Medisch Contact bezorgd over de contraceptie-enquête N.V.V. heeft geen bewondering voor Belgische stakingsleider Renard G.S. wensen geen staatscommissie voor het Noordzeekanaal AGENDA m rmttcn Vergeten eretekenen alsnog in Oirschot uitgereikt Des nachts lichte vorst Propaganda voor geboortebeperking de opzet der enquêteurs Inventaris villa wordt publiek verkocht Vakverbond wijst politieke stakingen in het algemeen om principiële en tactische redenen af Burgemeester biedt zijn excuses aan Automobilist reed met 120 km op linkerrijbaan MAANDAG 16 JANUARI 1961 2 De Socrates-affaire Koningin en Prins naar Zwitserland Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk a.s. Moeders Waarschuwing tegen „liefdadigheidsfotografen" Ontsnapt aan de dood door kolendamp Kerkelijk nieuws NA RUMOERIGE VERGADERING In het zaterdag verschenen nummer van Medisch Contact, officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, wordt aan dacht geschonken aan de landelijke enquê te van de Stichting Bevolkingsbeleid, on der 780 artsen over sexuele problematiek in het algemeen en contraceptie in het bijzonder. (Zie ons blad van 5 januari). Het artikel besluit: „Het zou te betreu ren zijn wanneer de uitkomsten van deze enquête aan betekenis zouden gaan inboe ten wanneer zij in propagandistische zin zouden worden aangewend door welk maatschappelijk streven van welke maat schappelijke groepering ook. Het zou een ernstige miskenning zijn ten opzichte van de huisartsen, die uit hun zeer persoonlij ke opvatting nopens hun taak jegens iede re patiënt individueel en ongetwijfeld los van vraagstukken inzake overbevolking de hun gestelde vragen hebben beantwoord". Medisch Contact herinnert aan het doel van de Stichting Bevolkingsbeleid: „in zo ruim mogelijke zin voorlichting te geven of te doen geven en acties te voeren en te bevorderen met betrekking tot het bevol kingsvraagstuk in het algemeen en dat van Nederland in het bijzonder en met name bij het Nederlandse volk een toe nemend besef aan te kweken voor de ernstige gevaren van overbevolking op so ciaal, economisch, cultureel en ruimtelijk gebied en ten aanzien van het behoud der natuur alsmede voor de individuele ver antwoordelijkheid ten deze". „Nu kan men zich voorstellen" aldus M.C. „dat de huisarts, zich aan de be antwoording der vragen zettend, het doel der stichting, zo hem dat nog voor de geest staat, in die beantwoording niet be trekt. Waarom zou hij? De vragen betref fen zijn persoonlijk inzicht als practise- rend medicus". In het artikel worden de overwegingen geciteerd die de Stichting tot het instellen van haar enquête hebben geleid: 1. voor een bevolkingsbeleid zijn geboorteregeling en dus contraceptie van wezenlijke bete kenis. 2. op de huisartsen rust een belang rijke taak bij de problemen, die met ge boorteregeling samenhangen. 3. op dit ge bied heersen nog veel onkunde, misver stand en vooroordeel. Hierbij worden door Medisch Contact de volgende kanttekeningen gemaakt: „Wie deze overwegingen leest kan zich niet ge heel aan de indruk onttrekken dat de uit de enquête verkregen uitspraak geen doel op zichzelf is geweest, doch meer middel zou kunnen worden in het streven waarop deze Stichting zich richt. Het trekt de aan dacht, dat in de overwegingen uitsluitend over één onderdeel, de contraceptie, wordt gesproken en gezwegen wordt over de zo interessante algemene vraag, die de ge- enquêteerden vooral zal hebben geboeid: of het van belang is dat een patiënt zich (Van onze Amsterdamse redacteur) De inboedel van de villa aan de Amers- foortsestraatweg te Bussum, die aan de n.v. Socrates heeft toebehoord, zal binnen kort op last van de curator in het failisse- ment van de directeur van deze n.v., Nico- laas den Besten, in het openbaar worden verkocht. Ook het meubilair van het vroe gere woonhuis van Den Besten in de Prins Hendriklaan te Amsterdam zal worden ge veild. In de Bussumse villa nam verleden jaar de zich ambassadeur van het genoot schap „Heilige Daad" noemende Jolle Jansma zijn intrek. Toen Nicolaas Den Besten zijn faillisse ment zag naderen, zou hij de inboedel van de villa alsmede die van zijn woning te Amsterdam hebben overgedaan aan Jans ma. Het koopcontract was echter niet ge registreerd en de geldigheid hiervan is la ter door de curator in het persoonlijk fail lissement van de Socrates-directeur mr. N. J. C. Kappeyne van de Coppello be streden, temeer waar de overdracht van het meubilair zou zijn verrekend en door Jansma dus niet in contanten is betaald. Jansma bevindt zich sinds november in voorarrest wegens zijn financiële manipu laties met „De Heilige Daad". Advertentie met sexuele problematiek tot zijn huisarts moet kunnen wenden." „De gegeven ietwat naar het dirigisme hellende overweging tot de enquête „dat op de huisartsen bij de problemen die sa menhangen met geboorteregeling een be langrijke taak rust" opgevat in het streven van „Bevolkingsbeleid" zal, al dus Medisch Contact, „in elk geval be langrijk kunnen afwijken van de zeer in dividuele overwegingen, die iedere geën quêteerde arts bij de beantwoording der vragen kunnen hebben geleid". Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn zondagmiddag van de vliegbasis Soester- berg naar Genève vertrokken. De Konin gin is vandaar naar Gstaad gegaan, waar zij tot en met de verjaardag van Prinses Margriet zal blijven. Prinses Margriet verblijft in Gstaad voor een definitief her stel van haar ziekte. Prins Bernhard neemt deel aan een bespreking in Genève en keert vandaag naar Nederland terug. „De leiding van het N.V.V. heeft geen enkele bewondering voor het optreden van de adjunct-secretaris-generaal van het Algemeen Belgisch Vakverbond, André Renard in Luik, omdat de Belgische democratie dientengevolge in gevaar wordt gebracht „en de Belgische zusterorganisatie in de armen van het extremisme dreigt te worden gedreven". Deze mening verkondigt N.V.V.-voorzitter drs. D. Roemers in een artikel in „De Vakbeweging", het kaderblad van het N.V.V. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten voorgesteld aan het gemeentebestuur van Velsen mee te delen dat Provinciale Staten geen aan leiding zien hun instemming te betuigen met de inhoud van de door de gemeenteraad van Velsen aan de Koningin gerichte brief, waarin de instelling werd bepleit van een staatscommissie ter bestudering van de ruimtelijke ontwikkeling van het Noord zeekanaal. Gedeputeerde Staten zyn het evenwel met het gemeentebestuur van Velsen eens dat de plannen voor de ontwikkeling van het Noordzeekanaal niet op zichzelf moeten worden bezien, doch dat deze plannen te zijner t(jd beoordeeld zullen moeten worden ten aanzien van het geheel van de conurbatie rondom het Noordzeekanaal en ook met betrekking tot de algemene economische en ruimtelijke ontwikkeling in nog ruimer verband. De heer Roemers, die in dit artikel de door het N.V.V. aan het A.B.V.V. verstrek te renteloze lening van een half miljoen gulden rechtvaardigt, merkt voorts op, dat het N.V.V. de gebeurtenissen in België met grote bezorgdheid gadeslaat. Bij de N.V.V.-leiding bestaat volgens de heer Roemers ernstige twijfel of de weg, „die onze Belgische vrienden zijn ingegaan, principieel aanvaardbaar en tactisch ver standig is". Deze bezorgdheid is volgens de N.V.V.-voorzitter in aanzienlijke mate gestegen door het optreden van André Re nard. Desondanks meent het N.V.V. een definitief oordeel over de Belgische sta king te moeten voorbehouden. De Belgische verhoudingen kunnen niet met Nederlandse maatstaven worden ge meten, zo meent de heer Roemers. „De tegenstellingen zijn daar feller, de strijd- nlethoden rauwer dan hier te lande. De tegenstelling tussen clericalen en anti-cle- ficalen is er weinig vruchtbaar voor een progressieve politiek. Ook de andere par tij is niet wars van buitenparlementaire middelen", aldus de heer Roemers, die in dit verband herinnert aan de schoolstrijd. Wanneer later de geschiedenis van deze staking zal worden geschreven, lijkt het het N.V.V. waarschijnlijk, dat naast Re nard ook premier Eyskens op het be klaagdenbankje zal komen te zitten. „On der die omstandigheden leek het ons niet verantwoord het beroep van het I.V.V.V. onbeantwoord te laten", zo vervolgt het artikel. „Een botte weigering of zelfs het onbeantwoord laten van de oproep van het I.V.V.V. door de Westeuropese zusterorga nisaties zou de rechtervleugel van de C.V.P. rechtstreeks in de kaart spelen, omdat dientengevolge het A.B.V.V. in de internationale vakbeweging geïsoleerd zou worden. Het A.B.V.V. kan voldoende steun van achter het IJzeren Gordijn ontvan gen, doch het heeft gelukkig alle commu nistische steun principieel geweigerd. Zou den de I.V.V.V.-organisaties het A.B.V.V. isoleren, dan zouden de extremisten in het A.B.V.V. wel eens helemaal het heft in handen kunnen krijgen en dit vakverbond in de armen van het communisme kunnen drijven", zo meent de heer Roemers. Het N.V.V. meende volgens de heer Roe mers beter te doen de gematigde krachten c Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: De Haagse Comedie met „Richard III". Concertgebouw: Vandaag 20 u.: Opera concert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Zó gek ben ik niet". Dinsdag, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Als mijn grote broer dat wist", a.l. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Een stem in de mist", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „North West Frontier", 14 j. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 u. „Liefde langs de weg", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Mein Kampf", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Psycho", 18 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „De koelbloedige sheriff', 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Doctor in love", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag, dinsdag en donderdag 20 u.: „Her cules en de Koningin van Lydië", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 jan. expositie van de Neder landse Kring van Tekenaars. Dagelijks 1017 u., zondag 1417 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 29 jan. expositie van werken van Rudolf Bonnet. Dagelijks 1017 u„ zondag 1417 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 febr. expositie van werken van Frans Nols. Dagelijks 10-22 u. Vishal: Tot 30 jan. expositie van aan kopen openbaar Kunstbezit. Dagelijks 1017 u., zondags 1417 u MAANDAG 10 JANUARI City-theater, 20 u.: „Der Czardaskönig". Rex-theater, 20 u.: „Too hot to handle". Felison, Heidestraat 45. 1921 uur: Ten toonstelling Haagse aquarellisten. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. DINSDAG 17 JANUARI City-theater, 20 u.: „Der Czardaskönig". Felison, Heidestraat 45, 1921 u.: Ten toonstelling Haagse aquarellisten. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. MAANDAG 16 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Doc tor in love". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hanni bal". W.B. Theater, 20 u.: „De wraak van Tangoroa". DINSDAG 17 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Doc tor in love". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Rozen voor moeder". Advertentie In het belang van U en Uw baby raden wij U aan (en vraagt 't ook Uw dokter pindakaas te gebruiken - maar neem de beste, die van in de Belgische vakbeweging te verster ken. Daarom verklaarde het zich bereid een renteloze lening van 500.000 te ver strekken ter versterking van de financiële positie van het A.B.V.V., teneinde dit vak verbond in staat te stellen zijn arbeid na de staking zo goed mogelijk voort te zet ten. „Ook wanneer uw broeder door eigen schuld in het water is gevallen, dan duwt men hem niet onder, maar steekt men hem de hand toe", zo schrijft de heer Roemers, die voorts opmerkt dat het N.V.V. nog geen oordeel heeft over de schuldvraag in België. „Wij twijfelen niet aan de democratische gezindheid van vele leiders van het A.B.V.V. Zouden wij hen dan op het kritieke moment in de steek laten? Het zou misschien logisch en ver standig zijn geweest voor onze positie in Nederland. Wanneer wij de Belgische si tuatie mede in aanmerking nemen, dan zou zulk een beslissing van weinig wijs heid hebben getuigd. Het zou bovendien harteloos zijn geweest jegens dat deel van de Belgische vakbeweging, dat ons het naast staat", zo besluit de heer Roemers. Stakingen In het begin van het artikel schrijft de heer Roemers dat het N.V.V. politieke sta kingen zowel om principiële als om tak- tische redenen in het algemeen afwijst. In de toevoeging „in het algemeen" zit vol gens de N.V.V.-voorzitter een voorbehoud, omdat onder bepaalde omstandigheden een politieke staking om des gewetens wil le geboden kan zijn. Als voorbeeld noemt hij de spoorwegstaking in de winter van 1944-1945. De N.V.V.-voorzitter beschouwt de Belgische stakingen als politieke sta kingen, gericht tegen een democratisch overheidsgezag en volgens hem derhalve principieel slechts geoorloofd „als de Bel gische zusterorganisatie om des gewetens wille niet anders kan en tactisch alleen maar verstandig als er kans is op een gunstig resultaat". De directeur van het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake Maatschap pelijk Hulpbetoon heeft in een circulaire de aandacht gevestigd op in verschillende plaatsen van ons land opererende „liefda digheidsfotografen". Door middel van aan bevelingsbrieven dienen zij zich aan bij hoofden van scholen, grote bedrijven en wellicht ook overheidsinstellingen met de aanbieding foto's van groepen leerlingen, personeelsleden en andere groepen te ma ken. Zij delen daarbij mede dat een ge deelte van de door de gegadigden voor de foto's te betalen prijs aan een of ander liefdadig doel ten goede zal komen. In de meeste gevallen introduceren de „liefda digheidsfotografen" zich met een brief van de begunstigde instelling, waaruit ten onrechte blijkt dat zij in loondienst zijn van die instelling. Volgens het Cen traal Archief zijn de betrokkenen echter alleen voor eigen rekening en risico werk zaam. Tegen het optreden van deze „liefdadig heidsfotografen" bestaan volgens de direc teur van het Centraal Archief bedenkin gen, omdat zowel commerciële als chari tatieve motieven er aan ten grondslag lig gen. Voorts wordt door deze methode van werken het publiek de mogelijkheid ont houden om zelf te bepalen welk gedeelte van het gevraagde bedrag aan het chari tatieve doel zal worden besteed. In de der de plaats wordt het onjuist geacht het pu bliek tot het aanschaffen van foto's te be wegen onder het motief, dat zieke of ge brekkige kinderen daarmee gebaat zouden zijn. Het tegelijk met de foto's „meever- kopen" van de ziekte, het gebrek of de handicap is niet in overeenstemming met de in de kringen van deskundigen hierom trent bestaande opvattingen en bovendien in strijd met de waardigheid van de pa tiënten. Bovendien, aldus de directeur van het Centraal Archief, bedrijven de betrok ken fotografen liefdadigheid ten koste van een deel van de broodwinning van een kleine doch op bona fide wijze werkende groep vakfotografen. De redactie van „Het Schoolblad", het orgaan van de Nederlandse Onderwijzers- Vereniging, waarin deze circulaire is ge publiceerd, heeft een beroep op haar 20.000 leden gedaan, medewerking aan deze „koppelverkoop" te weigeren. Het afgelopen weekeinde heeft zich in Bennekom (Gld.) een geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan dat nog goed is afgelopen. Geen der slachtoffers ver keert meer in levensgevaar. Een dame, die met haar drie kinderen van respectievelijk 5, 7 en 15 jaar in een zomerhuisje aan de Bovenweg woont, kwam bijna bewusteloos bij een van haar buren binnen. Deze waarschuwde direct een dokter en ging op onderzoek uit. Hij vond de drie kinderen bewusteloos op bed. Moeder en kinderen werden naar het zie kenhuis overgebracht. De kolendamp heeft zich vermoedelijk door een foutieve constructie van de schoorsteen door de woning kunnen ver spreiden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hasselt L. Blok te Capelle a. d. IJsel. Jong, kand. te Nootdorp. Bedankt voor Laren (N.-H.) mr. dr. J. Ozinga te Lunteren. Geref. Kerken Beroepen te Melbourne (Australië) T. J. Hagen te Deventer Te Hentum I. de G.S. zeggen het begrijpelijk te achten dat het gemeentebestuur van Velsen alsmede die van de andere gemeenten in Zuid Kennemerland met ongeduld wacht op meer zekerheid omtrent de toekomstige ontwikkeling van het Noordzeekanaal en zijn havens, opdat het daaromtrent zijn standpunt kan bepalen, mede gelet op de gemeentelijke belangen die daarbij in het spel zijn. Het verwondert het college van G.S. niet dat de verschillende studies welke thans van deze ontwikkeling worden gemaakt nog niet tot bepaalde algemeen aanvaarde con clusies hebben geleid, gezien de ingewik keldheid van deze materie. De instelling van een nieuwe commissie, welke volgens de wens van de gemeentebesturen van bre de samenstelling moet zijn, zal naar het oordeel van G.S. daartoe zeker niet be vorderlijk zijn. Mocht het pleidooi van enkele gemeen tebesturen voor de instelling van rege ringswege van een orgaan zijn ingegeven door de vrees, dat door beslissingen van andere gemeenten, met name Amsterdam, en van de provincie vooruitgelopen zou worden op de door het rijk te nemen be slissingen, dan moeten Gedeputeerde Sta ten toch uitdrukkelijk vaststellen dat daar voor bepaald geen aanleiding bestaat. Streekplannen Het college merkt op, dat de bestem ming van de terreinen aan de noordzijde van het Noordzeekanaal vastgelegd is in de goedgekeurde streekplannen voor de Zaanstreek en de IJmond-Noord. Met de vaststelling van deze plannen heeft het provinciaal bestuur van Noordholland ge toond zich bewust te zijn van zijn verant woordelijkheid voor de ruimtelijke ontwik keling in de provincie. Bij Koninklijk Be sluit is aan de Provinciale Staten de ver plichting opgelegd om het streekplan IJ mond-Noord te herzien, zodra daartoe naar het oordeel van de Kroon, gelet op de uit komst van het overleg in de „Werkgroep Ontwikkeling Noordzeekanaal", aanleiding bestaat. Aan een dergelijke wijziging van het streekplan zal dus een besluit van de regering vooraf gaan. De kwestie van de niet uitgereikte ere tekenen „voor Orde en Vrede" in Oir schot heeft zaterdag een einde gevonden in een, ondanks alles, geanimeerde plech tigheid in de kelder van het pittoreske vijftiende eeuwse stadhuis van dit Bra bantse stadje. Zoals bekend had burge meester Steger van Oirschot, verzuimd de eretekenen, die waren toegekend aan een zestigtal oudstrijders van zijn gemeente en die hem reeds in 1950 toegezonden wer den, uit te reiken. Toen enige tijd gele den een bepaalde groep uit de gemeente Oirschot meende, burgemeester Steger de voet te moeten dwarszetten, hebben zij dit verzuim openbaar gemaakt en zo kwam de kwestie aan het rollen. De Fe deratie van Nederlandse Oudstrijdersorga- nisaties werd van het verzuim in kennis gesteld en deze heeft terstond de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd, de burgemeester het recht om de onderschei dingen alsnog uit te reiken, te ontzeggen. De minister werd voorts verzocht, zo mo gelijk zelf de onderscheidingen te komen uitreiken. Op vragen van het CH-Tweede Kamerlid H. K. J. Beernink betreffende deze affaire hebben de ministers van Bin nenlandse Zaken en van Defensie ver klaard, de gang van zaken in Oirschot zeer te betreuren en in hoge mate onbe vredigend te achten. Zij zagen echter geen aanleiding om in te grijpen. De burge meester werd door de Commissaris der Koningin in Noordbrabant hierover reeds „ernstig onderhouden" en de procedure van de uitreiking werd dan ook terstond door de Brabantse gouverneur geregeld. Pers geweigerd Voor de uitreiking hield zaterdag de af deling Eindhoven van de Bond van Oud strijders in Nederland in hotel De Beurs in Oirschot een vergadering. Het werd een zeer rumoerige bijeenkomst en de organi satoren deden alle moeite om met de betrokkenen tot overeenstemming te ko men. Ook generaal Sitzen, de voorzitter van de Bond van Oudstrijders in Neder land, was op deze vergadering aanwezig. Aan pers, fotografen en de televisieploeg van de N.T.S. werd echter de toegang geweigerd. Voordat deze vergadering was afgelopen verliet een tiental oudstrijders de zaal omdat zij zich niet met de ge nomen besluiten konden verenigen. Er was namelijk besloten om de uitreikings plechtigheid op generlei wijze te versto ren indien de burgemeester het recht van de uitreiking zou overdragen aan gene raal Sitzen. Besloten plechtigheid Om ongeveer acht uur verliet men het hotel en togen de oudstrijders naar het gemeentehuis. Dit stond onder strenge be waking van de politie en behalve geno digden en journalisten werd niemand toe gelaten. Burgemeester Steger heette allen hartelijk welkom en sprak er zijn spijt over uit, dat hij deze avond niet eerder had geënscreneerd waarvoor hij zijn excu ses aanbood. „Door dit verzuim echter zijt gij allen nogmaals in het middelpunt van de belangstelling komen te staan van het gehele vaderland, dat gij zo moedig en met de inzet van uw gehele persoon zo lang hebt gediend" aldus de burgemees ter. Hierna kreeg generaal Sitzen de ge legenheid de oudstrijders toe te spreken Hij sprak eerst over de pijnlijke gebeur tenissen, die aan deze avond vooraf wa ren gegaan en zei te kunnen begrijpen, dat „deze kwestie bij vele oudstrijders ge dachten heeft opgeroepen, die zich niet gemakkelijk laten temmen." Generaal verrichtte uitreiking Nadat de burgemeester verklaarde af stand te doen van het recht van uitrei king en dit recht overdroeg aan generaal Sitzen, vond de uitreiking van de erete kenen plaats. Een voor een ontvingen 47 oudstrijders het diploma en werd hen het ereteken voor Orde en Vrede op de borst gespeld. Van de twaalf begiftigden die af wezig waren hadden er drie de burge meester hiervan in kennis gesteld. Ook werden nog vijf oorlogsherinneringskruizen uitgereikt aan hen die in 1940 het vader land hadden gediend. Na de uitreiking sprak Jan Smitsen namens alle gedecoreer den een woord van dank tot generaal Sitzen. Het was pijnlijk dat de burgemees ter in het geheel niet in deze dank werd betrokken. Dirk Coppens uit Oirschot me moreerde de gevallen wapenbroeders en vroeg hen met een minuut stilte te ge denken. Het officiële gedeelte van de plechtigheid werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Nog lang bleven de aanwezigen bijeen en er was niets te be speuren van de spanning die de gemoede ren in Oirschot en ver daarbuiten deze laatste weken heeft beziggehouden. Het is voorts mogelijk, dat Gedeputeer de Staten binnen betrekkelijk korte tijd een voorstel voor een nieuwe herziening van het streekplan voor de Zaanstreek aan de Provinciale Staten zullen voorleg gen, waarin problemen aan de orde zul len worden gesteld, welke met de gehele havenontwikkeling rondom het Noordzee kanaal op langere termijn verband houden. Overleg met het rijk is daarbij onontkoom baar. Volgens Gedeputeerde Staten wordt er bij de bestudering van de plannen en vraagstukken voldoende voeling gehouden met vele bestuurders en daarom is er vol gens hen geen aanleiding in te stemmen met het adres van het gemeentebestuur van Velsen. Wij tekenen hierbij aan dat de kwestie van de ruimtelijke ordening rondom het Noordzeekanaal zo gecompliceerd is, om dat maar liefst vier departementen (Ver keer en Waterstaat, Volkshuisvesting, Bin nenlandse Zaken en Economische Zaken) er bij betrokken zijn. Het advies dat G.S. aan de regering omtrent hun standpunt zullen uitbrengen, zal vermoedelijk even eens afwijzend zijn ten aanzien van de instelling van een staatscommissie, voor al indien Provinciale Staten G.S. in deze zullen volgen. Dank zij de oplettendheid van een agent van de gemeentepolitie te Voorburg is het gelukt de identiteit vast te stellen van een automobilist die, in de nacht van vrijdag op de rijksweg Rotterdam-Den Haag op de linker rijbaan heeft gereden met een snelheid van ongeveer 120 kilometer per uur. De man, die onder Delft een aan rijding had veroorzaakt met een hem te gemoetkomende auto, waarbij echter al leen materiële schade was ontstaan, was achtervolgd door de wegenwacht en de Delftse politie, doch hij had kans gezien bij de rotonde Ypenburg te ontkomen. In Voorburg had een agent de bescha digde auto, waarvan de linkerkoplamp niet brandde, op de Prinses Mariannelaan zien rijden, ook links van de weg, en het nummer genoteerd. Daardoor kon de po litie vaststellen, dat de auto toebehoorde aan een vertegenwoordiger in auto-onder delen uit Voorburg. De politie ontdekte de wagen in een ga rage in Stolwijk. De vertegenwoordiger vervoegde zich zaterdag aan het politiebureau in Delft. Hij zei zich er niet van bewust te zijn geweest dat hij links op de rijbaan haid gereden. De rode lampen, waarmee de bemanning van het wegenwachtstation had gezwaaid, had hij inderdaad opgemerkt, maar die had hij aangezien voor de rode achterlichten van een voor hem rijdende auto. Een getuige, die de wagen heeft zien rijden, vertelde aan de politie dat de Voorburger met zeer hoge snelheid als een dolleman op het linkerdeel van de weg reed. Als hij een tegenligger ont moette schoot hij nu eens op de par- keerstrook, dan weer op de midden berm. Het is een wonder dat hij maar één aanrijding (met de auto van een Rotterdammer) heeft veroorzaakt. Volgens de politie bestaat de mogelijk heid dat de man onder invloed van sterk drank heeft gereden. Er is procesverbaal tegen hem opgemaakt. Een 35-jarige chauffeur uit Amstelveen heeft zaterdagavond een dronkemansrit door Amstelveen en Amsterdam gemaakt. Hoewel hij bij een bezoek aan een café te diep in het cognacglaasje had gekeken, ging hij toch achter het stuur zitten. In Amstelveen reed hij een boom en een hek omver, waarna hij op het Stadionplein in Amsterdam tegen een bestelauto botste. Ook hierna reed de dronken chauffeur door. In de Achillesstraat ramde hij ach tereenvolgens vijf geparkeerde auto's, waarna een taxichauffeur hem klem reed en aan de politie overleverde. Hij werd ter ontnuchtering opgesloten. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde is er een ver andering in de circulatie gekomen, die tot gevolg had dat de invloed van oceaansto ringen niet meer tot het vasteland van West-Europa kan doordringen. Een hoge- drukgebied, dat zaterdag boven de Britse eilanden lag, is maar weinig van plaats veranderd. Tegelijkertijd onderging dit ho- gedrukgebied een aanzienlijke versterking in de richting van Scandinavië. Daar was vanmorgen een afzonderlijk hogedrukge- drukgebied ontstaan, dat naar het zuiden trekt. Dit hogedrukgebied doet in Oost- Europa de vorst terugkeren. Ook in ons land heeft het de afgelopen nacht in het midden en zuiden enkele graden gevro ren, maar in het noorden bleef de vorst nog achterwege wegens bewolking. De ko mende nacht zal het op vele plaatsen overwegend licht vriezen, morgen over dag zal de temperatuur echter weer om het vriespunt zijn. De kans op neerslag blijft klein. WERKRAPPORTEN Maxtmum-temper aturen t a binnen» en buitenland- *3*» Neersla*, laatste 24 uur. B"5 Sfi Dinsdag 17 januari Zon op 8.40 uur, onder 17.01 uur. Maan op 8.45 uur, onder 18.11 uur. Maanstanden 16 jan. 22.30 uur nieuwe maan. 23 jan. 17.14 uur eerste kwartier. 31 jan. 19.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 januari Hoog water 2.54 en 15.13 uur. Laag water 11.01 en 23.21 uur. Dinsdag 17 januari Hoog water 3.46 en 16.02 uur. Laag water 11.52 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Tnn=bruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon geheel bew ono onbewolkt ono onbewolkt ono geheel bew ono onbewolkt ono zwaar bew ono onbewolkt no onbewolkt no 5 4 4 5 3 3 4 2 sneeuw onbewolkt mist mist onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel Dew geheel bew geheel bew geheel bew onbewolkt onbewolkt geheel bew geheel bew zwaar bew geheel bew mist sneeuw regen geheel bew zwaar Dev onbewolkt licht bew. onbewolkt nno nnw wnw n windst. o ono ono o ono windst. ono nnw zzw no ozo wnw windst. -1 nw 4 nw -1 windst. -5 no -1 no no 14 o 13 windst. 8 windst. 14 nno 12 3 5 2 4 2 6 4 2 2 3 5 1 12 -1 2 -3 -3 SJ3 0 0 0 0 0 0 0 0 0,4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,4 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2