Voorzitter van N. V.V. motiveert lening aan Belgisch vakverbond VERSCHENEN; Jaal-laüa Puzzel nummer zeventien Doopsgezinden herdenken Menno Simons KERKELIJK LEVEN Niemand heeft eruit geconcludeerd dat het N,V.V, achter Renard stond Vrouw ging met jeugdig buurmeisje uit stelen Politie treedt op tegen clandestiene pools Interview Advertentie Testament Jeugdconferentie Indonesië-zending ZATERDAG 21 JANUARI 1961 RATH DOODEHEEFVER Man gooidena ontdek king, meer dan de buit in het water PTT-chauffeur stal postpakketten Regisseur neemt ontslag Ambtenaar werd ten onrechte ontslagen iiiiyiÈÉÉiii NOZEMS POLYGLOT j ZWEREN MIL1TARIA VERZUIM BEETJE Talarius HllP Vrijspraak in geschil om aardappels N V, MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Verkoudheidsbacillen |Q] protektie tegen infektie Ludwig Hamann overleden In de te Utrecht gehouden algemene ver gadering van de Centrale van Zeevaren den ter koopvaardij en visserij (C.K.V.) heeft de voorzitter, de heer C.W. van Driel, naar aanleiding van de gebeurtenis sen in België gezegd, dat men in de Ne derlandse vakbeweging terecht afwijzend staat tegenover het gebruiken van de machtsmiddelen die de vakbeweging bezit in zuiver politieke zaken. Hij achtte het onjuist, te trachten door direkte actie in de bedrijven het beleid van een regering om te buigen. Dat beleid moet dan echter volgens hem ook op democratische wijze tot stand komen. De oproep van het In ternationaal Verbond van Vrije Vakvereni gingen tot steun aan de Belgische vakbe weging in de vorm van een renteloze le ning, teneinde na afloop van de staking de voortzetting van het vakbewegingswerk mogelijk te maken, noemde hij dan ook niet alleen een daad van solidariteit, maar evenzeer een daad van puur eigenbelang. Het moment echter, waarop het N.V.V. zijn voornemen tot steunverlening wereld kundig heeft gemaakt en het bedrag heeft genoemd dat daarvoor zou worden uitge trokken, acht de C.K.V. voorbarig. Het effect daarvan kon volgens de heer Van Driel slechts zijn, dat de wind in de zei len werd geblazen van de onverantwoor de elementen, die erop uit waren de sta king te verlengen en uit te breiden. Het hoofdbestuur van de C.K.V. heeft van meet af aan op het standpunt gestaan, dat het geenszins uitgesloten moet worden geacht dat te zijner tijd de helpende hand moet worden geboden. De vraag of steun nodig is en zo ja in welke vorm, kan echter, naar het oordeel van de centrale, slechts beantwoord worden op het moment dat de rust in België is weergekeerd en de situa tie kan worden overzien. Het hoofdbestuur van de C.K.V. heeft zich dan ook van het besluit van het verbondsbestuur van het N.V.V. gedistancieerd. De voorzitter van het N.V.V. de heer D. Roemers, die als vertegenwoordiger van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen het congres bijwoonde, reageer de hierop door te verklaren, dat een po litieke staking als een normaal middel in de vakbewegingsstrijd moet worden af gewezen en dat het ongewenst is, dat de vakbeweging rechtstreeks ingrijpt in de politieke strijd. Over het moment van het wereldkundig maken van het voornemen Advertentie de stalenboeken van de unieke nieuwe R D-collectie behang jaargang 1961. Onbegrensde mogelijk heden voor een prach tige begrenzing van .Uw kamer van Ik'Y Vfaag de boeken (ge heel vrijblijvend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. In een groot magazijn in de Rotterdam se binnenstad is een jonge vrouw betrapt, die haar boodschappentas gevuld had met allerlei niet-betaalde artikelen. Bij haar arrestatie had de dievegge een 13-jarig buurmeisje en haar twee en een half-jarig zoontje bij zich. Tijdens het verhoor wilde de vrouw niets zeggen, het buur meisje kwebbelde er echter lustig op los. Het bleek dat de vrouw en het meisje reeds drie maanden lang uit stelen gingen in winkels en in grote magazijnen. Vooral levensmiddelen en huishoudelijke artikelen werden in de wacht gesleept, maar ook sokken voor manlief en een jasje voor het zoontje verdwenen in de grote boodschap pentas. De vrouw wees aan wat gestolen moest worden waarna het meisje ze weg nam. Het kind ontvreemdde ook wel din gen voor zichzelf. Een zusje van de vrouw was ook af en toe van de partij. De man van de dievegge had de eerste keer, toen zijn vrouw met gestolen waren thuiskwam, gezegd dat ze iets heel ge vaarlijks deed en dat ze nog wel eens tegen de lamp zou lopen. Later echter deed ook hij zich te goed aan de inhoud van blikken met allerlei lekkernijen. Dezer dagen kwam zijn vrouw niet op de afgesproken tijd thuis, hetgeen hem uiteraard een bang vermoeden bezorgde Hij spoedde zich naar de ouders van het buurmeisje, die juist bericht hadden ge kregen over de arrestatie van hun kind. In allerijl rende de man terug naar huis, nam een groot gedeelte van de nog in zijn woning aanwezige gestolen artikelen en wierp die over de Koningsbrug in de Koningshaven. In zijn haast was hij ech ter iets te ver gegaan, want hij had ook een toilettas met poederdoos, lippenstift e.d. in het water gegooid, die zijn vrouw eerlijk had betaald. Daarna ging hij naar het politiebureau, waar hij zijn vrouw kon toefluisteren dat hij het gestolene had la ten verdwijnen. Maar toen de vrouw hoor de, dat ook haar toilettas op de bodem van de Koningshaven lag. vloog zij haar echtgenoot in de haren. De politie, die niet kon waarderen wat de man met de buit had gedaan, heeft ook hem toen op gesloten. tot steunverlening zei de N.V.V.-voorzitter dat uit de besluiten van de Engelse en Duitse zusterorganisatie geconcludeerd kon worden, dat ook het N.V.V. een telegram om hulp had ontvangen. Het was dus ge dwongen, een standpunt te bepalen. Nie mand in België heeft de indruk gekregen dat het N.V.V. met zijn besluit achter Renard stond. De heer Roemers geloofde niet, dat men het N.V.V. in Nederland werkelijk in staat acht tot ondemocrati sche handelingen. „Vele mensen zullen be seffen dat het N.V.V. zijn besluit nam uit overwegingen van internationale verant woordelijkheid en na nauwkeurige overwe gingen, die naar mijn vaste overtuiging tot evenwichtige conclusies hebben geleid, De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft tegen een inmiddels ontslagen 31-jarige chauffeur-besteller bij de P.T.T. uit de hoofdstad wegens ver duistering van postpakketten twaalf maan den, waarvan drie voorwaardelijk, geëist. De verdachte, een amateurfotograaf, be kende dat hij tussen juli 1959 en augustus 1960 postpakketten met kleinbeeldcamera's, lenzen en belichtingsmeters had weggeno men uit zendingen, welke hij moest ver voeren. Hij had deze artikelen verkocht en ingeruild bij een collega en van deze ongeveer 500 ontvangen. Volgens de rkadsman was de directe aanleiding tot de moeilijkheden verdach- tes mislukte huwelijk geweest. „Als men zijn verleden zou hebben gekend, zou men zich toch wel bedacht hebben om hem in deze functie aan te stellen", zo merkte pleiter op. Hij vroeg een zo kort mogelijke onvoorwaardelijke straf. Tegen een 42-jarige chef-vakman bij de P.T.T. die toestellen had gekocht en ge ruild, eiste de officier drie maanden ge vangenisstraf. Deze verdachte zei dat zijn collega het deed voorkomen alsof de goe deren afkomstig waren van zijn oom in Duitsland en naar Nederland gesmokkeld waren. Hij was zich er niet van bewust geweest dat hij zich aan heling schuldig had ge maakt. Op 2 februari doet de rechtbank uitspraak. Ruben Mamoulian heeft donderdag zijn ontslag genomen als regisseur van de met veel tegenslagen kampende filmproduktie „Cleopatra". De filmopnamen werden langdurig ver traagd toen de titelrolvertolkster Elizabeth Taylor ziek werd. Toen de ziekte bleef aanhouden en zij voor herstel naar elders moest gaan, werden de opnamen voor on bepaalde tijd opgeschort. Het ontslag van Mamoulian zal nog meer vertraging met zich mee brengen. In juni 1958 is aan een administratief - ambtenaar in vaste dienst bij het Staats bosbeheer ongevraagd eervol ontslag ver leend. Als reden daarvoor werd opgegeven ongeschiktheid voor het door hem beklede ambt, anders dan op grond van ziels- of lichaamsgebreken. Onder deze vorm van ongeschiktheid van een ambtenaar wordt in de rechtspraak verstaan: „het niet passen voor zijn be trekking wegens het behept zijn met eigen schappen van karakter, geest en gemoed, die een behoorlijke vervulling van de func tie in de weg staan". In dit geval zou het de ambtenaar heb ben ontbroken „aan de wil om een hem door de personeelschef gegeven opdracht een verzameling personeelsvoorschriften in beknopte vorm samen te stellen, nauw gezet en ijverig te vervullen en zich te gedragen zoals een goed ambtenaar in dit opzicht betaamt". Een bijzonderheid was, dat het ontslag inging op 1 september 1958, maar dat aan de ambtenaar bij afzonderlijk besluit de toegang tot en het verblijf in de dienstlo- kalen en -gebouwen terstond werd ontzegd, omdat het Staatsbosbeheer op zijn aanwe zigheid geen prijs meer stelde. De ambtenaar heeft beide besluiten on derworpen aan het oordeel van het Amb tenarengerecht in Utrecht, dat het ontslag besluit vernietigde, aangezien van onge schiktheid volgens dit rechtscollege niet was gebleken. Het ontzeggingsbesluit werd eveneens vernietigd, omdat de rechter het in strijd oordeelde met de zorgvuldigheid, welke de overheid tegenover haar ambte naren in acht dient te nemen, welke zorg vuldigheid deel uitmaakt van de algemene beginselen van behoorlijk bestuur, die zijn begrepen in de algemeen verbindende voor schriften. De minister van Landbouw en Visserij, onder wiens departement het Staatsbosbe heer ressorteert, heeft de wettelijke ter mijn van één maand om beroep aan te tekenen bij de Centrale Raad van Beroep, de hoogste rechter in ambtenarenzaken, voorbij laten gaan. Menno Simons j)|||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnij^ Wij lazen in Haarlems Dag- blad: Van de twintig manifestanten te B Antwerpen, die met stenen en dergelijke hadden gegooid of met B ijzeren staven de politie te lijf E waren gegaan en die waren ge- 5 arresteerd, bleken er elf onder de zestien. Een van hen was een B oud-S.S.-man". Dat heet nü o u d-SS-er, maar toen E hij SS-er was, was hij' dus pas een kleuter van 1 jaar! i Over het motorschip „E u r o p a" 1 juicht een prospectus „dat een keur aan dranken en B drinks hier nauwelijks iets te wensen overlaat". B Zouden ze daar geen boissons en E Getranke schenken? B Het Nieuwsblad van het Noorden had een kop: „Kasavoeboe en Moboetoe bezwo- E ren ontevredenheid over soldij". Ik zou er niet op durven zwoeren dat het daar nu verder rustig blijft. U? Een prachtig stukje zeemanswerk 1 van een scheepskapitein noemt het E Nieuwsblad van h e 11 Noorden: „Huzarenstuk van kapitein J. W. L udwig".' b Ik had een oud-oom die opper- E wachtmeester was bij het tweede H regiment huzaren-ter-zee. De Haagse Courant verzuim- de „adjoin t" in het woordenboek op te slaan en babbelde dus over „de Nederlandse secretaris-gene- raai (van het Europese parlement) E mr. M. F. F. A. de Nerée tot Bab- berich en zijn adjudant, de Duit- ser Hummelsheim". E De Nieuwe RotterdamseË Courant schreef: „de burgeroorlog in Laos is een beetje tot stilstand gekomen". E En ik maar zitten peinzen over het 1 verschil tussen een beetje en een e heleboel tot stilstand komen Twee grossiers in consumptieaardappe len zijn door het gerechtshof in Den Haag vrijgesproken van de beschuldiging, dat zij afgekeurde pootaardappelen aan te lers hadden verkocht, in de wetenschap dat deze aardappelen voor de teelt zouden worden gebruikt. De ene, een grossier uit Almkerk, had bijna veertienduizend af gekeurde pootaardappelen verkocht aan telers die de produkten weer in de grond hadden gestoken. De rechtbank in Dor drecht had hem echter vrijgesproken, om dat men niet bewezen achtte dat hij wist dat de partijen daarvoor zouden worden gebruikt. De procureur-generaal van het gerechtshof in Den Haag had echter in de appèlzitting verklaard, dat in ieder geval diegene strafbaar is, die de afgekeurde pootaardappel weer in omloop brengt bij telers. Hij had een straf geëist van twee maal 1000 boete. De tweede zaak betrof een grossier uit Strijen die 725 kilo van een nieuw ras dat echter was afgekeurd aan een te ler had verkocht, die ze eveneens had uit gezaaid. Deze grossier was echter in Dor drecht veroordeeld tot 1000 boete. De procureur-generaal had bevestiging van dit vonnis geëist. De verdediger in beide zaken, mr. L. J. den Hollander uit Middelhamis, had aan gevoerd, dat de aardappelen als consump tiegoed waren verkocht of dat althans niet bewezen was dat de grossiers de partijen van de hand hadden gedaan als pootgoed. Deze bestemming hadden de kopers eraan gegeven. De Rotterdamse recherche heeft op een aantal adressen in Rotterdam-Zuid 4000 formulieren van de „Continental Pool" en de „Contilotto" in beslag genomen. Een gedeelte van deze formulieren was reeds ingevuld. Van zeven personen, tegen wie procesverbaal werd opgemaakt, waren er vijf agent van de pools. Ook een gedeelte van de administratie is in beslag genomen. Bij de eerste acties tegen „Continental" en „Contilotto" in november heeft de po litie reeds 10.000 aan geld en 8000 formu lieren in beslag genomen. Toen kregen dertien personen een procesverbaal wegens overtreding van de Loterijwet. Ondanks deze maatregelen zijn de vertegenwoordi gers doorgegaan. Beide pools doen buiten lands aan, maar de politie heeft het sterke vermoeden dat het een voornamelijk Ne derlandse aangelegenheid is. De „Continental Pool" werkt met de uit slagen van voetbalwedstrijden. De „Conti lotto" volgt het Duitse systeem, waarbij men zes cijfers moet kiezen uit een blok van 49. Advertentie Tel. K 2500 - 60002. 57290 en 57833 Bij deze puzzel is het de bedoeling dat u door het goed invullen zelf de nummers en de zwarte hokjes vindt. Deze maand herdenken de doopsge zinden in Nederland samen met de mennonieten uit andere landen en we relddelen de vierhonderdste sterfdag van de vader der doopsgezinden, Menno Simons. Het dagelijks bestuur van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit heeft de doopsgezinde gemeenten in ons land in verband met deze herdenking opge roepen om in de kerkdiensten van zon dag 29 januari aandacht te schenken aan dit feit. De V.P.R.O. wijdt op drie vrijdagavonden uitzendingen aan het leven en de leer van Menno Simons en de N.V.R.V. laat op twee woensdag avonden aandacht op hem vallen. Op de laatste zondag van januari zal in de Amsterdamse Singelkerk van vier tot zes uur een landelijke Menno Simons- herdenking gehouden worden, waarvan een gedeelte per televisie door het I.K.O.R. zal worden uitgezonden. Een hoogtepunt voor de doopsgezin den in Friesland en met name in Wit- marsum is de opening van het nieuwe Menno Simonskerkje op zondag 22 ja nuari. Op 31 januari volgt, eveneens in Witmarsum, een bijeenkomst maar dan in de hervormde kerk, die ook gewijd zal zijn aan Menno Simons. Na afloop van deze herdenkingsdienst is er ge legenheid een bezoek te brengen aan de tentoonstelling die in het nieuwe kerkje is ingericht. Menno Simons werd in 1496 in Wit marsum geboren in welke plaats hij na derhand ook geroepen werd tot het ambt van pastoor. Door de studie van de bijbel en door het lezen van de ge schriften van Maarten Luther, ontstond er bij hem twijfel over de uitleg van de leer der sacramenten in de rooms- katholieke kerk. Na een lange tijd van aarzeling maakte hij zich van deze kerk los en diende hij de jonge broederschap der doopsgezinden. Door zijn publika- ties, zijn prediking en zijn organisatie talenten stelde hij zich aan vele gevaren bloot en werd zijn leven een voort durend reizen en trekken, vooral door het noorden van Nederland en Duits land. Een grondige theologische opleiding heeft Menno Simons niet genoten en de grondtalen van de bijbel bijvoorbeeld, het Hebreeuws en het Grieks, beheerste hij niet, maar door grondige bijbelstudie was hij in staat om het tegen de theo logen van zijn tijd op te nemen. Oor spronkelijk was hij niet een man van grote daden, maar door zijn geloof en roepingsbesef werd hij een moedig en onmiskenbaar leider van de niet ten on rechte naar hem genoemde Menno nieten en Mennisten. Behalve in Nederland vindt men na volgers van hem in West-Duitsland, Zwitserland, later ook in Zuid-Rusland en Noord-Amerika. Zij stonden en staan nog bekend als tegenstandders van de kinderdoop, de eedsaflegging en de militaire dienstplicht. Men vindt onder hen zowel aanhangers van de rechtzin nige als van de vrijzinnige protestantse opvattingen. Van de oprichting van de Wereldraad van Kerken en de Oecume nische Raad van Kerken in Nederland af hebben de doopsgezinden volop mee gedaan aan het oecumenische werk en streven. Menno Simons is in 1561 in Wüstenfelde bij Lübeck gestorven, al moet het worden gezegd dat volgens het oordeel van sommige kerkhistorici zijn sterven reeds in 1559 moet hebben plaats gehad. De secretaris-generaal van de Luther se Wereldbond heeft zich in een inter view voor het in Milaan verschijnende geïllustreerde weekblad „Oggi" uitge laten over de verhouding tot de rooms- katholieke kerk en het vraagstuk van de eenheid der kerken. Vraag: Het voor 1962 bijeenge roepen Vaticaanse Concilie zal de mo gelijkheid van de eenheid der christe lijke kerken onderzoeken. Denkt u dat de eenheid onder de huidige omstandig heden mogelijk is of dat zij slechts een vurige hoop betekent? Wanneer deze eenheid mogelijk is, onder welke voor waarden zou zij dan verwerkelijkt kun nen worden? komstige gesprekken is niet te beant woorden. In elk geval zijn „topontmoe tingen" alléén niet voldoende als weg naar de eenwording der kerken, hoe nodig ze ook mogen zijn voor de ver betering van het klimaat. Vraag: Wat zijn naar uw mening de voornaamste obstakels op de weg naar de eenheid der christenen? Antwoord Voor zover wij het zien, zijn de voornaamste dogmatische redenen van de splitsing der kerken leergeschillen in de volgende vraag stukken: a) De betekenis van de bijbel en de uit legging van de Heilige Schrift. b) De kerk en haar rol bij de verlossing. c) De uitwendige leiding van de kerk. d) De positie van de maagd Maria en de heiligen. e) De betekenis van 't recht in de kerk f) De waardering van de medewerking van de mens bij het verkrijgen van het heil. „De last van voortdurend lege kerk banken kan Iemand geestelijk en licha melijk kapot maken". Dit voerde de dertigjarige predikant van de Deense kerkelijke gemeente Kongerslev aan als Antwoord: De eenheid der kerk heeft de grootste kans op verwerke lijking wanneer zij uitsluitend op de waarheid gericht is. Elk streven naar eenheid dat aan de waarheid voorbij gaat is oneerlijk en kan hoogstens tot een schijneenheid leiden. Wat de kerken van elkaar gescheiden houdt, is de kloof die zich voordoet in het begrijpen van de door God geopenbaarde waarheid. De enige manier om deze kloof te over bruggen is dat men aan beide zijden in liefde naar de gescheiden broeders vraagt en dat men in deze liefde en in gehoorzaamheid aan God met inspan ning van alle krachten naar de waar heid tracht. Het is derhalve nu nog te vroeg om over concrete voorwaarheden in het vraagstuk van de hereniging der christenen te spreken. Eerst moeten de kerken elkaar in het principiële vinden. Vraag: Is u van mening dat het bezoek van de aartsbisschop van Can terbury aan Paus Joannes de eerste be tekent in een reeks van „topontmoetin gen" tussen rooms-katholieken enerzijds en orthodoxen en protestanten ander zijds? Antwoord: De vraag naar toe argument voor het plaatsen van een dagbladadvertentie waarin hy zich tot zijn gemeenteleden had gericht. De advertentie luidde: „Pastoor zoekt arbeid in Kongerslev en Kondrup. Ik ben opgeleid om de bijbel uit te leggen en te verklaren (opleiding van zeven jaar) alsmede om mededelingen te doen over de inhoud van het christelijk geloof voor moderne mensen. Zijn er niet ten minste tien tot twaalf gezinnen die mij daartoe kunnen gebruiken? Wij kunnen elkaar daarvoor, geheel naar wens, in privé-woningen of in de pastorie ont moeten. Men wordt verzocht zo snel mogelijk te antwoorden. De oredikant der gemeente". En als naschrift was er aan toegevoegd: „Of is de Pastor luxe?" De Zuidafrikaanse oud-Nederlander dr. Salomon Speelman, die in Amster dam geboren werd en korte tijd geleden in Johannesburg op 80-jarige leeftijd overleed, heeft het grootste deel van zijn nagelaten vermogen bestemd voor de verspreiding van het Joodse geloof in Afrika en Azië. Van dit vermogen dat ongeveer een miljoen gulden bedraagt, is ruim 10.000 bestemd voor de armen van Amsterdam. Dit bedrag zal aan de bur gemeester van Amsterdam worden overgemaakt ter verdeling naar dis cretie. Dr. Speelman liet zijn kostbare post zegelverzameling na aan het Tel Aviv Museum in Israel en zijn bibliotheek aan de Hebreeuwse Universiteit in Je ruzalem. Een deel van het „Dr. Speel man Fonds" zal Joodse wezen in staat stellen, aan de Hebreeuwse Universiteit te studeren. De jaarlijkse nationale oecumenische jongeren conferentie zal dit jaar in het weekeinde van 4 en 5 februari in Schie dam worden gehouden. In samenwer king met. de centrale oecumenische jeugdraad hebben de jongeren uit Rot terdam de organisatie op zich genomen. Men verwacht er meer dan duizend jongelui, gezien de grote belangstelling die er in de afgelopen zomer was voor de internationale zomerconferentie voor de jeugd in Lausanne en de daaruit voortgekomen activiteiten. De conferentie In Schiedam zal zowel een nabetrachting zijn op Lausanne nis een voorbereiding op de oecumenische wereldconferentie aan het einde van dit jaar in New Delhi. Voor de bijeenkomst in Schiedam is als thema gekozen „Spelen met vuur". Het persoonlijk contact, in de vorm van informele discussies, zal een belangrijke plaats in het programma innemen. Een econoom van het nationaal planbureau zal een referaat houden en jongeren van de Rotterdamse Hervormde Jeugdraad zullen met medewerking van ds. Jan Wit een cabaret opvoeren. Zondag is er onder meer een oecumenische dienst in de Grote Kerk van Schiedam. Aan de conferentie is een fototentoonstelling verbonden, onder het motto „Licht en donker in het menselijk bestaan". Naar het zendingscentrum van de ge reformeerde kerken in Nederland mee deelt, wordt het steeds moeilijker om Nederlandse zendingsarbeiders in het zendingswerk in Indonesië te blijven inschakelen, zodat een beroep moet worden gedaan op andere buitenlandse kerken. Uit Indonesië heeft het zen dingscentrum vernomen dat de laatste tijd reeds visa verstrekt zijn aan zen dingswerkers uit Amerika, Australië. Nieuw-Zeeland, Duitsland en Japan. Horizontaal: 1. spel (Fr.), 4. tijdperk, 6. schrijfwerktuig, 9. aanval, 12. duidelijk omschrijven, 16. hoofd van klooster, 17. en anderen, afk., 18. Vrijè Universiteit, afk„ 19. bep. afbeelding, 20. bep. titel, afk., 21, tuingereedschap, 23. koppelriem van jacht honden, 25. bep. getijde. 26. bloedverwant, 27. uitdoven, 29. koud, klam, 30. Mark, afk., 32. bep. onderwijs, afk., 33. zijns inziens, afk., 34. vlaktemaat, 36. element, afk., 38, muzieknoot, 39. het „ik", 41. vooruitstre vend, 42. groente. 44. uitgebreide aanspra kelijkheid, afk., 45. heden, 46. zeer, 48. van u, 49. bep. maand, 51. bep. verzekering, afk.. 53. in m'n in m'n schik, 54. sieraad, 56. aanhechting, 57. Eng. lengtemaat, afk., 58. koraal-eiland. 60. opperste kerkelijk ge rechtshof (kath.), 62. getijde. 64. hulde, 66 rund, 67. muzieknoot, 68. nachtvogel, 69. praal, 72. groente, 74. manuscripten, afk., 75. paling, 76. bijnaam van Eisenhower. Verticaal: 1. iemand zonder eigen mening. 2. tak van andere boom, 3. Verenigde Sta ten (Eng. afk.), 4. landbouwwerktuig, 5, als boven. afk.. 6. bep. kleed, 7. enige. 8. moeilijk, 9. streling. 10. vrouw van Jacob (O. Test.), 11. karakter, wezen, 13. een ogenblik, 14. traag. 15. pol. beweging van voor en tijdens de oorlog, 21. beste deel van varken, 22. koude, 23. jongensnaam, 24. sneeuwschaats. 28. bep. bruggetje. 31. harde beet, 33. inwoner v. bep. provincie. 34. indien. 35. wederhelft, 37. ons aller stammoeder. 38. snelle loop, 39. plaats op Veluwe, 40. bep. orgaan, 43. periode van vijf iaar. 47 kalme. 48. Verenigde Staten (Eng. afk.). 49, dwaas. 50. bep Europeaan 52. op de manier van. 54. houding, 55. bep vruchtb. aarde, 57. hevig. 59 voorzetsel. 61. wenk. 63. tere. dunne. 65. vordering, 68 voormalig Nederl eiland. 70. stoomschip, afk., 71. deel van mast, 72. reeds. 73. kip- penprodukt. Degenen die oplossingen hebben inge zonden op onze grote puzzelreeks met de feestdagen verzoeken wij even geduld te betrachten, gezien onze puzzelredacteur is overstelpt met inzendingen en overwerkt dreigt te geraken. Advertentie zijn als de dood voor Bescherm' Uw «tank hooikoodv _J f. 110 Dit doosje betekent: De heer Ludwig Hamann, voormalig president van het Westduitse district Aurich, die ijverde voor het herstel van de contacten tussen het Noord-Westduitse gebied en Noord-Nederland, is te Norden overleden. Door zijn werk na de oorlog voor her nieuwing van de Duits-Nederlandse betrek kingen kwam de heer Hamann geregeld in Noord-Nederland en pleegde hij dikwijls overleg met de Commissaris der Koning in in Groningen en andere autoriteiten.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4