de Braziliaanse kust Amerikaanse bevelhebber op weg naar Galvao Italiaans-Oostenrijks gesprek is op niets uitgelopen HET WEER Santa Maria blijft kruisen voor Rp. 32,5 miljard voor bewapening Deskundige dieven stalen kostbare vogels Lancering Minuteman verwacht Haarlemse jeugd zamelde 45.000 blikjes melk in „Tijgerdag" in Nepal bij wijze van protest Kennedy legt de generaals beperkingen op Drie doden in het verkeer Bomaanslag in Zuid-Tirol Prinses Margriet uit Zwitserland terug Trein ramt trekker met oplegger Sjoukje is kampioen Quadros Legeropbouw in Indonesië Aée MORRIS 'êeforeipu êuif! Lange Suède- en Nappa mantels Wenen overvraagt, zo meent men in Rome Fouten Het woord is aan In de krant van heden Iets minder zacht „D E HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. Negen brandweerlieden bij brand in Chicago gedood Grote ravage bij Nootdorp MAANDAG 30 JANUARI 1961 46e JAARGANG NUMMER RECIFE (Brazilië) (UPI) Op zestig mijl noordoostelijk van de Braziliaanse haven Recife stoomde de Santa Maria vanochtend langzaam in kringen rond, wachtend op de Amerikaanse torpedojager Gearing, die schout-bij-nacht Allen Smith, de bevelhebber van de Amerikaanse marine in de Caraibische Zee, naar het Portugese passagiersschip zal brengen. Vanmorgen bevond de schout-bij nacht zich echter nog in Recife; de Gearing voer op volle kracht van de Afrikaanse kust naar deze Braziliaanse haven om de hoge marine-officier aan boord te nemen. Vanavond wordt de Gearing in Recife verwacht. De torpedojager heeft verzegel de orders bij zich voor schout-bij-nacht Smith. Het schijnt de bedoeling te zijn dat de Amerikaanse officier met de gezag voerder van de Santa Maria, de Portuge se ex-kapitein Henrique Galvao, zal onder handelen over de ontscheping van diens passagiers, die thans tegen hun zin de opzienbarende tocht van Galvao moeten meemaken. De regering van Curagao en de Konink lijke Nederlandse Shell overwegen reeds een K.L.M.-vliegtuig te charteren om de Nederlandse en Portugese passagiers van de „Santa Maria op te halen. Op Cura sao wordt hiervoor een toestel gereed ge houden. Janio Quadros, die woensdag als presi dent van Brazilië wordt geïnstalleerd, heeft volgens een Braziliaans dagblad ver klaard dat hij de Santa Maria niet in be slag zal laten nemen wanneer het schip een Braziliaanse haven aandoet. Later weigerde hij echter commentaar. Galvao wenst bovendien garanties. In dien hij vermoedt dat toch inbeslagneming dreigt, zal hij zich niet in de Braziliaanse territoriale wateren wagen. In dat geval zullen de passagiers in volle zee van boord gaan. De Gearing kan ze dan over nemen en aan land brengen. Dat Galvao's voorzichtigheid gerechtvaardigd is blijkt uit een mededeling van het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hierin wordt gezegd: „Wat de Amerikaanse po gingen om een debardering van de passa giers te regelen betreft kan de Braziliaan se regering deze in zijn territoriale wate ren niet toestaan". DJAKARTA (Reuter) In een toe lichting op de Indonesische begroting voor 1961 voor het Indonesische parle ment heeft president Soekarno medege deeld, dat ongeveer de helft van de in komsten op deze begroting zal worden besteed voor de strijdkrachten. Soekarno zei, dat de wens van Indone sië om de kwestie Nieuw-Guinea op vreedzame wijze te regelen door de Ne derlanders is beantwoord met een ver toon van kracht. Aan de strijdkrachten zal in 1961 der halve 32'/2 miljard roepiah worden be steed; voorts dertig miljard voor alge meen herstel. LONDEN (AFP) Volgens Indonesi sche kringen in Londen heeft Indonesië bij Groot-Brittannië aangedrongen op het leveren van zware wapens. Dit was het belangrijkste doel van het bezoek dat de Indonesische ambassadeur in Londen, mr. Soenario, aan de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Lord Home heeft gebracht, zo werd verno men. Groot-Brittannië heeft in 1960 lich te wapens en kanonneerboten aan In donesië geleverd. Men zou thans aan In donesische zijde van mening zijn dat Londen geen zware wapens wil leveren om het evenwicht op bewapeningsge- bied niet ten nadele van zijn NAVO- bondgenoot Nederland te verstoren. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRA'AT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 LISSABON (UPI) De Portugese oor logsschepen hebben orders gekregen de Santa Maria, indien nodig, tot zinken te brengen, wanneer tenminste passagiers en bemanning van boord zijn gegaan, zo wordt van gezaghebbende zijde te Lissa bon vernomen. De Portugese regering, aldus de zegs lieden, is vastbesloten de leider van de overval, Galvao, gevangen te nemen en als gewoon misdadiger voor het stelen van een schip te berechten. Ook is vernomen dat de Portugese regering zeer ontstemd is over de acties van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië „die Galvao en zijn In de nacht van zaterdag op zondag zijn uit een volière van een vogelkweker in Bodegraven verscheidene bijzonder kostbare vogels ter waarde van vele dui zenden guldens gestolen. De dieven moe ten wel kenners geweest zijn, want zij ko zen de exemplaren, na zich door het ver schuiven van de dakbedekking van de vo lière toegang te hebben verschaft, met veel zorg uit. De buit bestond uit 12 kapu- zensijzen, 5 turquiosineparkieten en 11 roodkop-papegaaien van het soort Amen- dines. De turquiosineparkieten zijn de eni ge in Nederland. Voor één paar werd on langs 1000,- geboden. Van de dieven ont breekt elk spoor. benden behandelen als politieke revolutio nairen, in plaats van als misdadigers en piraten". Een regeringswoordvoerder verklaarde dat dit door Portugal als een „onvrien delijke daad, geheel in strijd met de geest van het Noordatlantische bondgenoot schap" wordt beschouwd. CAPE CANAVERAL (Florida) (UPI) Honderden geleerden en deskundigen, re geringsambtenaren en journalisten zijn de Amerikaanse „ruimtehaven" Cape Cana veral binnengestroomd voor twee grote evenementen: de lancering van een satel liet met levende vracht (een chimpansee) en de eerste vlucht van een nieuwe inter continentale raket. Het nieuwe projectiel is de drietrapsraket „Minuteman", door een deskundige beschreven als de grote verwachting van de Amerikaanse lucht macht op het gebied van de Interconti nentale Ballistische Projectielen. De laat ste voorbereidingen worden thans getrof fen voor de lancering. STRAATSBURG (UPI) Afgevaardig den uit twaalf Europese landen zijn van middag te Straatsburg samengekomen om in een conferentie over de ruimtevaart plannen te bespreken voor een gezamen lijk raketprogramma. Tot de deelnemende landen behoren Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duits- land, Italië, Noorwegen, Denemarken, Oostenrijk, Nederland, België, Zwitser land, Spanje en Zweden. De melkinzamelingsactie die in Haarlem door het Jeugd Rode Kruis en de Raad voor de Jeugd is georganiseerd ter le niging van de hongersnood in de Kongole se provincie Kasai loopt deze week ten einde. Tot dusver zijn door scholen, speel tuinverenigingen, jeugdgroepen en derge lijke ongeveer 45.000 blikjes melk bijeen gebracht. Men verzoekt ons onder de aan dacht van belanghebbenden te brengen dat resultaten van inzamelingsacties zo spoedig mogelijk afgeleverd dienen te wor den op het depot in de Stadsdoelen aan de Gasthuisstraat. (Van onze correspondent) ROME Het mislukken der Italiaans- Oostenrijkse besprekingen over Alto Adige (Zuid-Tirol) kon niet vollediger zijn dan het geweest is. Gedurende twee dagen hebben de delegaties van beide landen te Milaan vergaderd en aan het einde ver scheen een slotcommuniqué, dat aan dui delijkheid niets te wensen laat. Het op stellen van dat communiqué heeft maar liefst zes uren geduurd en elk woord ervan is gewikt en gewogen. Het is wel duide lijk dat de Oostenrijkers naar Milaan zijn gekomen met de bedoeling politieke be sprekingen te voeren, terwijl de UNO- Assemblee in haar met algemene stem men aanvaarde aanbeveling van 30 okto ber 1960 alleen maar spreekt over geza menlijk overleg inzake de toepassing van de overeenkomst De Gasperi-Gruber van 1946, dus over een juridische kwestie. Italië is niet bereid het vredesverdrag van 1919, de overeenkomst De Gasperi- Gruber en de eigen grondwet te herzien alleen met het doel om een gebied, dat sedert zeven eeuwen een eenheid heeft ge vormd, het gewest Alto Adige, in twee af zonderlijk autonome gewesten te verdelen, waarvan het ene, de provincie Bozen, een staat in de staat zou gaan vormen met een sterk Duitssprekende meerderheid en een kleine minderheid van Italianen. De Oostenrijkers vragen wat te veel. Zij hadden vooruit kunnen weten dat zulk een voorstel onaanvaardbaar is, want reeds jaren geleden heeft senator Tinzl uit Bozen een ontwerp in die geest voorgelegd aan het Italiaanse parlement, dat zelfs weigert dat ontwerp in bespre king te nemen, laat staan het goed te keuren. De fout van de Oostenrijkse delegatie stak ook in haar samenstelling. Heren als Gschnitzer en Oberhammer, fanatieke anti- Italianen, zijn niet de raadslieden waar van minister Kreisky zich bij deze ge legenheid had moeten bedienen. Het is spijtig dat van fascistische zijde tijdens de besprekingen pogingen zijn gedaan om, zowel te Milaan als te Rome, anti-Oosten rijkse manifestaties te organiseren. Geluk kig heeft de politie die dwaasheid weten te voorkomen, hoewel de fascistische pers in scherpe toon over de besprekingen be richt. In die kringen kan men nu eenmaal niet inzien, dat het Italiaanse standpunt dermate helder is. dat er geen behoefte bestaat aan straatbetogingen en dat men dergelijke relletjes beter kan overlaten aan de fanatici in Innsbruck. Het nationalistische blad II Tempo is zelfs zo ver gegaan te schrijven, dat het niet te pas komt dat er Italiaanse burgers zijn die het Duits als hun moedertaal be schouwen. Maar de verstandiger bladen, die gelukkig heel wat talrijker zijn, bepa len zich ertoe uiteen te zetten dat Kreisky zich niet heeft gehouden aan de aanbe velingen van de UNO en dat nu zonne klaar is gebleken dat de kwestie Alto Adi ge voor het Internationale Gerechtshof van Den Haag behoort te dienen: het gaat om een juridisch en niet om een politiek ge schil. Bovendien is Italië, voor zover dat kan gebeuren zonder Italiaanse belangen te schaden ten volle bereid alles te doen om aan gerechtvaardigde eisen van het Duitssprekende volksdeel tegemoet te ko men. Gustave le Bon: Voor de meeste mensen is hun persoon lijke mening die, welke zij kant en klaar geleverd hebben gekregen door de maatschappelijke groep, waarin zij wortelen. (Van onze correspondent) LONDEN In Groot-Brittannië maakt men zich bezorgd over de reactie op Prins Philips tijgerjacht in Nepal, waar de secretaris van de Ahimsak-partij de 24- ste januari als „Tijgerdag" heeft uitgeroe pen, om uiting te geven aan de diepe ver achting voor de herleving van een gebruik dat als een symbool van het afgedane ko lonialisme beschouwd wordt. Een groep Ne- palezen heeft Koningin Elizabeth aangera den onder de tegenwoordige omstandighe den van haar bezoek aan Nepal af te zien. In Nieuw-Delhi verluidt echter dat het bezoek volgens plan zal doorgaan. In In dia zelf schijnt men zich over deze „tij gerepisode", welke wel gezien wordt als een politieke blunder, niet op te winden. De sympathie voor Groot-Brittannië en de koninklijke familie heeft de overhand. KATMANDOE (UPI) De Nieuw Zee lander alpinist Sir Edmund Hillary heeft prins Philip uitgenodigd een bezoek te brengen aan een kamp in de Himalaya, op 15.200 voet in de buurt van de Mount Everest, aldus meldt de Daily Statesman. AGRA (Reuter-UPI) Koningin Eliza beth en de Hertog van Edinburgh hebben zondag in Agra de Taj Mahal bezichtigd, dat wel het mooiste bouwwerk ter wereld wordt genoemd. Het witmarmeren paleis werd in de zeventiende eeuw gebouwd door de Mogoel Sjah Jehan ter nagedach tenis van zijn vrouw, Moemtaz Mahal, die stierf op een slagveld in Zuid-India toen ze het leven schonk aan haar zeventiende kind. Tot wanhoop van de heren van het pro tocol, is koningin Elizabeth in Nieuw Del hi overal waar zij moest verschijnen ge middeld twaalf minuten te laat aangeko men. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 6 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 6 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving 5, 8 Feuilleton 7 Beeldverhalen 7 In de Vishal en op zee8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11,12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's WASHINGTON (AFP) De nieuwe Amerikaanse regering onder Kennedy heeft besloten een einde te maken aan de „oorlog met scheldwoorden" en er op toe te zien, dat de strijdkrachten weer een „zwijgende macht" op het gebied van de buitenlandse politiek worden. Het Witte Huis en de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie zijn overeengekomen, dat voortaan in redevoeringen van hoog geplaatste militairen zekere beperkingen in acht genomen zullen worden. Het eerste resultaat van deze afspraak was, dat op instigatie van het Witte Huis en het State Department een rede, die de stafchef van Marine, admiraal Burke, vrijdagavond in Washington zou uitspre ken herschreven werd. (UPI) President Kennedy heeft de vroegere Amerikaanse minister voor de Luchtmacht, Thomas K. Finletter, be noemd tot ambassadeur bij de Noordat lantische Verdragsorganisatie. Finletter werd gekozen om zijn kennis van inter nationale betrekkingen. „Het belang dat president Kennedy aan de NAVO als ver dedigingsorganisatie hecht, wordt erdoor onderstreept", zo werd meegedeeld. Deze benoeming kwam kort nadat Kennedy de radio- en televisiekommentator Edward R. Murrow, had uitgekozen voor de functie van directeur van het Amerikaans voor lichtingsinstituut, USIA, en Henry La Bouisse voor de post van directeur van de International Cooperation Administration, het orgaan dat de toekenning van hulp aan het buitenland regelt. Vanmorgen is op het Hofland in Mij drecht een 63-jarige bromfiester, de be- tonarbeider H. Doornekamp, bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. De man kwam in botsing met een fietser. Daarbij viel hij zo ongelukkig dat hij met ernstige verwondingen moest worden op genomen in een ziekenhuis in Amsterdam, waar hij kort na aankomst overleed. De fietser werd slechts licht gewond. Bij de elektrischebrug in Vroomsnoop (O.) wilde de 70 jarige smid H. Haverkort de Noorderweg oversteken. De man, die doof was, lette niet op het verkeer en werd aangereden door een bestelauto. Hij werd zo ernstig gewond dat hij korte tijd jatei overleed. In het ziekenhuis in Nijmegen is over leden de heer A. Pieter uit Ooy-Erl-icoir (gemeente Ubbergen) die drie weken ge leden in Beek bij Nijmegen met zijn moto tegen een vrachtauto botste. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuideu. 1 I m m X Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I TT) 1 T ff Cm fT I 1 I I II lil Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X X JL JL VjL X X^L Vl* X Vm*? Vm4 X VX XXI» franco Fr Post f 8'15' Losse nummers 12 Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nA^nr ao vnnn vvr nur.nrv saiutpoart n R F TT TI I RFVFRWITK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD OOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, ER WIJK O E Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van i Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking en verspreid voorkomende opklaringen, maar voornamelijk in het zuiden van het land ook tijdelijk regen. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. In het alge meen iets lagere temperaturen. Volledige weerrappórten op pagina twee. BOLZANO (UPI) Vanochtend vroeg is nabij Ponte Gardena (Waidbruck) in de Alto Adige (Zuid-Tirol) een bom ontploft tegen het Monument van het Koninkrijk Italië, dat voor de elektrische centrale van Ponte Gardena stond. Het monument werd vrijwel geheel vernield. De ruiten van huizen in de nabijheid sneuvelden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie heeft enkele personen aan gehouden op verdenking van medeplichtig heid aan deze bomaanslag. De daad wordt beschouwd als sabotage na het mislukken van de zaterdag beëin digde Oostenrijks-Italiaanse besprekingen te Milaan over de kwestie Zuid-Tirol. Prinses Margriet, die drie weken geleden, CHICAGO, (UPI) Tijdens een brand in Chicago zijn de muren van twee waren huizen ingestort. Tenminste negen brand weerlieden zijn hierdoor om het leven ge komen. Vijftien blussers werden gewond. Vol gens de commandant van de brandweer werd nog een brandweerman vermist. Bijna 35 percent van het in geheel Chi cago aanwezige brandweermateriaal was ingezet bij de strijd tegen het vuur. Het vijf verdiepingen hoge gebouw stortte in toen twintig brandweerlieden erin bezig waren. Een brandweerman werd een uur na de instorting levend uit de puinhopen gered. Advertentie 3 deurs kast 1/3 leg - 2/3 hang 144.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Daar staan ze: de beste drie kunst rijdsters uit het Europees kampioen schap kunstrijden dat in West-Berlijn is gehouden. Op de hoogste treden van het „ereschavotje" het Nederlandse meisje Sjoukje Dijkstra, dat haar Europees kampioenschap prolongeerde, en naast haar Regine Heitzer uit Oostenrijk, die tweede werd, en de Tsjechische Jana Mdrzkova. (Voor het verslag zie men pagina 11). (Telefoto) na geleden te hebben aan de ziekte van Pfeiffer, voor verder herstel naar Zwitser land ging en daar op 19 januari haar acht tiende verjaardag vierde, is zondag met een lijntoestel uit Genève op Schiphol teruggekeerd. Zij werd vergezeld door mej Ingenhousz, verzorgster van de jongste prinsessen, en door een vriendin, de doch ter van de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg. Op Schiphol werd zij verwelkomd door Koningin Juliana, prinses Marijke, een vriendin uit Laren van prinses Margriet en nog enkele kennissen van de konink lijke familie. Het gezelschap trotseerde de striemende regenvlagen, die de storm over het platform zwiepte toen de machine tot stilstand kwam. Prinses Margriet daalde als eerste de trap af. Tevergeefs poogde een grondstewardess haar in de storm een grote paraplu boven het hoofd te houden. De prinses vloog haar moeder in de armen en vervolgens haar zusje en de vriendin nen. Nadat de vele koffers met bagage naar de hofauto's waren gebracht, vertrok het gezelschap naar paleis Soestdijk. Met een klap die tot ver in de omtrek hoorbaar was, is vanmorgen een elektri sche trein uit Utrecht op de met knip perlichten beveiligde spooroverweg bij Nootdorp tegen een trekker met oplegger gebotst waarop een dragline vervoerd werd. De oplegger was op de nogal steile overweg in het midden vastgelopen, en kele minuten voordat de treinen uit Den Haag en uit Utrecht elkaar op deze hoog te zouden passeren. De trein uit Den Haag kon nog tijdig worden tegengehouden, maar die uit Utrecht had teveel snelheid, ongeveer 120 km. per uur, toen de wagenvoerder de hem tegemoet hollende man gewaar werd. Hij remde krachtig af, maar kon niet voorkomen dat het treinstel zich met een snelheid van 50 a 60 km. per uur in de trailer boorde. De trekker van de combinatie werd door de botsing hoog in de lucht geslingerd. Dertig meter verder kwam hij volkomen vermorzeld neer. De oplegger en de drag line werden omvergegooid. De schade aan de trein, voertuigen en overweginstalla ties is zeer groot. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De wagenvoerder repte zich op het laatste moment de trein in om de passagiers van het voorste rijtuig te waar schuwen. Er zat voor de treinreizigers daarna niets anders op dan naar het station Voor burg te lopen, voorzover zij geen plaats in een bus konden bemachtigen. De strem ming van beide sporen duurde de gehele ochtend.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1