AUSTRALISCHE BURGERSCHAPSPRIJS VOOR NEDERLANDSE IMMIGRANT Zweeds oorlogsschip zal, na drie eeuwen, gelicht worden „TWEE MAAL Gymnasiumleraren kregen dure cadeaus voor bijlessen AMSTERDAM" Moeilijkheden bij r.-k. Bouw orde in Oostenrijk opgelost? Onderscheiding voor de veelzijdige dr. Wouters Fraai filmpje ter voorlichting Vaders en zonen, Haanstra heeft Veerse vissers nodig ZATERDAG 28 JANUARI 1961 Willem Pijperprijs 1961 voor Robert de Roos Galacabaretvoorstelling voorlopig uitgesteld Kerkelijk nieuws Collecte moet berging mogelijk maken SCHANDAAL IN OOSTENRIJK Expositie bij Ina Broerse in *A msterdam Bob Buys een beroepsenquête Elektronisch brein versnelt sterrekundig speurwerk Gaat Surinaams hout Afrikaans vervangen? (Van onze correspondent) SYDNEY. De gouverneur-generaal ran Australië, Lord Dunrossil, heeft de oud-Nederlander dr. Cornells Wouters op 24 januari, de Gertrude Kumm-prijs voor goed burgerschap uitgereikt. Het is de tweede keer dat een Nederlandse immigrant deze prijs heeft ontvangen. De eerste maal werd de onderscheiding uitgereikt in 1958 aan een Nederlands meisje, de toen vijftienjarige Odilia van der Krtiys, die haar ontving uit handen van minister-president mr. Robert Men- zies. Odilia's vader was kort tevoren om het. leven gekomen bij een poging tot redding van een twaalfjarig Australisch meisje van de verdrinkingsdood. In de dochter werd de vader postuum geëerd om zijn daad van menslievendheid. Dr. Wouters, die 64 jaar oud is, heeft de prijs gekregen als erkenning van zijn buitengewone daden van burgerschap" - terecht, want dr. Wouters, geboortig uit Waspik bij Den Bosch, en opgevoed in Meerssen (Limburg), heeft in de der tien jaren van zijn verblijf in Australië rusteloos gewerkt aan de verbreiding van Nederlandse cultuur in dit land en aan de inpassing der immigranten in de Australische samenleving. De assimilatie van meer dan anderhalf miljoen immigranten na de oorlog is vele jaren een groot probleem geweest. De be volking heeft de nieuwkomers lange tijd met een scheef oog aangekeken. Hoewel ook thans nog uitingen van antipathie voor komen heeft de Australiër, in het algemeen gesproken, de immigrant aanvaard en wordt deze met vriendelijkheid en behulp zaamheid tegemoetgetreden. De immigrant is een kans gegeven en hij heeft er wat van gemaakt. Dat is voor de Australiër vol doende om hem aan zijn hart te drukken. De Australische regering heeft geruime tijd zitten broeden op een gelegenheid om op bijzondere wijze te getuigen van haar waardering voor de immigranten. De minister van immigratie, mr. Alexander Downer heeft in de laatste jaren, herhaal delijk de loftrompet gestoken over de nieuwe burgers. Talloos ook zijn de loffe lijke toespraken, die parlementsleden bij naturalisatie-plechtigheden hebben ge houden om de nieuwe Australiërs een hart onder de riem te steken. Er ligt grote mo rele waarde in die loftuitingen besloten, maar de sprekers verlenen ook daadwerke lijke hulp als het nodig is. Het lijkt er soms op alsof zij zich verontschuldigen voor het feit, dat de immigrant in de eerste jaren na zijn komst veelal aan zijn lot werd overgelaten. Meer begrip Ook de gewone burger heeft meer begrip en gevoel gekregen voor de moeilijkheden, die nieuw-aangekomen moeten overwin nen. Uit die gevoelens kan vermoedelijk worden verklaard, dat op initiatief van mevr. Gertrude Kumm (lid van de immi- gratie-adviesraad en in Australië bekend om haar werk in de christelijke ,l°nge- vrouwen beweging) een prijs is ingesteld voor hem of haar, die zich door „buiten gewone daad of daden van burgerschap heeft onderscheiden. Sinds 1958 is die onderscheiding uitgereikt op de .jaarlijkse „burgerschapsconventie" in de nationale hoofdstad Canberra. De uitreiking van de prijs aan de heer Wouters moet men zien in het ruimere ver band van de gehele immigrantengemeen schap. Daartoe is bij hem alle reden: h« is lid van het hoofdbestuur van de raad van goede buren in Nieuw Zuid-Wales, een door de Australische overheid ingestelde organisatie, bedoeld om de assimilatie van de immigranten te bevorderen. Naast door de regering benoemde leiders hebben er gekozen vertegenwoordigers van verschil lende nationale kerkengroepen zitting in. De heer Wouters is dan ook voorzitter van de bond van nieuwe burgers" en al langer dan tien jaar bestuurslid van de represen tatieve Nederlandse Vereniging in Sydney Daarvan is hij ook voorzitter geweest. Talenmonoder Hii is Australisch burger, maar ook cos- mopoliet in optima forma en een warme voorstander van de verbreiding van Neder landse cultuur in Australië. Hij spreekt dertien talen en vertaalt uit twintig. Hij vindt daarin dagelijks oefening als hoofd van de vertaaldienst van de Common wealth Scientific and Industrial Research Organisation (te vergelijken met de T.N.U in Nederland) en in zijn uitgebreide rela ties met verschillende nationale vereni gingen in dit land, dat meer dan dertig nationaliteiten herbergt. Herhaaldelijk spreekt hij op bijeenkomsten van nationale groepen en op naturalisatie-plechtigheden. Dr. Wouters is ook leider van de Neder landse volksdansgroep 32 leden die in Nederlandse nationale klederdrachten vrijwel elke week van zich laat horen door op te treden voor charitatieve verenigingen en bij feestelijke gebeurtenissen. Bij de jaarlijkse allegorische optocht die in Syd ney wordt gehouden en waarnaar meer dan een half miljoen mensen komen kijken, heeft hij de leiding van alle nationale groepen. Dr. Wouters is een militante figuur, een strijdvaardige geest, die de vinger legt op fouten en tekortkomingen, die de regering in haar politiek tegenover immigranten maakt. Hij was de eerste, die een protest indiende tegen discriminatie van genatura liseerde immigranten, die volgens de wet als tweede-klas burgers werden be schouwd. De Australische regering toonde zich verontwaardigd over die critiek, maar moest uiteindelijk zwichten voor de juist heid van Wouters' bezwaren en wijzigde de wet. Ook de bond van musici heeft eieren voor zijn geld gekozen toen dr. Wouters in felle bewoordingen de leiders van deze vakvereniging laakte voor het onderscheid, dat zij maakten tussen immi granten en geboren Australiërs door van eerstgenoemden een vier keer zo hoge con tributie te eisen als van de laatstbedoelden, daarbij dus de uitoefening van het beroep van musicus voor immigranten sterk be moeilijkend. Deze Brabantse Limburger en Neder landse Australiër is. zo zegt hij zelf: „Een vriend van Plato, maar de waarheid is mij liever". Tegenover uw correspondent verklaarde hij: „De meningen van Europese immi granten en van geboren Australiërs staan vaak lijnrecht tegenover elkaar en wan neer men weet dat de immigranten op de burgerschapsconventie in Canberra slechts tien percent uitmaken van de aanwezige afgevaardigden, dan zal men begrijpen, dat de stem van Europa in de debatten slechts een zwakke weerklank kan zijn van het geen er in de harten der immigranten om gaat". „Wouters" zijn naam is een begrip onder de immigranten geworden windt er nooit doekjes om. Hij zegt: „zodra im migranten er een eigen mening op na hou den en deze ook verkondigen, dan is Leiden Het bestuur van de Johan-Wagenaar- stichting te 's-Gravenhage heeft besloten het derde strijkkwartet van Robert de Roos te bekronen met de Willem-Pi.jperprijF 1961, groot 1000. De uitreiking van deze prijs zal geschie den tijdens een plechtige bijeenkomst op 9 maart. De reeds eerder aan Alexander Voormolen toegekende Johan-Wagenaar- prijs 1960 en de aan Bertus van Lier toe gekende Sem-Dresden-prijs 1961 zullen te zelfdertijd worden uitgereikt. Drie staaltjes van de Franse voor- j aars- en zo mermode uit de collect ie van de Parijse ontwerpster Hyacinthe Novak. Links: een zomerjapon van katoen voor strand en buiten. Midden: een strandtenue met pantalon van ivoorkleurige jersey. De jumper is van blauwe, en lichtgrijs gestreepte katoen. Rechts: een cocktailjapon van licht bruine crêpe de chine op een witte achtergrond. in last. Dan maken zij, die de teugels in handen houden, zich ongerust over de ver schijnselen van emancipatie en wensen zij de meningsvrijheid in te tomen". Ogen gaan open De harde waarheid is gebaseerd op zijn eigen ervaring, maar men kan gerust zeg gen, dat de ogen van de regering, juist door zijn critiek, steeds wijder zijn opengegaan. Het besef is gerijpt, dat deze man niet alleen een hart heeft van goud, maar ook als vechter voor de fundamentele rechten van de immigrant de waarheid verkiest boven Plato met recht een ridder zonder vrees of blaam. Vandaar dat de Australi sche regering dr. Wouters ditmaal heeft uitverkoren uit een voordracht, ingediend door de „raden van goede buren" in de afzonderlijke staten, om de burgerschaps- prijs te ontvangen. Het vijfde werelddeel maakt een stormachtige ontwikkeling door en zijn aanzien wijzigt zich met de dag. De bijdrage, die dr. Wouters tot die ontwik keling levert, is een daad van burgerschap, die terecht de onderscheiding verdient, welke de regering hem heeft toegekend. Het plan om in maart a.s. in een van de grote Amsterdamse theaters een gala- nachtvoorstelling te geven, waarin de gro te vier van de Nederlandse kleinkunst Wim Kan, Wim Sonneveld, Toon Hermans en Max Tailleur zouden optreden en waarvan de opbrengst ten goede zou ko men aan de Joden in Marokko die naar Israel willen emigreren, kan voorlopig geen doorgang vinden. De initiatiefnemer, Max Tailleur, deelt mee dat de voorstelling niet is afgelast doch is uitgesteld tot een tijdstip, waarop de vier kleinkunstenaars zonder bezwaar tezamen kunnen optreden. De reden van het besluit tot uitstel is een brief van Wim Kan, waarin deze de initiatiefnemer schrijft zeer sympathiek te staan tegen over de idee van de genoemde gala-avond doch dat de reeds maanden tevoren ge maakte plannen voor een grote buiten landse reis het hem onmogelijk maken om aan een in die periode vastgestelde voorstelling zijn medewerking te verlenen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Toronto (Canada) (Free Chr. Ref. Church) W. de Joode te 's-Gra- venhage-Zuid. (Van onze correspondent) Begin mei zal het 322 jaar geleden ver gane Zweedse oorlogsschip Wasa geborgen worden. Op 27 april zal het bergingsvaar tuig „Neptun" beginnen met de eerste van een reeks „lifts", die het schip boven wa ter brengen. Vorig jaar werden de eerste lichtingsmaatregelen getroffen, toen het schip onder water naar een plaats gesleept werd, waar slechts 15 meter water staat, vanwaar de lichting véél gemakkelijker is. Als alles volgens plan verloopt, zal de „Wasa" op 31 mei in een speciaal ge bouwde ponton liggen en naar de kade ge bracht worden op het eiland Djurgaarden. Er wordt op het ogenblik onder water reeds aan het schip gewerkt door duikers die de achtersteven van de „Wasa" re pareren om het in staat te stellen te blij ven drijven. Als de berging lukt zullen oudheidkundigen en andere specialisten aan het werk gaan om het schip te con serveren en van modder en aangroeisels te ontdoen. De „Wasa" zou drie eeuwen geleden het vlaggeschip van de Zweedse vloot ge worden zijn. Toen het schip aan zijn eer ste reis begon kapseisde het en verging met man en muis. De „Wasa" is geheel van eikenhout gebouwd en de eeuwen door bijna volledig intakt gebleven. Het zal een fraai tentoonstellingsstuk zijn. Van de Zweedse regering ontving het „Wasa-comité" reeds een bedrag van 300.000 kronen. Daarvan werd de speciale ponton gebouwd, waarop de „Wasa" zal worden geplaatst en daarvan zal ook de „schoonmaakfabriek" worden betaald die speciaal voor de reiniging en restauratie van het schip wordt gebouwd. Maar er moet nog een speciaal „Wasa-museum" worden gebouwd. Het comité heeft de regering daarvoor om nog 1.200.000 kro nen gevraagd. Ook de berging kost nog het een en ander, hoewel vele Zweedse bedrijven daarvoor reeds speciale schen kingen en hulp beloofd hebben. De Nep tun-reders bijvoorbeeld, zullen de moei lijke berging nagenoeg gratis verrichten. Men verwacht dat de koning van Zwe den van zijn belangstelling zal doen blij ken, als de „Wasa" eenmaal fraai opge poetst staat te pronken. Zodra het schip boven water is zal in geheel Zweden een collecte worden gehou den om de kosten van het project te be strijden. DE ACTIVITEIT, welke de gemeente Amsterdam aan de dag legt om de voorlichting over de hoofdstad zo aan trekkelijk mogelijk te maken, zou om meer dan een reden andere gemeenten ten voorbeeld gesteld kunnen worden. Amster dam moge dan nogal eens schamper een stad van alleen maar plannen genoemd worden, de activiteit op het terrein der publiciteit beperkt zich niet tot voorne mens alleen. Dat kan men constateren wanneer men het filmpje ziet, dat in op dracht van de gemeente door de cineast Paul de Vries van Filmbedrijf Berretty is vervaardigd van de tuinsteden van Am sterdam onder de titel „Twee maal Am sterdam" Bescheiden stelde het hoofd van de afdeling perszaken der gemeente, mr. P. Mijksenaar, vóór de vertoning, dat men met dit filmpje alleen maar voor lichting beoogde. Het ging er om interes sante feiten ter kennis te brengen. Er zou meer op de inhoud gelet worden dan op de vorm. Of het nu komt doordat de voorlichtingsdienst van Amsterdam zo filmgevoelig is of de maker van de film een ideale manier van samenwerking met zijn opdrachtgeefster heeft gevonden, hel 16 mm. filmpje „Twee maal Amsterdam is een fraai werkje geworden, dat nog eens duidelijk aantoont dat de beste maniei van voorlichten is: de mooiste manier van voorlichten. De camera voert ons eerst binnen in hei Amsterdam van de toeristen Spoedig wordt het accent verlegd van Amsterdarr mals men het aan de buitenkant ziet naa- Amsterdam, zoals men erin woont. De stad wordt steeds kleiner, naarmate ze groter wordt. Amsterdam moet door zijn (Van onze correspondent) WENEN Steyr is een welvarend stad je in Oostenrijk. Het heeft een prachtige omgeving, grote autofabrieken en ook een gymnasium, dat echter nu in discrediet geraakt is. Op het ogenblik worden drie leraren van dit gymnasium ervan be schuldigd dat zij niet alleen zonder toe stemming bijlessen hebben gegeven, maar dat zij daarvoor ook nog een veel te hoog honorarium hebben gevraagd. Er zijn ge vallen bekend geworden waarin voor een uur bijles in latijn of meetkunde tussen vijftien en twintig gulden werd gevraagd en betaald. Bovendien hebben zij geschen ken aangenomen die hun door de ouders van hun leerlingen werden aangeboden, o.a. radio- en t.v.-toestellen. De drie lera ren zijn intussen geschorst nadat zij het hun ten laste gelegde hadden toegegeven. Ze hebben echter ook verklaard dat deze geschenken geen invloed hebben gehad op de cijfers van de leerlingen. Wat de bij lessen betreft hebben de leerlingen en de meeste ouders het voor de leraren opgeno men en gezegd dat het initiatief daartoe niet van het onderwijspersoneel is uitge gaan, maar van hen zelf. De zaak is in tussen nog gecompliceerder geworden sinds gebleken is dat niet alleen een vierde leraar zich aan het zelfde misbruik heeft schuldig gemaakt, maar ook de directeur en diens vrouw van dit alles zouden heb ben geweten en ook wel eens een ge schenkje hebben aangenomen. Bijlessen „normale aanvulling" In Oostenrijk trekt dit geval sterk de aandacht, omdat het een merkwaardig licht werpt op het hedendaagse gymnasia le onderwijs, dat blijkbaar zo hoge eisen stelt, dat bijlessen als normale aanvulling van het gewone lesrooster worden aanbe volen. De Oostenrijkse onderwijsverorde ning verbiedt echter dat leerkrachten bij lessen geven aan leerlingen van hun eigen school. Is er echter maar één schoolinrich- ting in een plaats of streek dan mag dit wel gebeuren, mits er toestemming voor gevraagd wordt. Daar Steyr maar één gymnasium heeft, bestaat er zo'n uitzon deringspositie, doch de leraren hebben verzuimd toestemming te vragen. Ina Broerse exposeert tot 8 februari werk van verschillende aard en van ver schillende kunstenaars. Er is een grote reeks plastieken van Karei Gomes die ook op de tentoonstelling van de Onafhan- kelijken in de Nieuwe Vleugel van het Stedelijk Museum nogal veel vertoont Meer interessants is er over die vereni- ginstentoonstelling niet te vertellen. Wat Gomes' aantrekkelijke werk betreft kan mgn volstaan met een bezoek aan Ina Broerse's kunsthandel. Gomes' onderwer pen zijn veelal van enigszins anekdotische aard en dat bevorderde ook wel de leven digheid van dit optreden dat een bewijs is van grote ijver, die mij niet vervelend aandoet. De plastiekjes in hout en ivoor van Hil Andringa zijn naar vorm meer gevarieerd dan Gomes' werk. De zeld zaamheid van dergelijk werk is naast het aan de dag gelegde vakmanschap al een aanbeveling tot een bezoek aan deze tentoonstelling. Wel zeer fraai zijn de sieraden van Chris Steenbergen. Mindet contact had ik met de mozai'ken van Hen- ny Visch. Het werk van de jonge Amster damse graficus Jan Mensinga roemde ik al eerder. Hier zien we van hem zijn zo levendig voorgedragen etsen. wallen breken. Een nieuwe stad wordt op gebouwd: de tuinsteden. Wij laten de oude binnenstad achter ons en gaan met de ca mera de tuinsteden binnen Het is een ver ademing. Er is licht, ruimte, lucht. De techniek, zo zegt het commentaar, heeft een eigen schoonheid. Men laat ons die schoonheid zien. De kunst hervindt er haar plaats binnen de gemeenschap. Er is ge legenheid tot recreatie. Het oude Sloter- meer, dat driehonderd iaar geleden werd drooggemalen en gedicht, is weer een plas geworden, een zwembad. Het zand voor het strand eromheen zou de hoogte kun nen bereiken van de Mont Blanc. Snelle royale wegen vormen de verbinding in de ze conglomeraten. Hoog- en laagbouw wis selen elkaar af. Ex- en interieur maken deze tuinsteden tot gerieflijke, aangena me woonsteden. Het is maar een kort filmpje, achttien minuten lang, waarin ons een snelle blik op de twee gezichten van Amsterdam ge gund wordt. Ik geloof zelfs dat die blik flatteus Is. Maar wanneer de werkelijkheid dan al wat te kleurrijk wordt voorgesteld, dan staat daar tegenover dat de vergelij king beslist opgaat. De film is een snelle, trefzekere vorm van een aangename ken nismaking Ze ontleent haar verdiensten ran haar filmische kwaliteit evenzeer als aan de goede dosering van haar stof. De tekst van Alexander Pola is snedig en geestig ter zake De muziek van het trio Pim Jacobs zo dynamisch als de mens van heden en evenzo expressief. Amster dam slaat er een goed figuur mee. P W. Franse Jongens in de grote steden zullen, naar een recent onderzoek heeft uitgewezen, voor nog geen tien percent de loopbaan van hun vaders volgen. Op het platteland en in de kleine steden is dit heel wat meer 23 percent maar ook hier is de verhouding één op vier veelzeg gend. Wanneer men jaren geleden een jongen vroeg wat hij wilde worden al shij groot was, dan antwoordde hij in de regel „wat pappie doet" of hij noemde een van de destijds in jongensogen begeerlijke beroe pen: machinist, brandweerman, automon teur, baseballspeler. Maar als men vandaag de dag dezelfde vraag stelt, dan krijgt men veeleer ten antwoord: ruimtevaartdeskundige, onder- zeeboot-commandant, raketontwerper bruggenbouwer of iets dergelijks. En dat is ook geen wonder, want waar eens het aantal beroepen de honderd nauwelijks overschreed, telt de Amerikaanse samen leving er nu zo'n 42.000. De jongelui heb ben dus keus te over. Een socioloog van de Johns Hopkins Universiteit, dr. James S. Coleman, heeft op dit terrein interessante onderzoekingen gedaan. Hij vroeg aan een groot aantal middelbare scholieren wat voor werk ze zouden gaan doen als ze hun opleiding zouden hebben voltooid. Het bleek dat in de grote steden meer dan 90 percent van hen een ander beroep ambieerden dan hun vaders uitoefenen. Op de middelbare scholen in „kleine ste den van midden-Amerika, die het afzetge bied vormen van het omringende platte land, en met weinig industrie" bleek het beroep van de vader op 23 percent der leerlingen voldoende aantrekkingskracht te bezitten om dat later eveneens te kiezen. Het is, aldus dr. Coleman, of hier de tijd enigszins is blijven stilstaan: in deze ste- den treft men ten naaste bij het „ge. middelde" leven aan van vroegere decen nia, toen de dynamische industriële ont wikkeling nog moest doorbreken. Het is echter belangwekkend te vermei den dat op enkele van die kleinestadsscho len de jongere leerlingen meer neiging toonden het beroep van hun vaders te kie zen dan de oudere. De meerdere kennis, die zij in die paar jaar verworven heb ben, schijnt hun belangstelling ook op an der terrein te richten. Onze samenleving verandert in een steeds sneller tempo, aldus dr. Coleman, zodat het voor ouders en leraren niet lan ger verantwoord is de jeugd op te voe den „naar het beeld der volwassenen". Carnaval tekent zich al af, men zou zeggen ook in de letterlijke zin. In Den Bosch is men druk bezig de maskers te vervaardigen, die straks bij het feest te zien zullen zijn. De cineast Bert Haanstra is op het ogen blik in Zeeland om na te gaan of het nog mogelijk is een film te maken van net vis sersplaatsje Veere. Ook de afsluiting van het Veerse Gat in april zal verfilmd wor den. Haanstra zal daarbij grote moeilijk heden moeten overwinnen. Men is namelijk erg laat met het maken van dezë film. De meeste vissers zijn reeds verdwenen naar IJmuiden of Scheveningen. Waaneer zij terug komen, en dat is helemaal nog niet zeker, gaan zij waarschijnlijk regelrecht naar hun nieuwe haven in Colijosplaat. Bert Haanstra wil nu proberen om met behulp van de Zeeuwse en de Arnemui- dense visserijvereniging alle vissers nog eenmaal in Veere te krijgen. Het is voor de film nodig, dat er wat bedrijvigheid in', de haven van Veere is. Er moeten enkele, opnamen gemaakt worden van een volle haven en een uitvarende vloot. Wanneer de vissers, uiteraard met hun boten, wer kelijk nog een keer naar Veere willen komen, dan zullen ze dat vlug moeten doen want reeds twee maanden voor het Veerse Gat afgesloten wordt, zal rijkswaterstaat verbieden dat er nog door het sluitgat ge varen wordt. De sluiting "an het Veerse Gat is in april bepaald. De film moet in kleuren opgenomen worden op 35 mm. Ze zal in het bioscoopprogramma als voorfilm draaien. (Van onze correspondenten) WENEN Nog voor de formele op richting van een eigen afdeling van de Bouworde in Oostenrijk, dus in de tijd dat deze bouworde en de „Oostpriesterhulp" nog gecombineerd waren, heeft een van de leden van deze combinatie inderdaad een lening van 270.000 schilling verstrekt aan de schroothandelaar Hinterdorfer, die zich nu in verband met enkele malversa ties in arrest bevindt. Dit deelde ons de Weense advocaat, tevens tweede voorzit ter van de Bouworde in Oostenrijk, dr. Majneri, mee naar aanleiding van geruch ten omtrent de achtergronden van het ont slag van pater Werenfried van Straaten. Het bedrag van 270.000 schilling is thans door een commerciële groep in St. Pöl- ten zeker gesteld en zal aan de Oostenrijk se Bouworde worden gerestitueerd. Ook kan niet worden ontkend dat enkele schen kingen voor goede doeleinden hebben plaatsgehad, die echter niet in overeen stemming waren met de doelstellingen van de Bouworde. Dergelijke goedbe doelde transacties zullen in de toekomst niet meer plaatshebben, verzekerde dr. Majneri ons. Volgens de Belgische accountant, die een onderzoek instelde, is de boekhouding van de Bouworde in Oostenrijk op het ogenblik volkomen in orde. Ontslag ingetrokken Bijna sensationeel is in dit verband ech ter een brief van pater Werenfried van Straaten, gedateerd 21 januari 1961, waar in hij aan de directeur van de Oostenrijk se Bouworde, F. J. Federsel, meedeelt dat de abt van Tongerloo het aan hem. pater Werenfried van Straaten, verleende ontslag van 15 november 1960 heeft inge trokken. „Aangezien mij echter dit ont slag op het dringende verzoek van de Bouworde werd opgelegd, zal ik slechts dan terugkeren wanneer deze mij daarom uitdrukkelijk verzoekt", aldus de brief. Op grond van de grote verwarring in de Oostenrijkse Bouworde heeft kardinaal König van Wenen deze organisatie in Oos tenrijk op 20 december 1960 verboden. Dit verbod was echter niet officieel en werd ook niet gepubliceerd. Na gesprekken met enkele leden van het bestuur heeft kardi naai König dit verbod later weer ingetrok ken en opdracht gegeven tot hernieuwing van het bestuur. Nadat drie bestuursle den hun ontslag hadden ingediend bleef de Oostenrijkse staatssecretaris F Grub- hofen eerste voorzitter, dr. Majneri twee de voorzitter, Manfred Mautner Markhof waarnemend voorzitter en dr. Mittag jr. penningmeester. In Wenen heeft men de indruk dat de in de internationale pers verschenen in formaties afkomstig zijn van pater Weren fried van Straaten. Het Koninklijk Observatorium in Edin burgh heeft nieuwe elektronische appara tuur geïnstalleerd om het astronomisch speurwerk te versnellen. Met de nieuwe apparatuur zal het Observatorium in staat zijn, gegevens bijna honderd keer sneller uit te werken dan eerst. Het Koninklijk Observatorium houdt zich voornamelijk met drie dingen bezig de astrofysica (de analyse van de samenstelling van af zonderlijke sterren); de astronomie van de sterren (de studie van de verdeling van de sterren in de ruimte en de struc tuur van sterren-groepen), en het volgen van aardsatellieten. Professor H. A. Bruck „Astronomer Royal" in Schotland, heeft verklaard dat de toepassing van automa tische berekeningsmethoden het speur werk en de analyse van gegevens zozeer had versneld dat er in de afgelopen tien jaar meer gegevens over de sterren wa ren verkregen dan in alle voorafgaande eeuwen waarin de astronomie was bestu deerd. Met traditionele werkmethoden kan 1 uur aan de telescoop 300-1000 werkuren met zich meebrengen voor het analyseren van een enkele spectrumfoto van een ster. Omdat tengevolge van de politieke on rust in Afrika de regelmatige invoer van Afrikaans hout niet (meer) is verzekerd, zien de Nederlandse houtimporteurs om naar andere mogelijkheden. Zo Vernemen wij, dat een representant van een Neder landse houtzagerij in Suriname contacten wil leggen voor de levering van houtsoor ten, die de Afrikaanse kunnen vervangen. In Europa, vooral in West-Duitsland en Nederland, werd veel Afrikaans hout in gevoerd. Wanneer het Surinaamse hout wat betreft kwaliteit en prijs kan concur reren met het Afrikaanse, worden moge lijkheden aanwezig geacht dat uit dit be zoek een export van Surinaams hout van enige betekenis zal kunnen worden opge bouwd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7