Inauguratiefeest te Washington in een sneeuwlandschap Kennedy ontstak een golf van laaiende geestdrift ïa.GebrireRngfer AGENDA Drie resoluties besluiten het zware landbouwdebat Regenachtig weekeinde Wordt hogere premie AOW gecompenseerd? Vier doden in het verkeer Regering wil 3,8, min geven voor economische hulp aan Kongo ZATERDAG 21 JANUARI 1961 2 Allround Meubel- en Woningstoffeerder Woningstoffeerder Halfwas stoffeerder Interieurverzorging Rookwolkjes Eedsaflegging Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk HET EUROPESE PARLEMENT Mr. H. L. de Vries nam afscheid Zes Ku Klux Klanners naar de rechter verwezen Communiqué van ministerie van Binnenlandse Zaken cl s s S3 WASHINGTON. Het grote moment van de inauguratiedag in Amerika was Kennedy's rede, welke omlijst was door de gemoedelijke, bonte folklore, die tra ditioneel geworden is bij een presidentswisseling in de Verenigde Staten. De nieuwe president, die vlak voor zijn toespraak kennelijk nerveus was, heeft zijn rede in volmaakte beheersing uitgesproken en met een vaste stem. Meer en meer wist hij zijn gehoor te betrekken bij wat hij betoogde, en toen hij tegen het slot zijner rede de vraag stelde „Wilt gij deelnemen aan deze historische inspanning?", rd nen waarschijnlijk Tiele passages van deze rede uit het hoofd leren. Woorden zoals antwoordde de menigte met een overtuigd „Ja". Herhaaldelijk werd zijn toe spraak door applaus onderbroken. Schoolkinderen zullen in de komende jaren liik nele „laten wij nooit onderhandelen uit vrees, doch laten wij nooit vrezen te onder handelen", waren beroemd vanaf het moment dat zij uitgesproken werden. Zoals gebruikelijk riep hij aan het slot van zijn rede God's zegen in, doch hij voeg de daar aan toe dat hier op aarde Gods werk waarlijk 'smensen eigen werk moet zijn. Zo eindigde deze gespierde en bezielende toespraak. De president heeft op demon stratieve wijze prioriteit verleend aan wat het zwaarste weegt in deze tijd: Ameri- ka's buitenlandse betrekkingen en hun ef fect op het handhaven van vrede en vrij heid. Hij liet er geen twijfel over be staan dat Amerika sterk moet blijven zo lang er geen bevredigende ontspanning en ontwapening zijn bereikt, doch trachtte de goede sfeer te scheppen voor serieus en constructief overleg met de communisten. Het is bijzonder bemoedigend dat Ken nedy's hoogste medewerkers voor het bui tenlands beleid: Rusk, Stevenson en Bow les allen in de afgelopen weken geheel in de geest dezer inaugurele rede hebben gesproken, hetzij in het opgenbaar, hetzij in besloten kring. Kennedy en deze drie begaafde mede werkers kunnen daarom een waarlijk har monieus team vormen waar de wereld al le goeds van mag verwachten. Indien een goed begin het halve werk is dan heeft deze regering reeds veel tot stand ge bracht, doch de andere helft van het gro te werk moet ondernomen worden door Kennedy's gehoor van deze dag: Amerika en de wereld. Hoewel de thermometer zes graden on der nul aanwees en hoewel een straffe noordwester het verblijf in de open lucht Advertentie In ons snelgroeiend bedrijf is weer plaats voor medewerkers in vaste dienst Accurate werkwijze en prettige om gangsvormen worden zeer op prijs ge steld. MARKTPLEIN 30 - IJMUIDEN Telefoon 4273 alles behalve plezierig maakte, sprak de jonge president zijn rede uit zonder dat hij een jas aan had. De daklijsten van het Capitool waren feestelijk afgezet met een laag verse sneeuw, de lucht was strak blauw en de zon gaf aan het tafereel een stralende vrolijkheid. Voordat de plechtig heid begon speelde een militaire kapel pit tige marsmuziek. Om warm te blijven stampte het publiek opgewekt op de maat van de muziek mee. De banken waren keurig schoongeveegd, doch op de grond lag nog een dikke laag sneeuw. De president legt volgens de traditie de eed af op de trappen van het Capitool. Om hem, en de entourage, zo nodig te beschermen tegen regen, hagel of sneeuw, bouwt men voor deze gelegenheid boven de trappen een baldakijn. Precies om twaalf uur eindigde Eisenhowers ambts termijn en was Amerika gedurende vijftig minuten zonder president geweest. Voor de eedsaflegging was Kennedy namelijk enigszins te laat, onder andere omdat kar dinaal Cushing een rijkelijk lang gebed uitsprak. Tijdens dit gebed ontstond op het podium enige consternatie: uit de lesse naar begonnen rookwolkjes op te stijgen. De geheime dienst werd terstond gealar meerd, omdat een bom verborgen kon zijn, doch zelfs al zou alleen maar kort sluiting zijn ontstaan onder de lessenaar waarop zoveel belangrijke microfoons wa ren aangebracht, dan zouden de gevolgen ernstig genoeg geweest kunnen zijn. Alles liep echter met een sisser af nadat iemand een kop koffie onder de lessenaar had ge plengd. Toen de negerzangeres Marian Anderson het volkslied zong Kennedy zong mee was al het gevaar bezworen. Amerika's oude populaire dichter, Ro bert Frost las een van zijn vaderlands lievende gedichten voor, waarin de na druk wordt gelegd op de toewijding, die men aan zijn land verplicht is. De 86-jari- ge grijsaard, wiens haren wild wapperden in de koude wind, geraakte even in ver warring daar hij de tekst niet kon lezen, omdat de zon zijn papier deed glinsteren, doch toen hij met gesloten ogen er toe over ging zijn gedicht uit het "hoofd te de clameren, overwon hij alle onzekerheid. Daarna legde Kennedy tegenover de voorzitter van het Opperste Gerechtshof de eed af en als 35ste president van Ame rika sprak hij daarop de formule uit. Oud-gouverneur Harriman noemde Ken nedy's rede na afloop één van de grote speeches uit de Amerikaanse geschiede nis. Na een vluchtige lunch in het Capi tool begonnen de Kennedy's hun triomf tocht naar het Witte Huis aan het hoofd van een enorme optocht welke men hier c u.: Rot- Zondag Spaans Concertgebouw: Maandag 20 u.: concert Nederlands Studenten Orkest. Stadsschouwburg: Vandaag 20 terdams Toneel met „Carlotta" 20 u.: Rotterdams Toneel met Brabander". Maandag 20 u.: Toneelgroep Podium met „De jeugd vliegt uit". Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: Bas- kisch Ballet „Oldarra". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Pearl Harbour- Hiröshima", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14. 16.30, 19 en 21.15 en dinsdag 14 en 20 u.: „Bittere rijst", 18 j. LJdo Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „Nonnen voor het peloton", 14 j. Vandaag 23.30 u.: „Duel op de Atlantic", 18 j. Zondag 11 en 12 u.: Huwelijk Boudewijn en Dona Fabiola". a.l. Minerva Theater: Zondag 19 en 21.15 u. en maandag 20.15 u.: „De hel in de stad", 18 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „Parachutis ten", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „Het mysterie van de mismaakte vrouwen", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks i4, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Psycho", 18 j. Zondag 11 u.: „De strijd om de zuid pool". Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Vuurtoren der wraak", 14 j. Maandag tot en met don derdag 14.30. 19 en 21.15 u.: „Bloed op het hout", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „NooH op zondag", 18 j. Zondag 11 u.: Met Peter Townsend de wereld rond", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 u.: „Tussen sex en misdaad", 18 j. Zondag 14.30 u.: „Luchtvaartkadst- ten", a.l. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 29 jan. expositie van werken van Rudolf Bonnet. Dagelijks 1017 u„ zondag 1417 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 febr. expositie van werken van Frans Nols. Dagelijks 1022 u. Vishal: Tot 30 jan. expositie van aan kopen Openbaar Kunstbezit. Dagelijks 1017 u„ zondags 1417 u. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland): Tot 29 jan. expositie van werken van J. van der Gaag. Dagelijks 917 u„ tevens ma., wo. en vr„ 1820 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 20 jan.). ZATERDAG 21 JANUARI City-theater, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag". Rex Theater, 20 u.: „Marina". Expositiezaal Heidestraat 45, 14—17 u.: Tentoonstelling Haagse aquarellisten. ZONDAG 22 JANÜARI City-theater, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag"; 15 u.: „Straaljager in nood". Rex Theater, 15 u.: „Marina"; 20 u.: „Marina". Expositiezaal Heidestraat 45, 1417 u.: Tentoonstelling Haagse aquarellisten. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 14.3016.30 u. MAANDAG 23 JANUARI City-theater, 20 u.: „Nooit op zondig". Rex Theater, 20 u.: „Marina". Expositiezaal Heidestraat 45, 1921 u.: Tentoonstelling Haagse aquarellistên. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 14.3016.30 u. ZATERDAG 21 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Non nen voor het vuurpeloton". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Marina". W.B. Theater, 20 u.: „Ruiters van de Hoogovenschaaktoernooi in Kennemer Theater: 13.30—18.30 en 19.30—23.30 u. Mississippi". ZONDAG 22 JANUARI Kennemer Theater, 14.30 u.: „Lullaby of Broadway"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Nonnen voor het vuurpeloton". Luxor Theater, 14.30 u.: „Tarzan vecht voor zijn leven"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Marina". W.B. Theater, 14.30 u.: „Drango"; 16.30 en 20 u.: „De cowboy-koning". Hoogovenschaaktoernooi in Kennemer Theater, aanvang 9.30 uur. MAANDAG 23 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Non nen voor het vuurpeloton". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Herodes de genadeloze". W.B. Theater, 20 u.: „De cowboy-koning" Marquette-theater, zaterdag 20 u„ zon dag 14.30 en 20 u.: „Aanval op het goud transport". „parade" noemt. Lyndon Johnson, die vice-president is geworden, had eveneens voor het Capitool de eed afgelegd en was de tweede belangrijke figuur in de stoet. Ondanks de koude moeten ongeveer een miljoen mensen de optocht langs Pennsyl vania Avenue hebben gadegeslagen. Voor het Witte Huis namen de Kenne dy's, de Johnsons alsmede de kabinets leden plaats op de eretribune, om uren lang te kijken naar het voorbijtrekken van de bonte stoet. Eerst kwamen diverse mi litaire eenheden, lichte tanks, diverse ra ketten enzovoort, doch spoedig begon het accent zich te verleggen naar de lokale civiele sfeer. Kleurige praalwagens ver tegenwoordigden Amerika's deelstaten, schoolorkesten marcheerden en musiceer den met jeugdig vuur, paarden van poli tie en sheriffs gingen steigerend langs de ere-tribune. Zware sneeuwval heeft donderdagavond een ware chaos in Washington veroorzaakt. De violist Micha Elman heeft de con certzaal nooit bereikt, ook het koor van de Howard universiteit is onderweg ge strand. Herter, Amerika's afgetreden mi nister van Buitenlandse Zaken had per auto na twee en een half uur nog slechts een afstand van 10 blokken afgelegd. Toen donderdag de avond begon waarvoor Frank Sinatra tientallen bekende figuren uit de toneel-, film- en variétéwereld had geëngageerd, was de enorme zaal slechts voor driekwart gevuld. Doch toen de Ken nedy's verschenen en toen laatkomers toch nog geleidelijk uit de buiten woedende sneeuwstorm kwamen opduiken, kwam de stemming er in. "John Kennedy heeft be wezen dat hij beschikt over de magische kracht om bij het volk enthousiasme op te wekken. De dag werd besloten met vijf grote bals waar de hoofdfiguren van deze inaugura tie de ronde deden en waar de feestelijk heden tot diep in de nacht doorgingen. m k Filmster/zanger Frank Sinatra bege leidt mevrouw Jacqueline Kennedy naar haar loge voor het bijwonen van een galavoorstelling welke in Wash ington vooraf ging aan de inhuldigings plechtigheden. Telefoto Het Europese Parlement heeft gisteren zijn januari-zitting afgesloten met de aan vaarding van een drietal resoluties, waarin de resultaten van het zware landbouw debat van deze week zijn neergelegd. De afgevaardigden hebben hun instemming betuigd met de invoering van een heffingenstelsel aan de onderlinge en de buiten grenzen voor granen, suiker, vlees, eieren en slachtpluimvee,, waartoe de E.E.G.- Ministerraad in het kader van het versnellingsbesluit voor de landbouw in december in beginsel had besloten als eerste stap naar een gemeenschappelijk landbouwbeleid. Het Parlement meent echter dat er ook een heffingenstelsel voor zuivelprodukten moet komen. Volgens het Parlement zal de opbrengst van de heffingen aan de buitengrenzen, om te beginnen voor 20 percent moeten worden gestort in een gemeenschappelijk fonds ter financiering van de gemeen schappelijke landbouwpolitiek. De rest is (Van onze Haagse redacteur) Enige honderden vooraanstaande Neder landers uit alle kringen van het maat schappelijk leven hebben vrijdagavond in het Haagse hotel Des Indes afscheid geno men van de Surinaamse Gecommitteerde in Nederland, mr. H. L. de Vries. Onder hen bevond zich de vice-minister-presi dent en minister voor de overzeese rijks delen Suriname en Antillen, drs H. A. Korthals. Ook de Gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland dr. R. H. Pos woonde de receptie bij. Bij deze gelegen heid kon mén tevens kennis maken met de nieuwe chef van diens kabinet dr. J. C. Eynaar. Zoals wij reeds hebben gemeld treedt mr. De Vries in dienst van de Suralco, de Surinaamse dochtermaatschappij van de Alcoa, welke Amerikaanse onderneming de bauxietwinning in Suriname ter hand neemt en de belangrijkste partner van de Surinaamse regering is bij de uitvoering van het Brokopondoplan. ATHENS (Georgia. V.S.) (Reuter) Een jury te Athens in de Amerikaanse staat Georgia die erover beslist of beschuldigden al of niet moeten terechtstaan, heeft be paald dat vijf leden van de Ku Klux Klan en een zesde man voor de rechter moeten worden geleid op beschuldiging van ge welddadigheden bij de incidenten van vo rige week bij de universiteit van Georgia. Deze ongeregeldheden deden zich voor bij protestbetogingen tegen toelating van twee negerstudenten tot de universiteit. bestemd voor het invoerende land. De op brengst van de heffingen aan de binnen grenzen zijn in beginsel volledig voor het invoerende land,, doch deze heffingen zul len geleidelijk worden opgeheven, naar mate de gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten tot stand zal komen. Het heffingenstelsel zal voorts prioriteit moeten genieten boven andere maatrege len voor bescherming van de nationale markten, zoals minimum-prijzen en con tingenten. In de resolutie over de heffin gen wordt voorts gezegd, dat in afzon derlijke gevallen, waar de heffing niet tot de nagestreefde E.E.G.-preferenties leidt, voor bepaalde produkten quota kunnen worden ingesteld. Met deze resolutie wordt tenslotte nog enige druk op de Ministerraad geoefend. Het Parlement stelt namelijk, dat de mi nisters binnen drie maanden nadat de E.E.G. Executieve Commissie definitieve voorstellen voor de heffingen zal hebben gedaan, een beslissing zullen moeten ne men. De Executieve Commissie moet de voorstellen in de loop van het komende half jaar bij de raad indienen. Nauw hiermee samenhangend is de kwestje van de opheffing der concurrentie vervalsing. Het Parlement heeft met enige wijzigingen een eerste verordening van de E.E.G. Executieve Commissie op dit gebied goedgekeurd. Deze verordening heeft slechts op een zeer klein deel (ca vijf percent) van deze materie betrekking De concurrentievervalsing door overheids subsidies etc. is namelijk een gevolg van de verschillen in het nationale landbouw beleid van de zes landen Die verschillen zullen verdwijnen naar mate het gemeen schappelijke landbouwbeleid wordt inge voerd. De derde resolutie, die het Parlement aanvaardde bevatte een advies over het vaststellen van objectieve normen voor minimumprijzen. Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice- voorzitter van de E.E.G -Executieve Com missie, heeft in het Europese Parlement verklaard dat het gemeenschappelijk land bouwbeleid van de E.E.G. gezien moet worden als een stuk sociaal beleid. Het landbouwbeleid van de Gemeenschap zal dan ook ruimte laten voor verbetering van de sociale positie in de landbouw, die op het ogenblik ontegenzeglijk ver achter ligt bij die van de industrie. Dr. Mansholt, die sprak aan het einde van een debat over de sociale positie van landarbeiders in de zes E.E.G.-landen, ge loofde dat de sociale achterstand in de landbouw kon worden ingelopen door ra tionalisatie en mechanisatie. Hij meende voorts dat dank zij de modernisering reeds binnen enkele jaren ook in de landbouw sector veelal een werkweek van vijf dagen zal kunnen worden ingevoerd. Het debat was ingeleid door de Neder landse K.V.P.-afgevaardigde C. J. van der Ploeg, die voor de sociale commissie van het Europese Parlement een studie van de positie der landarbeiders heeft ge maakt. De heer Van der Ploeg had maar weinig positieve punten in die positie kun nen ontdekken, al moest hij toegeven dat er hier en daar wel wat aan het veran deren is. De achterstand van de landar beiders schreef hij overigens voor een goed deel op rekening van de landarbei ders zelf en hun gebrek aan organisatie. Het verbeteren van lonen en secundaire arbeidsvoorwaarden in de landbouw acht te hij in de eerste plaats een taak voor de sociale partners (werkgevers en werk nemers), als die tekortschieten moesten de regeringen ingrijpen, bijvoorbeeld door minimumlonen vast te stellen. Voorts zou in een gemeenschappelijk landbouwbeleid van de zes de E.E.G.-Commissie stimule rend moeten optreden, aldus de heer Van der Ploeg. In Den Haag wordt verwacht, dat het College van Rjjksbeniiddelaars binnenkort een beschikking zal uitvaardigen, waardoor de werkgevers de hogere premie voor de A.O.W. en de A.W.W. zouden mogen com penseren. Naar verluidt zou het College toestaan, dat de maximale compensatie voor werknemers in loondienst wordt ver hoogd van 417,20 tot 462 per jaar. Van de zijde van het College wenste men zich nog niet uit te laten over deze in nauw erbij betrokken kringen uitgespro ken verwachting. De inkomensgrens waar onder de premies worden geheven voor A.O.W. en A.W.W. zijn ingaande 1 januari verhoogd van 7.450 tot 8.250. De maxi male premies kwamen van 502 op f 556 per jaar. In de Stichting van de Arbeid pleitten de werknemersorganisaties voor een verplichte compensatie voor de ver zekerden met een inkomen van meer dan 7.450 per jaar, die nu een hogere premie moeten betalen. De werkgevers achtten het echter onnodig deze categorie een hogere compensatie te geven. Bij Wagenberg zijn twee personenauto's in botsing gekomen op de weg Zevenberg- sehoek—Breda. Een grote personenauto kwam in een bocht op de linker weghelft en botste tegen een kleine auto op, waarin twee personen zaten. De bestuurder van de kleine wagen, de heer P. van Elewout uit Klundert, werd ernstig gewond. Zijn naast rem zittende zwager, de 51-jarige heer G. M. Goverde uit Zevenbergen, gehuwd en vader van zes kinderen, overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Breda. De bestuurder van de grote auto kreeg hoofdwonden. De 50-jarige gemeente-arbeider T. de H. uit Rotterdam is overleden aan de ver wondingen, die hij in Berkel opliep bij een ongeval Hij werd met zijn bromfiets om vergelopen door spelende jongens die plot seling met zijn allen de rijweg opliepen. In Breda is de 2%-jarige Jan Vermeeren vlak bij huis overreden door een stadsbus. Het kind was op slag dood. Het kind ging vlak voor de bus staan toen deze stopte om passagiers uit te laten. Bij het weg rijden kwam het kind onder de wielen. In Njfkerk is de loodgieter J. de Groot per fiets met een gasfles achterop tegen een vrachtauto met aanhangwagen gere den, vermoedelijk doordat hij begon te slingeren. Hij was vrijwel op slag dood. (Vervolg van pag. 1) Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft vanmorgen het volgende communi qué gepubliceerd: „Nu het onderzoek door de procureur-generaal bij het Hof van Justitie te Hollandia naar het optreden van de controleur bij het Binnenlands Be stuur, mr. R. A. Gonsalves, in de Baliem- vallei is afgesloten, hebben de minister en de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken de vaste commissies voor Neder- lands-Nieuw-Guinea van de Eerste en de Tweede Kamer inmiddels volledig ver trouwelijk ingelicht. Naar bekend is heeft de gouverneur, conform het „Reglement op de Rechtelij ke Organisatie en het beleid der Justitie in Nederlands Nieuw-Guinea", de bevoegd heid de procureur-generaal te bevelen een onderzoek in te stellen, te staken of van vervolging af te zien, van welke bevoegd heid hij gebruik zal maken, indien het al gemeen belang of het landsbelang zulks vordert. De procureur-generaal adviseerde, na beëindiging en afsluiting van het door hem ingestelde onderzoek, dat mr. Gonsalves buiten vervolging zou kunnen worden ge laten, indien bepaalde administratieve maatregelen zouden worden getroffen. Mr. Gonsalves niet in gebreke Na zorgvuldige overweging is de rege ring van oordeel, dat de richtlijnen voor de bestuursvoering in de Baliem-vallei al leszins beantwoorden aan de daaraan te stellen maatstaven, terwijl het optreden van mr. Gonsalves bij de uitvoering door hem van dit beleid, geen aanleiding heeft gegeven hem in gebreke te stellen. De gouverneur heeft, alle omstandigheden in aanmerking genomen, in overleg en vol ledige overeenstemming met de minister en de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, de procureur-generaal bij het Hof van Justitie te Hollandia opgedragen af te zien van een strafvervolging tegen de heer Gonsalves, die bij de bestuursdienst zal worden herplaatst en binnenkort zijn bestemming zal volgen. De procureur-generaal is voorts meege deeld, dat de door hem gestelde admini stratieve en organisatorische aspecten, welke als zodanig buiten het bestek van het onderzoek in deze zaak vallen door regering en gouverneur afzonderlijk in be schouwing zijn genomen en op dit ogen blik geen aanleiding geven tot een fun damentele wijziging van het bestaande bestel. Nieuwe functionaris Overigens kan worden medegedeeld, dat in het kader van de ingezette versnelde openlegging en ontwikkeling binnenkort een afzonderlijk functionaris zal worden benoemd. Deze zal in het bijzonder tot taak hebben zowel de coördinatie van de verschillende aspecten met name o.a. op economisch en cultureel gebied van het ingezette ontwikkelingswerk in gebie den als het onderhavige, als het bevorde ren van hun harmonische inschakeling tn het geheel van het bestel van Nederlands- Nieuw-Guinea. Tenslotte kan worden medegedeeld, dat van enige bemoeilijking van het justitieel onderzoek in deze zaak van bestuurszijde niet is gebleken. Een gemeenschappelijke bespreking van de minister en de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken met mr. Von Meijen- feldt heeft geleid tot het verzoek van laatstgenoemde hem ontslag uit zijn ambt van procureur-generaal te verlenen, waar toe hem de nodige medewerking werd toe gezegd. De minister van Buitenlandse Zaken stelt de Tweede Kamer voor een bedrag van 3,8 miljoen gulden extra uit te trek ken voor deelneming aan het Noodfonds voor Kongo van de Verenigde Naties. Dit noodfonds wil een bedrag van 100 miljoen dollar bijeenbrengen om het eco nomische leven van Kongo te herstellen en de uitvoering van publieke diensten, met inbegrip van onderwijs, gezondheid en binnenlandse veiligheid, voort te zetten. De Nederlandse regering acht het welsla gen van deze V.N.-actie van het grootste belang en vraagt derhalve een bedrag van 3,8 miljoen als tegenwaarde van 1.000.000 dollar voor dit doel. Het K.N.M.I. deelt mede; Tijdens het weekeinde blijft het weer in ons land on der invloed van lage drukstoringen met af en toe wat regen. Met zuidelijke win den wordt langzaam nog iets zachtere lucht aangevoerd. Een storing, die zondag het weer zal bepalen, vormde zich van morgen ten westen van Ierland. Het cen trum verplaatste zich in oostzuidoostelijke richting. Het hogedrukgebied boven het vasteland is de afgelopen 24 uur verder af genomen en nu bijna verdwenen. Er vorm de zich echter een nieuwe uitloper naar het zeegebied tussen Noorwegen en Groen land. Dit hogedrukgebied dwingt de oceaanstoringen een zuidelijke koers aan te houden. De overgangszone tussen de Zondag 22 januari Zon op 8.35 uur, onder 17.09 uur. Maan op 11.25 uur, onder uur. Maandag 23 januari Zon op 8.34 uur, onder 17.11 uur. Maan op 11.51 uur, onder 0.38 uur. Maanstanden 23 jan. 17.14 uur eerste kwartier. 31 jan. 19.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 21 januari Hoog water 6.57 en 19.17 uur. Laag watei 2.33 en 14.58 uur. Zondag 22 januari Hoog water 7.47 en 20.09 uur. Laag water 3.17 en 15.47 uur. Maandag 23 januari Hoog water 8.37 en 21.02 uur. Laag water 4.09 en 16.39 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. koude lucht boven Midden- en Noord-Euro pa en de zachtere boven West-Europa blijft dan ook aanvankelijk nog boven de Duitse Bocht en West-Duitsland gelegen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen S i binnen- en buitenland. tj a Neerslag: laatste 34 uur. u Sh Den Helder regen zzw 2 1 Ypenburg regen zzw 4 1 Vlissingen regen z 5 2 Eelde mist zzw 2 1 De Bilt regen z 3 1 Twente geheel bew. z 4 0,4 Eindhoven regen zzo 4 3 Zd-Limburg regen z 5 2 Helsinki mist no 0 Stockholm onbewolkt windst. -2 0 Oslo geheel bew w -5 0 Kopenhagen onbewolkt zo 1 0 Aberdeen half bew. zo 6 12 Londen half bew. zzw 8 1 Amsterdam regen zzo 3 2 Brussel zwaar bew. z 5 4 Luxemburg geheel bew. zzo 3 4 Parijs geheel bew. zzw 10 0,3 Bordeaux onbewolkt o 11 0 Grenoble licht bew. windst. 5 0 Nice geheel bew. n 9 0 Berlijn zwaar oew. ozo 0 0 Frankfort geheel bew. windst. -3 2 München geheel bew. windst. -5 0,6 Zürich sneeuw ozo -1 2 Genève zwaar bew. windst. 3 0 Locamo onbewolkt o -2 0 Wenen half bew. n -2 0 Innsbruck geheel bew. windst. -3 0 Athene onbewolkt n 0 Rome zwaar bew. windst. 0 Ajaccio zwaar bew. ono 13 0 Madrid zwaar bew. windst. 0 Mallorca onbewolkt windst. 15 0 Lissabon mist windst. 14 0

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2