Nieuw bezuinigingsplan bedreigt Schiphol opnieuw toekomst van AGE SLA UW SLAG OPRUIMING 50 KUHLING Europese landbouw heeft nog grote achterstand op industrie Morgen kans op wat zon plan Haags Ingenieursbureau contra van directie luchthaven Verzending van zeepost Geredde kon zijn redders pas na dertien jaar bedanken Jeugdige valsemunters gearresteerd OCCF zet vordering op Worms door VRIJDAG 13 JANUARI 1961 2 TUSSFPECT hoestsiroop ook voor kinderen Haarlem Romeinse pottenbakkerij gevonden Velsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk Kerkelijk nieuws TUSSFPECT hoestsiroop aangenaam, doeltreffend in onze sensationele restanten TAPIJTEN BEDDEN DEKENS GORDIJNEN LINOLEUM enz. tot 'q korting Ziet vooral onze etalages Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel Anegang (hoek Warmoesstraat) - Tel. 12610 Twee ton schade bij brand in Leerdam C. J. VAN DER PLOEG: Dierenbeul krijgt zes weken gevangenisstraf Vragen over mededeling voorzitter produktschap voor zuivel „Vuurwerkgeld" voor invalidewagen TUSSIPECT hoestsiroop verdrijft die „keelkriebel" a m s la De toekomst van Schiphol wordt opnieuw ernstig bedreigd. In de directie kamer van de nationale luchthaven gééft men toe ernstig verontrust te zijn over de jongste berichten die uit Den Haag zijn overgewaaid. Maar men zegt niette- man vertrouwen te hebben in het beleid van de regering. Die verontrusting is niet alleen veroorzaakt door het zwijgen van de minister van Verkeer en Water staat over de dringend noodzakelijke aanleg van de tweede startbaan voor straal vliegtuigen, hoewel in de memorie van antwoord van zijn begroting wel de verlenging van een andere startbaan wordt toegezegd, maar vooral door het feit dat achter de schermen voor de tweede keer wordt getracht het ontwikkelings plan van Schiphol drastisch te beknotten. Het ontwikkelingsplan dat naast de P°rt, dat de Rijksluchtvaartdienst des- tijds heeft opgesteld. Is de Rijkslucht- aanleg van nieuwe startbanen, een cen traal gelegen verkeersareaal omvat aan de zuidzijde van de rijksweg Amster dam-Den Haag, is destijds begroot op 230 miljoen gulden en kreeg in 1957 reeds het fiat van de regering. Sindsdien is slechts één startbaan, de baan-6-24, aangelegd, zonder welke de luchthaven overigens ongeschikt zou zijn om straal- verkeersvliegtuigen als de D.C.-8 en Boeing te ontvangen. Sins 1957 heeft de directie van Schiphol echter met lede ogen moeten toezien, dat Kopenhagen, Londen, Brussel, Parijs, Frankfort, Rome, Stockholm en Zuerich nieuwe luchthavens bouwden, die Schip hol voor de oorlog een van 's-werelds best-geoutilleerde vliegvelden ver over troffen. Harde strijd Er is sinds 1957 over het plan Schiphol een harde strijd gestreden. Aan de ene kant stond de felle voorvechter van een modem Schiphol, de vorige jaar overle den heer Dellaert gesteund door de K.L.M., en aan de andere zijde het van de enorme investeringen geschrokken mi nisterie van Verkeer en Waterstaat met als boze geest op de achtergrond de Rijks luchtvaartdienst, die naast het alom toe gejuichte ontwikkelingsplan een beperk ter verkeersareaal ontwierp zonder de ge wenste tweede startbaan. Om uit de impasse te geraken, heeft mi nister Korthals tenslotte de commissie Gieben in het leven geroepen, die in okto ber 1960 adviseerde het oorspronkelijke ontwikkelingsplan uit te voeren, inclusief de verwezenlijking van één der meest urgente onderdelen van dat plan: de aan leg van de tweelingbaan 9-27 in de rich ting Hoofddorp voor straalvliegtuigen. De Rijksluchtvaartdienst had in zijn bezuini gingsadvies deze baan niet opgenomen, doch wilde volstaan met het verlengen van de reeds bestaande baan 1-1.9 in de rich ting Aalsmeer. Toen de^commissie-Gieben rapport had uitgebracht was er inmiddels een jaar tijd verlies. Thans is men drie maanden ver der en terwijl men zou mogen verwach ten dat de minister thans alles in het werk zou stellen om ingevolge het advies van de commissie zo spoedig mogelijk tot de uitvoering van de plannen te besluiten, zwijgt hij over de aanleg van de tweeling- baan 9-27, maar hij heeft wel bekend ge maakt dat de oude baan 1-19 zal worden verlengd. Dus toch het oude plan-Rijkswaterstaat? Neen, want op dit ogenblik werkt het in de rijksluchtvaartkringen onbekendeHaag- se ingenieurs-bureau Bish een eigen plan uit voor de baan 1-19 en voor een ver keersareaal van zeer beperkte omvang. Het Haagse plan betekent een besparing van 73 miljoen gulden. Merkwaardigerwij ze heeft dit bureau hierbij de beschikking over het nimmer openbaar gemaakte rap- Advertentie c Stadsschouwburg: zaterdag en zondag 20 u.: Nederlandse Comedie met „Dona Diana". Concertgebouw: Vandaag 19.30 u.: Jeugdconcert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 U.: „Zó gek ben ik niet", a:l. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u-, echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Een stem in de mist", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „North West Frontier", 14 j. Luxor Theater: Vandaag tot en met zondag 14, 19 en 21.15 zondag tevens 16.15 u.: „Blake helpt eén handje", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u., za terdag en zondag 19 en 21.15 u. en maan dag 20.15 u.: „Mein Kampf", 18 j. Zaterdag 14.30 u., zondag 14 en 16.30 u.: „Tom Duinm", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Psycho", 18 j. Roxv Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u. „The last Blitzkrieg", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Doctor in love", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 u.: „De held van Pork Chop Hill", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 jan. expositie van de Neder landse Kring van Tekenaars. Dagelijks 1017 u., zondag 1417 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 29 jan. expositie van werken van Rudolf Bonnet. Dagelijks 1017 u., zondags 1417 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur (Korte Hout- str. 1): Tot 1 febr. expositie van werken van Frans Nols. Dagelijks 10—22 u. Vishal: Tot 30 jan. expositie van aan kopen Openbaar Kunstbezit. Dagelijks 1017 u., zondags 1417 u. vaartdienst een zo slecht verliezer of kan het ministerie van Verkeer en Waterstaat de grote visie niet opbrengen en heeft men daarom niet geschroomd de commissie Gieben in haar hemd te zetten? Grote ergenis Het spreekt vanzelf dat deze gang van zaken in de boezem van de n.v. luchthaven Schiphol grote ergernis heeft gewekt. De verlenging van baan 1-19 is weliswaar een onderdeel van het oorspronkelijke uitbrei dingsplan. maar is van veel minder be lang dan de tweelingbaan 9-27. Schiphol is de enige belangrijke Europese luchthaven die nog niet over de zo noodzakelijke twee lingbaan beschikt. Schiphol is jaren achterop geraakt. Er is geen sprake van dat het nieuwe ver keersareaal in 1964 geheel gereed zal zijn, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. De directie de heren S. de Mul en J. C. H. A. A. van Stapele die volkomen achter de door hun voorganger Dellaert voorbereide plannen staan verwachten binnen een jaar of zeven een verdubbeling van het aantal passagiers en van de hoeveelheid vracht. Het zal niet meevallen deze ont wikkeling op te vangen op een luchthaven die hieraan niet bijtijds is aangepast. Op de plaats waar het centrale verkeers areaal moet komen, is nog niets anders te zien, dan het gras van het weiland. In het najaar van 1960 zou hier worden be gonnen met de bouw van de nieuwe ver keerstoren. In de memorie van antwoord zegt de minister dat „het begin der bouw werkzaamheden aan dit object in 1961 wordt voorzien". De minister voorspelt dat de bouw van het stationsgebouw in 1962 kan beginnen. Hij zwijgt echter over het feit dat het bouwrijp maken van de grond nog moet worden voorbereid. Minister zwijgt Opvallend is ook dat de minister naast het negeren van de tweelingbaan ook met geen woord rept over de voor de bouw van het verkeersareaal noodzakelijke om buiging van de rijksweg Amsterdam.-Ben Haag. Hét is bekend, dat de Rijkswater staat niet erg enthousiast is over deze kostbare omlegging. Het naar het noord westen verleggen van de rijksweg is een van de eerste werkzaamheden die voor de bouw van een nieuw verkeersareaal vol gens het oorspronkelijke plan nodig is. Minister Korthals heeft grote verontrus ting gezaaid op Schiphol, waar men van harte hoopt dat de begrotingsdebatten in Bij het wegbreken van een vloer is in het Sint Josephziekenhuis in Heerlen een Romeinse pottenbakkerij gevonden. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek werd meteen gewaar schuwd en zou vandaag met de opgra vingen beginnen. Enkele losse vondsten uit het einde van de eerste eeuw werden reeds ter bestudering overgebracht naar het Ge meentelijk Oudheidkundig Museum in Heerlen. 3 VRIJDAG 13 JANUARI City-theater, 20 u.: „De laatste dagen van Pompei". Rex-theater, 20 u.: „Too hot to handle". Pieter Vermeulenmuseum, Cult Cen trum, 9.3012 en 14—16.30 u. ZATERDAG 14 JANUARI De laatste City-theater, 19 en 21.15 u.: dagen van Pompei". Rex-theater, 20 u.: als vrijdag. Pieter Vermeulen-museum: als vrijdag. Felison. Heidestraat 45, 16 u. opening tentoonstelling Haagse aquarellisten. VRIJDAG 13 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Tim- boektoe". In de achterzaal, 1621 u.: Hoogovenschaaktoemooi. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hanni bal". W.B, Theater, 20 u.: „Grenspiraten". ZATERDAG 14 JANUARI Kennemer ^Theater, 19 en 21.15 u.: „Tim- boektoe"; van 13.30 tot 18.30 u. Hoogoven schaaktoernooi. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hanni bal". W.B. Theater, 20 u.: „Grenspiraten". Marquette theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Mon Oncle"; zondagmiddag 14.30 u.: „Hoge beloning". Geref. gem. in Nederland Beroepen te Ederveen H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Geref. Gemeenten Bedankt voor Amsterdam-Centrum A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. de kamer straks een einde zullen maken aan deze onzekerheden. Burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam blijft overigens erg optimistisch ten aanzien van de tweelingbaan 9-27. Bij de behandeling van een adres van Amsterdammers die klaagden over het vliegtuiglawaai zie hij woensdag tot de gemeenteraad: „Op grond van mededelingen uit Den Haag kan ik verzekeren, dat deze startbaan ondanks het plan van het Haagse ingenieursbureau, zeker aangelegd zal worden, dit is tevens van het grootste belang voor de plaats die Nederland in de luchtvaart inneemt". Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: ms Alnitak (16 jan.) en ms Alberto Dodero (17 jan.); Australië: ms Cretic (15 jan.), ss Abbekerk (18 jan.) en ss Woodarra (18 jan.); Brazilië: ms Ems- stein (15 jan.) en ms Altinak (16 jan.); Canada: ss United States (15 jan.), ss Maas dam (17 jan.) en ms Westerdam (19 jan.); Chili: ms Tove Lilian (19 jan.); Ned. Antil len: ms Bellavia (17 jan.) en ms Karimata (19 jan.); Ned. Nw.-Guinea: ms Karimata (19 jan.); Nieuw-Zeeland: ss Hobart Star (19 jan.); Suriname: ms Jason (18 jan.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms Edinburgh Castle (15 jan.) en ms Seroos- kerk (17 jan.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. ■mMH» Twee beelden uit Tuindorp-Oostzaan. Het ene is gemaakt in die rampzalige Januarimaand van I960, het andere precies een jaar later. Op de plaats waar het smerige water de straten be dekte en de huizen binnenstroomde, zag de fotograaf nu een heel wat zon- Op de vliegbasis Twente heeft de oud sergeant van de stoottroepen A. J. Grun- nekemeyer, thans wonende in Oldenzaal, de bemanning ontmoet van de Nederland se Mitchell-bommenwerper, die hem bij de politiële actie van oktober 1947 in Zuid- Sumatra heeft gered. Het waren adjudant J. C. 's Jacob, de commandant van de bommenwerper, verder luitenant N. Bie- ger, beiden van de transportschool te Ypenburg, en adjudant B. Erkelens, boord- mecaniciën van de K.L.M. Sergeant Grun- nekemeyer, destijds oorlogsvrijwilliger, werd in oktober 1947 zwaar gewond in Zuid-Sumatra bij de ontploffing van een landmijn. Hij had een scherf tegen het hoofd gekregen en hij kon niet meer zien. Grunnekemeyer werd over een afstand van twintig kilometer op een brancard door een bijna ondoordringbare wildernis naar Lahat gebracht. Deze tocht duurde ruim veertien uur. Toen het transport in Lahat was aange komen achtte een arts onmiddellijke over brenging naar het hospitaal te Batavia noodzakelijk. Daarom werd een oproep ge richt aan het Mitchell-squadron te Palem- bang. Een der toestellen onder commando van adjudant 's Jacob maakte een nacht vlucht naar Lahat. Daar was een kleine landingsbaan. Op de hoeken hadden de soldaten jeeps geplaatst, die met de kop lampen de landingsbaan beschenen. Bran dende teertonnen en fakkels zorgden voor een verdere verlichting. De landing ge lukte vlot en de start met de zwaargewon de Grunnekemeyer eveneens. Toen Grunnekemeyer terug was in Ne derland heeft hij hemel en aarde bewogen om zijn redders te bedanken voor hun hu zarenstukje. Vorig jaar riep hij de be middeling in van het maandblad van de vliegbasis Twente. Op deze wijze is de identiteit van de redders bekend gewor den. Door bemiddeling van de comman dant van de vliegbasis zijn de redders van Grunnekemeyer met een speciale Friend ship naar Twente gekomen en daar heeft Grunnekemeyer voor het eerst zijn red ders kunnen bedanken. De arts in Batavia is er destijds in geslaagd een van dé ogen van Grunnekemeyer te behouden. De gemeentepolitie van Valkenswaard heeft twee 17-jarige jongens, respectieve lijk uit Valkenswaard en Eindhoven, ge arresteerd wegens het vervaardigen van valse biljetten van 2,50. Een aanzienlijke hoeveelheid van deze biljetten, die zeer goed op de echte lijken, maar alleen iets lichter van kleur zijn, kon in beslag wor den genomen. De muntbiljetten werden vervaardigd in Eindhoven en zouden alleen nog maar in België in omloop zijn gebracht, vermoede lijk totaal vijftien. De politie nam ook materiaal, waarmee de biljetten werden vervaardigd, in beslag. niger tafereeltje. Toch is Tuindorp- Oostzaan de gevolgen van de wat.ers- hood nog steeds niet helemaal, te boven. Advertentie Advertentie Het Verenigingslichaam voor Schroot van de Europese Staalfabrikanten in liqui datie (OCCF) heeft van de Haagse schroot- handelaar L. Worms f 1.909,gevorderd. Het bedrag is opgeëist als vergoeding aan het OCCF voor gemaakte onkosten toen de heer Worms een verzoek indiende om gratis rechtsbijstand voor een proces voor het Hof van de Europese gemeenschappen in Luxemburg. De Hoge Autoriteit van de EGKS heeft het OCCF tweemaal verzocht de 1.900, niet terug te vorderen, aangezien intussen een nieuwe procedure aanhangig is ge maakt. Van deze verzoeken is de heer Worms schriftelijk en mondeling in ken nis gesteld. Thans heeft de gewezen ver tegenwoordiger van het ÓCCF in Neder land mr. J. A. Walkate zijn raadsman mr. C. P. Kalff toch opgedragen het bedrag te vorderen, en zo nodig het vonnis te executeren. De betekening heeft reeds plaats gevonden. De heer L. Worms verklaarde naar aan leiding van de vordering deze actie slechts te kunnen zien als een wraakneming. Hij zegt dat het OCCF kosten maakte doordat hij het verzoek om rechtsbijstand zelf had opgesteld. Dit verzoek moest later worden ingetrokken daar het geen schijn van kans maakte. „Het is namelijk zeer gespeciali seerd werk, dat opstellen van dergelijke verzoekschriften". De heer Worms heeft intussen een nieuw overeenkomstig verzoek ingediend, dat tbanse wel is opgesteld door een jurist die is gespecialiseerd in internationaal recht. Donderdagavond is brand uitgebroken in een opslagplaats van levensmiddelen in Leerdam, De-opslagplaats, een houten- ge bouw van ongeveer 70 meter lang met een geteerd aak, brandde in korte tijd als een fakkel De schade aan de levensmiddelenvoor- raad bedraagt zeker f 200.000. De doelstellingen van het E.E.G.-ver- drag en met name het bevorderen van een gestadige verbetering der levensstandaard moet zonder enige discriminatie ook gelden voor de landbouw, waar een grote achter stand op dit gebied bestaat vergeleken met de industrie, zo verklaart de heer C. J. van der Ploeg, lid van de Tweede Kamer, in een verslag dat hfj de volgende week zal uitbrengen in het Europese parlement in Straatsburg. Volgens de sociale commissie van het parlement, van welke de heer Van der Ploeg rapporteur is, kan men niet volstaan met een streven naar vermindering van deze achterstand. Het landbouwbeleid en de sociale politiek van de E.E.G. moeten gericht zijn op algehele gelijkstelling voor de arbeiders in de landbouw. De commis sie beseft overigens, dat dit een werk op lange termijn zal zijn. Het verslag van de heer Van der Ploeg heeft voornamelijk betrekking op de po sitie van de circa drie miljoen landarbei ders die er in de zes landen van de E.E.G. zijn. De Nederlandse afgevaardigde geeft daarin toe, dat de sociale achterstand op het platteland onder andere te wijten is aan gebrek aan organisatie van de arbei ders. Hij pleit dan ook voor verbetering op dit gebied en erkenning van de vak organisaties der landarbeiders als ge sprekspartners, niet alleen op sociaal ter rein, doch ook op economisch gebied. De achterstand van de landarbeiders te kent zich het scherpst af in de lonen. De arbeidsduur kan bij een rationeel gebruik van de technische middelen belangrijk worden verkort. Werktijden van 60 uur per week, die nu dikwijls nog voorkomen, acht het verslag volstrekt onaanvaardbaar. Ook dient het werken op zon- en feestdagen zoveel mogelijk te worden beperkt en, waar het onvermijdelijk is, te worden ge compenseerd met vrije dagen of toeslag op het loon. De beroepsopleiding in de landbouw is volgens de sociale commissie van groot belang, omdat ondanks de verwachte da ling van het aantal arbeidskrachten in de landbouw als gevolg van mechanisatie en rationalisatie, de mogelijkheden voor goed opgeleide landarbeiders steeds gunstiger zullen worden. Op het ogenblik is het be zoek van land- en tuinbouwscholen zeer gering. De sociale commissie ziet als een der voornaamste oorzaken hiervan de al gemene onderwaardering van de land arbeid. Voorts ontbreken in de landbouw- gezinnen, door de lage lonen, dikwijls de middelen om een opleiding te bekostigen. Wat dit aangaat zou men stimulerend kun nen optreden door op het bezit van een diploma van een land- of tuinbouwschool een premie boven het normaal geldende loon te verbinden. Wat de huisvesting op het platteland be treft verklaart de heer Van der Ploeg ten slotte, dat zo snel mogelijk moet worden gebroken met het stelsel van dienstwo ningen, omdat dit systeem de onafhanke lijkheid van de landarbeider aantast. Zo lang het systeem bestaat dienen in de arbeidsvoorwaarden bepalingen te worden opgenomen om te voorkomen dat in geval van geschillen tussen werknemer en werk gever het gezin van de arbeider in zijn woongelegenheid wordt getroffen. Een 19-jarige los arbeider uit Dordrecht heeft zich voor de politierechter moeten verantwoorden, omdat hij een kraanvogel zo had geschopt dat een der poten op twee plaatsen gebroken was en het dier moest worden afgemaakt. De officier sprak van een „walgelijke daad" en eiste een gevangenisstraf van drie maanden. De politierechter veroordeelde de man tot drie maanden gevangenisstraf, waar van zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het Tweede-Kamerlid de heer J. J. Mel- lema (C.H.U.) heeft aan de minister van Landbouw en Visserij schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de inhoud van de nieuwjaarsrede, uit gesproken door de voorzitter van het Pro duktschap voor Zuivel in de openbare ver gadering van het bestuur van genoemd produktschap op 11 januari 1961? 2. Is de mededeling in deze nieuwjaars rede juist, dat het Produktschap voor Zui vel dit najaar niet om advies is gevraagd over een eventuele verhoging van het vet gehalte der consumptiemelk? 3. Is de mededeling in deze nieuwjaars rede juist dat, ten tijde van de beraad slagingen in het Produktschap voor Zuivel over de wenselijkheid van een vetgehalte- verhoging, de regering reeds ten princi pale had beslist het vetgehalte der con sumptiemelk met ingang van het nieuwe melkprijsjaar te verhogen en het bestuur van het produktschap voor zuivel van deze beslissing op de hoogte had gesteld? Voor de derde achtereenvolgende keer heeft de Hengelose politie in december een actie onder de jeugd gevoerd om geen geld uit te geven voor allerlei vuurwerk maar de zakcenten te bestemmen voor een goed doel: het kopen van een inva lidewagen voor een stadgenoot. Hoofdinspectuer A. Mul heeft de glazen spaarpot in het politiebureau geopend. Er rolden honderden centen, stuivers, dub beltjes en kwartjes uit, door veel kinde ren bijeengespaard. Het totale bedrag was ruim 200,- maar dat is nog niet genoeg om voor de 25-ja- rige Jan Stam, die lichamelijk en gees telijk invalide is, een wagen te kopen. De politie hoopt daarom dat enkele goede ge vers het ontbrekende geld, nogmaals 200 zullen aanvullen, opdat Jan Stam gauw eens naar zijn vader kan rijden die in het ziekenhuis is opgenomen. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mede: Een Tug van hoge luchtdruk strekt zich nu uit over Frankrijk en Midden-Duits- land. Deze rug verplaatst zich bijna niet meer. Langs de noordelijke rand ervan wordt door winden tussen zuid en zuidwest betrekkelijk zachte lucht van zee uit de kustprovincies binnengevoerd. Over het oosten van het land stroomt echter nog lucht, die uit Frankrijk afkomstig is en een lagere temperatuur heeft. Op de oceaan is een nieuw gebied van hoge druk ontstaan, dat met grote snelheid beweegt en morgen in de omgeving van de Ierse Zee wordt verwacht. Tengevolge hiervan wordt een koufront, dat op het midden van de Noord zee ligt, langzaam naar het zuiden ver plaatst. Het zal de komende nacht over Nederland trekken en mogelijk boven de zuidelijke provincies tot stilstand komen. noordelijke provincies weer kans op zon neschijn. De wind neemt wat af en gaat tijdelijk ruimen naar noord. LEERRAPPORTEN Zaterdag 14 januari Zon op 8.43 uur, onder 16.56 uur. Maan op 5.45 uur, onder 14.49 uur. Maanstanden 16 Jan. 22.30 uur nieuwe maan. 23 jan. 17.14 uur eerste kwartier. 31 jan. 19.47 uur volle maan. Hoog en laag water in ÏJmuiden Vrijdag 13 januari Hoog water 12.27 en uur. Laag water 7.50 en 20.21 uur. Zaterdag 14 januari Hoog water 1.05 en 13.29 uur. Laag water 9.02 en 21.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te ÏJmuiden. Maximum-temperaturen w 3 u binnen- en buitenland. c? a El Neerslag: laatste 24 uur. 513 S Den Helder geheel bew zw 5 0,2 Ypenburg zwaar bew. zw 4 0 Vlissingen licht bew. zzw 4 0 Eelde geheel bew zw 3 0,4 De Bilt zwaar bew. zw 3 0 Twente geheel bew zzw 3 0,2 Eindhoven geheel bew zzw -0 0 Zd-Limburg geheel bew. z -1 0 Helsinki sneeuw zzw -1 1 Stockholm sneeuw zzw -5 3 Oslo licht bew. wnw -6 7 Kopenhagen motregen zw 0 2 Aberdeen onbewolkt w 9 0,4 Londen geheel bew zzw 7 0 Amsterdam geheel bew. zzw 4 0,1 Brussel zwaar bew. z -0 0 Luxemburg licht bew. no 0 0 Parijs licht bew. windst. 2 0 Bordeaux onbewolkt windst. 3 0 Grenoble geheel bew windst 4 0 Nice geheel bew nnw 12 1 Berlijn zwaar bew. zw 1 0 Frankfort zwaar bew ono 1 0 München geheel bew o -2 0 Zürich licht bew. nw 2 0 Genève geheel bew ono 4 0 Locarno onbewolkt windst. 6 0 Wenen onbewolkt wzw 2 0 Innsbruck geheei hew windst. 2 0 Rome onbewolkt windst. 15 0,4 Ajaccio onbewolkt 0 13 0 Madrid onbewolkt nnw 9 0 Mallorca half bew. windst 13 Lissabon onbewolkt nno 0

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2