Zes branden richten in ons land leed en schade aan Eén percent van nationale inkomen voor onderontwikkelde gebieden AGENDA Ministers uit in Nederland de West zijn aangekomen Het blijft regenachtig Twee doden in de hoofdstad Sanapirin aas Personeelsbootje in Waalhaven overvaren Anarcho-syndicalistisch tijdschrift verschenen ISi wMmr- Menno Simons herdacht Hengelo's burgemeester nam afscheid Rotterdam ontving: in 1960 meer dan geraamd was Rijksweg 4a wordt zaterdag geopend Twee zusters in bejaarden centrum door gas gedood Invasie van beverratten in midden-Limburg Toch V.N.-waarnemers naar Nieuw-Guinea? Nieuwe C.A.O. voor gedestilleerd-industrie 1 MAANDAG 30 JANUARI 1961 blust snel opkomende griep Tientallen drenkelingen „Buiten de perken Appèl jongerenconferentie P.v.d.A.: Haarlem V elsen-IJmuiden Beverwijk Auto tegen PEN-huisje: Badhoevedorp in het donker ■O? c i s- s zw zzw zw zzo zzo (Van onze Amsterdamse redacteur) Twee Amsterdammers zijn tijdens het weekeinde bij branden om het leven ge komen. Voorzover politie en brandweer hebben kunnen nagaan is de 87-jarige be woner van de Albert Cuypstraat 48 III- hoog, de heer A. G. Geek, zaterdagavond op een stoel in slaap gevallen terwijl naast de stoel een elektrisch straalkacheltje ingeschakeld stond. Na verloop van tijd is een stoelpoot gaan verkolen en ten slotte doorgebroken. Ook de kleren van de heer Geek vatten vlam. Een voorbijgan ger ontdekte het brandje zondagmorgen omstreeks vijf uur. Toen de brandweer de woning binnendrong was er een gat in de vloer gebrand. Met ernstige brandwonden is de bejaarde man naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. Bij aankomst al daar bleek hij te zijn overleden. Het brandje kon met een straal uit de water leiding worden geblust. Enkele uren tevoren had een kleine brand in de binnenstad eveneens een slachtoffer geëist. Door tot dusver onop gehelderde oorzaak brak zaterdagnacht brand uit op de derde etage van een pension in de Reguliersdwarsstraat. De 58-jarige loswerkman L. Barbiers, die op de zolververdieping sliep, is als gevolg van de rookontwikkeling om het leven ge komen. Het brandje, dat schade heeft aan gericht op de derde etage, was spoedig geblust. Zaterdagmiddag is de brandweer uitge rukt naar de Zwanenburgerstraat, waar op de zolderverdieping van een bedrijfs pand een felle brand woedde. Het gebouw huisvest op de hoogste verdiepingen een firma in plastic-artikelen. De omliggende huizen in deze smalle straat werden nat gehouden om uitbreiding van de brand te voorkomen. Na een uur was het vuur be dwongen. De schade beperkte zich tot een uitgebrande zolderverdieping. Brand in glasfabriek Door een brand in een glasfabriek in Heerlen is het dak van de fabriek ernstig beschadigd en ging een kostbare machine verloren. De schade bedraagt vermoede lijk meer dan 60.000. Vannacht is brand uitgebroken in een dubbele woning aan de Zuiderstraat in Buinerveen. De brand werd bestreden door de brandweren uit Exloërmond en Advertentie Vanmorgen omstreeks zeven uur is in de mond van de Rotterdamse Waalhaven de „Maria 1", een sleepboot met perso neel van een classificeerdersbedrijf over varen door de Belgische tanklichter „Ci- terna 46". Velen van de 44 opvarenden van de sleepboot raakten in het water. Ondanks de duisternis konden allen wor den gered. De meesten werden aan boord van de „Citema" genomen. De „Maria 1" zonk op de plaats van de aanvaring. Op het druk bevaren riviergedeelte ont stond grote consternatie. Vele schepen koersten naar de zinkende „Maria 1" en wierpen boeien en ander reddingsmate riaal in het water. Een half uur na het ongeluk vreesde men nog dat vier opva renden van de sleepboot waren verdron ken, maar later bleek dat allen waren ge red. Drie geredden werden ter observatie naar het Dykzigt-ziekenhuis gebracht. La ter op de morgen konden zij naar huis gaan. Kusttanker in moeilijkheden In stormweer worstelt de 464 ton meten de „Matthew", een kusttanker van de N.V. Ver. Tankkustvaart in Rotterdam door de Ierse Zee om de haven van Liver pool te bereiken. Het stuurhuis van het schip is aan de voorzijde geheel en aan de zijkanten gro tendeels weggeslagen tijdens zeer ruw weer met wind kracht 8 tot 9. Het kompas is van zijn fundament gerukt en aan stuurboord overboord geslagen. Ook de in stallaties van zender en echolood op de brug zijn beschadigd. Enkele opvarenden zijn licht gewond. Borger. Het vuur, aangewakkerd door de felle wind, verwoestte de gehele woning. Ook de inboedel der beide gezinnen ging verloren. Elf personen werden dakloos. Beide gezinnen zijn tegen brandschade verzekerd. Woonkamer verwoest Een binnenbrand in de woning van een alleenwonende man in Eernewoude (Fr.) heeft de woonkamer geheel verwoest. De inboedel ging bijna geheel verloren. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat kledingstukken die op een stoel voor de kachel hingen, vlam vatten. De schade wordt geraamd op enkele duizenden gul dens. Woonwagen uitgebrand De storm heeft vannacht om half twee een alleenstaande woonwagen in het kamp in Wierden omver geworpen. De bran dende kachel viel ook om en spoedig stond de wagen in lichter laaie. De bewoners, man, vrouw en vijf kinderen van anderhalf tot dertien jaar, konden zich ternauwer nood redden. De felle wind wakkerde het vuur aan en er viel niets te redden. Wagen en inboedel waren niet verzekerd. Het ge zin nam tijdelijk intrek in een oude paar- destal in het kamp. In Berlicum Een militair ontdekte vannacht omstreeks kwart over twaalf brand in de schuur van een aardappelselectiebedrijf even buiten Berlicum. De militair waarschuwde de be woners, die nog niets van de brand hadden bemerkt. Doordat de schuur tegen het woonhuis was aangebouwd, stond ook dit laatste spoedig in brand en de bewoners, een echtpaar en hun beide kinderen kon den zich ternauwernood redden. Bedrijf en inboedel gingen geheel verloren. In korte tijd was het bedrijf een vuurzee, waartegen de brandweer van Menaldum weinig kon uitrichten. De schade bedraagt verschei dene tienduizenden guldens. Wij ontvingen het eerste nummer van „Buiten de perken", een maandblad on der redactie van Albert de Jong en Rudolf de Jong, dat de plaats in zal nemen van de Anarcho-Syndicalistische Persdienst. De uitgave wordt mogelijk gemaakt door het Nederlands Syndicalistisch Vakverbond, (N.S.V.), dat na de eerste wereldoorlog werd opgericht toen het Nationaal Arbeids Secretariaat communistisch was geworden. In het voorwoord van dit eerste nummer schrijft de redactie: „De gehele politieke linkerzijde is in een impasse. Algemeen rijst de vraag „Wat moeten wij doen?" Wij hebben geen pas klaar antwoord, maar menen dat een bij drage tot het zoeken naar een antwoord te vinden is in ons streven naar een wereld zonder autoriteit en zonder autoriteitsge loof. Dit blad staat buiten de perken, wij ge loven niet dat het op het ogenblik moge lijk is een uitweg uit de impasse te vin den binnen de bestaande perken, bijvoor beeld in oude of met nieuwe partijen en in het bestaande politiek-sociale bestel. Even min willen wij ons vastklampen aan begrip pen en toestanden van het verleden, zoals ons inziens nog te veel gebeurt door men sen, voortgekomen uit de oude progressie ve en socialistische tradities. Wie dat wel doet ook al noemt hij zich nog zo revo lutionair of progressief is in wezen een confornist binnen een eigen onwerkelijk wereldje. Wij willen het tegenovergestel de, non-conformist zijn met erkenning van de realiteiten. Binnen de werkelijkheid, maar buiten de perken. Vanuit deze geest zullen wij onze beschouwingen schrijven over actuele kwesties. Daarbij gaat het ons er niet om alomvattend te zijn, alles te bespreken. De opzet van het blad is dus beperkt. Buiten de Perken wil zelfs zoveel mogelijk „buiten de perken" blijven, dat wil zeggen buiten de terreinen die reeds door andere Nederlandse bladen bestre ken worden". De zaterdag in Amsterdam gehouden jongerenconferentie van de Partij van de Arbeid is geëindigd met een appèl, waar in op de regering en het parlement een dringend beroep wordt gedaan „te bevor deren dat Nederland en andere welvaren de landen zo spoedig mogelijk ten minste één percent van hun nationale inkomen op niet commerciële grondslag zullen beste den voor de technische, sociale en econo mische ontwikkeling van de minder ont wikkelde gebieden." De conferentie achtte dit slechts te verwezenlijken in multilate rale vorm, opdat de hulpverlening ont trokken wordt aan de sfeer van de koude oorlog. De ruim 1600 deelnemers van allerlei po litieke en maatschappelijke groeperingen spraken in het appèl voorts als hun oor deel uit, dat de tegenstelling tussen de rij ke en arme landen de wezenlijke inhoud vormt van het sociale vraagstuk en dat derhalve een politieke beweging, die de rechtvaardige verdeling van de welvaart voorstaat, de oplossing van dit vraagstuk als één van haar primaire doeleinden heeft na te streven. De jongerensecretaris van de Partij van de Arbeid, mr. J. van den Bergh, beloofde dat hij er persoonlijk voor zal ijveren, dat, wanneer de Partij van de Arbeid weer deel gaat uitmaken van de regering, de „één percent daadwerkelijke gerechtig heid" in het regeringsprogramma zal wor den opgenomen. Voorts deelde hij mee dat de federatie van jongerengroepen van de Partij van de Arbeid een fonds zal stichten, dat vak bekwame werkende jongeren uit de onder ontwikkelde gebieden in staat zal stellen in Nederland te studeren. De jongerenconferentie, die de rassen discriminatie en het vraagstuk van de minder ontwikkelde gebieden besprak, Met een bijzondere dienst in de histori sche, ruim 350 jaar oude doopsgezinde kerk aan het Singel in Amsterdam is zon dagmiddag de nagedachtenis geëerd van de doopsgezinde leidsman en hervormer Menno Simons die 400 jaar geleden, op 31 januari 1561 overleed in Oldeslot bij Ham burg. Gesproken werd door de voorzitter van de Amsterdamse kerkeraad der Doopsge zinde Gemeente, de heer A. Siksma, prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan. hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam en aan het doopsgezind seminarie, dr. C. Krahn, bibliothecaris van het Bethel College in North Newton in Amerika en ds. H. W. Meihuizen, doopsgezind predikant in Den Haag. Tot de talrijken die de herdenkings dienst bijwoonden, behoorden vertegen woordigers van andere kerkgenootschap pen, afgevaardigden van vele doopsgezin de gemeenten in Nederland en in het bui tenland. c Concertgebouw: Maandag 19.30 u.: Con cert Interscholair jeugdtoemooi. Dinsdag 20.15 u.: Concert Radio Philharmonisch Orkest. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De Miljonairsdochter", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „De grote bedrieger", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 18.45 en 21.15 u.: „La Vérité", 18 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De zwarte sergeant", 18 j. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 u.: „East of Eden", 14 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Psycho", 18 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „De worgers van Bombay", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en dinsdag 20 u.: „Agi-Murad, de witte duivel", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" 'Korte Houtstraat 1): Tot 1 febr. expositie van werken van Frans Nols. Dagelijks 10-22 u. Het Huis Van Looy (Kamperlaan;: Tot 20 febr. expositie van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel". Dagelijks van 1017 u., zondags 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 27 jan.). MAANDAG 30 JANUARI City Theater, 20 u: „Rozen voor moeder". Rex Theater, 20 u.: „Tien vrouwen ver dwenen uit Parijs". DINSDAG 31 JANUARI City Theater, 20 u: „Rozen voor moeder". Pieter Vermeulen-museum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 14.3016.30 u MAANDAG 30 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Sa lomo en de koningin van Sheba". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De wraak van een verdachte". W. B. Theater, 20 u.: „De stille Ameri- DINSDAG 31 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Moulin Rouge". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „IJspara- de" W.B. Theater, géén voorstelling. De Nijmeegse schouwburg. De raad van Nijmegen heeft op 21 januari 1959 een krediet beschikbaar gesteld van 3.355.000 voor bouw en inrichting van de nieuwe schouwburg. Daar de kosten echter intus sen zijn gestegen door loonsverhogingen en andere oorzaken vragen B. en W. de raad een aanvullend krediet van 851.000, zodat de totale kosten zullen komen op 4.206.000. Zondag zijn twee ministers van rijksde len uit de West op Schiphol aangekomen; de minister van Onderwijs en Volksont wikkeling, de heer A. J. Morpurgo uit Suriname, en mr. I. C. Debrot, minister van Cultuur, Opvoeding en Volksgezond heid uit de Nederlandse Antillen. Zij wer den door de minister van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, begroet. De ministers Morpurgo en Debrot zijn naar Nederland gekomen om donderdag in het ministerie van O. K. en W. de in stallatieplechtigheid bij te wonen van de Adviesraad voor Culturele Samenwerking tussen de landen van het koninkrijk. Ko ningin Juliana zal deze installeren. Weliswaar hebben de ministers zelf in deze raad geen zitting, doch zij zullen ieder op hun beurt in eigen land de jaar lijkse vergadering ervan als voorzitter lei den. De eerste zitting, die donderdag, vrij dag en zaterdag in het ministerie in Den Haag zal worden gehouden, wordt dus ge leid door minister Cals. Voor ieder deel van het koninkrijk hebben drie leden in de raad zitting. Met hetzelfde vliegtuig arriveerden mr. A. J. A. Quintus Bosz, districtscommissa ris in Suriname, die zijn land samen met de reeds in Nederland aanwezige mr. H. Pos, procureur-generaal, en de heer L. Lichtveld zal vertegenwoordigen, alsmede mevrouw M. Hendriquez Alvarez-Correra, voorzitster van de raad voor culturele za ken, die samen met minister Debrot en mr. N. Debrot, directeur van het kabinet van de gevolmachtigd minister der Antil len in Nederland, voor de Antillen zitting in de raad heeft. De Nederlandse delegatie bestaat uit prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, dr. H. J. Reinink, directeur-ge neraal voor de Kunsten en voor de bui- Een 19-jarige jongeman uit Badhoeve dorp is zaterdagavond op de Schipholweg met een autobusje geslipt en tegen een elektriciteitshuisje van het Provinciaal Elektrisch Net gebotst. De installatie in het Pen-huisje werd door de aanrijding ernstig beschadigd. Vele inwoners van Badhoevedorp kwamen daardoor in het donker te zitten. Monteurs wisten de scha de echter binnen twee uur voorlopig te herstellen. Om het PEN-huisje heeft men later een houten keet opgetrokken. De auto werd beschadigd, de bestuur der en een mede-inzittende kwamen met de schrik vrij. tenlandse culturele betrekkingen en mr. C. E. Schelfhout, adjunct-directeur van het r.k. bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Evenals tegen de Sticusa en de plaat selijke exponent van dit lichaam, het Cul tureel Centrum Suriname (C.C.S.), zijn er in Suriname door nationalistisch denkende bewoners bij de voorbereiding van de nieuwe raad tegen deze plannen bezwa ren geuit. Er werd zelfs in een officieel manifest bij de Surinaamse regering te gen geprotesteerd. Op een vraag daarnaar antwoordde minister Morpurgo: „Er is een bepaalde actie geweest, die intussen is achterhaald door een tegenactie. Deze tegenactie heeft zich als een lawine op de eerste actie gestort. De protestactie is daardoor beperkt gebleven tot een storm in een glas water". Volgens deze minister heeft de meerder heid van alle organisaties en verenigingen die in Suriname iets met cultuur te ma ken hebben, zich thans achter de regering gesteld. Zowel minister Morpurgo als minister Debrot zal pas over circa drie weken naar Suriname en de Antillen terugkeren. Zaterdag hebben de inwoners van Hen gelo afscheid genomen van burgemeester mr. R. J. J. Lambooy, die met ingang van 1 februari is benoemd tot burgemees ter van 's Hertogenbosch. Tijdens een bijzondere raadszitting be treurden alle fractievoorzitters het vertrek van mr. Lambooy. Duitse burgemeesters brachten hem dank voor hetgeen de schei dende burgemeester niet alleen voor Hen gelo en Twente, maar ook voor het Duitse grensgebied heeft gedaan. Na een zeer druk bezochte receptie nam in de avonduren de bevolking afscheid van haar burge meester. De gezamenlijke muziekkorpsen speel den in een grote fabriekshal op een fees telijk versierd podium. Het Koninklijk Hengelos Mannenkoor, dat juist 75 jaar be stond, zong zijn scheidende erevoorzitter toe. Een plaatselijke folkloristische groep danste en zong „Dat gaat naar Den Bosch toe". Ir. A. M. Avérès, directeur van de ma chinefabriek Stork, bood namens de bevol king het afscheidscadeau aan. De lichten werden gedoofd, een reusachtige hijskraan zwaaide over de hoofden van de duizenden aanwezigen en liet, terwijl de lichten weer werden ontstoken, een fraaie grote auto op het podium neer. „Opdat u af en toe nog eens in Twente kunt komen kijken", zei ir. Avérès, toen hij deze auto aan mr. Lambooy aanbood. werd o.a. bijgewoond door vertegenwoor digers van de ambassades van Brazilië en Israel, van het ministerie van Binnenland se Zaken en talrijke jongeren- en studen tenverenigingen. Nagenoeg alle congres gangers zonden een kaart aan president Verwoerd van Zuid-Afrika met het confe rentievignet en de leuze „Niet apart, maar samen." Inleidingen door de econoom prof. dr, J. Tinbergen en prof. dr. Egb. de Vries, directeur van het Internationaal Instituut voor Sociale Wetenschappen in Den Haag en voorzitter van de NOVIB, vormden de basis voor de discussies. De eerste inlei der pleitte voor een betere organisatie van de wereld, meer samenwerking met communistische landen en een planmatige bestrijding van de armoede in de wereld Eén percent van het nationale inkomen betekent voor ons land 300 a 400 miljoen gulden. Teintallen jongeren namen deel aan de discussies in de vijf secties. De westerse politici werd critiek niet bespaard. Veel discussianten veroordeelden de westerse suprematiegevoelens en de politieke of economische voorwaarden die veelal aan hulp worden verbonden. Bij de beantwoording van de opmerkin gen gaf prof. De Vries te kennen, dat de gekleurde volken het westen beoordelen naar zijn motieven en bedoelingen. Meer contact, vooral persoonlijk contact met de gekleurde volken achtte prof. De Vries gewenst, „want zij kennen van het westen alleen Wall Street en Washington." Noodzakelijk is dat aan de hulp geen voor waarden worden verbonden. Enige voor waarde is dat zij terecht komt daar waar zij nodig is. Het ten voorbeeld stellen van westerse beschavingsvormen en andere westerse recepten noemde prof. De Vries een nieuwe vorm van kolonialisme. Ook prof. Tinbergen was van mening dat de westerse beschaving niet als dè beschaving mag worden gewaardeerd. De jongerensecretaris van de P.v.d.A. mr. J. van den Bergh, die een samen vatting van de conferentie gaf, merkte nog op, dat de vraagstukken van rassendiscri minatie en hulp aan de onderontwikkelde gebieden alleen kunnen worden opgelost wanneer blank en zwart elkaar erkennen. De inkomsten uit de verschillende soor ten belastingen zijn in 1960 voor Rotter dam hpger geweest dan de ramingen. To taal werd geïncasseerd een bedrag van 37 miljoen gulden (in 1959 32,8 miljoen gulden). Begroot was een opbrengst van 32.2 miljoen gulden. De belangrijkste inkomstenbron was het havengeld voor zeeschepen, waarvan de opbrengst 24,9 miljoen gulden was (in 1959: 22 miljoen gulden). Het havengeld voor binnenvaartuigen bracht 2,2 miljoen gulden op in 1959 2 miljoen gulden) en de brug- en sluisgelden totaal 215.000 gul den (in 1959: 245.000 gulden). De inkomsten uit de belastjng op ver makelijkheden stegen vorig jkar percen tueel belangrijk; van 2,5 miljoen gulden in 1959 tot 3,6 miljoen gulden in 1960. De inkomsten uit de belasting op ver makelijkheden stegen vorig jaar percen tueel belangrijk: van 2,5 miljoen gulden in 1959 tot 3,6 miljoen gulden in 1960 Met het openbaar vervoer, trams en bussen, werden in 1960 in Rotterdam meer dan 162 miljoen passagiers vervoerd, bij na 7 miljoen meer dan in 1959. De ontvang sten voor de Rotterdamse Elektrische Tram waren 26.854.440.-. Begroot was 26.304.000,-. De minister van Verkeer en Waterstaat drs, H. A. Korthals, zal op zaterdag 4 fe bruari het laatste gereed gekomen gedeel te van rijksweg 4a (Ypenburg-Burgerveen) voor het verkeer openstellen. Om tien uur komt het gezelschap in café restaurant „Hoornwijck" in Rijswijk bij een. Minister Korthals en de Commissa ris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zullen daar een rede uitspreken. Om elf uur vertrekt men naar het nieuwe gedeelte van rijksweg 4a, waar minister Korthals ter hoogte van "het aquaduct de symbolische openstelling zal verrichten. Tot slot houdt de plaatsvervangend Com missaris der Koningin in Noordholland, mr. H. Westermann, een rede. In het bejaardencentrum „De Blinkert" in Haarlem zijn vrijdag de zusters C. en T. Mooijman, respectievelijk 76 en 74 jaar oud, door gasvergiftiging om het leven ge komen. De twee dames woonden samen in een van de huisjes van het bejaardencentrum. Het was de gewoonte dat een van hen da gelijks de krant bij een van de bewoners kwam halen. Toen dit vrijdagmiddag nog niet was gebeurd ging deze bewoner naar het huisje van de zusters Mooijman om hen de krant te brengen. Op zijn aanbellen deed niemand open. Hij lichtte de klep van de brievenbus op om er de krant in te doen en rook toen een sterke gaslucht. Nadat hij zich met een loper de toegang tot het huisje had verschaft vond hij op de vloer van de huiskamer de lichamen van de bewoonsters. De levensgeesten bleken reeds geruime tijd geweken te zijn. In het aan de huiskamer grenzende keu kentje stond de gaskraan wijd open. De politie vermoedt dat een van de zus ters de gaskraan heeft gepoetst en deze per ongeluk open heeft gezet waarna het gas via de keuken de huiskamer is binnen gestroomd. De laatste weken beleeft midden-Lim burg een invasie van beverratten. De die ren worden voornamelijk langs de Roer waargenomen en men vermoedt dat zij uit Duitsland deze rivier zijn komen afzakken. Jagers maken op de ratten, die nogal wat schade veroorzaken, druk jacht. De tot nu toe geschoten beverratten variëren in ge wicht van 7 tot 14 pond. De grootste rat die tot dusver werd geschoten was ruim een halve meter lang. Ook vorig jaar wer den reeds in de wintermaanden veel be verratten langs de Roer in Limburg waar genomen. Aangenomen wordt dat de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Ham- marskjoeld, een onderzoek instelt naar de mogelijkheden voor de Verenigde Naties de spanning tussen Nederland en Indone sië over Nederlands Nieuw-Guinea te doen verminderen, aldus is uit New York vernomen. Hammarskjoeld heeft de zer dagen met de permanente vertegen woordigers van Nederland en de Maleise federatie, mr C. W. A. Schürmann, en Ka- mil gesproken. Degenen die bij dit contact betrokken waren hebben niets willen zeggen. Het per soneel van de secretaris-generaal zweeg over de activiteit zijn chef zoals altijd wanneer deze bezig is met „stille diploma tie". Ook Nederlandse en Maleise diplo maten hebben niets gezegd. Van andere zijde in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties is de idee geop perd dat Hammarskjoeld overweegt of het toch niet nuttig zou zijn waarnemers van de Verenigde Naties naar Nieuw-Guinea te zenden. Officieel commentaar kon ech ter niet worden verkregen. De organisaties van werknemers en werkgevers in de gedestilleerindustrie zjjn in principe tot overeenstemming gekomen over een vernieuwing van de C.A.O. Deze C.A.O. zal lopen tot 31 december 1961. Wanneer goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars wordt verkregen, zal een verkorting van de werkweek tot ge middeld 46'/s uur worden ingevoerd, met de mogelijkheid om in afzonderlijke on dernemingen te komen tot een werkweek van 45 uur. Over het tot stand komen van een pen sioenfonds worden nog onderhandelingen gevoerd. Omstreeks half februari verwacht men hierover een beslissing. Het staat reeds vast, dat de onkosten van de pen sioenregeling geheel ten laste van de be drijven zullen komen. Het pensioenfonds zou op 1 juli van dit jaar in werking tre den. De basisweeklonen worden voor alle werknemers verhoogd met ƒ3. De nieu we C.A.O. is aan de leden voorgelegd en in verscheidene plaatsen reeds aangeko men. Het KNMI deelt mede: Een tweetal de- of dicht langs Nederland voorbijtrekken. pressies heeft gedurende het afgelopen weekeinde het weer in Nederland beheerst. De eerste kwam van de Golf van Biscaye en trok zaterdag over Engeland naar Zuid- Noorwegen. De tweede, die in de nacht van vrijdag op zaterdag nog ten zuiden van Newfoundland lag, stak met zeer grote snelheid de oceaan over en bereikte twee land maximum temperaturen van 8 a 9 de in het Skagerrak aangekomen depressie De regenkansen blijven daarom groot. WEERRAPPORTEN Dinsdag 31 januari Zon op 8.23 uur, onder 17.25 uur. Maan op 17.25 uur, onder 7.56 uur. Maanstanden 31 jan. 19.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 30 januari Hoog water 3 15 en 15.26 uur. .aag water 11 09 en 23 25 uur. Dinsdag 31 januari Hoog water 3.52 en 16.00 uur. Laag water 11.46 en uur iet hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden Maxtmum-tempera turen ee c binnen- en buiten land. a Neerslag, laatste 24 uur. S u SB c3 Den Helder regen zw 7 6 Ypenburg regen w 8 28 Vlissingen regen zw 8 24 Eelde regen wzw 8 11 De Bilt regen w 8 20 Twente regen zw 8 20 Eindhoven regen 9 13 Zd-Limoui g regen zzw 9 10 Helsinki sneeuw zzw -0 7 Stockholm geheel beu z 3 1 Oslo geheel bew windst 1 7 Kopenhagen geheel bew zw 4 5 Aberdeen half bew. zzw 5 2 Londen zwaar bew nw 11 11 Amsterdam regen wzw 8 22 Brussel regen z 9 11 Luxemburg regen zzw 7 6 Parijs regen zzw 10 0.4 Bordeaux z\Vd,u b 0 Grenoble licht beu windst 9 0 Nice licht bew. nnw 12 0 Berlijn regen zw 7 5 Frankfort regen zw 1 München zwaar beu 6 0 Zürich geheel bev 8 0 Genève zwaar beu wzw 9 0 Locarno half hew O 5 0 Wenen half bew -4 0 Innsbruck licht bew. wnw 7 0 Belgrado ono 1 0 Athene half bew. n Rome windst 12 0 Aiaccio licht bew. ono 12 2 i-iri mist windst 11 0 Mallorca zwaar bew windst 15 0 Lissabon mist windst 14 0

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2