Santa Maria vervolgt haar reis Ut HET WEER Ontmoeting met Portugese jager morgen verwacht Kroesj'tsjev ontketent vriendschapsoffensief I IJs stagneert scheepvaart Abbas nodigt Soekarno uit Heerlijke Loempia's Bedolven mijnwerker kon worden gered Kennedy begroet vrijgelaten vliegers Twee woningen in de hoofdstad uitgebrand Gunstig advies over grafische C.A.O. Volgende week de elfstedentocht? Helderse kotter kreeg net in de schroef Brits vrachtschip aan de grond me muftma vejoreijou êiuj! VRIJDAG 27 JANUARI 1961 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 73 Zwaan kleef aan Passagiers KOMPLETE UITRUSTINGEN Invallende dooi =P0RTUGA Azoren Madeira Kaapverdische Eil zGuinèa SaoiTom zambique Zaterdag: HAZENBERG „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. „Luchtbrug" naar Ameland In de krant van heden: 75 ct. en 85 et. per stuk Automatiek DEKKERS Het woord is aan Vauvenarges: Nederlandse UNO- vertegenwoordiger sprak met Hammarskjoeld LANGE SUÈDE- EN NAPPA MANTELS Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Pamiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Bij de instorting in de mijn Willem So phia in Spekholzerheide (gemeente Kerkra- de) zijn niet drie, maar twee jonge mijn werkers omgekomen. Een derde bedolven mijnwerker kon namelijk hoewel hij vrij ernstig gewond was, uit de ingestorte pij ler worden gered. Het ongeluk gebeurde in een pijler van de groevelaag Grauwweck op de 217-me- terverdieping en over een lengte van zeven meter, doordat het pijlerdak het begaf. Drie arbeiders bevonden zich in het in- stortingsgebied. Het eerst kon, na een goed uur ruimen van het gesteente de 20-jarige ongehuwde hulphouwer Johan Hursel uit Bocholtz bereikt worden, doch de man was reeds overleden. De 18-jarige hulppostsle per Leo Wouters uit Spekholzerheide was aan de rand van het instortingsgebied be dolven, maar had het geluk onder een half doorgebroken stut te zijn gekomen Pas na enkele uren voorzichtig ruimen konden zij hun makker bevrijden. De jon geman was er slecht aan toe. Hij had uren lang in de ijskoude nattigheid gele gen, met een arm en been bekneld in de instorting. Met tal van kneuzingen werd hij naar het ziekenhuis in Heerlen over gebracht. Zijn toestand is echter niet le vensgevaarlijk. De derde ingesloten mijnarbeider, de 19-jarige hulphouwer J. Schroeders uit Spekholzerheide is gisteravond tegen twaalf uur gevonden. Hij was al overleden. Zonder zich iets van de ijsvlakte om zich heen aan te trekken zat deze witte zwaan onbewegelijk op de dichtge vroren Ringvaart. Zich niets aantrek kend van diverse automobilisten, die ijlings stopten omdat zij in de ver onderstelling verkeerden, dat het dier vastgevroren was. Toen er een stuk of tien toeschouwers stonden te kijken vond de zwaan het genoeg. Hij stond op en wandelde waardig en tegelijk wat onzeker door het gladde ijs weg. NEW YORK (UPI) De aan een overval van Portugese rebellen ten offer gevallen oceaanstomer Santa Maria zette vandaag zijn reis over de Atlantische Oceaan in de richting van Afrika's westkust voort. Portugal treft momenteel ijlings voorbereidingen voor het geval ex- kapitein Galvao en zijn mannen een van de Portugese koloniën willen aandoen. Het Portugese fregat Pedro Es cobar zal omstreeks zaterdagochtend bij zonsopgang de Santa Maria ontmoeten, aldus schrijft het in Lissabon verschijnende blad Diario Illustrado. De twee Ameri kaanse torpedobootjagers die de Santa Maria achter volgen zouden ongeveer gelijktijdig met de Pedro Escobar bij het passagiersschip arriveren. Uit Lissabon werd ver nomen dat de Portugese regering nog niet heeft besloten of men eventueel het vuur zal openen op de Santa Maria, als dit vaartuig in Angola of een andere kolonie zou aan komen. „De passagiers aan boord moe ten in dit verband worden beschouwd als een ondoordringbaar schild voor de piraten", zo werd gezegd. MüNCHEN DP ADe V/estduitse filmmaatschappij N.F. wil een film maken over de gebeurtenissen aan boord van de Santa Maria. Tegen het einde van dit jaar of begin 1962 zullen de eerste opnamen worden gemaakt. N.F. heeft hiertoe heeds contact opgenomen met een Spaanse onder neming en de titel Santa Maria wettelijk beschermd. Vanuit Sao Paulo, zijn Braziliaanse bal lingsoord, zond generaal Humberto Delgado, de voornaamste tegenstander van premier Salazar, een telegram aan president Ken nedy, waarin hij hem verzocht de Ameri kaanse marinevaartuigen, die het spoor van de Santa Maria hardnekkig blijven volgen, terug te doen trekken omdat zij de noodzakelijke geheimhouding van de ver richtingen van het rebellenvaartuig in de war zouden sturen. SAN JU AN (Porto Rico) (Reuter) De commandant van de Amerikaanse Atlan tische vloot, admiraal Robert Dennison, heeft aan kapitein Galvao voorgesteld de passagiers van de Santa Maria af te zet- Advertentie voor alle Maatschappijen van de Koopvaardij Terlenka uniformen U niformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met tijdelijk sneeuw of ijzel, gevolgd door regen en invallende dooi. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk stormachtige wind tussen zuid en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. I-IQ512S4 ten in de Braziliaanse haven Belem. Hij deed dit voorstel in zijn antwoord op een telegram van kapitein Galvao waarin deze mededeelde niet de haven van bestemming te kunnen opgeven. Galvao, die herhaalde de passagiers graag te zullen ontschepen, deelde mede, dat de Santa Maria op weg is naar een haven „waar wij onze wens in vervulling zullen kunnen zien gaan". Hij zal admiraal Dennison nog over een con ferentie telegraferen. Maria Antonio Marques Pires de Morais e Castro, dochter van de directeur van de rederij van de Santa Maria en studente in Amerika, zei gisteravond, dat men de daad van kapitein Galvao en zijn volgelingen niet moet zien als moord en piraterij. Er zijn volgens haar in de Westafrikaanse koloniën velen, die sympathiseren met Galvao. Over de mogelijke reisdoelen van de Santa Maria is het volgende bekend: In het zuiden van Angola, een woestijn gebied met een grillige kustlijn, zijn geen Portugese militairen gelegerd. De naven Porto Alexandre, aan de Tijgerbaai (Baia dos Tigres), is onverdedigd en zij biedt ruimte genoeg voor alle koopvaardij schepen van de wereld. De Kaap Verdische-eilanden, die dicht voor de Afrikaanse westkust tegenover Portugees Guinea liggen, worden door leger en marine van Portugal bewaakt. Men acht het niet waarschijnlijk dat de Santa Maria hier zal meren. Sao Tome en Principe liggen eveneens dicht voor de kust van Afrika bjj Kongo- Brazzaville. Op deze eilanden bevinden zich geen militaire eenheden van enige betekenis. Het is tenslotte ook mogeljjk dal Galvao naar Ghana of Guinea zal uitwij ken, omdat h\j daar veel hulp mag ver- Advertentie ons bekende HAZELNOOTTAARTJE van 2.voor 1.50 Heerlijke SLAGROOMTRUFFELS 100 gram 0.75 - 200 gram 1.40 Advertentie 1r 2 deurs kast, y, hang - y leg f 109.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 wachten en van deze landen uit Portugees Guinea kan bereiken. De onafhankelijke, neutralistische staten, zouden de rebellen graag ontvangen, zo redeneert men in Lissabon. De eigenaars van 't schip, de Companhia Colonial de Navegacao, hebben intussen meegedeeld dat slechts zes Portugezen be horen tot de „kapers". Alle overigen zijn volgens hen Spanjaarden en Venezolanen. De tweede purser van de Santa Maria heeft te Port Castries op Santa Lucia, waar de rebellen hem aan land zetten, hetzelfde verklaard. Te Londen heeft de Britse marine be kend gemaakt dat momenteel geen Britse oorlogsschepen meer aan de achtervolging van de Santa Maria deelnemen. WILLEMSTAD (Curacao) (ANP) Vol gens een Curagaos dagblad is in de hotel kamer te Willemstad, waar Henrique Galvao vorige week een nacht heeft ge logeerd, een deel van een brief gevonden. Het Spaanse briefhoofd luidt: Onafhan kelijke Nationale Beweging. Er staan een adres en een telefoonnummer in Caracas (Venezuela) bij. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat dit een hoofdkwartier van de rebellen is. MOSKO U(UPI) Radio en pers in de Sovjet-Unie hebben de vrijlating van de twee Amerikaanse vliegers van de in juli vorig jaar neergeschoten RB47 op onge bruikelijke wijze uitgebazuind. Het Russi sche publiek heeft op het nieuws gerea geerd met iets van opluchting. Voor de gemiddelde Rus schijnt de vrijlating van de twee Amerikanen het beste nieuws te zijn dat hij in lange tijd gehoord heeft. Ook de persconferentie van president Kennedy is op ongebruikelijke wijze in de Sovjet-Unie bekendgemaakt en de com mentatoren van radio-Moskou laten geen twijfel bestaan aan hun tevredenheid over de aard van Kennedy's optreden en zijn verklaring dat de verkenningsvluchten bo ven de Sovjet-Unie niet hervat zullen wor den. De vrijlating en de belofte welke Kennedy erna aflegde, worden als een di plomatiek succes voor Kroesjtsjev opge vat. Al van het moment waarop Kennedy zijn ambt aanvaardde is er in de Sovjet- Unie een vriendschapsoffensief begonnen. Een commentator van radio-Moskou zei dat Amerika tijdens het bewind van Eisen hower gebrek aan gezond verstand aan de dag legde. De eerste persconferentie van de nieuwe president werd gunstig be oordeeld. Kennedy sprak „kalm en zake lijk", aldus radio Moskou in een binnen landse uitzending, en de duidelijke woor den welke Kennedy sprak „waren een sterk contrast met die van zijn voorgan ger, die dikwijls zijn zelfbeheersing ver loor". Kennedy's verklaring dat hij de voor keur geeft aan geheime diplomatie, en dat hij de besprekingen over een kernproe- venstop wil uitstellen teneinde betere voorbereidingen mogelijk te maken, kreeg eveneens lof van radio-Moskou. WASHINGTON (Reuter, UPI) Presi dent Kennedy heeft de twee vrijgelaten vliegers bij aankomst op de basis Andrews begroet. De vliegers, kapitein Freeman B. Olmstead en kapitein John McKone, kwa men gisteren in Goose Bay (Labrador) aan. Door sneeuw moest hun vertrek tot vandaag worden uitgesteld. De vrouwen van de vliegers, die het nieuws vijf mi nuten voor de televisieuitzending van Ken nedy hoorden, worden door de luchtmacht naar de basis Andrews gebracht. Mevrouw Goforth, de echtgenote van Prins Bernhard heeft in Rotterdam de 80-jarige, onlangs afgetreden voorzit ter van de Kamer van Koophandel in de Maasstad, mr. dr. K. P. van der Mandele, geïnstalleerd als erevoorzit ter van het Afrika Instituut. Hij is hiervan tien jaar voorzitter geweest. Op het IJselmeer en het Veluwemeer is donderdag bijna geen vaart geweest door de aanwezigheid van middelzwaar vast ijs en drijfijs. Een aantal binnenwateren is gestremd, zoals het Winschoterdiep, het water van Hoogezand naar Klazienaveen, het Noordwillemskanaal, de Drentse hoofd vaart, de Hoogeveensevaart, Beukerschut Steenwijk Friesland, de Overijselse kana len, 't Balgzandkanaal. de Westfriese vaart en de vaarten in de Noordoost-polder. In vele andere vaarwateren ligt drijfijs. De havens van Delfzijl, Harlingen en Den Helder begonnen ook al last van het ijs te krijgen. Vaart is daar alleen mogelijk voor sterke schepen met een groot motor vermogen. De bootdienst tussen Ameland en Hol- werd op de Friese kust is gestaakt wegens de ijsgang op de Wadden. Het ijs heeft de bakens tussen Holwerd en Ameland weg gesleurd. Donderdagmiddag is de laatste veerboot met drie uur vertraging, op het eiland aangekomen. Daarna moest de dienst wor den gestaakt. Ameland is nu voorlopig op vervoer door de lucht aangewezen. Voorlopig zal twee maal per dag heen en weer worden gevlogen, namelijk 's morgens en 's middags. Elk jaar wordt op de vlieg basis. Leeuwarden van oktober af een vliegtuigje gereed gehouden voor dit doel. Ook nu zullen de vluchten worden uitge voerd met het type Beaver, het transport vliegtuigje dat in gebruik is bij onze lucht macht. Behalve de twee piloten kan de Beaver vier passagiers meenemen, een hoeveel heid post en kleine vracht. Op Ameland landt men het toestel op een air-strip, die momenteel in goede conditie is. In 1953 heeft de luchtbrug op de eilan den zes weken geduurd. Toen moesten óók voedselvluchten worden uitgevoerd. Voorlopig gaat nu de luchtbrug alleen naar Ameland. Vlieland en Terschelling zijn als gevolg van de ijsgang niet meer met de bootdienst vanuit Harlingen bereikbaar. Ook de beurtdienst HollumLeeuwarden 's stop gezet. De veerboot van de rijksveerdienst Oost- mahorn-Schiermonnikoog heeft Schier monnikoog niet kunnen bereiken. De boot, die gistermiddag uit Oostmahorn was ver trokken, moest door de zware ijsgang op de Waddenzee halverwege terugkeren. Hierdoor is ook het postverkeer met Schiermonnikoog gestremd. een van de drie vermiste, en waarschijn lijk omgekomen vliegers, verklaarde de hoop niet te hebben opgegeven dat haar man in leven is. „Wanneer hij dood is zal ik Eisenhower verantwoordelijk stel len. Wanneer hij deze zaak anders had r Kennedy behandeld zou mijn man niet zijn waar hij is waar dat ook mag zijn". Zij vertelde Eisenhower te hebben geschre ven, maar nooit antwoord te hebben ont vangen. Mevrouw Powers, moeder van de in Rusland gevangen zittende U2 piloot Po wers, heeft verklaard te hopen dat ook haar zoon spoedig zal vrijkomen. „Wij hebben ook voor deze twee jon gens gebeden", zei mevrouw Powers, „en ik weet dat als we doorgaan met bidden, ook Francis vrijgelaten za] worden". Po wers werd in augustus in Moskou veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uitgaan in Haarlem4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving ....5, 7, 9 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Effecten en Geldmarkt 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer hestaai uit zestien pagina's Advertentie CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 Het is moeilijk iemand zo te achten als hij geacht zou willen zijn. (Van onze Amsterdamse redacteur) Terwijl honderden buurtbewoners toe keken heeft de Amsterdamse brandweer vanmorgen strijd geleverd met een felle uitslaande brand die woedde op de tweede en derde verdieping van een huis aan het Beukenplein in het oostelijk stadsdeel. De brandweer rukte met zes wagens uit doch behoefde maar vier stralen te ge bruiken, omdat het vuur zich aan de voor zijde van het woonhuis concentreerde. Om zeven uur was zij de brand meester. De voorgedeelten van de tweede en der de etage waren toen geheel uitgebrand. De inboedel van beide woningen ging geheel verloren. De zolderverdieping was ge spaard gebleven. Het bluswater maakte van het trottoir een ware ijsbaan. De brand moet zijn ontstaan op de twee de verdieping waar een bejaard echtpaar woont. Dit echtpaar en de bewoners van de derde verdieping, hebben voorlopig onderdak gevonden bij de buren. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft zich kunnen verenigen met de wijzigingsvoorstellen vooi de C.A.O.'s voor het grafisch bedrijf en de papierindustrie. Voor het grafisch bedrijf gaat het om een loonsverhoging van 4,5 percent met een minimum van vier gul den per week en de invoeringen van de tweede fase van de kortere werktijd. De voorstellen voor de papierindustrie houden verkorting van de werktijd in en van de ploegenarbeid. De looncommissie heeft ten aanzien van de beide arbeidsovereenkomsten een gun stig advies uitgebracht aan het College van Rijksbemiddelaars. Het College zal nu de voorstellen in behandeling nemen. Het oordeel van het College is mede af hankelijk van het resultaat van de be sprekingen, die de minister van Economi sche Zaken, De Pous, thans voert met de werkgevers in de betreffende sector over de prijzen in het grafische bedrijf. De mi nister zou daarbij een verlaging van de prijzen voorstaan, aangezien in de voor stellen een extra produktiviteitstoeneming is gesuggereerd. Het bestuur van De Friesche Elf steden hield gisteravond in zijn hoof ikwartier hotel „De Groene Weide" in Leeuwarden zijn eerste bijeenkomst voor een informa tieve en organisatorische bespreking onder leiding van zijn voorzitter de heer J. L. Hoogland, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland. Hoewel nog geen datum kon worden vastgesteld, werd de verwachting uitge sproken dat als het blijft vriezen, zoals net de afgelopen dagen heeft gedaan, mogelijk de volgende week reeds een elfstedentocht kan worden gehouden. De tocht zou dan volgens de zuidelijke route leiden, dat wil zeggen van Leeuwarden uit in zuidelijke richting. De laatste elfstedentocht vond plaats op 14 februari 1956 en werd even eens om de zuidelijke route geleid. DJAKARTA (Reuter) De premier van de „voorlopige Algerijnse regering" Ferhat Ahbas, heeft president Soekarno uitgenodigd voor een bezoek aan Algerije De Indonesische president hoopt de uitno diging te aanvaarden. Ferhat Abbas heeft zijn bezoek aan Indonesië beëindigd en is naar Malaya gereisd. Aan een afscheids diner in Djakarta verklaarde hij, dat de Algerijnse bevolking de strijd tegen de Fransen zou voortzetten omdat „de doods klok van imperialisme en kapitalisme reeds van Bandoeng uit geklonken heeft" (In Bandoeng werd de eerste Afrikaans- Aziatische conferentie gehouden). President Soekarno zei in zijn antwoord: „Wij die nog niet geheel onafhankelijk zijn, moeten ons aansluiten teneinde sa men te strijden om de imperialisten en kolonisten te weerstaan". Volgens Abbas heeft zijn regering op Nieuw-Guinea De permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de UNO, mr. C. W. A. Schürmann heeft in New York met secre taris-generaal van de UNO Hammars kjoeld, gesproken over (naar aangenomen wordt) de ontwikkelingen ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea. Een officiële verklaring over deze ontmoeting is niet uitgegeven. Dato Nika Achmed Kamil van de Ma- leise federatie had al eerder met Ham marskjoeld over deze kwestie van gedach ten gewisseld. Zij zouden toen hebben ge sproken over plannen van de ministerpre sident van de Maleise federatie, Toenkoe Abdoel Rahman tot vermindering van de Nederlands-Indonesische spanning over Nederlands-Nieuw-Guinea. Het vraagstuk Nieuw-Guinea is verschei dene malen in de algemene vergadering in behandeling geweest. Van Indonesische zijde is vernomen dat de regering in Djakarta niet van plan is deze kwestie ter sprake te brengen op de zitting van de algemene vergadering die op 7 maart begint. geen enkele wijze contact gehad met ver tegenwoordigers van de Franse regering na het referendum van 8 januari. In ant woord op een vraag over de mogelijkheid van een eenzijdig staken van het vuren, antwoordde Abbas dat zulks hem niet waarschijnlijk of te verwerkelijken lijkt. Alleen door onderhandelingen kan het tot een staken van het vuren komen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De Helderse kotter HD 125 „Samenwer king", heeft vanmorgen geseind dat het op acht mijl noordnoordwest van de boei P-5 op de Noordzee, ongeveer vijftig mijl ten noorden van Ameland, in moeilijk heden is geraakt doordat er een net in de schroef was gekomen. De kotter, die 96 ton meet en het eigen dom is van de rederij Slot n.v. in Den Hel der, dreef hulpeloos rond. De rederij heeft een van haar kotters verzocht naar de positie van de HD 125 te gaan. De HD 87 „Pietertje" heeft daarop de HD 125 op sleeptouw genomen en brengt de kotter in verband met de weersomstan digheden naar IJmuiden. Op de Waddenzee tussen Harlingen en Terschelling is vanmorgen het Britse vrachtschip „Peregrine" op een zandbank aan de grond gelopen. De kapitein van het 890 ton metende schip, dat eigendom is van de General Steam Navigation Corporation, heeft assistentie gevraagd van een sleep boot van Terschelling.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1