Rozenburg niet zo voordelig als vestigingsplaats Tweede staalindustrie thans economisch niet verantwoord AGENDA SUNIL Kort en bondig OPRUIMING Dooi, sneeuw en regen WITTER DAN DE WITSTE POES SUNIL WAST STRALEND WIT LAATSTE RONDE KUHLING ■I Rapport commissie Van Berkum Brand in postkantoor van Dordrecht I wm$m if VRIJDAG 27 JANUARI 1961 2 V Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Kerkelijk nieuws Zes weken geëist tegen onwillige noodwachter t I, A Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! O* U4(/ II f 2 I >1 Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld WMmm Telefoonverkeer is ten dele gestagneerd Karpetten Tapijt Bedden Dekens Gordijnen tot 50% KORTING Nederlandse inzending .Grüne Woche" voor Ravage stagneerde het wegverkeer bij Tilburg WEERRAPPORTEN 3d S3 z z z 7 „Op grond van de marktvooruitzichten en de situatie bij de bestaande bedrijven komt, volgens het huidige inzicht, ook nationaal-economisch gezien, eerst omstreeks 1965 het moment om opnieuw te bestuderen of de oprichting van een geïntegreerd ijzer- en staalbedrijf dan te verwezenlijken is". Dit is de op 9 december 1960 reeds vermelde eindconclusie van het rapport van de studiecommissie-Van Berkum om trent de mogelijkheden tot vestiging van een nieuw geïntegreerd massastaalbedrijf in Nederland. In deze commissie, waarvan prof. dr. P. P. van Berkum uit Tilburg voorzitter is, hadden zitting de Hoogovens te IJmuiden, de Nederiandsche Kabel- fabrieken te Delft en de Staatsmijnen in Limburg. De commissie heeft gemeend haar werkzaamheden geheel los van de Staalstudie Stichting en op grond van eigen weten schap en studie te moeten verrichten. Op 29 november 1960 is de commissie gekomen tot een formulering van haar conclusies, waarover eenstemmigheid tussen de deel nemers bestaat. Op 30 november heeft de voorzitter deze conclusies ter kennis ge bracht aan de minister van Economische Zaken. Op 9 december heeft de commissie aan de pers een communiqué verstrekt, waarin deze conclusies waren weergegeven. De minister van Economische Zaken heeft de voorzitter verzocht om een uitvoeriger rapport, waarin deze conclusies zouden worden toegelicht. De deelnemers der com missie hebben dit rapport unaniem goedgekeurd. Het rapport bestaat uit zeven hoofdstuk ken, waarvan het eerste betreft: „De technisch-economische noodzaak van een grote opzet". De commissie heeft als uit gangspunt voor haar beschouwing aange nomen, dat een nieuw ijzer- en staalbe drijf als in de studie bedoeld, massastaai zal maken. Bij het maken van een moder ne fabricage-opzet voor massastaai blijkt dat de kostprijsfactoren een grote onder linge samenhang hebben, die sterk ten deert naar het gebruik van grote produk- tie-eenheden. Ook hier geldt, dat de pro- duktiekosten dalen met stijgende grootte van de produktie-eenheden. Verder behandelt het eerste hoofdstuk de kostprijsverschillen in guldens per ton tussen een bedrijf met een produktie van 750.000 ton staal per jaar en een met een produktie van 1,5 miljoen ton per jaar. Het becijferde verschil van circa 30,- per ton of 18 miljoen per jaar ligt in de orde van grootte van 15pct van de to tale transformatiekosten (waaronder wordt verstaan de totale kostprijs verminderd met de kosten der grondstoffen). Het lijkt de commissie derhalve technisch-econo- misch noodzakelijk dat een nieuw massa staalbedrijf snel zal moeten groeien tot een omvang van circa 1,5 miljoen ton. Dit zal eventueel in twee etappes kun nen geschieden, doch de eerste hiervan zal niet veel kleiner dan circa 750.000 ton mo gen zijn. Tevens zal de eis moeten worden gesteld dat men de weg naar de 1,5 mil joen ton reeds duidelijk voor zich ziet en heeft voorbereid. Geraamd wordt, dat de kostprijs van een dergelijke in twee grote stappen snel tot 1,5 min ton gegroeide fabriek daarom circa 25,- per ton lager zal liggen dan die van een 750.000 tons fabriek zonder meer. Advertentie dan moet U op Uw hoede zijn. Als U zich rillerig voelt in deze griep- periode dan moeJÉ^fc) Uw hoede zijn. Neem direct een^D® NK grieppoeder en U voelt zich sj^dig veel beter. Ga er mee door tot ttaich weer helemaal fit voelt MEEOTt poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- er mee doo^t^AI zid^pmer helemaal fit vo':\-/Qt ff l r helpen snel en ziin gemakkelijk in te nemen. periode dan moet U op Uw hoede zijn. Men dient te bedenken dat de geschet ste ontwikkeling naar grotere eenheden vooral de laatste vijf jaren in de E.G.K.S. naar Amerikaans en Russische voorbeeld sterk is geaccentueerd. Gezien de nood zaak om de plannen te richten op een na enkele jaren te bereiken capaciteit van circa 1,5 miljoen ton, is de commissie van mening, dat bij de financiering ge dacht zal moeten worden aan een bedrag van circa 1,5 miljard gulden, met in een eerste fase eventueel circa 800 miljoen. Geen stimulans Het tweede hoofdstuk: „Het toekomstig staalverbruik" stelt dat „ruimte" voor een verdere ontwikkeling van de Nederlandse staalverwerkende industrie er mogelijk wel is, doch dat een groei van de Neder landse staalverwerkende industrie, die sneller zou zijn dan die van het E.G.K.S.- gemiddelde, slechts is te verwachten wan neer belangrijke nieuwe initiatieven op dit gebied in ons land zouden worden geno men (bijvoorbeeld grootscheepse aanpak automobielindustrie). Het argument, dat uitbreiding van de staalproduktie in Ne derland op zichzelf de metaalverwerkende industrie krachtig zou stimuleren, wordt door de commissie niét gedeeld. De bepalingen van het E.G.K.S.-verdrag geven ook voor de toekomst de waarborg dat de voorwaarden voor de Nederlandse staalverwerkende industrie in het alge meen niet ongunstiger zullen zijn dan voor haar buitenlandse collega's. In het derde hoofdstuk: „verwacht ver bruik van walserijprodukten in de naaste toekomst" wordt onder andere gezegd, dat te concluderen valt, dat de grootste groei gevonden wordt in de sector tier platte produkten en binnen de sector der niet-platte produkten in de groep staaf- staal en lichte profielen, hoewel het er op lijkt dat er vrij veel potentiële overcapa citeit aanwezig is met name in de sector van de dunne plaat. Niet rekenen op export In het vierde hoofdstuk: „De concurren tiepositie en de afzetmogelijkheden van een nieuw geïntegreerd bedrijf" beschrijft het rapport de binnenlandse markt en de export naar derde landen. Naar de mening van de commissie mag verwacht worden dat voor de afzet van een nieuw Neder lands bedrijf de eigen markt van grote betekenis zal zijn. Maar zeker sedert de instelling van de E.G.K.S. is een dergelijke beschouwings wijze onjuist; de Nederlandse staalindus trie ontmoet op de „eigen markt" de on belemmerde concurrentie der overige E.G.K.S.-landen. De commissie is daar om van mening dat een nieuw Nederlands staalbedrijf maximaal 60 percent van de binnenlandse markt voor de diverse pro dukten zal kunnen veroveren. Voor een Nederlands ijzer- en staalbe drijf, vooral wanneer dit aan de kust gele gen is, mag ook venvacht worden dat een zeker percentage van de produktie naar c Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Char lotte Kohier met „Lady L". Zaterdag 20 u.: Hoofdstadoperette. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De Miljonairs dochter", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u., en dinsdag 14 en 20 u.: „De grote be drieger", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 18.45 en 21.15 u., echter zondag 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 u.: „La Vérité", 18 j. u.: Hoofdstadoperette met Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De zwarte ser geant", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15, zater dag 14.30 en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Teenager Schlagerparade", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Psycho", 18 j. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 18.15, 19 en 21.15 u.: „Moord boven de afgrond", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „Nooit op zon dag", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 30 u.: „Romarei, het meisje met de groene ogen", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 29 jan. expositie van werken van Rudolf Bonnet. Dagelijks 1017 u., zondag 1417 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 febr. expositie van werken van Frans Nols. Dagelijks 10-22 u. Vishal: Tot 30 jan. expositie van aan kopen Openbaar Kunstbezit. Dagelijks 10- 17 u„ zondags 14-17 u. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland): Tot 29 jan. expositie van werken van J. van der Gaag. Dagelijks 917 u., tevens ma., wo. en vr. 1820 u. VRIJDAG 27 JANUARI City Theater, 20 u.: „Jerry hou je roer recht". Rex Theater, 20 u.: „Tien vrouwen ver dwenen uit Parijs". Expositiezaal Heidestraat 45, 1921 u.: Tentoonstelling Haagse aquarellisten. ZATERDAG 28 JANUARI City Theater, 19 en 21.15 u.: „Jerry, hou je roer recht". Rex Theater, 20 u.: „Tien vrouwen ver dwenen uit Parijs". Expositiezaal Heidestraat 45, 1921.15u.: Tentoonstelling Haagse aquarellisten. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 14.3016.30 u. „De VRIJDAG 27 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Salomé, de koningin van Sheba" Luxor Theater, 19 en 21.15 jur wraak van een verdachte". W.B. Theater, 20 u.: „Alias Jesse James". ZATERDAG 28 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Salomé, de koningin van Sheba". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „re wraak van een verdachte". W.B. Theater, 20 u.: „Alias Jesse James". Marquette-theater, zaterdag an zondag 20 uur: „Hoe langer hoe gekker"; zondag middag 14.30 uur: „Het roversnest". Geref. Kerken Beroepen te Nieuwer-Amstel-Noord (3de pred.pl.) J. Goumare te Hilversum. Beroe pen te Zuid-Beijerland P. C. L. de Jager te Raamsdonkveer. Bedankt voor IJssel- stein-Benschop A. T. Koffeman te Nijkerk. landen overzee zal kunnen worden afge zet, doch de beslissing over een dergelijk bedrijf zou de commissie niet willen laten steunen op een afzetpatroon, waarin een zeer aanzienlijk percentage export naar derde landen is opgenomen. Omstreeks 1965 zijn zo luidt de conclusie van hoofdstuk IV afzetmogelijkheden aanwezig voor één nieuwe walserij te we ten een beton-, staaf- en licht profielstaai walserij. Op grond van het afzetgebied van deze walserij alleen kan echter geen nieuw geïntegreerd ijzer- en staalbedrijf worden opgericht, aangezien met een der gelijke walserij slechts circa 450.000 ton ruw staal gemoeid zou zijn. Hoofdstuk V: „De uitbreidingsmogelijk heden der bestaande bedrijven in Neder land" bevat een nader uitgewerkte herha ling van het bekende standpunt van Hoog ovens, met name het bestaande bedrijf in IJmuiden nog ruime uitbreidingsmoge lijkheden bezit. Daarbij kan gebruik wor den gemaakt van de expansiviteit van de bestaande organisatie. Een ander voordeel is dat veelal de investeringen per ton jaar capaciteit bij uitbreiding lager zijn dan bij nieuwbouw van de grond af aan, omdat gebruik kan worden gemaakt van aanwe zige latente overcapaciteiten in bepaalde delen van de produktie-installatie en in de aanwezige infrastructuur (havens, ka den etc.). Vervolgens wordt ingegaan op de uitbreidingsplannen van Hoogovens die in ons blad reeds uitvoerig zijn belicht. Rozenburg voor Hoogovens te duur De directie van Hoogovens kan thans nog geen uitspraak doen over de vraag hoe snel verdere stappen tot verhoging van de produktie tot drie miljoen ton op de nu bekendgemaakte uitbreidingen zul len volgen. Gezien de nog goedkoop be schikbaar te maken hoeveelheid staal van opnieuw circa 550.000 t/jaar zal er stellig een drang bestaan om met verdere inves teringen in eindwalserijen, teneinde dit staal te kunnen verwerken, niet te lang te wachten. Het is niét waarschijnlijk dat een gedeelte van dit staal gebruikt zal worden voor een nieuwe walserij in de niet-platte sector. De directie van Hoogovens heeft in de commissie mededeling gedaan van het feit dat door haar ook nog is berekend wat de financiële consequenties zouden zijn wanneer een gedeelte van deze uitbreidin gen niet te IJmuiden zouden worden ge bouwd doch als onderdeel van haar con cern op Rozenburg. Het zou daarbij gaan om de blokwalserij, de knuppelwalserij en de staaf,- en betonstaalwalserij. Deze wal- serijen zouden worden gevoed met te IJmuiden (uit de aanwezige latente over capaciteit) geproduceerde stalen blokken. De directie van Hoogovens heeft medege deeld dat voorzover deze factoren in geld uit te drukken waren, de uitkomst van de terzake gemaakte berekeningen was, dat de investeringen voor haar totale uitbrei dingen op deze wijze circa 20 percent ho ger zouden worden, terwijl de jaarlijkse kosten circa 21 min per jaar méér zou den bedragen. Dit betekent per ton eind- produkt circa 40 mér, of indien men alle kosten toerekent aan het- niet-platte- op Rozenburg vervaardigde eindprodukt 60 per ton méér. De directie van Hoogovens is derhalve tot de conclusie gekomen, dat zowel de bedrijfseconomische als de technische na delen van een dergelijke „zijstap" dusda nig groot zijn, dat zij deze niét voor haar verantwoording kan nemen, welke conclu sie de commissie kan onderschrijven. Aan de kust is niet zo veel voordeliger In hoofdstuk VI: „Onderzoek naar eni ge vestigingsplaatsfactoren" worden be sproken Midden-Limburg aan de Maas, Delfzijl, Kreekrak, Rozenburg, Sloe en Terneuzen. Overwogen is dat de perso neelsvoorziening voor een ijzer- en staal bedrijf van grote omvang een ernstig knelpunt zou kunnen gaan vormen. Deze eerste poging tot een kwantitatieve bena dering is volgens de commissie voldoende om te laten zien dat weliswaar de vesti ging van een ijzer- en staalbedrijf aan diep vaarwater voordelen geeft, doch dat deze factoren ten opzichte van de kost prijs van het eindprodukt (circa 400.-) niet zodanig van omvang zijn, dat alleen uit dien hoofde een aan de kust gevestigd bedrijf een grote concurrentievoorsprong heeft. Tevens wordt aangetoond dat ook enige andere factoren de vestigingsplaats betreffende, een niet te verwaarlozen in vloed op de kostprijs hebben. In haar slotbeschouwing komt de com missie tot de conclusie, dat afgezien van het industriële beleidsoordeel het allereerst in gebruik nemen van de bij de bestaande ondernemingen nog voorhanden zijnde ex pansiemogelijkheden voor de Nederlandse economie in dit stadium de voorkeur ver dient boven een geheel nieuwe bedrijfs vestiging op ijzer- en staalgebied. Over vijf jaren is het zinvol opnieuw de mogelijkheid van oprichting van een nieuw ijzer- en staalbedrijf in Nederland te be studeren, omdat dan enerzijds meer klaar heid zal bestaan over de afzetmogelijkhe den in de verdere toekomst en anderzijds de Nederlandse bedrijven dan mogelijk in een fase van hun groei zullen zijn ge raakt, dat de voordelen van uitbreiding aldaar boven nieuwbouw minder groot zul len zijn. Bovendien kunnen zich in de tussentijd ook andere ontwikkelingen bij voorbeeld wijziging in de techniek voor doen, die een hernieuwde studie gewenst maken. Een 27-jarige classificeerder uit Dor drecht had zich voor het Haagse gerechts hof te verantwoorden omdat hij als nood- wachter niet had voldaan aan een oproep voor de dienst bij de Bescherming Bevol king. De rechtbank te Dordrecht had hem voor dit feit veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes weken. De classificeerder was in beroep gekomen, omdat hij zo'n lange tijd niet in zijn gezin gemist kan worden. Hij bleek na de oproep niet te zijn verschenen, omdat hij geen zin in de dienst had. Hij was wel eens naar de oefeningen gegaan, maar zeer onregelmatig. Over het algemeen was hij recalcitrant. De presi dent wees hem er op, dat het zijn plicht was te gaan, net als in militaire dienst. De procureur-generaal requireerde beves tiging van het rechtbankvonnis. Het ge rechtshof zal op 8 februari uitspraak doen. Advertentie In het postkantoor van Dordrecht heeft donderdagavond een hardnekkige brand gewoed, waardoor een deel van het lokale telefoonverkeer voorlopig is uitgeschakeld en ook het interlokale telefoneren van en naar Dordrecht stagnatie ondervindt. De ze stagnatie kan nog groter worden door de nawerking van de waterschade. De brand brak uit in een technisch ma gazijn op de bovenste verdieping. De brandweer wilde het vuur eerst met gro te omzichtigheid bestrijden om te voor komen dat een gedeelte van de onder het magazijn gelegen telefooncentrale schade zou lijden. Het blussen met schuimblus- sers bleek echter al spoedig onmogelijk en daarom gaf de commandant van de Dordtse brandweer opdracht water- en miststralen te gebruiken. Drie motorspuiten met totaal zeven la gedrukstralen en zes miststralen waren no dig om de brand onder de knie te krijgen. Het vuur tastte de vloeren van magazijn en zolder aan, alsmede een gedeelte van het plafond van de telefoonzaal. Het blus water stroomde op de telefoonautomaten. De brand werd omstreeks half tien ont dekt. Een politieagent had tevoren op het Bagijnhof, waaraan het postkantoor ligt, een brandlucht waargenomen. Zijn onder zoek bracht echter niets aan het licht. De leden van het postaal mannenkoor die in een zaal van het gebouw aan het repe teren waren en ook het personeel dat in dienst was, hadden er niets van gemerkt dat boven hun hoofden een brand woedde. Door de waterschade zijn in Dordrecht de nummers van 20.000 tot en met 21.999 en in Zwijndrecht, dat tot Dordrecht be hoort, de nummers 25.000 tot 25.999 niet meer bereikbaar zijn. De abonnees met deze nummers kunnen ook geen verbin ding tot stand brengen. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. Directie Beheersinstituut. Bij konink lijk besluit is belast met de waarneming van de functie van directeur van net Ne derlandse Beheersinstituut de heer J. C. van Dijk, administrateur bij de Raad voor het Rechtsherstel, dit in verband met het eervol ontslag, dat met ingang van 1 januari aan de heer J. J. de Vries is ver leend, met dankbetuiging voor de door hem onder moeilijke omstandigheden oe- wezen belangrijke diensten. Schenking van 100.000 dollar. De Ford Foundation te New York heeft aan de Haagse Academie voor Internationaal Recht voor de periode van 19621965 een bedrag van 100.000 dollar toegezegd. De Ford Foundation stelt hierdoor deze in stelling opnieuw in staat de zomercursus sen in internationaal privaat- en publiek recht op dezelfde voet voort te zetten als dit, mede met haar financiële steun, ge durende de voorafgaande vier jaren het geval is geweest. Tweelingencongres. De Nederlandse Vereniging van Tweelingen ten dienste van Wetenschap en Volksgezondheid nouat haar tweede tweelingen-congres op 18 en 19 februari in Woudschoten. De voorzitter, dr. J. W. Bruins uit Deventer, spreekt over „Biologische apartheid" en dr. A. G. de Wilde uit Leiden over „Tweelingonderzoek en vingerafdruk". Kongo-schepen verkocht. De Belgi sche scheepvaartmaatschappij Compagnie Maritime Beige te Antwerpen heeft twee vai) haar schepen, die tot voor kort de verbinding tussen België en Kongo onder hielden, verkocht aan de Britse maat schappij P. and O. Orient Lines. Het zijn de „Baudouinville" en de „Jadotville", öeide 14.000 ton. De koopprijs bedroeg voor elk der schepen 16 miljoen gulden. Znmerpostzegels. In 1960 heeft de zomerpostzegelactie 260.000 netto opge bracht. dat is ruim 40.000 of 20 percent meer dan in 1959. Van deze opbrengst ging driekwart naar landelijke instellingen op het gebied van de volksgezondheid, maat schappelijk werk en culturele zorg. Het resterende bedrag wordt verdeeld onder provinciale instellingen met dezelfde strekking. Advertentie van onze fantastische Nog slechts 1 week coupons en restanten Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel ANEGANG 27 - TEL. 12610 Van 27 januari tot en met 5 fabruari zal in West-Berlijn de jaarlijkse interna tionale landbouwtentoonstelling „Grüne Woche" worden gehouden. Dit jaar zal de Nederlandse inzending voor het eerst niet samengesteld zijn door de individuele ex porteurs, maar voor de verschillende overkoepelende instanties, waaronder het Nederlands Zuivelbureau, het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren, het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland. Het ministerie van Land bouw en Visserij heeft enige inzendingen van kleinere producenten verzorgd. Ook de zoetwaterindustrie en de vleesconser- ven zullen op de „Grüne Woche" verte genwoordigd zijn. De Nederlandse inzending zal een opper vlakte van 600 vierkante meter beslaan, een standruimte die ongeveer gelijk is aan die van de Denen. Door een verkeersongeluk is het weg verkeer tussen Tilburg en 's-Hertogen- bosch donderdagavond landurig gestremd geweest. Omstreeks half tien naderde uit de richting 's-Hertogenbosch een vrachtauto met aanhanger, beladen met lege kisten van een expeditiebedrijf uit Hilvarenbeek. Onder de gemeente Enschot, even vóór Tilburg, kreeg de auto vermoedelijk een lekke band, waardoor de bestuurder de macht over het stuur verloor. Na twee bomen aan de linkerzijde van de weg te hebben geramd, botste de trek ker tegen de aanhanger, die een slag om had gemaakt. Onder het geweldige geraas van de over de weg rollende lege kisten kantelde de aanhanger. De chauffeur werd uit de totaal verniel de cabine geslingerd. Hij werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis in Tilburg ver voerd. De ravage was groot. Het verkeer uit beide richtingen moest lange tijd worden stopgezet tot takelwagens het gevaarte hadden recht gezet en vervolgens weg gesleept. Het K.N.M.I. deelt mede: Belangrijke wijzigingen in de luchtdrukverdeling zul len tot gevolg hebben dat in ons land de dooi zal invallen. Het Scandinavische ho- gedrukgebied is namelijk tamelijk snel in zuidoostelijke richting naar West-Rusland weggetrokken, terwijl actieve oceaande pressies zich geleidelijk verder in oostelij ke richting over de Britse Eilanden uit- Limburg. Maar reeds in de ochtend be- van de oceaandepressies voorafgaan. Boven de Britse Eilanden bevindt zich een uitgestrekt neerslaggebied, dat zich in de nacht van het westen uit over ons land zal uitbreiden. De neerslag zal waar schijnlijk als sneeuw beginnen maar daar- worden verwacht. Zaterdag 28 januari Zon op 8.27 uur, onder 17.20 uur. Maan op 14.43 uur, onder 5.50 uur. Maanstanden 31 jan. 19.47 uur volle maan. Hoog en laag water In IJmuiden Vrijdag 27 januari Hoog water 0.35 en 13.06 uur. Laag water 8.25 en 20.57 uur. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland- Sa a Neerslag: laatste 24 uur. 4) Den Helder licht bew. Z -4 0 Ypenburg half bew. z -5 0 Vlissingen geheel bew z -4 0 Eel de onbewolkt z -5 0 De Bilt iicht bew zzo -3 0 Twente onbewolkt zo -6 0 Eindhoven onbewolkt zo -5 0 Zd-Limburg onbewolkt zo -6 0 Helsinki geheel bew w -2 0 Stockholm licht bew zw -6 0 Kopenhagen onbewolkt z -2 0 Aberdeen regen 1 1 Londen geheeJ bew zzo 1 0 Amsterdam licht bew. zzo -5 0 Brussel onbewolkt z -4 0 Luxemburg geheel bew. zzo -5 2 Parijs onbewolkt -1 0 Bordeaux zwaar bew. ozo 4 0 Grenoble geheel bew nw 5 0 Nice onbewolkt nnw 15 0 Berlijn onbewolkt zo -7 0 Frankfort half bew. ono -4 0 München ijzel nno -4 0,2 Zürich geheel bew n 1 1 Genève geheel bew ono 6 0 Locarno gpheel bpw windst. 5 0 Wenen onbewolkt zw -6 0,2 Innsbruck geheel bew O 1 Belgrade zwaar bew O 0 0 Athene zwaar bew. OZO Rome geheel bew ono 14 0,2 Ajaccio licht bew. ono 10 0,3 Madrid zwaar bew windst. 12 0 Mallorca onbewolkt windst 14 0 Lissabon geheel bew 15 0,5

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2