Moskou stelt twee Amerikaanse RB-47-piloten in vrijheid Kennedy gaf het nieuws in zijn eerste personderhoud HET WEER Santa Maria koerst naar Angola Portugese torpedojagers bewaken Afrika's kust Eet nu lamsvlees Minister Van Aartsen heeft de 2500 extra woningen verdeeld Première voor de televisie Martin Bateau is vrij zeker winnaar Amsterdam voteert twintig miljoen Staalstudie-Stichting protesteert bij minister Nieuw bibbergeval in Voorthuizen Ml Superslagerij De IJmond DONDERDAG 26 JANUARI 1961 46e JAARGANG NUMMER 72 BALANS-OPRUIMING BONTMANTELS 20-50% KORTING b.v. Chin. Persianer, lang v.a. 165. VICOMA N.V. 's Nachts strenge vorst Rallye Monte Carlo 'tijoreijou vutj! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Verbreding IJmuider haven - ■Hfe. Drie doden in mijn bij Kerkrade Het woord is aan H. SPEE Hoogovens zou afspraak niet zijn nagekomen In de krant van heden: Totaal 1000 woningen voor Noordholland Voor wintersport naar Zandvoort Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) WASHINGTON In het gloednieuwe en kleurige auditorium van het State De partment heeft president Kennedy een persconferentie gegeven, die klonk als een klok. Het was stellig een bewijs van zelf vertrouwen, dat de president had toege staan dat zijn antwoorden rechtstreeks door de televisie mochten worden overge bracht naar de huiskamers van zijn land genoten. De jonge president, die zijn ge dachten voortreffelijk weet te formuleren, betrachtte de vereiste omzichtigheid, en beging geen enkele blunder. Zelfs de be kwaamste staatsman kan evenwel een ant woord minder gelukkig formuleren en som migen twijfelen daarom of het verstandig is dat Kennedy blijkbaar besloten heeft van deze publiciteit zonder noodrem een gewoonte te maken. Slechts eenmaal versprak de president zich toen hij zei, dat hij, de kernexplosies einde maart wil de hervatten, doch iedereen wist wat hij bedoelde: een hervatting van de conferen tie over dit onderwerp. Een record-aantal van 418 journalisten was bij deze première aanwezig. De zaal leende zich uitstekend voor kleurenfoto's voor Amerika's glanzende tijdschriften. De zijkanten van het achterdoek waren fel blauw, het midden crème. De goedgekle- de Kennedy, in een donkerblauw pak, stak hoog boven de lessenaar uit. Zijn witte overhemd deed zijn gebruinde gezicht ex tra uitkomen. Enkele malen gaf de pre sident blijk van een droge humor, die zijn gehoor zeer waardeerde en miljoenen, die Kennedy op de televisie hebben ge zien, zullen trots zijn op het uitstekend debuut van hun nieuwe president. Het grote nieuws, dat Kennedy op zijn eerste persconferentie kon meedelen be trof de vrijlating van twee Amerikaanse piloten van de door de Russen neerge schoten RB47. Deze vrijlating ruimt vol gens de president een ernstig obstakel uit de weg voor vreedzame betrekkingen tus sen Amerika en de Sovjet-Unie. Kennedy deelde tevens mede dat hij had verordonneerd dat vluchten over Russisch gebied zoals van de U-2 niet zouden wor den hervat. Hij omzeilde een aanwoord op de vraag of er verband bestond tussen de vrijlating van de twee piloten en zijn order de U2-vluchten niet te herhalen. Hij onderstreepte echter dat de Sovjet- Unie volkomen op de hoogte is van de Amerikaanse opvatting dat de RB47 het Russische grondgebied niet heeft geschon den. Hij zei dit niet met zoveel woorden, doch de wereld zou het feit, dat de twee RB47-piloten werden vrijgelaten, doch Po wers, de piloot van de U2 nog wordt vast gehouden, de indruk kunnen krijgen, dat ook de Sovjet-Unie een onderscheid maakt tussen de actie van de RB47 en de U2. Kennedy karakteriseerde de toon van het gesprek van de Amerikaanse ambassa deur met Kroesjtsjev als vriendelijk. Nog geen tapgesprek De vrijlating van de piloten hield vol gens Kennedy evenwel geen verband met de voorbereiding van een ontmoeting met Kroesjtsjev. Er bestaan op dit moment trouwens geen concrete plannen voor een direct gesprek tussen Kroesjtsjev en Ken nedy. Toen gevraagd werd of Kroesjtsjev wel kom in Washington zou zijn, mocht hij in maart wederom naar de U.N.O. ko men, zoals de Londense Times en de New York Post verwachten, antwoordde de pre sident dat hij officieel niets over zulk een plan vernomen had en dat hij het daarom beter acht af te wachten. Kenne- Advertentie Wilhelminapark 17 - Haarlem-Z. Telefoon 19056 Verwachting tot morgenavond: Droog weer en over het alge meen weinig bewolking. In de nacht en ochtend matige tot strenge vorst. Morgenmiddag overwegend lichte vorst. Zwak ke tot matige, later aan de kust krachtige wind tussen oost en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. lijk wenst de Amerikaanse president pas een gesprek op het hoogste niveau, wan neer Amerika's positie in diverse proble men nader is uitgewerkt. Kennedy's rege ring is druk in de weer ten aanzien van allerhande onderwerpen haar koers te be palen. v De vragenstellers over de werkloosheid en het wegvloeien van goud verwees de president naar zijn boodschap over de toe stand des lands, die hij maandag voor het Congres zal uitspreken. Deze rede kan men vergelijken met de troonrede in an dere staten. Ook voor de conferenties over een stop zetting van de kernexplosies en de ontwa pening zijn nog voorbereidingen nodig. Vandaar dat de Amerikaanse regering heeft voorgesteld de besprekingen over de kernexplosies pas te doen beginnen einde maart, in plaats van begin februari. Maurice Martin en Roger Bateau, die na aankomst in Monaco het voorlopige alge mene klassement aanvoerden, kan de eind overwinning in de dertigste Rallye Monte Carlo vrijwel niet meer ontgaan. De Franse Panhard-equipe volbracht ook de slot- klassementsproef, die vandaag op het moeilijke stratencircuit werd gereden. Martin liet zich volkomen begrijpelijk in die proef, waarin hy eigenlijk niets meer te winnen doch alles te verliezen had, niet verleiden tot een prestige-duel. Slechts indien er bij de na-controle van het klassement fouten worden ontdekt, kan de equipe uit Nice de eerste plaats in de eindrangschikking nog missen. Aangezien nog niet alle races zijn ge reden, is nog niet bekend of Loffler-Walter de tweede plaats heeft behouden. Dat is echter gezien de achterstand van de Finse Skoda-equipe Keinane-Eklund, die in het voorlopige klassement derde stond, even eens vrijwel zeker. (Voor het overige nieuws betreffende de Rallye van Monte Carlo zié pagina 15). Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM'TEL. 1223596 De gemeenteraad van Amsterdam heeft thans besloten een krediet beschikbaar te stellen van 20 miljoen als voorlopige bij drage in de kosten van de werkzaamheden die nodig zijn voor de verbetering van de toegang tot het Noordzeekanaal. Het plan is, zoals bekend de havenmond in IJmuiden te verbreden en geschikt te maken voor zeeschepen van 75.000 ton. Met de uitvoering van de daartoe nodige werken is intussen begonnen. Het rijk zal in de kosten, die nog niet definitief bekend zijn, voor ongeveer tweederde en Amster dam voor ongeveer éénderde bijdragen. Ook de provincie Noordholland zal een deef der kosten betalen. De Verenigde Staten wensen via de U.N.O. rijst, mais en poedermelk naar Kongo te zenden om daar een hongers nood te voorkomen. Indien communistische Chinezen Amerikaans voedsel willen aan vaarden, zou dat ook overwogen kunnen worden, doch, daar China nog voedsel uitvoert naar Cuba en Afrika en daar Peking, waar men zeer anti-Amerikaans gezind is, wellicht geen hulp van Washing ton wil aanvaarden, is dit probleem enigs zins academisch. Over Laos sprak Kennedy op een min der bekrompen manier dan zijn voorgan ger. Hij sprak de wens uit dat het land een vreedzame, onafhankelijke staat zou zijn, waar Oost noch West de lakens zou den uitdelen. Nu Amerika's betalingsbalans zorgen wekt, pogen diverse groepen van de in dustriëlen, arbeiders en boeren verande ring te brengen in de wet op wederzijdse handel. Aan Kennedy werd gevraagd wat hij hiervan dacht. Hij kende deze groepen wel het recht toe gehoord te worden, doch hij wees erop dat de handelsbalans de laatste jaren steeds in het voordeel van Amerika is geweest. Dat het congres on der de indruk zal komen van diverse pres siegroepen, mag men niet uitsluiten, doch de regering lijkt in dit eerste stadium niet geneigd door middel van importbe perkingen de betalingsbalans te corrige ren. De advertentiecampagne in Ameri kaanse bladen heeft echter wel enige on rust verwekt bij buitenlandse waarnemers te Washington. Oprechte wens MOSKOU (Reuter/UPI) Het Russi sche persbureau Tass heeft in zijn ver slag van Kennedy's persconferentie de voornaamste punten genoemd, maar sprak niet over het voedselaanbod aan China. In zijn bericht over de vrijlating van de twee Amerikaanse vliegers zei Tass, dat het besluit van de Russische regering is ingegeven „door een oprechte wens om een nieuw tijdperk in de Amerikaans- Russische betrekkingen in te luiden". SCHIPHOL In een snijdend koude wind stapten in het holst van de afgelopen nacht op een uithoek van het vrijwel uit gestorven en donkere platform van Schip hol de twee Amerikaanse vliegeniers, die gisteren door de Russische regering uit hun gevangenschap ontslagen zijn, haastig over van het lijntoestel der K.L.M. uit Moskou in een gereedstaande Constella tion van de Amerikaanse luchtmacht met bestemming New York. Indien niet pre sident Kennedy zelf de vrijlating van deze beide mannen enkele uren tevoren offi cieel bekend had gemaakt, zou niemand er iets van hebben gemerkt. Het nieuws werd tegen middernacht we reldkundig. De beide Amerikanen hadden toen reeds boven de Atlantische Oceaan moeten zijn, maar de K.L.M.-machine uit Moskou, een Electra, kreeg vertraging. De beide Amerikanen, Freeman B. Olm- stead en John. R. McKone, waren met vier andere leden van de bemanning op 1 juli van het vorig jaar door Russische jagers met hun RB-47 toestel boven de Barentszee naar beneden geschoten en ge vangen genomen. De Electra kwam niet zoals gebruike lijk voor de aankomsthal aanrijden, doch bieef in een verre uithoek staan. Terwijl de andere passagiers nog in het toestel moesten blijven, traden de twee Ameri kaanse vliegers naar buiten met twee be geleiders, vermoedelijk leden van de Ame rikaanse ambassade te Moskou. De Con stellation van de Amerikaanse luchtmacht waarin de beide vliegers met hun bege leiders verdwenen nog voor iemand hen kon aanspreken was uit Wiesbaden, waar een Amerikaanse luchtbasis is, naar Schip hol gevlogen. SAN JUAN (UPI) Het hoofdkwartier van de Amerikaanse marine vóór hét Caraibische gebied in San Juan op Porto Rico, heeft gisteren een boodschap van de gezagvoerder van een Amerikaans patrouillevliegtuig ontvangen, die met de gekaapte Santa Maria contact heeft gehad. De Portugese rebel Galvao had de piloot meegedeeld, dat hij op weg is naar de Portugese kolonie Angola aan de westkust van Afrika. Kapitein Galvao had daarbij geweigerd koers te zetten naar San Juan. Wel had hij zich bereid verklaard op de Santa Maria Amerikaanse of andere dan Spaanse en Portugese autoriteiten te ontvangen. Voorts had de kapitein gezegd dat hij de passagiers zo spoedig mogelijk en zonder letsel aan land wenst te zetten. Volgens de boodschap van de Amerikaanse piloot is de koers van het schip ongewijzigd. Het vaart zuid-zuidoost naar de Westafrikaanse kust met een snelheid van vijftien knopen. Uit Lissabon zyn gisteren twee snelle torpedobootjagers van de Portugese ma rine vertrokken om de bewaking van de Portugese eilanden in de Atlantische Oceaan te versterken, daar het niet on mogelijk schijnt dat de Santa Maria zal trachten bij een dezer eilanden te meren. Gisteren heeft ook een Portugees fregat uit Lissabon met onbekende bestemming zee gekozen. De beide jagers, van de Nep tune-klasse, zullen naar de Kaap Ver- dische eilanden gaan, die voor de Afri kaanse kust ter hoogte van Portugees Gui nea liggen. WILLEMSTAD (ANP) Rebellenleider Henrique Galvao is in Willemstad op Curasao aan boord van de Santa Maria gegaan. Hij was vorige week vrijdag per vliegtuig op dit eiland aangekomen. Gal vao bezat een door Venezuela uitgegeven vreemdelingenpaspoort. De ex-kapitein gaf bij zijn aankomst in Willemstad een valse naam op en bracht de nacht van vrijdag op zaterdag door in het hotel El Curagao Intercontinental. Hij was in het bezit van een retourbiljet. Alles had een normaal aanzien zodat er geen verdenking tegen hem gekoesterd werd. De Portugezen, die hem in het hotel bezochten, zaten kennelijk in het complot. De politie op Curagao onderzoekt thans hoe hij aan boord van de Santa Maria ge komen is. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den HM Li* sijs X xx':- Haag heeft voorts meegedeeld dat Portugal de Nederlandse regering heeft verzocht samen met de Verenigde Staten en Groot- Brittannië deel te nemen aan de opsporing v»n het passagiersschip. De Nederlandse règering hëëft zich hiertoe bereid ver klaard, aldus de woordvoerder. Te Washington zóng men ten aanzien van het Portugese schip gisteren enige tonen lager dan daags tevoren. Eerst heette het dat de Amerikaanse marine opdracht had gekregen zich aan boord van het schip te begeven, doch Kennedy maakte bekend dat deze opdracht niet meer van kracht is. De Amerikanen zouden het schip echter blijven volgen, daar het leven van de Amerikaanse opvarenden op het spel zou kunnen staan; het schip behoort bovendien tot een land, waarmede Amerika bevriend is. Gedurende het laatste etmaal is men te Washington echter gaan beseffen, dat het niet zeker is of dit wel een geval van zee roverij is. Bovendien maakte de Sovjet- Unie aanstalten munt uit het incident te slaan door er op te wijzen, dat de NAVO- bondgenoten steun verlenen aan een dic tatoriaal geregeerd land, welks koloniale politiek zeer ongunstig bekend staat. LISSABON (UPI) De Portugese rege ring heeft woensdag een verschijningsver bod opgelegd aan het oppositionele dagblad Republica in Lissabon, wegens de houding die dit blad ten aanzien van de gebeurte nissen op de Santa Maria heeft aange nomen. Het Portugese passagiersschip Vera Cruz (21.765 ton) dat thans in Rio de Janeiro ligt is niet naar Santos vertrokken „wegens een defect in het koelsysteem". Het op onthoud werd geschat op 24 uur. Drie mannen zijn, voorzover bekend, be dolven toen een pijler van de mijn Willem Sophia in Kerkrade over een lengte van Zes meter instortte. Het lichaam van één der slachtoffers, een jongeman van 18 jaar uit Bocholtz, is geborgen. Chinees spreekwoord: Men meet de torens naar hun schaduw, en de groten naar hun benijders. Advertentie Heerljjk, voedzaam en gezond. LAMSBORST 1.38 per 500 gram CARBONADE 1.58 per 500 gram MAGERE LAPPEN 1.98 per 500 gram Prima gemest KALFSVLEES 2.38 per 500 gram ONZE WEEKENDRECLAME VOOR DE BOTERHAM 100 gr. GELDERSE HAM QA 100 gr. PEKELVLEES Cl PLEIN 1945 IJMUIDEN Naar men ons van de zijde van de Staalstudie-Stichting te Rotterdam mee deelt wordt vandaag bij de minister van Economische Zaken een protest ingediend tegen de uitbreidingsplannen Van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens te IJmui den. Dit protest richt zich, naar men ons uitdrukkelijk verzekerde, niet tegen de uitbreidingsplannen als zodanig, maar wel tegen het feit dat Hoogovens een afspraak niet zouden zijn nagekomen. De afspraak namelijk dat Hoogovens in haar uitbreidingsplannen niet zou opnemen de produktie van niet-platte produkten, zo als draad en betonijzer. Deze laatste pro dukten zouden juist door het nieuwe be drijf op Rozenburg worden gefabriceerd. Hoogovens, zo zei men ons, zou zich hebben verbonden uitsluitend platte pro dukten als scheepsplaat te vervaardigen. Deze week heeft zich op de Prinses Wil- helminaschool in Voorthuizen opnieuw een geval van de vreemde „bibberziekte" voorgedaan, nu bjj een leerling uit de zesde klas, in welke klas tot dusver geen enkel geval was geconstateerd. De be trokken leerling vertoonde dezelfde symp tomen als destijds in november 1960 kinderen uit derde klas. Het handschrift werd door het bibberen van het kind on leesbaar terwijl de leerling ook last had van slaap en duizeligheid. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 9 In de Vishal en op zee9 Toch Is Het Zo11 Feuilleton H Beeldverhalen 11 Horen en ZienH Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. Van Aartsen. heeft thans de 1250 premiewoningen en de 1250 woningwetwoningen, waarmede het aantal te subsidiëren woningen voor 1961 is ver hoogd, over de provincies verdeeld, n.l. Groningen 150, Friesland, 150, Drente 150, Overijsel 150, Gelderland 200, Utrecht 150, Deze foto zou men als motto kunnen meegeven: „Voor wintersport naar Zandvoort". De badplaats, die voor namelijk bjj warme, zomerse dagen in het nieuws is, draagt blijkens deze foto ook de wintersport een goed hard toe. De Rotonde is onder water gezet en de ijzige vorst zorgde voor de rest. IJspret met gezicht op de zee: wellicht een unicum in ons land. Noordholland 300, Zuid-Holland 500, Zee land 50, Noord-Brabant 450 en Limburg 250, totaal 2500. De minister heeft de provinciale bestu ren verzocht deze woningen vooral te bezigen voor het benutten van ongebruikte bouwcapaciteit. In de provincies Friesland en Zeeland zou wellicht tegemoet gekomen kunnen worden aan eventuele bijzondere behoeften, die ontstaan bij de vrijwillige liberalisatie van de Woonruimtewet in een aantal gemeenten. Eind december 1960 had de minister reeds een gedeelte van het aantal in 1961 te subsidiëren woningen over de provincies verdeeld. Thans heeft de minister als aan vulling daarop nog 5000 premiewoningen toegewezen, te bouwen door woningbouw verenigingen onder gemeentelijke garantie. Groningen krijgt hiervan 310, Friesland 260, Drente 300, Overijsel 360. Gelderland 450, Utrecht 290, Noordholland 700, Zuid- Holland 1110, Zeeland 100, Noord-Brabant 730 en Limburg 390, totaal 5000. Deze woningen kunnen ter beschikking komen van woningbouwverenigingen in gemeenten met een erkende behoefte aan woningen, waarin niet op andere wijze kan worden voorzien.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1