Culturele Adviesraad voor het Koninkrijk geïnstalleerd witte tanden drop Nieuwe Twentsche Bank in Santpoort officieel geopend AGENDA 3 Eis van autorijschoolhouders tegen het C.B.R. afgewezen Westelijke wind 4 b Last van zenuwen? Sleepboot „Oceaan" in moeilijkheden Nieuw tracé voor weg Den Haag-grens van Noordholland? ENGEL Vier jaar geëist voor aanslag op dienstmeisje fi h DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 2 MODERN MAATWERK Prijzen vanaf ƒ160.— Regering publiceert niet over beslissingen van de EEG-ministerraad Kort nieuws Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen Kerkelijk nieuws Drie jongetjes door hoog water verrast Sleepdraad in de schroef kruiser op drift Twee pakhuizen in Koog aan de Zaan uitgebrand Nederlander in Moskou veroordeeld Dorp in het zilver Penningmeester van „Ons Belang" voor Militair Hof fè z i In de hal van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in Den Haag heeft Koningin Juliana van ochtend de Culturele Adviesraad voor het Koninkrijk geïnstalleerd. Hierin zul len de drie landen van het koninkrijk op regeringsniveau overleg plegen over de culturele samenwerking. Vanmiddag zal de eerste vergadering beginnen van dit nieuwe orgaan, waarin dit jaar de mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. Cals het voorzitter schap voert over de negen leden, drie uit elk deel van het koninkrijk. Nadat de Koningin de korte installatie rede had uitgesproken omschreef minister Cals de betekenis van de raad in het licht van de gedachte van samenwerking, zoals in het statuut voor het koninkrijk neergelegd. Na de totstandkoming van een staatkun dige regeling, na vele afspraken op eco nomisch en financieel gebied, wordt thans aan de samenwerking op cultureel gebied een aangepaste vorm gegeven. De uitgebreide agenda van de raadsver gadering van dit jaar bewijst aldus de minister, dat er nog veel kan en moet gebeuren. Gezamenlijk zal grote aandacht moeten worden besteed aan wederkerige voorlichting op de scholen en samenwer king op het gebied van radio en televisie, zulks naast de reeds bestaande onderwijs- contacten, samenwerking op wetenschap pelijk gebied en de uitwisselingen in de kunst. De raad zal zich echter in deze enige zelfbeperking moeten opleggen, met het oog op wederzijdse zelfstandigheid en vrijheid van cultuur en onderwijs, aange zien zijn taak een adviserende is. Een diepere betekenis van deze advies raad is, aldus mr. Cals, dat met zijn op richting de levensvatbaarheid van het ko ninkrijk wordt bewezen omdat de binden de kracht van de Kroon als bundelend element naar voren treedt. Vervolgens spraken de Surinaamse mi nister van Onderwijs en Cultuur, tevens vice-premier, A. J. Morpurgo en de minis ter van Cultuur en Opvoeding van de Nederlandse Antillen, mr. I. C. Debrot. De plechtigheid werd, behalve door de reeds genoemde autoriteiten, bijgewoond Advertentie DOUWMA voor Wilt u vóór Pasen een maatcostuum, vraagt dan spoedig onze stalencollectie aan. Voor ons modern maatwerk heb ben wij 6 weken levertijd nodig. Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Tel. 54679 De ministers Luns en Marijnen vinden het niet op de weg van de regering liggen tot eigen publicaties over te gaan over de besluiten van zittingen van de Raad van Ministers van de E.E.G. Zij zeggen dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Vondeling (P.v.d.A.), die wilde weten waarom de regering niets gepubliceerd heeft over de besluiten van de E.E.G.-ministers tijdens de in december gehouden bijeenkomsten van dit college. Overigens herinneren de ministers Luns en Marijnen eraan, dat zij de tekst van de heffingsvoorstellen per produkt ter ver trouwelijke kennisneming hebben toege zonden aan de Kamercommissies voor han delspolitiek en landbouw (vooruitlopend op de goedkeuring van de notulen van de betreffende ministersbijeenkomst). door minister-president De Quay, vice-pre mier Korthals, de vice-president- van de Raad van State van het koninkrijk, de president van de Hoge Raad der Neder landen, de ministers Luns en Klompé, en kele staatssecretarissen, de voorzitters van de Kamers der Staten-Generaal, de voor zitter van de Algemene Rekenkamer, en talrijke andere functionarissen uit Neder land, de Antillen en Suriname. Na de eerste werkvergadering van de culturele adviesraad, volgde op het minis terie een receptie waarvoor meer dan 300 gasten waren uitgenodigd, onder wie tal rijke mensen uit de Nederlandse culture le kringen. Morgenavond zullen de leden van de raad in de Amsterdamse stadsschouwburg de opvoering bijwonen van Verdi's opera Simon Boccanegra" als gasten van mi nister Cals en zijn echtgenote. Premier De Quay zal hierbij eveneens aanwezig zijn. Zaterdag biedt vice-premier Korthals de raadsleden en de hoge bezoekers uit Suri name en de Antillen een dinér aan in het Vlaardingse „Delta Hotel". Advertentie Metro. In Rotterdam is de eerste openbare aanbesteding voor de bouw van de metrotunnel gehouden. Het betrof het maken in gewapend beton (ruwbouw) van het station Leuvehaven in de Schie- damse dijk. Van de 44 inschrijvers was de laagste de Combinatie Bouw Metrotunnel in Rotterdam (gevormd door de N.V. Hol- landsche Betonmaatschappij en de N.V. Christiani en Nielsen) met f 1.479.000. EEN SIE.RAAD OOR SANTPOORT, noemde burgemeester J. C. Bührmann van eisen het nieuwe gebouw van de Twentsche Bank dat hij woensdagmiddag officieel opende. Dit twee verdiepingen hoge gebouw, op de hoek van de Hoofd straat en de Hagelingerweg, werd ontworpen door de Santpoortse architect WHoosemans. Ruim een jaar geleden werd met de bouw ervan begonnen. Daarbij stuitte men op grote moeilijkheden, aangezien de fundamenten deels op zandgrond en deels op veengrond moesten worden gelegd. Het was nodig de diepe bouwput met een damwand te verstevigen. De heer H. Ledeboer, bestuurder van het westelijk rayon van de Twentsche Bank en directeur van die bank te Haar lem, wees erop dat de Twentsche Bank al meer dan een halve eeuw is gevestigd in Velsen en wel in Oud-IJmuiden. Twaalf jaar geleden kwam de gedachte echter op, ook in Santpoort een kantoor te stichten. Eerst werd wekelijks in het café van de heer Böhm een zitdag gehouden en pas vier jaar geleden kon men de hand leggen c Concertgebouw: Vandaag 20 uur: orgel concert Albert de Klerk. Vrijdag 20 u.: concert Doopsgezind zangkoor, Schotens Chr. gemengd koor en Doopsgezind kin derkoor. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De miljonairsdochter", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Lokvogels van de nacht", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30 en 21.15 en dinsdag 14 en 20 u.: ,De grote bedrieger", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 18.45 en 21.15 u., echter zondag 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 u.: „La Vérité", 18 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Deze vrouw is gevaarlijk", 18 j. Van vrij dag af 14, 19 en 12.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Losbandige liefde", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Wir Wunderkinder", a. 1. Vrijdag 20.15 u„ za terdag en zondag 19 en 21.15 u.: „De vrouw en de verdoemde", 18 j. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Psycho" 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: Hotel de Vrijgezel" 14 j. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De worgers van Bombay" 18 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u„ zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De bezetèn jacht", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 u.: „Wolven in de schaapskooi", 14 j. Van vrijdag af 20 u.: „Makkers staakt uw wild geraas", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart expositie van tekeningen van Amsterdamse cartoonisten en krantentekenaars. Dagelijks 1022 u. Het Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 20 febr. expositie van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel". Dagelijks van 1017 u„ zondags 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 27 jan.). DONDERDAG 2 FEBRUARI City Theater, 20 uur: „Cavaleria Rustj- cana". Rex-theater, 20 u.: „Het teken van Don Marcos". Hervormd Jeugdgebouw. Rembrandtlaan IJmuiden-Oost: Begroetingsavond voor alle nieuwe inwoners in de gemeente Velsen, aanvang 20 uur. VRIJDAG 3 FEBRUARI City Theater, 20 u.: „Waarover men niet spreekt". Rex Theater, 20 u.: „Nonnen voor het vuurpeloton". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14.30—16.30 uur. DONDERDAG 2 FEBRUARI Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zon daars in spijkerbroek". VRIJDAG 3 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Op stand in de Kaukasus". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Meisjes uit de Mambo-bar". W.B. Theater, 20 u.: „Hartstochten rond de trapeze". Advertentie Geref. Kerken Beroepen te Heemstede (vac. dr. P. J. Richel) G. Meynen te Utrecht-West te Midwolda (Old.), I. de Jong, kand. te Noot dorp te Delfzijl (vac. J. J. Vlaanderen) F. J. Bil te Oudega (W.) op het pand waarvoor thans het nieuwe gebouw in de plaats is gekomen. In dat pand was een hulppostkantoor gevestigd en voordat dit kantoor elders een goede behuizing had gevonden, waren weer ruim drie jaar verstreken. De heer Ledeboer herdacht met enkele woorden de heer Böhm, die enkele weken geleden bij een verkeersongeval in Am sterdam het leven verloor. Hij zei verder dat de heer L. Beverwijk, die negen jaar lang in café Böhm zitdag heeft gehouden, als geestelijke vader van het nieuwe bankgebouw in Santpoort gezien moet worden. Opvolger van de heer Beverwijk was de heer H. C. van Keulen, die drie jaar lang zitdag heeft gehouden en nu met de heer C. Janssen bestuurder van het Santpoortse filiaal is. Burgemeester Bührmann, die de opening verrichtte, verdiepte zich eerst in de ge schiedenis van het bankwezen, wees toen op de moeilijkheden bij de bouw, sprak woorden van lof over het gebouw en wenste de Twentsche Bank namens' de ge meente Velsen met het nieuwe onderdak geluk. Nadat ook architect Hoosemans en de heer Van Keulen het woord hadden ge voerd, ging de heer Ledeboer de aanwezi gen, onder wie wethouder R. Verbeek, ir. D. N. Dammers en commissaris W. Sepp, voor in een rondgang door het gebouw. Glas vormt in het nieuwe gebouw een voornaam bestanddeel. Aantrekkelijk ook is de gelijkmatige verlichting, door in het plafond ingebouwde lampen. Gelijkvloers bevinden zich het kantoor en de spreek kamer, een trap voert naar de kluis in de kelder en de twee verdiepingen zijn be stemd als woonruimte. Op het nippertje gered Nog net op tijd heeft een voorbijganger van de wallekant van de Oosterschelde bij Bergen op Zoom drie kinderen ontdekt die in de opkomende vloed dreigden te verdrinken op de St. Geertruidesbronnen, honderden meters van de wal. De jongens, een van tien en twee van elf jaar waren bij laag water op de betonnen bekisting geklommen die op deze bronnen is ge bouwd. Ze wisten niet dat de bron bij hoog water geheel onder water stond. Toen zij dit door kregen was het te laat. Aan alle kanten waren zij omringd door het water. Vergeefs trachtten zij door schreeuwen de aandacht van voorbijgan gers te trekken. Toen dit ten slotte ge lukt was, werd onmiddellijk de politie ge waarschuwd. Deze riep de assistentie in van de Oranje Nassaukazerne in Bergen op Zoom. Militairen brachten toen met een vrachtauto een rubberboot naar de Schelde en haalden daarmee de jongens van de bekisting af. De jongens waren in tussen doornat en doodsbang geworden. Op de Stille Oceaan, op ongeveer 300 mijl uit de Japanse kust, is de Nederland se zeesleepboot „Oceaan" uit Rotterdam in de nacht van dinsdag op woensdag met haar sleep in ernstige moeilijkheden ge raakt. De sleepboot, die onderweg was met de voor de sloop bestemde Canadese kruiser „Quebec" van Halifax (Canada) naar Osaka (Japan) heeft de sleepdraad in de schroef gekregen. Zowel de kruiser, die acht runners aan boord heeft, als de sleepboot „Oceaan", die negentien opva renden heeft, drijven hulpeloos op de Stille Oceaan. De kruiser „Quebec" meet 20.000 ton (dead weight) en heeft een wa terverplaatsing van 8.000 ton. Het sleep- transport was al drie maanden onderweg. Op 3 november 1960 vertrok de sleep uit Halifax. Eind november werd het Pana makanaal gepasseerd. Deze week werd de sleep in Osaka verwacht. De rederij hoopt dat de bemanning van de „Oceaan" zelf de tros uit de schroef kan verwijderen. Inmiddels is de kruiser, die door haar hoge opbouw veel wind vangt en daardoor meer drift maakt dan de sleepboot, in de 24 uur dat zij ronddrijft, al zestig mijl van de sleepboot weggedreven. Er was woensdag avond echter nog radiocontact tussen de opvarenden van de „Oceaan" en de krui ser. Op het ogenblik wordt door de rijkswa terstaat, de provinciale waterstaat, het departement van Sociale Zaken en de ge meente Den Haag onderzocht, of het mo gelijk is, voor de provinciale weg no 1 de weg, die zal leiden van Den Haag door het waterleidinggebied naar Noord- wijk en verder naar de Noordhollandse grens een nieuw tracé vast te stellen, teneinde nadelige gevolgen van het aan leggen van de weg in het waterleiding gebied te voorkomen. Dit heeft het lid van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de heer A. C. A. Deerenberg, medegedeeld tijdens de be grotingsbehandeling door de Provinciale Staten. Hij voegde er aan toe, dat de daaromtrent gevoerde besprekingen nog niet tot overeenstemming hebben geleid De gedeputeerde maakte dit bekend naar aanleiding van de opmerking van een Sta tenlid dat er met betrekking tot die weg helaas nog weinig uitzicht is op een op lossing op korte termijn. Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarloir» - Tel 144H De president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft uitspraak doende in het korte geding van twee bon den van autorijschoolhouders tegen het Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaar digheidsbewijzen, beslist dat het C.B.R. niet hoeft af te zien van het geven van faciliteiten aan instructeurs die het zo ge noemde VAMOR-examen hebben afgelegd. Zoals bekend is, mogen VAMOR-instruc- teurs van het C.B.R. de examens van hun leerlingen bijwonen, krijgen zij inzage van bet rapport over de examenresultaten en mogen zij de afroeptijden van de examens hunner leerlingen onderling ruilen. De eisers stelden, dat het C.B.R. door het. verlenen van deze faciliteiten aan VAMOR-instructeurs zich schuldig maakt aan een onrechtmatige daad, aangezien eisers hiervan grote schade lijden en voorts dat het C.B.R. hiermee inbreuk maakt op de vrijheid van onderwijs, zoals deze in de grondwet wordt gewaarborgd. In zijn vonnis overweegt de Haagse rechtbankpresident, dat de Stichting Vak examens Auto- en Motorrijschoolbedrij- ven (VAMOR) mede is opgericht door eisers eigen collega's en dat eisers onvol doende betwist hebben, dat de VAMOR het rijschoolbedrijf bedoelt te saneren. Advertentie De officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft tegen een 27-jarige boekhouder uit Amsterdam wegens poging tot diefstal met geweld vier jaar gevange nisstraf geëist. De boekhouder was ten laste gelegd dat hij op 5 juli van het vorig jaar op de eerste verdieping van een wo ning aan het Minervaplein in Amsterdam een 22-jarige dienstbode met een nijptang vijf slagen op het hoofd had toegebracht en haar de keel had dichtgeknepen. Zfi moest eerst twee weken in het Wilhelmina- gasthuis verblijven en daarna nog eens tien dagen in een ander ziekenhuis om een kaakoperatie te ondergaan. Nu nog onder vindt zij psychisch de gevolgen van de aanslag. Verdachte, die al enige malen eerder wegens diefstal en verduistering is ver oordeeld, verkeerde in het begin van ver leden jaar in financiële moeilijkheden. Pogingen om een lening te sluiten lukten niet. Het plan was toen bij hem gerijpt ergens te gaan inbreken. Met wat gereed schappen toog hij op pad. In de middag van 5 juli belde hij aan het bewuste huis aan het Minervaplein aan. Alleen het dienstmeisje was thuis. Verdachte deed zich voor als colporteur van een elektrisch huishoudelijk apparaat dat hij wilde demonstreren. Tijdens het gesprek met het meisje vroeg hij een glas water, hetgeen zij voor hem haalde. Later dronken zij samen in de salon nog een glas limonade en rookten ze een sigaret. Later, in de hal, had hij door een kier in een nevenvertrek een tas zien staan waarin hij het begeerde geld vermoedde. Hij had een nijptang te voorschijn gehaald en het meisje een aantal slagen toegebracht. Dat hij haar ook bij de keel zou hebben ge grepen kon hij zich niet herinneren. Omdat zij zich verzette en hevig gilde was hij in paniek het huis uitgerend. In een restaurant had hij de bebloede nijp tang in een spoelbak gegooid, waar deze later werd teruggevonden. De man was later aan de Belgische grens aangehouden. Hij was van plan geweest dienst te nemen in het Vreemdelingenlegioen. Uitspraak op 15 februari. Dat deze sanering inderdaad de opzet is kan bovendien worden afgeleid uit de me morie van antwoord op de begroting van Waterstaat 1950-'61, waarin de minister verklaarde dat de instelling van het VA MOR-examen een belangrijke stap is in de richting van het saneren van het auto- rijschoolbedrijf, aldus de president. De president meent wel dat onder de leerlingen grote geneigdheid zal bestaan een instructeur te kiezen, die getoond heeft de nodige capaciteiten te bezitten en daar om is de president van mening dat de door eisers bedoelde schade in hoofdzaak wordt toegebracht door de instelling van het VAMOR-examen en door het feit, dat eisers dit niet wensen af te leggen. De keuze van instructeur zal verder in belangrijk mindere mate worden beïn vloed door de vraag of de instructeur de examens mag bijwonen, aldus de presi dent. die meent dat de schade die hier door veroorzaakt zal kunnen worden, in het niet valt bij de schade die door het niet-bezitten van de VAMOR-bevoegdheid wordt veroorzaakt. Door faciliteiten te verlenen aan VA MOR-instructeurs pleegt het C.B.R. dus geen onrechtmatige daad, zo meent de president. De president is er voorts niet van over tuigd dat inbreuk wordt gemaakt op de vrijheid van onderwijs aangezien de C.B.R.-regeling eisers vrijheid tot het ge ven van rijlessen niet aantast. Het is mogelijk dat eisers minder leer lingen zullen krijgen maar, dat is veeleer aan de instelling van de VAMOR-examens dan aan de regeling van het C.B.R. te wijten. Bovendien kan de president niet inzien dat een handeling die tengevolge heeft dat eisers leerlingen-aantal vermindert, als een aantasting van de onderwijsvrijheid moet worden beschouwd, omdat dit zou leiden tot de onaanvaardbare conclusie dat hieronder dan ook zou vallen het aan bod om tegen lagere prijzen dan die van eisers les te geven. De president wees de eisen van de beide bonden af en veroordeelde de eisers in de kosten van het geding. In Koog aan de Zaan zijn twee pakhui zen uitgebrand. Omwonenden hoorden een paar knallen in een pakhuis aan het Breedweer, waarin een verfspuiterij is ge vestigd. De vlammen spoten al spoedig omhoog uit de voorraad lakken en verven en binnen een kwartier was het pakhuis een laaiende vuurzee. De brandweer kon niet veel anders doen dan proberen de huizen en gebouwen in de buurt van het brandende pakhuis te behouden. Dat lukte met een rij houten woningen tegenover het pakhuis, mede doordat de wind de vlammen van de hui zen afhield. Een aangrenzend pakhuis, waarin een opslagplaats was gevestigd, vatte echter ook vlam. Dit tweede pakhuis brandde geheel uit. De brandweerkorpsen van Zaandam en Zaandijk assisteerden die van Koog aan de Zaan bij het bedwingen van de vlam men die metershoog boven de brandende pakhuizen uitsloegen. Volgens een voorlopige schatting be draagt de schade ruim 200.000. De bedrijfsleider van de KLM in Moskou is door een volksrechtbank in Moskou ver oordeeld wegens een verkeersongeval. Op 22 november slipte zijn auto op een gladde straat in Moskou en raakte een voetgan ger. Deze man overleed later aan zijn verwondingen. Wegens dit verkeersongeval werd de Nederlander veroordeeld tot een boete van 50 roebel. In een afzonderlijk ci viel geding werd hem bevolen 900 roebel te betalen wegens schade aan eigendom en wegens gerechtelijke kosten. Voorts werd bepaald dat hij de weduwe van het slachtoffer een maandelijkse uitkering van 25 roebel moet geven. De bewoners van Wieringerwerf eten vandaag taart, zulks ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van dit dorp. Op 1 februari 1936 betrokken de eerste bewoners dit dorp, dat was aangelegd op de bodem van de voormalige Zuiderzee. Wieringerwerf was het derde dorp, dat na Slootdorp en Middenmeer in de eerste Zui derzeepolder Wieringermeer werd ge sticht. De eerste bewoners konden 25 jaar geleden nog uitzoeken welke woning zij het liefst wilden betrekken. Er was toen nog slechts één winkelier, de melkboer Kiste- maker. Negen jaar later moesten de bewoners overhaast vluchten voor het water. De be zetter had in 1945 de dijk opgeblazen en de Wieringermeer aan de golven prijs ge geven. Wieringerwerf veranderde in een puinhoop. Bijna het gehele dorp was on herstelbaar vernield. Na de oorlog werden de dijken hersteld, de polder weer drooggelegd en de wonin gen herbouwd. Vele oorspronkelijke bewo ners van Wieringerwerf keerden terug en gingen opnieuw pionieren, overeenkomstig de opdracht, op het voetstuk gebeiteld van het beeld „De Maaier", dat in het dorp staat: „Hier is een toekomst geboren, bouwt voort". Een 41-jarige sergeant-majoor uit Arn hem had zich voor het Hoog-Militair Ge rechtshof in Den Haag te verantwoorden voor het feit, dat hij zich in 1957 als pen ningmeester van de onderofficiersvereni ging „Ons Belang" 3000 had toegeëigend en dat hij in maart 1959 een echtpaar had verteld, dat de man, met wie hij in de avonduren televisie-toestellen verkocht als bijverdienste 2000 nodig had, maar dat er een dekking was van 9000. Dit laatste was niet waar. Het echtpaar zag de ge leende 2000 nooit terug. Van de beschuldiging, dat hij in mei 1958 bij de politie te Arnhem een valse aangifte had gedaan van diefstal van een geldkistje van 1200 welke diefstal niet gepleegd was, had de krijgsraad hem vrij gesproken. Voor de andere feiten was hem een straf opgelegd van vier maanden en ontslag uit de militaire dienst. De sergeant-majoor verklaarde, dat hij in een moeilijke positie verkeerde als pen ningmeester, omdat hij bij de inning van de contributie van de 600 leden van „Ons Belang" afhankelijk was van contactperso nen, die niet altijd op tijd afrekenden. Daar i- voor was de administratie in de war ge raakt en het tekort ontstaan. De advocaat fiscaal vond, dat de sergeant-majoor een knoeier was en requireerde bevestiging van het krijgsraadvonnis. De uitspraak volgt op 14 februari. Het KNMI deelt mede: Nadat een storm- depressie via Denemarken in oostelijke richting was weggetrokken, drong het neerslaggebied van een volgende oceaan storing snel tot het zuiden en midden van Nederland door. Het centrum ervan bevond zich toen nog ten westen van Ierland. Deze depressie heeft de afgelopen dagen bijzon der zware stormen op het midden van de oceaan gebracht, maar sinds gisteren is de storing snel minder diep geworden. Ver wacht wordt dat restanten ervan morgen op de Noordzee zullen aankomen, waar door de wind in Nederland weer westelijk zal worden. De kans op neerslag blijft tamelijk groot. WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen binnen- en buitenland- Neerslag. laatste 24 uur. Vrjjdag 3 februari Zon op 8.18 uur, onder 17.31 uur. Maan op 20.34 uur, onder 9.21 uur. Maanstanden 8 febr. 17.50 uur laatste kwartier. 15 febr. 9.11 uur nieuwe maan. 22 febr. 9.35 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 februari Hoog water 4.58 en 17.04 uur. Laag water 0.39 en 12.56 uur. Vrijdag 3 februari Hoog water 5.27 en 17.35 uur. Laag water 1.11 en 13.28 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorea Lissabon mist regen regen zo geheel bew. zzw regen zw geheel bew. zzw regen regen z wzw zzw zzo geheel bew z geheel bew. ono motregen wnw motregen w onbewolkt regen regen regen sneeuw regen geheel bew geheel bew zwaar bew regen regen zwaar bew. snpeuw regen geheel bew licht bew. zwaar bew. sneeuw zwaar bew onbewolkt regen zwaar bew half bew. motregen windst, w zzw zo zzo w w 5 5 2 3 -4 3 5 8 6 7 5 9 11 0,2 0,1 8 windst. 8 12 w wzw zzw zw z wzw O w windst w zw windst. 13 ono 15 wzw 14 windst. 19 winw 15 5 7 5 4 7 9 1 0,1 V

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2