Franse ultra's zouden een regering willen vormen HET WEER Vlaamse socialisten zetten de stakingsactie Renard houdt voet stop bij stuk N.V.V.-secretaris critiseert loonpolitiek der regering Eisenhower diende een sluitende begroting in FLN IS BEREID TOT ONDERHANDELINGEN Cambodja bemiddelt in Laotische crisis Presidentieel ingrijpen in zaak-Lavon Castro's troepen slaags met rebellenmacht Defensiekosten weer gestegen DAGBLAD VOOR VE L S EN-IJM UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Vreedzame oplossing van Algerijns vraagstuk Koninginnedagviering dit jaar op 1 mei Lichte vorst Opbouwend Zeer vergaande overeenstemming tussen de drie vakcentrales SEIZOEN OPRUIMING „BOUWPAKKETTEN" e.a. „DE HOUTHAL" In de krant van heden: De „Jura" vlotgekomen Star standpunt Naar Nieuw-Guinea Het woord is aan fr OVERSCHOT VAN 1,5 MILJARD MAANDAG 16 JANUARI 1961 46e JAARGANG NUMMER 63 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post f 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije TUNIS (AFP) De voorlopige Al gerijnse regering heeft zich vandaag be reid verklaard onderhandelingen met de Franse regering te beginnen over de voorwaarden voor een vrije raadpleging van het Algerijnse volk. Zij deed dit in een verklaring, die in Tunis werd uit gegeven na afloop van de besprekingen welke de leiders van de verzetsbeweging gedurende zes dagen hebben gehouden. Het Algerijnse vraagstuk is in een nieuwe fase gekomen, waarbij men een glimp kan opvangen van de mogelijk heid van een vreedzame oplossing door middel van onderhandelingen, aldus de voorlopige Algerijnse regering. Zij voegt hier echter aan toe, dat deze mogelijk heid gevaar loopt door de Franse po gingen om Algerije een nieuwe status op te leggen. Hieruit blijkt, dat het F.L.N. tegenstan der is van de wetten welke president De Gaulle in Algerije wenst te realiseren. Deze verklaring was de eerste officiële reactie van het F.L.N. President De Gaulle zal het aanbod van de F.L.N. vermoedelijk spoedig aanvaar den, aldus is hedenmorgen tn Parjjse re geringskringen verklaard. Tijdens een bijeenkomst van de Veilig heidsraad heeft de Russische afgevaar digde Valerian Zorin opnieuw een aanval op België gedaan. De Belgen werden ervan beschuldigd Zich te be moeien met binnenlandse Kongolese aangelegenheden. Een studie van Valerian Zorin (links) en secretaris generaal Hammarskjoeld tijdens het Kongo-debat. (Van onze correspondent PARIJS. Terwijl gisteren iedereen, voorzover tot de befaamde politieke kringen behorend, in Parijs de oren spitste in spanning over het communiqué dat in Tunis door de F.L.N.-leiding zou worden uitgegeven, nam in Genève een onbekende heer het woord die zich aanmeldde als de officiële spreektrompet van de Algerijnse café baas Joseph Ortiz, om in diens naam de oprichting van een onafhankelijke Franse regering voor Algerije en de Sahara bekend te maken. De man wilde zijn identiteit niet onthullen, doch in Parijs zou men niet verbaasd zijn, als hij Philippe de Massey, een andere voortvluchtige activist uit Algiers, of Pierre Joly, een Belgische journalist, die regelmatige hand- en spandiensten voor de Franse neo-fascisten verricht, zou heten. Ortiz, die een jaar geleden met Pierre Lagaillarde het bevel voerde op de barricaden in Algiers en die ook al in Spanje is ondergedoken, werd als vice-premier van de nieuwe emigrantenregering genoemd. Pierre Lagaillarde en generaal Raoul Salan hadden ook wat met de opzet uit te staan, maar of één hunner tot minister president gebombardeerd zou worden mocht de geheimzinnige woordvoerder al evenmin verklappen. Op de eerste ver jaardag van de ontketening van de bar- ricadenstrijd op 24 janauri a.s. zou de „regering" die, zo waagde de heer in Genève ook nog te vertellen, alle banden met het Franse moederland heeft doorgesneden, officieel worden ge ïnstalleerd. Een Parijs ochtendblad heeft de vroe gere opperbevelhebber van het Franse leger in Algiers afgelopen nacht in zijn hotel in Madrid opgebeld, en toen ver klaarde generaal Salan nog wat slape rig, doch niettemin beslist dat hij zijn roemruchte naam niet met deze kwajon gensstreken zou laten bezoedelen. Hij zou er dus buiten blijven, verzekerde de gene raal, die echter in zijn jong verleden ook wel dingen heeft gezegd waaraan hij zich later niet geheel en al heeft gehouden. Van meer betekenis dan dit tijdverdrijf van Frankrijks fascistische emigranten, die zich blijkbaar beginnen te vervelen, is het communiqué, dat Ferhat Abbas, zo werd verwacht uit naam van het Alge rijnse verzet vanmorgen na vier dagen en nachten beraad van zijn voorlopige rege ring in Tunis wereldkundig zou maken. Men verwachtte in Parijs een „schokver- klaring", waarin de F.L.N.-leiding zich bereid zou tonen terstond onderhandelin gen met Frankrijk te heropenen over een „staakt-het-vuren en condities voor de uit oefening van 't zelfbeschikkingsrecht. Te vens zou het F.L.N. zich daarbij echter categorisch uitspreken tegen de plannen van generaal De Gaulle in Algerije nu al voorlopige bestuursorganen te stichten. Ter voorbereiding van diezelfde bestuurs organen kwam vandaag in Parijs overi gens de commissie voor Algerijnse zaken weer bijeen, die bestemd is tot een soort voorlopig parlement gepromoveerd te wor den. In de voorsteden van Algiers hebben tenslotte de Algerijnen gisteren weer voor het F.L.N. gemanifesteerd, waarbij het De ministerraad heeft besloten dat de verjaardag van Koningin Juliana die dit jaar op zondag valt, zal worden gevierd op de daarop aansluitende maandag, 1 mei. Dit is ook in 1950 het geval geweest. Verwachting tot mórgenavond: Droog weer met voornamelijk in het noorden van het land tij delijk bewolking. In de komende nacht op vele plaatsen overwe gend lichte vorst. Morgen tem peratuur om het vriespunt. Over wegend matige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. tot een botsing Piet de Frdnse ordetroe pen kwam en drie Franse burgers wer den gedood. Men zocht te Parijs achter deze mani festaties de hand van de Algerijnse com munistische partij, die zich de laatste tijd wat sterker begint te roeren, een activi teit die dan weer geinspireerd zou kunnen worden vanuit Moskou waar men zijn greep op het F.L.N. poogt te versterken. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het weekeinde is in België gekenmerkt geweest dóór een aantal feiten die duidelijk hebben doen blijken dat de socialisten nadat de Kamer de befaamde Eenheidswet heeft aangenomen alles doen om een eervolle aftocht te vinden. Twee keer hebben ze een adres aan de Koning overhandigd; eerst de vertegenwoordigers van Waalse socialistische Kamerleden en burgemeesters, die om grondwetswijziging hebben gevraagd, daarna Collard, de voorzitter van de Belgische socialistische partij, die een aantal voorstellen deed, welke samen een soort nieuwe socialistische Eenheidswet vormen. Zondag heeft de B.S.P. voorts besloten dat het geen nut heeft wanneer de socialistische volksvertegenwoor digers ontslag nemen uit de Kamer en Senaat. Tevens hebben de gewesten Ant werpen en Gent van het A.B.V.V. (het Belgisch vakverbond) hun leden op geroepen vandaag het werk te hervatten. Renard, de leider van de Waalse socia listen, heeft daarentegen verklaard dat de stakingen zullen worden voortgezet. Dat heeft echter stakers in Wallonië niet belet sedert vrijdag aan het werk te gaan ten einde in het onderhoud van hun ge zinnen te voorzien. De toestand bij velen was reeds zo ernstig dat van Vlaanderen uit voedselpakketten voor de kinderen van de Walen werden gezonden. Ten slotte heeft August Cool, de voorzitter van het Algemeen Christelijk (katholiek) vakver bond (A.C.V.) verklaard dat wanneer de openbare lichamen toch het loon uitbeta len aan degenen die hebben gestaakt het A.C.V. voor degenen die aan het werk ble ven dubbel loon of extra verlofdagen zal vragen. Het A.C.V., zo zei hij, blijft be reid met het A.B.V.V. samen te werken. Het socialistische memorandum door Collard aan de Koning overhandigd na mens vakbondsleden en socialistische po litici (ook Renard heeft het ondertekend) erkent de dringende noodzakelijkheid van fiscale maatregelen en van een nauwkeu rig programma van economische expan sie en werkgelegenheid voor allen. Het heeft de pretentie daarvoor „opbouwende voorstellen" te doen. Het telt zes para grafen. De eerste, over sociale vraagstuk ken, vraagt regelingen voor het personeel in openbare diensten en problemen be trekking hebbend op de ziekte- en invali diteitsverzekering over te laten aan de vakbondsorganisaties. In paragraaf twee verzoekt het memorandum een onmiddel lijke wet op de belastinghervorming. Ten aanzien van de energie vragen de socia listen structuurhervorming van de kolen mijnen en vermindering van de prijs van de elektrische stroom. Voorts spreekt het memorandum over de economische expan sie. In dit verband wordt de oprichting van een nationale investeringsmaatschap pij bepleit. Ten slotte wordt gevraagd de straffen als gevolg van stakingsfeiten in te trekken. Het adres dat de Waalse socialisten za terdag aan de Koning hebben overhandigd verklaart: „Nadat onze vaderen met veel moeite betere levensvoorwaarden verover- Öp een gewestelijke kadervergadering van het N.V.V. in Rotterdam heeft de se cretaris, de heer W. F. van Tilburg, on der meer gesproken over de loonpolitiek. Hij zei dat in 1960 er meer ruimte in de economie is ontstaan dan men had dur ven voorspellen. Alles is op topcapaciteit gaan draaien, maar de lonen en de con sumptie bleven achter. De loonpolitiek van deze regering be strijdend meende de heer Van Tilburg te mogen vaststellen, dat het produktiviteits- criterium economisch gezien onjuist is en technisch gezien onhandelbaar. Deze rege ring is zowel op de stoel van het College van Rijksbemiddelaars gaan zitten als op die van de Stichting van de Arbeid. Pri mair moet volgens de heer Van Tilburg worden uitgegaan van de onderhandelings vrijheid van de bedrijfstakken, waarbij de taak van de regering beperkt dient te blij ven tot bescherming van het algemeen be lang. Er zal een prijsbeleid en vooral een stevig kartelbeleid door de overheid moe ten worden gevoerd. Hij deelde in dit opzicht mee dat er in beginsel zeer vergaande overeenstemming bestaat tussen de drie vakcentrales, het geen een hernieuwd eensgezind optreden betekent. Hij begreep de aandrang om tussentijds een nog lopende c.a.o. té her zien, nu de produktiviteit onvoorzien hoog is gestegen. Al kan het N.V.V. zich moei lijk achter een staking scharen wanneer deze een uitgesproken politiek karakter draagt, men zal in het oog moeten hou den, dat een loonpolitiek samenspel tussen regering en bedrijfsleven alleen mogelijk is, indien er wederzijds vertrouwen be- Advertentie 8ARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie Hangend schrijfbureau 54.50 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 staat. De heer Van Tilburg waarschuwde de regering niet te ver te gaan in haar pogen „de levensaders van de vakbewe ging dicht te knijpen". Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Beeldverhalen 9 Toch Is Het Zo9 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Economisch nieuws10 Sport 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Het bergingsvaartuig Bruinvis van Van der Tak en de sleepboot „Schouwenbank" van L. Smit zijn uit Hoek van Holland vertrokken om assistentie te verlenen aan de Nederlandse kustvaarder „Jura" (249 ton), die donderde 20 mijl ten noorden van Great Yarmouth vastliep op de En gelse Oostkust. De sleepboot „Blankenburg", eveneens van L. Smit en Co, was al eerder bij de „Jura" gearriveerd, maar kon het schip tot dusverre niet vlot krijgen. De kust vaarder ligt vrijwel onwrikbaar tegen een dijk. Bij laag water kan men er omheen lopen. Het was voor de „Blankenburg", die op ruim 300 meter afstand moet blij ven, dan ook bijzonder moeilijk een ver binding tot stand te brengen. Men denkt met het bergingsvaartuig dichter bij de „Jura" te kunnen komen. De „Jura" is het eigendom van J. Swiers in Groningen en vaart in charter voor de maatschappij „Carebeka", den zijn de nationale rijkdommen van Wal lonië tot uitputting gekomen, nam zijn be volking af en ondervond de kostbare in dustriële opgang de weerslag van de zwak heid van het economisch bestel. De Waal se industrieën zijn verouderd en geleide lijk zijn vele ervan ten gronde gegaan." Men kan Koning Boudewijn beklagen, die zich wel zal afvragen wat hij nu aan moet met. die adressen van de socialisten. Kamerontbinding, waartoe de grondwet hem het recht geeft, lijkt volkomen uit gesloten, temeer waar de socialistische volksvertegenwoordigers niet en bloc zijn afgetreden. De Koning zal dus met zijn minister-president of met de vertegen woordigers van de beide regeringspartijen de voorstellen moeten bespreken. Bij de katholieke vakbonden zal hij allicht enige neiging tot overleg met de socialisten vin den, bij de regering waarschijnlijk niet. Premier Eyskens wenst nog steeds dat de eenheidswet ook in de senaat eerst wordt aangenomen en waarschijnlijk zal hij dan, onder de druk van de omstandigheden en op aanraden van de Koning, wêl tot een herziening van zijn starre standpunt be reid zijn. Het Britse departement van Financiën heeft inmiddels zijn zegen gegeven aan de rentevrije lening van 500.000 gulden van het Britse Verbond van Vakverenigin gen, het Trade Union Congress, aan de Belgische vakverenigingsfederatie. Een le ning van 300.000 gulden van de Britse transportarbeidersbond werd eveneens toe gestaan. De Britse bond van stoomketel makers heeft besloten 300.000 gulden te le nen aan de Belgische metaalbewerkers- bond. BELGRADO (UPI) Het Joegoslavi sche vakverbond zal de Belgische socia listische stakers steunen met een bedrag van 1.500.000 dinar, zo is in Belgrado mee gedeeld. TOKIO (UPI) Communistisch China heeft twee brieven gestuurd aan de Sovjet- Unie en aan Groot-Brittannië waarin het aandringt op aanvaarding van het voorstel van Cambodja tot bijeenroeping van een uitgebreide conferentie om de toestand in Laos te bespreken. Dit heeft het nieuws agentschap Nieuw China gisteren bekend gemaakt. De brieven, gedateerd 14 januari waren ondertekend door de communis- tisch-Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen Ji. (Reuter) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zondag meegedeeld dat Groot-Brit- tannië heeft geantwoord op het Cambod jaanse voorstel. Hij wilde geen bijzonder heden over de inhoud van het antwoord bekendmaken. In diplomatieke kringen te Londen werd evenwel vernomen dat de Britse regering heeft verklaard de idee van een conferentie goed te keuren, maar thans het weer bijeenroepen van de inter nationale commissie van toezicht in Laos de hoogste voorrang te geven. De ondërzeebootjager „Utrecht" is zaterdag uit Den Helder voor een nor male aflossing naar Nieuw-Guinea vertrokken. Honderden familieleden en belangstellenden deden de marine mannen uitgeleide. Confucius: Wie zegt dat ik een wijs man ben, ont dekt niet in mij, doch in zichzelf de wijsheid. TEL AVIV (Reuter De Israëlische president, Jitzjak Ben Zvi, heeft zondag een opzienbarende stap gedaan om te elf der ure te trachten de verwachte val van minister-president Ben Goerion en diens kabinet te voorkomen. Hij riep Ben Goe rion en de ministers bijeen, drong aan op aanblijven van de regering en eiste dat aalle ministers afzien van ontslagaanvra ge In een communiqué, dat na de bijeen komst werd uitgegeven, wordt gezegd dat de president ér bij het kabinet op heeft aangedrongen onmiddellijk een einde te maken aan het geschil over de zaak-La von. Volgens bet communiqué hebben Ben Goerion en zijn ministers de president toe gezegd alles te doen wat in hun vermogen ligt om aan het verzoek te voldoen. Politieke waarnemers te Tel Aviv zeiden echter niet te geloven dat hiermee een einde is gekomen aan de politieke crisis in Israel. HAVANA (UPI) In de Sierra de Es- cambray, een uitgestrekt gebergte in cen traal Cuba, zijn dertigduizend soldaten en leden van de Cubaanse volksmilitie betrok ken bij een grote operatie tegen de rebel len die zich er schuilhouden. De aanval is ingezet nadat in de uitlopers van het gebergte, in de provincie Las Villas, en kele dagen lang bolwerken van de rebel len waren bestookt met mortieren, artil lerie en raketwerpers. De opstandelingen, ongeveer vierduizend man sterk, staan onder leiding van ma joor Evelio Duque, die het plan zou heb ben een tegenregering samen te stellen. Fidel Castro, die volgens sommige zegs lieden te Havana persoonlijk de leiding over de actie op zich heeft genomen, zou daarbij gebruik maken van de grote hoe veelheden wapens en munitie welke kort geleden uit de communistische landen rijn ontvangen. «r... WASHINGTON (UPI) President Eisenhower heeft heden de begroting ingediend die een totaalbedrag vergt van 82.300.000.000 dollar. Deze begroting, zo zegt Eisenhower in de toelichting is gericht op de handhaving van de positie van de Verenigde Staten als de grootste militaire macht ter wereld, voorts op stimulering van de economische groei en vergroting van het vertrouwen in de Verenigde Staten. De uitgaven voor 1961 belopen volgens de begroting een bedrag van 80,9 miljard dollar en de inkomsten zullen 82,3 miljard dollar bedragen, er zal dus een overschot op de begroting zjjn van 1,5 miljard dollar. Deze cijfers gelden voor het fiscale jaar, dat in de Verenigde Staten ingaat op 1 juli. In het lopende jaar zijn de uitgaven geschat (voor het gehele fiscale jaar) op 78,9 miljard. De inkomsten waren geschat op 79 miljard. De toeneming van de kosten van de de fensie zijn in de nieuwe begroting geschat op 1,4 miljard. In de toelichting hierbij staat, dat in dit bedrag is begrepen de kosten van het permanent in de lucht hou den van een vloot bommenwerpers, als dat ooit noodzakelijk zou blijken. Het grootste deel van de post defensie is ech ter bestemd voor raketten, waarvan in het nieuwe jaar nieuwe typen in gebruik zul len worden genomen. In Eisenhowers begroting wordt voorts een toeneming van de buitenlandse hulp voorgesteld met 250 miljoen dollar, zodat het totaal zal komen op 3,6 miljard. De geallieerden zuilen, zo zegt Eisenhower, een groter deel moeten gaan dragen van de kosten van de defensie van de vrije wereld. Verder wordt in de ingediende begro ting voorgesteld om 965 miljoen dollar te besteden aan het onderzoek van de ruimte. en aan verwante projecten, bjj elkaar een toeneming van 195 miljoen dollar. Eisen hower stelt in zijn begroting ook voor dat de V.S. mee zullen doen aan Europese en Canadese programma's voor economische samenwerking. De nieuwe Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (O.E.S.O.) zal aldus Eisen hower het overleg tussen de deelne mers bevorderen, hetgeen ten goede zal komen aan de investering in achtergeble ven gebieden. De begroting van president Eisenhower zal vervangen worden door een begroting van president Kennedy, die echter pas zal worden ingediend, als Kennedy reeds aan het bewind is en een financiële politiek heeft vastgelegd. De begroting van Eisen hower wordt echter belangrijk geacht om dat deze een indicatie geeft van wat het land kan verwachten. In zijn boodschap, die bij de begroting werd ingediend zegt de scheidende presi dent: „Met deze begroting laat ik de nieuwe regering en het Congres een bruik baar en progressief financieel plan na, waarin de nationale belangen, die priori teit eisen, deze ook krijgen en waarin mijn vertrouwen tot uitdrukking komt in de kracht van onze economie nu en in de toekomst. Het feit dat wij dit jaar en het komende jaar een sluitende begroting hebben, zal de welvaart doen toenemen, zonder de kans op inflatie te doen groeien Ook zal het vertrouwen in de dollar in het buitenland groter worden. Het is nood zakelijk voor de economische groei van het land, dat de begroting blijft sluiten en dat in financiële zaken met verantwoorde lijkheidsgevoel zal worden gehandeld".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1