CITROEN HET WEER Indrukwekkende intreerede van Amerika's nieuwe president Op zondag geen amateurvoetbal COIFFURES DE VRIES Kamercommissie deze zomer weer naar Nieuw-Guinea Kennedy staat open voor gesprek met communisten Premier Nehroe wil aftreden Vrede en vrij heid is het hoofdthema Goede reacties in Moskou en elders Zij zal speciale aandacht wijden aan pacificatie-problemen Kans op sporthal in Haarlem ZATERDAG 21 JANUARI 1961 46e JAARGANG NUMMER 68 «W MORRIS 'i&foreijouêuij! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES GEERT HOOGEVEEN Af en toe regen Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I 1 T 1 F™" T g J W T I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL JL JL m JL A 1» franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. D ACRLA D VOO R VELSEN IJMUIDEN, S ANTFO ORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVINC Advertendetarievea op aaevr.ag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Boekhouder verduisterde 36.000 Eervol ontslag aan mr. Von Meyenfeldt In de krant van heden: Buitenlands nieuws 1, 2 Inauguratie Kennedy I, 2 Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 8 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstom3 Amsterdams Allerlei4 Kerkelijk Leven 4 Puzzel4 Taal-laria 4 Op en om het Binnenhof5 Kunst 5, 9 Kerkdiensten6 Medische verzorging 6 Uit stad en omgeving6, 7 Films 7 In de Vishal en op zee 7 Beeldverhalen 11 Feuilleton 11 Garcia de Leon11 Horen en Zien11 Erbij18 tot 17 Beurs 17 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen .Erbif Rechtswereld Kennedy president Er bestaat een kans dat de beoefenaren van de zaalsporten In Haarlem uit de za- lennood komen. Het college van B. en W. van Haarlem heeft namelijk een plan in studie genomen, dat er toe kan leiden dat Haarlem een sporthal (ook te gebruiken als tentoonstellingshal, voor congressen, beurzen enz.) van zeer behoorlijke afme tingen krijgt een hal die de verwachtin gen van degenen die gewend zjjn aan het Haarlemse Krelagehuis zo die verwach tingen er nog zouden zjjn verre zou overtreffen. Voor nieuws en foto's van deze hal, waarvan men het verrijzen ook in de IJmond van harte zou toejuichen, zie men pagina 9. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De rede had slechts één thema: de re laties tussen Amerika en de wereld. En de rede heeft slechts een doel: vrede en vrijheid. In één zin kenschetste Kenne dy de fantastische macht ten goede en ten kwade die de mens in dit stadium be zit: De mensheid van thans is bij machte alle vorm van menselijke armoede teniet te doen, doch tevens om elke vorm van menselijk leven te vernietigen. Kennedy sprak namens de nieuwe generatie van Amerikanen, die gehard is door oorlog en gedisciplineerd door koude en bittere vre de, en verklaarde dat Amerika elke prijs zal betalen en elke last zal dragen tenein de de vrijheid in stand te houden. Hij richtte zich daarbij allereerst tot de Westeuropese bondgenoten en deze geste zal in de oude wereld stellig gewaardeerd worden. Hij beloofde trouw aan Amerika's cultu rele verwanten en gaf uiting aan zijn over tuiging dat Amerika en deze bondgenoten mits verenigd, tot vrijwel alles in staat zijn. Van de nieuwe staten verwacht hij niet op alles ja en amen doch wel een inspan ning om de eigen vrijheid te handhaven. Sprekend over de neutrale landen ver klaarde Kennedy dat de Verenigde Sta ten niet immer zullen verwachten hen aan hun zijde te vinden. „Doch wij zullen wel altijd hopen dat zij krachtig voor hun ei gen vrijheid zullen opkomen en dat zij niet zullen vergeten dat de landen, die in het verleden zo kortzichtig waren om te streven naar macht door het rijden op de rug van een tijger, uiteindelijk onvermij delijk in de maag van dit dier zijn ge ëindigd". De president zegde de inwoners van de ontwikkelingsgebieden, „in de hutten en dorpen in de helft van de wereld", toe dat de Verenigde Staten zullen pogen hen naar hun beste vermogen te leren zichzelf te helpen, ongeacht de tijd, die hiermede ge moeid zal zijn. „Dit zal worden gedaan omdat het juist is en niet in een poging om de volken van deze gebieden aan onze zijde te krijgen of ze tegen het communis me in het geweer te brengen. Indien de vrije maatschappij de velen, die arm zijn, niet kan helpen, zal zij evenmin ooit de weinige rijken kunnen redden", aldus Ken nedy. Daarbij wil Amerika helpen zowel als bij de bestrijding van armoede, ziekten, dictatuur en oorlog. Kennedy's woorden tot Latijns-Amerika betekenen een onderstreping van de Mon- roeleer: het westelijk halfrond wenst mees ter te blijven in eigen huis. De armoede moet gezamenlijk worden bestreden even als agressie en ondermijning. In de UNO ziet Kennedy Amerika's laatste en beste hoop alsmede een schild voor nieuwe en zwakke staten. Hij stippelde een politiek uit van vrede door onderhandelingen, wel ke moet steunen op grote militaire macht. Wat Kennedy tenslotte tot de communis ten zei is wel het belangrijkste uit deze indrukwekkende rede. Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM ZIJLWEG 26 - HAARLEM Bestel tijdig uw 2 C.V. om teleurstelling door lange levertijd te voorkomen. Wij verhuren nu ook NIEUWE 2 C.V.'S ZONDER CHAUFFEUR Zijn dringende verzoek luidde: laten bel de partijen opnieuw beginnen met het zoe ken naar vrede, voordat de machten der duisternis opzettelijk of per ongeluk de gehele mensheid ten gronde richten. Ken nelijk heeft hij critiek op de manier waar op beide partijen het ontwapeningspro bleem hebben aangepakt. Laten beide partijen Oost en West voor de eerste keer eens ernstige en pre- „Ik zweer plechtig dat ik trouw het ambt van president van de Verenigde Staten zal vervullen, en zo goed als in mijn vermogen ligt de grondwet van de Verenigde Staten zal handhaven, beschermen en verdedigen". „Zo waar lijk helpe mij God", aldus de eeds formule die president Kennedy uit sprak op het bordes van het Capitool te Washington ten overstaan van Earl Warren, president van het Opperste Gerechtshof. Links oud-president Eisenhower en mevrouw Kennedy, rechts oud-vice-president Nixon. (Telefoto) WASHINGTON, (Reuter UPI/AFP) Adlai Stevenson, de nieuwe Amerikaanse UNO-vertegenwoordiger, heeft verklaard, er zeker van te zijn dat het corps diploma tique bijzonder is ingenomen met Kenne dy's rede, omdat er vrijwel uitsluitend buitenlands-politieke kwesties in worden behandeld. Zowel Democraten als Repu blikeinen toonden zich enthousiast over de rede. President Brezjne en premier Kroesjtsjev hebben Kennedy een bood schap gezonden waarin zij de hoop uitspre ken dat door gezamenlijke inspanning de betrekkingen tussen beide landen aanzien lijk worden verbeterd. Het Russische nieuwsagentschap Tass uitte zich uitge breid en in geestdriftige bewoordingen over de rede, maar, Kennedy's belofte van steun aan de arme mensen in de wereld werd verzwegen. Radio Moskou zei dat de rede „naar inhoud, toon en bewoording afwijkt van de recente uitlatingen van Eisenhower en Nixon". In Ierland wapperde de Amerikaanse vlag naast de Ierse. In Duncanstown, waar de voorouders van Kennedy vandaan stammen werden vreugdevuren ontstoken. De Westduitse regering heeft een offi ciële verklaring uitgegeven waarin Eisen hower wordt geprezen en de hoop wordt uitgesproken dat de vriendschap tussen de Verenigde Staten en West-Duitsland onder Kennedy nog zal worden versterkt. Het onafhankelijke Parijse blad „Le Monde" schrijft dat Kennedy heeft laten doorschemeren dat er „grote politieke ver anderingen" zullen komen. Alle Newyork- se bladen zijn vol lof over de rede. Vol gens de New York Times getuigt de toe spraak van een kalm vertrouwen in zich zelf en zijn landgenoten. Volgens de New York Herald Tribune heeft Kennedy de eerste proef doorstaan. Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met af en toe wat regen en in het noordoosten van het land wel licht tijdelijk ook natte sneeuw. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuid-oost. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Say: Als men machtig is behoeft men maar een beetje goed te zijn om voortreffe lijk, en maar een beetje mooi om godde lijk te wezen. De toestand van de voetbalvelden in Ne derland is na de vorst, dooi en stromende regenbuien bijzonder slecht. Daarom ook heeft de KNVB alle amateurvoetbal voor morgen afgelast. Dat is dus inclusief het voetbal in de afdelingen. Het programma van de semi-profs heeft men niet af willert gelasten. Men laat de keuring van de terreinen over aan de con suls en scheidsrechters. Het hockeyprogramma voor dit week einde is in zijn geheel afgelast. In Amsterdam is een zestigjarige boek houder gearresteerd wegens verduistering in dienstbetrekking en valsheid in ge schrifte. Hij heeft zich de laatste drie ëneenhalf jaar een bedrag van naar schat ting 36.000 toegeëigend door het uit schrijven van chèques, waarop hij de valse handtekening van zijn directeur plaatste en die hij daarna inde bij de bank van zijn werkgever. De boekhouder heeft een bekentenis afgelegd. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling (Van onze Haagse redacteur Naar wjj vernemen ligt het in de bedoeling van de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor Nieuw-Guinea in de komende zomer een bezoek aan dat gebiedsdeel te brengen. Het is de derde keer dat de Nieuw-Guinea-specialisten uit de Kamer een dergelijke inspectiereis maken. In 1953 en in 1957 hebben zij zich eveneens persoonlijk van de toestanden daarginds op de hoogte gesteld. Aangenomen kan worden dat de Kamerleden op deze reis bijzondere belangstelling zullen tonen voor vraagstukken welke zich voordoen bij het contact tussen het Nederlandse bestuur en de bevolking van gebieden welke nog niet daadwerkelijk onder controle zijn gebracht. De gebeurte nissen in de Baliemvallei hebben duidelijk aangetoond dat de inheemse samenleving welke steeds geïsoleerd is gebleven, slechts met veel omzichtigheid en bedachtzaam heid benaderd kan worden. Het is niet uitgesloten dat bjj een zekere doortastendheid op korte termijn ogenschijnlijk opmerkelijke successen worden geboekt. Voor een duurzame beïnvloeding van het geldende levenspatroon der inheemsen zijn tijd en (wijze) mensen nodig. De nieuw-Guinea commissie uit de Twee de Kamer heeft zich met die problema tiek dezer dagen beziggehouden naar aan leiding van het competentiegeschil tussen het gouvernement en de procureur-gene raal bij het gerechtshof te Hollandia over het onderzoek naar het optreden van de jeugdige bestuursambtenaar mr. R. Gon- salves bij de pacificatie van de Baliem vallei. Zoals wij reeds hebben medege deeld kwam mr. Von Meyenfeldt in zijn rapport tot de conclusie dat niet mr. Gon- salves voor het gebeurde, waarbij ten minste drie doden vielen en een neder zetting in brand werd gestoken, maar wel zijn superieuren verantwoordelijk moes ten worden gesteld; in dit geval de resi dent te Hollandia en in hoogste instantie de gouverneur zelf. Hoewel de regering de procureur-gene raal in die redenering niet heeft gevolgd dus ook niet de voorzieningen op bestuurs niveau heeft getroffen welke mr. Von Meyenfeldt in belang van de rechtsbede ling achtte, heeft zij zich wel nader be raden op het bij de pacificatie te voeren beleid. Alles hangt er echter van af of men de beschikking krijgt over bestuurs ambtenaren met voldoende ervaring en toewijding voor deze uitzonderlijk moeilij ke taak en of men tijd genoeg krijgt om dit werk van lange adem uit te voeren De Kamercommissie was het er over eens dat gebeurtenissen zoals die zich in de Baliemvallei hebben voorgedaan, onder de huidige omstandigheden niet bevorderlijk zijn voor de internationale goodwill van het Nederlandse standpunt over Nieuw- Guinea. En men heeft dus met belangstel ling kennis genomen van het voornemen van de regering toekomstige pacificaties met grotere waarborgen te omringen. In het vandaag verstrekte communiqué ter afsluiting van het onderzoek naar het optreden van mr. R. Gonsalves heeft de zinsnede over de benoeming van een af zonderlijke functionaris ter coördinatie van de activiteiten ten behoeve van de ver snelde openlegging van nog niet onder rechtstreeks bestuur gebrachte gebieden (de zogenoemde pacificatie) daarop be trekking. Over de inhoud van het communiqué is vrijdag tussen Den Haag en Hollandia heel wat heen en weer ge seind. Ook de procureur-generaal was daarbij betrokken omdat in een andere passage van het communiqué gewag wordt gemaakt van het feit dat hij zijn ontslag heeft gevraagd, hetgeen hem eervol wordt verleend. Wij herinneren er aan dat mr. Von Meyenfeldt zijn terugkeer naar Hollandia afhankelijk had gesteld van de bereidheid van de regering om de door hem aanbe volen maatregelen te treffen. Daar mr. Von Meyenfeldt bij het ministerie van Binnenlandse Zaken gedetacheerd was met het oog op zijn functie in Hollandia, keert hij thans terug naar de rechterlijke macht in Nederland waarvan hij deel uit maakt. (Vervolg op pag. 2) (Van onze correspondent) WASHINGTON. Sedert Franklin Roosevelt heeft geen Amerikaanse presi dent zo bezielend tot zijn land en tot de wereld gesproken als president Kennedy in zijn korte, maar krachtige inaugurele rede. In de beste zin van het woord was dit een litteraire toespraak, want alleen een begaafd kunstenaar vermag zijn woorden zo te kiezen en zulk een krachtig ritme te geven aan zijn zinnen dat hoorders en lezers erdoor worden geraakt en bezield. En dat woord „bezield" betekent dat men door deze taal in het hart wordt gegrepen. Kennedy, die tijdens zijn campagne zijn beroep op de kiezers vrij simpel heeft gehouden, heeft zich geopenbaard als een welsprekend leider die, zonder pompeusheid en zonder vals pathos, de ernstige woorden heeft gesproken waar deze tijd zo dringend behoefte aan had. Amerika en de wereld kunnen zich dit alles voor gezegd houden en als er nog moed en vitaliteit in de vrijheidslievende mensen aanwezig zijn, dan moet hun reactie op deze rede wel krachtig zijn en getuigen van nieuwe hoop. ciese voorstellen doen voor inspectie en controle der bewapening, zo riep hij uit. Kennedy wekte daarbij de indruk dat hij de bevoegdheid tot het controleren wilde overdragen aan de UNO, hetgeen stellig een suggestie is welke ernstige aandacht verdient. Hij riep op tot de vorming van „een wereldbondgenootschap, noord, zuid, oost en west omvattend, dat een vrucht baarder leven voor het gehele mensdom kan verzekeren". Over het bestaan van twee grote machts blokken zei de nieuwe president, dat geen van de twee groepen staten gelukkig kan zijn over de huidige gang van zaken, nu zij beide gebukt gaan onder de hoge kos ten van de moderne bewapening en terecht bezorgd zijn over de verspreiding van de dodelijke kernwapens, maar desalniette min hun wedloop naar een onzeker even wicht voortzetten. Daarom moet men op nieuw beginnen, er aan denkend dat be leefdheid niet een teken van zwakheid is en oprechtheid altijd beproefd wordt. „La ten wij nooit uit vrees onderhandelen, maar laten wij ook nooit bang zijn om te onderhandelen", aldus Kennedy. Hij vindt dat de twee partijen eerst moesten nagaan, door welke problemen zij verbonden zijn in plaats van zich te beperken tot de vraagstukken die hen verdeeld houden. Hij drong er op aan de absolute macht om andere naties te vernietigen onder het absolute beheer van alle mogendheden te brengen. Ok zouden beide partijen ge zamenlijk uitsluitend gebruik moeten ma ken van de zegenrijke kanten van de we tenschap. Als er dan „in het oerwoud van achter docht een bruggehoofd van samenwerking kan worden gevormd, laten dan beide par tijen zich met de volgende taak bezig hou den: niet het scheppen van een nieuw machtsevenwicht, maar de vorming van een nieuwe rechtswereld, waar de sterken rechtvaardig zijn en de zwakken veilig en waar de vrede voor altijd wordt bewaard". Snel zal een betere wereld volgens hem niet tot stand kunnen komen, doch hij riep zijn landgenoten op er thans een serieus begin mee te maken. Kennedy toonde zich duidelijk een man die met enthousiasme deze taak aanvaardt, al zal succes of mis lukking afhankelijk zijn van de reacties zijner landgenoten. (Men zie ook pag. 2) President Kennedy van de Verenigde Staten tijdens zijn inaugurele rede op het bordes van het Kapitool in Wash- inghton. (Telefoto) (Van onze correspondent) LONDEN In een exclusief interview met een speciale verslaggever van de Londense „Daily Herald" heeft premier Nehroe van India vlak voor de aankomst van het Britse koninklijke paar in Nieuw- Delhi, verklaard, dat hij als hoofd van NIEUW DELHI (Reuter) Koningin Elizabeth en haar gemaal, de Hertog van Edinburgh, zijn vandaag in de Indische hoofdstad aangekomen. Koningin Elizabeth heeft tijdens een kort oponthoud in Nicosia op Cyprus een on derhoud gehad met aartsbisschop Maka- rios, president van Cyprus, en Fazil Ku- chuk, de vice-president. de regering wenst af te treden. Hij ge looft dat dit het beste voor hem zelf en voor India zou zijn. Hij wil de rest van zijn leven een rustig bestaan leiden en heeft zijn Congres-partij hiervan op de hoogte gesteld. De partij voelt niets voor Nehroe's heengaan, maar hij zei, dat hij in staat is zijn wil door te zetten. Nehroe vindt dat India verandering nodig heeft en zelf heeft hij er genoeg van nog lan ger achter een bureau te zitten. Zijn ge zondheid is uitstekend. Nehroe's vertrek zou inderdaad een belangrijke terugslag kunnen hebben, aangezien hij de belang rijkste leider is van het neutralisme, die zich zelf in het zenuwcentrum der inter nationale politiek heeft geplaatst.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1