De Zuiderkerkstoren staat een meter uit het lood Puzzel nummer achttien Snel gaarboidklaa r «Molenaar Saal-laxia KERKELIJK LEVEN Ook Jansma failliet verklaard Nieuws per telefoon Ouderkerker schutting moet verdwijnen WITTE KRUIS De negen muzen mktw DE STADSORGANIST preludieert Verzachting Verjaarsgeschenk Moderne bijbel Voor automobilisten Zending in Pakistan ZATERDAG 28 JANUARI 1961 AMSTERDAMS ALLERLEI MOLENAARS Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries De Socrates-affaire Ingaande 1 februari in Amsterdam en omgeving BEELDSPRAAK ECHT VRAAG TOEKOMST OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Rechter beslist: FILM EN FILMWERELD Boekenweekgeschenk 1962 DE echJte PIJNSTILLER Wij introduceren Albert de Klerk (Van onze Amsterdamse redacteur) Om een scheve toren te zien behoeft men niet naar Pisa te reizen. De toren van de Zuiderkerk in Amsterdam staat name lijk ruim een meter uit het lood en wie over een timmermansoog beschikt, kan dat duidelijk zien. De Zuiderkerkstoren is gemeenteëigendom en de dienst onder houd gebouwen verricht van tijd tot tijd metingen om te zien in hoeverre er bewe ging in de toren zit. De afgelopen maan den heeft de toren in de steigers gestaan voor het periodieke onderhoudswerk. Het bouwsel is echter even scheef weer te voorschijn gekomen. Er is dan ook niets te vrezen en de toren van Pisa bewijst wel hoe scheef zo'n toren kan zijn alvorens er instortingsgevaar bestaat. De Zuiderkerkstoren is een van» de fraai ste van de hoofdstad en is evenals de kerk een schepping van Hendrick de Keyser, de grote bouwmeester, die hier trouwens ook is begraven. De Zuiderkerk werd in 1611 in gebruik genomen als eerste voor beeld van een echte protestantse kerk, na een periode, waarin men „door langheydt van tijden uyt die ghewoonheyt gheraekt was weder te zien kercken bouwen". Inmiddels bouwde Hendrick de Keyser toen. ook reeds aan zijn Westerkerk, waar van de toren echter pas na zijn dood in 1621 verrees. Door de ontvolking van de binnenstad is de Zuiderkerk sinds 1929 niet meer als kerk in gebruik. De ruimte werd achtereenvolgens benut als opslag plaats, als hoofdkwartier van de identifi- catiedienst van de luchtbescherming en als morgue tijdens de oorlog en thans als „showroom" van de afdeling stadsontwik keling die hier de ruimte heeft gevonden om maquettes van de stadsuitbreidingen op te stellen. Op het gebied van de televisietoestel len hebben Amsterdam en Rotterdam elk een record gevestigd. Amsterdam is de gemeente met het grootste aantal tv-toe- stellen, namelijk 89.992 (per 1 januari) oftewel meer dan Friesland, Groningen, Drente en Overijsel tezamen. Rotterdam heeft met negen kijkers per toestel de grootste kijkdichtheid, op de voet gevolgd door Leiden, in welke stad het aantal toe stellen in één jaar tijds van 5000 op 10.000 is gebracht. Uit de statistieken van de PTT blijkt dat de groei in de grote steden en met na me die in Amsterdam veel sneller is dan op het platteland. De Amsterdammers blijken dus niet genoeg te hebben aan hun 42 bioscopen, hun opera- en balletvoor stellingen, de toneelpremières, de vele cabarets en „My Fair Lady". Men zou zeggen dat juist het platteland, dat al zoveel moet missen het eerst in aan merking zou komen voor een communi catiemiddel in de vorm van een t.v.-toe- stel dat cultuur en amusement aan huis bezorgt. Natuurlijk zijn er tal van oorza ken aan te wijzen voor dit verschil in te levisiedichtheid zoals het feit dat het wes ten in verhouding een grotere portie van de welvaart opslokt dan er voor de rest van het land overblijft. Het nieuwe R.A.I.-gebouw wordt dezer dagen op luisterrijke wijze in gebruik ge nomen. Niet alleen in, maar ook buiten het gebouw zullen er dan vrolijke gezich ten zijn. Zo hebben de winkeliers aan het Europaplein (vroeger: Westerscheldeplein) vijfentwintig jaar achtereen tegenover een aan de rand van de stad liggende zandvlak te gezeten. Nu is daar plotseling niet al leen het tentoonstellingscomplex verrezen, maar zijn er tevens brede toegangswe gen gekomen die in de naaste toekomst ook de zuidelijke tuinstad Buitenveldert zullen ontsluiten. Vandaar dat vele winkeliers hun gevels hebben geschilderd en op andere wijze hebben verfraaid. Het Europaplein is tot leven gekomen en er zal ongetwijfeld geld gaan rollen. Hoe overtuigd men daarvan is blijkt uit de inschrijving die heeft plaats gehad voor de verpachting van een ben zinestation aan het Europaplein. Hoewel er reeds een d irgelijk station bij een bestaan de garage is, zal een Franse olieverkoop maatschappij jaarlijks de kapitale som van 82.000 betalen voor het recht hier benzine te mogen verkopen. Advertentie kindermeel 4 variaties» De „ambassadeur" van de zogenaamde „Heilige Daad", Jolle Jansma te Bussum is gisteren door de Amsterdamse rechtbank failliet verklaard. Het verzoek daartoe dat een week geleden reeds werd behandeld, was ingediend door de curatoren in het faillissement van de n.v. Bouw- en Han delmaatschappij „Socrates". De gedetineer de Socrates-directeur N. den Besten zou de heer Jansma een bedrag van ongeveer 3Y2 ton hebben geschonken ter financiering van de aanloopkosten van deze bovenna tionale en bovenkerkelijke droomorganisa- tie. Naar aanleiding van deze transactie werd laatstgenoemde in november wegens oplichting gearresteerd. Tot curator in het faillissement-Jansma werd benoemd mr. J. C. F. Pons te Amsterdam: tot rechter commissaris werd benoemd mr. M. Knap. Van 1 februari 12 uur af zal men in de stad Amsterdam en het telefoondistrict Amsterdam (omvattende de telefoonnet ten waarvan het netnummer begint met 029) per telefoon naar het A.N.P.-nieuws kunnen luisteren. De P.T.T. en het A.N.P. zijn namelijk overeengekomen een proef van een jaar met een telefonische nieuwsdienst te ne men. Overal in het genoemde gebied kan men het nummer 06222-333 draaien om een bul letin van ongeveer een minuut te horen, waarin het belangrijkste nieuws kort is samengevat. Zo'n gesprek wordt berekend volgens het b-tarief. Om blokkering van de lijnen tijdens de uren van druk telefoonverkeer te voorko men, is de telefonische nieuwsdienst ge durende de proefperiode gesloten tussen 8 en 12 en tussen 14 en 18 uur op de dagen van maandag tot en met vrijdag en tus sen 8 en 12 uur op zaterdag. Een telefonische nieuwsdienst als deze bestaat reeds in verscheidene Westeu- ropese landen zoals Duitsland, Zwitser land, Oostenrijk, Denemarken, Zweden en Finland. Advertentie ï<I Het Algemeen Ochtend blad verdacht (in zijn reportage over president Kennedy's inaugura tie) de sneeuw van iets waartoe ik die nooit in staat had geacht: „Sneeuw, die op het laatste ogen blik roet in het eten dreigde te gooien". Van Houten (de sjokolade-jongen) adverteert: „echte, maar dan ook helemaal echte chocoladekorrels". Ik had laatst een boterham met een ander merk. Dat waren óók wel echte, maar niet helemaal echte chocoladekorrels. Volgens De Telegraaf merkte ambassadeur Van Royen op „dat Nederland in het oog van Washington een van de vele kleinere mogendheden vertegen woordigt". Mag ik nog even weten welke klei nere mogendheid Nederland (volgens Z.E. van Royen) vertegenwoordigt? De Volkskrant had een kop: „Bladel besteedt miljoenen aan nieuwe toekomst". Dit in tegenstelling tot gemeenten die dat aan een oude toekomst doen. Talarius Horizontaal: 1. voormalig eiland, 3. blaas-, instrument, 10. was getekend, afk., 12. bep. windrichting, afk., 14. verhoogde tempera tuur, 15. roede, 16. Russ. gebergte, 19. bep. houten verpakking, 20. iemand met don kere huid, 21. Russ. diplomaat, 23. versna peringen, 26. stad in Italië, 28. Eerw. Heer, afk. Lat., 29. waarnemend, afk., 31. schil derswerktuig, 33. voorzetsel, 35. meisjes naam, 37. stad in Drente. 38. verder, 40. gekke, 43. soort antilope, 44. manier, wijze, 45, lofzang, 48. duizelig, 49. Matheüs, afk., 50. geld in ruil geven, 52. element, afk., 53. Bescherming Bevolking, 55. werkelijk, 57. profijt, 61. bep. bomen, 63. futloos, 34. zilt, 66. vereerd voorwerp, 68. bep. afbeelding, 69. van bep. hout gemaakt, 71. uitgebreide aansprakelijkheid, afk., 7? vervoeging w.w. zijn, 73. maatregel tegen te hoge lonen, 74. bep. Europeaan. Verticaal: 1. veren, van naties, afk., 2. faam, 4. geloofsovertuiging, afk., 5. even eens, 6. knoei, 7. hevig verlangen, 8. jon gensnaam, 9. Nederl. Spoorwegen, afk., 10. deel v.e. zin, 11. rijtuig(en), 13. wortel van standelkruid, 15. plaats in Limburg, 17. spinweefsel, 18. - recta: rechtstreeks. 20. Militaire Politie, afk, 22. het scheppen van schoonheid, 24. Eminentie, afk., 25. ver binding van kiezel en zuurstof, 27. assi stent, afk., 30. op die plaats, 32. vóór ande ren, 33. deel v.h. hoofd, 34. gappen, 36. vrucht, 39. misdrijf, 41. tak v.e. andere plant, 42. laan, 45. met peper bestrooien, 46. halm, 47. meer dan andere, 51 Romeins geschiedschrijver, 53. noemt men kortweg de bootsman, 54. ten bedrage van, 56. bep. Europeaan, 57. vervoeging w.w. vleien, 58. Duits geld afk., 59. Spaanse rivier, 60. steekwapen, 62. deel v.h. gelaat, 65. -krui sertje: plezierjachtje, 67. lusteloos, 69. bep. Japans spel v. 2 personen, 70. bep. wind richting. Inzenden voor donderdag, uitsluitend per briefkaart. Prijswinnaars: 7,50 mevr. L. Wuite, Röntgenstraat 1, IJmuiden; 5,F. Schou ten, Spaarnwouderstr. 30, Haarlem; 2.50 mej. C. M. Horeman, Gen. Joubertstr. 3 rd., Een in Ouderkerk wonende bouwkun dige zal moeten toestaan dat de gemeente de rieten omheining, die hij om zijn ach tertuin heeft gebouwd, binnenkort een halve meter lager komt maken. De schut ting, die dan 1,20 meter hoog zal worden, zal in oktober geheel moeten verdwijnen. De president van de Amsterdamse rechtr bank, die uitspraak deed in het korte ge ding dat de bouwkundige tegen de ge meente aanhangig had gemaakt, verklaar de dat voor het bouwen van een dergelijke omheining een schriftelijke vergunning nodig is. Met het standpunt, dat de schut ting als „bouwwerk" van ondergeschikt belang gezien moet worden, kon de presi dent zich niet verenigen. De bouwkundige had de omheining, na van een gemeenteambtenaar te hebben vernomen dat er geen vergunning voor nodig was, opgetrokken omdat hij bij het zonnebaden niet bespied wilde worden. De filmactrice Sophia Loren heeft haar linkerschouder gebroken, toen zij uitgleed en de trap in haar flat te Madrid afrolde. De filmregisseur Joseph L. Mankiewicz heeft zich bereid verklaard de regie over te nemen van het nog steeds op stapel staande filmepos ..Cleopatra". Mankiewicz zal zijn werk aan de film „Justine" onder breken en naar Londen vliegen. „Cleopatra" is al enkele weken zonder regisseur, doordat Rouben Mamculian ont slag nam. Bekende films van Mankiewicz zijn o.a. „All about Eve" (met Bette Davis in de hoofdrol), „Julius Caesar" (met Mar lon Brando als Antonius) en „Guys and dolls" (met Marlon Brando, Frank Sinatra en Jean Simmons in de hoofdrollen). De Commissie voor de Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek zal meer dan tot dusver geschiedde, in 1962 de Vlaamse letterkunde betrekken bij de Nederlandse Boekenweek, die in dat jaar wordt gehouden van 31 maart-7 april. Zo zal het Boekenweekgeschenk 1962 een Vlaams en een Nederlands verhaal bevatten, resultaat van een onder Vlaam se en Nederlandse auteurs uitgeschreven prijsvraag. Voor de Vlaamse inzendingen is een jury benoemd bestaande uit Ada Deprez, Raymond Brulez en Karei Jonck- heere, de Nederlandse inzendingen zullen worden beoordeeld door Ad den Besten, Pierre H. Dubois en Kees Fens, terwijl vanwege de Commissie C. P. N. B. zitting hebben genomen de heren G. Lubberhui zen, Paul Brand jr. en W. Hooymeyer. De bekroonde novellen zullen met 1500,- elk gehonoreerd worden. Voor deelname aan deze prijsvraag ko men in aanmerking zij, van wier hand reeds eerder werk in boekvorm is ver schenen. Manuscripten kunnen tot 1 juni 1961 worden ingestuurd aan het Bureau C.P.N.B., Jan Tooropstraat 109, Amster dam-W. Advertentie Kiespijn, hoofdpijn of griep onder de leden? Neem Witte Kruis en u bent het snel kwijt. tabletten, poeders of cachets! (Van onze kunstredacteur) Bij herhaling hebben wij gemerkt dat voorbeschouwingen over het program ma van de gemeentelijke orgelconcer ten het bezoek aan deze concerten sterk stimuleren. Zowel het publiek als de beide stadsorganisten, Albert de Klerk en Piet Kee, bleken voorbeschouwin gen zeer op prijs te stellen; het pu bliek omdat het op het programma was voorbereid, de stadsorganisten om dat zij een beter contact hadden met een beter gevulde zaal. Op grond van deze ervaring hebben wij de beide stadsorganisten het verzoek gedaan om de samenstelling van hun programma's persoonlijk aan het publiek toe te lich ten. Beiden reageerden spontaan op dit voorstel. Vandaar dat wij vandaag kun nen beginnen met de eerste van de orogrammabeschouwingen, die wij steeds vóór een stedelijk orgelconcert zullen publiceren. Wij hopen hier dus mee te bereiken dat de belangstelling van het publiek voor het concert gesti muleerd wordt en voorts dat het con tact met onze eigen stadsorganisten en hun publiek zal groeien. Het instituut der gemeentelijke orgelbespelingen is een der oudste cultuurschatten van Haarlem. Sinds 1634 heeft het onafge broken bestaan, en hopelijk groeit het weer naar een nieuw hoogtepunt nu het monumentale middelpunt van Haar lems orgelcultuur, het Christiaan Mül- ler-orgel in de Sint Bavo op 3 juli ge restaureerd zal zijn. Hierbij treft u het eerste „uitvoerig bericht" van een or gelconcert aan. Albert de Klerk schrijft over het programma dat hij donderdag 2 februari in het Concertgebouw zal uit voeren. Zoals men weet zijn deze con certen gratis toegankelijk. De volgende beschouwing zal van Piet Kee zijn. Ho pelijk stimuleert deze reeks beschouwin gen niet alleen het orgelpubliek, maar ook de muziekliefhebber-in-het-al- gemeen, om zich nauwer verbonden te voelen met het aloude instituut der Haarlemse orgelconcerten. NADERE VORMING VAN PREDIKANTEN Op het landgoed „Hydepark" in Doorn worden goede vorderingen ge maakt met het optrekken van een ge bouw, waarin het Theologisch Semina rium van de Nederlandse Hervormde Kerk zal worden ondergebracht en dat tevens het centrum zal worden, waar de dienstdoende Hervormde predikan ten een nadere vorming ontvangen. Het gebouw, dat ontworpen is door de architect K. L. Symons de bouw meester van enkele opvallende, moder ne kerken hoopt men in het begin van 1962 in gebruik te nemen. Het be staat uit vier vleugels: een logiesge bouw, een dienstvleugel, een kapel en een ruimte met collegezaal, eetzaal en keuken. Het Hervormde Seminarium is sinds de oprichting in 1950 gehuisvest in het Eykmanhuis te Driebergen, het conferentie-oord van Kerk en Wereld. Daar het Eykmanhuis in toenemende mate wordt opgeëist voor zjjn eigen lijke bestemming, was het nodig dat het seminarie, dat inmiddels zijn bestaans recht wel heeft bewezen, een eigen onderdak krijgt. In het Seminarium komen in twee viermaandelijkse semesters per jaar de theologische studenten samen die hun studie aan de Universiteit hebben ge ëindigd en hun leervicariaat in een ge meente hebben volbracht, ter nadere voorbereiding van de ambtsbediening. In de resterende vier maanden zullen dus de predikantscursussen plaats heb ben. De bedoeling is dat deze twaalf dagen zullen duren en in de toekomst iedere predikant eens in de drie jaar aan zulk een cursus kan deelnemen. De kerk beseft dat zij haar predikanten die in de komende jaren onder dikwijls moeilijke omstandigheden hun roeping zullen moeten vervullen, naar vermo gen dient te steunen, onder andere door hun deze gelegenheid te bieden tot be zinning, studie en gemeenschap. De rector en de conrector van het Theologisch Seminarium, dr. J. M. de Jong en dr. A. A. Koolhaas, zullen sa men met een derde, nog te benoemen functionaris, ook voor deze predikan tencursussen verantwoordelijk zijn. Zij stellen zich voor dat in deze conferen ties de ochtenden steeds zullen worden gewijd aan colleges en besprekingen, waarbij onder meer bijzondere aandacht besteed wordt aan de bijbelse theolo gie, aan oecumenica en aan de ziels zorg; de middagen zijn vrij voor ont spanning en onderling contact en de avonden zijn gereserveerd voor cultu rele doeleinden. In een ver verschiet zal het misschien mogelijk en wenselijk zijn om in dit centrum groepen samen te brengen die zich op een bepaald terrein gespeciali seerd hebben: in een bepaalde sector van de zielszorg, in de industrie, in het middelbaar onderwijs enzovoorts. Ten slotte zal het gebouw een aantal week einden ter beschikking zijn voor kortere conferenties. Bij het ontwerpen van dit gebouw is men er van uitgegaan dat het bruik baar moet zijn tegelijkertijd voor de kleine gemeenschap van het Semina- len en artikelen die dr. Echweitzer in z(jn werk als arts en zendeling nodig heeft. Achter dit plan staat de inter-confes- sionele organisatie van zakenlieden „Religious Heritage of America". St. Louis was de eerste van 50 Amerikaan se steden, die haar aandeel bijdroeg in dit geschenk: een scheepslading van drie ton met onder andere 1500 paar schoenen, 200 hoeden, kleren en huis raad. Bij het geschenk behoren ook een ton vitaminen, elektrisch materiaal en grote hoeveelheden conserven. Dr. Erik Rudén in Londen, de secre taris voor Europa van de Baptisten rium, voor de predikantencursussen, die geraamd zijn op veertig deelnemers, en voor conferenties van tachtig a honderd personen. Daartoe komen er 42 zit- slaapkamers, die in de seminarieperiode bewoond worden door één persoon, doch bij andere, kortere bijeenkomsten ruimte bieden voor twee personen, zo dat dan de capaciteit van het gebouw verdubbeld kan worden. Het landgoed „Hydepark" is gelegen naast de Horst, het terrein van Kerk en Wereld en is één van de fraaiste oude landgoederen van de provincie Utrecht. Amerikaanse zakenlieden hebben aan dr. Albert Schweitzer een enorm ver jaarsgeschenk aangeboden. Op 14 janu ari werd de bekende zendeling-arts in zijn ziekenhuis in Lambarene in Frans Equatoriaal Afrika 86 jaar. Het cadeau woog 86 ton, een ton voor ieder jaar van zijn leven, en bevatte levensmidde- Wereld Alliantie, heeft vorig jaar di verse besprekingen gehad met de Spaanse autoriteiten om verzachting te verkrijgen van beperkende maatrege len die de regering ten aanzien van de vrijheid van godsdienst heeft getroffen. Thans heeft dr. Rudén bericht ont vangen van het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken dat „op 21 decem ber de wettelijke functionering van de Baptisten Kerk te Sevilla was goedge keurd". Deze kerk was één van de vijf Baptisten Kerken die in 1958 op bevel van de Spaanse politie werden ge sloten. Op 14 maart zal bij de Oxford and Cambridge Presses 'n nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament in „heel ge woon hedendaags Engels" verschijnen, waarmee men een aanvulling beoogt te geven op de King James Bible van 1611. De vertaling is het werk van een ge zamenlijke commissie die alle grote christelijke kerken in Groot-Brittannië omvat, met uitzondering van de rooms- kaholieke kerk. De commissie, in 1946 gevormd, is nog steeds bezig met nieu we vertalingen van het Oude Testament en van de Apocriefe boeken. De gemoderniseerde versie van de oorspronkelijke Griekse en Latijnse manuscripten van het Nieuwe Testa ment is gemaakt in woorden, taaleigen, stijl en ritme van deze tijd. De verta ling is bestemd voor lezing thuis. De King James Bible zal men blijven lezen tijdens de kerkdiensten. Het oecumenisch georiënteerde vor mingscentrum Oud-Poelgeest in Oegst- geest houdt op 4 en 5 februari in sa menwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer een weekeinde voor automobilisten. Het thema van deze bij eenkomst zal zijn: De mens in het ver keer. Er zullen inleidingen worden ge houden door mej. dra. N. H. Voltelen, vormingsleidster van Oud-Poelgeest en de heer J. Wendelkes namens het Ver bond van Veilig Verkeer. De prijs van deelneming bedraagt 10. Voor opgaven en nadere inlichtingen kan men zich wenden tot Kasteel Oud-Poelgeest in Oegstgeest. Op 30 januari zullen van Schiphol twee gereformeerde zendingsarbeiders met hun gezinnen naar West-Pakistan vertrekken, namelijk dokter H. J. Bak ker en ir. L. W. Hessel. De eerste zal gaan werken in het ziekenhuis van de Schotse zending te Jelalpur en de laat ste wordt docent in de chemie aan het Murray college in Sialkot. Deze uitzending geschiedt in nauwe samenwerking met de zending van de Schotse Kerk. Beide zendingsarbeider? zullen samen met dokter C. A. V. Wal raven, die al eerder vertrok, de waar nemingen voortzetten en te zijner tijd een gezamenlijk advies uitbrengen vooi eventuele verdere uitbreiding van hel gereformeerde zendingswerk in Pakis tan. HET CONCERT van aanstaande donder dag 2 februari gaat al helemaal in de richting van toenadering, immers uw so list is bereid om een hele avond uw lief ste stukken te spelen. Vandaar dat op het laatste concert in januari, het publiek de gelegenheid kreeg om voor dit verzoek programma zijn wensen kenbaar te ma ken. Daar is dan ook grettig gebruik van gemaakt, aangezien ik een keuze moest maken uit tweeënnegentig orgelwerken. Het is voor mij een interessante enquête geworden, waaruit gebleken is dat de goe de smaak bij het grootste deel van ons publiek aanwezig is. Favoriet waren na tuurlijk Joh. Seb. Bach en César Franck, dat wisten we eigenlijk al van te voren. Maar wat denkt u van namen als Swee- linck, Clérambault, Walther, Pachelbel, Stanley, Vierne. Alan Messiaen, Badings, Hindemith, Andriessen, om er enkele te noemen. De bijzonder grote belangstelling voor de hedendaagse orgelmuziek blijkt uit de ze opgave en vooral worden werken ge noemd die na een eerste uitvoering nog wel eens graag gehoord zouden worden. Zie, dat is nu precies wat we graag heb ben, alleen moet ik u even meedelen dat onze concerten in de zaal voor dit sei zoen, bijna ten einde lopen, maar dat zeker op het gerestaureerde Bavo-orgel deze zo mer aan uw wensen wordt tegemoet ge komen. i Ook bereikten mij vele verzoeken om te improviseren op bekende gezangen, psalmen of Gregoriaanse thema's. Ik heb op dit programma geen improvisatie in gelast, aangezien Piet Kee en ik op 13 april onze jaarlijkse improvisatie-avond geven en dan rekening kunnen houden met uw verlangens. Niet gemakkelijk was het om van twee ennegentig uiteenlopende stukken een be hoorlijk programma samen te stellen, bo vendien zijn niet alle opgegeven werken geschikt om op ons Cavaillé-Coll-orgel ge speeld te worden. Uiteindelijk is het dan als volgt gewor den: Sonate I in f moll van Felix Men delssohn en daarvan het eerste deel, waar de componist een fraaie combinatie maak te van een Hoofdthema met als contrast het koraal „Was mein Gott will, das g'scheh' allzeit". De „Suite Gothique" van Léon Boëllmann werd nog al eehs ver zocht, en omdat ik dit gemakkelijk aan sprekende werk deze winter nog niet speelde, zal het als tweede nummer op het programma prijken. Een zeer fijnzin nige compositie van de zo jong gestorven Franse componist Jehan Alain, zal een grote tegenstelling vormen met het voor gaande werk. Bij „Le jardin suspendu" tekent de componist het volgende aan: ,.De hangende tuin is het eeuwige ideaal dat de artist achtervolgt en voorbijgaat, het is het ontoegankelijke en onschendba re toevluchtsoord". De stap naar Olivier Messiaen is dan niet meer zo groot en van hem zal ik twee fragmenten spelen uit zijn cyclus „La Nativité du Seigneur" namelijk „Les Anges" en „Jésus accepte la souffrance". Het programmadeel vóór de pauze wordt dan afgesloten met Franck's magistrale Derde Koraal, de zwanenzang van de meester. In het tweede deel van het verzoekpro gramma zijn voornamelijk Duitse en Fran se barokwerken geplaatst. Van Joh. Seb. Bach de kapitale Preludium en Tripelfuga in Es Dur, daarna de wonderlijk schone variaties op een basthtema (Chaconne) van de Zuidduitser Johann Pachelbel en boven dien vier delen uit de Suite op de tweede kerktoon van de Fransman Nicolas Clé rambault. Een Nederlandse orgelcomponist waarvan veel werken gevraagd worden, mag op ons programma niet ontbreken, vandaar dat dit concert eindigt met de bnllante Toccata van onze oud-stadgenoot Hendrik Andriessen. Doopsgezind Zangkoor. Doopsgezind Zangkoor en Schotens Chr. Gem. Koor zullen op vrijdag 3 februari in de Gem. Concertzaal een gecombineerd concert ge ven met medewerking van Riggina Beek man sopraan, Greet Wigman-Verkerk alt, Bep van Leuven-alt-mezzo, Dick de Jong tenor en Meindert Boekei orgel, en het Doopsgezind Kinderkoor. Uitgevoerd zul len worden werken van o.a. Vivaldi, G. F Handel en Mendelsssohn-Bartholdy.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4