groei van Heemskerk, vervult gemeentebestuur met zorg Snelle het „Gedwongen verhuizing van arbeiders vergroot het aantal problemen" EEN VALE EN EEN RODE UIT BEVERWIJK NAAR ESSEN atervlooien e Arbeid hield gsbij eenkomst Partij van de Arbeid hield j aarwisselingsbij eenkomst Bestedingsmogelijkheden nemen sneller toe dan vrije tijd Volleybalcompetitie van start Velsens voorbeeld Watervlooien 1 Twintig jaar geleden Voetballertjes Geen truc Grote moeilijkheden bij particuliere woningbouw Geen ti VRIJDAG 13 JANUARI 1961 - mf. KUNSTHANDEL PROF. DR. TEN DOESSCHATE: Vogelleven in Fotokring Heemskerk onder de loep Koperen jubileum van dr. J. F. Dikkenberg IN HEEMSKERK kunnen er buiten de woningen die reeds in aanbouw zijn, nog ruim tweeduizend worden gebouwd. Er zijn nieuwe plannen voor de bouw van woningen. „Ons gemeentelijk apparaat is volkomen in staat een nieuwe stoot op te vangen", aldus burgemeester H. Nielen tijdens zijn donderdagavond uit gesproken nieuwjaarsrede. De snelle, de te snelle groei van Heemskerk vervult echter het gemeentebestuur met zorg. De industrie-arbeiders moet eigenlijk de mogelijkheid geboden worden te wonen in hun eigen vertrouwde omgeving. Gedwongen verhuizing vergroot het aantal problemen, zo stelde de heer Nielen, die geen grote bezwaren tegen het pendelen ziet, omdat de wegen steeds beter worden en de afstanden tussen woon- en werkplaats in feite kleiner worden. A& M f Twee Beverwij kers zullen een duivin mogen inzenden naar de grote olympiade te Essen, waar tal van landen uit Europa met hun beste tien duiven zullen mede dingen. Alle duiven die op de ten toonstelling aanwezig zullen zijn, zijn vogels die kunnen bogen op een respectabele staat van dienst. Ze hebben stuk voor stuk 1200 prijs- kilometers gevlogen in vluchten, die elk boven de vierhonderd kilometer lagen. De doffers zelfs nog 400 prijskilometers meer. En die prestatie moeten ze in één jaar hébben volbracht, in 1959 of in 1960. Het is dus een prachtig •esultaat van de twee Bever- vijkers, die kortgeleden met urn duiven in Utrecht in het itrijdperk zijn getreden te len vele concurrenten. Tien verden er definitief gekozen, ra een uiterst strenge selec- ie. Nummer elf (en eerste -eserve) werd de heer Hand haaf uit Santpoort. De heer Beentjes uit de Dreutzberglaan (Beverwijk) is er danig mee in zijn schik. ,Het gebeurt zelden dat je iet tot zo'n landelijke selec tie brengt", zegt hij, „Iaat nsport had ;evig in de iderbreking ting bluste e niet. In er alweer nd Kanaal- Van der d van „De Hij is met le keren in en. ie voor Es- gelopen zo- luchten uit i van der ijn deftige nt niemand drie jaar i aan zijn :n. In 1958 ioneerd bij dat bedrijf ee jaar in sordien was de polder. Twintig jaar geleden stel de een Velsenaar de volgende maaltijd samen; die hij noemde „Vitamine-menu 1941": Men neme de vleesch- kaart, rolt deze flink in de melkkaart legt ze beide in de vetkaart en braadt ze op de kolenkaart heerlijk bruin. Daarna neemt men de aard- appelkaart. Deze legt men in de boterkaart en laat die smoren op de petroleum- kaart Dan warmt men de koffiekaart, voegt daarbij de melkkaart en dompelt daarin de broodkaart. Na het eten de mond afvegen met de stamkaart, handen wasschen met de zeepkaart en goed af drogen met de textielkaart. De Castricumse voetbal club Vitesse voert thans al verscheidene acties in ver band met haar veertigjarige verjaardag, die de vereniging in 1962 hoopt te vieren. Aan deze activiteiten is nu ook een „beeldenactie" toege voegd. Er zijn namelijk cn<ge meisjes, in de leeftijd van 10 tot 12 jaar, die voetballertjes van gips maken mat shirts en broekjes (vanzelfsprekend in blauw en zwart). Zij ver kopen deze beeldjes, waarop de namen van de Vitesse.na- ren zijn aangebracht. Ieder zal dus kunnen zien welke speler hij „koopt" De bedoe ling is, dat op de dag van het jubileum een ere wedstrijd wordt gespeeld door het elf tal, samengesteld uit de meest-verkochte spelers. Ze stonden voor de deur. Twee mannen die graag eens met mevrouw zouden praten over de ernstige zaken d- levens. Maar mevrouw hao daar op dat moment ge»-n tijd voor. Zij had er trouwens ook weinig zin in. Toen zij dan ook de voet van een van de twee bezoekers naar de deuropening zag schuiven zei ze vlug „Geen interesse" en sloeg ijlings de deur dicht. Ze liep terug naar de keuken, maar hoorde gestommel tegen de deur en even later ging de bel weer. „Niet open d oen, een trucje", zei ze bij zichzelf en vroeg door .iet raam waarom de heren toch zo bleven aandringen. „Ja, we hebben u wel begrepen me vrouw", zei de een, .maai zijn jas zit tussen de deur" muidenaren het Moer- laatste ja- ijke water- begint een eer J. Wil- lad van de ng Velsen. het artikel k omdat de vrijwel ver- dat komt? el „hogere" de vijver overheers en, tot grote watervlooien vissen, die die kleine consumeer- sr waterpest 1 sterk uit breidde en de aanwezige voedingszouten „voor de neus" van de algen wegkaap te. Dus geen algen en daar door geen watervlooien. Maar er zit volgens de heer Wil- lemsen. die het blijkbaar breed ziet, KLEDINGACTIE De kledingactie ten be hoeve van de Algerijnse vluchtelingen, die vorige maand in Velsen is gehouden, mag geslaagd worden ge noemd. Een stroom van kle ding en schoeisel is binnen gekomen. Alles was van zeer goede kwaliteit Het actie comité is door dit resultaat tevreden en dankbaar ge stemd. ir- V- :n- lat W. de !e- ige wat het kabinet bijeenhield het anti-socla- lisme was. Geen enkel probleem is door de regering-De Quay opgelost, zei de heer Hofstra. Alles is voor dit jaar blijven lig gen. Wel zijn er vele blunders gemaakt. De heer Hofstra noemde het loonbeleid, de toto, de Lauwerszee, het tunnelprobleem en de oorlogsmisdadigers. Hij verwacht economisch gezien een goed jaar, net als 1960 economisch ook een goed jaar is ge weest. De heer Hofstra verweet echter de huidige regering economische belangen boven sociale belangen te stellen en de oppositie niet het gehoor te verlenen wat die toekomt. Dit zou met name bij het vraagstuk van de woningnood het geval zijn. De huidige politiek van de regering is gebaseerd op dogma's, aldus de heer Hofstra, die echter in protestants-christe lijke kringen een toenemend gevoel van onbehagen hiertegen meende te kunnen opmerken. Hij riep tenslotte zijn partij genoten op zich in dit jaar ten opzichte van de regering positief in te stellen en de socialistische idealen met kracht na te streven. Tijdens de gisteravond gehouden jaar wisselingsbijeenkomst van de P.v.d.A.- afdeling Velsen-IJmuiden, in het gemeen telijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat te IJmuiden-Oost, heeft oud-minister J. W. Hofstra het regeringsbeleid in 1960 en de jongste kabinetscrisis onder de loep ge nomen. Hij was van mening, dat het enige wat het kabinet bijeenhield het anti-socla- lisme was. Geen enkel probleem is door de regering-De Quay opgelost, zei de heer Hofstra. Alles is voor dit jaar blijven lig gen. Wel zijn er vele blunders gemaakt. De heer Hofstra noemde het loonbeleid, de toto, de Lauwerszee, het tunnelprobleem en de oorlogsmisdadigers. Hij verwacht economisch gezien een goed jaar, net als 1960 economisch ook een goed jaar is ge weest. De heer Hofstra verweet echter de huidige regering economische belangen boven sociale belangen te stellen en de oppositie niet het gehoor te verlenen wat die toekomt. Dit zou met name bij het vraagstuk van de woningnood het geval zijn. De huidige politiek van de regering is gebaseerd op dogma's, aldus de heer Hofstra, die echter in protestants-christe lijke kringen een toenemend gevoel van onbehagen hiertegen meende te kunnen opmerken. Hij riep tenslotte zijn partij genoten op zich in dit jaar ten opzichte van de regering positief in te stellen en de socialistische idealen met kracht na te streven. Grote moeilijkheden zijn er bij de bouw van particuliere woningen. Deze moeilijk heden vormen mede de grote zorg van het gemeentebestuur bij het vervullen van de woningbehoefte in Heemskerk. In zijn nieuwjaarsrede stond de burge meester lange tijd stil bij het noemen van de hindernissen in de particuliere woning bouwsector. Zelfs aanvragen voor de bouw van zeer goedkope en goede woningen voor de eigen bevolking, zijn ondanks herhaalde toezeg gingen nog niet afgehandeld. Er is een stichting „Eigen woningbezit Heemskerk" waarin de Hoogovens te IJmuiden voor vijftig percent deelneemt. Burgemeester H. Nielen Nog bedroevender is de gang van za ken bij de woningen, die het Hoogovenbe- drijf als huurwoningen in de particuliere sector nodig heeft. Voor vele honderden van bedoelde woningen zijn terreinen voor het Hoogovenbedrijf gereserveerd in Heemskerk. Geen succes De burgemeester, moest dan ook con stateren, dat ondanks alle voortvarend heid Hoogovens \ot nu toe geen kans heb ben gezien ook maar een enkele woning te doen bouwen. „Vele duizenden guldens renteverlies zijn hiervan het gevolg", al dus de heer Nielen. Volgens hem zijn er verschillende oor zaken, die de hierboven beschreven situa tie in het leven hebben geroepen. Ten eerste is er een beperkte bouwcapaciteit van de streek, als gevolg van het uit voeren van de uitbreidingswerkzaamheden op het Hoogovenbedrijf zelf. Ten tweede zouden, althans volgens de heer Nielen, de institutionele beleggers te weinig interesse tonen voor de woning bouw in de IJmond. En tot slot maakt de premieregeling '60 het onmogelijk in Heemskerk huurwoningen in de A-sector te bouwen. Volgebouwd „Met zorg zien wij evenwel hoe snel Heemskerk groeit en hoe, overeenkomstig de wens van de Hoogovens deze groei nog belangrijk zal worden versneld, het woon gebied reeds in betrekkelijk korte tijd zal zijn volgebouwd", aldus vervolgde de bur gemeester. Hij oordeelt het daarom verstandiger om een deel van de huisvestingscapaciteit van Heemskerk te reserveren voor na 1980 (het jaar waarin verwacht wordt dat het streekplan voor de IJmond-Noord zal zijn volgebouwd (red.). Er moet daarom, volgens de heer Nie len, nu reeds bewust naar géstreefd wor den, dat een deel van de woningbehoefte in andere kernen wordt vervuld. Castri- cum en Uitgeest hebben in deze in feite al een functie. „Naar dc mening van het gemeentebe stuur moet voor de werknemers, die bij de industrie werken de mogelijkheid ge schapen worden in hun eigen omgeving woonruimte te vinden. Gedwongen verhui zing naar de IJmond vergroot het aantal problemen in dit gebied en zij zal onge twijfeld remmend werken op de bereid heid bij de industrie te gaan werken", aldus de burgemeester. Grote bezwaren tegen het pendelen (het reizen tussen woon- en werkplaats) ziet de heer Nielen niet, daar de wegen wor den verbeterd en dus de reisduur wordt bekort. De burgemeester pleitte ook nu weer voor het instellen van een intergemeen telijk orgaan, waarin de problematiek van het gehele gebied langs het Noordzeeka naal dient te worden behandeld. Terugke rend op zijn gemeente, zei de spreker, dat er in Heemskerk naar zal worden ge streefd het aantal etagewoningen zoveel mogelijk te beperken. Veel mensen hebben overwegende bezwaren tegen etagebouw. Zeer beslist was de burgemeester in zijn uitspraak over de plannen voor de bouw van een „city" op Beverwijks grond gebied. „De feiten hebben inmiddels aan getoond, dat de vorming van een nieuwe „city" niet tot de mogelijkheden behoort, maar dat het Breestraat-centrum verder zal uitgroeien". In Heemskerk ontwikkelt zich een nieuw winkelcentrum, dat zal zijn aangepast aan het stijgende inwonertal. Zo zal onder meer aan het einde van deze maand wor den begonnen met de bouw van twaalf winkels, tezamen een galerij vormend, in de kern van het dorp. De heer Nielen hoopte op een spoedige totstandkoming van een ruilverkavling, waardoor een betere waterhuishouding verkregen kan worden. De tuinders hebben vooral tijdens „de Sinterklaas-regens" veel schade geleden. De burgemeester haalde ook nog even de plannen tot samenvoeging van Bever wijk en Heemskerk aan, maar onthulde geen nieuwe gezichtspunten in deze kwes tie. Nog steeds zien B. en W. en de raad bestuurlijk en stedebouwkundig heil in het door architect D. Zuiderhoek te Baam ont worpen uitbreidingsplan, als een goede stedebouwkundige oplossing voor het ge bied van de IJmond-Noord. Het was het oudste raadslid, de heer R. W. A. Muijen (P.v.d.A.) die namens de gehele raad het college dankte voor het vele werk dat in het afgelopen jaar was verricht. sraan, aat je aan nog over- pi mm blijft ook!" Hij streelt „Vaal- tje", nummer 994299, eens tssssisa over de rug. De duivin, die zo succesvol Is geweest en veel belooft, straks in Essen, Advertentie GEMEENTE ALS DEMOCRATISCHE GEMEENSCHAP Drs. H. J. G. Waltmans, adjunct-direc teur van de volkshogeschool „Chaloen" zal op vrijdag 20 januari in zaal Dam te Heemskerk een lezing houden over het on derwerp „De gemeente als democratische gemeenschap". De heer Waltmans is een oud-Heems kerker die veel eer heeft ingelegd met het organiseren van een studieweekeind, BURGERLIJKE STAND CASTRICUM GEBOREN: Martinus G. A. M. z. van G. C Beentjes en M. C. Bakker. ONDERTROUWD: L. G. Groot, Heiloo en J. M. H. Hendriks, Castricum. GETROUWD: J. Grapendaal. Velsen en M. M. H. Kollenberg. Castricum. OVERLEDEN: C. H. Valentijn, 79 j.. te Amsterdam; M. J. C. van Mens, 45 j., Am sterdam. Sijmen van der Kolk met zijn „rode". s. aïïri J. W. Hofstra „HET OUDER WORDENDE KIND" Voor de leden van het Katholiek Vrou wengilde te Heemskerk zal mejuffrouw J Daemen op dinsdag 17 januari een lezing houden over het onderwerp „Het ouder wordende kind". Deze inleiding sluit aan bij de lezing die mevrouw Perquin—Gerris hield over „De kleuterjaren". veel mededinging van de enorme variatie van andere ontspanningsmogelijkheden. Maar de schaker kan gelukgewenst wor den; hij is, zo zegt De Groot in zijn disser tatie, ondogmatisch, relativist, opportunist „Hoewel de vrije tijd van ons volk steeds toeneemt, neemt het aantal be stedingsmogelijkheden zonder twijfel nog veel sneller toe", zei professor dr. J. F. ten Doesschate, directeur van Hoogovens gisteren bij de opening van het Hoogovenschaaktoernooi. In het af gelopen jaar zijn verscheidene bedrijven in Nederland werktijdverkorting gaan toepassen, terwijl de vijfdaagse werk week ten dele reeds is ingevoerd, en anderdeels naar het zich laat aanzien voor de deur staat. Deze vrije zaterdag overrompelt ons eigenlijk een beetje door zijn neveneffec ten op de andere werkdagen. Of iedereen het, met name in de winter, namelijk wel zo prettig vindt door de week langer te werken om het weekeinde geheel vrij te hebben, mag men betwijfelen. De werk dag wordt langer, vooral voor hen, die ook nog een flinke tijd in bus of trein zitten. Maar het nationaal produkt zal nog meer moeten stijgen voor we hieruit de conse quentie van een veertigurige werkweek kunnen trekken", aldus de spreker. „Maar er is dus meer tijd aan het komen voor recreatie. Ik zie het probleem niet zo zeer in het vinden van een de mens ani merende en ontspannende bezigheid als wel in de zich iedere zomer méér demon strerende overbevolking van ons land en met name van het westen. Men wil de recreatiegebieden begrijpelijk gemak kelijker toegankelijk maken. Maar wie 's zomers aan het strand zit op een warme dag, of zeilt op de Kaag, of scootert in het Gooi, voelt nu al de neiging bij zich op komen zogenaamde recreatiegebieden te definiëren als gebieden, waar het steeds moeilijker wordt recreatie te vinden. Er wordt wel eens onderscheid gemaakt tus sen passieve en actieve vrijetijdsbesteding. Passief het zitten luisteren het zitten kijken naar t.v. of sport. Actief het zelf doen, zelf musiceren, zelf sport bedrijven, zelf toneel spelen. De grens tussen actieve en passieve vrijetijdsbesteding ligt het ac cent op het zelf denken en het doén. Schaken is een bij uitstek actieve bezig heid, echter van een, naar ik meen, op zichzelf kleiner wordende groep. Er is hier Na de voorronde, die is gespeeld om tot de samenstelling van de eerste en de tweede klasse van de afdeling IJmond NeVoBo te komen, gaat maandag de gewone competitie van start. Doordat enkele nieuwe teams zijn ingeschreven, die bij de tweede klasse zijn ingedeeld, kan een evenwichtig programma worden samengesteld. Elke speelavond is volledig bezet en verwacht wordt, dat eind april de competitie zal zijn afgewerkt, waarna de kampioenen van de eerste klasse de gelegenheid zullen krijgen om deel te nemen aan de promotiewed strijden voor een plaats in de overgangsklasse. Zowel bij de dames als bij de heren mag een spannend verloop van de competitie worden verwacht, hoewel wij bij de heren vooralsnog Tyfoon een goede kans geven op een gunstig eindresultaat. In de dames afdeling valt momenteel moielijk te voor spellen, welk team daar aan het langste eind zal trekken. In de tweede klasse kan eveneens niet gemakkelijk een prognose worden gesteld en moet worden afgewacht, hoe een en ander zich in de komende weken zal ont wikkelen. Het programma voor komende week luidt als volgt: lste klasse: maandag (Margrietschool): DEM 2—DEM 1 (d), ODIN—DEM 1 (h). Dinsdag (Plantage): VCK—ADO 1 (h); (Gymnasium): SportbondKennemers (d), O.S.—VCIJ 2 (h). Woensdag (Gymnasium): VGVKenne mers 3 (cf), PSV—Tyfoon (d), Tyfoon 1— Sportbond (h). 2de klasse: maandag (Bavoschool): VCK 2—ODIN 2 (d). Dinsdag (Plantage): DEM 3—Kennemers i (d), Tyfoon 3—ADO 2 (h), DEM 2—Tyfoon 1 (h); (Gymnasium): VSV—VCIJ 2 (d), ODIN 1—O.S. (d). Woensdag (Gymnasium): Tyfoon 2—VCIJ 3 (h). Overgangsklasse: Voor de districtscom petitie speelden de VCK-dames een uit wedstrijd tegen leidster T.O.G. uit Hoorn, die vorige week een gevoelige nederlaag van MHBS (Haarlem) kreeg te slikken. Hoewel VCK haar uiterste best heeft ge daan, moesten de punten in Hoorn worden gelaten. Met 1511, 1512, 157 keerde het team met lege handen naar huis terug. Het programma voor de IJmond-teams is als volgt: Vrijdagavond speelt De Kenne mers (dames) in de Plantage tegen De Blin- kert (Haarlem). In de uitwedstrijd werd verloren, maar met enige inspanning moet een gelijkspel mogelijk zijn. Een paar da gen later trekken de dames naar Enkhuizen om tegen het Westfriese Flevo te proberen een gunstig resultaat te boeken. VCIJ-heren ontvangen zaterdag in het Gymnasium het Hoornse HVC. Ook hier moet een gelijkspel voor mogelijk worden gehouden, gezien het feit, dat de eerste ontmoeting met enige invallers werd ver loren. Enkele dagen later moet de ploeg op be zoek bij leider Die Raeckse in Haarlem, dat beslist geen punt zal willen afstaan. VCK ontvangt maandag in de Bavoschool het Heemsteedse HBC, waarvan in het eerste treffen werd verloren. Wanneer de Kralenbergsters echter in een produktieve bui zijn. valt er winst uit te halen. Prof. dr. J. F. ten Doesschate zo men wil. Alles wordt geprobeerd, ge toetst en gecontroleerd, volstrekte zeker heid is zeldzaam, er is steeds behoefte aan intuïtieve aanvullingen. En daarmee staat de schaker, wat zijn aard betreft, niet ver van de leider van een bedrijf", meende prof. Ten Doesschate. Donderdagavond heeft de fotokring „Heemskerk" in het r.-k. jeugdgebouw een bijeenkomst gehouden, waarbij ook de echtgenoten der leden in groten getale aan wezig waren. De heer Jo van Dijk, een be kende amateur-vogelfilmer uit Amsterdam, hield een inleiding. Spreker vertelde over de moeilijkheden, die men ontmoet bij het filmen van vogels De heer Van Dijk ver toonde een film met unieke opnamen van een reigerkolonie, die verblijft bij de boerderij „De Eenhoorn" in de Zaanstreek. De rolprent werd vervaardigd vanuit een schuilhut, die zich vijftien meter boven de grond bevond. Hierna volgde nog een kleurenfilm over het vogelleven in een reservaat bij Petten. Tot besluit van deze avond werden de vo gels die in de duinen leven onder de loep genomen. Treffend waren de opnamen van de roofvogels die hun prooi verslinden. Tot slot van deze bijeenkomst heeft de voorzitter de heer J. H. Woutersloot de wens uitgesproken dat deze avond de leden ertoe zal brengen zich meer op de vogel- fotografie toe te leggen. Op 14 januari zal dokter J. F. Dikken berg twaalfeneenhalf jaar in Heemskerk zijn praktijk hebben uitgeoefend. Een ju bileum dat des te meer betekenis krijgt, wanneer men bedenkt dat hij zich eerst op 54-jarige leeftijd in Heemskerk vestig de. In de zomer van 1948 nam dr. Dikken berg de praktijk van dr. B. N. Laming over. Al spoedig bleek dat hij een kundig en belangstelling voor zijn patiënten tonend arts vvas. Het is dan ook niet vreemd dat hij in de afgelopen jaren een geziene persoonlijkheid is geworden. Naast zijn drukke praktijk heeft dokter Dikken berg ook op het sociale vlak belangstel ling getoond. Zo heeft hij zich als voor zitter van de plaatselijke afdeling van het Witte Kruis zeer verdienstelijk gemaakt. Steeds heeft hij geijverd voor de totstand koming van het Kruisgebouw aan de J. van Scorelstraat. Jarenlang is hij adviseur geweest van de E.H.B.O.-vereniging „P.I. M.". Ongetwijfeld zal het dokter Dikken berg bij de viering van zijn jubileum op zaterdag 14 januari niet aan belangstel ling ontbreken. is nu drie jaar oud. De heer Beentjes heeft haar zelf ge fokt en ze heeft reeds 2051 prijskilometers achter de rug. Natuurlijk hoopt de ge lukkige Beverwijker, dat hij zelf naar Essen zal kunnen. Maar in elk geval gaat „Vaaltje", dat staat nu wel vast. Sijmen van der Kolk's ogen gaan glanzen zodra hij het woord „duif" maar hoort. De regen zwiepte neer op het dak van zijn woninkje aan de Kanaalweg in Bever wijk. Sijmen las wat bedrukt zijn krantje, zijn vrouw was bezig in de keuken en zijn dochter zat achter de naai machine. Maar Sijmen's brede gezicht verhelderde en hij zette zijn leesbril af toen hij vernam dat wij zijn be roemde duivin, een van de twee Beverwijkse duivinnen die naar Essen gaan. wilden zien. Hij repte zich over zijn zeer kleine modderige erfje naar de grote schuur achter het huis, die als duiven- verblijfplaats is ingericht. Tweeëndertig duiven huizen er in. Daarbij is de befaam de prijswinnende duivin, een „Rade". In de dofferafdeling (mannetjes en wijfjes zijn deze tijd van het jaar ge scheiden) verwisselde Sijmen van der Kolk zijn schoenen voor een paar oude sloffen. Toen betrad hij de „vrou wenafdeling" om de „Rode" liefkozend in de handen te nemen. Het opfokken van deze duiven is niet alleen het werk van Sijmen van der Kolk. Hij wordt bijgestaan door zijn zoon. De heer Van der Kolk is 68 jaar oud. Met het houden van duiven be gon hij enkele jaren voor de oorlog. De duivensport, had hem 'meteen stevig in de greep, want de onderbreking tijdens de bezetting bluste het enthousiasme niet. In 1945 fladderden er alweer duiven om het pand Kanaal- weg 52. De heer Van der Kolk is steeds lid van „De Reisduif" geweest Hij is met zijn duiven al vele keren In de prijzen gevallen. De afgevaardigde voor Es sen won in de afgelopen zo mer twee wedvluchten uit Frankrijk. Sijmen van der Kolk (onder zijn deftige naam „Simon" kent niemand hem) heeft sinds drie jaar alle tijd om zich aan zijn duiven te wijden. In 1958 werd hij gepensioneerd bij Hoogovens. Bij dat bedrijf is hij slechts twee jaar in dienst geweest. Voordien was hij werkzaam In de polder. Ze stonden voor Twee mannen die g met mevrouw zoud over de ernstige levens. Maar mev: daar op dat mom tijd voor. Zij had er ook weinig zin in. dan ook de voet va de twee bezoekers deuropening zag scl ze vlug „Geen inte sloeg ijlings de deui liep terug naar d; maar hoorde gestorr de deur en even 1 de bel weer. „Niet c een trucje", zei ze b en vroeg door waarom de heren bleven aandringen, hebben u wel begr vrouw", zei de ee zijn jas zit tussen De Velsense Gemeente bibliotheek geldt in ons land als het voorbeeld hoe een moderne bibliotheek dient te worden ingericht. Dat bleek dezer dagen weer eens tij dens een vergadering van de gemeenteraad van Vlaardin- gen. In de Nieuwe Vlaar- dingse Courant lazen we: „De Velsense bibliotheek be schikt nu over een grote uit leen, met alle overige dienst ruimten gelijkvloers. Slechts het magazijn bevindt zich in de kelder. Aan de zich op de overige verdiepingen bevin dendewoonruimte wordt niet getornd. Wel echter houdt deze de mogelijkheid in, dat zodra de woonsituatie beter wordt en de huisvestings- eisen voor de bibliotheek dit noodzakelijk maken, door uitbreiding in de hoogte de beschikbare ruimte te ver groten. „Hoogbouw" komt in de Velsense opvatting geheel naar de smaak van een ter zake kundige bibliothecaris als noodoplossing op het tweede plan." B. en W. van Vlaardingen wilden een gemeentebiblio theek, waarin de diverse af delingen op verschillende verdiepingen zijn onderge bracht. Dit zou een goede „doorloop" tussen de afde lingen niet bevorderen. Dit zag de Vlaardingse raad dan ook in en men stemde het voorstel af. „Voor de IJmuidenaren was de vijver in het Moer- bergplantsoen de laatste ja ren een belangrijke water- vlooienbron". Zo begint een artikel van de heer J. Wil- lemsen in het blad van de aquariumvereniging Velsen. Ja, „was", want het artikel luidt de noodklok omdat de watervlooien nu vrijwel ver dwenen zijn. Hoe dat komt? Doordat er teveel „hogere" waterplanten in de vijver zijn. Tot dit jaar overheers ten steeds de algen, tot grote vreugde van de watervlooien en ook van de vissen, die weer vele van die kleine voedseldiertjes consumeer den. Maar nu is er waterpest uitgezet, die zich sterk uit breidde en de voedingszouten neus" van de algen te. Dus geen algen door geen watervloc er zit volgens de lemsen. die het breed ziet, KLEDINGAC De kledingactie hoeve van de vluchtelingen, dii maand in Velsen is mag geslaagd wc noemd. Een stroom ding en schoeisel i gekomen. Alles wa; goede kwaliteit I comité is door dit tevreden en daai stemd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7