulp in Kongo Haarlemmers zonder overstappen naat UtrechtBrabant en Limburg STAATSSECRETARIS SCHOLTEN: VPRO-plan voor nationale omroep verworpen DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER Tegen 99l/2 rente 41/ èee. MORRIS 'êeforeyou êuij! SEIZOEN-OPRUIMING Liberale zwenking? Iets zachter RESTANTEN 11.95 - 19.95 enz. Gr, Houtstr. 90, Haarlem Tel. 20451 Renard hardnekkig Zaterdag: HAZELNOOTTAARTJE HAZENBERG Militairen naar Suriname Het woord is aan Zomerdienst N.S. ingrijpend gewijzigd Revanche Exotisch Amsterdam „BOUWPAKKETTEN" o.a. „DE HOUTHAL" In de krant van heden: VRIJDAG 13 JANUARI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJimridou. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur^imor^oster^k^AdjMïo^ De minister van Financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 4/ pet. lening groot 350 miljoen tegen een koers van 99 M pet. Aldus deelt het ministerie van Financiën mede. Aflossing van de lening zal geschieden in 30 jaarlijkse ter mijnen en wel afwisselend 3 pet., 4 pet. en 3 pet. per jaar, zodat telkens in drie opeen volgende jaren 10 pet. van de lening wordt gedelgd, te beginnen op 1 maart 1962. Ver sterkte of algehele delging is de eerste 10 jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 1 maart 1961: de coupons verschijnen jaarlijks op 1 maart. De storting op de toegewezen schuldbe wijzen zal moeten geschieden op 1 maart 1961. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zulen worden afgegeven in stukken van 1000 en 100, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregister inschrijvingen zal kunnen geschieden tot bedragen van tenminste 100.000. Het ligt in de bedoeling de inschrijving open te stellen op maandag 30 januari van 9 tot 16 uur, bij het Agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. Opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Het prospectus zal binnenkort, vermoedelijk op 19 januari, verschijnen. Advertentie BARTELLORISSTR HAARLEM TEL T3439 EEIOSÈsTRAAT (Bl> KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 tim wm Amsterdam bouwt en breekt. Aan de kant van het Westeinde maken slopers korte metten met de galerij. Straks zal worden begonnen met de bouw van het hoofdkantoor van de Nederlandsche gereed zijn. Bank. Intussen rijst in Zuid het Hilton- hotel naar grote hoogten. De lift schacht waarin ook het schoorsteen kanaal is verwerkt, torent al boven de omgeving uit. In 1962 zal het hotel (Van onze correspondent) Tegen alle verwachtingen in heeft de Belgische Kamer gisteren niet gestemd over het ontwerp van de wet voor economische expansie, sociale vooruitgang en financiële gezondmaking, beter bekend als het ontwerp voor de Eenheidswet. Tijdens de debatten is eerste-minister Gaston Eyskens gisteren tegen het einde van de middag namelijk plotseling onwel geworden. Hij begaf zich lijkbleek naar de ziekenkamer van het gebouw van de Kamer en twee parlementsleden, die in het dagelijks leven geneesheer zijn, hebben hem daar onderzocht. Zijn toestand bleek niet ernstig. Hij zal alleen enige dagen rust moeten houden omdat hij oververmoeid is. Daarna kon de stemming over de Eenheidswet niet doorgaan. De socialisten verlangen namelijk dat eerste-minister Eyskens aanwezig zal zijn wanneer hun voorzitter Collard hem vóór die stemming enige vragen zal stellen, waarop hij een persoonlijk antwoord wenst. De fractievoorzitters van de meerder heid zijn toen met het voorstel gekomen, dat Collard zijn vragen reeds zou stellen en dat zij eventueel door Lefebvre, de plaatsvervangend minister-presi dent en minister van Binnenlandse Zaken, zouden worden beantwoord, in overleg met eerste-minister Eyskens. Daarna is men ingegaan op het socia listische voorstel om te zien of Eyskens vandaag aanwezig zou kunnen zijn. Is dat niet het geval, dan zal men de zitting schorsen om de socialisten gelegenheid te geven zich nader te beraden. Het is duidelijk dat achter dit alles een socialistische manoeuvre schuilt. De so cialisten hopen kennelijk op een verkla ring van de regering, welke het hun mo gelijk maakt hun gezicht te redden tegen over de stakers. Zij schijnen te hopen dat de regering de Eenheidswet, althans voor enige tijd, zal „bevriezen" door de stem ming over het ontwerp in de Senaat uit te stellen en inmiddels andere wegen te zoe ken om de gestelde problemen op te los sen. Ook ontbinding van de Kamer zou moge lijk zijn. Naar het schijnt achten de socia listen dit de meest redelijke oplossing. Eyskens, zo zeggen zij, die niet wil buigen voor het geweld van de straat, kan er niet door gegriefd worden wanneer hij zich moet neerleggen bij een uitspraak van de kiezers. Deze socialistische gedachtengang, die door het partij-dagblad de Volksgazet, wordt uitgesproken, is wel verwonderlijk omdat de socialisten toch zeker weten dat zij nauwelijks zullen kunnen winnen bij eventuele verkiezingen. Een ander argument voor de huidige regering toch een weg te zoeken die naar overleg met de socialisten zou kunnen lei den, is de omstandigheid, dat de steun van de liberalen enigszins schijnt te verzwak ken. Bij de stemmingen gisteren over de hoofdstukken van de wet hebben verschei dene liberale afgevaardigden af en toe te- Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met wat lichte regen of mot regen en overwegend matig zuidwestelijke wind. Later, voornamelijk in het noorden van het land, zonnige perioden, maar plaatselijk ook mist en zwakke tot matige, naar noorde lijke richtingen ruimende wind. In het binnenland iets zachter. Volledige weerrapporten op pagina twee. gen de voorstellen van de regering ge stemd. En in de Senaat zouden reeds zes liberale afgevaardigden zijn, die hebben verklaard de Eenheidswet niet te zullen steunen. De Liberale senaatsgroep, die donder dag heeft vergaderd, heeft trouwens we derom het probleem van een mogelijke kamerontbinding ter sprake gebracht. Zij heeft terzake geen beslissing genomen, maar wel bleek dat verscheidene libera le senatoren van oordeel zijn dat de Een heidswet de problemen die dan rijzen niet zou kunnen oplossen. Het kan ook zijn dat de regering niet be reid zal zijn, nadat zij van de week Van Acker een maal van haar goede wil heeft doen blijken, nog verder in te gaan op so cialistische pogingen met zo weinig moge lijk kleerscheuren uit de strijd tevoor schijn te komen, althans de scheuren in kwestie sierlijk te kunnen stoppen. De vak bonden hebben ondanks de leningen van de buitenlandse zusterorganisaties die drup- Advertentie pels op een gloeiende plaat zijn, met een nijpend kastekort te kampen. De Britse bond van metaalbewerkers zal de arbeiders in de Belgische metaal industrie een rentevrije lening van 30.000 pond sterling (ruim 300.000 gulden) ver strekken. In vele gezinnen, vooral in Wallonië heerst gebrek. Daarbij komt dat werkwil lige arbeiders recht hebben op werkloos heiduitkeringen. Het personeel van de bu reaus waar die steun moet worden bere kend en betaald, is echter ook in staking. Vele Italiaanse arbeiders lijden daardoor gebrek. Te Luik heeft het Italiaanse con sulaat al bonnen uitgegeven, goed voor vijftig kilogram spagetti. Dan is er nog, en voor de socialisten zal het ongetwijfeld meer tellen dan de nood van de arbejders, het grote probleem van de scheuring in de socialistische partij. De verloren zonen van Renard heeft het partijbestuur, ondanks platonische ver klaringen wederzijds, nog steeds niet kun nen terugbrengen in de schoot van de so cialistische familie, en het is duidelijk dat dit voorlopig niet kan gebeuren ook. In tegendeel, de golf van sabotagedaden, met name in het Luikse, is omvangrijker dan voorheen. Men maakt melding van gemotoriseerde knokploegen van tien man, die 's nachts de wegen en steden onveilig maken, Mo- lotov-cocktails in postgebouwen trachten te werpen, bomen langs de weg omhakken enzovoorts. Gisteren is het te Charleroi weer tot relletjes gekomen. DEN HAAG (ANP) De Nederlander J. Grün, voor kort nog werkzaam als leider van het kantoor van Unicef in Guatemala, is door de UNO benoemd tot coördinator van de voedselhulp van de Volkenorgani satie in Kongo. Zijn voornaamste taak is het werk ten behoeve van de vluchtelingen in Kasai, die door hongersnood worden bedreigd. Unicef, het UNO-kinderfonds, heeft een bedrag van ruim een miljoen gulden voor deze hulp uitgetrokken. Advertentie ons bekende van f 2.- Eigen fabrikaat BONBONS voor 1.50 Een uit 72 man» bestaand detachement van de Koninklijke Landmacht is met het s.s. „Willemstad" naar Suriname vertrok ken. Het detachement staat onder com mando van kapitein W. Kruse. Het bestaat voornamelijk uit dienstplichtigen, die vrij willig naar Suriname gaan voor een ver blijf van een jaar. T a g or e De nachtegaal is een vroeger mens, die zijn avonden heeft verknoeid. (Van onze Haagse redacteur) Tot de ingrijpendste veranderingen in de nieuwe zomerdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen moet het verhogen van de frequentie op de zogenaam de „oude lijn" van Amsterdam naar Rotterdam en Dordrecht via Haarlem, Leiden en Dén Haag worden gerekend. Voortaan zal geen starre halfuurdienst worden uitgevoerd, maar zullen op dat traject drie treinen per uur rijden. Aan de be staande treinen, welke beurtelings doorgaan naar België en Zeeland of naar Brabant en Noord-Limburg, wordt eens per uur een sneltrein toegevoegd naar Brabant en Maastricht. De nieuwe trein zal uit getrokken materieel bestaan en minder stoppen dan de treinen van de traditionele halfuurdienst, bijvoorbeeld niet in Heemstede-Aerdenhout en ook niet in een aantal kleinere plaatsen ten zuiden van Rotterdam. Een andere bijzonderheid van deze trei nen is, dat zij van Maastricht uit een circuit rijden, waardoor Haarlem en Utrecht eindelijk een verbinding krijgen waarbij niet meer in Amsterdam-Centraal behoeft te worden overgestapt. Deze ge trokken treinen rijden namelijk van Maas tricht uit via Eindhoven, 's-Hertogenhosch, Utrecht en Amsterdam door via Haarlem, Leiden, Den Haag en Rotterdam naar Dordrecht, Breda, Tilburg, Eindhoven en vandaar weer naar Maastricht. Uiteraard wordt dit traject ook in omgekeerde rich ting gevolgd. In Amsterdam C.S. zal slechts zeven minuten worden gestopt. Tus sen Amsterdam en Haarlem zullen voor taan geen vijf maar niet minder dan zes treinen per uur rijden, ongeacht de foren sendiensten. Radicale veranderingen Een en ander brengt een radicale ver andering in de dienstregeling op de „oude" lijn". De treinen van Haarlem naar Den Haag en verder, die nu op 27 en 57 mi- nuten van elk uur vertrekken, zullen dan op 22 en 59 minuten rijden met daartus sen op 38 minuten de sneltrein naar Bra bant en Limburg. De vertrektijden uit Heemstede-Aerdenhout worden 04 en 27, uit Leiden 21, 44 en 57 en uit Den Haag, waar men nu elke twee minuten na elk heel en half uur richting Rotterdam (via Delft) kan reizen, 09, 34 en 57. De trein van negen minuten na elk heel uur is dan de doorgaande sneltrein naar Maas tricht. In omgekeerde richting vertrekken de treinen uit Den Haag naar Amsterdam om 08, 30 en 46. De trein van 30 (precies op het halve uur dus) is de sneltrein uit Maastricht, die niet in Heemstede-Aerden hout stopt. Uit Leiden worden de vertrek tijden naar Amsterdam 20, 42 en 58. Dê trein van 42 stopt niet in Heemstede. De treinen van Heemstéde naar Amsterdam raken bij deze dienstregeling hun regel matige interval kwijt en vertrekken voor taan op 14 en 36 minuten. Getrokken treinen Het invoeren van getrokken treinen op de verbinding tussen Amsterdam en Maas tricht brengt een verandering in de trein- samenstelling voor de verbindingen naar nöórd én öóét iriêt zich. Op de spoorlijnen van het westen naar Leeuwarden, Gronin gen en Twente zullen de getrokken treinen weer verdwijnen en vervangen worden door gestroomlijnde treinstellen. Uiteraard brengt de nieuwe opzet van de treinenloop in het westen ook een reeks gewijzigde aansluitingen met zich. Zo zul len de treinen van Beverwijk in de rich ting Haarlem niet meer om twee minuten over het hele en op het halve uur ver trekken, maar om acht minuten over elk heel uur en vijf minuten over elk half uur. In omgekeerde richting bedraagt het verschil slechts twee tot drie minuten. De trein van zestien minuten over het hele uur uit Haarlem gaat dan drie minuten vroeger, die van veertien minuten voor het hele uur twee minuten later. 'óp (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling in de Tweede Kamer van de in 1953 ingediende Radio omroepwet zal worden uitgesteld, omdat het de regering wenselijk is voorge komen radio en televisie in een enkele wet te regelen, terwijl tevens rekening moet worden gehouden met een derde radioprogramma via een f.m.-zendernet. In dit stadium heeft de regering er behoefte aan gevoeld een aantal belangrijke vraagstukken opnieuw te doen bezien door een breed samengestelde commissie, waarin ook politici zitting hebben, onder leiding van prof. mr. L. W. G. Scholten, voorzitter van de Radioraad en oud-lid van de Tweede Kamer. Aan de com missie zal een aantal uitgangspunten worden gegeven, bijvoorbeeld dat niet van het V.P.R.O.-pIan voor een nationale omroep wordt uitgegaan, maar van om roeporganisaties. Dit heeft staatssecretaris Scholten in de Tweede Kamer mee gedeeld tijdens de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en W etenschappen nomen. Daarna had hij het juist gevonden de Kamer gisteren zo spoedig mogelijk in te lichten, al is de eindformulering van de opdracht aan de commissie nog niet gereed. Hij had niet willen wachten totdat hij over enkele maanden de commissie zou installeren. Het was ook niet zijn bedoeling, ver klaarde mr. Scholten, de behandeling van de Omroepwet naar St. Juttemis te ver schuiven. Hij hoopte dat de commissie met bekwame spoed rapport zou uitbrengen op dat wijzigingen in het ontwerp voor een nieuwe omroepwet, zullen worden gedra gen door het oordeel van een breed sa mengestelde commissie. Staatssecretaris S c h o 11 e n antwoord de dat het niet zijn bedoeling is geweest de Kamer te overrompelen. In de vorige week verschenen memorie van antwoord had hij over zijn plannen niets kunnen me dedelen omdat hij nog nader overleg moest plegen, waarna hij pas aan het eind van de vorige week zijn beslissing heeft ge- Het iristellen van een dergelijke com missie is geen nieuwigheid, want na het verschijnen destijds van het voorlopig verslag over het wetsontwerp inzake de nieuwe organisatie van het hoger onder wijs, is de commissie Van der Pot ge ïnstalleerd, om een aantal belangrijke pun ten tot een oplossing te brengen. Het was toch aardig dat staatssecreta ris Scholten de bestuursleden van omroep verenigingen in de Kamer kon verrassen, want een dag tevoren was het omgekeerde gebeurd toen staatssecretaris Stubenrouch zich somber had uitgelaten over de voor uitzichten van de schooltelevisie. Hierover had hij slechts sobere mededelingen kun nen doen, omdat men het in de commissie televisie-onderwijs niet eens is over de or ganisatie. Deze mededelingen van staatssecreta ris Scholten hebben donderdagmid dag in de Tweede Kamer enige opschud ding verwekt. Sommige leden, die tevens bestuurslid z(jn van een omroepvereniging, voelden zich overrompeld en een debat over de mededelingen achtten ztf in ieder geval niet mogelijk. De heer Peters (KVP), bestuurslid van de K.R.O., vond het echter wel be vredigend dat de commissie moet uitgaan van een opzet met omroeporganisaties en niet van het V.P.R.O.-plan voor een natio nale omroep. Mr. Vrolijk (P.v.d.A.) nam het de staatssecretaris kwalijk dat hij met de in stelling van de nieuwe commissie zijn het radio- en t.v.-bestel ontwijkt. Pas een volgende generatie van Kamerleden, zei hij, zal door het uitstel van de behande ling van de Omroepwet, over de omroep- problemen kunnen spreken. (Vervolg op pag. 15) Twee filmsterren uit Malakka, de 21- jarige Orchid Wóng (rechts), een in Malakka geboren Chinees meisje, en de 24-jarige Saadian, hebben donderdag een vleugje van de exotische sfeer uit Malakka in Amsterdam gebracht. Beide meisjes maakten deel uit van een groep gasten, die door de KLM zijn uitgenodigd voor een reis naar Nederland met een DC-8 machine, die thans op de route naar Singapore wordt gebruikt. Zij logeren in Amster dam en brachten vandaag een bezoek aan de Philips fabrieken in Eindhoven. Advertentie Boekenwand ƒ24.75 i HOUT - TRIPLEX en BOARD kENNFMERLAAN 159 - TELEFOON ril Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5, 13 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Kennemer Kruimels7 Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving7 9, 11 In de Vishal en op zee11 Uitgaan in Haarlem13 Beeldverhalen 27 Garcia de Leon27 Feuilleton 27 Horen en Zien27 Beurs 19 Economisch nieuws29 Effecten en Geldmarkt 29 Scheepsberichten 29 Sport 22 Vit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1