Torenflat (bijna gereed) trok de belangstelling van deskundigen Een nu halve eeuw geleden alleen hout ook kunststoffen bij botenbouw IJmuidens bedrijf gaat in Lemmer uitbreiden Regenjassen Winterjassen Blazers Overhemden HERENJACKS Damespanfalons Haast u! 5% extra korting A. C. BORST Nog geen uitspraak in de moordzaak-Krommenie Verzending van zeepost r ;r lie Medische verzorging tijdens het weekeinde OPGERUIMD STAAT NETJES Gerard van Praag erard van Praag if it met 50% korting U slaagt reeds vanaf ƒ52.50 vanaf fW- 100% wol vanaf 29.— maten 35 t.m. 38 5.90 HEREN-SPECIAALZAAK Lange Nieuwstraat-Marktplein Telefoon 4206 Lasser probeerde in Velsen bromfiets te stelen BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK REFORM VNR artikelen COR v. d. MEER i VRIJDAG 27 JANUARI 1961 Nieuwe vorm van ijspret Kees Thijsse derde in kappersconcours Dit is een van de boten die in de metaalafdeling in aanbouw zijn. Nu slechts een geraamte, over een maand een vaartuig, ren geschieden. Polyester is wel tegen zeer lage, maar niet tegen bijzonder hoge temperaturen opgewassen. De lagen wor den door houten mallen in de vorm ge bracht. Er hangt in de polyester werkplaats al tijd een weeë zoetige lucht. Beweegbare afzuigslurven die de in aanbouw zijnde objecten af kunnen snuffelen zorgen voor een zuivere lucht, een andere installatie blaast warme, vochtige lucht naarbinnen om de juiste vochtigheidsgraad te krijgen en een centrale verwarming zorgt voor de juiste temperatuur. De meest spectacu laire maar ook lawaaiïgste afdeling is de metaalwerkplaats. Hier sproeien vonken regens, verspreiden lasapparaten een hel blauw licht, bonken klinkhamers en flak kert een ouderwets smidsvuur. De heer A. van der Maarel, al tien jaar bij het bedrijf, is chef van de metaalafdeling. De timmerwerkplaats en verfspuiterij zijn on dergebracht in het gebouw aan de Indus triestraat. Op de eerste verdieping van het gebouw aan de Industriestraat zetelt de directie, bestaande uit R. Rijke sr. 66 jaar, is be last met de algehele leiding; G. Rijke, 38 jaar, heeft de verantwoordelijkheid voor de administratie en de verkoop; N. Rijke, 36 jaar, beheert de sociale afdeling en gaat over de inkoop; R. Rijke jr., 30 jaar, is tekenaar-ontwerper en bevindt zich dus een groot deel van de dag in de tekenka mer. De heer Mulder, die samen met de heer Rijke sr. het bedrijf oprichtte, heeft zich uit de firma terug getrokken. Een vader en drie zoons zorgen er dus voor dat er per jaar 150 tot 200 boten bij Mulder en Rijke „de deur uitgaan". Er werd vorig jaar zeventig ton aluminium verwerkt. De belangrijkste exportlanden zijn Canada, Amerika, Duitsland en Bel gië. \tkti Advertentie ALLE MATEN TEDDY GEVOERD KENNEMERLAAN 100-106 - TEL. 5501 De Haarlemse rechtbank heeft vamnid- dag nog geen uitspraak gedaan in de zaak tegen een 26-jarige schoenmaker uit Am sterdam die ervan verdacht wordt op 12 mei van 't vorig jaar de 59-jarige weduwe M. M. Dijker in haar woning in Krommenie met bjjl en een broodzaag om het leven te hebben gebracht. De rechtbank acntte het onderzoek niet volledig en verwees de zaak naar de rechter-commissaris. Naar de geestvermogens van de verdachte zaf een nader onderzoek worden ingesteld. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie mr. J. van den Oever tegen de verdachte een gevangenisstraf van twintig jaar. GEBOREN: Cornelia J., d. v. J. Heynen en A. J. Niesten; Jacobus L. G„ z. v. A. A. Formanoy en C. L. Slotemaker; Antonlus W. M., z. v. W. J. van Leeuwen en M. P. van Leeuwen; Remo M. C., z. v. J. Strijker en C. Boer; Dirk G., z. v. N. Huisman en R. M. Broek; Wilhelmus J. M., z. v. A. Glorie en C. Beentjes; Maria C., d. v. C. J. de Wildt en A. M. Smit; Marion, d. v. H. Oldenburger en J. G. Bakker; Frans L-, z. v. F. L. v. d. Ree en A. Leydekkers; Johan nes F., z. v. J. Vreenegoor en P. M. Been tjes; Caspar M., z. v. J. H. Schutte en A. Franzen; Rob J., z. v. H. Scheeper en L. J. van Houwelingen; Paulus E., z. v. T. W. van Doorn en H. A. v d. Helm. GETROUWD: J. de Wildt en C. Baltus; J. v. d. Kolk te Amsterdam en P. C. Schuyt; J. van Gasteren te 's Hertogenbosch en C. Groot. Advertentie Zoutarme en suikervrije dieet-artikeler Kennemerlaan 131 - Telefoon 538f 'Jet bekende adres ook voor Helderse Taa' CABARET VOOR A.N.M.B.-LEDEN. De afdeling Heemskerk van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaal nijverheid en de Elektrotechnische indus trie (A.N.M.B.) organiseert zaterdag 11 februari in zaal Dam een cabaretavond. Medewerking hieraan wordt verleend door Jetty Cantor, Maarten Kaptein en Pierre Palla. Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter ile naam van het schip vermeld: Argentinië: ms Alnati (29 jan.), ms Zaan land (1 febr.); Australië: ss Ixion (29 jan.), ss Rondo (1 febr.); Brazilië: ms Alnati (29 jan.), ms Zaanland (1 febr.) en ms Aragon (2 febr.); Brits-Oost-Afrika: ss Gange (2 febr.); Canada: ss United States (30 jan.), ms Noordam (2 febr.); Chili: ms Pericles (1 febr.), ms Buchenstein (2 febr.); Indonesië: ss Cyclop (1 febr.); Ned. Antillen: ms Frankrig (31 jan.), ss Loch Gowan (2 febr Nieuw-Zeeland: ss Rangitoto (2 febr.); Su riname: ms Kreon (1 febr.); Unie van Zuil- Afrika en Z.-W.-Afrika: ms Windsor Castle (29 jan.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. ië ge- i ech- ie uit r ons nsito- blij- en of i via en is partij at de >uden ;drie- at in ver- ande- vorig n on- vaar- ranse on- of er aan ver- ;iging echt- il bij tegen F. de il in- :t ge- diens )pen- mber per zijn hem een e het a ruit Hij roof- fat- jn te :n de men- i on- een ende ■elijk van a tot oord. Bra- voor nge- iring n de 'ging ee is d. een om- dit ende i het ge- op, ende [root it te i ge- met ciën, be- zich oo fd ir de za- dent noet ip 12 eden erde allen mos zijn [den, veid aar- be- b ro eren erde t, boor alals ge- end, iria- j de sch een ei ge de king lug- ond, inen n. Advertentie Op alle geëtaleerde goederen WONINGINRICHTING Planetenweg 38 - Telef. 5991 Wanneer de vorst aanhoudt en de kans daarop is groot dan kan men aan staande zondagmorgen op de Bosbaan in Amsterdam kennismaken met een voor ons land geheel nieuwe vorm van ijsver maak, ijs-skelteren. Daartoe worden rond de wieltjes van de skelters stalen banden met pennetjes erop, bevestigd. Het initia tief tot deze vorm van ijsvermaak is ge nomen door de vijfentwintigjarige voorzit ter van de Amsterdamse skelterclub „CHEETAH", de heer Jan Roos. Hij heeft zich met het hoofdbureau van politie te Amsterdam in verbinding gesteld om te vernemen of het ijsskelteren al of niet ver boden zou kunnen worden. Van politie zijde is hem toen verstaan gegeven, dat er geen enkel wetsartikel is, op basis waar van het skelteren op ijs verboden zou kunnen worden. Het artikel „straatschen derij" is ook niet van toepassing te bren gen. De leden van deze een jaar geleden opgerichte skelterclub willen de vorstpe riode niet voorbij laten gaan zonder te trainen. Want nergens op de openbare weg in de gemeente Amsterdam wordt het trainen met skelters door de politie toe gestaan. De skelteraars nemen dus hun toevlucht tot het ijs. Of de schaatsenrijders het ook leuk zul len vinden als zij ruim baan moeten ma ken voor wielrijders, moet ernstig worden betwijfeld. Advertentie meer te zetten.... Want het langer we gens gebrek aan produktiecapaciteit wei geren van orders vertikt de directie lan ger. „Wij hebben wel eens het idee gekre gen", aldus de heer G, Rijke, een van de directeuren, „dat de gemeente Velsen maar weinig begrip heeft voor de middel en kleinindustrie en zich alleen voor de basisindustrieën interesseert. Als men de grootindustrie alleen in het westen wil houden en vindt dat de middelindustrie naar het oosten en noorden moet, Iaat men dat dan ronduit zeggen!" Schoorsteen De hele gevel van de metaalafdeling aan de Haringkade gaat op het ogenblik schuil achter een geweldig gevaarte van zeewaterbestendig aluminium. Dat is de in aanbouw zijnde schoorsteen voor de „Prinses Margriet". Het is de tweede schoorsteen van deze afmetingen die Mul der en Rijke heeft vervaardigd. De eer ste was bestemd voor de „Prinses Irene". Deze schoorstenen hebben als bijzonder heid een vernuftig systeem van schotten waardoor de uitlaatgassen niet meer neer slaan op het zonnedek. Het systeem werd in de windtunnel beproefd. Bij Mulder en Rijke worden voorname lijk reddingboten, directievaartuigen en jachten gemaakt. Reddingboten vormen echter wel de hoofdschotel. Voorts kan men, als men een bovenbouw, brug of zwembad van polyester nodig heeft, ook bij Mulder en Rijke terecht. Zo heeft deze firma de gehele bovenbouw van de vries- trawler „Egmont" geleverd en tevens de aluminiumbekleding van de visruimen van dit schip. In opdracht van Canadese reders worden bij de IJmuidense firma hele visruimen van aluminium vervaar digd. Zeer trots waren de IJmuidenaren op de vier door hen gemaakte stalen mo torboten voor het Braziliaanse vliegkamp schip „Minas Gerais" die de formidabele snelheid van 22 mijl kunnen halen. Voor ditzelfde oorlogsschip leverde Mulder en Rijke verder nog een houten loods jol, ze ventig containers van polyester, alumi nium constructies en antennekokers. Ook Rijkswaterstaat heeft blijk gegeven de goede eigenschappen van polyester te waarderen en een groot aantal boeien van dit materiaal bij Mulder en Rijke doen maken. Polyester Een belangrijke order was verder de levering van acht polyester sloepen voor de „Koningin Wilhelmina". Op het ogen blik is bij Mulder en Rijke in aanbouw een reddingboot van polyester, die aan 66 personen plaats kan bieden. Het vaartuig is bijna 9 meter lang en daarmee waar schijnlijk de grootste reddingboot die in Nederland ooit is gebouwd. De boot is be stemd voor een schip van de Black Star Line, een pas opgerichte Ghanese rederij. Bekendheid verwierven de oranje vletten (boten van polyester worden meteen in de kleur gebracht en hoeven nimmer te worden opgeschilderd) van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, die onder andere in Oostzaan nuttig werk hebben gedaan. Honderddertig bouwde Muider en Rijke er. „Onze reddingboten voldoen aan alle eisen die door klassifi- catie en keuringdiensten in binnen- en bui tenland worden gesteld", vertelt direc teur G. Rijke trots. Polyester vaartuigen hebben als voorde len dat zij elastisch zijn, meer weerstand hebben tegen mechanische beschadigingen, en weersinvloeden. Polyester kan meteen in kleur worden gebracht, het is geslaagd materiaal (glasvezel geïmprimeerd met polyester hars) en kan naadloos aan el kaar worden gemaakt. De verschillende bewerkingen moeten bij kamertemperatu- Dit is een van de polyester-zwembaden, die op grote zeeschepen zullen worden aangebracht. IJMUIDEN Artsen: T. Bel, Mercuriusstraat 4, tele foon 5675; P. J. W. van der Toom, Frans Naereboutstraat 70, telefoon 4084; J. Mac- Daniël, Genestetlaan 4, Driehuis, tele foon 4203. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Verloskundigen: Mej. J. Winter, Evert- senstraat 3, tel. 5259; mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mej. A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 7945; mej. E. W. Engelhart, Moerbergplantsoen 143, tele foon 7949. SANTPOORT Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Santpoort-Dorp, telefoon 8310. Apotheek: Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, hoek Rijksstraatweg, Haar lem-Noord, tel. 02500-52956. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: K. K. Visser, Zee straat 96, tel. 3450. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: R. W. Fierstra, Zee straat 88, telefoon 3737. Apotheken: De zondags- en nachtdi «ri sten worden waargenomen door apoth ;ek Duinwijk, Populierenlaan 44, tel. 3388. VELSEN Wijkverpleging: Zuster Zw. Kuiper, J. P. Coenstraat 145, IJmuiden, tel. 6504: IJmuiden en IJmuiden-Oost; zuster Nap, Rembrandtlaan 5, IJmuiden, tel. 6195: IJmuiden en IJmuiden-Oost; zuster A. de Ruiter, Hagelingerweg 175, Santpoort- Noord: Driehuis, Velsen-Noord en Vel- sen-Zuid; zuster K. Langejan, Brede- roodscheweg 106, Santpoort-Z„ telefoon K 25607477: Santpoort-Noord en Sant poort-Zuid. HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur lot zondagavond 12 uur: J. H. Schutte, Kerk- laan 9, Heemskerk, tel. 025122266. Apotheken: De Heemskerkse apothark, Maerelaan 46, telefoon 2490. Kraam- en wijkverpleging Witte Kruis Beverwjjk en Heemskerk. Wijkverpleging: zuster Luyting, Prins Bernhardlaan 3, Beverwijk, tel. 4324. Kraamverzorging: zuster Boersma, Witte Kruisgebouw, J. v. Scorelstraat, Heems kerk, telefoon 025122247. CASTRICUM Arts: H. J. van Nievelt, Burgemeester Lommenstraat 10, tel. 2354. Wijkverpleging: Zuster Van Beers, Mient 80, tel. 2967. Verloskundige: Mevr. Scholten-Kloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burge meester Lommenstraat 6, tel. 2500, is dagelijks van 8 tot 18 uur en nadien en zondags voor spoedgevallen (ook des nachts) geopend. De bijna gereedgekomen torenflat aan de Plantagehoek Warande te Beverwijk, stond donderdagmiddag in grote belang stelling van Nederlandse architecten en bouwkundigen. Uitgaande van het Bouw centrum te Rotterdam was een dag geor ganiseerd, waarop de aandacht is gevestigd op de zogenaamde zwevende vloeren in de woningbouw. Ruim honderd architecten en bouwkundigen hebben op deze „zwevende vloeren-dag" acte de présence gegeven en deelgenomen aan een excursie naar de torenflat in Beverwijk. In het Bouwcentrum te Rotterdam is donderdagmorgen een lezing gehouden door de heer Spook, die sprak over de iso lerende tussenlaag. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het Isolatie-centrum verbonden aan het Bouwcentrum. Hier bevinden zich alle tegenwoordig in de wo ningbouw toegepaste isolerende materia len, zowel tegen koude als tegen burenge rucht In Wijk aan Zee gebruikte men in het „Hoge Duin" de lunch, waarna een uiteen zetting over torenbouw door ir. Stigter, directeur van Bredero's Bouwbedrijf, de firma die de Beverwijkse torenflot heeft gebouwd, volgde. Tot slot van deze voor de deelnemers zeer interessante dag, werd de bouwplaats aan de Plantage bezocht. De rondgang duurde hier niet al te lang, want de gasten stonden in het nog niet geheel glasdichte gebouw te bibberen van de kou. HET EERSTE KARWEITJE, dat de heren Mulder en Rijke in IJmuiden te doen kregen was het vervangen van een scheepsdek. Dat was in 1915. Het oude dek gebruikten zij als vloer van hun loods aan de Industriestraat, die toen de grootte van garage had. Die vloer van verweerde, gegroefde maar onverwoest bare planken ligt er nog steeds. In de groeven stuift zaagsel en vallen spijkers. Vaardige timmermanshanden maken in deze werkplaats botenrompen. Van hout, het edelste en meest levende materiaal waarvan een boot vervaardigd kan worden. Er zijn nog mensen die houten boten willen hebben; de firma Mulder en Rijke maakt ze echter ook van staal, aluminium en polyester. Vooral dit laatste materiaal is de laatste jaren erg gewild. In 1952 was Mulder en Rijke de eerste in Nederland die boten van polvester bouwde. Nu heeft de firma een order van vijftien zeegaande jachten van polyester, dertien voor Amerikaanse rekening en twee voor Engelse. Twee polyester-boten van Mulder en Rijke staan op de New Yorkse Boatshow. Het loodsje aan de Industriestraat heeft inmiddels twee grote broers gekregen en is zelf ook gegroeid. Mulder en Rijke heeft nog een grote werkplaats aan de Ha ringkade en een aan de Strandweg. Tachtig man werken er in het totaal bij Mulder en Rijke. Tachtig man die het be drijf hebben helpen opbouwen, aangevoerd door een trouwe en vaste kern van tien man. Twee veteranen zijn de vorige week gehuldigd omdat zij 45 jaar, van het be gin af aan dus, bij het bedrijf hebben gewerkt. Dat waren Aad de Man, baas van de timmerafdeling en W. Voogd, voor man-timmerman. De werkplaats aan de Strandweg, waar tevens het magazijn is, zal met nog 900 m2 worden uitgebreid. In februari kan met de bouw hiervan worden begonnen, nadat bouw- en woningtoezicht binnen vier we ken voor een bouwvergunning hadden ge zorgd. In de nieuwe afdeling zal in de toekomst het aftimmeren geschieden. Het is de laatste uitbreiding, die voor Mulder en Rijke in IJmuiden nog mogelijk is. Daarom heef/ 'e directie naar een ander terrein, buit Ie gemeente Velsen uitge zien en dit gv nden bij Lemmer in Fries land. Vorige week is het koopcontract ge tekend voor een stuk grond (10.000 vier kante meter groot) van het nieuwe indus trieterrein vroeger golfde hier het IJsclmeer. Mulder en Rijke heeft ver der nog een optie op een stuk grond van 17.000 vierkante meter, ook bij Lemmer. Er zal daar een constructiebedrijf voor polyester boten komen. Maar dat niet al leen. Er bestaan ook plannen voor het stichten van een jachthavenbedrijf. De directie van Mulder en Rijke krijgt van de gemeente Lemmer alle medewer king, ook met woningen. De Friezen zijn blij er een nieuwe industrie bij te krijgen en breiden hun armen dus wijd uit. En in de toekomst, als de inpoldering van het IJselmeer zover is dat de nieuwe weg van Amsterdam naar Noord-Duitsland ge reed zal zijn, ligt Lemmer slechts zeven tig kilometer van Amsterdam af. Nu is het van IJmuiden naar Lemmer minstens drie en een half uur rijden. Enkele men sen uit IJmuiden zullen naar het noorden gaan om daar de opleiding en werving van personeel op zich te nemen. Als begin van het nieuwe bedrijf wordt bij Lemmer een loods van 55 bij 37 meter gebouwd. Een en ander betekent niet dat het be drijf in IJmuiden zal worden ingekrom pen. Wat er nu is, blijft. Alleen door de krappe arbeidsmarkt in de IJmond en de onmogelijkheid verder te kunnen uitbrei den heeft de firma Mulder en Rijke doen besluiten haar andere been over het IJsel- Deze schoorsteen van aluminium, be stemd voor de „Prinses Margriet", was te groot om in de werkplaats te maken. Eenmaal aan boord zal hij voor het oog zijn normale proporties terug heb ben gekregen. Voor de rechtbank in Haarlem verscheen donderdagmiddag een 35-jarige bankwer ker-lasser, die ervan verdacht werd op 3 november van het vorig jaar in Velsen- Noord geprobeerd te hebben een brom fiets te stelen. De verdachte zelf ontkende dat hij de opzet had gehad de brommer mee te nemen. ,.Ik geef direct toe, dat ik vroeger geen lekkere jongen geweest ben", zei hij, nadat de president van de recht bank. mr. N. Reeling Brouwer, hem op de 14 vonnissen had gewezen, die hij al op zijn strafblad had staan, „maar tegenwoor dig verdien ik goed geld, ik heb een mooi huis en ik had het helemaal niet nodig om uit stelen te gaan. 't Kwam door de bor reltjes en de biertjes, die ik 's middags gedronken had. omdat ik ander werk had gekregen. Bovendien wilde ik de brommer naar het politiebureau brengen." De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vond dit echter geen reden om een bromfiets mee te nemen en hij eiste dan ook een gevangenisstraf voor de tijd van twee maanden voorwaardelijk. Na een uitvoerig pleidooi om clementie van de verdachte zelf. bepaalde de recht bank de uitspraak op 9 februari 's middags om twee uur. Nog een jeugdige IJmuidense herenkap per heeft zich in de stedenwedstrijd die in het gebouw van de Kegelbond in Haar lem is gehouden, best geweerd. Won Fer ry Prince in de jeugdafdeling de eerste prijs, Kees Thijsse, bediende bij kapper P. Zwetsloot, sleepte in deze afdeling de derde prijs weg. Een goede prestatie, ge zien het feit dat de zeventienjarige Kees Thijsse pas twee keer eerder had deelge nomen aan een concours. Advertentie Wij varen onder de veilige vlag van de Nederlandse Spaarbank- bond Beschermvrouwe H.M. de Koningin STICHTING NUTSSPAARBANK In de gemeente Velsen

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5