Aanklacht van 15 punten tegen Adolf Eichmann Water van Maas en Ourthe begint nu te zakken II VOLVO L Hammarskjoeld wil Kongolees leger gaan reorganiseren Intercontinentale raket moet machtsevenwicht herstellen r* WERELDNIEUWS Nieuwe leider voor het Franse protestantisme Europese ruimtevaart kan Bonn nog niet bekoren Vier Italianen met lawine verdwenen Macmillan zou Kennedy in maart bezoeken Weer goed nieuws van Kennedy Kennedy's conferenties niet altijd voor t.v. Britse gezondheidszorg wordt weer duurder Nederlander genoemd als opvolger van P. H. Spaak DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 4 Israëlisch parlement gaat akkoord met doodstraf Mare Boegner opgevolgd door Charles Westphal Noorse tanker gestrand (Vyk BELGIË V.S. LANCEREN MINUTEMAN Treinongeluk bij Milaan kost 14 mensenlevens iét t topkwaliteit OVERVEEN TEL. K 2500 - 18997 - 55602 - 11125 Elk recept zal voortaan een gulden kosten JERUZALEM (Reuter-AFP-DPA) Het Israëlische parlement heeft een wetsont werp aangenomen, dat het mogelijk maakt oorlogsmisdadigers op te hangen. De Is raëlische procureur-generaal Gideon Haus- ner, heeft woensdag de verdediger van Eichmann, Servatius, een tenlastelegging van vijftien punten overhandigd. De beschuldigingen luiden: misdaden tegen het Joodse volk en tegen de mens heid, oorlogsmisdaden en het deel uitma ken van misdadige nazi-organisaties (S.S., S.D. en Gestapo). In het eerste punt van de aanklacht wordt Eichmann beschuldigd van miljoen- voudige moord op Joden in vernietigings kampen in de door Duitsland bezette ooste lijke gebieden alsmede in arbeidskampen waarvan de geïnterneerden werden gefol terd en verhongerden. Eichmann is volgens dit punt van de ten lastelegging ook verantwoordelijk voor het Van onze correspondent) PARIJS De bekende predikant Mare Boegner, die 31 jaren voorzitter is ge weest van de Federatie der Franse pro testanten, is gisteren op die post door de vice-president Charles Westphal opge volgd. Ds. Boegner, die al 81 jaren oud is, wil zich desalniettemin niet terugtrek ken uit het actieve protestantse leven. Hij wenst zijn krachten in de toekomst echter uitsluitend te wijden aan een zijner vele neven-functies, om in het bijzonder de oecumenische belangen in nationaal en in ternationaal verband beter, en doeltreffen der, te kunnen dienen. Uit andere gegevens, die het congres eveneens bekend heeft gemaakt, blijkt voorts dat Frankrijk, op een bevolking van ongeveer 43 miljoen, momenteel 750.000 protestanten telt. Ze zijn lid van zeven verschillende kerkgenootschappen waaronder een doopsgezinde, vier gerefor meerde en twee lutherse stromingen. De gereformeerden zijn met 360.000 lidmaten verre in de meerderheid. Die meerderheid weerspiegelt zich echter niet in de samen stelling van de federatieve raad die in 1905 werd opgericht om de gemeenschappelijke belangen van het Franse protestantisme te coördineren en te verdedigen. Die raad bestaat uit veertig leden waarvan ieder ongeveer 25 predikanten vertegenwoordigt. Gisteren zijn voor het eerst in de geschie denis ook twee vrouwelijke dominees tot dit hoogste orgaan van het Franse protes tantisme toegetreden. ■y 1 w 'V 01 I S k» I De met vliegtuigbenzine geladen Noorse tanker „Vqlma". :is.-op Santa Maria, een van de eilanden van de Azoren, gestrand. Het schip zit met het achterschip op de rotsen. De machinekamer maakt water. De sleepboot „Elbe" van L. Smit en Co's in ternationale sleepdienst is bij het schip aangekomen. Een bergingsploeg onder lei ding van een inspecteur is per vliegtuig van Rotterdam naar Santa Maria gegaan. plan, dat onder de naam „definitieve op lossing", de vernietiging van het Joodse volk ten doel had. Onder punt zeven wordt Eichmann de portatie en het tot slavernij brengen van een half miljoen Poolse burgers ten laste gelegd. Verder wordt onder dit punt mel ding gemaakt van het zenden van tiendui zenden zigeuners naar vernietigingskam pen, de deportatie van 14.000 Slowenen en de moord op honderd kinderen uit het Tsjechische dorp Lidice. Er zijn tot dusver 39 getuigen a charge aangewezen. Als getuigen worden genoemd Joel Brand, de contactman voor de Jood se organisaties in Boedapest toen Eich mann 400.000 Hongaarse Joden voor vracht wagens wilde ruilen, Benne Cohn, de laat- laatste president van de Joodse gemeen schap in Duitsland in 1939, en mevrouw Elisheva Szenes, de moeder van Hannah Szenes, die tegen het einde van de oorlog achter de Duitse linies in Hongarije werd geparachuteerd. Zij werd echter gevan gen genomen en gedood. Servatius heeft de Israëlische regering vrijgeleide verzocht voor de vroegere na zi's die hij als getuigen wil laten optreden. Servatius' verzoek zal naar alle waar schijnlijk worden ingewilligd, omdat de Israëlische regering voor alles een recht vaardige berechting voorstaat. FRANKFORT, (UPI) In West-Duits- land gaan hardnekkige geruchten, dat er nog een van de grote nazi bonzen in leven blijkt te zijn, die indertijd nauw was be trokken met de „oplossing" van het Jo denvraagstuk. Het zou de chef van de Ges tapo Herman Müller zijn, die chef is ge weest van Eichmann. (Van onze correspondent) PARIJS De Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk moeten tezamen hebben besloten geen eigen onderdanen voor te dragen als kandidaat-opvolger van Paul Henri Spaak, die het secretariaat-ge neraal van de Noordatlantische Verdrags organisatie te Parijs begin maart zal ver laten. De westelijke Grote Drie zijn van mening dat het de voorkeur verdient dat deze belangrijke post in handen blijft van een functionaris of diplomaat uit een der kleinere landen. Hiermee schijnen de kansen van de Brit se kandidaten wel te zijn bekeken. Ofschoon ook de Noorse minister Lange nog altijd wordt genoemd zijn het nu vooral de stuk ken van de Nederlandse oud-minister van Buitenlandse Zaken en het tegenwoordige lid van de raad mr. D. U. Stikker die het sterkste lijken te stijgen. Het gezagheb bende avondblad Le Monde wist gisteren echter te berichten dat ook andere Neder landers voor de vervulling van deze mili tair-diplomatieke sleutelpositie ernstig in aanmerking zouden komen. (UPI) Met spijt hebben de permanen te afgevaardigden van de vijftien NAVO- landen de ontslagaanvrage van Spaak for meel aanvaard. „De raad heeft geen an dere keuze dan te buigen voor Spaaks ver zoek om ontslag en geeft uitdrukking aan zijn dankbaarheid voor de immense taak welke hij op alle terreinen van de alliantie heeft uitgevoerd, en voor de voorwaartse stuwkracht welke zijn dynamische energie de NAVO gegeven heeft", aldus een com muniqué. NEW YORK (UPI) UNO-secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft gisteren de eiligheidsraad verzocht de maatregelen te bekrachtigen die de Volkenorganisatie zal nemen om het verdeelde Kongolese leger buiten de politiek te houden. Nadat alle elf leden van de raad de nieuwe Amerikaanse ambassadeur bjj de UNO, Adlai Stevenson, hartelijk hadden verwelkomd, verzocht Hammerskjoeld om verstrekkender maat regelen in Kongo. Stevenson, er op wijzend, dat vrede tussen de landen begint b(j vrede tussen de leden van de raad, onderstreepte zjjn woorden door op de Russische afgevaardigde Valerian Zorin toe te lopen en hem de hand te schudden. Hammarskjoeld wees in zijn rede de eis van president Joseph Kasavoeboe af, dat de UNO-strijdmacht gebruikt moet wor den tegen de soldaten die trouw gebleven zijn aan Loemoemba. Hij verklaarde, dat het slecht georgani seerde Kongolese leger uiteengevallen is om verschillende leiders, zoals Loemoemba en Moboetoe, te volgen. Op deze wijze is en blijft het leger de grootste bedreiging voor orde en regelmaat. Het is allerminst gerechtvaardigd datzelfde leger te ver sterken door middel van militaire voor raden en soldaten, aldus Hammarskjoeld. „Gaarne zal ik een besluit van de raad tegemoetzien waarin de secretaris-gene raal verzocht wordt de nodige maatregelen te nemen ten behoeve van een reorgani satie van het nationale leger", zo vervolg de de secretaris-generaal. Hammarskjoeld verklaarde verder, dat als de steun uit het buitenland aan een heden van het Kongolese leger zal aanhou den, het ernstig de vraag kan zjjn of de toestand nog langer een nuttige bijdrage van de UNO zal toestaan, indien haar strijdmacht niet wordt versterkt. Ambassadeur Omar Loufti van de Ver- STRAATSBURG (UPI) Naar gisteren in Straatsburg uit betrouwbare bron werd vernomen, zouden de meeste afgevaardig den van de twaalf landen, hier vereend om te beraadslagen over een Frans-Brits voorstel tot het bouwen van een (Euro pese) draagraket, zich akkoord hebben ver klaard me; de oprichting van een inter nationale organisatie voor dit doel. Dit zou evenwel nog niet betekenen, dat alle leden zich ook reeds zouden hebben uitgesproken ten gunste van het Frans- Britse plan zoals dit ter tafel werd ge bracht. Vooral West-Duitsland schijnt een gereserveerde houding aan te nemen. De Europese krachtsinspanning op ruimtevaartgebied zou overigens niet be perkt behoeven te blijven tot het bouwen van een draagraket voor het in een baan om de aarde brengen van een kunstmaan. enigde Arabische Republiek eiste daarop de onmiddellijke invrijheidstelling van Loemoemba en zijn aanhangers, de samen roeping van het Kongolese parlement en de terugtrekking van alle buitenlandse troepen. Hij zei dat een resolutie hierover zal worden ingediend. Vervolgens werd de zitting van de raad verdaagd tot vanmid dag. LEOPOLDSTAD (UPI) Een zegsman van de UNO heeft gisteren meegedeeld, dat de Baloeba-krijgers opnieuw in botsing zijn gekomen met de Katangese rijkswacht in de buurt van het mijncentrum Loeena, op ongeveer 350 kilometer ten noordwesten van Elisabethstad. De woordvoerder zei ook, dat de Baloeba versterking hebben gekregen van Loe- moemba-gezinde militairen, die in het be zit zijn van automatische wapens. Ju Limburg kampen enige Maasdorpen en Bunde zijn gedeeltelijk onderge- met wateroverlast. Borgharen, Itteren lopen. Een geïsoleerde boerderij in de omgeving van Borgharen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het gebied van de Maas en dat van de Sambre worden als gevolg van dooi en hevige regenval door over stromingen getroffen. Een groot deel van het Waalse land tussen Charleroi en Na men staat onder water. Op vele plaatsen niet meer dan twintig centimeter hoog, hier en daar echter wel anderhalve meter. Duizenden mensen hebben huis en hof moeten verlaten. Het verkeer is hier en daar gestremd. Woensdag is het peil van de Maas en de Ourthe in het gebied van Luik en Verviers gaan zakken. Vandaag wordt een aanmerkelijke verbetering van de toestand verwacht. Koning Boudewijn en koningin Fabiola hebben woensdagmiddag het overstro mingsgebied bezocht. Het was de tweede keer na hun huwelijk dat zij in de open baarheid traden. De avond tevoren had den zij namelijk de jaarlijkse gala-voor- stelling van de Belgische pers in het Brus selse Munttheater bijgewoond. Aanvankelijk heerste in het overstroom de gebied nogal opwinding omdat men vertelde dat de watersnood het gevolg was van het vroegtijdig openen van bepaalde sluizen in Frankrijk, doch dat heeft de re gering tegengesproken. Weliswaar hebben de Franse sluiswachters sluizen opengezet en stuwen geopend, maar dat is in België ook gedaan. Het meeste water kwam trou wens niet van de Sambre en de Maas maar veel meer van de kleine zijrivier tjes en beken die als gevolg van dooi en regenval sterk zijn gezwöllëh. De ma'terfële Schade is aanzienlijk. Ze werd gisteravond op enige tientallen miljoenen Belgische frank (ongeveer een miljoen gulden) ge schat. Woensdagnamiddag is in de hoog vlakte van de hoge venen en op hoogge legen plaatsen van de Ardennen sneeuw gevallen. Er is goede hoop dat de Maas in de hoogwaterperiode der afgelopen dagen haar hoogste stand heeft bereikt. Gister middag begon het water al wat te zakken, Boorsem Hussenberg Geijlle NEDERL. Rekem BELGIE Neerharen Itteren Meerssen Rothem anen =^Limmel MAAST Heugem Gronsveld Ternaaien Grens Wegen CAPE CANAVERAL (UPI) De Ver enigde Staten hebben gisteren weer een opzienbarend succes op het gebied van raketlanceringen geboekt. De Amerikaanse luchtmacht heeft namelijk voor het eerst een Minuteman-raket afgevuurd, een wa pen waarmee Amerika de achterstand op de Sovjet-Unie hoopt in te lopen. Het slanke, 30 ton zware projectiel, dat in tegenstelling tot de andere typen door vaste brandstof wordt voortgestuwd, maakte in 20 minuten een reis van 4200 mijl. Dr. Samuel Philips, directeur van het Minute- man-project, zei, dat de raket in feite al gereed is voor operatieve doeleinden. Vol gens de plannen echter zou de Minuteman pas over een jaar beschikbaar zjjn. Dan zulcn de Amerikaanse strijdkrachten be schikken over een intercontinentale raket, die ofwel uitstekend gecamoufleerd kan worden opgesteld (wat de betrekkelijk ge ringe afmetingen mogelijk maken) ofwel bijzonder gemakkelijk van positie kan ver anderen. Op Cape Canaveral verwacht men, dat de Minuteman door president Kennedy zal worden aangewezen als een van de raket ten die in versnelde ontwikkeling zullen worden genomen om de Verenigde Staten een betere bewapening te geven. Ham (Reuter) Majoor Richard Benson, arts van de Amerikaanse luchtmacht, heeft woensdag bijzonderheden gegeven over de ruimtevlucht van de chimpansee Ham. Benson zei dat de aap, toen men de cabine opende, schreeuwgeluiden maakte die het midden hielden tussen het gehuil van een baby en gemiauw van een kat. Hij was wat vermoeid, had een kleine afgeschaafde nlek op zijn neus en stond enige uren lang on zeker op zijn poten. In de cabine waren door onbekende oorzaak gaten gekomen. Er stond ongeveer veertig centimeter water dat echter niet tot het speciale verblijf van de chimpansee was doorgedrongen. eerst slechts enkele centimeters, later ruim een decimeter. Rijkswaterstaat in Limburg verwachtte dat vandaag de val van het water zich zou voortzetten. Op het ogenblik wordt in Bel gië van de Sambre en Ourthe wel enige val gemeld, maar er komen ook berichten van uitgebreide sneeuw- en regenval in het ge bied van de bovenloop van de Maas in Zuid-België. De mogelijkheid van nog een „stoot wa ter" in de komende dagen is niet uitgeslo ten. Het water stroomt in Zuid-Limburg met een snelheid van 10 km per uur en een massa van 2100 kubieke meter per se conde, in kolkende vuilbruine massa's, door het rivierbed en over de uiterwaar den. Met de overlaat van Itteren werkt ook de Heugemse overlaat in Maastricht, waar door de rechtstreekse wegverbinding van Maastricht naar Heugen sterk belem merd is. Itteren is er nog het slechtst aan toe. Nadat dinsdag de dwars door het gemeen- tegebied lopende overlaat in werking was getreden, is een flink deel van de bebouw de kom in het water komen te zitten. Er worden geen ontruimingsmaatregelen overwogen, maar het gemeentebestuur houdt de ontwikkeling van de situatie wel nauwlettend in het oog. In Zwitserland ZüRICH (UPI) Regens, stormwinden en aardverschuivingen hebben woensdag in Zwitserland het treinverkeer ernstig ge hinderd. In de dalen vielen zware regens, wat in dit- se-izoen ongebruikelijk, 'is. Daken wérden "vaiï'huizeri gerukt en bómen "ont worteld. Verscheidene spoorlijnen werden geblokkeerd. De Zwitserse radio waar schuwde skiërs vooral op de veilige tra jecten te blijven. In de buurt van Zermatt werden vier jonge Italiaanse arbeiders bedolven door een lawine. Omdat er nog meer lawines dreigden konden reddingsploegen niet op weg gaan om de Italianen te zoeken. De Italianen maakten deel uit van een ploeg, die bezig is met de bouw van een aqua duct. Eerst kwam er een grote „stof'-la- wine omlaag, die de Italianen in hun berg hut opsloot. De lawine bestond uit droge fijne sneeuw, die de indruk wekt alsof er een wolk stoom van de hellingen komt. Vier Italianen gingen na de lawine naar buiten om gereedschap in veiligheid te brengen, dat op ruim tien meter van de hut lag. Toen zij buiten waren kwam er een twee de lawine, die hen wegvaagde. In West-Duitsland HMABURG (AFP) Met uitzondering van de rivieren de Lahn en de Moezel, waarvan het water nog steeds stijgt, be gint het water van de buiten hun oevers getreden rivieren in West-Duitsland te zak ken. Het dal van de Lahn, tussen Wetzlar en Weilburg, is herschapen in een meer, dat op sommige plaatsen grote schade heeft aangericht. Bij Hof, in Beieren, kwam de Saaie twee meter boven 't normale peil. Het water van de Weser steeg in enkele uren een meter. Uit verscheidene delen van de Bondsre publiek is een nieuwe koudegolf gemeld, gepaard met sneeuwval. In Polen WARSCHAU (UPI) Langs de oevers van de Oder in Polen en langs de Pools- Oostduitse grens, zijn waarschuwingen uitgegaan voor overstromingsgevaar. Het lente-achtige weer, na tien dagen vorst, heeft de waterstand negentig centimeter boven het peil gebracht waarop overstro mingsgevaar ontstaat. De sneltrein van Parijs naar Triëst is gisteren ten oosten van Milaan met een snelheid van honderd kilometer per uur ontspoord. In een bocht liepen de achterste twee wagens uit de rails. Veertien mensen werden daarbij gedood en vijfentwintig ge wond. Het ongeluk gebeurde bij Cassano Dadda, bijna veertig kilometer ten oosten van Milaan. Het verkeer op deze lijn werd geruime tijd stilgelegd. LONDEN (Reuter) Naar wordt ver wacht zal de Britse premier Macmillan in de tweede helft van maart een bezoek brengen aan Washington voor een gesprek met president Kennedy. Het bezoek zou waarschijnlijk zo spoedig mogelijk na de conferentie van de premiers van de Ge- menebestlanden die op 8 maart zal begin nen en tien dagen zal duren. Groot-Brittannië gaat akkoord met het voorstel van Washington om de conferen tie over het staken van de kernproeven, die in Genève wordt gehouden, niet voor eind maart te hervatten, zo Is meegedeeld door een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Presi dent Kennedy wil meer tijd hebben om de besprekingen voor te bereiden. Advertentie hoofdagent fff# fft fayon Haarlem (Vervolg van pag. 1) Kennedy verklaarde dat de Amerikaan se regering vooral geïnteresseerd is in het lot van de passagiers van de Santa Maria, terwijl de Portugese regering het schip weer onder controle wil krijgen. De president zei te hopen dat aller belangen beschermd zullen worden. Portugal heeft bij zijn weten niet gedreigd Amerika's ba sisrechten op de Azoren op te heffen. De misdadigheid van de jeugd baart de regering zorg, zo zeide de president ver volgens. De ouders hebben bij het oplossen van dit probleem de voornaamste taak, doch de regering wil door opruiming van achterbuurten een betere omgeving schep pen voor de jeugd. Men mag natuurlijk niet op het credit van Kennedy schrijven, dat Amerika de laatste dagen met zoveel succes raketten heeft afgeschoten, maar de voorspoed in dit opzicht past wel bij de nieuwe moed, die vele Amerikanen in deze periode ge voelen. Edward Murrow, Amerika's begaafde radio- en televisiecommentator, is hoofd geworden van de Amerikaanse Voorlich- tingsdient voor het buitenland. Woensdag woonde Murrow de zitting van de Nationa le Veiligheidsraad, een college van Ken nedy's naaste medewerkers voor buiten landse politiek en defensie, bij. Dat het hoofd van de Voorlichtingsdienst hierbij aanwezig was, is een nieuwigheid, die zeer valt toe te juichen. WASHINGTON, (UPI) Het Witte Huis is teruggekomen op zijn besluit, om recht streekse uitzending over radio en televi sie toe te staan van president Kennedy's persconferenties. De twee volgende zullen worden ingeblikt. Perschef Salinger zei dat de maatschap pijen de ingeblikte conferenties na afloop van de persconferenties zouden mogen uitzenden. „Wij willen alleen maar eens zien hoe dit werkt", zei hij. Salinger gaf niettemin toe, dat Kenne dy's eerste twee direct uitgezonden pers conferenties „zeer succesvol" waren ge weest, en dat er in de toekomst meer zo zouden volgen. (Van onze correspondent) LONDEN Het Britse volk zal meer moeten betalen voor de gezondheidszorg. In het Lagerhuis ging woensdagavond aan oppositiezijde een storm van protest op, toen de regering het plan aankondigde tot verhoging van de wekelijks verplichte premie, welke overigens alle sociale voor zieningen dekt met inbegrip van medische en tandheelkundige zorg. Bovendien zullen de bestaande extra tarieven, onder andere voor het klaarmaken van recepten en voor valse tanden en brillen, worden verhoogd, terwijl het door de nationale gezondheids dienst beschikbaar gestelde babyvoedsel geconcentreerd sinaasappelsap, lever traan en vitaminetabletten) voortaan te gen de kostende prijs zal worden geleverd in plaats van de gesubsidieerde prijs. De oppositie diende een scherpe motie van afkeuring in, waarin de regering er van beschuldigd "wordt de gezondheids dienst te ondermijnen en zware lasten te leggen op de minst draagkrachtigen. Op de oppositiebanken riep men „Schande" en „Aftreden", en sprak men van sociale af braak. De reden van de verhoging is, dat de Britse gezondheidszorg vrijwel geheel in handen van de overheid, steeds meer gaat kosten. Er is op het ogenblik jaar lijks een totaal bedrag van 867 miljoen pond sterling mee gemoeid. Er waren twee mogelijkheden: hetzij de dienst in krimpen, vooral ten koste van de bouw van nieuwe ziekenhuizen pas nu ver rijst het eerste nieuwe ziekenhuis sinds de oorlog of het publiek meer te laten bijdragen. De regering besloot tot het laatste. Elk recept zal voortaan ruim een gulden kosten, twee maal zoveel als tot nu toe. Ook het tarief voor gereserveerde bedden in ziekenhuizen zal worden ver dubbeld. Het voorstel betekent ook dat Selwyn Lloyd, de minister van Financiën, die in april met zijn begroting komt, thans kor te metten maakt met zijn mede-ministers en bevolen heeft de regeringsuitgaven bin nen redelijk peil te houden. Acht mensen zijn om het leven ge komen en negenenveertig gewond doordat de bus, waarin zij op weg waren naar hun werk in Milaan, ten (Telefoto) westen van die stad in de rivier Navi- glio is gereden. Drie mensen worden nog vermist. De foto toont redders in actie op de in de rivier liggende bus. J Anti-bases-petitie. Het Britse parlement heeft gisteren een petitie ontvangen, ge tekend door 40.000 mensen, die tegen de aanwezigheid van Amerikaanse ba ses op het Britse eiland zijn. In de petitie wordt gezegd, dat de aanwezig heid van kernwapens op deze bases be tekent, dat Groot-Brittannië bedreigd wordt met vernietiging door kernexplo sies. Leden van de Labour-oppositie ap- plaudiseerden, toen de petitie in het Britse Lagerhuis werd aangeboden. Mevrouw en Meneer. Prinses Margaret is gisteren in Londen geweest waar zij haar echtgenoot, Anthony Armstrong Jones, in zijn werkplunje kwam zien. Het kan ook zijn, dat zij Tony's werk gever kwam uitleggen, waarom de niet- gesalarieerde werknemer woensdag an derhalf uur te laat op de zaak ver scheen. Mevrouw Armstrong Jones werd ogenblikkelijk bij haar echtge noot op de tweede verdieping gebracht. Juwelendieven. De New York Daily News heeft bericht, dat drie in Canada ge boren internationale juwelendieven zijn gearresteerd, in verband met de dief stal in de hotelsuite van president Ken nedy's zuster Patricia en haar echtge noot, de filmacteur Peter Lawford. De New Yorkse politie heeft het bericht bevestigd noch ontkend. De zaak was volgens haar nog steeds in onderzoek. Zeven doden. Zeven bejaarde vrouwen zijn woensdagavond om het leven ge komen, toen er brand uitbrak in een tehuis voor bejaarden in Washington. De brand ontstond in het trappenhuis en verhinderde, dat de vrouwen ont snapten uit het gebouw, waarvan zij de hoogste etage bewoonden. Mijninstorting. Volgens het Westberlijnse blad „Der Abend" zijn in de bruinko- lenmijnen van Lauchhammer, Oost- Duitsland, ongeveer twintig mijnwer kers zwaar gewond door het instorten van een galerij, als gevolg van plotse linge dooi. Incident in Negev. Een patrouille van het Israëlische leger heeft gisteravond een Bedoein gedood en een tweede gewond tijdens een vuurgevecht in de Negev- woestijn, aldus is door een woordvoer der van het leger te Jeruzalem bekend gemaakt. Boycot heeft „succes". De (blanke) fami lie Thompson, wier twee zoontjes, van acht en negen jaar, gedurende twee dagen de geïntegreerde McDonogh- school in New Orleans bezochten, on danks de boycot van andere blanken heeft de stad thans verlaten en zich elders gevestigd, nadat zij uit haar wo ning was gezet. Corruptie. De nieuwe president van Bra zilië, Janio Quadros, heeft een dag na zijn beëdiging vijf commissies geïnstal leerd die binnen 45 dagen een onder zoek naar corruptie in overheidsdien sten moeten hebben voltooid. Elke com missie bestaat uit een officier, een ac countant en een advocaat. FLN-recruten. Het Italiaanse persagent schap „Continentale" meldt dat com munistisch China militaire adviseurs naar Albanië zal zenden om in dat land recruten van het FLN op te leiden voor de guerilla in Algerije. Geen kernwapens. Premier Ikeda van Ja pan heeft woensdag in het parlement gezegd, dat Japan zijn leger nooit met kernwapens zal uitrusten, ook al zou China het wel doen. De regering is niet van plan de grondwet te wijzigen ten einde intensiever te kunnen bewapenen. Evenmin ligt het in het voornemen het veiligheidsverdrag met Amerika te her zien. Reeks ontploffingen. Dinsdagavond is een in aanbouw zijnde flatgebouw in een van New Yorks deftige woonwijken door een reeks ontploffingen vernield. Twee mensen werden gewond door rondvlie gende brandende stukken hout. Volgens de brandweer werden de ontploffingen veroorzaakt door propaankachels, ge bruikt om gestort beton te drogen. Polen laat Canadees vrij. De Canadesë minister van Buitenlandse Zaken, Ho ward Green, heeft dinsdag meegedeeld, dat Polen de veertigjarige in Polen ge boren Canadees Tadeusz Koyer, uit de gevangenis in Warschau heeft ontslagen en teruggestuurd naar Canada. Koyers vrijlating was gevolgd op het onder houd dat leden van het Canadese con sulaat in Warschau met hem mochten hebben. Koyer was in de zomer van 1960 gearresteerd, toen hij naar Polën was gegaan om zijn moeder te bezoe ken.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4