Zaalsporten uit de nood met hal van ruim 2700 vierkante meter B. en W. van Haarlem hebben het oog op vliegtuighangar HET VEERTIENDE HOLLAND FESTIVAL hebben in het IJmond-schakers Hoogoventoernooi goede kans Totale kosten bedragen ongeveer f 1.500.000 HONECCERS ORATORIUM JUDITH" IN HAARLEM 8 ZATERDAG 21 JANUARI 1961 9 ALS ALLES EN IEDEREEN MEEWERKT i Veel meer velden Financiering Sportcentrum „Tingel-Tangel" speelt in Beverwijk Noors schip binnen gesleept Nieuw Tweede Kamerlid daar willen wij vooral de klemtoon op leggen komt er in de toekomst een sporthal in Haarlem. En als wij schrij ven sporthal, dan bedoelen wij een hal. waar de vele volleyballers, bas ketballers, badmintonspelers, micro korfballers en zaalhandballers trots op kunnen zijn. Het zal een hal wor den die de tegenwoordige accommo datie voor de zaalsporten het Kre- lagehuis verre in de schaduw zal stellen. Nogmaals, als alles en ieder een meewerkt, maar gebeurt dat dan kan men zeggen dat Haarlem voor wat betreft de zaalsporten uit de nood is. En dat is iets waarop men na vele lange jaren van misère haast niet meer heeft durven hopen. Dp raak zit zo. Het college van B. en W. van Haarlem heeft de nood van de zaalspor ten begrepen, maar heeft al vele jaren niets kunnen doen. Nu heeft men een object, dat de nood kan lenigen. In prin cipe heeft men al besloten tot het aan kopen van een „skelet" van een militaire vliegtuighangar uit Engeland. Dat ge beurde via een aannemer uit Gorkum, die voor een firma in landbouwgereed schappen, verf en olie uit die plaats al zo'n skelet leverde voor opslag plaats. Die opslagplaats hebben wjj ge zien. Het skelet van de hal, die dezelfde af metingen zal krijgen als die men in Haarlem hoopt te zien verrijzen, bestaat uit 24 stalen steunen aan beide lange zijden met een tussenbreedte van ruim drie meter. Deze steunen zijn verbonden door evenzovele stalen spanten. De to tale lengte van de hal bedraagt niet minder dan 76 meter ,de breedte 36 me ter... In het licht gebogen dak (11 meter boven de begane grond) is over de gehele lengte een koepel van onbreek baar, van twee zijden schuin opstaand glas. De ruimten tussen het stalen skelet zijn dichtgemetseld met normale baksteen, waarna een hal ontstond (men zie de foto's) waaraan men het oorspronkelijke doel (het 'bergen van vliegtuigen) niet meer kan zien. Nogmaals, de hal dié het gemeentebestuur van Haarlem op het oog heeft -is- zonder meer uitstekend geschikt voor sportieve doeleinden. Ter vergelijking met het Krelagehüis dat de beoefenaren van de zaalsporten in Haarlem altijd als een noodoplossing hebben beschouwd, maar waar men op den duur niet meer buiten kon het volgende. In de beoogde hal kunnen worden uitgelegd 10 volleybal- velden (Krelagehüis 6), of 4 basketbal velden (Krelagehüis 2), of ruim 20 bad- mintonvelden (Krelagehüis 9), of 3 zaal- handbalvelden (Krelagehüis krap 1) of 3 micro-korfbalvelden. Een niet geringe verbetering derhalve. Uiteraard is hierbij geen rekening gehouden met eventuele accommodatie voor toeschouwers. Wil men tribunes neerzetten, dan zal men een geringer aantal velden kunnen uit leggen, maar dat betreft dus alleen wed strijden waarvoor veel publiek wordt verwacht. Op normale competitieavon den kan men eventueel de volle opper vlakte uitbuiten. Ter vergelijking verder nog: het Krelagehüis is ongeveer 60 me ter lang bij een breedte van 20 meter. Uiteraard is nog niet te voorzien hoe men de hal wil inrichten. Daarvoor zijn er nog te veel vraagtekens. Zoals gezegd, het college van B. en W. heeft nog slechts in principe besloten het skelet aan te kopen en men is nog niet verder ge komen. De Dienst van Openbare Werken heeft voorts nog slechts een schets- tekening gemaakt. Eén van de vraagtekens betreft uiteraard en dat behoeft geen opzien te baren de financiering. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen de totale kosten van de be oogde sporthal niet minder dan ander half miljoen gulden bedragen. Dat is in clusief alles dus, ook de kleedruimten voor spelers en scheidsrechters, douche cellen enzovoort, die men bjj de hal denkt aan te bouwen. De jaarlijkse ex ploitatiekosten zullen ongeveer 150.000 bedragen. En dat is voor een gemeente als Haarlem een voorwaar niet geringe last. Wel is het zo dat de hal niet alleen voor de sport zal worden gebruikt. Uiteraard is het een uitstekende ruimte voor het- houden van congressen, beurzen en ten toonstellingen. Weet men die in voldoen de mate aan te trekken, dan zal men de lastenrekening aanzienlijk kunnen terug brengen. Een ander punt van belang is uiteraard: kan en mag men de jaarlijkse lasten van de gemeente met een dergelijk bedrag verhogen enzal men toestemming verkrijgen tot de plaatsing en verdere afbouw van de hal. Nog niet veel mensen hebben kennis genomen van de plannen, maar degenen die het schetsplan zagen en daar waren ook leden van de ge meenteraad onder stonden zonder meer enthousiast tegenover het plan, ook al was er dan enige gematigdheid voor wat betreft de financiële consequenties. Hoofdzaak is voorlopig echter, dat er na al die jaren van grdte-nood-zonder-uit- zicht nu in ieder geval een plan is dat verdient verder te worden uitgewerkt en dat grondige bestudering waard is. Voor de eventuele plaatsing van de hal heeft men nog steeds het oog op het terrein tussen de ijsbaan aan de Klever laan en de Van Riebeeklaan, de plaats waar men al jaren geleden een sporthal gedacht had. Komt de sporthal er, dan ontstaat daar een compleet sportcentrum met badmintonhal (iets zuidelijker), De hal van binnen; in Gorkum opslag plaats, maar wie weet zullen de be oefenaren van de zaalsporten in Haar lem eens in een dergelijke hal basket bal, volleybal of welke „binnensport" dan ook beoefenen. Voor de leden van de Beverwijkse stich ting „Abonnementsvoorstellingen", wordt donderdag 26 januari in het Kennemer theater een cabaretvoorstelling gegeven, met als titel „Hausse, hausse, hoera!". Het optredende ensemble is het cabaretgezel schap „Tingel-Tangel" uit Amsterdam, met als medwerkenden Conny Stuart, Ma rijke en Sieto Hoving en Paul Deen. De muzikale begeleiding is van Wouter De nijs; de teksten en muziek van Marijke en Sieto Hoving, waarvoor Karei Poons verder de choreografische adviezen gaf. Het Noorse motorschip „Boheme", op weg van Avondale naor Pemis, is gister avond door de sleepboten JLSchouwenbank" en „Steenbank" de Nieuwe Waterweg bin nengesleept. Het schip had door een aan varing belangrijke schade aan de voor steven opgelopen. Zinkende De gezagvoerder van hét Italiaanse schip „Rino Esposito" (1.058 ton) heeft meege deeld dat zijn schip zinkende is. Alle sche pen in de nabijheid is gevraagd onmiddel lijk hulp te verlenen. De positie van de „Rino Esposito" is ongeveer 50 mijl ten zuiden van Italië, in de Ionische Zee. In de vacature-wijlen de heer C. P. Ha- zenbosch (A.R.) heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd tot lid der Tweede Kamer de heer J. A. van Benne- kom te Middelburg. De heer Van Benne- kom is directeur van een kweekschool. JEUGDSCHAAK IN NIEUWE BANEN Dat het jeugdschaak de laatste tijd de bijzondere aandacht heeft van de Noord hollandse schaakbond is opnieuw over duidelijk gebleken. De bond streeft er naar de jeugdleden van de verschillende clubs met elkaar in contact te brengen. Een daartoe strekkend voorstel is door de heer F. H. Piët, jeugdleider van de N.H.S.B. aan de besturen van De Pion (Castricum), VVV (Alkmaar), Lasker (Uitgeest), Pat Mat (Beverwijk), De Pion (Wormerveer) en Weenink (Beverwijk) toegezonden. Het ligt in de bedoeling alle tientallen in één zaal tegelijk te laten spelen. Als leeftijd geldt dat de spelers op 31 augustus nog geen 17 jaar mogen zijn. De bedoeling is dat iedere vereniging één of twee ronden organiseert, zodat het werk wordt ver spreid, terwijl Pat Mat en Weenink de laatste ronden krijgen toebedeeld. De wed strijden starten in februari met als eind datum april. JAARVERGADERING VAN PLUIMVEEVERENIGING De leden van de Kennemer Pluimvee Vereniging (K.P.V.) hebben vrijdagavond in café „Sport" te Beverwijk de jaarver gadering gehouden. Verslag werd uitge bracht over de onlangs gehouden Holland show, die ook financieel een succes blijkt te zijn geweest. De voorzitter van de ten toonstellingscommissie, de heer C. M. Bos, was zeer dankbaar voor de hulp van vele leden. De Kennemer Pluimvee Vereniging is weer op de goede weg en kan zich op maken om het volgend jaar het veertig jarig bestaan te vieren. Het bleek dat het ledental was gegroeid tot 65. De financiële toestand van de af deling is iets ongunstiger dan het vorig jaar, doch er was toch nog een voordelig saldo. IEV VOETBALT TEGEN SPAARNDAM Zondag voetbalt in Velsen-Noord ook nog IEV tegen Spaarndam om twaalf uur op het sportpark „Rooswijk". IEV komt in het veld met: J. Jansen; H. Vendel en W. Castricum; J. Fijen, P. Persijn en P. Bak ker; J. Duin, W. Buur, J. Korver, J. de Reus en H. de Reus. In het Internationaal Cultureel Centrum in het Vondelpark In Amsterdam heeft de heer Peter Diamant donderdag enige over het algemeen nog globale mede delingen gedaan over het veertiende Holland-Festival, dat van 15 juni tot 15 juli gehouden wordt. Er waren vooral in de sector toneel nog buitengewoon veel open plaatsen in het overzicht. De heer Diamant deelde mede dat het dagelijks be stuur is uitgebreid met de Rotterdamse wethouder mej. mr. J. Zeelenberg. In het vorige festival is een totaal van 98 concerten en opvoeringen in Amsterdam en Den Haag-Scheveningen bezocht door bijna 86.500 bezoekers (in 1958 77 manifestaties, 80.000 bezoekers). Deze vooruitgang zou groter zijn geweest, indien de toeneming der manifestaties zich niet had afgespeeld in kleinere concertzalen en schouwburgen. Buiten de vaste manifestaties als het Internationaal Orgelconcours te Haarlem en het Internationaal Beiaardconcours te Hilversum werden nog eenentwintig op voeringen en concerten in andere steden van ons land gegeven (naast Den Haag en Amsterdam). Het Nederlandse aandeel in dit festival was zeer groot. Het bezoek der buitenlandse journalisten liep iets terug omdat het programma van 1960 geen spec taculaire evenementen bevatte als 1958 en 1959, toen Schönbergs opera's en Haydns herstelde „II Mondo della Luna" grote trekpleisters bleken. De belangstelling van de buitenlandse omroepen steeg daaren tegen in belangrijke mate: 14 Europese radiostations zonden in totaal 87 festival programma's uit (in 1959: 12 stations met 73 programma's). De Nederlandse omroep verenigingen zonden 40 Holland Festival programma's uit. TONEEL Wat het toneel betreft kon de heer Dia mant nog geen definitieve mededelingen over buitenlandse deelname doen. Wel zijn er onderhandelingen gaande met een angelsaksisch ensemble en een toneelge zelschap uit Athene; het laatste om hier eventueel enige Griekse tragedies op te voeren. In Delft zal de Nederlandse Co- medie weer de Elckerlyc-traditie hand haven. De Nederlandse toneelmanifestatie zal dit jaar dan worden „De Kaukasische Krijtring" van Bert Brecht, in een ver taling van Gerrit Kouwenaar, onder regie van Richard Flink en met decors door Johan Greter. Voorts wordt onderhandeld met groepen uit Israel, Frankrijk en Oos tenrijk. BALLET Wat de balletkunst aangaat: er zijn be sprekingen met het ballet uit Straatsburg (met Marjorie Tallchief en George Skibine) en met het operaballet uit Keulen, maar deze zijn nog niet in een definitief stadium gekomen. Het Nederlands Ballet zal met een geheel nieuw programma komen en o.m. „De Houten Prins" van Bartók bren gen. Voorts komt het Pools Volksdans theater „Mazowsze". Men wil in ieder ge val afwijken van het gangbare repertoire van reizende en beroemde troepen. De officiële opening van het Holland Festival heeft dit jaar plaats te Den Haag, met een concert door het residentie orkest. Op die avond zullen door de burgemeester van Amsterdam en Den Haag als gasten een aantal binnen- en buitenlandse burge meesters worden uitgenodigd, waaronder burgemeesters van steden, waar ook fes tivals worden gehouden. Het concert wordt gedirigeerd door Willem van Otterloo met als pianosolist Hans Henkemans. Dit is het eerste van een viertal concerten door het Haagse orkest. CONCERTEN Het tweede concert van het Residentie- Orkest staat onder leiding van Joseph Krips; Pierre Fournier (cello) is dan solist. De Zweedse dirigent Sixten Ehrling, be kend om zijn ijveren voor moderne muziek, dirigeert het derde, waarbij de vioolcon certen van Vivaldi en Sjostakowits (eerste uitvoering in Nederland) worden gespeeld door Leonid Kogan. Het vierde tenslotte wordt geleid door de Pool Stanislaw Skrowaczewski met als solist de jonge Amerikaanse pianist Malcolm Frager, win naar van het Concours Reine Elisabeth 1960. Het Concertgebouworkest geeft vier con certen, waarvan het eerste en het laatste in de Kurzaal worden herhaald. Otto Klemperer dirigeert in het eerste Mahlers negende. Momenteel schijnt hij weer in goede conditie te zijn, een verheugend feit na zijn baisse tijdens de Festwochen te Luzern. Bernard Haitink dirigeert het tweede concert, dat tevens slotconcert is van de op 20 september te Haarlem door het N.Ph.O. ingezette viering van het 50- jarig bestaan van het Genootschap van Nederlandse Componisten; het Amster dams toonkunstkoor verleent zijn mede werking en het programma bestaat geheel uit Nederlandse werken; de georkestreerde delen uit de „Missa in Die Festo" van Diepenbrock (nog slechts één maal uitge voerd, te Maastricht), het pianoconcert van Pijper met als solist Hans Henkemans, de Variationi van Kees van Baaren en drie liederen op teksten van Tagore voor so praan en orkest van Jan van Gilre; ten slotte de eerste symfonie van Guillaume Landré. Het derde concert staat onder lei ding van Pierre Boulez, die tijdens het seizoen 1959-1960 bij het Concertgebouw orkest inviel voor Hans Rosbaud. Antal Dorati dirigeert in het vierde concert Bar- tóks „Burcht van Hertog Blauwbaard" met Helga Pilarczyk. Het Radio Filharmonisch Orkest levert te Amsterdam een bijdrage onder Eugen. Jochum met Beethovens Missa Solemnis en. geeft te HAARLEM onder Jean Fournet Honeggers oratorium „Judith", Het Rotterdams Filharmonisch Orkest onder Eduard Flipse speelt te Rotterdam met als solist Theo Bruins in Schönbergs piano concert. Schönberg staat opnieuw in de belangstelling (tien jaar geleden over leden), evenals in het Edinburgh Festival, dat is toegetreden tot de Association des Festivals Européens. KOORSECTOR In de koorsector is er de traditionele Hohe Messe door de Ned. Bach-Vereniging onder dr. Anthon van der Horst te Naar- den, alsmede het concert in de St. Jans- kerk te Gouda. Het Groot Omroepkoor der N.R.U. onder Anton Krelage geeft een a-capella concert (werken van Schüts, Sweelinck, Escher en Poulence) in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Onderhandelingen zijn gaande over kooruitvoeringen van Bertus van Liers „Hooglied" (1849), Rossini's „Petite Messe Solennelle" voor vier solisten, kleinkoor, twee vleugels en orgel, Schönbergs Jakobs- Ieiter (WDR-orkest en koor onder Rafael Kubelik), waarvan de première op 16 juni in de Wiener Festwoche zal gaan. OPERA In de operasector brengt de Nederlandse Opera onder Alexander Kranhals de Ne derlandse première van Hector Berlioz' „Benvenuto Cellini" (1837) en voorts her halingen van Verdi's „Simone Boccanegra", welke in februari in première zal gaan, onder leiding van Antal Dorati, die tevens de regie zal voeren. Zijn dochter verzorgt de decors en de kostuums. Puccini's „Tu- randot" wordt herhaald onder Francesco Molinari Pradelli, waarbij de hoofdrollen worden vertolkt door Marijke van der Lugt en Hans Kaart. De bezetting zal ge heel Nederlands zijn. Een ensemble ad hoe brengt onder de naam Festival Opera Mozarts „Le Nozze di Figaro" met het Residentie-Orkest en het Nederlands Kamerkoor onder Carlo-Maria Giulini met als gravin Claire Watson en daarna Elisa beth Schwarzkopf, voorts Teresa Berganza, Stefania Melagü, Graziella Sciutti, Mimi Aarden (Marcellina), de graaf is Hermann Prey, Giuseppe Taddei zingt de Figaro, voorts Joseph Rouleau en Frans Vroons als Basilio. In totaal worden hiervan acht voorstellingen gegeven. Regie: Maurice Sarazzin; decor en kostuums uit Aix-en- Provence. Onderhandelingen zijn nog gaande voor een hedendaagse opera, te geven door een buitenlands gezelschap. Teresa Berganza en Hermann Prey geven ieder nog liederenavonden. KAMERMUZIEK Kamermuziekconcerten worden gegeven door Antonio Janigro's Solistes de Zagreb, het Hilversumse kamerorkest Benenetto Marcello onder Willy Busch en het Ned. Kamerorkest (met een kwartet van Schön berg) onder Szymon Goldberg met Annie Fischer in twee Mozart-concerten voor piano. Bijzondere manifestaties zijn de inter nationale harpweek op initiatief van Phia Berghout, thans voor het eerst het slot concert in festival-verband. Als van ouds voorts het harmonie- en fanfare-korpsen concert in de Kurzaal, het Internationale Orgelconcours te Haarlem van 3 t/m 7 juli en het Internationale Beiaardconcours te Hilversum van 10 t/m 14 juli. sportpark (iets noordelijker), sportvelden Kleverlaan, ijsbaan en zwembad. De plannen zijn in een pril stadium. Pas volgende week bijvoorbeeld zal het dage lijks bestuur van de Haarlemse sportraad ze bezien om advies te kunnen uitbren gen aan 't college van B. en W.,maar laten wij hopen dat binnen afzienbare tijd de plannen verwezenlijkt kunnen worden, opdat de nood op zaalsportgebied ge lenigd kan worden in Haarlem. Waarbij wij dan nog willen opmerken dat het ook te hopen is dat de hal er staat en dat zal men ongetwijfeld als streef datum willen nemen als de vergun ningen afkomen voor de verbouwing van het Krelagehüis een verbouwing waardoor de zaalsport zeker één seizoen geheel zonder „onderdak" zou komen te zitten. De voorzijde van het 36 meter brede gebouw, dat in Gorkum dienst doet als opslagplaats, maar dat in Haarlem zo uitstekend als sporthal dienst zou kunnen doen (foto boven). Het zijaanzicht van de in totaal 76 me ter lange hal, waarvan het „skelet" afkomstig is van een vroegere militaire vliegtuighangar (foto onder). dere speler een fraaie positie te ver knoeien. Niettemin blijft hij nog steeds tot de favorieten behoren. W. Steeman speelt teveel remisepartijen om naar de eerste plaats mee te dingen terwijl Rodenberg nog steeds vergeefs naar de goede vorm zoekt. De Pat Matter v. Voorst Vader is in groep 5 onstuitbaar in zijn opmars naar de eindoverwinning. Met 6lls uit 7 stelt hij de andere IJmondspelers J. C. de Haas (41/» uit 7); Koomen (5Vt uit 7) en van 't Hoff (l'/i uit 6) nog in de schaduw. Na een uitstekende start is de Santpoor ter W. Kievit in groep 6 door twee neder lagen teruggevallen. Tot de prijswinnaars zal hij met 4 uit 7 vermoedelijk nog wel gaan behoren. De Beverwijker J. van Vuuren moet met ll/i uit 7 een beschei den positie innemen. De oud-IJmuidenaar G. Boerrigter heeft in groep 7 de laatste ronden nogal eens een steek laten vallen en staat nu op precies 50 percent. In groep 8 komen vijf spelers uit deze omgeving uit. Van hen brengen B. v. d. Veen (Weenink) met 6 uit 7 en A. van Maanen (Kijk Uit) met 5Vt uit 7 zeker een prijs mee naar huis. De IJmuidenaar Kuiper is teruggevallen terwijl de Bever wijker J.Mallien ook geen hoge ogen meer kan gooien. Met twee remises blijft J. H. Kruijer nog net vrij van de laatste plaats in de afdeling. Zaterdagmiddag om 13.30 uur begint de achtste ronde en zondagmorgen om 9.30 uur de laatste ronde. Er wordt gespeeld in het Kennemer Theater aan de Zee- straal De schakers uit de IJmond hebben uiteraard niet allemaal even goede pres taties geleverd in het Hoogoventoernooi. Met nog twee ronden voor de boeg zijn er echter diverse spelers die nog uitste kende kansen maken om aan het einde van het toernooi onder de prijswinnaars te vallen. Behalve Th D. van Scheltinga, tegen woordig in Beverwijk wonend, 2ijn in de lagere groepen een aantal spelers die sterk de aandacht trekken. Dat is b.v. het geval met H. Bosscher uit Santpoort die in reserve-groep B uitstekend kan meeko men. Met een score van 50 percent neemt hij een goede plaats op de rangschikking in. De kans bestaat nog steeds dat hij zich bij de drie hoogstgeplaatsten zal we ten te scharen. In 2A komt de Pat Matter M. P. Suiker uit. Met vijf gewonnen partijen en twee nederlagen bezet hij de gedeelde tweede plaats. In een groep met spelers als Pav- ïóvic, De Graaff en Bouma mag dat een bijzonder fraaie prestatie genoemd wor den. De Mid-Kennemerland kampioen K Steijn zit nog volop in de running in 2B Zijn kans op de eerste plaats is wel ver keken nu de Westduitser Rhodin met 6 uil I een onwrikbare positie op de ranglijst heeft ingenomen. Met 3V2 uit 6 en een gun stig staande afgebroken partij dingt hij echter nog steeds mee naar de tweede plaats. In 4A zijn de IJmonders door drie spe lers vertegenwoordigd. Van hen doet op het ogenblik P. Tijssen (Pat Mat) behoor lijk mee. Vermoedelijk zal hij geen be slag kunnen leggen op de eerste plaats maar een eervolle rangschikking lijkt waarschijnlijk. C. J. Gordijn (Kijk Uit) reeft zijn fraaie kansen op de eindover winning in de beide laatste partijen danig verknoeid. Tweemaal bouwde hij een ge wonnen positie op. Eenmaal liet hij zich de halve winst afnemen als gevolg van een slordige uitvoering van een eindspel en de tweede maal vergat hij de beslis sende stoot te plaatsen in de beginfase. Toen ging het verder bergafwaarts en ver dween zelfs nog de halve winst. De Sant poorter Blansjaar heeft het zoet der over winning nog niet mogen smaken maar neemt met vijf gelijke spelen toch een redelijke positie in. G. Maas speelt in 4B weer zijn dikwijls onnavolgbare spelletje. Een verloren staande partij weet hij te winnen door tijdsoverschrijding van de te enstander om even later tegen een an- Bij de Velser politie leeft men met hart en ziel mee met de schaakprestaties van de agent K. Steyn die het in het Hoogoventoernooi steeds beter begint te doen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9