Uitbreidingsplan voor Schiphol wordt onvertraagd uitgevoerd HET WEER Zuidersluis in april gereed Loemoemba overgebracht naar Elisabethstad in Katanga Per Federspiel sprak voor het Nederlandse parlement Minister Korthals stelde Tweede Kamer gerust Beperkter plan van Haags bureau is van de baan Eerste prijs in toto naar Doorn Amsterdam wil twintig miljoen bijdragen in verbeteringskosten Ethiopië vraagt Zweden uitlevering van gezant Washington legt reizen naar Cuba aan banden Voedselvoorraad in Kasai nagenoeg uitgeput Lyceïsten zamelen voor Kongo 29.000 in r# DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mi je EEN O PLOSSI N G VOOR WINTERHANDEN: UNIVERSELLE tube 2.50 Matige vorst Vreugde op Schiphol Toegang Noordzeekanaal Prinses Margriet viert morgen 18e verjaardag Het woord is aan Advies aan Kennedy LANGE SUÈDE» EN NAPPA MANTELS „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. ln de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Kunst 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Beeldverhalen 7 Feuilleton 7 Horen en Zien7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport li Dit nummer bestaat uit twaalj pagina's WOENSDAG 18 JANUARI 1961 46e JAARGANG NUMMER bi Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuidam. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant (Van onze parlementaire redacteur) Algemeen is er dinsdag in de Tweede Kamer uiting gegeven aan de ongerust heid over de trage ontwikkeling van Schiphol. Men meent dat de vertraging is veroorzaakt door het overwegen van een nieuw, goedkoper plan van een Haags architectenbureau. Minister Korthals heeft echter verklaard tot de conclusie te zijn gekomen dat het goedkopere plan niet verantwoord zou zijn en dat inmid dels het voorbereiden en uitwerken van de oorspronkelijke planen zonder ver traging is doorgegaan. Deze plannen brengen mee dat de rijksweg langs Schiphol moet worden omgelegd. Wanneer op Schiphol de twee nieuwe ba nen zijn aangelegd, zal meer dan één baan tegelijk kunnen worden gebruikt. Dan mag de afhandeling van de passagiers geen knelpunt worden en er is dus be hoefte aan een nieuw stationsgebouw. Van de directie van de N.V. Schiphol heeft mi nister Korthals echter nog geen ontwerp voor een nieuw stationsgebouw ontvangen. Hij hoopt echter dat spoedig een uitge werkt plan kan worden voorgelegd omdat de tijd dringt. De critiek uit de Kamer op de trage gang van zaken met het uitbreiden en mo derniseren van Schiphol is nogal fel ge weest. De oppositie sprak bij monde van ir. Posthumus (P. v.d. A.) zelfs van een tragi-komische martelgang. Minister Korthals herinnerde er aan dat de regering reeds in 1957 de plan nen van de N.V. Schiphol in beginsel heeft goedgekeurd. De ontwikkeling van de techniek heeft het echter noodzakelijk gemaakt onderdelen van het plan grondig te herzien, want er was geen rekening ge houden met straalvliegtuigen. Men is daar na overgegaan op een dubbel stel banen. Het gewijzigde plan, waarvan de kosten worden geraamd op 202 miljoen, is op 23 november 1960 door de vergadering van aandeelhouders goedgekeurd. Ongevraagd heeft een particulier archi tectenbureau een beperkt plan aangeboden dat aanzienlijk minder investeringen zou vergen. Het was daarom waard nader te worden bezien, maar de minister is met N.V. Schiphol tot de conclusie gekomen dat een beperkte opzet, hoe aantrekkelijk ook uit financieel oogpunt, niet verant woord is en dat de voorkeur moet worden gegeven aan de oorspronkelijke plannen die niet zijn opgehouden, maar waarvan de uitwerking voorgang heeft kunnen vin den. Wanneer de twee nieuwe banen zijn aangelegd, overtreft Schiphol een aan tal andere luchthavens in Europa. In de begroting van 1961 is 10 miljoen opge nomen voor het uitbreiden van Schiphol, waarbij nog 8 miljoen kan worden ge voegd van de begroting 1960. De finan ciële positie van Schiphol is zeer ge zond, maar uiteraard moeten maatrege len worden genomen om de plannen te kunnen financieren. Tussen de N.V. Schiphol en de aandeel houders is overleg gaande over een finan- De heer A. Odijk uit Doorn is definitief 50.000 rijker geworden. Bij het sluiten van de aanmeldingstermijn voor toto winnaars was hij de enige deelnemer met 15 punten. Het aantal tweede prijswinnaars be draagt vier. Dit kwartet, dat 14 punten behaalde, deelt 97.045. Voor de derde prijs (even groot als de tweede) meldden zich 112 deelnemers met 13 punten. Advertentie hamol Verwachting tot morgenavond: Droog weer met plaatselijk wat bewolking. Matige, nu en dan krachtige, zuidoostelijke wind. In de komende nacht lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. cieringsschema voor de kapitaalbehoefte in 1962 en 1963. In afwachting van het re sultaat, kan nog niets worden gezegd over de rijksbijdrage. Minister Korthals meende met zijn mededelingen de ongerustheid te hebben weggenomen. Hij gaf de verzekering dat al het mogelijke wordt gedaan om van Schiphol een luchthaven te maken die aan de hoogste eisen voldoet. Bij de replieken zei de heer M a e n e n (K.V.P.) namens de vaste commissie voor verkeer en waterstaat dat de Kamerleden ten volle zijn gerustgesteld. Schiphol was bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat het kernpunt van het debat geweest, maar mr. Roolvink (K.V.P.) had ook ge pleit voor een spoedige aanleg van de weg E-8 van Utrecht naar Twente, omdat binnen enkele jaren in Duitsland de auto baan gereed zal zijn van het Roergebied naar de Duitse zeehavens. De Twents- Westfaalse industrie heeft dan een betere verbinding over de weg met de Duitse Op de luchthaven Schiphol heerst een feeststemming. In een gesprek met onze redactie toonde een woordvoerder van de luchthaven zich bijzonder ingenomen met de mededeling van de minister in de Tweede Kamer dat het oor spronkelijke plan-Dellaert geheel en on vertraagd wordt uitgevoerd en het feit dat de minister het (goedkopere) plan van het Haagse architectenbureau niet heeft aanvaard. „Hier hebben we jaren op gewacht en de uitbreiding van Schiphol kan nu vlot volgens het tijd schema worden afgewerkt", aldus de woordvoerder. Ook de K.L.M. reageerde verheugd op de ministeriële mededeling. „De K.L.M. is verheugd dat de rege ring nu goedkeuring heeft gegeven aan het uitbreidingspIan-Dellaert voor Schiphol en dat geen verder uitstel is ontstaan door de bestudering van' an dere plannen", zo vernamen wjj van de directie van de nationale luchtvaart maatschappij. De K.L.M. acht het een feit dat onze internationale luchthaven nu aan moderne eisen kan worden aan gepast een geruststelling, gezien de belangrijke plaats die Nederland in het wereldluchtverkeer inneemt. zeehavens dan met de Nederlandse zee havens. Minister Korthals kon het belang van een goede verbinding van Twente met de Nederlandse zeehavens volkomen on derschrijven, maar hij wilde er liever van daag op terugkomen als ook de andere verkeersvoorzieningen aan de orde zijn. De bedrijvigheid in en om de IJmui- dense zuidersluis zal nog enkele maan den voortduren. Volgens het werkschema moet het werk in april klaar zijn, zodat de sluizen dan weer in gebruik genomen kunnen worden. Op het ogenblik zijn on geveer vijfentwintig arbeiders uit Gronin gen, Sliedrecht en IJmuiden doende met het verstevigen van de verweerde kade muren met nieuw metselwerk en gewa pend beton en het maken van elf duw- perskelders in die muren. In de duwpers- kelders wordt het elektrische, nieuwe be wegingsmechanisme van de sluisdeuren aangebracht. Vroeger werden de deuren door mankracht open en dicht gedraaid, een methode die in deze tijd natuurlijk hopeloos verouderd is. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad voorgesteld een krediet te verlenen van 20 miljoen, als voorlo pige bijdrage in de kosten van de wer ken, nodig voor de verbetering van de toegang tot het Noordzeekanaal, de haven mond in IJmuiden. Het plan is de toegang tot het Noord zeekanaal geschikt te maken voor sche pen van 75.000 ton. Met de uitvoering van de daartoe nodige werken is intussen een begin gemaakt. Het rijk zal in de kosten bijdragen voor twee-derde en de provin cie Noordholland voor 2'/z percent met een maximum van 2 miljoen. De totale kosten zijn nog niet definitief bekend. Donderdag 19 januari viert prinses Margriet haar achttiende verjaardag. G ay an Wie de treurwilg van zijn grote smart omkapt, vindt de splinters terug in zijn hart. STOCKHOLM (UPI) De Ethiopische regering heeft in een nota aan het Zweed se ministerie van Buitenlandse Zaken ge vraagd om uitlevering van de vroegere Ethiopische gezant in Stockholm, Tefari Chareou. Chareou, die na de ineenstorting van de opstand tegen Keizer Haile Selas sie Zweden met zijn twee dochters had verlaten, is daar juist enkele dagen ge leden teruggekeerd. Hij was door de Kei zer van zijn functie ontheven, omdat hij hem óp''een persconferentie had beledigd en gezegd dat aan de dictatuur van Haile Selassie een einde was gekomen. Een woordvoerder van het Zweedse mi nisterie verklaarde dat Chareou heeft ge vraagd om een vreemdelingenvisum voor Zweden. T? WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten hebben besloten het de Amerika nen moeilijker te maken naar Cuba te reizen omdat hun daar niet langer be scherming kan worden verleend. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft la ten weten dat Amerikaanse burgers die naar Cuba willen, in het bezit moeten zijn van een speciale pas. Deze pas zal alleen worden verstrekt wanneer de reis geacht kan worden in het belang te zijn van de Verenigde Staten, zoals reizen van jour nalisten en bepaalde zakenlieden. Vóór de verbreking der diplomatieke be trekkingen tussen de Verenigde Staten en Cuba op 3 januari waren de Amerikanen wettelijk niet verplicht een paspoort te bezitten voor een bezoek aan Cuba. Doodvonnis HAVANA (Reuter) De openbare aan klager van een militair gerechtshof te Havana heeft dinsdag de doodstraf geëist tegen een oom en een neef van een vijf tienjarige militieman, die door hen zou zijn vermoord om te beletten dat hij een samenzwering tegen de regering-Fidel Castro aan het licht zou brengen. Tegen 22 andere beklaagden, die werden be schuldigd van sabotage en die in het bezit werden gevonden van brandstichtings materiaal, werd dertig jaar gevangenis straf geëist. De heer Per Federspiel, de Deense voor zitter van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft gisteren in een gezamenlijke bijeenkomst van le den van de Tweede en Eerste Kamer het woord gevoerd. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door de minister-president, prof. De Quay, de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, en staatssecretaris Schmelzer. In zijn rede zei de heer Federspiel onder meer dat men over de Europese eenheid in getallen spreekt: zoals de Zes, de Ze ven, de Vijftien, de Achttien enzovoorts. Het lijkt of wij het tien jaar geleden be treden pad van de algemene integratie verlaten hebben en in Europees verband tot desintegratie zijn overgegaan. Na de gemeenschappelijke schipbreuk van de oorlog was samenwerking, was integratie nodig. Met hulp van Amerika volgde her stel en het ontstaan van de O.E.E.S., die van onschatbare waarde voor ons wereld deel is geweest. De prijs van deze eerste stap naar eenheid was het neerlaten van het IJzeren Gordijn. In de huidige omstandigheden bestaan opnieuw gevaren voor de Europese demo cratieën en hun fundamentele rechten ELISABETHSTAD (Reuter) De Katangese regering heeft vandaag mee- 1 gedeeld, dat ex-premier Loemoemba naar Elisabethstad is overgebracht op verzoek van president Kasavoeboe en met toestemming van de Katangese re gering. In de officiële bekendmaking heet het verder, dat „de verrader Loe moemba naar Katanga is overgebracht daar de gevangenis in Thysstad niet voldoende waarborgen bood". Blijkens de verklaring is Loemoemba gisteren op het vliegveld van Elisabethstad aangekomen, samen met de voormalige generaal Mpolo, oud-minister van Jeugdzaken in het kabinet-Loemoemba, en Okito, vice- president van de Senaat. De drie gedetineerden, aldus het communiqué, zijn gevangengezet op een veilige plaats buiten de hoofdstad van Katanga. Van officiële zijde zijn geen verdere bijzonderheden gegeven. In niet-officiële be richten wordt gezegd, dat Loemoemba's lichamelijke toestand slecht is. De mede deling heeft in kringen van de UNO en buitenlandse diplomaten te Elisabeth stad de grootste opschudding verwekt. Men is algemeen van oordeel dat presi- dens Tsjombe van Katanga, alsmede president Kasavoeboe en kolonel Moboetoe van Kongo, zich door het overbrengen van Loemoemba en zijn twee gezellen de grootste moeilijkheden op de hals halen. Men vreest dat Loemoemba's aan hangers in Katanga de Baloeba, die al sinds de onafhankelijkheidsverklaring actief zijn nieuwe felle acties zullen ontketenen. Op het ogenblik wordt Loemoemba ver hoord en doen geruchten de ronde dat Mpolo de afgelopen nacht overleden is. Naar verluidt tracht de regering van Ka- tanga Loemoemba ertoe te bewegen een radiotoespraak te houden tot de hem ge trouwe troepen in de omgeving van Ma- nono. Men wil dat Loemoemba zyn volge lingen opdracht geeft zich terug te trekken. Overigens do ende gezagsdragers te Elisa bethstad geen mededelingen over de pre- ciese verblijfplaats van Loemoemba en zijn twee gezellen. Men streeft ernaar de zaak verder zoveel mogelijk geheim te houden. LEOPOLDSTAD (UPI) De verzoenings commissie van de UNO in de republiek Kongo zag zich vandaag geplaatst voor een steeds groeiende oppositie van de Kongo lese leiders nadat president Kasavoeboe gisteren had gedreigd een einde te maken aan haar activiteiten. De president liet zich echter niet verder uit over de manier waarop hij de commissie haar werkzaam heden onmogelijk wil maken. Hij uitte het dreigement nadat Hammarskjoeld had ge weigerd zyn speciale vertegenwoordiger in Kongo, de Indiër Rajeswar Dajal, uit liet land terug te trekken. De commissie heeft intussen gisteren de besprekingen voortgezet. Premier Ileo heeft inmiddels brieven ge zonden naar Antoine Gizenga, de vroegere vice-premier in de regeringLoemoemba, thans machthebber te Stanleystad, en naar Anicet Kasjamoera, de voormalige minister van Voorlichting, die onlangs een Loemoemba-gezind bestuur vestigde in Boekavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe. In zijn brief schreef de tegenwoor dige minister-president ondermeer, dat Kongolezen in staat moeten zijn om hun eigen zaken te regelen zonder invloed van buitenaf. Hij verzocht beide mannen om de landsbelangen te laten voorgaan bij persoonlijke verlangens. De plaats waar een ronde-tafelconferentie zal worden ge houden zal spoedig bekendgemaakt wor den, aldus Ileo. ELISABETHSTAD (UPI) Even ten zuiden van Loeena in Midden-Katanga heeft de afgelopen dagen een Zweeds UNO-detachement ter sterkte van onge veer zestig man drie aanvallen van fana tieke Baloebakrijgers afgeslagen. Volgens een UNO-woordvoerder vielen aan de zijde der Zweden geen doden. De Baloeba zouden daarentegen zeer veel slachtoffers hebben. In Manono, Noord-Katanga, het recente toneel van gevechten tussen Marokkaanse en Nigeriaanse soldaten van de UNO ever zij ds en Loemoembistische troepen aan de andere kant, weigeren de Kongolezen nog steeds UNO-vliegtuigen te laten landen om versterkingen voor de eenheden van de Volkenorganisatie aan te voeren. NEW YORK (Reuter) De New York Times meldt vandaag dat de politieke en militaire raadgevers van de gekozen Ame rikaanse president Kennedy hem hebben geadviseerd snel te handelen om verbete ring te brengen in de slechte toestand in Kongo. dei- door meer subtiele aanvalsmethoden communisten. Voor de toekomst zei de heer Feder spiel stijgende kansen te zien voor een nauwer samengaan van de Europese lan den dan tot dusverre mogelijk leek. Bij verdere samenwerking dienen niet slechts het Europese, doch evenzeer het belang rijke Amerikaanse belang en niet minder de Afrikaanse en Aziatische belangen in aanmerking te worden genomen. Aan de Raad van Europa dient nieuw leven te worden ingeblazen. Er is geen parlementaire controle door de Raad gevende Vergadering. Wel werd gehoopt dat de Raad van Ministers aan de Raad gevende Vergadering meer vertrouwen en armslag zou geven, doch deze hoop is niet verwezenlijkt. Teveel ontbreekt nog een ononderbroken dialoog tussen ministers en de vergade ring, tussen het adviserende en de uitvoe rende lichamen. De heer Federspiel bracht het rapport van de heer Fens (Ned.) in zake intensivering van de Europese sa menwerking ter sprake. Hij vroeg zich af waar het initiatief vanuit zou moeten gaan. Een onmiddellijke oplossing van het Europese dilemma is niet bereikbaar. Advertentie 'JV.Hl/! BARTELJORIS5TR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235R6 SALISBURY (Zuid-Rhodesië) (UPI) In Salisbury (Zuid-Rhodesië) heeft een UNO-woordvoerder gisteren verklaard dat de voedselvoorraden in het zuiden van de Kongolese provincie Kasai nagenoeg uit geput zijn. Verteld werd dat het UNO- hoofdkwartier in Leopoldstad heeft ver zocht in hoger tempo voedsel per vlieg tuig te sturen. Ook werd verzocht nog 300 ton meel te zenden. Met die hoeveelheid zou men de 300.000 vluchtelingen in Bak- wanga 21/ï dag kunnen helpen. Dertig ton meel staat gereed op het vliegveld van Salisbury en nog 270 ton op het vlieg veld van Ndola in Noord-Rhodesië. Het meel zou zo spoedig mogelijk in gechar terde vliegtuigen naar Kongo worden ver voerd. BRUSSEL HJPI) Het Belgische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft in Brussel bekendgemaakt, dat de Belgische regering opdracht heeft gegeven tot het verschepen van 300 ton melk in poeder- vorm naar de hongerende bevolking van Zuid-Kasai in Kongo. LONDEN (UPI) Een woordvoerder van het Britse Rode Kruis verklaarde dat 25.000 pond zijn bijgedragen aan het in ternationale hulpprogramma voor Kongo. Het Britse Comité voor Hulp bij Hon gersnood, dat in Oxford is gevestigd, heeft meegedeeld ter bestrijding van de hon gersnood in de Kongo voor 75.000 pond aan schenkingen te hebben ontvangen. Vliegtuig met tonnen voedsel van Soesterberg vertrokken Vandaag is een Amerikaans legervlieg tuig van Soesterberg naar Kasai in Kongo vertrokken met aan boord vijf ton meel, drie ton melk, drie ton rijst, drie ton vis- conserven en een hoeveelheid kinine. Het geld voor deze goederen kwam beschik baar na een bliksemactie, die de 823 leer lingen van het christelijk lyceum in Bui- tenveldert bij Amsterdam na het zien van de beelden van hongerende kinderen in de dagbladen en in het televisie-journaal uit eigen beweging hebben gevoerd. In één week tijds brachten de jongens en meisjes ruim 29.000 bijeen. In het N.T.S.-journaal vertelden de leer lingen dinsdagavond dat zij het geld had den ingezameld onder familieleden en re laties, waarbij sommigen bedragen van f 400 a 500 bijeenkregen. Ook het bedrijfsleven, dèt door de jeugd werd ingeschakeld, liet zich niet onbe tuigd. Via relaties liep ook de Amerikaan se luchtmacht op Soesterberg warm voor het plan, zodat vandaag het eerste vlieg tuig rechtstreeks naar Kasai kon vertrek ken. Ook uit andere plaatsen in Nederland worden spontane jeugdacties voor Kongo gemeld. Advertentie Salontafel 39. HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1