Mensaap door maakt geslaagde reis de wereldruimte Amerikanen lanceren ook een spionage-satelliet Galvao wil Braziliaanse haven binnenlopen HET WEER Verdediging tegen kernwapens is geen hopeloze zaak Amerika' s ambassadeur te Moskou terug voor beraad Ben Goerion afgetreden TTrn 1T1 H Pf Cl OU TCUlt i™ Maas wast sterk President Quadros staat voor een bijzonder moeilijke keus Aie'MORRI Thfmmêmif Personeel N.S. krijgt IV2 Over alle aspecten der betrekkingen mmm In de krant van heden: Nieuwe depressie Lange Suède- en Nappa mantels Het woord is aan „Dï HOUTHAl" „BOUWPAKKETTEN" o.a. Premier De Quay in Eerste Kamer: Plaquettes onthuld in nieuwe RAI-gebouw WOENSDAG 1 FEBRUARI 1961 46e JAARGANG NUMMER 77 De in de laatste drie dagen snel en sterk gewassen Maas heeft de Maasdor pen Borgharen, Itteren en Bunde gedeel telijk onder water gezet en deze dorpen van elkaar geïsoleerd. Ook de verbinding tussen Borgharen en Maastricht is ver broken. De wegen welke deze dorpen on derling verbinden staan één a anderhalve meter onder water. Het gevolg van de hoge waterstand is dat aan de Maaszijde een aantal woningen in het water zijn komen te staan, zodat de bewoners een veilig heenkomen hebben moeten zoeken. België meldde in de uiterste bovenloop van de Maas een was van ruim een meter in het laatste etmaal. Bij Borgharen, waar het peil van de rivier in twee etmalen 2,85 meter steeg, bedraagt de was op het ogenblik 15 cm. per uur. De rivier staat al anderhalve meter boven stuwpeil. Bij Linne is de ri vier in anderhalve etmaal 3,20 meter ge wassen. Hier is een aantal woningen in de winterbedding van de Maas ondergelopen. In Maastricht werd vanmorgen een wa terafvoer van 2000 kubieke meter per se conde gemeten. Rijkswaterstaat verwacht dat de snelle was van de Maas niet catastrofaal zal worden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Buitenlands nieuws 3, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Feuilleton 9 Horen en Zien4 Kunst - 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6 Garcia de Leon 9 In de Vishal en op zee6 Weg en Wiel7 Beeldverhalen 9 R.A.l. 1961 13, 15, 17, 22 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Economisch nieuws19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-t.wintnj pagina s CAPE CANAVERAL (Florida) (UPI) De drie jaar oude chimpansee Ham, officieel ingeschreven onder nummer 65, heeft dinsdagmiddag een succesvolle trip door de ruimte gemaakt, waarbij hij een hoogte bereikte van 155 mijl en een afstand aflegde van 420 mijl. De lancering vond plaats in het kader van het Amerikaanse Mercury-project, dat beoogt in april aanstaande een man een soortgelijke vlucht te laten maken. De gewijzigde Redstone-raket, die de één ton wegende capsule voortjoeg, werd afgevuurd van Cape Canaveral. Kort hierop werd van Point Arguello, in Californië, een Atlas-D-raket gelanceerd, die een twee ton wegende Samos-2 in een baan 300 mijl van da aarde over de polen bracht. De Samos-2, die in 95 minuten een keer om de wereldbol cirkelt, is een waarnemingssatelliet, met zeer gevoelig fotomateriaal aan boord. Al met al was het gisteren een bijzondere dag voor de Amerikaanse ruimtevaart. Doordat de raketten die de capsule met de mensaap de ruimte in moesten dragen, meer energie produceerden dan was be rekend, kwam de raket hoger en verder NORFOLK (Virginia) (Reuter en UPI) Kapitein Galvao heeft meegedeeld dat hij van plan is vandaag omstreeks twaalf uur (Nederlandse tyd) met de Santa Maria de Braziliaanse haven Recife binnen te lopen. Dit bericht is ontvangen op het hoofd kwartier van de Amerikaanse Atlantische vloot te Norfolk. De nieuwe Braziliaanse regering van president Quadros heeft zich echter nog steeds niet uitgelaten over haar plannen met betrekking tot het schip. De Amerikaanse schout-bij-nacht Allen Smith, die gisteren aan boord van de Santa Maria gedurende drie uur een onderhoud heeft gehad met Galvao, verklaarde gisteravond op een persconferentie aan boord van dé Amerikaanse torpedobootjager Gearing, dat Galvao er nog steeds op rekende vandaag te Recife aan land te kunnen gaan, maar in onzekerheid verkeerde over de ontvangst die hij daar zou krijgen. Te Brasilia, waar hij gisteren is geïn stalleerd. weigerde de nieuwe Braziliaan se president Janio Quadros te verklaren of hij toestemming aan het schip zou ge ven te meren. „Door de inauguratie-plech tigheden heb ik mij nog niet op de hoogte kunnen stellen van de toestand," deelde Quadros mee. „Ik heb de zaak overge dragen aan de minister van Buitenlandse Zaken, Alfonso Arinos. Alleen hij kan iets zeggen. Ik weet er niets van." Op zijn beurt verklaarde Arinos na verschei dene besprekingen met de Portugese am bassadeur in Brasilia, Manoel Rocheta: „Er is nog niets besloten. Er zijn ver schillende mogelijkheden en één ervan zullen wij moeten kiezen." Generaal Humberto Delgado, de leider van de Portugese bannelingen, heeft ge zegd, dat hij als hoofd van de beweging tegen Salazar het als zijn plicht acht het grootst mogelijke risico te nemen en der halve bereid is aan boord van de Santa Maria te gaan om zich naar Portugal te begeven. Later, na zijn aankomst in Re cife, merkte hij op dat zijn bedoeling is de Portugese bemanning van de Santa Maria niet vrij te laten. De 620 passa giers zullen van boord gaan maar de on geveer 300 bemanningsleden moeten blij ven omdat de zeventig volgelingen van Henrique Galvao niet bij machte zijn het 20.906 ton metende passagiersschip in de vaart te houden. Nat pak President Janio Quadros Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen en tot overwegend matig afnemen de en naar zuid krimpende wind. Later toenemende bewol king, gevolgd door regen en tot krachtig of stormachtig toe nemende wind tussen zuid en zuidwest. Iets lagere tempera turen, voornamelijk in de nacht en ochtend. Volledige wêerrapporten op pagina twee. dan werd verwacht. De capsule daalde op de Atlantische Oceaan neer op 93 mijl van de dichtstbijzijnde oorlogsbodem, die spe ciaal was uitgestuurd om de chimpansee op te halen. De aap Ham was maandenlang geoefend om op commando van lichtsig nalen op twee hefbomen te slaan. De licht signalen waren rood en blauw. Zou hij hiertoe tijdens de reis niet in staat zijn geweest, dan zouden kleine elektrische prikkelingen in zijn voet hem geactiveerd hebben. Tijdens de vlucht werkten er drie filmcamera's. Een van de toestellen was gericht op de aap, de tweede filmde de meters op het controlepaneel en een derde maakte via een patrijspoort opnamen van de omgevende ruimte. Kef landingsvaartuig Donner was het eerst b(j de capsule. Technici openden de capsule en artsen onderzochten vluchtig de aap, voordat de behouden terugkeer ge meld werd. Ham schudde hen vriendelijk de hand. De reis door de ruimte duurde zestien minuten. Vfjf minuten lang was Ham gewichtloos, maar al die tjjd heeft hfj de voorgeschreven handelingen correct verricht. Robert R. Gilruth, leider van de groep geleerden en technici, die aan het Mercury-project werkt, verklaarde dins dagavond, dat men nog geen beslissing zal nemen over de bemande ruimtevaart. Eerst zal Ham grondig onderzocht worden op Patrick-basis, waar een speciaal laborato rium is gevestigd. Dr. Dan Mosely zei, dat hartslag en ademhaling van de chimpansee geheel normaal waren. Wat de psycholo gische gevolgen betreft, kon hy nog niets zeggen, maar Ham staat bekend als een zeer rustig dier, dat zich niet gauw van de kook laat brengen. De lancering van de Samos-2 valt in het kader van het project Samos, waarin reeds eerder een satelliet in een baan gebracht werd en een andere lancering mislukte. De Samos-2 is een sigaarvormige raket van zeven meter lengte en anderhalve me' ter doorsnee. De raket wijst voortdurend met een punt naar de aarde. Deze bevat een aantal camera's. De foto's, die hiermee gemaakt worden, moeten de eventuele lan ceringen registreren van raketten en kunstmanen. In dit verband wordt opge merkt, dat deze kunstmanen eigenlijk de noodzaak scheppen wapens te construeren die hen omlaag kunnen halen. De Verenig de Staten hebben reeds aangekondigd bezig te zijn aan een programma tot ontwikke ling van een dergelijke apparatuur. De Russen zullen waarschijnlijk eveneens op dit punt vorderingen hebben gemaakt, ELGIN (Florida) (Reuter en AFP) De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdag met succes de eerste tactische Bomarc-B- onderscheppingsraket gelanceerd. Overeen komstig het plan passeerde de raket rake lings een ander projectiel, een Regulus-11 die met een snelheid van 1.320 kilometer per uur en op een hoogte van bijna elf kilometer over het proefterrein vloog. LISSABON (UPI) De Portugese rege ring is niet voornemens uitlevering van Henrique Galvao en zijn aanhangers te vragen indien bevriende landen de berech ting van de rebellen zelf op zich willen nemen, aldus is gisteren bekendgemaakt, Een verslaggever van het Franse tijd schrift Paris Match, de 30-jarige Charles Bonnay, heeft dinsdag een nat pak opge lopen toen hij aan boord van de Santa Maria trachtte te komen. Bonnay sprong per parachute uit een Pipercup-vliegtuig je dat op 500 meter hoogte boven het Portugese passagiersschip cirkelde. Hij had echter zijn sprong verkeerd berekend en landde' op anderhalve kilometer afstand in zee, waaruit hij na 21 minuten door een bootje van de Amerikaanse torpedo boot jager Gearing werd opgepikt. Dit is „nr. 652", de aap, die dinsdag met een raket van het type Redstone van de Amerikaanse basis Cape Cana veral de ruimte is ingeschoten. De chimpansee bevindt zich op de foto in zijn speciale bankje, waarin hij de reis heeft gemaakt. Advertentie BARTELJORISSTR/'-HAARLEM' TEL-" .13439' leidsestraat (Bij konSgSplÖN) amsierQam Téc- M3596 Naar het ANP verneemt heeft de n.v. Nederlandsche Spoorwegen van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat en het College van Rijksbemiddelaars de mede deling ontvangen, dat zij het verzoek van de directie en de personeelraad, om aan het N.S.-personeel op grond van de resul taten van 1960. een extra uitkering van lVi percent te mogen toekennen, hebben goedgekeurd. Het voorstel, zo is medegedeeld, past in het kader van de gedifferentieerde loon politiek. Ralph Waldo Trine: Naarmate wij liefhebben zal men ons liefhebben, want elke gedachte keert tot ons terug met het resultaat dat zij uitwerkte en waarvan zij de oorzaak Advertentie 3 deurs kast 2/3 leg - 1/3 hang 149.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft dinsdagmiddag zeer vlot de begroting van algemene za ken afgehandeld waarbij voornamelijk de bezitsvorming en de burgerlijke verdedi ging de aandacht kregen. Naar aanleiding van een betoog van mevrouw V a n O m- m e r e n-A v e r i n k (C.P.N.) dat maat regelen tegen de gevolgen van een kern oorlog zinloos zijn, zei minister-president D e Q u a y dat het zeer onverantwoordelijk zou zijn dergelijke maatregelen ter be scherming van de bevolking niet voor te bereiden. Ook in Rusland wordt bijzondere aandacht aan de burgerlijke verdediging gewijd. Met volledig begrip vóór de ernstige ge volgen van een kernoorlog voor de hele wereld en dus ook voor ons land, moet ik ten sterkste de opvatting bestrijden, al dus prof. De Quay, dat er niets tegen te doen is. Als wij deze maatregelen zouden staken, zou dat even fout zijn als het sta ken van de militaire verdediging. Juist omdat het zo ernstig is, interrum peerde prof. Schermerhorn (P.v.d. A.) is het belachelijk over de radio een WASHINGTON (Reuter-AFP-UPI) President Kennedy heeft besloten de Ame rikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Llewellyn Thompson, te ontbieden „voor overleg over alle aspecten van de Ameri kaans-Russische betrekkingen", Thompson wordt omstreeks het midden van de vol gende week in Washington verwacht. De ambassadeur had tien dagen geleden een onderhoud met Kroesjtsjev, die hem toen in kennis stelde van de vrijlating van twee inzittenden van het verkenningsvlieg tuig van het type RB-47 dat óp 1 juli bo ven de Barentszee werd neergeschoten. Thompsons rapport over dit gesprek is uit voerig door de president en diens advi seurs besproken. Thompson zou, zo verluidde in Washing ton, opdracht hebben ontvangen om zijn pogingen de Russen te bewegen, Gary Powers vrijtelaten, te verdubbelen. Powers, de piloot van het U-2-spionage- vliegtuig, zit op het ogenblik een straf van tien jaar uit, waartoe hij vorig jaar tij dens een groot proces te Moskou was ver oordeeld. Harriman heeft hoop De Amerikaanse Senaat heeft de benoe ming van Averèll Harriman tot reizend ambassadeur goedgekeurd. Harriman ver klaarde voor de Senaat van mening te zijn dat de mogelijkheid bestaat om met de Sovjet-Unie tot overeenstemming te ko men over controle op kernwapens en over een beperking der bewapening. Uit ge sprekken met Kroesjtsjev zei Harriman de indruk te hebben gekregen, dat de Sóv- jet-Unie een conflict met het Westen wil vermijden. MOSKOU (AFP) Het Russische rege ringsorgaan „Izvestia" en radio-Moskou hebben zich bijzonder vriendelijk over Kennedy's boodschap aan het Congres uit gelaten. verhaal te horen dat alles in orde is en dat de bonkaarten al klaar liggen. Het vraagstuk van de voorlichting, ant woordde prof. De Quay, is een zaak die thuishoort in het meerjarenplan voor de burgerlijke verdediging, dat zal worden ingediend bij de rijksbegroting voor 1962. Het zou onjuist zijn de voorstelling te wekken dat het nemen van maatrege len tegen de gevolgen van nucleaire wa penen een hopeloze zaak is, maar ander zijds zou het ook fout zijn de voorstel ling te wekken dat alles in orde is. Bezitsvorming De heer Maenen (K.V.P.) klaagde er over, dat de ontwikkeling van de bezits vorming te traag gaat. Het gevaar is niet denkbeeldig, zei hij, dat, als van de huidige gunstige economische omstandigheden geep gebruik wordt gemaakt, straks de aanslui ting op de loonontwikkeling wordt gemist. Staatssecretaris Schmelzer meende dat er toch wel schot zit in de bevorde ring van de bezitsvorming. Over de wet, houdende voorzieningen met betrekking tot premiespaarregelingen en winstspaar regelingen, zal hij binnenkort binnenska mers nader mondeling overleg plegen met de betrokken commissie uit de Twee de Kamer. JERUZALEM (Reuter UPI) Men verwacht dat het Israëlische kabinet van daag in zijn geheel zal aftreden nu pre mier Ben Goerion zijn ontslag heeft inge diend naar aanleiding van de kwestie Lavon. Maandag verwierp de Knesseth (het parlement) met 77 tegen 26 stemmen een motie van wantrouwen tegen Ben Goerion. Ben Goerion zegt de mede-verantwoor delijkheid voor het goedkeuren van de be- bevindingen van de commissie van onder zoek naar de affaire-Lavon niet te kunnen dragen. Hij twijfelt er niet aan dat de leden van de commissie in goed vertrou wen hebben gehandeld, maar zijns inziens druist hun besluit in tegen het beginsel van gerechtigheid en tegen de grondwet. Een rechtbank of een andere rechterlijke instantie had zich met de affaire-Lavon moeten bezighouden. Het is onmogelijk iemand vrij te spreken wanneer daardoor iemand anders bij implicatie wordt be last, aldus Ben Goerion. Vanmorgen zijn tijdens een bijeenkomst van de leden van de R.A.l. in de glazen zaal van het nieuwe gebouw aan het Europaplein in Amsterdam plaquettes ont huld ter nagedachtenis van de grondleggers van de R.A.I., wijlen J. Leonard Lang en Egon F. Eriksson. De plaquettes werden gemaakt door de beeldhouwster mejuf frouw Th. R. van der Pant. De voorzitter van de R.A.l.de heer A. J. ten Hoeve hield een korte toespraak, waar in hij een overzicht gaf van de geschiede nis van de R.A.l. en het vele werk dat speciaal door de heren Eriksson én Lang is gedaan. Het oude R.A.l.-gebouw is dichtgespijkerd.het nieuwe kan morgen worden geopend.Op de pagina's 13, 15, 17 en 22 treft de lezer alle wetenswaardigheden omtrent het nieuwe gebouw en de expositie 1961. Hoe de sluiting van de oude R.A.L, die binnen zijn poorten zelfs de zesdaagse herbergde, in zijn werk ging, wordt ons op pagina 22 ont vouwd. Een lang gekoesterde wens gaat met de opening van het nieuwe complex aan het Europaplein in vervulling. De artikelen, welke wij eraan wijdden en de afbeeldingen van het fraaie in- en exterieur, drukken de betekenis van deze gebeurtenis zwart op wit uit. Telef. adm. ƒ7 chef bezorging tot 7 u. 7519. J. i X X LJL 1 VéJi C JL UL G^reSg IJmuMer Courant no. 129288. redacüe 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1