Felle concurrentiestrijd ontbrand in Fleet Street Amerikaanse mensaap volgende week de ruimte in Santa Maria's doel blijft duister KA (^Pr WERELDNIEUWS NAAIMACHINES Daily Mirror doet een bod van 3,5 miljard op het Odhams concern Sneeuwstormen eisen 46 levens in Amerika Amerikaanse beul van Castro aangehouden Na geslaagde proef volgt astronaut waarschijnlijk in april Aziatische griep in Engeland: 358 doden Afro-Aziatische landen wensen zitting V-raad Watersnood op Java een nationale ramp Spaak zou aftreden als secretaris-generaal Ontscheping van de 600 passagiers door V.S.-tnarine verzocht UED AME81K Wrak van Indonesisch vliegtuig: gevonden €)p de raatótoel S-KT-jj"- ^f- uo> ISIËIÉ ZATERDAG 28 JANUARI 1961 Hulpactie voor wild in het Harzgebergte Parachutisten ,Z eer over if Ex-lid van de Amerikaanse geheime dienst vermist Duif Ver koudheidsbacillen protektie tegen infektie (Van onze correspondent) De veldslag in Fleet Street om het be zit van Odhams publiciteitsconcern begint fantastische afmetingen aan te nemen. Vrijdagavond werd bekend dat de machti ge Daily Mirror-groep een bod van 31,5 miljoen pond sterling (bijna 350 miljoen gulden) heeft gedaan op Odhams'. Dit aanbod kwam 48 uur na de aankondiging van het fusieplan tussen Odhams en de Thomson-groep. Kennelijk is het aanbod van de Mirror met een oplage van ruim vier miljoen Engelands grootste dagblad hoger dan dat van Thomson. Bovendien zegt de Mirror dat haar voorstel voor Od hams' grotere voordelen zal afwerpen dan zijn eventueel samengaan met de Tliom- som-groep. Dit standpunt wordt vrij alge meen gedeeld omdat Odhams en de Mir- rorcombinatie beide een eerste plaats in nemen op tijdschriftgebied en elkaar in dit opzicht alleen maar kunnen verster ken door uitschakeling van concurrentie. Evenals Thomson geeft ook de Mirror de verzekering dat het sociaal-democrati sche dagblad Daily Herald zich ongestoord zal kunnen blijven ontwikkelen onder zijn tegenwoordige hoofdredacteur. Indien de Mirror de strijd zou winnen, zal zij, in dien de fusie Odhams-Thomson inmiddels reeds tot stand mocht zijn gekomen, de Thomson-belangen, met inbegrip van de Schotse commerciële televisie, van de hand doen. Ongerustheid In alle kringen welke de economische en geestelijke gezondheid van Groot-Brit- tannië ter harte gaan, in de eerste plaats het parlement en de regering, heerst diep gaande ongerustheid over het feit dat het economische leven, en in dit geval orga nen van de publieke opinie, meer en meer door slechts enkelen dreigen te worden be heerst. Financiële transacties zijn op aller lei gebied aan de orde van de dag. In de krantenwereld wordt 77 percent reeds door vijf groepen beheerst. Indien een van de voorgenomen fusies doorgaat, zullen het er nog maar vier zijn. Het ogenblik lijkt niet ver meer dat slechts een enkele man of groep de gehele Britse pers zal bezitten, hetgeen fnuikend zou zijn voor de demo cratische meningsuiting welke een zo groot mogelijke verscheidenheid eist. Or- Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS REUME KEUZE C U I* C I GROTE HOUTSTRAAT CIlUCL TEL 14444 18' wells profetie in zijn roman over de ziel loze robotmaatschappij „1984" dreigt te worden bewaarheid. C asino-mentaliteit Al wil de heer Thomson bladen van tegengestelde richting in zijn eigen con cern opnemen, omdat dit commercieel het meeste oplevert, niemand weet wat zijn opvolger zal doen. Een bekende journalist- directeur van een der grootste onafhanke lijke conservatieve dagbladen verklaarde vrijdagavond voor de B.B.C., dat het na de verdwijning van de radicaal-liberale News Chronicle een ramp zou zijn indien de Daily Herald als het enige overge bleven orgaan van links eveneens tot ver dwijning zou zijn gedoemd. Een bij de Herald werkende redacteur noemde het monsterachtig dat zijn krant gebruikt wordt als pion in een financieel spel en zei dat het blad gevaar loopt zijn persoon lijkheid te verliezen. Harold Wilson, Labour's „schaduw"- kanselier van de schatkist, zei dat de Lon- dense City thans beheerst wordt door de casino-mentaliteit. Leiders van het be drijsleven kijken over hun schouders heen naar speculanten met steeds dikkere geld buidels, zulks ten koste van de zo dringend geëiste inspanning op exportgebied. ~"i~ is» i amisWm NEW YORK (Reuter) In het oostelijk deel van de Verenigde Staten zijn donder dag, als gevolg van zware sneeuwstormen tenminste zesenveertig mensen omgeko men. IJzel, hagel en zware sneeuwval ver oorzaakten talloze verkeersongelukken, terwijl in enkele streken het verkeer ge heel tot stilstand kwam. FRANKFORT (UPI) Hevige sneeuw val in het zuidwestelijk deel van Midden- Duitsland, speciaal in de streek rondom Frankfort heeft het spoorwegverkeer en het verkeer over de Duitse snelwegen bij na volkomen verlamd. Op de spoorbaan bij het hoofdstation van Frankfort moes ten arbeiders met behulp van vlammen werpers een ruim 25 cm. dik pak sneeuw verwijderen voordat de treinen konden binnenlopen. Door een tekort aan werk krachten kan men ook in de stad de stra ten niet sneeuwvrij maken. Zandstrooiers en sneeuwploegen blijven ongebruikt in de garages staan. In hqt Harzgebergte worden thans vele honderden stuks groot wild, waaronder herten en wilde zwijnen door de honger dood bedreigd. Op strategische plaatsen is voer voor de dieren neergelegd. Houtvesters en jachtop zieners hebben smalle paden geruimd naar deez plaatsen zodat de dieren 't voer kun nen bereiken. Aan de skiërs in het Harz gebergte is gevraagd het wild niet te sto ren indien het naar deze plekken trekt. WASHINGTON, (UPI) De Ameri kaanse procureur-generaal (minister van Justitie) Robert F. Kennedy, heeft de ar restatie bekendgemaakt van Herman F. Marks, een voormalig Amerikaans staats burger, die naar verluidt verantwoorde lijk is voor de terechtstelling van meer dan tweehonderd tegenstanders van Cas tro in Havana. Volgens Kennedy werd Marks, die zijn staatsburgerschap had verloren door in Castro's revolutionaire leger te vechten, in New York gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd illegaal de Verenigde Staten te zijn binnengekomen. Proces HAVANA, (UPI) De regering van Cuba heeft meegedeeld, dat zes geïnter neerde Amerikanen vandaag terecht zul len staan voor misdaden die met de dood gestraft kunnen worden. De Amerikanen worden beschuldigd van pogingen orr. deel te nemen aan onder gronds verzet tegen het regime van Fi del Castro. Vluchtelingenzorg WASHINGTON (UPI) President Ken nedy heeft bekend gemaakt dat de minis ter van Gezondheid, Onderwijs en Sociale Zaken Abraham Ribicoff, belast zal wor den met de zorg voor ie Cubaanse vluch telingen in de Verenigde Staten. In het gebied van Zuid-Florida verblijven naar schatting veertigduizend Cubanen, die voor het regime van Fidel Castro gevlucht zijn. WASHINGTON (UPI) Een goedgedresseerde vierjarige chimpansee zal in de komende week een ruimtereis maken om in het kader van het Mercury-project de weg te bereiden voor de Amerikaanse astronauten. Opgeborgen in een comfortabele cabine zal het dier een raketvlucht van zestien minuten moeten maken langs de „projectielenbaan" over de Atlantische Oceaan. Het zal een proef zjjn waarbjj men wil vaststellen of levende wezens het kunnen uithouden in de ruimte en of de piloot beschermd kan worden tegen de hitte en de schok van het lanceren, de terugkeer naar de aarde en de snelle daling per parachute op zee. Als de aap deze beproeving goed heeft doorstaan, zal een van de zeven astronau ten eenzelfde vlucht ondernemen, waar schijnlijk al in april. „Met wat geluk zul len wij binnen een jaar een man in een baan om de aarde hebben," zo verklaarde een woordvoerder van de NASA (het Bu reau voor de lucht- en Ruimtevaart). De Mercury-cabine zal gelanceerd wor den met een Redstone-raket en vervolgens een tocht van 290 mijl maken. Het hoogste te bereiken punt zal 115 mijl zijn. de top snelheid zal ongeveer 4.000 mijl per uur bedragen. Tijdens zijn korte vlucht zal de chim pansee ongeveer 41/» minuut gewichtloos zijn. Het dier zal ook ervaren wat het is om bij de terugkeer elf maal de aantrek kingskracht van de aarde te ondervinden. Hij krijgt daarbij het gevoel, dat het eigen gewicht (20 kg.) eveneens elf keer groter is geworden. De chimpansee is geleerd op vastgestel de tijdstippen bepaalde handels over te halen. Hierdoor willen de geleerden in staat zijn een indruk te krijgen van zijn reacties tijdens de vlucht. Om dezelfde reden zal het dier worden gefotografeerd. Aan het einde van de vlucht zullen raket ten worden afgevuurd, om de snelheid van de ruimtecabine te verminderen. Er zul len voorts valschermen worden uitgewor pen, waarna de cabine haar terugkeer naar de aarde, in dit geval de Atlantische Oceaan, zal aanvangen. Speciale radio- en radarinstallaties, als mede lichtseinen zijn in het voertuig be vestigd om het zoeken voor de torpedo- bootjagers te vergemakkelijken. Zodra de cabine met de chimpansee is gevonden, zal het dier in de ziekenboeg van de onderzeeboot jager medisch worden onderzocht. Na dit korte onderzoek volgt een uitgebreide controle op een der Baha- ma-eilanden, waarna de chimpansee weer naar Cape Canaveral zal worden terugge bracht. Zweedse UNO-militairen hebben het station van Luena in Kongo in staat van verdediging gebracht. Herhaalde malen vallen Baloeba's op de lijn ElisabethstadLuena treinen aan. LONDEN (UPI) In Londen is mee gedeeld dat verleden week in Engeland en Wales 358 mensen zijn overleden aan de Aziatische griep zeventien maal zo veel als het normale weekgemiddelde. De besmettelijke ziekte, welke zich nog steeds uitbreidt, heeft dit jaar reeds aan 750 mensen in Engeland en Wales het leven gekost. 150 in de eerste, 246 in de tweede en 358 In de derde week van januari. Volgens het Britse ministerie van Volks gezondheid heeft de ziekte over het alge meen een mild karakter. In Nottingham werden 6.000 gevallen van Aziatische griep geregistreerd, bijna net zoveel als in 1957 tijdens de grote epidemie. Naar verwacht werd, zal de griep zich uitbrei den naar het zuiden, over ongeveer twee weken zou Londen in de griep-zone lig gen. TOKIO (UPI) Het uitbreken van Azi atische B-griep heeft de sluiting van 191 scholen in Tokio noodzakelijk gemaakt. NEW YORK (UPI, Reuter) Vijf Afro- Aziatische landen en Joego-Slavië hebben vrijdag opnieuw om een zitting van de Veiligheidsraad gevraagd, teneinde „de alarmerende ontwikkelingen in de repu bliek Kongo" nader te bespreken. Voor de bijeenkomst werd weer geen datum voorgesteld. Het verzoek werd bij de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Egyptenaar Omar Loufti, ingediend door de delegaties van Ceylon, Ghana, Mali, Marokko, de Verenigde Arabische Repu bliek en Joegoslavië. „Onze regeringen zijn de vaste overtui ging toegedaan dat de voortgezette, ille gale gevangenhouding van de heer Loe- moemba alleen zal leiden tot vergroting van de onenigheid en het bewaren van de territoriale onschendbaarheid van Kongo, alsmede de vestiging van orde en wet, buitengewoon moeilijk zal maken", aldus de brief van de delegaties. Van gezaghebbende zijde te New York is vrijdag vernomen dat de Veiligheidsraad vrijwel zeker woensdag aanstaande bij eenkomt ter bespreking van de toestand in Kongo. DJAKARTA (AFP) De stortregens die thans sedert een week zijn gevallen in de streek van Bekasi in West-Java, hebben overstromingen veroorzaakt, waarvan de gevolgen als een nationale ramp worden beschouwd. Er is nog geen officieel aantal slacht offers bekendgemaakt, doch de militaire overheid neemt aan, dat ten minste 509.000 mensen zijn geëvacueerd en ongeveer 50.000 dessahuizen zijn weggespoeld. Tal rijke personen worden vermist en ruim 100.000 hectare sawah zijn verwoest. Het Indonesische leger heeft via de radio een beroep gedaan op de bevolking van de gehele republiek om hulp te bieden aan de honderdduizenden slachtoffers van de overstromingen. Een militaire woordvoer der wees op het gevaar van epidemieën in de streek, waar de ramp zich heeft voor gedaan. PARIJS (UPI) De secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorgani satie Paul-Henri Spaak, zal vermoedelijk binnenkort aftreden. Hij beeft echter nog geen ontslagaanvrage ingediend bij de NAYO-raad, de enige instantie welke er over kan beslissen. Ais mogelijke opvol ger is de Noorse minister Halvard Lange genoemd. Andere namen welke men hoort noemen zijn die van mr. D. U. Stikker, de Nederlandse permanente afgevaardig de bij de NA Vö, en Leuter Pearson, voor malig Canadees minister van Buitenland se Zaken en winnaar vaai de Nobelprijs voor de vrede. Tot dusver zijn de Belgische persberich ten over Spaaks aftreden niet bevestigd, maar in NAVO-kringen houdt men deson danks ernstig rekening met het aftreden van de 61-jarige secretaris-generaal. BRUSSEL In Brusselse socialistische kringen woidt vernomen dat een partij- delee.-itie Spaak onlangs heeft meegedeeld, dat het er bij de aanstaande verkiezings campagne op aankomt, alle socialistische krachten in het geweer te brengen. Vol gens sommige leden van de delegatie zal Spaak gevolg geven aan die oproep en heeft hij zich bereid verklaard zijn plaats SAN JU AN (Porto Rico) (UPI en Reuter) Er was vanmorgen nog steeds geen zekerheid over de definitieve bestemming van het geroofde Portugese pas sagiersschip Santa Maria. Wanneer een vliegtuig het vaartuig nadert, wordt onmiddellijk de koers verlegd, waarschijnlijk om de achtervolgers zand in de ogen te strooien. Om drie uur in de ochtend stroomde de Santa Maria zuidoost waarts, dit betekent in de algemene richting van de Portugese kolonie Angola aan Afrika's westkust. Volgens de Amerikaanse marine echter voer het schip kennelijk in de richting van de Braziliaanse haven Belem, waarvan het op dat moment overigens niet minder dan duizend mijl verwijderd was. In ieder geval heeft admiraal Robert Dennison, de bevelhebber van de Ameri kaanse Atlantische vloot, het zekere voor het onzekere genomen en schout bii-nacht Allen Smith jr. comman dant van de Ame rikaanse marine enheden in het Caraïbische ge bied. oDgedragen zich vandaag per vliegtuig naar Be lem te begeven voor een onderhoud met de Portugese rebellenleider Henrique Gal- vao. de gezagvoerder van de Santa Maria, voor het geval deze daartoe bereid zou zijn. De Amerikaanse torpedojager Wilson stoomt ook op naar deze plaats om schout bij-nacht Smith eventueel naar de Santa Maria te brengen. Gisteren hadden de Ver enigde Staten Galvao verzekerd, dat hij niet zal worden lastig gevallen, indien hij zijn zeshonderd passagiers in een Zuid- amerikaanse haven aan land zou zetten. KAAP VEROtSCHpr- E!L A NOEN Op deze plaatsenis het schip gepeild WNIDA0 LA GUEIRA sfpmiocKs Tocht van de Santa Maria ANGOLA ASCENSION v.peltIóiuH LISSABON (UPI) De Portugese strijdkrachten zijn vandaag eerst goed in beweging gekomen. Er zijn weer twee oor logsschepen de haven van Lissaibon uitge varen. Voorts zijn minstens zes vliegtuigen met politie en valschermtroepen uit de Portugese hoofdstad vertrokken en een zeesleepboot verliet eveneens de haven „met onbekende bestemming". Vijf straalvliegtuigen zijn naar Angola gedirigeerd. Ook de Spaanse kruiser „Canarias" heeft opdracht gekregen zich te voegen bjj de schepen die het Portugese passagiersschip volgen, aldus is vannacht na1 een bijeen komst van het Spaanse kabinet gemeld. In politieke kringen in de Spaanse hoofd- DJAKARTA (AFP) Het wrak van het Indonesische vliegtuig met 21 personen aan boord, dat dinsdag vermist werd toen het op weg was van Djakarta naar Ban doeng, is gevonden, zo meldt de luchtvaart maatschappij Garoeda. Er zijn geen over levenden. Het toestel is tegen een berg gevlogen, tien minuten voordat het in Bandoeng zou landen. stad is vernomen dat de regering te Madrid zich in deze zaak aan de zjjde van de Por tugese regering schaart. In Europese diplomatieke kringen had men er vanmorgen echter geen idee van wat de Portugese regering zal doen om de „Santa Maria" terug te krijgen. Men ziet ook niet in hoe de sterkste vloot van de wereld in staat zal kunnen zijn de ..Santa Maria" over te nemen zonder de passagiers in gevaar te brengen. RIO DE JANEIRO (AFP) In verschei dene staten van Brazilië, vooral in Sao Paulo, neemt het enthousiasme voor kaM tein Galvao toe. De Nationale Bond van Studenten heeft verklaard hem te steunen, parlementsleden hebben zijn actie toege juicht. Een aantal jonge Portugezen ver trekt uit Brazilië naar Dakar om zich bij een Portugees bevrijdingsleger aan te slui ten, dat ergens in Afrika zijn hoofdkwar tier zou hebben. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse blad Washington Post schrijft van daag dat de Amerikaanse autoriteiten op BERLIJN (Reuter) Martin Hibling, ex-lid van de Amerikaanse geheime dienst die in Berlijn opereerde, is als vermist opgegeven, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse leger in Berlijn meege deeld. De 35-jarige Hibling heeft kortge leden zijn ontslag genomen bij de gehei me dienst na ruim een jaar hiervoor ge werkt te hebben. Hij was van plan naar de Verenigde Staten terug te keren. Op 19 januari heeft men hem voor het laatst gezien aan de Westduitse kant van de autoweg naar West-Berlijn. Zijn wagen is in Bremerhaven gevonden. het ogenblik bij hun beleid ten aanzien van de Santa Maria voor alles rekening houden met de veiligheid van de Ameri kaanse passagiers aan boord van het schip. Dit verandert echter niets aan het feit dat de overneming van het schip zeeroverij is met als complicaties ontvoering en moord. Het volkenrecht erkent weliswaar het recht van een oorlogvoerende partij in een burgeroorlog een schip van de te genpartij in beslag te nemen maar geen enkele zeevarende mogendheid heeft de vijanden van het regime van Salazar er kend als een oorlogvoerende partij, aldus de Washington Post. De tweede steward van de Santa Maria, Antonio José Peres, een van de beman ningsleden, die in een sloep op het eiland Santa Lucia aan wal waren gezet, is ver dwenen uit het ziekenhuis van Port Cas tries waar hij was opgenomen. De politie heeft eerst het ziekenhuis doorzocht en is daarna een speurtocht over het eiland begonnen. Slechts één schip, een bananenboot met bestemming Londen, heeft Santa Lucia verlaten sinds het ogen blik waarop de purser verdween. Het doorzagen Werkelijk, goede lezer, het doorzagen van het aloude weesmeisje heeft nimmer in werkelijkheid plaatsgevonden. Het was een truc. Er is een tijd geweest dat een zucht van fijne ontsteltenis door de zaal klonk als de heer met de hoge hoed, die het even zou laten zien, zijn cirkelzaag gierend door een fraai jong meisje dreef dat zich dit, steeds met een opmerkelijk onberoerde glimlach liet welgevallen. Die dagen zijn voorbij. Wij weten nu. Wij heb ben die Heer en ook. dat Meisje geheel in de zak. Zij kunnen ons wat met hun tweeën. Zij rommelen daar maar wat aan met die zaag, maar ons, lezerlief, ons zullen zij niet langer doen gruwelen. Wij zijn Geheel op de Hoogte. Wij kunnen, zo is dat met ons, gemakkelijk een schrifte lijke cursus geven in het doorzagen van meisjes. Er zijn meerdere methoden; wist gij dat? Gij kunt een meisje doorzagen, zonder haar dus pijn te doen of onmid dellijk te doden en dan komt gij, als men u grijpt, enkele maanden of zo in het gevang (want onze justitie is zo week als boter en wil niemand, ook geen moorde naar, echt iets vervelends aandoen), gij kunt een meisje doorzagen door twee (wees)meisjes te nemen en die in twee fikse kisten te plaatsen en dan dusdanig dat het kopje van het ene (wees)meisje uit de rechtse kist steekt en de beentjes van het andere uit de linkse. Vervolgens zet gij uw hoge hoed op, schuift de kisten tegen elkaar, houdt een lekkere toespraak over uw toverkundige begaafdheden en zorgt ervoor dat het licht niet te fel schijnt over uw bezigheden, waarna u de cirkel zaag aanzet en simpelweg tussen de twee kisten doorjaagt. Duidelijk is dus wel dat in de linkse kist het weesmeisje rechtop zit (met de voeten naar buiten) en in de rechtse kist het andere meisje met hoog opgetrokken knieën en benen ligt (met het kopje naar buiten). Zijn wij duidelijk? Aan de slag dan. De mooiste methode echter er zijn dagen, wéken, dat wij er zelf zó aan zouden willen beginnen is die welke het bewuste meisje in haar ge heel toont. Zij ligt, lezerlief, op een tafel met een zeer dik-schijnend tafelblad. Bo ven haar hangt uw cirkelzaag. Haar be nen zijn, met veel omhaal van gebaar en woord, geboeid en een stevige riem houdt haar bovenlichaam op de tafel. Nu gaan wij als volgt te werk. Uw weesmeisje, dat zo vlot en aardig opkwam, bij een lichte fanfare uit de orkestbak en enig nerveus handengeklap uit de zaal, gaat, na enig heen- en weer lopen, op uw tafel liggen. Uw tafel waarin, onzichtbaar uiter aard, een dusdanige holte werd openge laten dat zij, zodra dat nodig wordt bek ken en buik. dusdanig kan intrekken dat de buikwand onder het tafelbladniveau komt. Dat ziét het publiek!, meent gij. Neen, want zij was bij het opkomen voor zien van een kunstig papier-maché corset (in twee delenen bedekt met dezelfde stof als haar jurk. Zodra zij wordt ge boeid en gebonden, trekt zij heupen en torso in en zakt weg uit het papieren corset en geen mens die het ziet. Dan volgt het fijne, adembenemende zagen. De zaag zaagt evenwel niets. Zij gaat als koek door een gleuf in het corset die be dekt is met vleeskleurig pleister om het echter te laten lijken. Hoe vindt gij dat nu? Is het niet allerleerzanmst! Wij zeg gen altijd: niets zo leerzaam als de krant. En wat prettig dat u dit nu ook weer weet. En juist nu. Advertentie zijn als de dood voor Reschcrfft Dit doosje betekent: Politieke instructies. De bisschoppelijke verenigingen van katholieke leken op Malta hebben instructies uitgegeven, waarin de leden wordt verboden te stemmen op of lid te zijn van de La- bourpartij op het eiland. De verenigin gen hadden hun verbod uitgevaardigd om te verhinderen dat de leden „mis leid" zouden worden door „leugens", en niet ongewild medeplichtig zouden worden aan „het onmetelijke kwaad dat Labours voorzitter Dom Mintoff aan het religieuze leven op het eiland berokkent". Belager van Kennedy. Richard Pavlick, de 73-jarige P.T.T.-beambte die in de cember werd aangehouden, omdat hij president Kennedy uit de weg had wil len ruimen, moet, volgens een uit spraak van een rechter in Miami, in een inrichting voor geesteszieken wor den verpleegd, totdat hij in staat zal zijn zich voor een rechtbank te ver antwoorden. Spionage. De Zwitserse regering heeft een scherp protest ingediend bij de Tsjechische regering tegen de activitei ten van Tsjechische spionagediensten in Zwitserland. De vorige week zijn te Zürich drie personen gearresteerd op verdenking van spionage. Zij hadden Tsjechische paspoorten. Hun namen zijn niet bekend en evenmin hebben de Zwitserse autoriteiten mededelingen ge daan over de aard en omvang van de spionage. Doodvonnis. De dertigjarige Richard Ar- len Lindsey is vrijdag in Bakersfield, Californië, ter dood veroordeeld wegens moord op de zesjarige Rose Marie Riddle. Rechter William F. Bradshaw sprak het vonnis, te voltrekken in de gaskamer, na een zitting van een dag uit. Lindsey, een geestelijk oneven wichtig mens die al eens eerder met de wet in aanraking was gekomen, be kende dat hij het zesjarige meisje op 12 januari aangerand, gewurgd en daarna geslagen had. Lindseys zwan gere vrouw Dixie, die van de misdaad van haar man getuige was, zal ook we gens moord terechtstaan. Verbrand. Een militair vliegtuig met zes personen aan boord, onder wie de Franse admiraal Ponchardier en zijn echtgenote, is bij Tambacounda, in de buurt van de grens tussen Senegal en Gambia, kort na het opstijgen veronge lukt. Het vliegtuig vloog in brand en de inzittenden kwamen in de vlammen om. Admiraal Ponchardier was opperbevel hebber in het Zuidatlantische zeege bied. Boycot. Het Hooggerechtshof in New York heeft de leiding van de negergemeen schap in de New Yorkse negerwijk Har lem verboden een boycot te organise ren tegen drankslijterijen die geen be stellingen plaatsen bij neger-groothan delaren. Het hof overwoog dat discri minatie door negers tegenover blanken even onwettig is als omgekeerd. Protest. Op een in Antwerpen gehouden conferentie van de afdeling zeevarend personeel van de Internationale Federa tie van Transportarbeiders is een reso lutie aangenomen waarin wordt gepro testeerd tegen het aanhouden door Franse oorlogsschepen van Westduitse en andere koopvaardijschepen in de Middellandse Zee onder verdenking van het vervoer van wapens voor de Alge rijnse opstandelingen. Verongelukt. Tijdens een hevige storm is op het Ierse vliegveld Shannon een vliegtuig van de Ierse luchtmacht neer gestort. Twee officieren en twee amb tenaren van de burgerluchtvaart kwa men om het leven. De vlieger werd zwaar gewond. Zeerovers. Philippijnse zeerovers hebben op 7 januari jl. in de Soeloe Zee, ten noordoosten van Borneo, een Indone sisch schip aangevallen en geplunderd. Volgens een mededeling van het Phil- lippijnse nieuwsagentschap PNS, had den de piraten de Indonesiërs met een snelle motorboot achtervolgd en het schip beschoten. Hierbij werden twee matrozen gewond. Toen zij tenslotte het schip hadden geënterd en de kapi tein verzet bleef bieden hadden zij ook hem neergeslagen en hem vervolgens „de voeten gespoeld".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3