Crisisgevaar in Engeland is plotseling acuut Inschrijving op Volkswagen aandelen is begonnen De beurs Becritiseerde Macmillan pleegt in alle stilte overleg Malaise in Britse auto-industrie Emissie Wernink's Beton 1:3; 100 Hogere produktiviteit bij Zeeuwsche Confectie De betekenis van Afrika voor onze export Minister Zijlstra kocht eerste zilveren „riksen' Nieuwe Russische produktie-methode Dollardevaluatie van de baan? Men heeft het niet zo goed meer Nieuw internationaal monetair stelsel gewenst Concurrentie op de rubbermarkt Anderson spoort aan tot waakzaamheid Uitloting premielening 1952 Utrecht Belgische boter op de Nederlandse markt GROTE BELANGSTELLING VERWACHT De eieruitvoer T S. bevelen liquidatie particulier goudbezit Kort economisch nieuws De ministers van Financiën van de zes EEG-landen hebben op een conferentie van twee dagen in Den Haag zich voorna melijk bezig gehouden met de vraag, welk internationaal monetair stelsel er past in de huidige omstandigheden. Terugkeer zonder meer tot het stelsel van de „gou den standaard" is onmogelijk, zo heeft minister Zijlstra, die de conferentie in Den Haag heeft voorgezeten, zaterdag te genover de pers verklaard. De EEG-ministers, die elke drie maan den informeel overleg plegen over con juncturele, monetaire en financiële proble men, waren het erover eens dat deze kwes tie diepgaand moet worden bestudeerd. Dit zou ook in groter verband dan dat van de zes moeten gebeuren en met name in de nieuwe „organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling" (OESO), die volgend jaar de OEES zal opvolgen, al dus prof. Zijlstra. De vraag is hoe men kan komen tot een echte harmonie tussen intern en extern evenwicht. Dit is een ui terst moeilijk vraagstuk, waarbij de hele buitenlandse, monetaire en handelspolitiek meespreekt. De minister verwees naar theorieën van Triffin, die in de V.S. grote indruk heb ben gemaakt, en volgens welke men van het Internationale Monetaire Fonds een soort internationale circulatiebank zou die nen te maken. Over de merites van deze theorieën kon de minister zich echter niet uitlaten. De besprekingen werden deze keer ook bijgewoond door de presidenten van de nationale banken. De volgende vergade ring zal op 20 en 21 maart in Bonn worden gehouden. Meer dan honderdduizend arbeiders in de Britse automobielindustrie werken op het ogenblik niet meer dan twee of twee- eneenhalve dag per week en er zijn reeds 35.000 man ontslagen, welke zo goed als zeker door duizenden zullen worden ge volgd omdat het einde van de autocrisis nog niet in zicht is. Op woensdag 25 januari stelt de Amster- damsche Bank de inschrijving open op no minaal 389.000 aandelen Wernink's Be ton en Aanneming Maatschappij n.v. te Leiden, tot de koers van 100 percent. De stukken zijn groot nominaal 1000. Zij zijn ten volle gerechtigd tot het dividend over 1961 en volgende boekjaren. De inschrij ving is uitsluitend voor houders van aan delen in de verhouding van één aandeel op drie oude aandelen. De claimhandei zal op dinsdag 17 januari aanvangen. Of ficiële notering zal worden aangevraagd. Storting woensdag 22 februari. De opbrengt van de emissie zal worden gebruikt voornamelijk voor verdere inves teringen in de betonwaren-fabriek, ter verbetering en verhoging van de produktie capaciteit. De uitkomsten van 1960 zullen na de nodige reserveringen tenminste ne gen percent over 't tot ƒ1.211.000 verhoog de kapitaal toelaten. (Over 1959 werd 9 percent uitgekeerd over een kapitaal van 1.001.000). Over het tot 1.600.000 ver hoogde kapitaal meent de directie over 1961 een dividend van negen percent te kunnen verwachten. Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft een rapport gepubliceerd over de we reldhandel in rubber, waarin gezegd wordt, dat de thans in produktie genomen synthe tische rubber van het natuurlijke type, een ernstige bedreiging zullen kunnen worden voor de natuurrubber in Azië. In het rapport dat een overzicht geeft over de handel in 1960 en de verwachtingen voor 1961, wordt opgemerkt, dat het gaat om de aanvaarding van de cis-polyisoprenen en de cis-polybuta- dienen. op de handelsmarkt, die niet alleen gevolg kan hebben voor de natuurrubber, maar ook tot op zekere hoogte voor cynthe- tische van het S-type. De toeneming van de vraag zal in 1961 naar schatting 5.000 ton bedragen. De andere syn thetische rubbersoorten zullen in dezelfde mate toenemen als vorig jaar. Het verbruik van natuurrubber zal iets afnemen. De Amerikaanse minister van Financiën, Robert Anderson, heeft bij zijn aftreden aan president Eisenhower een overzicht doen toekomen van wat door zijn minis terie in de laatste acht jaar tot stand werd gebracht. Hij zegt daarin, dat „voortduren de waakzaamheid en gereed zijn tot han delen van essentieel belang zijn voor het constant houden van de waarde van de dollar". Wanneer deze waakzaamheid niet zou blijven bestaan „zijn inflatie of maat regelen van toezicht het onvermijdelijke resultaat. De aftredende minister merkt op, dat de dollar tussen 1939 en 1953 bijna de helft van zijn koopkracht verloren heeft. Daarna bedroeg de waardevermindering ongeveer 5% dollarcent, hetgeen volgens Anderson „geen reden tot klagen geeft". In Utrecht is heden de negende trekking gehouden van de 2 A percent premielening 1952 der gemeente Utrecht. De hoofdprijs van 25.000,is gevallen op obligatie nummer 6 van serie 2635, de prijs van 5.000,— is gevallen op obligatienummer 7 van serie 4730, die van 2.500,— op obli gatienummer 1 van serie 1237. De vijf pre mies van 1.000,elk, vielen respectieve lijk op de obligaties nummer 4 van serie 2673, numer 3 van serie 3141, numer 10 van serie 4565. numer 2 van serie 4813 en num mer 7 van serie 4543. Tien premies van 250,elk, zijn voor de houders van nr 4 en 6 van serie 4341, nr. 8 van serie 85, nr 4 van serie 2911, nr. 1 van serie 3974, nr. 10 van serie 883, nr. 8 van serie 156, nr. 4 van serie 4009, nr. 2 van serie 4813, nr. 10 van serie 2820, nr. 9 van serie 3898. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam, lui- den:Engelse pond 10,53-/10,63, Amerikaanse dollar 3,47'/«-f 378Canadese dollar 3,77- 3,82; Franse frank (100) 75,85-/76,35; Bel gische frank (100) 7,33-/7,38, Duitse mark (100) 90,10-/ 90,60, Zweedse kroon (100) 72,40 -/73,40, Zwitserse frank (100) 87,35-/ 87,85, Italiaanse lire (10.000) 59,75-/ 61,75, Deense kroon (100) 54,25-/ 55,25, Noorse kroon (100) 52,40-/ 53,40, Oostenrijkse schilling (100) 14,47'/«-ƒ 14,57'/!, Portugese escudo (100) 13,15-/ 13,30, Spaanse peseta (100) grote cou pures 6.17V2-/ 6,32'/!. Bij de Zeeuwse Confectiefabrieken in Middelburg is in 1960 het saldo exploitatie rekening toegenomen van f 361.569 tot 373.665. Andere baten brachten op f 11.014 8.596). Na afschrijvingen ad f 86.744 102.936), belastingen ad 135.000 120.000) en toevoeging van f 60.000 45.000) aan het fonds voor modernisering, resteert een winst van f 102.935 (f 102.229). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een divi dend van 17 y2 percent, waarvan 2'/, per cent uit de dividendreserve (v.j. 16 per cent, waarvan 1 percent ten laste van de dividendreserve). De liquiditeit was wederom voldoende om produktie en voorraden te financieren. De kostenstijgingen konden binnen de ge budgetteerde bedragen worden gehouden. Opnieuw kon een stijging van de produk tiviteit worden geboekt, die echter niét ten volle de vele winstbeperkende invloeden compenseren. De orderpositie voorziet haar van werk tot ultimo april 1961. Het in het jaarverslag over 1959 tot uit drukking gebrachte verlangen om te komen tot bundeling van krachten in de vorm van fusie of anderszins is niét onbeant woord gebleven. Het verheugt de directie te kunen constateren, dat meerdere onder nemingen in de kledingsector positief op haar uitlatingen hebben gereageerd. Even tuele concretisering hiervan zal echter nog geruime tijd in beslag nemen. De heer H. W. N. de Jong, medewerker van het Afrika-instituut, zal 15 februari naar Afrika vertrekken ter bevordering van de handelsbetrekkingen tussen Neder land en Afrika. De heer De Jong zal Soe dan, Egypte en Libië bezoeken. In Soedan is de voorkeur voor Neder landse produkten regelmatig gebleken. In het bijzonder de Soedanese overheid plaatst regelmatig grote bestellingen in Nederland. De voornaamste Nederlandse export-produkten naar Soedan zijn chemi sche produkten, elektrische machines en onderdelen, rubberwaren, katoenen weef sels, zuivelprodukten en verven. De im port uit Soedan bestaat hoofdzakelijk uit gommen en harsen, katoen, voedergranen en grondnoten. Naar Egypte, zo deelt het Afrika-Insti- tuut mede, is de Nederlandse export, ge zien de nogal wisselende deviezenpositie in dat land, enigszins aan fluctuaties on derhevig. Toch worden regelmatig grote orders, onder meer voor sleepboten in Nederland geplaatst. De Nederlandse ex port naar Egypte is in 1959 en gedurende de eerste tien maanden van 1960 sterk ge stegen. Tot de voornaamste uit Nederland geïmporteerde produkten behoren verder elektrische machines en toestellen, chemi sche en farmaceutische produkten en zui velprodukten. De Nederlandse export naar Libië, be staande uit voedings- en genotmiddelen, machines en chemische en farmaceuti sche produkten, stijgt voortdurend. Dik wijls blijkt echter, dat de kwaliteit en prijs van de Nederlandse produkten in Li bië nog onvoldoende bekendheid genieten. Het Afrika-instituut verwacht, dat een re gelmatig bezoek aan in Libië gevestigde importeurs een vergroting van de export naar Libië tot resultaat zal kunnen heb ben. (Van onze correspondent) LONDEN. Hoofdonderwerp van gesprek in Engeland is plotseling het gevaar van een nieuwe economische crisis, welke ditmaal geen weerslag is van de inter nationale toestand maar voor een belangrijk deel een puur nationaal karakter draagt. Wei zjjn er internationale factoren, welke bijvoorbeeld de export van personenauto's, speciaal naar de Verenigde Staten, een ernstige knauw hebben gegeven. Maar de regering krijgt thans algemeen het verwijt te horen, dat haar gebrekkige leiding op financieel-economisch gebied aansprakelijk wordt geacht voor de nieuwe industriële stagnatie. Voor de moeilijkheden van het ogenblik wordt de ongemotiveerde aan moediging van het verbruik ten koste van de uitbreiding van het produktie-apparaat in hoofdzaak verantwoordelijk gesteld. Hierdoor dreigt Engeland hopeloos ach teraan te komen bij West-Duitsland en vele andere Europese landen. Speciaal bij de Euromarktlanden, een feit waarop in het jongste O.E.E.S.-rapport met sprekende cijfers de aandacht is gevestigd. Macmil- lans bedenkelijke slagzin uit de verkie zingstijd, namelijk dat men het nog nooit zo goed heeft gehad, werkte als opium en versterkte de filosofie van de gemakzucht, waarvoor de Engelsen nu eenmaal zo'n groot zwak bezitten. Na een korte kunst matige opleving dreigen de dingen thans opnieuw vast te lopen, hetgeen zich onder andere afspiegelt in een ongunstige be talingsbalans, in de slepende werkloosheid in sommige belangrijke bedrijfstakken en het werken op halve kracht en nog minder in een aantal andere industrieën. Macmil lan heeft het afgelopen weekeinde, door vriend en vijand onder druk gezet, in de landelijke stilte van zijn buitengoed Che quers een crisisconferentie gehouden met de kanselier van de Schatkist, Selwyn Lloyd, die de vorige week reeds een alarm kreet slaakte. Iedereen is het er over eens, dat er dras tisch zal moeten worden ingegrepen. Al gemene kredietverruiming, waarvoor Lloyd de tijd nog niet gekomen acht wegens de dreigende inflatie, wordt als een averechts lapmiddel beschouwd, al zal het ongetwij feld de beperkte produktie van auto's, wasmachines, ijskasten en televisietoestel len, waarmee de regering vlak voor de ver kiezingen van anderhalf jaar geleden ieder een zalig wilde maken, weer op gang bren gen. Hoewel in de komende begroting een belastingverlaging van enige betekenis uit gesloten lijkt, de regeringsuitgaven zijn hoger dan ooit overweegt de regering een belastinghervorming om, naar het voorbeeld van West-Duitsland, het zwaar tepunt te verleggen van de initiatiefdoden- de inkomstenbelasting naar de indirecte belasting om zodoende overmatig verbruik tegen te gaan, maar tegelijkertijd een be hoorlijke opbrengst te verzekeren. Velen betwijfelen echter of dit een verstandige tactiek zou zijn. Andere denkbeelden zijn: speciale te gemoetkomingen tegenover exporteurs, misschien in de vorm van subsidies waar voor de regering tot nu toe weinig voelde, en de mogelijke vorming van exportraden voor de sleutelindustrieën en van plaatse lijke exportclubs om de kleinere firma's tot groter inspanning op exportgebied te be wegen, alsmede een verlichting van de vermogensbelasting, die te hoog is. In En geland klampt men zich vaak angstvallig vast aan verouderde produktie- en afzet- methoden, waarbij zowel fabrikanten als vakbonden schuld treft. Macmillan zou voorstander zijn van een belasting op ka pitaalwinst, welke de Verenigde Staten wel kennen maar Engeland niet, waardoor dit land een paradijs dreigt te worden voor speculanten en waar monopolisten een gouden tijd beleven. Gaitskell, de oppositieleider, heeft zon dag in een rede nog eens op een kapitaal belasting, al sinds jaren Labours stok paardje, gehamerd. Maar ook in de conser vatieve pers gaan ten gunste hiervan wel stemmen op. Ook dringt men erop aan, dat de regering zal overgaan tot de opstelling van een zakelijk programma voor kapitaal- belegging, dat tot nu toe ontbroken heeft. De nationale gezondheidsdienst en an dere sociale voorzieningen zullen niet wor den besnoeid. Het publiek, dat een betere verzorging eist, zal hiervoor echter hogere premies moeten betalen. Minister Zijlstra heeft vanmorgen voor het loket van de Nederlandsche Bank in Den Haag een bankje van 25.- gewis seld. Hij kreeg hiervoor van de hoofdkas sier tien glinsterende nieuwe rijksdaalders terug, waarmee hij voor tientallen came ra's poseerde. Met deze symbolische inruil gaf hij van daag, precies vijf jaar na het „eerher stel" van de zilveren gulden, de nieuwe metalen rijksdaalder voor het betalings verkeer vrij. Daarbij verklaarde hij dat deze overgang van de papieren naar de zilveren rijksdaalder ook als een symbool kan worden gezien voor het muntherstel van na de oorlog. waarvan het merendeel reeds door de Rijksmunt in Utrecht is afgeleverd, zullen in omloop worden gebracht. Het zilverge halte, aldus vertelde prof. Zijlstra, is het zelfde van vóór de Oorlog, namelijk 720 per mille. Wel is de „riks" 60 percent lichter geworden. Het gewicht bedraagt nu 15 gram inplaats van 25. De middel lijn is teruggebracht van 38 tot 33 milli meter. Dat zit zo, aldus de minister van Fi nanciën; In 1840, toen de eerste zilveren rijksdaalders in omloop werden gebracht, was de waarde van het zilver precies 2,50 of een kwart van het gouden tien tje. Dé zilverprijs zakte echter naderhand, maar de geijkte afmeting van de munt werd gehandhaafd. Nu wij er vrij in zijn gewicht en afmeting te bepalen, hebben wij tenslotte de huidige vorm en het hui dige gewicht bepaald. De situatie op de botermarkt heeft hier te lande enkele handelaren aanleiding ge geven om te zien naar mogelijkheden voor de invoer van boter. Zo is er thans, welis waar op bescheiden schaal, Belgische bo ter verkrijgbaar. Gezien de omvang van de geïmporteerde hoeveelheid, zal dit, van de opdruk „buitenlandse boter" voorziene, produkt evenwel voornamelijk in het zui den des lands te koop zijn. Daarnaast is een kwantum Nederlandse boter uit Frankrijk weer her-ingevoerd. Deze boter was destijds op de normale basis naar Frankrijk geëxporteerd. Een deel hiervan is nu reeds geïmporteerd. Het gaat hier om een groter kwantum dan bij de Belgische boter het geval is. In hoe verre de handel voort zal gaan met het invoeren van boter dient te worden afge wacht. Verwacht wordt dat met het stij gen van de binnenlandse produktie, deze genegenheid weer zal afnemen. NOTERINGEN EDELE METALEN De goud- en zilver-noteringen zijn, blij kens 'n opgave van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. te Amsterdam, deze week onveranderd gebleven, namelijk veredelingsgoud 4.290—4.340, binnen lands goud 4.480 en zilver 110,90 116,40, alles per kg fijn. De informatie- koersen voor gouden munten luiden als volgt: tientjes 31,5033,50 31,00t— f 33,00), ponden f 36,00—43,00 (onv.), napoleons f 29,50—f 33,00 ƒ29,50—ƒ33,50) vreneli 29,50—32,00 29,00—32,00) en 20 Belgische franken 29,5032,50 29,5033,00). (Van onze correspondent) BONN In de Bondsrepubliek openden vanmorgen om half negen de banken, de spaarbanken en andere kredietinstituten hun loketten voor de inschrijving op 3,6 miljoen volksaandelen van de Volkswagen fabrieken. De inschrijving duurt tot 15 maart; een maand later vindt de toewij zing plaats, maximaal vijf aandelen per persoon. Er is geen twijfel aan of alle volksaandelen zullen vlot van de hand gaan. Men verwacht deze eerste week zelfs een soort storm van kandidaat- volksaandeelhouders wier inkomen in 1959 niet hoger mag zijn dan 16000 mark op de banken. Met de uitgifte van deze volksaandelen van de grootste onderneming in staatshan- den wil de regering Adenauer de bezit- spreiding in praktijk brengen. Daartoe wijzigde men de juridische vorm van de Volkswagenfabriek van een G.m.b.H. in een n.v. (A.G.), en schiep men een aan deelkapitaal van 600 miljoen mark, dat voor 60 pet in „volkshanden", voor 20 pet in Bonner regeringshanden en voor 20 pet in handen van de Nedersaksische regering te Hannover komt. Bonn en Nedersak- sen zullen de dividendopbrengsten van de aandelen doorgeven aan wetenschappelij ke instituten, men verwacht per jaar 12 pet dividend. Sociale premies De volksaandelen worden uitgegeven met de nominale waarde van 100 mark en een koers van 350, dat wil niet zeggen dat een volksaandeelhouder nu 350 mark per aandeel op tafel moet leggen! De re gering te Bonn gaat met de verwerkelij king van haar bezit-vormingsideeën zover, dat zij op uitgebreide wijze sociale pre mies verstrekt. Een echtpaar zonder of met een of twee kinderen en een jaarin komen van man en vrouw samen in 1959 tot 12000 mark behoeft bijvoorbeeld voor een volksaandeel maar 80 percent van de reële waarde, dus 280 mark, te betalen. Bij een inkomen tot 16.000 mark 90 percent of 315 mark. Ook voor vrijgezellen zijn er kortingen. Wel dienen alle aandeelhouders per aankoop 1.05 pet. aan provisie en beursomzetbelasting te betalen. Ook is aankoop op afbetaling mogelijk, maar dan gepaard met extra rentekosten en een ver hoging van de prijs. Uiteraard bestaat de mogelijkheid dat lieden met een hoger inkomen zullen po gen via tussenpersonen volksaandelen te kopen. Daartegen heeft men het volgende middel gevonden dat zeker niet afdoende behoeft te zijn: iedere koper van volks aandelen moet schriftelijk verklaren de aandelen niet voor een ander te kopen. Massa-aandeelhoudersvergadering Op 1 juli wordt reeds de eerste aandeel houdersvergadering van de Volkswagen A.G. gehouden en wel in twee grote hallen van de Hannovermesse! Het zou te gek zijn als alle circa 700.000 a 800.000 aan staande volksaandeelhouders op die ver gadering zouden komen. Maar men ver wacht wel dat de volksaandeelhouders zich plaatselijk of provinciaal zullen ver enigen in diverse aandeelhoudersvereni gingen, waartoe de Westduitse minister voor staatsbezittingen Wilhelmi dezer dagen de stoot heeft gegeven. In ieder geval zullen op de massa-aan deelhoudersvergadering vele arbeiders en kantoorbedienden van de Volkswagenfa briek zelf verschijnen, die op zeer gemak kelijke wijze aandelen kunnen kopen (10 per man en op afbetaling). De aandeel houders zullen op deze eerste vergadering acht van de achttien commissarissen mo gen aanwijzen; Bonn en Nedersaksen wij zen er elk twee aan, het personeel van de Volks wagenfabrieken zes, en daarna be ginnen pas de gróte problemen te ont staan, zoals de verleiding tot verkoop van de volksaandelen tegen een beurskoers van 500 die te verwachten is. De strijd tussen diverse aandeelhoudersvergaderingen, en vooral de strijd om commissarissenze- tels Nieuwe verbinding met Westkust M.-Amerika In de geregelde scheepvaartverbinding die de Duitse maatschappijen „Hamburg Amerika Linie" (Hapag) en „Norddeutscher Lloyd" (NDL) tussen Europa en de West kust van Midden-Amerika onderhouden, zijn thans ook de havens van Amsterdam en Rotterdam opgenomen. Blijkens opgave van het Nederlands Eier Controlebureau heeft de totale uitvoer van eieren van ons land in het afgelopen jaar ruim 3.181 miljoen stuks bedragen, waarvan bijna 3.082 miljoen verse kippe-eieren, voorts bijna 86 miljoen broedeieren, ruim 4,2 miljeen tweede stoort kippe-eieren, bijna 4 miljoen koelhuis-kippe-eieren, 18.000 kalkkippe-eieren en ruim 4,5 miljoen verse eende-eieren. De grootste afnemer van verse kippe-eieren was West-Duitsland met 2,66 miljard stuks, ter wijl voorts onder meer Frankrijk 185 miljoen stuks, Italië 123,5 miljoen stuks en Zwitser land 36,4 miljoen stuks afnam. Van broed eieren was Italië de belangrijkste afnemer met 73,6 miljoen stuks. De tweede soort kippe- eieren en koelhuis-kippe-eieren gingen gro tendeels naar Duitsland. Tijdens de zitting van zaterdag van het Centraal Comité van de Russische Communistische Partijdat deze week in Moskou in conferentie bijeen was ter bespreking van de landbouwsituatie, heeft de eerste partijsecretaris van de Kirgizische Sovjet-republiek enige mededelingen gedaan over een nieuwe methode om het in produktieplannen vastgelegde doel te kunnen bereiken. In een bepaald gebied in Kirgizië had de partijleider, Isajev, de leiders der Kolchozen weten over te halen om in de staatswinkels en bij de bevolking boter op te kopen en deze aan de staats- voorraden toe te voegen. Aan de hand van deze voorraden werd dan later vastgesteld dat de beoogde melkproduk- tie was bereikt. Nadat deze vervalsing later bekend was geworden, werd partijleider Isajev benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken van Kirgizië. Premier Kroesjt- sjev merkte toen hij dit hoorde op, dat men daar een benoeming tot minister blijkbaar als de beste straf beschouwt! President Eisenhower heeft bij decreet alle Amerikaanse firma's en particulieren buiten de Verenigde Staten opdracht ge geven hun bezit aan goud voor 1 juni af te stoten. Sinds 1933 geldt dat Amerikaanse staatsburgers in de Verenigde Staten geen goud mogen bezitten. De maatregel houdt verband met het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans en de pogingen van de regering om de vloed van goud naar het buitenland in te dammen. Dit bericht heeft in Zwitserse ban kierskringen de overtuiging doen post vatten dat de devaluatie van de dollar thans voor goed van de baan is. Men wees erop, dat de bepalingen in zake het bankgeheim het vrijwel on mogelijk maken na te gaan wie of welke Amerikanen bij Zwitserse ban ken goudreserves hebben. Daarom zou het zonder de medewerking van hen voor wie de reserves zijn aangelegd, voor de Amerikaanse regering ondoenlijk zijn de naleving van het decreet te contro leren. Een vooraanstaande bankier verklaarde dat, na dit decreet, de Amerikaanse re gering de dollar onmogelijk kan deva lueren. aangezien de stijging van de goud prijs die daar een gevolg van zou zijn, tot grote verliezen zou leiden. Immers: tussen de prijs waartegen het goud afgestoten zou worden en de invoering van de nieuwe dollarnotering, zou een aanmerkelijk ver schil bestaan, dat in een verlies resulteert voor degenen, die hun goudreserves liqui deerden. „Derhalve is het decreet op te vatten als een impliciete verklaring van de Amerikaanse regering dat de goudprijs ge handhaafd, ergo de dollar niet gedeva lueerd zal worden", verklaarde een bankier te Zürich zaterdagavond. Nochtans gaf de zegsman te verstaan de maatregel minder juist te achten. Hij noemde het besluit drastisch, en ook lo gisch, doch gevaarlijk in de zin dat het kan leiden tot een paniek. Men kan het opvatten, zei hij, als een maatregel om de dollar te steunen. Maar ook als een bewijs dat de positie van de dollar niet zeer goed is. „Wij zullen constateren wat het resul taat is als de banken maandag enkele uren open zijn geweest", aldus de zegsman. De goudmarkt in Toronto Canadian Press heeft de verwachting uitgesproken dat de bedrijvigheid op de coudmarkt van Toronto scherp zal afne men door de Amerikaanse maatregel, wel- ,;:e Amerikaanse burgers verbiedt goud in net buitenland te bezitten. Een groot deel van de aan- en verkopen in Toronto ge schiedde voor rekening van Amerikaanse cliënten, zo schrijft het persbureau. VOORBEURS VAN HEDEN. A.K.U500—502 gl 500 Kon. Olie 136.80 gb-137.20 gl 137.10 Philips 1112—1120 gl 1109 Unilever 830835 gl 830)4 Hoogovens 812—818 gl 811 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 393 Ned. Handel Mij, 320 Rotterd. Bank334 Twentsche Bank.326 A'dam Rubber.124 A H.V.A140 A.K.U502 Van Berkei's Pat. 365 Deli Mij173.20 Fokker 460 Nederl. Ford 555 Van Gelder Pap. 338 Hoogovens 813 Müller Nat. Bezit 459 Ned. Kabelfabr... 675 Philips Gem. Bez. 1123 Philips Pref. 317)4 Unilever 832)4 Wilton Fijenoord 225% Billiton Mij. II 434 Dordtsche Olie 624)4 Kon. Olie135.— H.A.L. 156 K.L.M. ƒ100.10 K.N.S.M208% Stoomv. Mij. Ned. 184 Ommeren, Phs. v. 324)4 N. Scheepv. Unie 162)4 Interunieƒ221.50 Robeco 241. Unitas 489.— Ver. Bezit v. 1894 133.50 Albert Heijn 413 Amstel Bier520)4 Bols 600 Bührmann Papier 538)4 Ned. Gist- en Sp. 410 Van der Heem 410 Heineken's 582)4 Hoogenbosch Sch. 296 Indola 562 Ketjen 520 Kon. Ned. Zout 1085 Sikkens Groep 825 Stokvis R.S282 Thomassen Dr. 690 Ver. Machinefabr. 244 Wessanen346 Zwanenberg-Org. 876 Aluminium Ltd... 33 American Motors 18% Anaconda47% Bethlehem Steel44% Cities Service.... 51% General Motors.. 41 Kennecott Copper 79% Republic Steel 60% Shell Oil 78 U.S. Steel80% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Steenwijk 16 te Houston. Stentor 16 te Izmir. Straat Bankal5 te Geelong. Straat Clement 14 te Durban. Straat Cumberland 16 te Durban. Sumatra 15 v. Singapore n. Labuan. Sunetta 14 v. Limhamn n. Thameshaven. Tahama 14 400 m. o.n.o. Aden n. Landsend. Talisse 14 600 m z.o. Recife n. Kaapstad. Tamara 14 v. Wilhelmshaven n. Banias. Tamo 15 v. Antwerpen n. Dakar. Tero 14 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Texel pass. 14 kp. Bone n. Ceuta. Tjibodas 14 v. Osaka n. Nagoya. Tjimenteng 14 v. Walvisbaai n. Kaapstad. Tjinegara 14 te Durban. Tjitarum 15 te Melbourne. Van Heemskerk 14 te Kobe. Van Riebeeck 14 te Khorramshar. Van Spilbergen 15 v. Takoradi n. Freetown. Van.Waerwijck 14 234 m. o.z.o. Maur. n. M'boume Videna 15 te Geelong verwacht v. Mena. Vlieland 14 300 m. n.w. Pto. Rico n. Ph.delphia. Vlist 14 300 m. z.o. Kp. Race n. Hamptónroads. Waal 14 v. Rotterdam n. Genua. Waikelo 16 te Ummsaid. Waterland 15' te Santos. Westerdam 16 te Rotterdam. Westland pass. 14 Recife n. Amsterdam. Wonosobo 14 te Jesselton. Zeeland 14 te Miri. Zonnewijk 15 te Rotterdam. Zuiderkerk 15 te Antwerpen. Zuiderkruis 15 te Sydney. KLEINE VAART Alcetas 14 te Dungeness n. Savona. Areas 14 dwars Ouessant n. Tunis. Ardeas 14 rede Limasol n. Tel Aviv. Drco 14 te Amsterdam n. Bordeaux. Eljo 13 v. Great Yarmouth n. Rotterdam. Flevo 14 te Rotterdam n. Le Havre. Flevo 14 75 m. n.n.w. Den Helder n. Huil. Heerengracht 13 200 m. o. Firth of Forth naar Sodertalje. Insp. Mellema 14 50 m. w. Casquets n. Londen Joost pass. 14 Finisterre n. Casablanca. Mcnto 13 te Hamburg n. Odense. Marianne pass. 14 Terschelling n. Rouen. Midas 13 te Napels n. Gibraltar. Nero 13 ten anker Guadalriver n. Sevilla. Plato 14 20 m. n.o. Noordhinder n. Amsterdam. Ponza 13 te Vestervik v. Mantyluoto. Quo Vadis 14 25 m. z.w. Tersch.bank n. Marseille. Schippersgracht 14 dwars Wight n. Teignmouth- Strabo 14 40 m. w.n.w. Kp. Trafalgar n. Antw. Thaletas 13 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Tilly 13 v. Hudiksvall n. Zaandam. Wilpo 12 te Rotterdam v. Zaandam. SLEEPVAART Cycloop 15 200 m. w.n.w. Key West n. La Spezia Nestor 14 50 m. n.n.o. Smals n. IJmuiden. Noordholland 16 te Cristobal. Schouwenbank v. Hoek van Holland n. Jura, bij Backton. Titan 16 v. Den Helder n. Amsterdam. Tyne 13 v. Rotterdam n. Messina. Utrecht 15 1000 m. z.z.o. Yokohama (Japan). Zeeland 15 250 m. z.w. Fayal. Abbekerk 14 te Hamburg. Achilles 15 te Curagao v. Grenada. Akkrumdijk 14 te Rotterdam. Albireo 14 210 m. n.o. Malta n. Port Said. Alioth 13 v. Freetown n. Le Havre. Alkaid 16 te Londen. Alnati 14 te Rotterdam. Alnitak 15 te Rotterdam. Alphacca 16 te Colombo. Aludra 14 v. Rio de Janeiro, 15 te Santos. Amerskerk 16 te Marseille. Amstellaan 14 70 m. n.n.o. Huil n. Amsterdam. Angolakust 14 v. Pointe Noire n. Freetown. Annenkerk 15 te Hamburg. Appingedijk 15 v. Rotterdam n. Bremen. Ares 15 v. Callao n. Chimbote. Asmidiske 14 222 m. z. Scillys n. Hamptonroads. Axeldijk 14 te Bremen. Bawean 15 v. Bangkok n. Hongkong. Bengkalis 15 te Kohsichang. Beninkust 14 v. Rotterdam, 15 te Hamburg. Bintang 13 ten anker Koangrivier Bovenkerk 14 v. Kobe n. Hsinkang. Bussum 15 te Curacao. Caltex Arnhem 14 110 m. w.z.w. Massawa naar Bahrein. Caltex Delft 14 18 m. w. Ouessant n. Port Said. Caltex Delfzijl pass. 14 Ouessant n. Port Said. Caltex Rotterdam 14 te Rastanura. Camerounkust 14 20 m. z.w. K. St. Vine. n. Daka Carrillo 16 te New Orleans. Castor 14 v. Beyrouth n. Famagusta. Ceres 14 v. Rotterdam n. Curagao. Chiron 16 te Rotterdam. Crania 15 te Rotterdam. Daphnis 14 v. Bremen n. Amsterdam. Diemerdijk 15 v. Stockton, 16 te Los Angeles. Diloma 15 te Rotterdam. Dinteldijk 15 te Rotterdam. Dongedijk 14 te Antwerpen. Doris 14 v. Willemstad n. Port of Spain. Elizabeth Broere pass. 14 Borkumrif n. Emden. Eos 14 v. Priolo n. Cagliari Esso Rotterdam 14 v. Mena Al Ahmadi n. R'dam. Forest Hill 14 300 m. o. Ad enn. Suez. Fravizo 14 v. Rouen n. Cartagena. Garoet 15 te Cadiz. Grootekerk 14 v. East-London n. Durban. Guineekust 14 te Antwerpen. Hector 14 te Amsterdam n. Hamburg. Hersilia 15 v. Rotterda mn. Hamburg. Houtman pass. 14 Amsterdam einl. n. Sydney. Isis 14 v. Port of Spain n. Grenada. Ittersum 13 v. Hamilton n. Houston. Ivoorkust 14 te Port Harcoürt verwacht. Jacob Verolme 15 te Balboa. Jason 15 te Hamburg. Joseph Frering 14 v. Monrovia n. IJmuiden. Kaap Hoorn 14 150 m. n.n.w. Perim n. Fao Kabylia 15 te Rotterdam. Kalydon 13 v. Singapore n. Kawasaki. Katwijk 14 v. Mobile n. Cristobal. Kedtosono 15 te Basrah. Keizerswaard 15 te Londen. Kerkedijk 14 465 m. o.n.o. Trorvo n. New York. Kloosterdijk 14 v Hamburg. 15 te Bremerhaven. Kopionella pass. 14 Aden n. Mena Al Ahmadi. Korendijk 15 v. Rotterdam 15 te Hamburg. Korovina 15 te Tromsö. Kreeft 14 v. Rotterdam n. Vigo. Kreon 14 v. Paramaribo n. Amsterdam. Kylix 14 te Thameshaven. Laga 14 te Avonmouth. Langkoeas 14 v. Marseille n. Valencia. La wak 14 te Lourenco Marques verw. v. Durban. Leersum 14 te Albany v. Bari. Lekkerkerk 14 615 m. z.w. Karachi n. Karachi. Leto 14 200 m. z.w. Landsend n. Key West. Lissekerk 14 te Pt. Bandar. Loosdrecht 14 v. Abadan n. Bushire. Lutterkerk 14 te Marseille verwacht v. Genua. Mridisonlloyd 15 te Hongkong. Marathon 15 v. Georgetown n. Paramaribo. Maron 15 te Rotterdam. Meliskerk pass. 14 Finisterre n. Rotterdam. Memnon pass. 14 Ouessant n. Huil. Merwelloyd 16 te Antwerpen. Mentor 13 40 m. w. Gibraltar n. Rotterdam. Minos 14 v. Rotterdam n. Kotka. Montferland 14 v. Santos n. Ilheus. Muiderkerk 16 te Port Sudan. Munttoren 14 v. Algiers n. Mohammedia. Mijdrecht 14 240 m. o.n.o. Aden n Mena. Mylady 14 v. Port Genthil, 17 te Abidjan verw Na ess Tiger pass. 14 Gibraltar n. Rotterdam. Neder-Waal 14 v. Genua n. Barcelona. Nieuw Amsterdam 14 v. Norfolk n. St. Thomas Nieuwe Tonge 14 te Rijeka. Oldekerk 16 te Genua. Ommenkerk 14 v. Durban n. Lour. Marques. Oranjefontein 15 te East-London. Oranje Nassau 14 120 m. w. Ushant n. Barbados. Ouwerkerk 13 v. Penang n. Aden. Parthenon 14 v. Maracaibo n. Haiti. Pendrecht pass. 14 Kreta n. Rotterdam. Pericles 15 te Rotterdam. P. G. Thulin 15 v. Cristobal n. Philadelphia. Philine 15 te Suez. Prins d. Nederlanden 15 v. Curagao te La Guaira. Prins Frederik Hendrik 14 te Burriana. Prins Johan Willem Friso 16 v. Haifa n. Antw. Prins Willem V 15 v. St. John n. Le Havre. Prins Wilem IV 75 m. o. Pantellaria n. Valencia. Purmerend 14 200 m. z. Flores n. Curagao. Pygmalion 15 te Lissabon. Reza Shah The Great pass. 14 Bizertha n. Mena. Rondo 14 te Bremen verwacht v. Gdynia. Rotte pass. 14 Ascencion n. New York. Rotterdam 15 v. Birdgetown n. Willemstad. Rijnkerk 15 te Hamburg. Salatiga 14 te Hamburg. Saloum 14 v. Rouen n. Dakar. Sarangan 14 260 m. o. Azoren n. New York. Schie 14 v. Rotterdam, 15 te Hamburg. Schiedijk pass. 14 Lizard n. Antwerpen. Schielloyd 16 v. Balboa n. Papeete. Sibigo 16 te Sydney. Skadi 14 te Rotterdam. Sliedrecht 15 te Novorossisk Scestdijk 14 te Antwerpen. Stad Gouda 14 330 m. z.w. Dakar n. Vitoria. Stad Maassluis 14 30 m. w. Lissabon n. R'dam. Stanvac Sunda 14 90 m. z. Singapore n. Penang Stanvac Lirik 15 te Okha. Statendam 14 v. St. Thomas n. Cartagena. Colomboplan Eind juni 1960 had het tien jaar oude Colombo plan meer dan 2.857 miljoen pond sterling ver strekt aan landen in Zuid- en Zuid-Oost-Azië voor uitrustingen, technische hulp, deskundigen en opleiding van studenten uit Birma, Cambodja, Ceylon, India, Indonesië, Laos, Malakka. Nepal, Noord-Bomeo, Pakistan, de Philippijnen, Sera- wak, Singapore, Thailand en Zuid-Vietnam. „Eerste Hollandsche" in 1960 De verzekerde bedragen van de Eerste Hol landsche Levensverzekeringsbank n.v. te Am sterdam zijn in 1960, zo deelt de directie mede, met circa 23.2 miljoen gestegen tot ruim 305 miljoen op het einde van het jaar. De premie reserve nam met circa 3.8 miljoen toe tot circa 58.3 miljoen per ultimo 1960. De extra-waar borgen bedragen circa 11 pet. der premiereserve. De Amerikaanse goudvoorraad Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft bekendgemaakt, dat de Amerikaanse goud voorraad in de op tl januari geëindigde week met 55 miljoen dollar is verminderd tot 17.615 miljoen dollar.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 10