Moedgevend teken voor Frans-Algerijns contact 1L Djilas' mening niet gewijzigd f^Pr L WERELDNIEUWS Blikman Sartorius r 1000 BROEKEN! §m NAAIMACHINES r Van dag tot dag) J Verbijsterend Abbas ontkent anti-Frans interview BELGISCHE SOCIALISTEN POGEN INTERNE BREUK TE VOORKOMEN A.A.-vrouwen keren zich tegen polygamie Adenauer voorlopig niet naar Kennedy raatótoel ENGEL Westduitse PTT weert de kaarten tegen Globke PREMIER FIDEL CASTRO GELAST MOBILISATIE OP CUBA AF 0p de ZATERDAG 21 JANUARI 1961 Brussel verwacht algemene verkiezingen in april .y: NIET LANGER ZOEKEN! «ffiWr *r - V Onwaardige voorwaarden zijn niet gesteld Westduitse troepen onder Deens bevel Expostsrt nieuws machines Tot een wel bijzonder verbijsterend com mentaar kwam dezer dagen het als „on afhankelijk" gekwalificeerde en in Düssel dorf verschijnende Westduitse dagblad Der Mittag. Sprekende over de overbren ging van ex-premier Loemoemba van Kon go naar het gebied van zijn aartsvijand, de Katangese premier Tsjombe, schrijft het blad: „Dit zal wellicht leiden tot nieu we gevechten tussen aanhangers van Tsjombe en de Baloebastam, maar het ge bruik van geweld, hoe verkeerd dit ook mag zijn, zal misschien een oplossing brengen. Wij achten een slechte dictatuur beter dan een democratie, die nooit werkt." Afgezien van het feit, dat een democra tie, die niet werkt geen democratie is en dus ook niet als zodanig omschreven of verantwoordelijk gesteld kan worden, is het onzes inziens al een heel vreemde ge- dachtengang om de situatie in Kongo, waar ondanks alle verwarring toch nog mogelijkheden van een toekomstige gezon de en rustige ontwikkeling bestaan, nu maar meteen en zonder veel omhaal te laten verzanden in een dictatuur, des noods zelfs een slechte.Wij willen ver onderstellen, dat de redacteur van Der Mittag toch wel te veel ervaring met een méér dan slechte dictatuur heeft opge daan, om deze, of zelfs maar een zwakke afspiegeling daarvan, welk volk ter we reld danook te durven en kunnen toewen sen. Ook het eerste deel van Der Mittag's overpeinzingen, waarin het blad meent, dat iets wat verkeerd is namelijk het gebruik van geweld misschien een op lossing zal brengen, geeft de indruk wel een bijzonder gevaarlijke speculatie op de toekomst te zijn. Het ruikt naar de aloude leugen: „Het doel heiligt de middelen," waarmee in verleden en heden vele men sen, volken en staatslieden zichzelf toch nog altijd weer schijnen te willen bedrie gen. Het ligt in de lijn van een logische gedachtengang, zo dunkt ons, dat iets wat slecht is nooit tot het goede kan leiden, hetgeen het Duitse blad toch wel met zijn „oplossing" zal beogen. Overigens zouden wij Der Mittag's me ning zonder meer naast ons hebben kun nen neerleggen, als niet de lokvogel van het geweld en het verlangen naar een „sterke" man, die alle problemen in een handomdraai van de aardbodem zou va gen, altijd weer zovelen onder een beto verende ban weten te brengen. Daarom danook zouden wij nog eens willen onder strepen dat de oplossing voor Kongo niét moet worden gezocht in steun aan be paalde politieke of militaire machtheb bers, temeer nu blijkt dat deze heren door de beperktheid en onstandvastigheid van hun invloedssferen bijzonder onbetrouw bare kanspaarden zijn. (Van onze correspondent) PARIJS Frankrijks staatshoofd, Char les De Gaulle, heeft een geluiddicht scherm neergelaten om zo de eerste voor bereidingen voor een hersteld contact met de Algerijnse nationalisten aan oog en oor der buitenwereld te onttrekken. Dat be grip buitenwereld mag dan nog zeer wijd of zo men wil nauw worden opgevat. Zelfs zijn ministers heeft de generaal bij de laatste zitting van de regering overduide lijk te kennen gegeven, dat ze er maar niet op moesten rekenen dat hij hun iets van zijn verdere plannen onthullen zal, al vorens hij zelf daartoe het tijdstip geko men acht. Onder die omstandigheden is de buitenwacht, en ook de pers, wel ver plicht symptonen af te tasten en te inter preteren, een operatie waarvan de resul taten tot dusver over het algemeen ech ter bemoedigend of tenminste positief mo gen worden genoemd. Er doen zich zeker nog ernstige inciden ten voor als de afslachting van giste ren van vier Franse meisjes en een aal moezenier door leden van het F.L.N. een honderdvijftig kilometer van Algiers en er weerklinken ook nog wel dissonan ten, doch niettemin blijkt men zich aan beide kanten moeite te willen geven de on derhandelingen weer op gang te brengen. In beide kampen is ook het besef, lijkt het, dat discretie voorlopig absolute voor waarde blijft om de eerste zo niet de zwaarste klippen te ontlopen. Bom gebarsten Intussen zal men het bestaan zelfs van die klippen in Parijs en in Tunis zeker niet ontkennen. In Cairo heeft Ferhat Ab bas, woensdag op doorreis naar Indonesië, journalisten te woord gestaan over de voor uitzichten van de vrede. Hij zou bij die gelegenheid hebben ver klaard, dat het vertrek van de „achthon derdduizend soldaten die Frankrijk in Al gerije heeft" eerste voorwaarde blijft voor een latere overeenkomst. Toen deze me dedeling door het Belgische persbureau „Belga" werd rondgeseind, leek er in Fran se regeringskringen te Parijs een bom te barsten. Niet alleen omdat Ferhat Abbas de omvang van het Franse expeditieleger voor het gemak en de propaganda maar even verdubbeld had, doch ook en vooral omdat Abbas geen probater middel had kunnen hanteren om de Franse legerlei ding in Algiers opnieuw tegen de regering in Parijs op te zetten. Enkele uren later werd het bericht te Tunis echter met stel ligheid ontkend. Zelfs werd met kracht tegengesproken, dat Abbas een Belgisch journalist te woord zou hebben gestaan.Van haar kant hield „Belga" vol, dat haar correspondent de Algerijnse leider in Cairo wel gesproken had. Uit dit incident blijken twee dingen: ten eerste, dat in het Algerijnse kamp de violen blijkbaar nog niet helemaal zuiver op elkaar zijn afgestemd, doch in de twee de plaats, en dat is dan het bemoedigen de element, dat toch uiteindelijk in de twee kampen het verlangen de overhand schijnt te nemen, elkanders gevoeligheden, te ontzien en de tegenstellingen in elk ge val voorlopig niet meer in de openbaar heid aan de grote klok te hangen. DJAKARTA (Reuter-UPI) In Djakar ta zijn vrijdag formele besprekingen be- (Van onze correspondent) BRUSSEL Vandaag zal het coördina tie-comité van de Waalse socialistische vakbonden te Namen over twee punten een beslissing nemen: de volledige ophef fing van de stakingen en de toekomstige structuur van het Algemeen Belgisch Ver bond van Vakverenigingen (A.B.V.V.). De Luikse leider Aridré Renard heeft gisteren gezegd, dat alleen wanneer er zo wel in Luik, Namen als in La Louvière en Charleroi zal worden gestaakt, de stakin gen kunnen worden voortgezet. Waar in de meeste dezer steden een deel van de arbeiders het werk heeft hervat en zich er iedere dag meer bij de openbare diens ten, de mijnen en de fabrieken melden, lijkt het lot van de stakingen thans wel bezegeld. Renard heeft reeds verscheidene malen CAIRO (Reuter) Driehonderd vrou welijke afgevaardigden uit meer dan vijf tig landen in Afrika en Azië, die sedert 16 januari in Cairo confereren over de rech ten van de vrouw, hebben na het eerste stadium der werkzaamheden een aantal aanbevelingen aanvaard waarin op de re geringen een beroep wordt gedaan de po lygamie, het kinderhuwelijk, het gedwon gen huwelijk en de bruidsschat af te schaf fen. In elk geval dient de bruidschat zo danig te worden verlaagd dat jonge men sen in staat zijn op een geschikte leeftijd te huwen. In verscheidene andere aanbevelingen wordt er bij de vrouwen op aangedron gen deel te nemen aan de strijd voor on afhankelijkheid en tegen kolonialisme. geëist dat het A.B.V.V. op federatieve ba sis moet worden ingericht. Zoniet, dan zou hij een tweede, Waalse, vakverbondsorga nisatie stichten. Voor deze keus gesteld schijnt de meer derheid van de besturen van het A.B.V.V. en de Belgische socialistische partij wei nig op te hebben met de plannen van Re nard. Zij willen een scheuring echter tot elke prijs vermijden. Vandaar dat er nog geen definitieve beslissingen zijn geno men, doch dat er wel telkens vage com muniqués worden uitgegeven. Dat er half april nieuwe verkiezingen zullen komen schijnt vrijwel zeker. De voorzitter van de liberale partij heeft als zijn mening uitgesproken dat de huidige regering toch niet in staat is tegelijk de fiscale hervorming door te voeren, de kieswetgeving te herzien en een oplossing te vinden voor het probleem van het fe deralisme. Zij zou, dadelijk na de eind stemming over de Eenheidswet in de Se naat de meest dringende uitvoeringsbe sluiten moeten uitvaardigen en dan de kie zers raadplegen over de vele hervormin gen die er nodig zullen zijn. De rooms-katholieken zijn wel aanhan gers van nieuwe verkiezingen omdat zij hopen hun overwinning op de socialisten geconsolideerd te zien, terwijl de socialis ten, ook nieuwe verkiezingen wensen om dat zij menen dat de politiek van de re gering haar aanhangers uit het rooms-ka- tholieke kamp heeft bezorgd. De B.S.P. zoekt naar een nieuwe voorman en op nieuw is de naam van Paul-Henri Spaak genoemd, voormalig premier en thans se cretaris-generaal van de NAVO. De socia listen zijn echter meer dan ooit van oor deel dat zij een nieuwe „grote man" in de partij nodig hebben en het plan moet bestaan dat hij lijstaanvoerder wordt van de socialistische lijst in de hoofdstad, ter wijl Achiel Van Acker die van Brugge zou blijven aanvoeren. gonnen tussen de regering van Indonesië en de voorlopige (rebellen)regering van Algerije. Premier Djoeanda zei dat Ferhat Ab bas een overzicht heeft gegeven van de situatie in Algerije. „Dat was nodig, aldus Djoeanda, omdat het ons de gelegenheid bood, de methoden te bestuderen om onze hulp, zowel moreel als politiek, te vergro ten". Abbas deed een felle aanval op Frank rijk in zijn rede voor het Indonesische par lement en vroeg om een nieuwe Ban- doeng-conferentie van Afro-Aziatische lan den, om een oplossing te zoeken uit het Algerijnse vraagstuk. Het Indonesische Rode Kruis heeft mee gedeeld, dat de Indonesische regering Ferhat Abbas een bedrag van 8.900 dollars heeft ge schonken ter leniging van de nood onder Algerijnse vluchtelingen in Europa en Noord-Afrika. Ferhat Abbas werd op het vliegveld van Djakarta door ongeveer drieduizend men sen begroet. Premier Djoeanda zei in een welkomstrede, dat niet veel landen het lij den en de moeilijkheden van het Algerijn se volk geheel hadden begrepen. „Indone sië had dit wel begrepen omdat het in het verleden had meegemaakt wat Algerije nu doormaakt". Ferhat Abbas zei: „ik ben hier gekomen om te horen welke er varing u hebt opgedaan in uw strijd tegen het kolonialisme". Ferhat Abbas zal loge ren in het paleis van president Soekarno. Hij zal ook een officieel bezoek aan Noord- Vietnam en Ceylon brengen. Advertentie Keuze uit meer dan OOK VOOR lONGENS Gen. Cronjéstraat 40-44 Haarlem Telefoon 54679 (Van onze correspondent) BONN. Bondskanselier Adenauer zal de volgende maand niet deelnemen aan een Westduits-Amerikaanse particuliere conferentie in de Verenigde Staten. Aden auer heeft ook geen haast om de nieuwe Amerikaanse president Kennedy te ont moeten. Te Bonn meent men dat Kennedy de ge legenheid moet hebben om zich zonder de overlast van elkaar aflossende Europese staatslieden in te werken. Zeker zal de gelegenheid zich binnen niet al te lange tijd voordoen, dat Adenauer Kennedy zou kunnen opzoeken, aldus de Westduitse regeringsperschef Von Eckardt. Ook de Westduitse minister van Defen sie Strauss, die van een kort bezoek aan Amerika in Duitsland is teruggekeerd, heeft gezegd dat er geen enkele aanleiding voor een spoedige ontmoeting Adenauer- Kennedy bestaat. Adenauer zelf verklaarde gisteren op een bijeenkomst van vluchte lingen te Bonn, dat de dag van ambts aanvaarding van Kennedy beschouwd moet worden als een moment van beslissende betekenis voor de westelijke politiek. Hij zei te hopen dat het nieuwe bewind in Washington nieuwe impulsen aan de wes telijke houding zal geven. Men gelooft verder te Bonn dat de West duits-Amerikaanse financiële onderhande lingen thans wat vlotter zullen verlopen. Het gaat hier om een Amerikaanse poging de betalingsbalans van de Verenigde Sta ten te ontlasten door versterkte Westduitse financiële hulp aan de NAVO en de ont wikkelingsplannen. Met nadruk heeft men te Bonn gezegd niet te geloven dat Kenne dy deze Amerikaanse betalingsbalansmoei lijkheden zal oplossen via een inflationis- tische politiek van de Westduitse regering. BELGRADO (Reuter) De voormalige Joegoslavische leider Milovan Djilas, heeft na zijn vrijlating in zijn woning te Bel grado tegenover een correspondent van Reuter verklaard: „In algemene zin is mijn standpunt misschien een beetje ver anderd. De wereld verandert, de werke lijkheid verandert en het is vanzelfspre kend dat mijn inzichten mee-veranderen. Maar in wezen heeft mijn mening op so ciaal, ideologisch en filosofisch gebied zich niet gewijzigd". De 49-jarige Djilas, die eens als een mogelijke opvolger van president Tito werd beschouwd, maar zich later tot een fel tegenstander van diens regime ontwik kelde, wilde niet in details treden. Hij zei dat niemand hem onwaardige voorwaar den voor zijn vrijlating heeft gesteld. Hij zal geen openbare verklaringen afleggen en zich onthouden van politieke activi teit. Djilas wil proberen vijf geschriften te publiceren, die hij in de gevangenis ge schreven heeft. Er is een studie bij van een negentiende eeuwse Joegoslavische dichter, een werk over de tweede wereld oorlog en drie filosofische werken. Djilas zei dat hij aan een lichte zenuw aandoening lijdt. „Maar de artsen hebben gezegd dat dit vrij veel voorkomt bij ge vangenen", zo voegde hij hier aan toe. „Het is niet ernstig. Ik heb ook wel maag pijn de kwaal van zenuwachtige men sen". Hij vertelde „correct" te zijn behandeld. Djilas heeft 21 maanden alleen in een cel gezeten, later in 1958 kreeg hij een cel met andere gevangenen. Hij vertelde dat hij niet behoefde te werken en zijn tijd heeft doorgebracht met schrijven. Reeds de eerste dag van zijn thuiskomst speelde hij een partijtje schaak met zijn zoon „net als in de gevangenis. Ik heb heel veel geschaakt met de bewakers. En kelen waren bijzonder goed". Djilas verklaarde ten slotte niet de juis te reden voor zijn vrijlating te weten. Ge vangenen kunnen nadat zij een derde van hun straf hebben uitgezeten worden vrij gelaten, maar Djilas heeft langer in de gevangenis doorgebracht. Hij beschouwt zijn vrijlating als „een positieve ontwikke ling". KOPENHAGEN (Reuter) De Deense minister van Defensie heeft een kranten bericht bevestigd volgens welke de NAVO- bevelhebber in Europa, generaal Norstad. in een nota aan de Deense regering de idee heeft geopperd, dat Westduitse strijdkrach ten in Sleeswijk-Holstein onder Deens be vel worden geplaatst. Volgens het blad van de radicale partij zal een onder Deense leiding staand hoofd kwartier dan het bevel krijgen over de land-, zee- en luchtstrijdkrachten in Dene marken en Sleeswijk-Holstein. Dit hoofd kwartier komt onder het noordelijke N.A.V.O.-bevel te Oslo. Verwacht wordt dat de Westduitse mi nister van Defensie, Strauss, en zijn Deen se collega, Hansen, dit vraagstuk zullen bespreken als laatstgenoemde binnenkort een bezoek aan Bonn brengt. Zwakkeling Jd, zeg ik, een beetje nijdig, ja! Nou hoef je niet zo cynisch te zitten grijnzen alsof je zeggen wilt dat je destijds wel gelijk, hebt gehad en dat ik er tóch ééns toe zou overgaan. Jd dan! Goed! In jouw ogen bén ik dus zwak geweest. Maar dan moet ik je toch zeggen dat je, wat dat laatste betreft, er finaal naast bent. Want waaróm heb ik hem genomen, die tele visie. Helemaal niet om wat jij me altijd hebt voorgehouden. Néé, stil! Ik zal het je vertellen. Je weet, al jaren hebben m'n vrouw en ik elkaar bezworen dat we zo'n ding niet in huis zouden nemen. Om dit niet en om dat niet. De gezelligheid was uit je huis. Je had niks meer an je meu beltjes. Je kwam er nooit meer es toe om goeie gesprekken te voeren 's avonds. Al die dooddoeners hebben we elkaar een paar jaar tot vervelens toe voorgehouden. Dat werd me eindelijk toch te gortig. Het werd een obsessie voor ons allebei. We werden kribbig, sikkeneurig en humeurig. Tót m'n vrouw op een avond thuis kwam van een ziekenbezoek je. Mét 'r mantel nog aan ging ze op de bank zitten, voor me. „Ik heb er nóu één gezien! Een bééldje! Een portable. Formaat van een flinke bandrecorder. En ivoorkleurig. En dan geen antenne; zo'n ding als bij een auto. En zoals ik zeg, een portable. Als die je verveelt zet je 'm gewoon in de kast. Ja, niet dat ik er over denk.Maar voor de aardigheid moet je 'm toch es gaan zien!" Ik bén 'em-gaan zien en... ik hing. 's Avonds stond-ie bij ons in de kamer. We troffen een goed programma en één winstpunt hadden we in ieder geval. We zanikten er niet meer over dat we géén televisie zouden nemen. Daar waren we 'van af. Alleen dat was al een soort be vrijding. De eerste avonden keken we veel, maar dat begint al aardig te luwen. Léuk vond ik hei, collega's in je kamer te hebben zonder dat ze een nieuwe mop tapten. Maar óók.Een paar jaar geleden is er es een meneer geweest, die na een woordenwisseling met z'n vrouw een bijl nam en met één klap het apparaat in dig gelen heeft geslagen. En wat mij betreft, ik kan daar, wat veel programma's be treft, nu best in komen. Nu heb ik een voorstel. De het-te-zeggen-hebbers aan de kop van de N.T.S. moeten naast de toe gang tot de studio's een vergulde bijl han gen en elke avond moeten alle uitvoeren den, vóór ze dit heiligdom betreden, de twee voorste vingers van hun rechterhand kussen en die op de bijl leggen, als een belofte dat ze in ieder geval al hun krach ten zullen inspannen om hun luisterkijkers van die avond niet zó te sarren dat ze naar een bijl zullen grijpen. Jan van Ees Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS REUME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 J Ontruiming. Mali eist de ontruiming van de Franse militaire bases in dit land. President Modibo Keita heeft dit vrij dag bekendgemaakt tijdens een bijeen komst van diplomatieke vertegenwoor digers, die hij hiervoor had bijeenge roepen. Volgens welingelichte militaire kringen in Parijs bedraagt de totale sterkte van de Franse troepen in Mali ongeveer 1200 man. Tijdens de manoeuvres „Winterschild II" welke het Westduitse leger van 2 tot 8 februari a.s. zal houden in de buurt van Grafenwohr, zal voor het eerst in Duitsland gebruik worden ge maakt van Amerikaanse onbemande verkenningsvliegtuigjes van het type SD-1 „Drone". Het toestelletje dat er heel eenvoudig uitziet kan een snel heid halen van 300 km per uur en is voorzien van apparatuur voor het maken van luchtopnamen. De „Drone" is goedkoper dan de gebruikelijke ver kenningsvliegtuigen en kan worden gelanceerd door één man. De machine wordt radiografisch bestuurd. BONN (UPI) Het Westduitse ministe rie van Posterijen heeft vrijdag inbeslag neming gelast van briefkaarten uit Neder land, waarop aanvallen werden gedaan op staatssecretaris Hans Globke, Adenauers eerste adviseur. Volgens het ministerie van Posterijen waren onlangs op de bondskanselarij drie kaarten ontvangen, verstuurd vanuit Maastricht en beledigend voor Globke. An dere kaarten van soortgelijke strekking waren door particulieren over heel de Bondsrepubliek ontvangen, aldus het mi nisterie. Verdere zendingen werden ver wacht. De Duitse en internationale postale wet ten verbieden verspreiding door middel van de postdiensten van beledigende ver klaringen. Volgens het Westduitse ministe rie zal de Nederlandse P.T.T. samenwer ken bij het weren van de kaarten. HAVANA (Reuter-AFP-UPI) De Cu baanse premier Fidel Castro heeft gister avond gezegd, dat hij de regering-Kenne- dy tegemoet zou willen komen op de weg tot verbetering van de betrekkingen tus sen hun beider landen, maar hij blijft er tevens op staan, dat de Verenigde Sta ten „de eerste stap zullen doen". In een toespraak van het balkon van zijn residentie af tot naar schatting hon derdduizend met geweren zwaaiende man nen van de burgerwacht, herhaalde Cas tro de beschuldiging, dat alle moeilijkhe den tussen Cuba en de Verenigde Staten te wijten zijn aan de afgetreden regering- Eisenhower. Hij kondigde tegelijk het ein de van de mobilisatie aan, en zei te ho pen, dat Kennedy de Amerikaanse politiek ten aanzien van Cuba zou „wijzigen". Hij zei ook te hopen dat Kennedy's bewind een periode zou inluiden „welke minder gevaarlijk zal zijn voor ons vaderland en voor de wereld." „De president heeft gesproken over op nieuw beginnen," zei Castro. „Goed, dat willen wij ook. Maar onze houding zal er een zijn van afwachten. Wij wachten op daden, die altijd overtuigender zijn dan woorden." Leden van de Cubaanse militie zijn be gonnen met het afbreken van de stellin gen, die waren opgericht om weerstand te kunnen bieden aan de „Amerikaanse inva sie", waarvan Castro had gezegd dat ze voor het aftreden van Eisenhower zou plaats hebben. Groot-Brittannië heeft Cuba verzocht om verwijdering van een mitrail leurpost op het dak van het ambassade gebouw. Over de gehele staatsradio-omroep van Cuba werd de volledige tekst van de inauguratierede van Kennedy in het Spaans voorgelezen. De lezer, de heftige anti-Amerikaanse commentator, Jose Par- do Llada las in een bijna respectvolle toon. Honderden studenten in Santiago op Cu ba hebben vrijdag president Eisenhower symbolisch begraven om te kennen te ge ven dat zijn bewind is afgelopen. In de „begrafenisstoet" werden een lijkwagen en grafkransen meegevoerd. Tevoren wa ren „rouwdiensten" gehouden en „rouw- redes" uitgesproken. Castro heeft de militaire massaproces sen tegen „terroristen" opgeschort, nadat vrijdag nog twee „terroristen" voor het vuurpeloton waren gezet. Uit gezagheb bende bron werd vernomen dat Castro had bevolen de processen op te schorten, ver moedelijk als inleiding tot een „pacifica tieplan". Misschien is het besluit ook ge nomen om te vermijden dat het publiek al te ongerust wordt over de tien execu ties sedert zaterdag een nieuwe serie mi litaire processen was begonnen. De eerste aanwijzing dat de regering meende de mi litaire tribunalen te moeten beteugelen, kwam donderdagavond toen een hof van een beroep drie doodvonnissen die in twee processen waren uitgesproken, ongedaan maakte. Advertentie Demonstratie-dagen woensdag 25 en donderdag 26 januari a.s, van 10-22 wtr in Restaurant "Nieuw Berkenrode", Herenweg 101 te Heemstede 5 minuten vanuit centrum Haarlem - aan de rijksweg naar Den Haag-ruim parkeerterrein aanwezig.) Faeit schrijf- en rekenmachines Bradma adresseer- en organisatiemachines Rotaprint kieinoffset-machines XeroX electrostatische reproductie-apparatuur Folietta plastificeer-machines Torpedo en Zeiss Ikon boekhoudsystemen Rispen meubilair voor het moderne kantoor Oeé reproductie-apparaten Blikman i Ssrterlo* n.v. Haarlem, Houtplein 34, tal. 1 9882 Kwetsbare trots. Uit een museum te Glendale in de Amerikaanse staat Cali- fomië is een hoeveelheid juwelen ter waarde van ongeveer 100.000 dollar ontvreemd. Een van de gestolen juwe len was de Pride of Australia, een zwarte opaal van 226 karaat welke vol gens de museumdirectie zeer kwets baar is en bij onoordeelkundige be handeling kapot kan gaan. Mussolini. Een rechtbank in Milaan heeft de verkoop van Claretta, een boek over de laatste uren van Mussolini en zijn vriendin Claretta Petacci van de hand van Franco Bandini, op verzoek van de familie Petacci verboden. Eigendom. De Griekse minister van Justi tie, Kallias, heeft in opdracht van mi nister-president Karamanlis een wets ontwerp voorbereid, waardoor een on derzoek mogelijk zal worden naar de wijze waarop de huidige leden van de regering hun eigendommen hebben ver worven. Quadros thuis. De gekozen president van Brazilië, Janio Quadros, is gisteren ge bruind in zijn land teruggekeercj, en door tweeduizend mensen op de kade van Santos als een verloren zoon inge haald. Aanvankelijk was de aanleg plaats van het schip waarmee Quadros reisde, afgezet, maar de president liet de politie de afzetting verwijderen. Spionage. Een twintigjarige Brit die als marconist bij het Britse ministerie van Marine heeft gewerkt, is vrijdagoch tend vroeg te Londen op verdenking van spionage gearresteerd. De naam van de arrestant is Brian Scott. Opgerold. Een woordvoerder van het Zwitserse ministerie van Justitie heeft bekendgemaakt dat een organisatie die communistisch propaganda-materiaal naar Zuid-Amerika en Afrika smokkel de is opgerold. Een pak brochures uit communistisch China, verzonden aan een boekenwinkel in Genève, werd door de politie in beslag genomen. Kernexplosies. In Franse regeringskrin gen wordt vernomen dat de streek van Reggane in de Sahara, waar de Franse kernwapens beproefd zijn, vermoedelijk niet langer gebruikt zal worden. Het is niet uitgesloten dat in het voorjaar bij Reggane nog een kernexplosie wordt opgewekt, doch dit zal, volgens de ge zaghebbende zegsman, dan ook de laat ste zijn. Aandeel. Het museum voor contemporaine geschiedenis te München heeft de na bestaanden van wijlen dr. Jozef Goeb- bels meegedeeld dat zij de publicatie rechten op zijn dagboek zullen verkrij gen en dientengevolge een aandeel in opbrengst van de documenten kunnen verwachten. Spoetnikconferentie. In Moskou is gisteren de eerste Spoetnik-conferentie geopend. Hieraan wordt deelgenomen door ge leerden uit Rusland, Hongarije, Oost- Duitsland. China en enkele andere lan den, die een actief aandeel hadden in de waarnemingen van de Russische kunstmanen. Men wil de resultaten van deze waarnemingen vergelijken.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3