Hotelkoning Cantor blijft erbij: voor 50 dollar de oceaan over Middellandse Zee kan ten dele drooggelegd worden Communisme zelf oorzaak van gesignaleerde wantoestanden Londen en Cairo benoemen wederzijds ambassadeurs Brentano naar Washington in plaats van Adenauer PEKING ZOU MOSKOU NIET OM HULP WILLEN VRAGEN Haarlemse rechtbank Afro-Aziatische landen bijeengeroepen Nasleep van Marcinelle: één voorwaardelijke veroordeling Oplossing voor Europa's nijpende overbevolking sprobleem? In Hongarije liggen dure machines in de open lucht te roesten MAANDAG 3 U JANUARI 1961 6 Bonn is echter niet bereid geld voor te schieten Truman vond zijn naam in het Witte Huis bedekt Labour wil Zuid-Afrika als Gemenebestlid schorsen Prins Philip naar Moskou? Brits onderzoek naar een gezonken Russisch schip Ontploffing op een tanker HONGERSNOOD TEISTERT CHINA Indonesië stelt N.-Guinea aan de orde Russisch tijdschrift moet onjuist bericht toegeven Eisen tot vergoeding van schade verworpen Samenvoeging van in baan draaiende kunstmanen Deens-Duitse produktie van wapens Ook doodstraf geëist tegen Turkse ex-premier Bayar AMBITIEUS PLAN WEER TE SPRAKE Katholieke Gezinsbeweging hield jaarvergadering Ambtenaren gevraagd voor IJtunnelbouw AUTOWEG DWARS DOOR AFRIKA &BQ] y (Van onze correspondent) De Amerikaanse hotelkoning H. B. Can tor heeft dezer dagen te Hamburg ver klaard dat hij nog altijd bezig is aan de verwerkelijking van zijn project tot de bouw van twee oceaanschepen van elk 90.000 ton voor goedkoop passagiersver voer tussen Amerika en Europa. De laag ste passageprijs zou volgens Cantor vijftig dollar (goed 190 gulden) bedragen. In een interview met het Hamburgse Abendblatt verklaarde Cantor dat zijn plan zeker uitgevoerd kan worden. Per schip en per reis zullen steeds zesduizend passagiers vervoerd moeten worden, dat is een half miljoen passagiers per jaar. Pas dan zal goedkoop passagiersvervoer met de twee gigantische schepen renda bel worden. Cantor vertelde ook hoe hij op het idee van de lage passageprijs voor het Atlan tische passagiersvervoer is gekomen. In 1932 reisde hij per trein naar Los Angeles naar New York een afstand even groot als die tussen New York en Europa. Maar waar de treinreis Los Angeles-New York destijds maar 65 dollar kostte, daar kostte toen de scheepsprijs Amerika-Europa 325 dollar. Sedertdien liet hem de gedachte niet los dat men toch ook naar Europa voor 50 tot 100 dollar moest kunnen reizen. Daar toe bestudeerde hij allerlei economische factoren en bij bezoeken aan grote passa giersschepen bemerkte hij eens dat er een kok voor vijf passagiers was. In de hotels van Cantor is er een kok voor twee honderd gasten. Op luxueuze oceaansche pen is een bemanning van 1500 man-bij een passagiersmaximum van 1000 in het geheel geen uitzondering. Cantor wil zijn grote passagiersschepen voorzien van een bemanning van 1350 man, waartegenover een aantal passa giers van 6000 moet staan. LONDEN (Reuter) Harold Beeley is benoemd tot eerste-ambassadeur in de Verenigde Arabische Republiek sinds het herstel van de diplomatieke betrekkingen, op 1 december 1959. De betrekkingen wer den na de Frans-Brits-Israelische aanval op Egypte, in november 1956, verbroken. De benoeming van Beele in Cairo en die van Mohammed Awad El Kouni tot de ambassadeur van de V.A.R. in Londen vormt de basis waarop de betrekkingen tussen beide landen „nog verder kunnen worden verbeterd", aldus de mededeling van het Foreign Office. Beeley, oud-ambassadeur in Saoedi-Ara- bië, was tot op heden plaatsvervangend leider van de Britse UNO-vertegenwoordi- ging. El Kouni is ambassadeur in Moskou geweest. KANSAS CITY, (Reuter) Ex-presi dent Harry Truman, die zaterdag voor het eerst sinds Eisenhower in 1953 het pre sidentschap van hem overnam een bezoek aan het Witte Huis heeft gebracht, heeft zich er op een vergadering in Kansas City over beklaagd dat een plaquette waarop zijn naam en die van anderen voorkomen, bedekt was door een schilde rij. Truman, die het zelden met Eisenhower eens was, had geopperd, dat president Kennedy het schilderij zou laten verwij deren. „Het was hartverwarmend naar het Witte Huis terug te keren en te erva ren, dat de man die daar thans zit, de eer ste burger van de wereld, vriendelijk en hoffelijk tegen mij was", aldus Truman. WASHINGTON (Reuter) In de Ameri kaanse hoofdstad verluidt dat de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, waarschijnlijk half februari een bezoek aan Washington zal brengen. Indien deze reis doorgaat, staat het vrijwel vast dat hij president Kennedy zal ont moeten. Hij zal dan de eerste minister van een ander groot land zijn die zal spreken met de nieuwe president. Von Brentano zal de Westduits-Ameri kaanse conferentie bezoeken die van 16 tot 19 februari zal worden gehouden, georgani seerd door de Amerikaanse raad voor Duitsland. Aanvankelijk zou Bondskanse lier Adenauer deze conferentie bijwonen. LONDEN (Reuter) De leden van de Britse Labourpartij hebben er op aange drongen Zuid-Afrika te schorsen als lid van het Britse Gemenebest, totdat Zuid- Afrika duidelijk zijn bereidheid heeft ge toond om zijn politiek fundamenteel te wijzigen. Het bestuur van de Labourpar tij nam een resolutie aan, waarin gezegd wordt dat het Britse volk „walgt" van de apartheidspolitiek der Zuidafrikaanse re gering. Deze resolutie is bestemd voor de conferentie van de premiers van de Britse Gemenebestlanden, die in maart gehouden zal worden. Het besluit van Zuid-Afrika om de re publiek uit te roepen, betekent dat het nu de toestemming van de andere Gemene bestlanden moet vragen om lid van het Gemenebest te kunnen blijven, aldus het bestuur van de Labourpartij. Als wij deze toestemming onvoorwaardelijk geven, wordt de schijn gewekt dat het Gemene best de apartheid oogluikend toestaat. Daarom moeten de Britse regering en alle premiers van de andere Gemenebest- landen Zuid-Afrika dringend verzoeken de rassendiscriminatie af te schaffen, zo zegt het partijbestuur. LONDEN (UPI) In de Britse hoofd stad verluidt dat prins Philip waarschijn lijk in mei van dit jaar de Britse handels beurs in Moskou zal openen. Van de zijde van Buckingham Palace zei men echter nog niets af te weten van de prinselijke plannen. Toen Kroesjtsjev in 1955 Londen bezocht vroeg hij prins Philip „om ons eens gauw te komen bezoeken." Voor de kleine man Darbij denkt Cantor er niet aan te con curreren met de grote scheepvaartmaat schappijen. Zijn streven is het om de klei ne man te bewegen goedkoop „even" naar Amerika of naar Europa te varen. De namen van zijn beide schepen, die nog lang niet gebouwd zijn, heeft Cantor een zeer energieke vijftiger die nog hand balt en daarnaast een verwoed organist is reeds vastgesteld: het ene schip zal Peace en het andere Goodwill heten, die beide een „goedkope brug over de oce aan zullen moeten slaan Cantor heeft evenwel zelf niet voldoen de geld voor de financiëring van de bouw van de beide grote schepen, die rond achthonderd miljoen gulden zullen kosten. Hij wil dat de Westduitse regering een krediet ter beschikking stelt van zeventig percent van het totaalbedrag van de bouw der beide schepen. Daarna zou Cantor de Deutsche Werft te Hamburg de opdracht tot de bouw van de schepen van elk 90.000 ton kunnen geven. De Westduitse rege ring voelt daarvoor evenwel niets en zwijgt, niet in het minst geimponeerd door de argumenten van de Amerikaanse hotel koning. LONDEN (UPI) De Britse inlichtin gendienst is van plan met kikvorsmannen van de marine en andere deskundigen een onderzoek ln te stellen naar de gezonken Russische trawler Olenevod waarvan men aanneemt dat deze een moderne radaruit rusting aan boord had, aldus de Londen- se „Daily Mail". De Olenevod zonk enke le dagen geleden tijdens een zware storm bij de Shetland eilanden. Twintig beman ningsleden kwamen om het leven. Een kuststation van de reddingsbrigade had aangeboden het in nood verkerende schip te hulp te komen, maar kreeg van een andere Russische vissersboot te horen dat geen hulp nodig was. Volgens de Daily Mail wil de inlichtin gendienst te weten komen hoe modem het Russische radarsysteem is en waar mee de Russische trawlers zijn uitgerust die al een jaar lang kruisen voor de noord kust van Schotland waar een lancerings basis voor raketten is. GIBRALTAR (UPI) De Britse tanker „Esso Durham" (23.862 ton) heeft zondag avond radiografisch gemeld dat er zich een ontploffing aan boord is geweest toen het schip zich ongeveer 100 mijl ter hoogte van Gibraltar bevond. Het schip berichtte echter dat er geen ernstige schade was aangericht. Het is thans op weg naar Gi braltar, geëscorteerd door het Liberiaanse schip „Philene". LONDEN (UPI) Het voedseltekort op het Chinese platteland heeft momenteel de proporties van een hongersnood aangenomen; tot dusver wijst bovendien niets op een georganiseerde hulp van China's grote bondgenoot, de Sovjet-Unie. Blijkbaar heeft het Chinese regime zich tot dusver ervan onthouden onomwonden om steun te vragen. Diplomatieke zegslieden spreken over een mengeling van trots en politieke over wegingen die de Chinese regering ervan weerhoudt om bijstand te verzoeken. De zegslieden verklaarden dat de agrarische catastrofe die China heeft getroffen, een zware slag heeft toegebracht aan de ambitieuze plannen, waarmee dit land zich in de voorste rijen van geïndustrialiseerde mogendheden wilde dringen. De Sovjet-Unie bevindt zich overigens ook in de greep van een agrarische crisis als gevolg van ernstige tegenslagen bij de ten uitvoerlegging van premier Kroesjt- sjevs lievelingsproject: het openleggen van de maagdelijke grond in Khazakstan. Er bestaat weliswaar geen gevaar dat Rus land zijn eigen behoeften aan graan niet zal kunnen dekken, maar de export van surplus-voorraden moet toch worden be perkt. China koopt op het ogenblik graan van Australië naar verluidt 260.000 ton tarwe. Het zou ook Canadese tarwe willen aanschaffen. Een der gevolgen van deze spoedige leveringen is de plotselinge stij ging der vrachttarieven. Oorzaken De pers in China is thans begonnen voor zichtig toe te geven dat de agrarische moeilijkheden de proporties van een hon gersnood beginnen aan te nemen. De vice-premier en minister van Buiten landse Zaken, maarschalk Tsjen Ji, heeft bovendien verklaard dat China staat tegen- Een 41-jarige Hongaar, die in 1958 via Oostenrijk ons land was binnengekomen en in Vijfhuizen door het gemeentebestuur een huis kreeg aangewezen, is vanmorgen door de Haarlemse politierechter bij ver stek veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf. De Hongaar maakte het tot een gewoonte, nadat hij enige glazen alcoholhoudende dranken had gedronken om zijn vrouw op het erf af te ranselen. Een 41-jarige hoofdagent van de gemeen tepolitie van de Haarlemmermeer vertel de ter zitting als getuige dat de toestand langzamerhand onhoudbaar was geworden. De Hongaar begon, na alcohol gedronken te hebben, zelfs gevaarlijk te worden voor de omwonenden. Een buurman had hij al eens met een mes bedreigd. De hoofdagent verklaarde voorts, dat de man in een dron ken bui de gang en de keuken onder wa ter had gezet. De kinderen stonden, toen de gewaarschuwde agent ter plaatse ver scheen, op een rijtje tegen de muur. Bovendien had de Hongaar zich bij een van deze gelegenheden tegen de hoofd agent verzet. De officier van Justitie, mr G. W. F. van der Valk eiste terzake van mishandeling en verzet tegen de politie drie maanden gevangenisstraf. Een 18-jarige broodbezorger uit Bever wijk hoorde wegens medeplichtigheid aan een diefstal van een bromfiets 75,- boete, subsidair dertig dagen en een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes weken met een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen. Op een decembermiddag verleden jaar had deze broodbezorger met een vriend achterop een rondrit gemaakt langs in Beverwijk geparkeerde bromfietsen. Bij de katholieke kerk vonden zij einde lijk een bromfiets die hen beviel en de vriend had deze meegenomen. Op de vraag van de politierechter, mr. J. P. Petersen, van wie dit plannetje was uitgegaan, antwoordde verdachte; „Hij be dacht het en ik zei het". De jongelui wa ren van plan om naar Krommenie te gaan, alleen de vriend bezat geen bromfiets en dit was, volgens hen, de enige manier om eraan te komen. Mr. Petersen veroordeel de de broodbezorger tot een boete van 75,-, subsidair vijftien dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. „Kindervriend" Enige scholieren stonden op 26 novem ber verleden jaar nogal luiddruchtig hun „patates" te eten in een patates frites- zaakje in Beverwijk. Een 30-jarige Beverwijker, die eveneens aanwezig was ergerde zich aan de vrolijk heid en om deze een weinig te dempen meende hij er goed aan te doen de jonge lui te slaan en te stompen. Voor de poli tierechter verklaarden de scholieren alle bei vijftien jaar oud, dat zij inderdaad door de Beverwijker waren geslagen. Zelfs buiten de zaak was de man hier nog mee doorgegaan. Een 17-jarige verkoper uit Velsen had tegen de man gezegd: U moet u leren beheeren. Gaat u maar mee naar de politie". Het enige resultaat be stond hieruit, dat de man hem toen ook onderhanden nam. De officier eiste bij verstek twee weken gevangenisstraf. Mr. Petersen veroordeelde conform deze eis. over de grootste natuurramp sinds de stichting van de volksrepubliek. Officieel wordt deze geweten aan natuurlijke oor zaken, maar volgens de berichten moet Pekings ontwikkelingsproject er ook iets mee te maken hebben gehad. Miljoenen landbouwkrachten zijn namelijk van het platteland overgeheveld naar de industrie en andere projecten ten koste van de land bouw. Ook het veel omstreden commune systeem wordt voor de voedseltekorten aansprakelijk gesteld. DJAKARTA (AFP) Het Indonesische persbureau Antara meldt dat de Indone sische organisatie voor Afrikaanse-Aziati- sche solidariteit de regeringen van de on afhankelijke landen in Afrika en Azië heeft uitgenodigd een tweede conferentie van Bandoeng bijeen te roepen. Een dergelijke conferentie is, aldus de oproep, noodzakelijk geworden door de verslechtering van de toestand in Kongo, MOSKOU, (UPI) Het Russische tijd schrift Ogonek heeft zondag bekend ge maakt dat zijn bericht dat in 1958 elf Amerikanen een geslaagde parachute sprong hadden gemaakt en door de Russen waren gevangen genomen, onjuist was. Ogonek wijt deze onjuiste voorstelling van zaken aan een artikel dat uit een Oost duits blad was overgenomen. Over het lot der elf Amerikanen is niets bekend geworden sedert hun transport vliegtuig op 2 september 1958 was neer geschoten nabij Jerevan in Armenië. Woensdag, vertelde president Kennedy op zijn persconferentie dat de Amerikaanse ambassadeur Thompson met premier Kroesjtsjev had gesproken over het be richt .in Ogonek. Kennedy zei dat de Russen volhielden dat dit bericht onjuist was en dat hun niets bekend was over het lot van de elf. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Brusselse hof van be roep heeft zaterdag uitspraak gedaan in het beroep dat door vijf verdachten van de mijnramp te Marcinelle was ingediend. Drie heeft zij er vrijgesproken, een was inmiddels overleden en de vijfde Adolf Calicis, directeur van de mijnconcessie Bois de Cazier, waar de ramp gebeurde, is voorwaardelijk veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf en een boete van tweeduizend Belgische frank wegens na latigheid. De eis van de nabestaanden van de 262 mijnwerkers die bij de ramp om het leven kwam tot schadevergoeding tot een totaal bedrag van veertig miljoen frank (onge veer drie miljoen gulden) werd onontvan kelijk verklaard, omdat het hof oordeelde dat die schade is vergoed overeenkomsig de wet op de arbeidsongevallen. De na bestaanden van vier werklieden die in de mijn werkten voor rekening van derden, een geval niet bij de wet voorzien, kregen vier miljoen frank schadevergoeding toe gewezen. In eerste instantie waren de vijf ver dachten vrijgesproken, doch het openbaar ministerie was in beroep begaan. De de batten hebben maanden geduurd en er zijn vele deskundigen gehoord. (De ramp te Marcinelle gebeurde op 8 augustus 1956. Er kwamen 262 mannen om het leven, slechts dertien konden wor den gered. De doden lieten 183 weduwen en 392 wezen na. De ramp ontstond des ochtends op de verdieping 975 meter in een liftkooi. Een kipwagen rolde ontijdig uit die kooi en sneed leidingen van elektri citeit, van olie en van geperste lucht door. Er ontstond kortsluiting. Toen men boven gronds, onwetend vanhetgeen beneden was gebeurd, de afnemende druk constateerde, trachtte men die te verhogen en daardoor werd het vuur juist aangeblazen. De red dingswerkzaamheden stuitten op vele moeilijkheden. Bovendien waren in de mijn geen brandblusmiddelen en ademhalings toestellen aanwezig.) HUNTSVILLE (Alabama) (UPI) —Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft een plan in studie om twee kunstmanen, die elk een baan om de aarde beschrijven bij elkaar te bren gen. Woordvoerders van N.A.S.A. zeiden, dat Lockeed Aircraft honderdduizend dollar toegewezen heeft gekregen om een studie te maken, die zes maanden kan duren. De bedoeling is, een systeem te vinden om twee verschillende kunstmanen, die elk een eigen baan beschrijven, bij elkaar te brengen om er een kunstmaan van te maken. Een dergelijk plan is nog niet eerder beproefd. N.A.S.A.-functionarissen verwachtten, dat men vermoedelijk zal beginnen met de sa menvoeging van een Thor-Agena B met een Atlas-Agena B. BONN (Reuter) De ministers van De fensie van West-Duitsland en Denemar ken hebben besloten tot het samenstellen van een commissie van deskundigen ter bestudering van de mogelijkheid van uit breiding van de Westduits-Deense samen werking bij de wapenproduktie. In een communiqué wordt verder ge zegd, dat de ministers volledige overeen stemming hebben bereikt over een aantal kwesties op dit gebied. Zij hebben menin gen uitgewisseld over de structuur van het NAVO-bevel in Sleeswijk-Holstein en in Denemarken. De Westduitsers zijn van oordeel, dat de huidige structuur, waarbij West-Duitsland in twee commandogebie- den is verdeeld, een zwak punt kan zijn. YASSIADA (AFP) In het proces op het eiland Yassiada tegen leden van het vroegere Turkse regime is de doodstraf geëist tegen vijftien personen die beschul digd zijn van pogingen tot moord op Is- met Inönu, de toenmalige oppositieleider. Een van de vijftien is ex-president Bayar, voor wie dit de eerste doodstraf-eis is. Voor de voormalige premier Menderes, die ook tot de vijftien behoort, is het de twee de doodstraf-eis. Spaanse ingenieurs en geologen hebben hurt standpunt ten aanzien van het droog leggen van de Middellandse Zee opzienba rend gewijzigd. Tot voor kort waren zij van mening dat de voordelen van een gedeeltelijke droog legging van de Middellandse Zee niet op wogen tegen de nadelen. Nu echter ver klaart de Spaanse professor Zevazo dat verdere onderzoekingen hebben aange toond dat bepaalde bezwaren tegen dit in grijpende plan ongegrond blijken te zijn. De Spaanse geologen onder leiding van Prof. Zevazo zijn nu de mening toege daan dat het beslist mogelijk moet zijn, de waterspiegel 250 m. te doen zakken, waardoor grote gebieden in de Middel landse Zee droog zouden vallen. Het is duidelijk dat er aan dit plan veel technische, politieke en financiële proble men verbonden zijn. En vooral de politie ke problemen zullen wel zwaar wegen. Het kan heel lang duren voor landen als Spanje, Frankrijk, Italië, Griekenland en Turkije het ergens over eens zijn, om van de andere bij dit project betrokken lan den, zoals Egypte en Israel, maar niet te spreken. Al zullen wij dus ons ganse le ven nog wel met vakantie naar de Rieviera zoals die nu is, kunnen gaan, toch heeft het fantastische droogleggingsplan facetten die de moeite van het bestuderen waard zijn. Ontginning der Sahara Technisch is het geen probleem meer, van de Middellandse Zee een meer te ma ken. Een dam tussen Afrika en Gibraltar om de Oceaan af te sluiten en één in de Darnanellen om de Zwarte Zee in toom te houden zouden al voldoende zijn: twee dammen, waarvan de gezamenlijke lengte door die der Deltadijken ver overtroffen (Van onze correspondent) WENEN In het westen is men misschien verwonderd Over de fouten, wan toestanden, corruptie en diefstal, waartegen Kroesjtsjev zo scherp van leer is ge trokken. Toch vindt men dergelijke toestanden in alle communistische landen, zij 't ook op kleinere schaal. Men ontdekt daar overal dezelfde misbruiken, zodat men tot de conclusie moet komen dat de fout in het communistische systeem zelf gezocht moet worden. Niet alleen Kroesjtsjev, maar ook de Hongaarse officier van Justitie Pal Agoston heeft de eis gesteld dat de schuldigen zich voor de rechtbank dienen te verantwoorden. Het Hongaarse communistische .partij blad Nepszabadsag weet bijvoorbeeld te berichten dat er overal in Hongarije nieu we en waardevolle landbouwmachines in de open lucht worden opgeslagen en dus verroesten. De staalfabriek van Csepel heeft een nieuwe pietmachine gekregen met een capaciteit van 50.000 ton, maar Hongarije heeft voldoende aan een machi ne voor 5.000 ton. „Het ministerie van Buitenlandse Handel heeft het stuk nu een maal besteld en intussen geïmporteerd", schrijft het blad. Op de opslagplaats van Gyoemroe liggen twaalf tractors die per stuk een miljoen forint kosten. De onder delen werden echter gesloopt, zodat deze machines op 't ogenblik alleen nog waar de hebben als oudijzer. Gefingeerd Een ander verschijnsel van de commu nistische planning is het uitschrijven van gefingeerde rekeningen. In het Hongaarse bouwbedrijf heeft men in de eerste helft van 1960 dergelijke rekeningen met een totaalbedrag van honderd miljoen forint ingediend. Evenals in de Sovjet-Unie heb ben ook de Hongaarse boeren meer be langstelling voor hun particuliere tuinbe- drijfjes dan voor het collectieve grondbe zit, dat zij verwaarlozen. Volgens het com munistische partijblad treden de plaatse lijke autoriteiten onbegrijpelijkerwijze niet op tegen ingeschreven leden van collectie ve landbouwbedrijven, die zich aan het werk onttrekken. Een systeem dat de mensen er toe dwingt om ten koste van alles een bepaald plan te vervullen, heeft tot gevolg dat men er maar op los produceert zonder te letten op de kwaliteit. Daarom wordt er in alle communistische landen nog steeds geklaagd over het afleveren van minderwaardige artikelen en uitschot. In Hongarije liggen bijvoorbeeld honderden exemplaren te koop van Leonardo da Vinei's boek „Kunst en Wetenschap", maar in elk exemplaar ont breken acht bladzijden.In een verzen bundel van L. Szabo zoekt men tevergeefs naar een heel vel.... zou worden. Grote pompinstallaties zouden daarna binnen 30 jaar de waterspiegel van de Middellandse Zee 155 meter kunnen doen zakken. Dan kunnen kanalen aangelegd worden om de Sahara te bevloeien waar door grote woestijngebieden vruchtbaar kunnen worden terwijl het water in de Mid dellandse Zee nogmaals 100 m. zakt. Doordat grote delen van de Middellandse Zee dan zouden droogvallen, zou tezamen met de ontgonnen Sahara een reusachtig gebied bewoonbaar worden, een gebied met veel vruchtbare grond en aangenaam klimaat. En zij die toch nog in Holland blijven wonen, kunnen dan op de scooter een trektocht maken naar de ruïnes van Carthago of de tempels van de Nijl. De ze winst aan „levensruimte" is natuurlijk het voornaamste perspectief van het plan, vooral met het oog op de snelle groei van de bevolking van Europa. Er zijn dan ook warme voorstanders van het plan, die tot in alle details de technische moeilijkheden bestudeerd en theoretisch opgelost hebben. Er zijn ook de sceptici, die niet willen geloven dat een dergelijk project uitvoer baar is. Zij wijzen op het gevaar van een dambreuk door aardverschuiving (denk aan Fréjus) of misschien zelfs wel door een atoombom. Maar de technici beweren de dammen zo sterk te kunnen maken dat aardverschuivingen er geen in vloed op zullen hebben. En wat de atoom bom betreft kunnen we ni^t eens probe ren, zo verstandig te zijn om die af te schaffen? Als al het geld dat gebruikt wordt voor de wedloop naar de maan" nu eens besteed werd aan de droogleg ging van de Middellandse Zee, zou de mensheid daar niet veel meer baat bij hebben? Bovendien: het is duidelijk dat zelfs eventuele maanexploratie nooit een oplossing kan vormen voor het overbevol- kingsvraagstuk, het bewoonbaar maken van de Middellandse Zee daarentegen wel. De voorstanders van het plan zijn, zo als het goede voorstanders betaamt, on uitputtelijk in het aanvoeren van de voor delen van het plan, de tegenstanders heb ben natuurlijk voor alles een tegenargu ment. De anti's maken zich zorgen over het verlies van de scheepvaartweg door het Suezkanaal; de voorstanders ontwier pen op papier een sluizen- en kana- lenstelsel, dat dit bezwaar ondervangt Duizenden mensen worden volgens de te genstanders brodeloos door het onmoge lijk worden van de visvangst; de voor standers hebben werk voor tienduizenden om het nieuwe land te ontginnen. Zo zijn in eindeloze discussies over dit plan alle argumenten over en weer de revue reeds gepasseerd. Een critische beschouwing leert dat bij uitvoering van het plan voor alle moeilijkheden een oplossing te vinden is. Het is mogelijk, de Middellandse Zee voor de grootste gedeelten bewoonbaar te maken en en passant een groot gedeelte van de Sahara te ontginnen. Aan één voorwaarde zal echter moeten voldaan: er moet een zeer nauwe samenwerking komen tussen de volken die rond de Mid dellandse Zee wonen. Zij moeten zich be wust worden dat zij gezamenlijk een gran dioos plan kunnen realiseren, een plan waarvan zij alle de vruchten kunnen plukken. Die samenwerking zal echter wel de grootste hinderpaal voor de uitvoe ring van het plan blijken te zijn. Meer bootdiensten. De Terschellinger Stoombootmij zal ook in de maanden bui ten het hoogseizoen een tweemaal daagse dienst op Harlingen onderhouden, voor lopig eenmaal per week op de vrijdagen en ook met uitzondering van de periode van half november tot half februari, daar men niet riskeren wil in het donker te varen. In het hoogsezoen van 8 juli tot en met 19 augustus zal er iedere dag driemaal heen en weer worden gevaren. Onder geweldige winddruk op de glazen gevelwand van het Jozefhuis heeft de af deling Velsen-Noord van de Katholieke Gezinsbeweging, de moderne benaming van de oudtijds Katholieke Bond voor het Gezin, zondagavond haar ondanks de hevige storm goed bezochte jaarvergade ring gehouden. Het jaarverslag van de heer G. Duin gewaagde ervan, dat het ledental niet voor uitgaat. De afdeling heeft gereorganiseerd door de verspreide leden in IJmuiden af te voeren. Hierdoor is het ledental ge daald van 280 tot 275 leden. De afdeling prijst zich gelukkig met haar bijdragen aan het priesterstudiefonds een groter aantal gezinnen in eigen parochie te kun nen steunen wegens het toegenomen getal studerenden. Het financiële verslag van de heer J. Wosyka illustreerde een ge ringe teruggang van het batig saldo tot f 292,81. Hoewel de heer G. Duin aanvankelijk het voornemen had zich geheel uit het bestuur terug te trekken, zwichtte hij toch weer wegens het gebrek aan kandi daten voor zijn functie. Ten aanzien van het jeugdwerk hoopt men dit jaar voor de kindervakantie-uitzending een nieuwe tent te kunnen kopen met behulp van fi nanciële steun van derden en zo mogelijk met gemeentelijke subsidie. Tunnelboys en Vinkennest profiteren hiervan straks. Er werd een propagandacommissie voor de afdeling gevormd. Als gebruikelijk werd de avond besloten met een kienwedstrijd. JAARVERGADERING EHBO- BE VERWIJK-HOOGOVEN S Het bestuur van de afdeling Beverwijk- Hoogovens-combinatie van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken heeft voor woensdagavond 8 februari te half acht in het sportpavil- joen „Watervliet" zijn jaarlijkse ledenver gadering uitgeschreven. De bestuursver kiezing zal in deze vergadering een belang rijk element zijn. Aftredend zijn mej. Poer- stampel, eerste secretaresse, en de heren W. A. Amiabel, tweede voorzitter, en C. G. Renes, tweede penningmeester. Mejuf frouw Poerstampel en de heer Amiabel stellen zich niet herkiesbaar. Voor de functie van eerste secretaresse is bestuurs- kandidate mej. Van Brug. De vergadering zal zich ook bezighouden met een contri butieverhoging voor particuliere leden en het uitwerken van plannen voor een excursie. MUTATIES BIJ DE PLAATWELLERIJ „Plaat wel en wee" van deze week ver meldt enige mutaties bij de N.V. De Plaat- wellerij, als gevolg van het vertrek van de heer H. J. Dengerink als bedrijfsleider bij de machinefariek „Voorwaarts" N.V. te Amsterdam, die mede deel uitmaakt van het Bronsderk-concem. De heer Dengerink, die tevens secretaris is van de afdeling IJmond van de Neder landse Vereniging voor Lastechniek, heeft nu afscheid genomen als voorzitter van de brandweer-eerste hulp en veiligheids commissie bij de Plaatwellerij. Hij zal in deze functie worden opgevolgd door de heer A. P. van den Berg. Drs. E. J. Buning, hoofd van de admini stratie en boekhouding, is ingaande 1 ja nuari 1961 benoemd tot plaatsvervangend hoofd van de afdeling financiën en admi nistratie van het Bronswerk-concern. Hij blijft zijn taak in Velsen vervullen. (Van onze Amsterdamse redacteur) De gemeente Amsterdam roept sollici tanten op voor de functie van technisch ambtenaar bij de afdeling tunnelbouw van de Dienst der Publieke Werken. Met het oog op de spoedige hervatting van de werkzaamheden aan de IJtunnel dient dit bureau belangrijk te worden uitgebreid. Nadat destijds wegens de bestedingsbe perking het werk aan de IJtunnel moest worden neergelegd is de staf van het IJtunnelbureau ingekrompen. Toen later geen zekerheid bestond over de toekomst van de IJtunnel zijn opnieuw een aantal ambtenaren heengegaan. De gemeente Amsterdam, die inmiddels met rijkswaterstaat overleg pleegt over het werkschema, verwacht dat het werk binnen enkele maanden weer op gang zal zijn. EUROPA Koiro Nairobi Arianr i sch oceaan Kaaps tod Ontworpen autoweg Mogelijke verlenging van de autoweg In Afrika wil men een autoweg gaan aan leggen dwars door het „zwarte wereld deel". Niet minder dan ca. 5500 km lang wordt deze weg, die onder alle weers omstandigheden gebruikt moet kunnen worden. En dit laatste is voor Afrika heel belangrijk, want 's winters of 's zomers zijn vele wegen met modder, respectieve lijk met dikke lagen stuifzand overdekt. De heer W. Mc. Karen, directeur van de Zuidafrikaanse wegenfederatie, heeft ver klaard, dat deze weg aangelegd zal wor den in samenwerking met de andere lan den. Voorlopig blijft de autoweg beperkt tot het traject van Kaapstad naar Nairobi (zie kaart). Waar mogelijk zal gebruik worden gemaakt van bestaande wegen, die men zal uitbouwen en verbeteren waar zulks nodig is. Men schat dat de weg in 1965/66 voltooid zal zijn. De totale kosten van het project zijn nog niet bekend. Men heeft berekend dut alleen het opmetings- werk in Tanganyika ongeveer 200.000 gul den zal kosten. Het verluidt dat de weg in de toekomst doorgetrokken wordt tot aan de Middellandse Zee. war verdere bijzonderheden ontbreken er.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6