Odhams gaat zich over het Mirror-bod beraden Rusland en Japan toekomstige concurrenten op auto-markt De beurs Vrees voor monopolievorming in de dagbladwereld sterker Nieuwe poging van V.S. om gegevens te krijgen? Rotterdam krijgt brandstoffenbeurs Pleidooi voor coördinatie in aanbestedingen Algemene discussie over Europees vervoer nodig Bundesbank verlengt krediet aan Wereldbank Ook op deze RAI geen „wagentje voor bijna iedereen SCHEEPVAARTBERICHTEN Veelzijdige activiteiten van Werkspoor MAANDAG 30 JANUARI 1961 9 De landingsrechten Nederlands-Amerikaanse drukkerij in Weert Obligatiehouders Borsumij akkoord met fusie Oriëntatiepunt voor prijs en aanbod Gestegen omzet De Vries' Ijzerhandel Staatssecretaris Stijkel: Produktie Staatsmijnen in 1960 gestegen Beleggingsdepot HBB Minister trekt oud wetsontwerp in A (Van onze correspondent) LONDEN. Odhams Press zal zich vandaag beraden over het bod van Cecil King, het hoofd van de Mirror-groep, die na de aanbieding tot fusie door Roy Thomson op zjjn beurt tracht zich meester te maken van Odhams. Cecil King heeft zondagavond opnieuw plechtig beloofd dat als de Mirror Odhams in handen krfjgt het socialistische dagblad de „Daily Herald" in redactioneel opzicht ongemoeid zal worden gelaten en volkomen onafhankelijk zal blijven. De positie van het blad, dat hji niet als een concurrent van de Daily Mirror beschouwt, zal volgens hem slechts sterker worden. Ook zal King overleg plegen met de Labourpartij en het Britse ver bond van vakverenigingen. Dit laatste bezit 49 percent van de aan delen van de speciale vennootschap welke de Herald exploiteert en Odhams de overi ge 51 percent. De Odhams aandelen zelf echter zijn in handen van talloze kleine beleggers, zodat de leiding van Odhams daarop weinig invloed kan uitoefenen in dien zij zich door het Mirror-bod laten verleiden. Weinig aan te doen De Britse regering schijnt er weinig voor te voelen dat de Mirror binnendringt in de Herald-citadel omdat de Conserva tieven de felle pamfletstijl waardoor de politieke journalistiek van de Mirror ge kenmerkt wordt, vrezen. Maar het is de vraag of er iets tegen het plan kan wor den gedaan. De bestaande wet tegen de monopolies zal waarschijnlijk niet van toe passing zijn op dagbladen, welke niet op één lijn gesteld kunnen worden met de gewone industrie, en dagbladlezers even min met consumenten van gebruiksartike len. Wel is reeds betoogd dat de openbare voorlichtingstaak van een dagblad en pe riodieken-concern in gevaar gebracht wordt wanneer dit het leeuwedeel van de bestaande bladen zal opslokken. De rege ring staat thans voor de uiterst moeilijke beslissing om wettelijk vast te stellen hoe veel bladen een eigenaar mag bezitten wil de persvrijheid niet om zeep worden ge bracht. Weekbladoorlog Wat de kwestie-Odhams aangaat is hier eerder sprake van een weekblad en tijd schriften-oorlog dan van een dagbladoor log. De Mirror heeft namelijk kort ge leden met minder succes zich op het ter rein van de periodieken geworpen en wil deze thans voor 100 miljoen gulden aan Odhams verkopen, niet voor contant geld maar voor aandelen, waardoor het Od hams zal kunnen beheersen en een vrij wel monopolistisch tijdschriften-imperium vormen. Uit vrees voor de Mirror-aanval heeft Odhams bescherming gezocht bij Roy Thomson. Thomson en Odhams samen bezitten 17 dagbladen, 3 zondagsbladen, 25 weekbla den, 46 periodieken, 62 vakbladen, en bo vendien nog de uiterst winstgevende Schot se commerciële televisie. De Mirror bezit één dagblad en één zondagsblad en onge veer 150 andere publikaties, alsmede tele- Visiebelangen. Verdachte koersstijgingen De Mirror-groep heeft de aandeelhou- De ambassades van verschillende Euro pese landen waaronder Nederland en Bel gië, hebben gisteren een afschrift ge kregen van een opdracht van de officiële Amerikaanse raad voor de Burgerlucht vaart (Civil Aeronautics Board C.A.B.) waarvan men aanneemt dat zjj betrek king heeft op het aantal passagiers dat buitenlandse luchtvaartmaatschappijen uit de Verenigde Staten vervoeren. De order is dinsdag door de C.A.B. uit gegeven als inleiding op de „hearings" die gehouden zullen worden om de vlieg vergunningen van de buitenlandse lucht vaartmaatschappijen in de V.S. te wijzi gen. De Amerikaanse regering stelt zich vóór van de buitenlandse luchtvaartmaat schappijen statistieken en inlichtingen over toekomstige en huidige dienstregelin gen te eisen. Sommige diplomatieke zegslieden menen dat de order bedoeld de buitenlandse maatschappijen te dwingen statistieken Over te leggen met betrekking tot de aan tallen» passagiers die met buitenlandse lijnvliegtuigen uit de V.S. vertrekken en die een andere bestemming hebben dan het eindpunt van de lijn waarop men vliegt. Dat zijn dus passagiers die hun reis naar andere landen voortzetten. De zegslieden verklaarden dat de C.A.B. reeds lang getracht heeft het aantal van dit soort reizigers te beperken, maar hier in niet is geslaagd omdat de buitenlandse luchtvaartmaatschappijen geweigerd heb ben inzage te geven van hun boeken. Dit was de reden van de mislukking van de conferentie tussen de Scandinavische en Amerikaanse regeringen die verleden jaar in Kopenhagen is gehouden. Men neemt aan dat de order van de C.A.B. protesten van de betrokken regeringen zal uitlok ken. De in Weert gevestigde Smeets' Drukke rijen n.v. heeft in samenwerking met de Safran Printing Co te Detroit een nieuwe offsetdrukkerij opgericht, die Smeets Sa fran n.v. zal heten en in oktober in Weert gaat draaien. In deze Nederlands-Ameri kaanse drukkerij, die een oppervlakte zal beslaan van 5000 m2. zal onder meer een tienkleuren offsetrotatiepers worden geïn stalleerd, waarop brochures en tijdschrif ten tweezijdig in vijf kleuren zullen kun nen worden bedrukt. De drukkers worden in Amerika opgeleid. De vergadering van houders van 3% pet. in aandelen converteerbare obligaties ten laste van de Borneo Sumatra Handels maatschappij heeft in een heden te Den Haag gehouden vergadering haar goed keuring gehecht aan het voorstel tot wij ziging van de bepalingen van de trustakte, in verband met de fusie met Geo Wèhry. ders van Odhams negen nieuwe gewone aandelen aangeboden voor elke twee Od- hams-aandelen. Het aanbod staat gelijk aan 55 shilling 1 '/s pence voor elk Od- hams-aandeel. De prijs hiervan was woens dagavond, na de aankondiging van de Thomson transactie 40 shilling. Naar aan leiding van de geruchten dat de Mirror- groep geïnterresseerd was in Odhams re zen vrijdagmiddag de aandelen tot 44 shil ling, 9 pence. Op de Londense beurs is een onderzoek gaande naar het uitlekken van het Thomsonplan, waardoor de Odhams- aandelen voordat dit bekend werd, be langrijk zijn gestegen. Zelfs wanneer het Thomson-plan doorgaat, zal de Mirror het aanbod handhaven, behalve dan dat in dien de poging slaagt, de Thomsonbelan- gen zullen worden verkocht. De raad van commissarissen van de Mirror heeft ook aangekondigd, dat elke aandeelhouder vol stemrecht zal krijgen, een stap welke al gemeen wordt toegejuicht. De Mirror- groep is van plan een slot-dividend van tien percent uit te keren, waardoor het totale dividend 15 percent zal bedragen, tegen 13 percent vorig jaar. De nieuwe aandelen zullen de 20 percent dividend krijgen, welke reeds door Odhams is aan gekondigd. Het Mirroraanbod houdt in, dat het inkomen van een aandeelhouder van Odhams met 35 percent zal toenemen. Naar wij vernemen, zal met ingang van 7 februari iedere dinsdagmiddag in Rot terdam een brandstoffenbeurs worden ge houden. Deze beurs wil men niet alleen een nationaal, maar ook een internatio naal karakter geven. Iedere „insider" zal zich er moeten kunnen oriënteren aan gaande prijs en aanbod (uit binnen- en buitenland) van brandstoffen. Aanvanke lijk zijn het uitsluitend vaste brandstof fen, doch het ligt in de bedoeling ook de vloeibare brandstoffen bij deze beurs te betrekken. De uit de diverse kringen van de brand- stoffenwereld (detailhandel, groothandel en importeurs) gevormde commissie die in de achterliggende weken de mogelijkheden heeft onderzocht om te komen tot een officiële „brandstoffenbeurs Rotterdam", is er in geslaagd de beschikking te krij gen over een deel van de koopmansbeurs in de Maasstad. Na een inloopperiode van circa een half jaar zal naar verwachting aan deze beurs een permanente vorm kunnen worden gegeven. In het buitenland bijvoorbeeld in België (Brussel), kende men reeds een dergelijke brandstoffen beurs. Hier te lande werd al lang de be hoefte aan een dergelijke beurs gevoeld. Ook voor de oorlog kenden de Nederlandse brandstoffenhandelaren reeds een soortge lijk ontmoetingspunt. In zijn openingsrede van de hedenmor gen in Den Haag gehouden jaarvergade ring van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers heeft de voorzitter, ir. H. D. Prins, onder meer gepleit voor coördi natie in het wegenbouwbedrijf. „Het hui dige aanbestedingsstelsel jaagt ons, door de grote verplichtingen die wij in onze eigen ondernemingen hebben, op om zelf te zoeken naar een continue stroom van door onze onderneming te vervaardigen bouwwerken. Het huidige aanbestedingsstelsel eist de laagste prijs, terwijl de kosten, door het veelvuldig verplaatsen van het machine park over grote afstanden, worden opge jaagd. Een voldoende coördinatie in de aanbestedingen van alle opdrachtgevers in Nederland is er niet. maar is meer dan ooit noodzakelijk". De heer Prins acht te een systeem van coördinatie tussen de opdrachtgevers wel te verwezenlijken. Hierdoor zou een verdere technische en conditionele coördinatie kunnen worden bereikt. „Het gebrek daaraan maakt wer ken vaak onnodig duurder, omdat regel matig door aannemers een andere werk wijze moet worden toegepast en ander ma terieel in voorraad moet worden gehou den". Aan het slot van zijn rede vroeg de heer Prins om nauwkeuriger normen van de overheid voor het te leveren werk. „Laat de overheid zorgen dat wij geen risico's moeten dragen die wij als bedrijfstak niet kunnen berekenen, omdat de overheid zelf in deze risico's een beslissende invloed heeft". In het per 1 juli 1960 begonnen boekjaar 1960/1961 van H. A. de Vries' Ijzerhandel n.v. te Amersfoort is de omzet in 't kwar taal juliseptember, blijkens het index cijfer op basis van 1950/1951 is 100, toege nomen tot 313 en in het kwartaal oktober/ december verder gestegen tot 320. Over het gehele boekjaar 1959/1960 was het in dexcijfer van de omzet 213. In deze op gave zijn verwerkt de omzetten van de vestiging Haarlem. De omzetten van de beide vestigingen, Amersfoort en Haarlem, zijn voor 1950-1951 samengevoegd en vor men dus het indexcijfer 100 over dat jaar. De cijfers geven derhalve, volgens de directie, een juist vergelijkend beeld van de ontwikkeling der omzetten van de ge combineerde bedrijven. De staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, de heer E. G. Stijkel, meent dat de tijd rijp begint te worden voor een al gemene discussie over de vervoerpolitiek in de Europese Economische Gemeen schap. Nu eenmaal in het E.E.G.-verdrag de verplichting tot het totstandbrengen van een gemeenschappelijk vervoerbeleid voor de „zes" landen is vastgelegd, dient men met 't op gang brengen van een derge lijke discussie ook niet langer te wachten, zo verklaart hij in een artikel in het nieu we tijdschrift „Vaart" (voor binnenvaart, kustvaart en visserij) dat dezer dagen voor het eerst verschijnt. Een algemene discussie, zo voegt hij hieraan toe, heeft het voordeel dat de ver schillende aspecten in hun onderlinge ver houding aan een algemene beoordeling kunnen worden onderworpen. Daarbij staan ook voor de Nederlandse binnen vaart grote belangen op het spel. Volgens de heer Stijkel lijkt de verwach ting gerechtvaardigd, dat de binnenvaart in het algemeen een aanzienlijke plaats zal kunnen blijven innemen in het West- Europese vervoer. In zijn artikel toont de heer Stijkel aan de hand van cijfers het belang van de Ne derlandse binnenvaart in de E.E.G. aan. Nederland komt met 6.768 km. vaarweg voor de scheepvaart op de tweede plaats na Frankrijk (7.854 km) en voor West- Duitsland (4.375 km). Ook wijst hij nog op het feit, dat het structurele tekort op de Nederlandse handelsbalans in de jaren 1956 tot 1959 in totaal 5.564 miljoen gul den voor de helft wordt goedgemaakt door de inkomsten uit vervoerdiensten in genoemde jaren in totaal 2.865 miljoen gulden. De Wereldbank heeft verplichtingen te genover de Deutsche Bundesbank ten be drage van 158 miljoen dollar vóór de ver valdatum verlengd. Het gaat om een be drag van 110 miljoen dollar en 200 mil joen DM in promessen van de Wereld bank, die met ingang van 20 juni 1962 in 18 maanden afgelost zouden worden. Als schuldbewijzen ontvangt de Bundes bank promessen van de Wereldbank, die gedateerd zijn 1 februari 1961 en die een gémiddelde looptijd hebben van 5Va jaar. De oude promessen hadden een looptijd van twee jaar. De nieuwe promessen zullen dezelfde rente van tussen 4 en 4% percent dragen, totdat de oorspronkelijke vervaldatum is bereikt. Daarna zullen zij een rente ge ven van 3% percent. Op 18 januari waren met de Bundesbank regelingen getroffen voor de herfinanciering van de tegenwaar de van 196 miljoen dollar, eveneens vóór de vervaldag. Het nettoresultaat van bei de transacties is dat de Wereldbank de looptijd van een schuld van 354 miljoen dollar heeft verlengd van gemiddeld een jaar tot een gemiddelde van ongeveer vijf jaar. In de algemene ontwikkeling van de in ternationale automobielindustrie kunnen in de toekomst vier grootmachten een be langrijke rol gaan spelen. In de eerste plaats de auto-industrieën van de Verenig de Staten en West-Europa, maar daar naast ook die van Rusland en Japan. Dit is de mening van de heer J. Koolhaas Revers, lid van de perscommissie van de 43ste RAI-tentoonstelling van automobie len, die donderdag door prins Bernhard in het nieuwe RAI-gebouw aan het Europa plein in Amsterdam zal worden geopend. Rusland en Japan zullen op deze expo sitie niet vertegenwoordigd zijn, maar vol gens de heer Koolhaas Revers zal Japan op een volgende tentoonstelling van auto mobielen in Amsterdam zeker niet ontbre ken. „De Japanners zullen gevaarlijke concurrenten blijken te zijn van do Euro pese automobiel. De industrie daar komt nu reeds op het gebied van motorrijwie len met produkten, die niet alleen concur rerend, maar ook goed en aantrekkelijk kunnen zijn. En met de Japanse auto-in dustrie gaat het dezelfde kant op. Wat Rusland betreft moet absoluut wor den verwacht, dat de auto uit Sovjet-gebie den als machtig wapen voor een vreed zame marktpenetratie in een niet verre toekomst ook in Europa een geducht woord zal komen meespreken. De Russen zullen dan zeer gevaarlijke concurrenten kunnen zijn," aldus de heer Koolhaas Revers. In de strijd om het bestaan tussen de reuzen- ondernemingen zullen de omstandigheden en vooruitzichten voor de kleinere fabrie ken ongunstig worden beïnvloed. De heer Koolhaas Revers noemde als een van de gevolgen van deze concurren tiestrijd het ontstaan van de zogenaamde „compact-cars" in de Verenigde Staten, waarmee de Amerikaanse automobielin dustrieën het offensief van de Europese fabrieken (die op een gegeven moment 12 percent van de Amerikaanse thuis markt in handen hadden) niet alleen tot staan hebben gebracht maar zelfs in niet onaanzienlijke mate hebben teruggedron gen. Hun verschijning en succes op de Ame rikaanse markt is oorzaak geworden van het teruglopen van de export van Europese auto's met als gevolg overproduktie-ver- schijnselen in Frankrijk, Italië, Engeland en ten dele ook in West-Duitsland. De prijsverlagingen, die eind 1960 door grote Europese 'producenten zijn aangekondigd, dienen dan ook veelal te worden gezien als een streven om deze terugslag in de export naar de Verenigde Staten op te vangen". Een nog groter gevaar voor de Europese industrie ziet de heer Koolhaas Revers in de zogenaamde „under compact", een „echte kleine Amerikaan, die in bouw en afmetingen een directe rivaal kan zijn van de Europese creaties. De ontwikkeling van een dergelijke kleine auto zou voor de Europese industrieën een geducht gevaar inhouden, omdat de grote Amerikaanse fa brieken door hun „bruggehoofden" in Euro pa in staat zouden zijn deze kleinere auto's te laten produceren met Europese werk krachten en grondstoffen en ze daardoor goedkoper aan de markt zouden kunnen brengen". Van de Europese autoproduktie zijn de wagens in de klasse tussen de 5.000 en 6.000 het meest gevraagd (in Nederland besloeg deze groep in 1960 zelfs 31,3 per cent van de totale omzet). Als gevolg van de vraag naar meer vermogen, snelheid, maar vooral meer optrekcapaciteit in het verkeer is er een tendentie om de cy- linderinhoud van 600 cc., die enige jaren geleden in West-Duitsland troef was, te verhogen. „Slechts weinigen houden nog aan de 600 cc. inhoud vast. Tot hen be hoort ook de Nederlandse DAF, al circu leren steeds sterker wordende geruchten, dat men ook in Eindhoven de algemene tendentie zal gaan volgen." „Ten slotte is de heer Koolhaas Revers aan de hand van de inzendingen voor de 43ste RAI-tentoonstelling tot de conclusie gekomen, dat het probleem van het „wa gentje voor bijna iedereen", het goedkope, bedrijfszekere, zuinige, voldoend snelle en volledige bescherming biedende motor voertuigje voor twee personen, nog steeds niet is opgelost. „Er gaapt nog altijd een gat tussen het motorrijwiel en de scooter en de volwaardige kleinste auto. Eenmaal zal echter een oplossing worden gevonden, waarbij de vraag interessant is uit welke hoek die oplossing dan zal komen: uit'die van de auto of die van de motortweewie- lerindustrie." De Staatsmijnen hebben in 1980 7.759.651 ton kolen netto gedolven, dit is 253.555 ton meer dan het jaar daarvoor. Verdeeld over de af zonderlijke mijnzetcis was de nettoproduktie in 1960 als volgt: Wilhelmina 1.026.302 ton; Emma 2.564.728 ton; Hendrik 1.475.034 ton en Maurits 2.693.587 ton. Het aantal gewerkte dagen in 1960 bedroeg 284. Gemiddeld per 8- uren gewerkte dag werden 28.279 ton kolen netto geproduceerd. De prestatie per 8-uren ondergrondse dienst heeft bii de ondernemingen in het afgelopen jaar 1.898 kilo bedragen, dit is 177 kilo meer dan in 1959. Van de totale netto-kolenproduktie van de gezamenlijke Limburgse mijnen, die in 1960 12.498.274 ton bedroeg, namen de Staatsmij nen 62,1 percent voor hun rekening. Van de door de Staatsmijnen in 1960 geproduceerde kolen werd 50 percent verwerkt tot 2.985 946 ton cokes. Hiervan werden 1.635.686 ton ge produceerd op cokesfabriek Maurits en 1.350.260 ton op cokesfabriek Emma. In de elektrische centrales van de Staatsmijnen werden ruim 1,3 miljoen KWH elektrische stroom opgewekt. Door het stikstofbindings- bedrijf en de beide cokesfabrieken werden. In 1960 229.000 ton zuivere stikstof geproduceerd, dit is 12.000 ton meer dan in 1959. Aagtedijk 28 15 m. z.w. K. Finist. n. Duinkerken. Aagtekerk 28 15 m. z.o. K. Guardafui n. Adelaide. Aardijk 28 te Bremen. Abbekerk 28 4 0m. n.o. Kp. Da Gata n. Marseille. Abida 28 260 m. o. Guadeloupe n. Las Palmas. Achilles 28 370 m. z.z.o. Bermuda n. Amsterdam. Acila 29 v. Rotterdam n. Curagao. Aegis 30 te Port of Spain verwacht. Akkrumdijk 27 v. Londen n. Bremen. Alca 29 te Lagos. Alcor pass. 30 Chagos eiland n. Aden. Alchiba 28 te Philadelphia verw. v. New Yörk. Algorab 28 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alkaid 28 5 m. n.w. Casquets n. Port Said. Almdijk 29 v. Melbourne n. Albany. Alnati 30 te Rotterdam. Alnitak 28 425 m. z.z.w. Kp. Verdische eil. naar Rio de Janeiro.z Ameland 29 v. Takoradi n. Lagos. Ammon 28 te La Guaira n. Maracaibo. Amsteldijk 29 v. Le Havre n. Antwerpen. Amstelmeer 28 230 m. z.o. Saigon n. Nagoya. Amstelmolen 28 450 m. z.z.o. Cocos eil. n. Albany. Appingedijk 28 550 m. n.o. Azor. n. P. Everglades. Area 28 244 m. n.o. ;Darwin n. Singapore. Arendsdijk 30 te New Orleans. Arendskerk 29 v. Antwerpen n. Hamburg. Argos 28 v. Ceuta n. Tunis. Arkeldijk 28 v. Rotterdam 29 te Antwerpen. Arnedijk 30 te Le Havre. Asmidiske 29 v. Norfolk n. Amsterdam. Asterope 28 460 m. o.z.o. Kp. Race n Nederland. Attis 28 te Amsterdam. Atys 29 te Istanbul. Balong 28 te Suez v. Djeddah. Batu 29 te Singapore verwacht. Bawean 28 te Manilla verwacht v. Keelung. Bintang 28 360 m. o.z.o. Socotra n. Adén. Blitar 29 te Geelong. Bonita 29 v. Charleston n. New York. Borneo 28 rede Basrah Breda 28 v. Óuragao v. Aruba. Caltxe Amsterdam 29 te Gothenburg verwacht. Calt. Arnhem 28 90 m. o. z.p. Ceylon n. Singapore Caltex Delft 28 180 m. n.o. Aden n. Bahrein. Calfex Delfzijl 29 v. Brunsbüttel n. Kopenhagen. Caltex Eindhoven 28 780 m. z.z.o. Colombo naar Perzische Golf. Caltex Pernis 28 180 m. o.z.o. Beira n. P. Elisab. Calt. Rotterd. 28 25 m. n.n.o. Malta n. Whitegate. Caltex The Hague 28 v. Kandia n. Bahrein. Camerounkust 28 rede Monrovia n. Abidjan. Camitia 29 v. Bombay n. Calcutta. Camphuys 30 te Calcutta. Cartago 28 v. Rotterdam n. Port Libertador. Castor 28 v. Piraeus n. Antwerpen. Celebes 30 v. Rotterdam n. Amsterdam. Charis 29 te Port of Spain. Chiron 28 v. Amsterdam n. West-Indië. Cinulia 28 v. Clyde n. Rotterdam. Cities Service Valley Forge 28 190 m. n.o. Singap Congokust 28 200 m. z.w. St. Vincent n. Antw. Crania 27 v. Manchester n. Curagao. Dahomeykust 30 ten anker Lagos. Dalerdijk 29 te San Francisco. Delft 29 te Dotterdam. Diemerdijk 28 v. Cristobal n. Londen. Diogenes 29 te Arica. Drente 28 70 m. z.w. Ushant n. Hamburg. Duivendrecht 28 te Liverpool verwacht. Eemland 28 v. Amsterdam n. Bremen. Eenhoorn 28 v. Bremen n. Antwerpen. Elizabeth Broere 29 te Rotterdam. Esso Rotterdam pass. 28 Gibraltar n. Fawley. Forest Hill 28 250 m. n.o. Madeira n. Portland M. Friesland KRL 28 v. Port Said n. Genua. Gaasterdijk 28 720 m. w. Landsend n. Le Havre. Gabonkust 28 v. Antwerpen n. Bremen. Garoet 28 te Amsterdam. Gooiland 28 in Str. St. Vincent n. Santos. Grootekerk 28 v. Beira n. Nacala. Hathor 28 te Hamburg v. Dordrecht. Hector 2 8v.Ro tterdam n. Malta. Heemskerk 29 te Barcelona. Helena 29 v. Amsterdam, 30 te Hamburg, Hera 30 te Puerto Barrios. Hersilia 28 20 m. z.o. Wight n. Santander. Ivoorkust 29 te Freetown. Jagersfontein 28 v. East-London n. Durban. Japara 27 v. Aden n. Suez. Joseph Frering 29 te Amsterdam. Karakorum 28 te Calcutta verw. v. Chittagong. Karimata 29 rede Le Havre. Karimun 28 te Biak verwacht. Karsik 28 v. Singapore n. Bangkok. Keizerswaard 28 180 m. z.w. Ushant n. Curagao. Kennemerland 29 v. Recife n. Salvador. Kertosono 29 v. Basrah n. Aden. Khasiella 29 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Kieldrecht 28 v. Madras n. Rangoon. Kinderdijk 28 420 m. w.z.w. Flores n. Antwerpen Kloosterdijk 28 300 m. n.o. Azoren n. Miami. Koratia 28 650 m. n.o. Azoren n .Curagao. Korenia 28 70 m. z. Fayal n. Rotterdam. Korovina 29 te Hamburg. Kosicia 28 te Isle of Grain. Laarderkerk 28 v. Rotterdam n. Antwerpen. Ladon 29 te Paramaribo. Laga 28 65 m. n.o. Gibraltar n. Venetië. Langkoeas 29 v. Antwerpen n. Bremerhaven. Leersum 28 450 m. n. Bermuda n. Avonmouth. Leiderkerk 28 v. Melilla n. Marseille. Lekhaven 28 300 m. z.z.w. Finist. n. Immingham. Lemsterkerk 29 te Amsterdam. Leopoldskerk 30 te Kuwait verwacht. Leto 29 te New Orleans. Lissekerk 28 100 m. n.o. Port Sudan n. Pórt Said. Loosdrecht 30 te Massawa. Loppersum 28 v. New Orleans n. Le Havre. Lycaon 28 te Hongkong verwacht v. Kolee. Maas 30 te Piraeus. Maashaven 29 te Accra. M&askerk 29 te East-London verwacht. Madisonllóyd 29 te Ilo Ho verw. v. Yokohama. Marnelloyd 28 v. Rotterdam n. Bremen. Maureen 28 45 m. w. Ushant n. Panamacity. Medon 29 v. Puerto Ordaz n. Jacksonvillê. Meerdrecht 28 1020 m. z.z.o. Caravelas n. New port News. Meerkerk 29 v. Rotterdam n. Boulogne. Mentor 29 v. Bremen n. Antwerpen. Merwelloyd 28 v. Marseille te Genua verwacht. Moh. Reza Shah 28 v. Band. Mashur n. Bombay Molenkerk 30 te Rangoon verwacht. Montferland pass. 28 F. Noronha n. Las Palmas Munttoren 28 te Punta Cardon. Musilloyd 28 80 m. o.Georgetown n. Philadelphia Mijdrecht 28 340 m. z.o. Suez n. Gibraltar. Mylady 28 150 m. z.w. Finisterre n. Hamburg. Naess Comm. 28 20 m. z.z.w. Finist. n Milfordhav Naess Lion 28 v. Banias n. Napels. Naess Tiger 28 80 m. w. Kreta n. Tripoli. Nanusa 28 te Suez verwacht. Neder-Eems 29 v. Bremerhaven n. Amsterdam. Neder-Waal 29 te Bremerhavén. Nestor 28 v. Famagusta n. Lattakia. Nias 30 te Karachi. Nieuwe Tonge 28 43 m. w. Gibr. n. Golf v. Mexico Noordam 29 te Rotterdam. Notos 27 v. Amsterdam n. Halmstad. Nijkerk 29 te Hongkong verwacht v Bangkok. Ommenkerk 27 v. Beira n. Dar Es Salaam. Oostkerk 28 v. Bremen n. Hamburg. Oranjefontein 28 155 m. z.w. Monrovia n. L. Palfn Oranjestad 28 te Madeira. Ossendrecht 28 340 m. w.n.w. Finist. n. Hampt.R. Overijsel 27 v. Penang n. Colombo. Pendrecht 28 48 m. w.z.w. Cadiz n. Banias. Peperkust 28 v. Lagos n. Freetown. Pericles 29 te Rotterdam. P G. Thulin 28 380 m. n. Haiti n Las Palmas Philidora 28 75 m. z.o. Kp. St. Vincent n. R'dam Pniline 28 50 m. z.z.w. Finisterre n. Mena. Pieter S 30 te Rotterdam. Polydorus pass 28 Gibraltar n. Port Said. Poseidon 29 te Willemstad. Prins der Nederlanden 30 te Southampton verw Prins Willem II 28 te Denia v. Cartagena. Prins Willem IV 28 50 m. o. Gibraltar n. R'dam Pygmalion 29 te Amsterdam. Radja 29 te Rotterdam. Randfontein 30 te Amsterdam. Reza Shah The Great 28 80 m. n.n.w. Dubai naar Suez. Roepat pass. 28 Stromboü n. Genua. Rondo 28 te Hamburg. Rotte 30 te Baltimore verwacht. De beheerster van het Beleggingsdepot n.v. Hollandsche Belegging en Beheer Maatschappij deelt in een tussentijds be richt mede, dat in 1960 in totaal 183 nieu we participatiebewijzen werden aange maakt, waardoor het aantal uitstaande participatiebewijzen op 31 december 1960 was gestegen tot 1.648. De waarde van het vermogen nam in 1960 toe van 24.277.847 tot 28.883.927. Op 31 december 1960 bedroeg de afgifte- prijs van het participatiebewijs 1.793,49 tegen 1.694,33 op 31 december 1959. In het afgelopen jaar werd de totale uitkering per participatiebewijs verhoogd van 85,23 (incl. 10 gerealiseerde koerswinst) tot 91,54 (incl. gerealiseerde koerswinst). Aan het einde van 1960 was het ver mogen als volgt gespreid over de ver schillende beleggingscategorieën: aandelen 61,1 °/o (eind 1959 56 »/o), converteerbare obligaties 9,3 °/o (eind 1959 10,2 °/o). gewone obligaties 28,1 °/o (eind 1959 31,6 en liquide middelen 1,5 °/o (eind 1959 2,2 °/o) Rotterdam 28 v. New York n. Palma Majorca. Rijndam 28 270 m. o.z.o. Kp. Race n. South.ton Rijnkerk 28 v. Amsterdam n. Mombasa. Saloum 28 v. Dakar n. Port Etienne. Sarangan 28 v. New York n. Panama. Schelpwijk 28 v. Ardrossan te Greenock. Schie 28 20 m. w.n.w. Algiers n. Tripoli. Schiedijk 28 v. Rotterdam n. Antwerpen. Senegalkust 28 v. Pointe Noire n. Takoradi. Skadi 28 45 m. n.n.o Malta n. Rijeka. Sloterdijk 28 360 m. z.o. Kp. Race n. Terneuzen. Socrates pass. 30 Vlissingen n. Antwerpen. Soestdijk 26 te New York. Stad Amsterdam 28 te Rotterdam. Stad Arnhem 28 35 m. w. Gibraltar n. Rotterdam. Stad Dordrecht 28 et Rotterdam. Stad Haarlem 6/2 t Newport Mon verwacht. Stad Leiden 30 ten anker Freetown. Stad Maastricht 28 v. St. Vincent n. Rotterdam. Stanvac Adventure 28 v. Tj. Uban n. Bangkok. Stanvac Lirik 28 100 m. n.o. Bahrein n. Mena. Stanvac Sumba 28 v. Tj. Priok n. Sungeigerong. Stanvac Talangakar 29 te Sungeigerong. Statue of Lib. 28 250 m. w.z.w. Bombay n. Mena Steen wijk 28 900 m. w. Flores n. Algiers. Stentor 29 dwars Ouessant n. Antwerpen. Straat Bali 30 te Rio de Janeiro. Straat Banka 29 te Sydney. Straat Cook 30 te Singapore verwacht. Straat Lombok 29 v. Sydney n. Melbourne. Straat Magelhaen 28 v. Hongkong n. Kobe. Straat Torres 30 v. Lagos en terug.. Sunetta 29 v. Rotterdam n. Teesport. Tabinta 28 v. Muscat n. Dubai. Tahama 28 20 m. z.z.w. Finist. n. Isle of Grain Talisse pass. 28 East-London n. Mombasa. Tamara 28 90 m. z.o. oostpunt Kreta n. Hamburg Taria 29 te Mena Al Ahmadi. Telamon 28 v. Cumana n. Tampa. Texel 28 te Santander. Tjibantjet 28 v. Mombasa n. Dar Es Salaam. Tjimanuk 28 v. Port Harcourt n. Lagós. Tjipanas 29 te Saigon. Tjitarum 28 30 m. z. Valiche Kp. n. Sorong T.iitjalengka 29 te Singapore. Towa 30 te Rotterdam. Tweelingen 28 88 m. n.w. Stavanger n. Kirkeness Utrecht 28 te Port Said. Van Linschoten 28 v. Durban n. Singapore. Van Neck 30 te Gisbome verwachta. Van Spilbergen 28 v. Lagos n. Port Harcourt. Van Waerwijck 28 te Melbourne. Videna 28 360 m. z. Colombo n. Mena. Vlieland 28 600 m. n.o. Barbados n. Rotterdam. Vlist 28 350 m. w. Scillys n. Amsterdam. Waal 29 te Lattakia Waibalong 27 v. Abadan n. Mogadiscio. Waingapoe 28 v Mogadiscio n. Mukalla. Waterland 29 te Montevideo. Westertoren 28 v. Las Palmas n. Trinidad. Westland 28 te Amsterdam. Wieldrecht 28 420 m. z.w. Bermuda n. Paulsboro Willemstad 28 v. Port of Spain n. Paramaribo. Witmarsum 28 230 m. n.w. Finisterre n. Le Havre. Woensdrecht 27 v. Paulsboro n. Amuaybay. Woltersum 29 te Houston. Wonogiri 26 te Saigon. Wonosari 29 te Lorenco Marques. Zeeland 27 v. Penang n. Colombo. Zuiderkerk 28 170 m z.o. St. Messina n. Pt. Said Zuiderkruis 29 te Tandjong Priok KLEINE VAAR1 Admiralengracht pass. 28 Vlieland n. Gefle. Alcetas 28 15 m. z. Cartagena n. Lissabon. Ank T 27 te Londen. Areas 28 10 m. w. Benghazi n. Tripoli. Atlas 28 60 m. n.o. Villano n. Antwerpen. Bab T 28 te Kish n. Belfast. Brouwersgracht 27 v. Helsinki n. Kotka. Draco 27 v. Bordeaux n. La Pallice. Flevo 28 op Elbe n. Boston. Frans Böhmer 29 in Str. v. Gibraltar n. Algiers Grebbestroom 29 6 m. o. Cromer n. Amsterdam Heerengracht 28 in Kattegat n. Leith. Joost 28 te St. Catharinapoint n. Londen. Julia Mary 28 15 mijl w.z.w. Trevosehead naar Gloucester. Kaap Falga 27 te Halmstad. Leliegracht pass. 28 Texel n. Abö. Leonidas 28 100 m. o. Gibraltar n. Gibraltar. Lingestroom 28 buiten IJmuiden n. Londen. Maarsbergen 29 35 m. o. Lizard n. Antwerpen. Mare Liberum 27 in Golf v. Biscaya n. Bordeaux. Plato 28 te Amsterdam n. Aalborg. Ponza pass. 28 ET-6 v. IJmuiden n. Malmö. Strabo 27 v. Kopenhagen n. Amsterdam, rough United; Blackburn RoversBolton Wan- Thaletas 27 v. Gibraltar n. Melilla. Tilly 26 te Korsnaes. Westerdok 26 v. Boston te Kingslynn. Wilpo 27 te Duinkerken. SLEEPVAART 0 Blankenburg 27 v. Amsterdam n Bremen. Cycloop 29 1050 m. z.w. Azoren n. La Spezia Gele Zee 28 v. Inverkeithing te Rotterdam. Noordholland 29 400 m. z.w. Manzanillo n Japan Simson 28 te IJmuiden. Titan 28 te IJmuiden. Utrecht 30 te Nagasaki verwacht. Witte Zee pass. 26 Gibraltar n. Zeebrugge. Zeeland 29 750 m. o. Bermuda n. Baltimore In een jaaroverzicht op de recente jubi- larissendag heeft ir. G. Leverland, direc teur van Werkspoor n.v., aldus de Werk spoor Courant, onder andere medegedeeld dat het bedrijf te Utrecht zeer goed van opdrachten is voorzien. In Amsterdam is dit, wat de hoofdprodukten betreft, in min dere mate het geval. Gelukkig zijn er wat andere opdrachten verkregen, zodat 'och gezegd kan worden dat 1960 geen slecht jaar is geweest. De verhuizing van de ap- paratenfabriek van Amsterdam naar Utrecht kreeg haar beslag. Door de invoe ring van de 45-urige werkweek in oeide bedrijven was een produktiviteitsverhete- ring nodig, die ook is bereikt. Het personeelsorgaan vermeldt ook een nieuwjaarsrede van ir J. van Zwet, direc teur van Werkspoor Utrecht, waarin deze een overzicht gaf van het Utrechtse be drijf. De wagonfabriek ontving in 1960 verscheidene opdrachten voor de Neder landse Spoorwegen. De plannen van de NS zijn zodanig, dat voor de eerste twee 5 drie iarep voor Werkspoor een goede bezetting is te verwachten. Hongarije gaf een op dracht voor 380 open goederenwagons. Voorts werden aan Hoogovens verschei dene wagens en aan Intertrigo honderd koelwagens geleverd. De afdeling wegver voer heeft een produktie van twee drie bussen per week. De bruggenfabriek was in 1960 voldoende bezet met vele belang rijke opdrachten. De produktie voor t961 zal ondermeer bestaan uit een groot deel va-n de brug van Brienenoord en staalcon structies. De apparatenfabriek heeft onder andere een vijftal tanks voor de BPM in opdracht. De polyesterafdeling ontwikkel de een grote activiteit. De afdeling mon tage werkte aan verscheidene objecten in binnen- en buitenland, onder andere in Modderfontein in Zuid-Afrika aan ean 340 tons ureumfabriek. In Iran is men, teza men met Stork, bezig met de bouw van een grote suikerfabriek. Verder zijn er onder andere activiteiten in Australië en Argen tinië. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond f 10,54-/ 10,64, Amerikaanse dol lar f 3,74'/»—/ 3,78'/», Canadese dollar 3,78- t 3,83, Franse frank (100) 75,95-/ 76,45, Bel gische frank (100) 7,39-/7,44, Duitse mark (100) 90,15-/ 9065, Zweedse kroon (100) 72,50 -ƒ73,50, Zwitserse frank (100) 87,50-88,00, Italiaanse lire (10.000) 59.50-/ 50,61, Deense kroon (100) 54,25-/ 55,25. Noorse kroon (100) 52,40-/ 53,40, Oostenrijkse schilling (100) 14,47'/»-/ 14.57Portugese escudo (100) 13,15-/ 13,30, Spaanse peseta (100) grote cou pures 6,20-/ 6.35. O verheids pensioenen Minister van Binnenlandse Zaken Tóxó- peus heeft de Tweede Kamer een brief ge zonden, waarin hij meedeelt het oude (uit 1959 daterende) wetsontwerp over de be perking van de aanspraak op een over- heidspensioen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen krachtens de A.O.W. of op een pensioen of uitkering volgens de A.W.W. (samenloopregeling overheidspen- sioenen met bodempensioen) in te trekken. Woensdag is. zoals wij al hebben iBe^ richt, een nieuw ontwerp over deze ma terie ingediend. De nieuwe regeling houdt onder meer in dat de korting op over- heidspensioenen bij gelijktijdig genot van overheidspensioen en A.O.W. of A.W.W. wordt verminderd van 2 tot 1,4 percent per dienstjaar. VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U- 508—510 50854 Kon. Olie140.80—141 141. Philips 1140—1142 1141 Unilever 872—880 881 Hoogovens 863866 866 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 398 Ned. Handel Mij. 328 Rotterd. Bank.... 339 Twentsche Bank. 36P A'dam Rubber. 137 H.V.A 14454 A.K.U 507 Van Berkel's Fat. 372 179.90 492 Nederl. Ford 560 Van Gelder Pap. 34854 Hoogovens 858 Muller Nat. Bezit 490 Ned. Kabelfanr... 665 Philips Gem. Bez. 1144 Philips Pref 31954 Unilever 86554 Wilton Fijenoord 250 Billiton Mij. II 449% Dordtsche Olie 647 140.20 H.A.L 15754 K.L.M 101.50 K.N.S.M 215 Stoomv. Mij. Ned. 189% Ommeren, Phs. v. 340 N. Scheepv. Unie 170 Interunie 226.— 245.50 494.— Ver. Bezit 7. 1894 138. AJbert Heijn 430 Amstel Bier 535 609 Bührmann Papier 550 Ned. Gist- en Sp. 430 Van der Heem 414% Heineken's 601K Hoogenbosch Sch. 29154 Indola 577 560 Kon. Ned. Zout 1183 Sikkens Groep 861 Stokvis R.S 28754 Thomassen Dr. 725 Ver. Machinefabr. 25854 Wessanen 361 Zwanenburg-Org. 899% Aluminium Ltd... 34 American Motors 1854 Anaconda 4854 Bethlehem Steel.. 4354 Cities Service 33 General Motors.. 4254 Kennecott Copper 7954 Republic Steel 58% Shell Oil 8654 U.S. Steel 79% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank).

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9