Demarquet terug naar Parijs Santa Maria in veilige haven Nederlandse passagiers vanavond thuis ZES DODEN IN VERKEER HET WEER A. J. van Lent's Automobielbedrijven Heerlijke L o e m p i a 's Kennedy zet een nood- luchtvloot op stapel In Noord-Limburg stijgt het water nog Italiaanse studenten betogen tegen Wenen Werkloosheid in januari iets gestegen In Amsterdam-West een dode en vier gewonden ai R. A. L-tentoonstelling Hazelnoottaartje. 1.50 van P/aag BROEKEN Gerarcfvan Praa DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 79 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur los I. Lodewijta Red.cBed.ef te flmuideu, I. Kosak Uitgave. Grafeche Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93. Haarlem Duectre, P. W. Peeieboom en Mr. H. C. van de, Onderhandelen op basis van macht Het woord is aan \De Gaulle laat volmachten niet verlengen Lafaards Niet te klagen In de krant van heden: GM- Morgen weer regen 75 ct. en 85 ct. per stuk Automatiek DEKKERS «MORRIS 'èeforefjou êiuf! Lange Suède- en Nappa mantels Neg enkele dagen BONTMANTELS 20-50% KORTING b.v. Chin. Persianer, lang v.a. ƒ165.— VICOMA N.V. bonthuis Hélène ZATERDAG HAZENBERG „DE HOUTHAL „BOUWPAKKETTEN" o.a. Laatste dag OPRUIMING PLEIN 1945 no. 48 - TELEF 7549 VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se minister van Defensie, Robert S. Mac Namara, heeft bekend gemaakt, dat hij opdracht heeft gegeven voor de bouw van 53 grote troepentransportvliegtuigen, die de eerste „oorlogsluchtbrug" zullen vor men als die ergens ter wereld nodig zou zijn. Tot deze luchtvloot zullen ook straal vliegtuigen gaan behoren, zodat Amerika in staat zal zijn in korte tijd, vrijwel over al ter wereld een gevechtsklare eenheid te deponeren. Kennedy heeft deze opdracht gegeven als eerste stap van een reeks maatregelen om de Amerikaanse strijdkrachten groter slagkracht te geven. Niet alleen de raket- bewapening, maar ook de conventionele strijdkrachten zullen sterker moeten zijn, als Kennedy met succes wil onderhande len met de Russen, zo zei MacNamara, op zijn eerste persconferentie. MacNamara deelde verder mede, dat het programma voor de bouw van met „Polaris"-raketten uitgeruste onderzeebo ten zal worden versneld. Het programma zal echter niet worden uitgebreid. In New port News in Virginia is donderdag de 23ste Amerikaanse kernonderzeeboot, de „Sam Houston", van stapel gelopen. Het wordt het zevende schip dat op zee pola risraketten kan lanceren. MacNamara zei ook, dat aan de Ame rikaanse gezinnen, die behoren bij het Amerikaans militair personeel in het bui tenland, gevraagd zal worden de uitgaven wat te beperken, om de goudvlucht te remmen. Hij zei, dat een bezuiniging van 80 dollar per hoofd hetzelfde bedrag zal besparen als hetgeen zou worden uitge spaard door het inmiddels ingetrokken plan van Eisenhower om minder gezinnen naar het buitenland te laten vertrekken. In Zuid- en Midden-Limburg zakt het Maaswater, maar bij Venlo is het water nog zoveel gestegen, dat de Maaskade en de losplaatsen onderliepen. In de lager ge legen stadsdelen liepen de kelders vol. De rivier staat zo hoog dat hoogliggende sche pen niet onder de spoorbrug door kunnen, zodat er een flink aantal schepen voor de brug voor anker is gegaan. In het dorp I Geysteren wilde men het water vóór zijn door het aanleggen van een nooddijkje, maar het water was vlugger. Varkens en kippen werden daarna geëvacueerd. I De hoogste stand van de rivier werd in Noord-Limburg vandaag verwacht. De La Rochefoucauld: In de toon van iemands stem, in zijn ogen en in zijn houding ligt niet minder welsprekendheid dan in de keuze van zijn woorden. oude kern van het dorp Bergen, waarop het gemeentehuis staat, is een eiland ge worden. De verbinding tussen het dorp en de rijksweg Venlo-Nijmegen staat onder water, de buurtschap Aijen is geïsoleerd, evenals Well. Als de hoogste stand is be reikt, zal het water het peil van kerstmis 1952 hebben bereikt. De officiersmess van de luchtmachtstaf in Den Haag is in het bezit gekomen van twee nieuwe, door P. van der Hem geschilderde, olieverfportretten van ons vorstenpaar. Prins Bernhard, in specteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht, draagt het generaals uniform van dit krijgsmachtonderdeel. RECIFE (Brazilië) (UPI) Aan de scheepsrevolutie die twaalf dagen aan boord van het Portugese passagiersschip Santa Maria geduurd heeft is gister avond een einde gekomen. De 620 passagiers zijn gistermiddag allen te Recife in Brazilië aan land gezet. Binnen enkele uren hadden ook vrijwel alle bemannings leden en het merendeel van de zeventig rebellen het schip verlaten. Een ver tegenwoordiger van de rederij van de Santa Maria verklaarde dat vijftig Brazi liaanse mariniers aan boord zijn gegaan om het schip in bezit te nemen. De Amerikaanse schout-bij-nacht Smith die bij de ontscheping aanwezig was geweest zei dat volgens hem het spel bijna uit is. Een speciaal K.L.M.-vliegtuig is van nacht om half drie uit Recife met bestemming Amsterdam vertrokken met aan boord de 44 Nederlandse passagiers van de Santa Maria. Het toestel wordt van avond om tien uur op Schiphol verwacht. Het Braziliaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft later meegedeeld, dat de opstandelingen het schip om vijf uur vanmiddag (Nederlandse tijd) aan de Bra ziliaanse marine zullen overdragen en hun wapens inleveren. In een communiqué werd gezegd dat de status van de Santa Maria zal worden vastgesteld aan de hand van de wetgeving en de rechtspraak van Brazilië. Tijdens de laatste nacht op zee zouden zich aan boord onregelmatigheden hebben voorgedaan waarbij de bemanning zich tegen Galvao gekeerd en volgens een Amerikaanse opvarende hem door een raam gesmeten had. Zelfs als de Braziliaanse regering toe stemming zou geven te vertrekken, zouden Galvao en zijn mannen toch niet uit kun nen varen daar, zoals Galvao zelf meedeel de, er slechts vier mannen aan boord zijn die iets van navigatie afweten. De rebel lenleider verklaarde verder zeer teleur gesteld te zijn over de bemanning van het schip die hij lafaards noemde. Alle leden van de bemanning onder wie de kapitein hadden volgens hem voor de passagiers het schip trachten te verlaten. Galvao's eerste oogmerk bij de overval op de Santa Maria is naar zijn zeggen ge weest de wereld wakker te schudden en de mensheid attent te maken op de twee dictaturen in Spanje en Portugal. De schuld voor het als een nachtkaars uitgaan van zijn onderneming weet hij aan het feit dat hij een gewonde man aan Toen bekend werd gemaakt, dat zij zouden worden ontscheept, lieten de passagiers van de Santa Maria hun opluchting duidelijk blijken. (Radio-telefoto) boord had gehad. Als gevolg hiervan had hij zijn plan om naar een militaire vloot- basis te varen, moeten opgeven. Hij weid de hierover verder niet uit. Later in de avond heeft Galvao een boodschap tot het Portugese volk gericht. Hij zei dat de overval op de Santa Maria elf dagen geleden het begin is geweest van een revolutie die ten doel heeft niet alleen de omverwerping van de Portugese en Spaanse dictaturen, maar een waar achtige algehele opstand. Galvao onderstreepte dat hij uit is op vernietiging van de onrechtvaardige so ciale orde, hervorming van de landbouw, stadshervorming en afrekening met het grootgrondbezit en de aandelenspeculaties In Portugal. De kapitein van de Santa Maria, Mario Sinoes Maia, heeft gisteravond beschre ven hoe zijn schip door de volgelingen van Henrique Galvao werd overmeesterd. Maandag 23 januari om half twee 's mor gens was hij door een matroos gewekt die hem meedeelde dat een lid van de bemanning was vermoord en gewapende passagiers door de gangen liepen. Maia verklaarde naar de brug te zijn gegaan waar hij door een rebel met een machinegeweer werd begroet. Hij keerde naar zijn hut terug, deed het licht daar uit en vertrok weer door een andere uit gang. Hij had daarop een van de officie ren gewond aangetroffen, hem naar zijn hut gebracht en hem te drinken gegeven. Later had hij mannen op de grond zien liggen die met machinegeweren werden bedreigd. „Wij konden met onze blote han den niet tegen machinegeweren en grana ten vechten," aldus Maia. De volgende da- gefl heeft hij onder Galvao's bevel het commando over de Santa Maria gevoerd. „Ik heb niet te klagen over de wijze waar op ik behandeld ben," zo besloot de ka pitein. Er heerste gisteren in de haven van Recife een operette-sfeer. De tropische zon brandde uit een wolkenloze hemel en de zonnestralen schitterden op de unifor men der Braziliaanse officieren. Galvao zelf was een en al goudgallon en had drie gouden strepen en vijf sterren op de epau- letten. Het publiek rende schreeuwend door de straten, op weg naar de kade om de pas sagiers te verwelkomen en toe te zingen. Misschien hadden de laatsten moeilijke ogenblikken beleefd, maar nu zag men aan de railing alleen maar stralende ge zichten. De daken van de huizen in de omgeving waren zwart van de journalis ten en andere belangstellenden. Een klein vliegtuig dook tot tien meter boven het water, om de fotograaf aan boord gele genheid te geven snel zijn werk te doen. LISSABON (UPI) Het nieuws dat de Santa Maria zich thans in de haven van Recife bevindt, ROME (Reuter/UPI) Ook vandaag zijn in Rome weer studenten en scholieren op de been om te protesteren tegen het Oos tenrijkse standpunt jn de kwestie Alto- Adige (Zuid-Tirol). Het gebouw van de Oostenrijkse ambassade wordt bewaakt door gehelmde politie met brandspuiten. Het aantal scholieren, van wie er velen behoren tot de neo-fascistische beweging, was veel groter dan donderdag. De kamer van afgevaardigden van het Italiaanse parlement zal vanmiddag bij eenkomen voor een debat over Alto-Adige. De speciale politie van Rome heeft don derdag van brandspuiten gebruik gemaakt om duizend studenten die stenen gooiden naar de Oostenrijksè ambassade terug te drijven. De betoging was bedoeld als pro test tegen gewelddaden die zich in de noordelijke provincie Alto Adige (Zuid- Tirol) hebben voorgedaan. Vijf politie mannen werden gewond en twintig stu denten aangehouden. MADRID (Reuter—AFP) Jean De marquet, een der vijf verdachten uit het barricadenproces die naar Spanje vlucht ten, heeft besloten naar Frankrijk terug te keren. Hij wordt vandaag in Parijs ver wacht. De gewezen Franse afgevaardigde I Demarquet heeft zich reeds betrekkelijk kort na aankomst in de Spaanse hoofd- I stad, twee maanden geleden, gedistan tieerd van Lagaillarde. Ronda en Susini. Hij wil gedurende de laatste dagen van het proces tegen de leiders van de janua- ri-opstand in Algiers' persoonlijk zijn standpunt verdedigen. De Franse rechtse afgevaardigde Jean Marie Le Pen, die op 20 januari naar Spanje ging om Demarquet en Lagaillarde op te zoeken, is woensdag al in Frankrijk teruggekeerd. Pierre Poujade, de leider van de Franse I beweging tegen belastingen, heeft naar in Madrid verluidt, woensdag een onderhoud gehad met generaal Raoul Salan, voorma lig militair opperbevelhebber in Algerije en Demarquet. Poujade bezocht Madrid op doorreis naar Lissabon. PARIJS (Reuter) President De Gaul le heeft besloten het parlement niet om vernieuwing te vragen van de speciale be voegdheden die hem een jaar geleden na de kolonistenopstand in Algiers in januari 1960 waren verleend en welke zondag af lopen. In Algiers zullen zij echter van kracht blijven. Voor dat gebied werden zij in 1956 aan de toenmalige socialistische premier Mollet verleend. Sedert het referendum van 8 januari waarbij De Gaulles Algerije-politiek werd goedgekeurd, is de oppositie van ultra-na tionalisten in het Franse moederland en Algerije vrijwel ineengestort. De geregistreerde arbeidsreserve is in januari met ruim 9.000 mannen toegeno men. Volgens een opgave van het minis terie van Sociale Zaken en Volksgezond heid was de geregistreerde arbeidsreserve eind januari 1961 58.299 tegen 49.042 einde december 1960. Het aantal werkloze vrou wen steeg van 4.362 tot 4.475. Het aantal openstaande aanvragen was eind januari voor mannen 55.327 (eind december 55.395) en voor vrouwen 36.358 (35.528). In Noordholland was de geregistreerde arbeidsreserve 5.718 (5.061), in Zuid-Hol land 6.929 (6.412). Weerrapporten 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Horen en Zien4 Kunst -.4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving .5, 6, 7, 8 Uitgaan in Haarlem7 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Beurs H Economisch nieuwsli- Effecten en Geldmarkt 11 Scheepsberichten 11 Sport 73 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie Gratis proefrit voor hen die serieus de aanschaffing van een OPEL of CHEVROLET overwegen - inclusief bezichtiging van de R.A.I. Wendt u onder opgave van uw naam en adres alsmede de datum van uw bezoek tot de Official dealer Beverwijk Tel. K 2510 -3223 5052 Dmuiden Tel. K 2550 -4360 8210 K-m'S-y v -fvTl' - Am- Op de Nieuwe Hemweg in Amsterdam- Weste tussen de elektrische centrale en de Hemwegpont, zijn donderdagmiddag op de middenbaan van deze driebaansweg twee bestelauto's tegen elkaar gebotst. Het gevolg was een dode en vier gewonden. In de richting pont reed op de rechtse baan een trailer met daarnaast een be stelauto. Uit de richting van de pont na- heeft in Portugal grote I derde pp de middenbaan een bestelauto. Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht zwakke wind, plaatselijk mist en in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met later enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie CENTRUM GALERIJ TELEF. 4302 Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 opluchting veroorzaakt. Het is duidelijk dat de Portugese autoriteiten de overtui ging zijn toegedaan dat rebellenkapitein Galvao geen zee kan kiezen en dat het I alleen een kwestie van dagen is voor de Portugese eigenaars het schip terug heb ben. Advertentie Wilhelminapark 17 - Haarlem-Z. Telefoon 19056 Bij de botsing werden beide wagens aan de voorzijde geheel ingedrukt. Een der inzittenden van de ene wagen, de heer P. Duiker uit Amsterdam kwam om het le ven. De andere drie inzittenden van deze wagen, allen bouwvakkers, werden, even als de bestuurder van de andere bestel auto, een inwoner van Uitgeest, ernstig gewond in het Wilhelminagasthuis opge nomen. Auto's in Drentse hoofdvaart Tussen Assen en Smilde zijn twee auto's in de Drentse hoofdvaart gereden. In de ene auto zat een 61-jarige leraar van een technische school uit Amersfoort en zijn 58-jarige echtgenote. Omwonende tracht ten vergeefs de portieren van de wagen te openen. Toen een kraanwagen de wagen had opgetakeld, waren de inzittenden al overleden. De andere auto was een zo goed als nieuwe bestelauto, bestuurd door de 55-ja- rige importeur E. Duurentijdt uit Den Haag. Na een botsing sloeg de wagen over het betonnen muurtje tussen de weg en het water. De bestuurder kon niet tijdig worden bevrijd, doordat de auto onderste boven in het water was gekomen. In Borculo is de 7-jarige Johanna Enge- lina van Brummen onder een autobus ge komen en vrijwel op slag gedood. Op een voorrangskruising in het dorp reed de bus langzaam een bocht om. Het meisje, dat de kruising wilde oversteken, lette vermoedelijk niet op en viel voor de bus, waarna een der wielen over haar on derlichaam reed. In 's Heerarendskerk is de 23-jarige bromfietser J. A. M. K. tegen een stil staande vrachtauto gereden en op slag ge dood. Acht gewonden Acht mensen zijn in Den Haag gewond geraakt bij twee botsingen met eenzelfde vrachtwagen die onder een brandende lan taarn geparkeerd stond maar aan de ach terzijde onverlicht was. Eerst reed een Hagenaar met zijn auto tegen de wagen, waardoor hij en een me depassagier werden gewond. Anderhalf uur later kwam een busje met arbeiders in botsing met de vrachtwagen. Zes ar beiders werden hierbij gewond aan hoofd en benen. Het lijkt een tamelijk eenvoudig af stapje, wat deze jockey tijdens een hindernisrace in Haydock Park (Enge land) maakte, maar de momentopname bedriegt het oog. Want de berijder van „Rock King" vloog met een salto over de nek van zijn paard achterwaarts door de lucht, tengevolge van een on verwachte knikbeweging der paarde- benen. De man kwam er met lichte kwetsuren af, het paard raakte hem niet in zijn daaropvolgende val en het hele incident bleef dus binnen de pro porties van de gewone valpartijen in paardenraces. Doch de foto was een voorbeeld van snel reactievermogen. Advertentie Boterrondjes, Botercakejes, Kwaliteitsartikelen van Boterspritsen, Amandelrondjes Advertentie vv Boekenwand 79.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1