Zwanendans voor Europa's laatste grote mecenasde markies De Cuevas m Nieuw stuk van Jules Roy vormt appèl aan het militair geweten ZATERDAG 21 JANUARI 1961 Erbij PAGINA TWEE 2 MEN KAN ZEGGEN dat dit visioen Tsjaikofsky's schone slaapster, die Parijs sedert Diaghilev niet meer op de planken had gezien, in schoonheid of althans in een overdadige pracht gestorven is. Men had de vermaarde Robert Helpman uit Londen laten komen, die hetzelfde ballet ook voor de Covent Garden regisseerde en, volgens het programma, zou hij de oorspronkelijke choreografie die in 1890, in nauw overleg met de componist, Mari- us Petipa voor de Russische première had ontworpen daarbij op de voet gevolgd heb ben. Een verzekering die ge dan maar meer volgens de geest dan de letter ne men moet, aangezien Petipa's choreografie ook Helpman slechts bij (vage) overleve ring bekend kon zijn. Een notatiesysteem waarin en waardoor choreografische ont werpen voor het nageslacht bewaard kun nen blijven, is nog altijd niet uitgevonden, en de film stond in Petipa's tijd nog maar nauwelijks in zijn kinderschoenen. OFSCHOON DUS vermoedelijk meer Helpman dan Petipa, is de hele voorstel ling niettemin een feërieke, overdadige, schitterende, en soms haast delirerende vertoning geworden. Een Argentijnse neef van de adellijke mecenas, Larrain, heeft Markies De Cuevras met zijn (te) kostbare de tweehonderd kostuums en de vier de- Deze week heeft het Haarlemse pu bliek Rosella Hightower als gastsoliste bij het Amsterdams Ballet in Haarlem kunnen bewonderen. Zij en haar part ner Alexandre Kalioujny hadden van de markies De Cuevas zeven dagen vrij gekregen van de afmattende af- scheidsvoorstellingen die het ballet van de markies thans in Monte Carlo geeft. Onze Parijse correspondent Frank Onnen brengt hiernaast een eresaluut aan de grote oude mecenas, die heeft moeten buigen voor zijn leeftijd en, na zoveel edelmoedige jaren, geldtekort. geschaard der balletleiders die in Frank rijk hun activiteit het laatste jaar staken moesten: Janine Charrat, Jean Babilée, Ludmilla Tcherina, Béjart, Miskovitsch, Reich en anderen. Het wordt wel tijd dat minister André Malraux eindelijk voor de dag treedt met zijn „Nationaal Volksbal let" dat de tegenhanger van Jean Vilars T.N.P. zou worden (Théatre National Po pulaire) om het gapende gat van de Fran se danswereld weer op te vullen. „IK VOCHT VOOR DE VRIJHEID" van generaal-majoor Stanislaw Sosabowski, uitgegeven bij A. W. Sijthoff Leiden, is een van die boeken in de reeks „Hoe ik de Tweede Wereldoorlog zag". Dat dit boek, geschreven door de oprich ter en ex-commandant van de Poolse pa rachutistenbrigade, ons meer interesseert dan vele andere komt door het feit dat de schrijver hier vrij uitvoerig ingaat op de toenmaals voor Nederland zo belangrijke „Slag om Arnhem". Het boek begint te vertellen van de jeugd van de kleine Stanislaw waardoor de le zer een beeld krijgt van de man die later een van de helden van operatie Market and Garden bij Arnhem zou woraen. Deze man is een geboren militair en zou voor geen ander werk geschikt zijn. Hij is de spijkerharde doorzetter die op het juiste moment weet wat hem te doen staat als vijandige troepen hem in het nauw trach ten te drijven. Wat hij eerst heeft bewe zen in de grote slag om Warschau en later dus bij Arnhem. Zijn hele leven is één grote strijd om de vrijheid van Polen. Wanneer Warschau is gevallen steekt hij met honderden anderen over naar En geland en richt daar de Poolse parachutis tenbrigade op. Doel: uitgezonden te worden om te helpen Polen te bevrijden van de Duitse legers. Zover komt het echter nooit. Na veel moeilijkheden die hij ondervindt met En gelse bevelhebbers wordt zijn brigade in gezet bij Driel. Hij was het niet met de operationele opzet van dit plan eens en heeft dat ook niet onder stoelen of banken gestoken. „Ik geloof dat men de slag on danks alle fouten die bij de opzet zijn ge maakt toch had kunnen winnen, als de landstrijdkrachten wat energieker en re soluter waren opgetreden", zegt hij. Ook de geallieerde inlichtingendienst krijgt een veeg uit de pan. Zij zijn er absoluut niet in geslaagd een juiste indruk te vormen van de Duitse troepenmacht en de samen stelling ervan. Niet Montgomery, die het commando had over dit gebied, maar ge neraal Urquhart onder wiens direct com mando Sosabowski stond krijgt hier de schuld van het mislukken. Hij hield er niet van als er bezwaren werden geopperd. „De Rode duivels en de Poolse paratroe pers kunnen alles", was een uitspraak van generaal Urquhart. Maar al te bitter bleek later hoe zeer ongelijk hij had. Het boek dat goed werd vertaald door J. F. Kliphuis is eigenlijk een triest verhaal van een soldaat die vecht voor zijn land en, nog steeds, moet toezien hoe zijn land de vrijheid niet heeft gekregen. De schrijver is met zeer vele nog steeds de vluchte ling die, te oud geworden nu machteloos moet afwachten wat er met zijn geliefd Polen gaat gebeuren. (Van onze correspondent) PARIJS. The International Ballet of the Marquis de Cuevas dat zijn naam vroeger echter in het Frans aan zijn standplaats Monte-Carlo placht te kop pelen danst momenteel zijn zwanen zang in Parijs. De vijfenzeventigjarige markies, die Europa's laatste ballet mecenas is, heeft zich gewonnen moeten geven. Hij heeft gecapituleerd in de strijd tegen een zware ziekte en, meer nog, tegen de miljoenenlast waarmee deze onderneming op zijn schouders drukt en waartegen zelfs hij (of beter nog zijn Amerikaanse echtgenote, de kleindochter van John D. Rockefeller), niet langer blijkt opgewassen te zijn. De Portugese edelman mocht nog blij zijn dat zijn dokters hem tenminste hebben toegestaan vanuit een loge en op de brancard die hem met een speciaal vlieg tuig vanuit zijn ziekbed aan de Riviera naar Parijs had getransporteerd, zijn „kinderen" (zoals hij zijn zeventig danse ressen en dansers waaronder de grootste sterren van de wereld) noemt, nog een laatste maal bezig te mogen zien op de planken van het Champs-Elysées-Thea- ter, waar al weken lang gevochten wordt om een plaats te veroveren; niet alleen om afscheid te nemen van de laatste grote ballettroep die Frankrijk sedert de roemruchte jaren van Diaghilev of minstens van Roland Petit buiten de Opéra nog bezat, doch óók om Tsjai kofsky's legendarische schone slaapster te aanschouwen, het ballet dat de mar kies voor zijn „zwanendans" had uitver koren en dat met zijn drie akten een ganse avond duurt en in het bijzonder aan de solisten zulke hoge fysieke eisen stelt dat hun rollen in „dubbele dou blure" moesten worden vervuld. Vier paren dus, die elkander per voorstelling afwisselen met namen als een Rosella Hightower, een Vyrobova, een Day dé en een Golovine. HET SPEELGOEDJE, zijn ballet, dat de markies na veertien jaren dan nu uit handen moet geven, was dan ook wel een wat kostbare luxe. De kosten van de mon tage van een nieuw balletnummer moch ten voor hem zo gemiddeld op een zes honderd miljoen oude Franse franken of vier a vijf miljoen guldens worden ge schat. De schone slaapster moet de mar kies echter bijna het dubbele bedrag heb ben gekost, en om deze apotheose te kun nen bereiken heeft hij zijn vorstelijke ap partement in Parijs, waar eens Mazarin heeft gewoond, van de hand moeten doen. Reken daarbij dan nog de vaste lasten administratie, verzekering en bovenal de gages van sterren die meestal eerst el ders moesten worden „weggekocht", en ge komt tot een budget waarvan de nul len u als even zovele sterren voor de ogen zullen draaien. Men weet in Parijs ook nog te vertellen dat de markiezin van haar grootvader, de filantroop John D., een fortuin had geërfd dat haar per dag danseressen aan zijn linker zij: Rosella Hightower en Vyrobova een bedrag van dertig miljoen oude fran ken of wel zo'n drie ton interest ople vert. Niettemin kan ook met die vriende' cors ontworpen, en wat hij daarbij het publiek aan paleisinterieuren, bostafere len, aan elven en feeën, aan bruidstoilet ten, dierengestalten voor de ogen wist te toveren is al evenmin een kleinigheid. Kees van lersel's regie-experimenten WE ZITTEN in een Amsterdams grachtenhuis tegenover toneel- en televisie- V.,.. Persoonlijk "speet^hët"me"niet'Hightower regisseur Kees van Iersel, die regelmatig met zijn werk in het nieuws" is en lijke rente vandaag dus geen privé ballet maar de wel wat heel koele Vyrobova in praten over experimenteel toneel Hij is immers ook oprichter en leidei van e meer worden onderhoudende hoofdrol van prinses Aurore te hebben experimentele toneelgroep „Test die zich een internationale ie en iel lee t Zijn balletomanie heeft, zoals men ziet, getroffen, al werd dat verlies, op het verworven. „Het lijkt er waarachtig soms op zo zegt hij of ze gmc s meer de markies wel een lieve duit gekost in tweede plan, door verschillende briljante van Test afweten dan hier. In elk geval maken ze zich daar niet zo druk over die veertien jaren dat hij zijn repertoire prestaties een beangstigend-sugges- het woord experimenteel als sommige mensen bij ons. Mij kan hel met sche en, tot zo'n honderd titels wist uit te breiden, tieve kwade fee van Olga Adabache bij- onder welk woordhoedje iemand het nieuwste toneel wil vangen, want het komt Zijn keuze getuigde van een blik die con- voorbeeld voor een deel wel weer op- er uiteindelijk slechts op aan, wat het in feite is. Maar weet u, wat we irri an sequent achterwaarts gericht was, en aan geheven. En ook de vertolking van Tsjai- is? Wanneer je hier drie experimenten^ gedaan hebt, b ijit men ei r er a es, buitenissigheden en moderniteiten heeft de kofsky's partituur had, naar mijn smaak, wat je doet, experimenteel noemen.Hoe dan ook - het gaat, vooral wat markies weinig geld verspild. Visioenen wel een zweempje méér Slavische harts- „Test betreft, om toneel van deze tijd. Lu dit wijkt, qua inhouc en vorm, vaa van rijkdom, van weelde, van klassieke tocht en charme kunnen verdragen. De- af van de bestaande tradities, waaraan bepaalde auteurs zich met unnen o tailopmerkingen die de grandioze eindin- willen storen - zij wensen hun levens- en vormgevoel nu eenmaal op een eigen druk niettemin ternauwernood ondermij- wijze tot uitdrukking te brengen. „Als het toneel levend wil blijven en echt de het menselijke lichaam: die stonden hem nen, en nóg minder het leed verzachten moeite waard dus boven het „avondje-uit wil uitstijgen dan ziii en e voor ogen en die poogde hij te verwezen- van het verlies dat men met de verdwij- nieuwe schrijvers, die iets te zeggen hebben gespeeld moeten worden. Het pu- lijken met behulp van zijn uitgelezen staf ning van de markies en zijn balletgroep bliek dient geconfronteerd te worden met de achtergronden van deze merk- deze avond te incasseren kreeg. Ook De waardige, gevaarlijke en ook belangwekkende overgangstijd, waarin we Cuevas heeft zich nu dus in de droeve rij leven en ook wel romantische schoonheid uitge drukt en opgewekt met de middelen van van choreografen, solisten, dansers en de corateurs. Kees van Iersel Le Fleuve Rouge JULES ROY, wiens nieuwe, en twee de, toneelstuk „Le Fleuve Rouge" (de rode rivier) momenteel in het Parijse Théatre-en-Rond wordt opgevoerd, be hoort tot de Franse schrijvers voor wie het begrip litteratuur niet enkel of volledig door de woorden „schone letteren" wordt gedekt. Men kan in zijn verband van „geëngageerde litteratuur" spreken, op voorwaarde dan niet in jioli- tieke termen van te beperkte draag wijdte te denken. Met betrekking tot Roy zou ik daarom liever het bekende woord van Beethoven willen parafra seren door te zeggen dat hij zich de vonk ten doel stelt die moet over springen van geweten tot geweten. Hij strijdt voor de of een rechtvaardig heid en zijn wapen is de pen. In de Franse letterkunde is hij de achterneef van een Zola en, in nog rechtere lijn, verwant met de vlieger-schrijver Saint- Exupery voor wie „kunst", „woord" en „daad" evenmin te scheiden vielen. ALS MAN VAN DE DAAD en als schrijver, stelt Roy zichzelf en zijn publiek primair vragen die worden opgeworpen door de grote politieke problemen van zijn tijd, die hij eerst zelf heeft be- en door leefd. Zijn toneelstuk „Les Cyclones" speelde in de wereld van de militaire vliegerij en zijn Rode Rivier heeft nu de Indochinese oorlog tot onderwerp. Hij schreef dit werk in 1953 toen hij als kolonel zelf in die oorlog meevocht maar de vraagstukken of gewetenskwes ties die hij hier aan de orde stelt hebben voor de Fransen helaas nog niets van hun activiteit verloren. Het zijn de vragen met betrekking tot doel en ook vooral middelen waardoor een jong be velvoerder, commandant Valion, wordt be stormd en gekweld die een eenzame post moet verdedigen die door de Vietnamese vijand wordt belaagd. Vervang Vietnamees door „fellaga" en ge zit midden in de pro blematiek waarmee momenteel tal van Franse officieren moeten worstelen en waardoor het leger wordt verdeeld. Die twee types van officieren worden door Jules Roy in voornoemde commandant en diens adjudant, kapitein Chamfort, ge tekend. KEES VAN IERSEL WIL —volgens zijn eigen woorden „zoveel mogelijk op de groeikant van de tijd leven". Hij verdui delijkt dit aldus: „Omdat het leven daar een avontuur blijft. Omdat je daar het hij chemie („Dat vond ik fijn., vooral de minste gevaar loopt, al dood te zijn, ter- praktische kant., proeven, waarbij iets wijl je nog veronderstelt, te leven.." Hij mis kon gaan., vooral met harde knal- brengt dus graag toneelwerk van schrijf len.omdat hij zijn vader op zou vol- vers, waarmede hij een persoonlijke affi- gen in diens leerfabriek in Oisterwijk. Hij niteit heeft en die er zich niets van aan- kwaïn daar ook, maar begon in zijn vrije trekken, of iets „mooi", „lelijk" of „gek" tijd met de jonge fabrieksarbeiders voor gevonden zal worden. „Het zou je overi- die dagen ultramoderne toneelstukken te gens verbazen, hoeveel anonieme en soms spelen „Dat deed ik zomaar., ik kon het ondertekende brieven ik krijg, waarin ik niet laten.." Het voorbeeld van een neef, definitief gek word verklaard. Het zijn die zijn universitaire Studie eraan gege- dikwijls behulpzame lieden, want ze geven ven had om naar de Amsterdamse toneel- er vriendelijk de namen en adressen van school te gaan, inspireerde hem, hetzelf de in aanmerking komende gestichten bij de te doen. Na voltooide opleiding was hij op.dus acteur een acteur, waarvan de oude Maar zijn gemoedsrust lijdt er niet on- Hermus zou zeggen: „Wat sta je toch weer der; hij vindt het slechts jammer, dat néé tegen jezelf te zeggen.." „Test" thans wat vleugellam is. Want het is geen vaste groep en daar de meeste „da, ik heb het nooit kunnen laten als acteurs jaarcontracten hebben, zijn vaak speelde, stond ik mijzelf ook nog eens pas in het naseizoen zo rond mei te regisseren. Toch heb ik vele rollen met voldoende mensen beschikbaar. Maar dan plezier gedaan, zoals David in de Droom dreigt na de repetities het gevaar dat men der gevangenen van Fry met Van Dal- in de warme zomermaanden terecht komt, sum, Schmitz en Snoek. En ik denk ook waarin veelal de voorkeur gegeven wordt aan de bastaard van King Lear en vele aan lichte repertoire. kleinere rollen. Maar ik heb altijd willen regisseren." Daarna praten we over de logische, directe en eenvoudige vorm, die zeker voor modern toneel de beste, NIEUWE PLANNEN MET „Test Van maar ook de m,oeilijkste is. Zijn voorkeur Iersel zegt: „Dat hangt altijd weer van voor eenvoud blijkt ook uit zijn kleding, veel factoren af. Voorlopig zijn de moei- de effen toon van spreken en de noncha- lijkheden groter dan de mogelijkheden.lante wijze, waarop hij dwars in een fau- Belangstelling is er voldoende, niet slechts teuil de benen over de zijleuning kan in ons land, maar ook in het buitenland. gatm zitten. Hij is gesteld op een ont- Vorig jaar, toen „Test' op het avant-gar- spannen houding en kan vaak men de-toneelfestival in Brussel speelde, ont- weet het in de studio's zomaar tussen stond er in de zaal een complete veldslag druk pratende en werkende belichters en tussen voor- en tegenstanders. Na deze inspeciënten in, op het een of andere toe knokpartij bleef de groep nog een week yallig in het décor staande ligmeubel in België spelen. Thans is er weer een in- een tukje doen. Hoe kort dit dan ook ge- vitatie om naar Duitsland te komen in het duurd heeft daarna is hij weer geheel leader van het „Junge Europaische ju en bereid, de onderlip (zoals hij vaak Theaterfestival maar wellicht maken de doet) weer critisch naar buiten te laten omstandigheden het onmogelijk om hierop puüen, Het deert hem kennelijk niet, dat in te gaan. zijn profiel met de sterk ontwikkelde neus En het repertoire. Er is meer dan vol- op deze manier iets krijgt van een roof- doende; ook aan werk van eigen auteurs: UOgei: „Een mens moet zichzelf zijn „Als ik alles, wat ik in handen krijg, vol- Praten verder en komen bij Beckett, ledig zou willen lezen hield ik zelfs geen Ionesco> Sartre en Camus. nachtrust meer over.. Ondanks deze hopelijk tijdelijke winterslaap van „Test", beschikt Van Iersel nauwelijks over vrije tijd. „WAT JAMMER, dat Camus vlak voor- „Televisie is fascinerend maar ook veel- dat hij verongelukte, de opvoering van Le eisend. Ik werk twee maanden aan een Malentendu niet meer wilde.de verta- spel. De regie is meestal moeilijker en be- ling was al klaar en ik wilde het een week werkelijker dan bij toneel., ik weet dit of zes later voor de t.v. brengen.." Tij- uit ondervinding. De „Ingebeelde zieke" dens ons gesprek zweeft ergens op de neelstuk „De Rode Rivier". Rechts Michel heb ik zowel voor toneel als voor televisie achtergrond van het huis (dat modern is Frankrijk heeft geleefd en die op zijn Karlof, links Alain Quercy, achter welk geregisseerd, respectievelijk met Louis ingericht, sober en eenvoudig, maar met een dialoog tussen de commandant en de jonge Indochinese luitenant die altijd in Twee officieren uit Jules Roy's laatste to- pseudoniem zich de zoon van de vroegere Saalborn en Hans Tiemeyer in de titelrol, enkele sterke gedurfde kleuren) de stem minister van Buitenlandse Zaken Christian Natuurlijk.de tekstregie blijft hetzelfde, van mevrouw Van Iersel, de danseres, die Pineau verbergt. al kan deze voor de televisie dikwijls nog haar opleiding kreeg van enkele grote genuanceerder zijn. Maar de mise-en-scè- Russische ballerina's in Parijs. „Ze heeft waaraan hij zich evenmin onttrekt, ne is veel moeilijker, want die moet ge- grote feeling voor het toneel., het is zo Antimilitaristisch zonder meer kan de heel op de camera's passen. Elke uitzen- prettig, dat ze helemaal achter mijn werk vechtjas zonder meer, is aarzeling hier tendens van de Rode Rivier intussen niet ding, hoe goed men alles ook voorbereidt, staat., en., alle risico's wil nemen., misdadig en mag de veiligheid van het worden genoemd. Het conflict tussen mili- blijft een avontuur. Een camera blijft En hij vertelt, dat ze overal in Euro- tajre „licht en menselijk geweten is hier voorlopig een log apparaat en mensen zijn pa danste; ook enkele jaren in Spanje, afgestemd op een speciale oorlogstaak. mensen ze kunnen fouten maken. En., terwijl ze tevens in Zuid-Amerika succes- De taak die een officier wordt opgedragen fouten herstellen is er niet bij. Als een sen boekte en bij ons in de eerste bal- in déideologische guerilla-oorlog waarbij uitzending loopt, moet je aan één stuk letrecital-voorstellingen van Sonia Gaskell -1 L ni ..1 „int UittnMA n\ I' nntron Don Tim r\ n/\rf rlr. éwv/vn vooruitgeschoven post het lot van het garnizoen in handen houdt. Mau Van Tri, die luitenant, laat weinig twijfel bestaan over zijn eigen twijfels. Pleegt hij als offi cier van het Franse leger verraad jegens zijn land? Deserteren? Voor de kapitein, garnizoen en indirect de beslissing van de oorlog niet afhankelijk worden gesteld van de uitkomst van Mau Van-Tri's per soonlijke gewetensonderzoek. De comman- ook niet zo heel zeker meer voelt, besluit het vertrouwen in de luitenant echter niet voortijdig op te zeggen, doch het dant, die zich de grond onder eigen voeten men verlangt dat hij een „psychologische door; tot het al dan niet bittere einde. Of optrad. Dan zijn er nog de twee dochters, ii. i—actie" voert en gelijktijdig het krijgsvak dat vervelend vind? Welnee., het is el- die nu met vakantie zijn. De oudste, de uitoefent. Doch zoals de schoenmaker zich ke keer opnieuw spannend. Maar aan te- 15-jarige Bianca, is altijd druk met schil- ----- - bij zijn leest moet houden, zo dient de lerecordmg heb ik een hekel De ene keer, deren en poppen maken. De 9-jange Viet-offensief dat dan ontbrandt laat het krijgsman zich uitsluitend op zijn wapens da^ 'k bet totnogtoe moest doen, sprak ik Gwendolijn begint ook artistiek los te ko- concentreren Maar dan moet af- dat we onder geen voorwaarde zou- men en was erg blij met de dwaze pop Lij de TOriog^mor^f bewust of onSewust den onderbreken Goed of niet. we zou- met enorm lange benen en armen, die ook kunnen „dragen". En in dat opzicht den d°°rgaan, of het een live-uitzending Bianca met Sinterklaas voor haar maak- DE COMMANDANT personifiëert voor schiet de commandant die niet enkel ^as. z0 S mlddags zonder °n" te' lies Roy dus de beroepsmilitair die zich „instrument" wil zijn tekort, en lanceert derbreking opgenomen was, is het Kees van Iersel glundert, wanneer jij verdere morele overwegingen van zin en als verantwoordelijke bevelvoerder in een juies R0y, indirect en over diens kepie, s ayonc*s ook de lucht ingegaan. Ik heb dit vertelt hij heeft even iets van een nut zijn gespeend, zo hij ze niet met lands- (koloniale) oorlog niet als een automaat, tot al zijn landgenoten dus de vraag in- er niets meer.aan Seaaan en neD tnms rus publiek in het ongewisse over de juistheid van die houding en die keuze. DE KAPITEIN is uit het hout of staal van een Massu gesneden of ge smeed: het gespierde sabeldier dat recht wil afgaan op een doel waardoor alle middelen geheiligd worden, en voor wie Jules Roy dus de beroepsmilitair die zich verraad zou willen identificeren. Hij is als een levend verlengstuk van zijn een van de gesprekpartners, of geeste lijke tegenstanders, van de commandant wapens, doch als een mens met eigen ge- zake de motieven van „hun" oorlog. Een f'g z'lten kijken., appèl in de vorm van een toneelstuk dat weten wil blijven gedragen. Een geweten echter ook dramatisch en litterair aan die middels die discussies zich de vraag- dat hem sceptisch stemt omtrent de heilige hoge maatstaven beantwoordt, stukken helderder en zuiverder voor ogen doelstellingen van de oorlog waarin hij stelt. Doch de kern wordt pas geraakt in tenslotte niet meer geloven kan, doch blij kind. „Bij mijn werk zijn er nog wel eens weerstanden te overwinnen. Het is vechten geblazen. vaak tegen de bier kaai. En dan is het goed, als je een HOE HIJ BEGON.In zijn jonge jaren prettig honk hebt, waar je eens lekker was hij in het Brabantse op een internaat: kunt blazen.." F rank Onnen „Daar voerde ik niets uit." Later deed Jaap Stigter

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 14