HET WEER Loemoemba's terugkeer ternauwernood belet Socialistisch adres aangeboden aan Koning Boude wijn Regering-Eyskens weigert aangenomen eenheidswet in de ijskast te doen CITROËN Parijs verwacht reorganisatie in regering en opperbevel Borgward-Skoda VSV-DHC Nederlandse Opera gaat met N.T.S, samenwerken Bewakers van ex-premier sloegen bijna aan het muiten Verliezende socialisten zijn verdeeld Honderdzevenjarige overleden Negerstudenten zullen colleges weer volgen A. J. Rotteveel's ZATERDAG 14 JANUARI 1961 46e JAARGANG NUMMER 62 Plaatselijk mist 'ejore you vu ij! SEIZOEN OPRUIMING Automobielbedrijf N.V. Garage VERBEEK In de krant van heden: Het woord is aan DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING GEERT HOOGEVEEN Eerste helft van de winter is voorbij VSVII SHSII Iedere dag elfhonderd nieuwe televisieontvangers Puzzeloplossingen inzenden! MRP-pleidooi voor onderhandelingen met het FLN Kiezen op Nieuw-Guinea Verwachting tot morgenavond: Droog weer met veranderlijke bewolking. Vannacht en morgen ochtend temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst en plaatselijk mist. Overdag de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot ma tige wind uit oostelijke richtin gen. Volledige weerrapporten op pagina twee. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Or. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel. 57.500-57.501 Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Amsterdams Allerlei 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 5, 11 Op en om het Binnenhof4 Kunst 4, 9 Kerkdiensten6 Films 6 Uit stad en omgeving 6, 7, 8 In de Vishal en op zee8 Kerkelijk Leven 11 Beeldverhalen 12 Feuilleton 12 Horen en Zien 12 Beurs 17 Erbij13 tot 17 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Anonymus: De kus is de eenvoudigste vorm van scheppingskracht: Zij is niets, gedeeld door twee. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuidan. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Het is te verwachten dat binnen niet al te lange tijd een begin zal worden gemaakt met een regelmatig optreden van de Ne derlandse Opera voor de televisie. Dezer dagen is tussen de Nederlandse Televisie Stichting en de opera-directie in principe overeenstemming bereikt over nauwe sa menwerking en onmiddellijk is begonnen met bepaalde projecten nader onder de loep te nemen. Bij de Nederlandse Opera is men zeer verheugd over dit akkoord, dat het moge lijk maakt een groter operapubliek te kwe ken. Vele kijkers zullen eveneens op prijs stellen, via het beeldscherm kennis te kun nen nemen van de prestaties van dit na tionale instituut, dat immers voor een be langrijk deel uit de belastingopbrengst wordt gefinancierd en derhalve als „ge meenschappelijk eigendom" kan worden gezien. Merkwaardig is daarnaast, dat er met de radiowereld geen enkel contact al thans geen plezierig contact bestaat. Bij de Nederlandse Opera acht men het zeer teleurstellend, dat de omroepvereni gingen nimmer gebruik hebben gemaakt van de voor de hand liggende mogelijk heid om de Nederlandse Opera studiouit zendingen te laten verzorgen van opera's, die men toch reeds op het reportoire heeft en die na maandenlange repetities gron dig zijn voorbereid. In plaats daarvan geeft men in Hilversum de voorkeur aan eigen produkties, die uiteraard opnieuw financiële offers vragen. Eén van de ope radirecteuren zei hierover: „Men is daar begiftigd met een eigen produktiedrift: wel worden regelmatig artiesten die op kosten van de Nederlandse Opera zijn op geleid, uitgenodigd om voor de radio op te treden. De omroepverenigingen vinden dat kennelijk heel normaal en schrijven ons zelfs boze brieven, als wij onze artiesten geen vrijaf geven voor radiorepetities op rpomenten dat wij hen zelf niet kunnen missen". HOOFDAGENT SHOWROOM ZIJLWEG 26 - HAARLEM Bestel tijdig uw 2 C.V. om teleurstelling door lange levertijd te voorkomen. Wij verhuren nu ook NIEUWE 2 C.V.'S ZONDER CHAUFFEUR (Van onze weerkundige medewerker) De gemiddelde etmaaltemperatuur van januari ligt in De Bilt over deze eerste helft ruim een graad boven normaal. Ook de eerste helft van deze winter (december, januari, februari) zit er na zondag op. Deze eerste helft is ook naar de zachte kant uit gevallen met meer regen dan normaal en een heel klein aantal vorst- en sneeuw- dagen. In het westen heeft januari al 60 tot 70 mm neerslag, hetgeen al iets meer is dan normaal over de hele maand. De hogedrukgebieden zijn de laatste da gen actiever geworden. Een nieuw hoge- drukgebied is snel van de oceaan via Ier land naar het noordoosten getrokken en ligt tijdens het weekend in de omgeving van de Noordzee. Hierdoor kon een kou front naar het zuiden worden geduwd en komen wij bij meer noordelijke winden in iets drogere lucht met opklaringen. De vraag is nu: blijft dit hogedrukgebied doorlopen naar het oosten zoals dit heet ofweet het zich boven Scandinavië uit te breiden en te versterken, in welk geval de wind meer noordoost wordt en na zon dag koudere lucht ons land bereikt. Advertentie laten. Hij zou zich nog altijd in een zwaar bewaakte gevangeniscel hebben bevonden toen Kasavoeboe en Moboetoe weer naar de hoofdstad van de republiek vertrokken. Of hij nu in de gevangenis is of in vrij heid, de afgezette premier Patrice Loe- moemba blijkt een man te zijn, met wie de politieke leiders in Kongo ernstig reke ning moeten houden. Diverse woordvoer ders beweren met stelligheid dat Loe- moemba vrij is, anderen verklaren dat hij nog in de gevangenis verblijft Vast staat dat sedert geruime tijd niet meer gespro ken is over zijn berechting wegens „mis daden tegen het Kongolese volk". Integen deel, Moboetoe en Kasavoeboe schijnen beiden op stap te zijn gegaan om met hun tegenstander te onderhandelen. Volgens ingewijden willen zij Loemoemba een hoge post geven in de regering, maar toch zo, dat hij onder controle blijft. Men neemt echter aan dat Loemoemba daar niet op zal ingaan, maar liever nog wat zal wach ten, om een meer glorieus rentree te kun nen maken. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se regering is voornemens extra-geld en voedsel te geven om de hongersnood in Kongo, die tweehonderd slachtoffers per dag eist, te lenigen. Uit betrouwbare bron is vernomen dat president Eisenhower is gevraagd nog eens vijf miljoen dollar uit het fonds van wederzijdse veiligheid voor Kongo vrij te ma'ken. Uit dit fonds is reeds tien miljoen dollar voor Kongo ge bruikt sinds dit land onafhankelijk werd. Regeringsinstanties en particuliere orga nisaties zijn thans bezig maatregelen te treffen voor het snelle verzenden van voedsel naar Kongo. Het grootste obstakel is het transport, zo verklaarde een func tionaris. Het is moeilijk om de getroffen gebieden te bereiken. Gisteren heeft de benoemde minister van Buitenlandse Za ken, Dean Rusk, in de Senaat verklaard dat de nieuwe Amerikaanse regering met spoed het probleem van de voedselvoor ziening van Kongo zal behandelen. Advertentie ZONDAG A.S. 14.30 UUR: VOORWEDSTRIJD 12.30 UUR: Op 1 januari 1961 bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 801.448 tegen 782.195 op 1 december j.l. Sinds de jaar wisseling zijn er tot nu toe iedere dag ruim 1100 nieuwe televisie-ontvangers ge registreerd zodat het totaal op 13 januari inmiddels reeds tot 816.604 gestegen was. Er werden in 1960 216.682 nieuwe tele visietoestellen aangegeven, dat is bijna 12 percent meer dan in 1959 toen de aan was 193.730 bedroeg. Er waren op 1 januari 1961 2.645.077 geregistreerde radiotoestel len. De draadomroep telde op die datum 480.713 aansluitingen tegen 480.155 op 1 december j.l. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Belgische Kamer heeft vrijdagmiddag de Eenheidswet met 115 tegen 90 stemmen en één onthouding aangenomen. Te Saint Servais, een voorstad van Namen, hebben vierhonderd Waalse socialistische parlementsleden, burgemeesters, senatoren en dergelijke een resolutie aangenomen waarin zij a. Hun mandaten terbeschikking stelden van de Belgische Socialistische Partij. b. Voor Wallonië het recht vragen over zichzelf te beslissen en zelf de wegen van zijn economische en sociale expansie te kiezen. c. Besloten vandaag een adres aan de Koning te overhandigen. Later op de dag heeft het bureau van de B.S.P. besloten aan al haar federaties advies te vragen of zij van oordeel zijn dat alle leden of alleen de Waalse uit het parlement zullen treden. Dit antwoord moet vóór zondag binnen zijn. De mi nister van Binnenlandse Zaken, Lefebvre, sprekend namens premier Eyskens, die thuis ziek ligt, verklaarde voor de regering dat de Eenheidswet eerst door de Senaat moet worden behandeld en dat de regering er niet aan denkt over de onderwerpen op welke zij betrekking heeft opnieuw met de oppositie te spreken. Alle aanwezige C VB-afgevaardigden stemden op één na. voor het ontwerp, evenals het merendeel van hun liberale coalitiegenoten. Tegenstemden de aan wezige socialisten, de twee communisten, zes liberalen en een Vlaamse nationalist. Degene die zich van stemming onthield was een lid van de CVP-fractie. Theo Lefèvre, de voorzitter van de Christelijke (roomskatholieke) Volkspartij zich reeds twee jaar geleden bereid ver klaard heeft, met de oppositie over de financiële en economische problemen te spreken, doch dat het voorstel toen door de socialisten is afgewezen. Ook thans wil len de C.V.P. en de liberalen een der gelijk gesprek nog wel, maar eerst moet er in het land weer rust heersen. Ik hoop, zo besloot hij zijn betoog, dat zelfs door de socialisten zonder een onderbreking werd aangehoord, dat er weldra bespre kingen met de oppositie kunnen worden gehouden. Het gaat om de eenheid van België. Het beeld, dat de socialisten in de ka mer gaven, was dat van een innerlijk ge scheurde partij, die haar beste en wijste mannen op de tribune had gezonden, in casu Cqllard, de voorzitter en de oude Achiel van Acker. Beurtelings bezwerend en dreigend, waarschuwend en zichzelf rechtvaardigend, vroegen zij de regering om, zodra de Eenheidswet zou zijn aan- Advertentie genomen, zich met de vertegenwoordigers van de drie grote partijen aan een tafel te zetten, en besprekingen te openen om uit het slop te geraken. Collard haalde een precedent aan uit de Belgische geschiedenis. Toen in 1856 het ministerie-De Becker zijn ontslag nam, hoewel een wet van de premier door de meerderheid van de Kamer was aangeno men. De Koning schreef hem toen een brief, waarin hij zei niet de wet te be oordelen, maar wel de gevolgen, en die vreesde de vorst. De aangenomen wet bleef toen een dode letter. Ik heb, zo zei De Becker, wel een meerderheid in de Kamer, mara ik geloof dat ik geen meer derheid onder de bevolking heb, en hij trad af. De vingerwijzing was onver bloemd. Maar of de socialisten na hun bezoek aan de Koning ook hopen op een brief van Boudewijn aan de premier blijft voor ons nog een open vraag. De socialist Wij herinneren nog even aan de sluitings- datu mvoor het inzenden van oplossingen in onze grote Kerst- en Nieuwjaarspuzzel- reeks: maandag 16 januari is de laatste dag! Na maandag kan de redactie geen oplossingen meer accepteren. De uitslag zal zo spoedig mogelijk in ons blad wor den gepubliceerd. Na een korte ziekte is mevrouw H. Smit- Meyering in haar woning in Ter Apel over leden. Mevrouw Smit was de oudste in woonster van Nederland. Zij bereikte de leeftijd van 107 jaar. Collard ging nogal ver in zijn waarschu wingen, want hij haalde zelfs een brief aan van de bisschop van Angers, die in 1953 de stakingen in Frankrijk zou heb ben goedgepraat. Dat beweerde althans Collard, maar wij menen, dat de bisschop indertijd alleen maar heeft willen bemid delen om de stakers weer aan het werk te krijgen. Collard herinnerde eraan, dat hij zelf Waal is, maar dat hij leerling van August Vermeylen is geweest, die tegen hem had gezegd: het Vlaamse probleem is een so ciaal probleem. Altijd heeft Collard ook voor de Vlamingen in de bres gestaan. Nu zegt hij met zijn leermeester: het Waalse probleem is een sociaal probleem. Lefebvre diende hem meteen van re pliek. In weinige woorden verdedigde hij nogmaals het ontwerp van de Eenheids wet en wees hij op de jongste economi sche en financiële maatregelen van de re gering. En voor de zoveelste keer ver klaarde hij dat de regering alleen wil spreken met de oppositie, wanneer de sta kingen voorbij zijn. (Vervolg o,p pag. 3) Na de rassenrel van woensdag en don derdag, waarbij betogingen van blanke studenten leidden tot de verwijdering „voor hun eigen veiligheid" van de twee eerste negerstudenten aan de staatsuniver siteit van Georgië in Athens, heeft de federale rechter te Macon gisteren be sloten dat Charlayne Hunter en Hamilton Holmes, respectievelijk 18 en 19 jaar, aan staande maandag weer in de gelegenheid zullen moeten worden gesteld de colleges te volgen. Charlayng Hunter heeft inmiddels een aanbieding gekregen van de universiteit te Rhode Island om haar studies in de perswetenschappen aldaar voort te zetten. PARIJS (UPI) President De Gaulle is van plan enige wijzigingen aan te bren gen in zijn kabinet en in het militaire opperbevel, zo verluidt in de Franse hoofd stad. Men meent, dat De Gaulle ministers zou willen benoemen voor de departemen ten van Onderwijs en Financiën. Na de benoeming van de voormalige minister van Onderwijs Joxe tot bewindvoerder van het departement voor Algerijnse Zaken, is het ministerie van Onderwijs zonder lei der gebleven. De post van minister van Financiën is nog steeds in handen van de voormalige gouverneur van de bank van Frankrijk Wilfrid Baumgartner, die deze functie aan het einde van 1959 van An- toine Pinay overnam. De benoeming van een politicus als hoofd van het ministerie van Financiën, die te doen zal krijgen met de ingewikkelde vraagstukken op het gebied van de lonen en de economische hervormingen die De Gaulle zich heeft voorgenomen, zou wel enige weken kunnen duren. Dè benoeming van een hoofd van het departement van Onderwijs, zou echter spoed vereisen, ei» zij zal waarschijnlijk gevolgen hebben voor een aantal andere belangrijke departementen. In de leiding van het ministerie van Binnenlandse Zaken zou eveneens een verandering komen. Naar men aannam zou de Franse pre sident eveneens van plan zijn de opper bevelhebber in Algerije generaal Jean Cré- pin, te vervangen, ondanks zijn hoge waar dering voor de wijze waarop het leger in Noord-Afrika tot het welslagen van het referendum heeft bijgedragen. Deze maat regel werd al verscheidene dagen in Pa rijs verwacht. De vervanging van de op perste legerleider in Algerije zou er op gericht zijn om de greep van De Gaulle op de gewapende macht nog te versterken. Generaal Ferdinand Gambiez, die zich bijzonder heeft onderscheiden door zijn tactvol optreden tijdens de Franse aftocht uit Tunesië in 1956, zou opvolger worden van Crépin, die bovendien minder sympa thiek zou staan tegenover de Fransen in Algerije, die een Frans-Algerije voorstaan. Maurice Simonnet, secretaris-generaal van de rooms-katholieke volkspartij (MRP) heeft gepleit voor vredesonderhandelingen over Algerije. Hij zei dat Frankrijk dit maal niet moest blijven staan op uitslui tend een bespreking van de voorwaarden tot een staking der vijandelijkheden. Er zou moeten worden gezegd welke garan ties het bereid is te geven aan de rebel len omtrent het houden van een stemming over het zelfbeschikkingsrecht in Algerije aldus Simonnet. De communistische partij heeft aange kondigd, dat het alle steun zal verlenen aan pogingen om een conferentie georga niseerd te krijgen tussen de Franse auto riteiten en de Algerijnse opstandelingen. Voor de samenstelling van de Nieuw- Guinearaad worden thans kiesmannen gekozen. Men ziet op bijgaande foto's beelden van de verkiezing in het zee dorpje Ka ju Pulau. Een „drumband" roept de inwoners op om hun stem uit te brengen. Zij geven de kandidaat van hun keuze op aan het college, dat belast is met het tellen der stemmen. Ook de vader van de Papoea-leider Nicolaas Jouwe nam aan de stemming deel. Men ziet hem geheel links op de foto, in gesprek met zijn dorpsgenoten. De laatste foto is gemaakt nadat de uitslag is bekend gemaakt. De gekozen kiesman neemt de felicitaties in ontvangst. LEOPOLDSTAD (UPI) - Het be wind van president Kasavoeboe en ko lonel Moboetoe scheen vandaag zich weer enigszins te herstellen, nadat beide mannen gisteren inderhaast een terug keer van de gevangen genomen ex- premier Loemoemba hadden belet. Het staatshoofd en de chefstaf van het leger reisden per vliegtuig naar het hon derdvijftig kilometer westelijker gelegen Thysstad, waar het gerucht vandaan was gekomen, dat opstandige troepen in het kamp Hardy de ex-premier hadden be vrijd. Toen beide mannen gisteravond in Leopoldstad terugkeerden, zei men in Kongolese kring, dat zij de muiterij van het garnizoen van Thysstad hadden be zworen. Naar in Leopoldstad verluidde waren er moeilijkheden ontstaan bij een afdeling parachutisten, die ontevreden is over de soldijbetaling. Een officiële bevestiging van het bericht, dat Loemoemba door aanhan gers zou zijn bevrijd kon niet worden ver kregen. Welingelichte zegslieden in Leopoldstad deelden mee, dat het nog nimmer aan Loemoemba is toegestaan het kamp te ver-

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1