I Delgado, man op de achtergrond bij overval op Santa Maria Pr WERELDNIEUWS pDj UPERMARKT 5000 BONTMANTELS NAAIMACHINES Van dag tot dag V akboedsperikelee Engeland moet troepen overzee gaan inkrimpen Willy Brandt zou West- Berlijn gaan verlaten europese organisatie verkoopt kom zelf kijken bij Canadees protest tegen Kongolees optreden ADN wijt treinvertraging aan presidentsvrouw WESTDUITSE CONTRA SPIONAGE SLAAT EEN DUBBELE SLAG Macmillan weer naar De Gaulle 0/» de raatótoel - N GEL VRIJDAG 97 JANUARI 1961 Geruchten willen zijn entree in de Bondsdag ONZE RECLAME: fl. 98.- (géén konijn!) PERSIANER NERTS MURMEL van 350.— tot 725." 395.- PERSIANER PATTES MOUTON DORÉ 225.— tot 425.— etc. val75.50 BISAM RUG INDISCH LAM va 225.- val98.- Poolse en Oostduitse centrale opgerold Britse bezwaren tegen de tijgerjacht niet uitgeput Elias MIVEA N j Sneeuw in de Ardennen Het rapport van de commissie Van Bpr- kum de commissie die in juni van het vorig jaar de opdracht kreeg, de moge lijkheden van de vestiging van een tweede basisindustrie ergens in Nederland te on derzoeken is aan de openbaarheid prijs gegeven. Dat is een goed ding, want on danks de bezwaren van commerciële aard die voornamelijk uit concurrentieoverwe- gingen voortkomen, hebben de drie betrok ken bedrijven (de N.K.F., Hoogovens en de Staatsmijnen) toch besloten de in het rapport vervatte gegevens op tafel te leg gen. Kennelijk zijn zij minder bevreesd voor publiciteit dan bij voorbeeld de Staal- studie-Stichting die haar werkzaamheden altijd met een mysterieus waas heeft om geven en waardoor thans allerlei geruch ten en aantijgingen over „woordbreuk" kunnen ontstaan, met name aan het adres van Hoogovens. Het wordt hoog tijd dat ook de notulen van het overleg in deze Stichting worden gepubliceerd, zodat een ieder inzicht kan krijgen in de gang van zaken. Dat ook het rapport Van Berkum niet alle details geeft, met name waar het gaat om prognoses altijd enigszins onzeker ligt, juist in verband met de concur rentie, voor de hand. Maar overigens maakt dit rapport een weldoordachte, wetenschappelijk verantwoorde indruk, hetgeen, gezien de wetenschappelijke in tegriteit van prof. P. P. van Berkum, voor ons altijd vanzelfsprekend was. Dat het niet eerder werd gepubliceerd, namelijk tegelijk met de conclusies die ons op 9 december van het vorig jaar bereikten, was, zoals wij reeds schreven, een gevolg van het feit dat het volledige rapport op dat moment nog niet bestond. De conclusies waren eerder gereed, om dat minister De Pous bij de behandeling van zijn begroting het standpunt van de commissie wilde kennen. Duidelijk is uit deze publicatie gewor den, dat er bij de drie opdrachtgevers una nimiteit bestaat over het economisch on verantwoord zijn van een tweede geïnte greerde ijzer- en staalindustrie. Het is mogelijk dat de N.K.F. in de richting van een niet-geïntegreerd bedrijf, bij voor beeld een walserij voor rondstaal, is gaan denken. Met de mogelijkheden van een dergelijk bedrijf heeft de commissie zich niet tot in details beziggehouden en het is een onderwerp voor een afzonderlijke studie. Wat men verder in Rotterdam ook be oogt, het rapport-Van Berkum zal bij on derhandelingen met buitenlands kapitaal verschaffers, of met de Nederlandse re gering, een geducht woordje mee spreken. Men zal in de Maasstad wel hopen, dat het niet 'het laatste woord zal zijn, maar wat men er nog aan toe kan voegen zou naar onze mening alleen minder verant woord en minder doordacht kunnen zijn. Ook In Nederland gaan wel eens stem men op om van de niet-vakbondsleden meer steun te eisen voor het werk van de bonden. Men denkt dan afgezien van verplicht lidmaatschap, aan financiële bijdragen, of wel de clausule dat men een bepaald beroep alleen mag uitoefenen als men lid is van de betreffende bond („closed shop") In Duitsland is dit probleem thans weer actueel nu de vakbondsleiders een zoge naamde „solidariteitsbijdrage" hebben ge- eist; dat wil zeggen: niet-leden, die wel de vruchten plukken van de strijd die de vakbonden leveren, zouden ook een finan cieel steentje aan het vakbondswerk moe ten bijdragen. Het verschil met het ver plichte lidmaatschap is niet groot. De gehele kwestie heeft zoals bijna alle sociale aangelegenheden vele ethi sche en morele kanten, die al naar gelang de levensbeschouwing en de eigen belan- genpositie worden beoordeeld. Zo kan men zich afvragen of in een democratische maatschappij iemand wel gedwongen mag worden tot lidmaatschap van een vereni ging. Daar staat tegenover dat vakbonds leden offers brengen voor de „goede zaak", terwijl de overigen en dat is soms de grote meerderheid alleen van de resul taten profiteren, zonder daar iets voor te hebben gepresteerd. Juist in de moderne welvaartsstaat waar de vakbonden als overleg en verzorgingsinstanties tot ver boven hun vroegere betekenis van strijdorganisaties zijn uitgegroeid, lijkt een verplicht lidmaatschap aanvaardbaar Eigenlijk bestaat er geen twijfel aan dat de morele verplichting aanwezig is. Maar de druk die daarvan uitgaat is niet zo groot, juist door de toegenomen welvaart. Men ziet de noodzaak van de strijd niet zo goed meer in, in een maat schappij waar de staat steeds sterker als centrale verzorger gaat optreden. Mis schien zouden de vakbonden zelf intensie ver kunnen werken om hun ledental te vergroten, want dat deze organisaties ook in onze tijd van zeer groot algemeen be lang zijn, staat buiten twijfel. Hun taak aan de onderhandelingstafel is echter aan merkelijk minder spectaculair dan bij sta king en massa-betoging. De Duitse vakbeweging poogt morele ver plichtingen om te zetten in formeel juri dische en daartegen kan men bezwaren hebben, hoewel dit in onze maatschappij tegenwoordig veel voorkomt, men denke bijvoorbeeld aan de sociale voorzieningen. Anderzijds kan men het feit, dat velen hun morele plicht niet nakomen beschou wen als een principieel ondemocratische houding, vooral als men van de door de strijd der offervaardigen bereikte resulta ten meeprofiteert. (Van onze correspondent) LONDEN Groot-Brittannië zal waar schijnlijk zijn in het buitenland gelegerde troepen gaan inkrimpen. Bijzonderheden hierover zullen zo goed als zeker worden bekend gemaakt in het volgende maand te verschijnen nieuwe witboek over de de fensie. De oorzaak van de vermoedelijke maatregel is tweeledig: na de afschaffing van de militaire dienstplicht, waarvan de gevolgen zich dit jaar voor het eerst zul len doen gevoelen hebben zich, ondanks de hogere soldij en verbetering der alge mene voorwaarden, nog altijd onvoldoen de vrijwilligers voor het uit te breiden be roepsleger aangemeld. Eerst streefde men naar een totaal van 180.000 man maar thans is het nog niet zeker of, met grote moeite, het lagere doelwit van 165.000 man zal kunnen worden bereikt. Vloot en lucht macht, welke altijd voor het merendeel uit beroepspersoneel hebben bestaan, niet meegerekend. De andere reden is dezelfde als die welke de Amerikanen heeft ge dwongen gezinnen van militair personeel uit het buitenland naar huis te roepen, na melijk de toestand van de betalingsba lans. De grote Britse garnizoenen overzee kosten te veel. Het schijnt in de bedoeling te liggen troepen te onttrekken aan Britse bases in Malaya, het Nabije Oosten, Cyprus, het gebied van de Caribische Zee en Hong kong, om zodoende het tekort in Groot- Brittannië zelf aan te vullen. Ook is het de vraag of het reeds verminderde Brit se garnizoen in West-Duitsland weer op de volle sterkte van 55.000 man kan wor den gebracht of misschien nog verder zal moeten worden ingekrompen. Groot- Brittannië zal zulks met de NAVO be spreken. Macmillan zal bovendien de si tuatie onder ogen zien met president De Gaulle wie hij gedurende het aanstaande weekeinde op Rambouillet opnieuw zal be zoeken. BONN Westberlijns burgemeester en S.P.D.-kandidaat voor het bondskanselier schap bij de aanstaande verkiezingen, Willy Brandt, zal in de komende herfst West-Berlijn verlaten. Men maakt dit op uit de samenstelling van een S.P.D.-com missie te West-Berlijn, die moet onderzoe ken wat er gebeuren moet, en wat er ge beuren gaat. indien Brandt in september bondskanselier zou worden, wat indien de S.P.D. de verkiezingen verliest en wat in dien het zou komen tot een coalitie-kabi net van C.D.U. en S.P.D. waarvan Brandt lid zou worden. In alle drie gevallen wordt er in sommi ge kringen op gerekend dat Brandt af scheid van Berlijn zal moeten nemen. Uiter aard als hij bondskanselier zou worden na een S.P.D.-verkiezingszege. Ook indien hij vice-kanselier of minister zou worden in een C.D.U.-S.P.D. coalitie-kabinet, waar op overigens maar zeer weinig kans be staat. Maar blijkbaar evenzeer als de C.D.U. weer wint en Adenauer opnieuw tot bondskanselire wordt gekozen. Anderen zeggen dat men er niet zeker van kan zijn dat Brandt bij een S.P.D.-nederlaag de leiding van de S.P.D.-Bondsdagfractie van Ollenhauer zal overnemen. Veeleer gelooft men dat Brandt in dat geval rustig in Berlijn zal blijven om zich daar voor te bereiden op een tweede poging tot verovering van het bondskanselierschap en wel in 1965. In dat geval zou hij wel lid van de Bondsdag worden, zij het zonder stemrecht, gelijk alle Westberlijnse Bondsdagleden versto ken zijn van dit recht. In elk zou er in West-Berlijn reeds een strijd ontbrand zijn tussen de aanhangers Advertentie - 00 -V' •4 Een volkomen nieuwe I Internationale organisatie I kan kwaliteiisbontmantels - leveren tegen prijzen die tot nu toe als cnmogeli|k I I ffpaA golden (door Centraal In- I I I m I koopsysteem!) m LANG, 3U EN 7la MODELLEN GARANTIE Al onze reconditioned bontmantels mogen binnen 14 dagen geruild worden. HAMBURG KEULEN ANTWERPEN BRUSSEL ROTTERDAM GROTE HOUTSTRAAT 7, HAARLEM TEL. 11718 OTTAWA (Canada) (UPI) De Cana dese minister van Buitenlandse Zaken, Howard Green, deelde vandaag mee, dat zijn regering heeft geprotesteerd tegen de recente mishandeling van de afgezette en gearresteerde Kongolese premier Patrice Loemoemba. Green maakte in het Canadese Lager huis bekend dat het protest is overhandigd aan de UNO-adviescommissie voor Kongo, waarvan Canada deel uitmaakt. Deze com missie wordt gevormd door landen, die troepen of deskundigen ter beschikking van de UNO in Kongo hebben gesteld. De minister verklaarde voorts dat de Canadese regering naar wegen zoekt om de voedselschaarste in Kongo te helpen be strijden. De moeilijkheid is, aldus Green, dat de Kongolezen geen tarwe eten. Juist van dit produkt heeft Canada een over schot. In New York heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld verklaard, dat indien Ma rokko, de Verenigde Arabische Republiek en Indonesië volhouden in hun besluit de BERLIJN (Reuter) Mevrouw Wilhel- mine Lübke, de echtgenote van de West- duitse president had donderdag toen zij per trein over Oostduits gebied naar West-Ber lijn reisde, haar identiteitspapieren niet bij zich. De trein had een uur vertraging aan het grensstation. Een woordvoerder van het bureau van president Lübke heeft verklaard niet te kunnen zeggen of het op onthoud van de trein inderdaad het gevolg was van het feit dat mevrouw Lübke de vereiste papieren niet kon tonen. Het Oost- duitse persbureau A.D.N., meldde echter dat dit wel de oorzaak was van de ver traging. De beambten van de paspoortcon trole lieten haar passeren nadat zij haar identiteit hadden vastgesteld. Volgens A.D.N. heeft zij getoond niet op de hoogte te zijn van ook maar de meest elementaire voorschriften voor internationaal verkeer. UNO-contingenten terug te trekken, de operatie van de Volkenorganisatie in Kon go ineen zal storten. TO;*' Oft (Van onze correspondent) BONN Op het ogenblik dat er te Bonn ernstig gesproken wordt over een vriende lijker diplomatieke houding tegenover Po len, heeft de Westduitse contra-spionage- van de beide senatorenLipschitzenSchwed-I dienst, het bureau tot bescherming van de Ier, die beide burgemeester willen worden grondwet, in en rond Frankfort dinsdag als Brandt in september zou winnen... en donderdag een volledig spionagekom- De thans in ballingschap in Brazilië le vende 54-jarige Portugese generaal Hum- berto Delgado, de man achter de scher men bij de overval op de Santa Maria, is drie jaar lang de leider geweest van de oppositie tegen premier Salazar van Por tugal. Hij heeft zich in het politieke strijd perk doen kennen als een vurig redenaar, die niet alleen zichzelf steeds meer op windt als hij spreekt, maar ook zijn ge hoor kan bezielen. In 1958 ging Delgado in de politiek. Hij besloot zich kandidaat te stellen voor de oppositie in de verkiezingen van juni van dat jaar. Het besluit van Delgado was een verrassing voor de Portugezen. Op een persconferentie kondigde de ge neraal destijds aan, dat hij, als hij geko zen zou worden, premier Salazar zou ont slaan. Deze bekendmaking verscheen prompt in grote opmaak in alle Portugese kranten. In die tijd. was er in Portugal nog persvrijheid. De politieke campagne werd kort daarop met bitterheid en felheid gevoerd. Speciaal in het noorden van Portugal won Delgado vele aanhangers. Er deden zich toen in deze streken ernstige incidenten voor en vele malen werd er strijd geleverd tussen betogers en politie. Toen later de 'verkiezingsuitslag, waar bij Salazar als winnaar naar voren trad, bekend werd, verklaarde Delgado dat deze vervalst was. De politieke stroming welke door de stembusstrijd was ontstaan, probeerde Delgado nog enige tijd in beweging te hou den. Pogingen om een stakingsactie te ontketenen mislukten echter, de oppositie viel uiteen en de beweging was niet meer. In oktober van dat jaar hield de generaal zijn laatste toespraak met toestemming van de politie, die zich desondanks niet ontzag het publiek bij het eerste teken van enthousiasme uiteen te jagen en Delgado en de zijnen weg te sturen. In januari 1959, kort nadat hij van al zijn militaire rechten en plichten ontheven was, zocht Delgado tenslotte zijn toe vlucht bij de Braziliaanse ambassade. Drie maanden lang werd er geconfereerd over Delgado's lot, toen vertrok hij naar Brazilië. Hij liet zijn vrouw en drie kinde ren in Portugal achter. De zoon van Del gado is, evenals hijzelf destijds, officier bij de luchtmacht. De generaal is eens, evenals ex-kapi- Humberto Delgado tein Henrique Galvao, een aanhanger van Salazar geweest. In 1926 en '27 nam hij deel aan diens re voluties. In 1928 verzocht de revolutionai re Junta Salazar het bestuur van een bankroet land op zich te nemen. Deze gaf daaraan gehoor en heeft de macht niet meer afgestaan Dertig jaar lang heeft Delgado Salazar trouw gediend in verschillende functies. In de Tweede Wereldoorlog nam hij deel aan de besprekingen met Groot-Brittannië en de Verenigde Staten over de luchtbases op de Azorerr. Na de oorlog werd hij direc teur-generaal van de burgerluchtvaart. Van 1951 tot 1957 was Delgado militair at taché van de Portugese ambassade in Washington. In dat laatste jaar keerde hij naar Portugal terug voor de beslissende jaren van zijn leven. Eind 1959 bezocht de generaal ons land. Een hem opgelegd en later weer ingetrok ken spreekverbod veroorzaakte daarbij nogal wat deining. plot opgerold, dat werkte voor de Poolse inlichtingendienst. Acht personen konden daarbij worden gearresteerd zoals de Westduitse advocaat-generaal Güde gister middag (donderdag) te Karlsruhe meedeel de. Daarmee was de Westduitse contra spionage nog niet aan het einde van haar Latijn. Zij is er namelijk ook in geslaagd om een propaganda-centrale van het Oost duitse vakverbond, (F.D.G.B.), te Ham burg te ontdekken. De F.D.G.B. had deze centrale „bemand" met twee specialisten en vele manuscripten welke in Noord- en West-Duitsland moesten worden gedrukt. Bij het oprollen van deze propaganda-cen trale zijn zestien personen gearresteerd. Daarnaast konden tienduizenden pamflet ten, het materiaal van vier drukkerijen, enkele auto's waarmee de pamfletten moesten worden verspreid, en een geld som in beslag worden genomen. Güde sprak van een der grootste successen van de laatste jaren van het Westduitse bu reau ter bescherming van de grondwet. Gemakkelijk toegankelijk Men concludeert hier uit opnieuw welk een gemakkelijk terrein de Bonds republiek vormt voor spionagd, voorname lijk omdat de Oostduitsers zeer gemakke lijk de Bondsrepubliek kunnen betreden en omdat er in West-Duitsland nog altijd tallozen rondlopen die gemakkelijk door de knieën plegen te gaan voor de druk van communistische agitatoren, die, of met geld of met dreigementen tegen in Oost-Duitsland levende familieleden van Westduitsers, te werk plegen te gaan. Daarnaast staat de ondermijnende actie die de F.D.G.B. al jarenlang bedrijft. De F.D.G.B. steekt vrij veel geld in deze pro paganda, laat ook de manuscripten daar voor in Oost-Duitsland schrijven en stuurt speciaal opgeleide personen naar West- Duitsland. Zij bedient zich ook van vele in de bondsrepubliek levende vroegere be stuursleden en plaatselijke bestuurders van de K.P.D., de vroegere, thans in de Bondsrepubliek verboden, communistische partij. LONDEN (UPI) In Groot-Brittannië is opwinding ontstaan over de plannen van prins Philip om op 27 februari nog een keer op tijgerjacht te gaan. De Daily Mirror schreef in een hoofd artikel, dat op de voorpagina werd afge drukt onder de foto van prins Philip, bij de neergeschoten tijger: „Neem de volgende keer een camera mee in plaats van een geweer. De belangstelling voor de jacht, die de prins heeft, wordt niet gedeeld door de meerderheid van het Britse volk". Kingsley Martin, van de New Statesman schreef, dat de enige ontspanning, die ko ningin Elizabeth op 'deze reis heeft be staat in een tijgerjacht. Die had zij moe ten afwijzen, omdat de tijgerjacht het symbool is van het kolonialisme. De tij gerjacht is altijd het vertier geweest van Mahsradja's en van de Britse „sahibs" en wordt daarom in het bijzonder veracht door modern India". LONDEN Premier Macmillan, ver gezeld van zijn echtgenote, zal vrijdag avond naar Parijs vliegen, waar hij de nacht zal doorbrengen in de Britse ambas sade, voordat hij zaterdag naar het kas teel Rambouillet zal gaan, waar hij de gast zal zijn van president en madame De Gaulle. Deze periodiek terugkerende visites aan Parijs behoren thans tot de normale routine in het westelijk overleg. Over een paar weken komt dr. Adenauer naar Londen. Al deze besprekingen die nen om in een vertrouwelijke sfeer de brandende vraagstukken van de dag on der de loep te nemen. Een hiervan is de kwestie hoe een op lossing te vinden voor de kloof tussen ,de Zes" en „De Zeven". Ondanks de schijn van het tegendeel is het, naar ons dezer dagen nog eens van hoogst gezaghebben de zijde verzekerd werd, de Britse rege ring bittere ernst om de kloof te helpen dempen. Achter de schermen wordt hier aan voortdurend gewerkt. De Britten to nen echter behoedzaamheid omdat het technisch niet alleen een uiterst ingewik keld probleem, is, maar oek omdat zij zich, na het falen van'een voorstel tot invoering van eon' Eufopees vfi.fhö'ndelsgebied, niét voor de tweede maal aan eenzelfde steen willen stoten. Het is zoals bij het topge- sprek tussen Oost en West. Men zal zich ook in Europa pas rond de tafel scharen indien er op lager niveau iets concreets is bereikt. De zo lang verguisde traditionele diplo matieke kanalen zijn in eer hersteld. Lon den beseft misschien meer dan wie ook dat Europa, dat reeds door het ijzeren scherm in tweeën is gehakt, zich niet de weelde kan veroorloven verder nog in bo vendien tegenstrijdige handelsblokken uit een te vallen. In de naaste toekomst blijft De Gaulle, wegens de nog altijd geringe Franse toe schietelijkheid, de centrale figuur in het overleg. Verheugd om Tony Deze week heb ik met lichte tred en een opgeruimd hart door het leven gedar teld. Mijn o chtendgroet klonk warmer en hartelijker dan ooit. Ik betrapte mij zelf erop dat ik een liedeke van dierom- deine neuriede; dat ik de meidekens gui tiger dan ooit in de blozende wangskes kneep en dat, later op de dag, met mijn koddige kortswijl en braafhartige boert, meer dan ooit het aanstekelijke middel punt vormde van de dagelijkse borrelta fel, waaraan ik mij, met andere groten in den lande, voor klare kout te verenigen pleeg. Neen, dat was niet omdat ik gelezen had dat een opinie-onderzoek heeft uitgemaakt, dat mijn geliefde Kabinet De Quay in popu lariteit gestegen is, noch dat de Philipsen een twintigtal punten omhoog geschoten waren; noch zelfs omdat ik weer eens (dank zij Thialf) in staat werd gesteld op d'ijzers te gaan, teneinde mij te oefenen voor mijn vijftigste elfstedentocht. Neen, het was omdat de krant mij het verheugende nieuws had gebracht, dat dat mijn eigen Tony (in de wereld: de heer Armstrong-Jones) een baan gekregen heeft. Weliswaar voorlopig als volontair, maar van het een komt het ander en ik ben er zeker van dat, als hij het goed doet, dit volontairschap spoedig genoeg tot een gesalarieerde functie zal gedijen. Van deze zorg ben ik dan nu gelukkig af. Zij lag mij zwaar op het harte. Ik dacht iedere* keer weer „als die Tony nu maar eens onder de pannen kwam; als die jongen nu maar eens eventjes op het paard geholpen wordt, dan zal hij het waerachtigh verder zelf wel rooien." Ik vond de gedachte, dat die arme kerel daar, in dat paleisje, nu maar zat te niksen, ondragelijk; zo'n keurig gezin met elke dag de knagende vraag „Wanneer kunnen wij nu eens aan de slag komen?" vormt toch eigenlijk wel een navrant dra ma in deze toch al zo zorgelijke wereld. Een gevoelig mens moet dat allemaal maar verdragen: het lot van Loemoem ba en van De Neréë tot Babberich; wordt Eisenhower weer vijfsterren-generaal of niet; wat zullen de Aku's en de Konin- klijke's doen; zal Tony nu eindelijk eens een baantje krijgen? Nee, er was niet de minste reden om 's ochtends zingend on der de douche en 's avonds welgemoed onder de koele lakens te gaan. Maar nu is dan tenminste één van mijn zorgen van mij afgenomen en er zal nie mand zijn, die het mij nu euvel duidt, dat ik luidkeels langs beemd en bongerd, door weide en wijngaard mijn liedjes-van-tra- lalala loop te zingen. Nu het met Tony in orde is gekomen, vloeit mij het bloed sneller door d'aderen en dansen de voeten in lichte tred. Het zal in dat paleisje nu ook wel vro lijker en fleuriger geworden zijn. Ik heb ze (onder ons gezegd) een bloe metje gestuurd. Want het lijkt mij aardig, dat Tcmy weet hoevelen met hem hebben meegeleefd en zich verheugen om de goe de keer der dingen. Advertentie 2002 A beschermt uw huid tegen winterse kon Yvonne Dionne. Yvonne Dionne, een van de vier nog in leven zijnde meisjes van de beroemde Canadese vijfling, is als postulante ingetreden in de congre gatie van de Kleine Franciscaanse Zusters van Maria. Yvonne Dionne, die in mei 27 jaar wordt, werd donderdag in het moederhuis van de congregatie in Baie St. Paul in de provincie Que bec, door de moeder-overste in de com muniteit opgenomen. Rusland Irak. Rusland en Irak hebben donderdag in Bagdad een verdrag voor culturele samenwerking gesloten, dat een jaar van kracht zal zijn. Een aan tal van 870 Iraakse studenten zal in 1961 in Rusland verder worden opge leid. Bandieten. Vijf gemaskerde bandieten heb ben donderdagochtend in Londen een bedrag van 9.000 pond sterling (circa 90.000 gulden) gestolen uit een dubbel dekker bus (zonder passagiers) waar mee loonzakjes werden vervoerd. Een der bandieten ramde de bus met een vrachtwagen en dwong de chauffeur te stoppen. De anderen drongen de bus binnen, sloegen de bewakers bewuste loos en maakten zich met de buit in een gestolen auto uit de voeten. Een van de bewakers is ernstig gewond. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS REUME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL 14444 BRUSSEL (UPI) Op vele plaatsen in de Ardennen ligt een dikke sneeuwlaag, die hier en daar een hoogte van een halve meter heeft bereikt. In de vrieskou zijn vele wegen tot ijsbanen geworden, waar door het verkeer wordt vertraagd en tal van ongelukken gebeuren. In Brussel is gisteren de eerste sneeuw gevallen, doch de noordoostenwind veegde de straten snel schoon. MacArthur. Generaal b.d. Douglas Mac- Arthur is gisteren 81 jaar geworden. In zijn suite in het Waldorf Towers hotel in New York zijn tal van bloem stukken, telegrammen en andere stof felijke blijken van medeleven bezorgd. Tankerbrand. Donderdagochtend vroeg is de scheepvaart in de Bosporus stilge legd wegens een zware ontploffing op de Joegoslavische tankboot Petar Zora- vic. De tanker brandt al meer dan een maand: er hebben zich sindsdien 131 ontploffingen voorgedaan. De Zoravic is indertijd door een Griekse tankboot aangevaren. Er zijn daarbij vijftig do den op beide schepen gevallen. Vrouwelijke arts voor Kennedy. De pers secretaris van het Witte Huis, Salinger, heeft woensdag meegedeeld dat presi dent Kennedy waarschijnlijk de vrou welijke arts Janet G. Travel zal ver zoeken zijn lijfarts te worden. Zij heeft Kennedy genezen van een ernstige rug aandoening waaraan de huidige presi dent jarenlang heeft geleden. ..Ruimtevrouwen". In Albuquerque, Nieuw- Mexico, hebben vijf vrouwelijke piloten een zware opleiding voltooid als ruim tereizigers. In totaal nemen aan deze opleiding twintig vrouwen deel, van wie de jongste 23 en de oudste 38 jaar is. Strozak verdwijnt. De Britse militairen zullen binnenkort de vermoeide lede maten uitstrekken op latex schuimrub ber matrassen. Het besluit van het le ger om de nieuwe matrassen te bestel len valt samen met zijn modernise ringsprogramma, zowel wat de bewa pening als de huisvesting betreft Dure democratie. De Amerikaanse demo cratische senator Edward V. Long uit Missouri, heeft donderdag „op goed ge- zag" gezegd, dat de totale kosten van de presidentiële, congres en plaatselij ke verkiezingen in 1960 ruim 175 mil joen dollar hebben bedragen. Nigerië dreigt. De Nigeriaanse premier, Siraboebakar Tafawa Balewa, heeft ge dreigd dat zijn land „strengere maat regelen" tegen Frankrijk zal nemen wanneer weer een Franse kernbom in de Sahara tot ontploffing wordt ge bracht. Nigerië heeft reeds alle leden van de Franse ambassade uitgewezen en zijn havens en vliegvelden gesloten voor Franse schepen en vliegtuigen na dat een maand geleden een Franse kernbomproef in de Sahara was ge nomen. A"

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3