HFC-ers konden meerderheid niet in voldoende goals uitdrukken Ripperda bleef op goede pad en versloeg Baarn met 0-2 BMHC versloeg topclub Laren met ruim verschil TYBB kreeg tegen Wassenaar geen loon naar werken: 1-0 Damesploeg Blinkert naar de hoogste klasse zaalhandbal Basketbalploeg in Gent eervol door Belgen verslagen (69-52) De Ruyter prolongeerde zijn nationale titel driebanden Pas vlak voor tijd kon achterstand worden gereduceerd (2-1) Hoogendijk (Schoten) brak een been BMHC-er viel in toen gasten met tien man moesten spelen KNM V-kalender Bloemendaal op 2-2 tegen St. Martinus Groot machtsvertoon tegen DSG Dames wonnen met gering verschil en zonder al te veel overtuiging Record alg, gemiddelde verbeterd Vergeefse reis 12 m MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 M osv Enigszins tegen de verwachtingen heeft HFC in de wedstrijd tegen UW met een 2-1 nederlaag genoegen moeten nemen. Vooropgesteld dient dat deze nederlaag niet nodig was geweest. Gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd waren de Haarlemmers in de meerderheid, maar de afwerking van de aanvallen liet zoveel te wensen, dat de Utrechtse veste slechts zelden in gevaar heeft verkeerd. De UVV-ers hadden een overdonderende start. Het doel van HFC werd onmiddellijk onder zware druk gezet en mede door het onzekere optreden van de Haarlemse ach terhoede, kregen de gastheren in de eer ste minuten van de wedstrijd verschillen de scoringskansen. Van slechts een kans A mateurvoetbal maakte de Stichtse ploeg echter gebruik. In de tiende minuut kwam de bal via een pass uit het midden voor de voeten van midvoor Van Ede. Doordat de HFC-er Mo lenaar het leer nog even had aangeraakt was de buitenspelpositie opgeheven en met een hard en onhoudbaar schot zorgde Van Ede voor het eerste Utrechtse succes (1-0). Bij de talrijke acties van UW greep doelman Van der Meulen steeds goed in en enkele harde schoten bleef hij op fraaie wijze meester. Langzaam maar zeker slaagde HFC er daarna in het spel te ver plaatsen. De blauw-witte aanvallen waren evenwel zwak van opzet, vooral omdat de buitenspelers Geerling en Oud er niet in slaagden het binnentrio van een goede voorzet te bedienen. Bovendien liet het plaatsen vanuit de Haarlemse verdedi gingslinie ernstig te wensen en het gevolg hiervan was, dat de bal vrijwel onophou delijk bij een tegenstander terecht kwam. De tweede helft bracht geen verande ring teweeg in het spelbeeld. Ook nu was HFC in de meerderheid, maar slechts een maal kwam het Utrechtse doel in ernstig gevaar toen een hard schot van Drijver tegen de lat sloeg. Tien minuten voor het einde zag HFC zijn laatste illusies in rook opgaan toen de teruggekomen HFC-mid- voor Bouwman de bal wilde wegwerken) maar het leer voor de voeten plaatste van UVV's linksbuiten Haazer. Deze kreeg een verrassende kans en trok hiervan profijt met een keihard schot, dat onhoudbaar achter Van der Meulen in de touwen ver dween. (2-0). HFC gaf zich nog niet gewonnen en viel fel aan. Met nog vijf minuten te spelen kwam er eindelijk een goede voorzet van Oud, die door Geerling met een schitte rend schot in een doelpunt werd omgezet (2-1). UW trok zich daarna in de verde diging terug en HFC moest zich tenslotte t de nederlaag verzoenen. -11 DCG 11 6 3 2 15 21- JOS 10 5 4 1 14 16— 7 HFC 11 6 2 3 14 23—18 Hollandia 10 4 4 2 12 20- -20 Quick (N.) 9 5 1 3 11 22—21 De Spartaan 10 3 5 2 11 15—12 UW 10 4 2 4 10 21- -20 Jonge Kracht 10 4 1 5 9 13—23 Rheden 10 4 0 6 8 16—14 VDZ 10 3 2 5 8 18- -18 ESCA 10 3 2 5 8 17- -20 WVC 9 2 1 6 5 17- -27 10 2 1 7 5 9- -17 Het jubilerende Ripperda, dat als debu terend tweedeklasser steeds beter gaat doen, heeft weer een knappe prestatie ge leverd door het sterke Baarn op eigen veld een 0-2 nederlaag toe te brengen. In de wedstrijd SchotenJSV brak linksback Hoogendijk van de thuisclub één minuut voor het eindsignaal een been. De eind stand van deze ontmoeting was 1-1. Ook Zandvoortmeeuwen kwam met Purmer- steyn remise (2-2) overeen, terwijl HBC in de uitwedstrijd tegen Zeeburgia teleurstel de en met 2-1 het onderspit moest delven. Een technisch beter spelend Ripperda heeft in de moeilijke uitwedstrijd tegen Baarn een 0-2 overwinning behaald. En verdiend. Ondanks het nadeel van de wind toonden de Haarlemmers vooral in de eer ste helft over de betere ploeg te beschik ken. Toen Meyer na 23 minuten spelen de bal netjes in het Baarndoel kopte, kon een der backs van de thuisclub met zijn hand een zeker schijnend doelpunt voor komen. Dat doelpunt kwam er toch, want Pieterse schoot de toegestane penalty on berispelijk in de touwen (0-1). Vijf minuten na deze goal schoot Kuyer opnieuw raak voor de bezoekers, maar dit De tweedeklassers doelpunt werd door de scheidsrechter af gekeurd. In de tweede helft ontwikkelde er zich een meer gelijk opgaande strijd en toen Baarn pa 25 minuten spelen een penalty kreeg toegewezen, zag het er met de winstkansen van Ripperda even donker uit. Aanvankelijk werd deze strafschop in geschoten, maar door te vroeg inlopen moest hij overgenomen worden en het tweede schot belandde tegen de paal. Zes minuten hierna profiteerde Houtkamp heel handig van te zacht terugspelen door een der backs en passeerde met een schijn beweging de uitlopende doelman van Baarn (0-2). Matig Op een goed bespeelbaar veld hebben Schoten en JSV de toeschouwers een ma tige partij voetbal gepresenteerd. De thuisclub was wel doorlopend in de aan val, maar het ontbrak de voorwaartsen van Schoten aan doorzettingsvermogen. Met dubbelblanke stand werd gedraaid voor de tweede helft en daarin begon de thuisclub opnieuw aan een offensief, maar het verwachte doelpunt viel juist aan de andere kant, waar midvoor De Groot met een onverwacht schot doelman Kessens volkomen verraste (0-1). Ondanks een voortdurend overwicht van Schoten bleef deze stand tot acht minuten voor tijd ongewijzigd, toen wist De Gooyer uit een scrimmage de verdiende gelijkma ker te scoren (1-1). Kops miste daarna nog een kans om Schoten aan de volle winst te helpen. Een minuut voor het eindsignaal rukte linksback Hoogendijk van Schoten met de bal op naar het strafschopgebied van JSV om alsnog te proberen het winnende doel punt te maken, maar toen hij zou uitha len voor die treffer, wilde de rechtshalf van de bezoekers hem het schieten belet ten; het gevolg was dat Hoogendijk een been brak. Van grof of onsportief spel was absoluut geen sprake. De ongelukkige Hoo gendijk werd naar het St. Joannes de Deo- ziekenhuis vervoerd. Pittig Aanvankelijk was voor zondag de wed strijd Zandvoortmeeuwen—Purmersteun vastgesteld, maar omdat het terrein in Zandvoort niet bespeelbaar bleek, werden de rollen omgedraaid en moesten de Meeu wen naar Purmersteyn. Hoewel ook het terrein van Purmersteyn niet al te best was, is er toch pittig strijd geleverd door beide ploegen. Vooral de be zoekers toonden zich in de eerste helft duidelijk sterker, maar verder dan een doelpunt van Visser na zeven minuten gescoord brachten zij het toch niet. De gastheren kwamen zelfs kort voor rust nog gelijk (1-1). In de tweede helft was Purmersteyn aanvankelijk de betere ploeg en slaagde erin na twintig minuten spe len een 2-1 voorsprong te veroveren. Meer doelpunten stond de uitstekend spelende achterhoede van Zandvoortmeeu wen niet toe en nadat Visser een kans om de gelijkmaker te scoren gemist had, boog de naar voren opgerukte spil Koning tien minuten voor het einde een voorzet van Jacob om tot een treffer. In de 2-2- stand kwam geen verandering meer. T eleurstellend HBC heeft het in de uitwedstrijd tegen Zeeburgia niet kunnen bolwerken en moest met een teleurstellende 2-1 nederlaag ge noegen nemen. De lichter gebouwde Zee- burgianen konden op het zware en slecht te bespelen terrein over het algemeen be ter uit de voeten dan de zwaardere HBC- ers. Nochtans kwamen de bezoekers na een kwartier spelen door midvoor Martin na een goede pass van Neeskens aan de leiding. Maar nog voor de rust bracht de thuisclub de gelijkmaker op het scorebord. Nadat er aan beide kanten een doelpunt was afgekeurd, waarbij aanvoer der De Reus van HBC ruiterlijk bekende met de hand gescoord te hebben, liep Zee burgia twintig minuten na de rust tot 2-1 uit. HBC heeft nog van alles geprobeerd Er is zondag een zeer beperkt hockey- programma afgewerkt. Van de acht wed strijden in de westelijke eerste klasse da- men en heren werden er slechts twee wed strijden gespeeld; de ontmoetingen bij de heren BMHC Laren en TOGO Delft- se Studenten. In laatstgenoemde wedstrijd zegevierden de gastheren met 1-0. BMHC haalde het stoute stukje uit kampioens pretendent Laren een gevoelige nederlaag toe te brengen (3-1). De Bloemendaalse overwinning op de mannen van Loggere en Van Erven Do rens voltrok zich geheel in de eerste speel- helft. De ruststand 3-1 werd tevens dé eindstand. De Bloemendalers kregen heel wat zelfvertrouwen toen al kort na het begin van deze vooral voor de rust span nende en flitsende wedstrijd linksbuiten Van de Broek BMHC de leiding gaf. On- De damesploeg van De Blinkert, die zondag in de „oude" RAI in Amster dam door een "monster" zege op het hoofdstedelijke DSG het kampioen schap van de tweede klasse behaalde en promoveerde naar de eerste klasse, de hoogste klasse in de zaalhandbal competitie. Staand van links naar rechts: Mieke Rubach, Martie Bloem, Lyda v. d. Anker, Ria Jaspers, Rona Matla, die inviel voor Hanneke Sijpe- stein en coach/trainer G. de Zwart. Zittend van links naar rechts: Noortje Bos, Sonja Walters, Wil Giebels, Ria Samson en Marjan Beekhuis. In de zaterdag in Utrecht gehouden jaar vergadering van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging is de wedstrijd kalender voor het aanstaande seizoen vast gesteld. Als voornaamste evenementen komen daarop voor: 26 februari int. moto- cross in Gemert; 12 maart int. motocross in St. Anthonis; 3 april int. motocross in Boekei; 9 april nat. motocross in Geleen; 16 april nat. motocross in Emmen; 23 april nat. motocross in Zandvoort; 11 mei int. moto cross in Markelo; 13 mei 50 cc wedstrijden in Rockanje; 14 mei int. motocross in Norg (nog in aanvraag bij de F.I.M.); 21 mei nat. motocross in Baarle-Nassau; 22 mei int. weg races in Tubbergen; 24 juni T.T. in Assen; 23 juli int. terreinwedstrijden in Lichten voorde; 30 juli Gr. Prix motocross in Berg- haren; 27 augustus motocross des nations in Schijndel. om de dreigende nederlaag te ontlopen spil Kors werd zelfs naar voren gestuurd maar Zeeburgia liet zich de in het verschiet liggende overwinning niet meer ontglippen. 1 2 A: 2 B: Celeritudo 10 15 Q S C 11 16 A F C 9 14 H R C 12 16 O V V O 10 14 Vitesse 12 15 Aalsmeer 10 11 Zandvoortm. 10 13 HBC 10 11 Purmersteyn 11 13 Ripperda 10 10 V V A 12 13 Baarn 11 10 Alc. Victrix 12 12 Zeeburgia 10 9 Watergr.m. 11 11 JSV 11 9 W. Frisia 12 11 Schoten 11 9 V V B 12 8 D W V 10 8 W F C 11 5 R K A V I C 10 8 Kennemers 12 5 Hercules 10 4 Een overwegend sterker spelend TYBB heeft het in de uitwedstrijd tegen Wasse naar zender vrouwe Fortuna moeten stel len en leed een onverdiende 1-0 nederlaag. Ook Hillegom kwam niet tot winst en werd thuis met 1-2 door Archipel geklopt. Een slechte dag dus voor de derdeklassers. Beter nieuws V£!'t er te vermelden van de vierdeklassers uit Haarlem en omgeving. In 4 C van west I bleef Bloemendaal in de running door de grote concurrent St. Mar tinus een verdienstelijk gelijkspel (2-2) af te dwingen. Ook Onze Gezellen blijkt in deze afdeling een hartig woordje te gaan meespreken, want nu werd met 3-1 van Renova gewonnen, terwijl Hoofddorpse Boys hekkesluiter Terrasvogels nog vaster op de onderste plaats drukte. Het treffen tussen Kinheim en ETO ging niet door. In 4 A van west II moest Concerdia in de allerlaatste minuten van de strijd tegen Warmunda- nog met een gelijkspel genoe gen nemen (2-2) en leed DIO tegen DOSR opnieuw een nederlaag. EHSWSB werd afgelast. Derde- en vierdeklassers Wassenaa rT Y B B De bezoe kers waren in deze ontmoeting over het algemeen veel sterker en speelden hun beste wedstrijd van het seizoen, maar des ondanks werd het toch nog een nederlaag Doelpunten bleven in het Haarlemse kamp tot de vrome wensen behoren: acht keer schoten de voorwaartsen van TYBB tegen de lat en vier keer tegen de paal. Het be slissende doelpunt waaraan Wassenaai een gelukkige zege overhield, was drie minuten voor de rust tot stand gekomen, toen doelman Bakker de ingeschoten bai zou pakken en deze door een molshoop plotseling van richting veranderde en langs de verbouwereerde Bakker in het doel vloog. H i 11 e g o mA r c h i p e 1. De thuis club blijkt slecht overwinterd te hebben, want Archipel toonde zich beslist de betere ploeg en wist dat na twintig minuten met een doelpunt op het scorebord tot uitdruk king te brengen. Met een harde schuiver bracht Dirk de Jong de partijen voor üc rust weer op gelijke voet. Zestien minuten voor tijd scoorden de bezoekers een tweede doelpunt en wat Bob de Jong en Van Braam daarna ook probeerden, de stand bleef ongewijzigd (1-2). Bloemendaa 1S t. Martinus. In de eerste helft van deze wedstrijd wist de thuisclub door De Groot na een verrassende voorzet van Van der Gevel een 1-0 voorsprong te nemen. Direct na de aftrap voor de tweede helft ging Bloemen daal weer in het offensief, maar St Mar tinus kwam terug en met snelle aanvallei over links werd het doel van de gasthero: onder druk gezet. Een door de overigens weer uitstekend keepende Kroese wegge slagen bal werd onmiddellijk door een der Amsterdammers geretourneerd (1-1). Tien minuten na dit doelpunt trof St. Martinus opnieuw het net (1-2). Bloemendaal zette alles op de aanval en met nog zes minuten te spelen had Numan met een kopbal suc ces (2-2). Onze Gezelle n—R e n o v a. Te gen de veiiroudingen in kwam Renova na vijftien minuten door een doelpunt van Van der Velde uit een corner op 0-1. Nog voor de rust bracht Jacob met een mooie kopbal de stand weer in evenwicht. In de tweede helft was OG doorlopend in de aanval en toen Overtoom na zeventien minuten in die tweede helft aan zijn be wakers wist te ontsnappen, was het meteen raak (2-1). Met het korte spel van de Renova-voorwaartsen wisten de verdedi gers van de thuisclub wel raad en toen Jacob uit een voorzet van Overtoom de stand op 3-1 bracht, was het pleit defini tief in het voordeel van OG beslecht. DOSR D I O. De thuisclub wist al snel een 2-0 voorsprong te veroveren, waarna Smits tegen scoorde, maar door een foutje van de DIO-spil brak de rust met 3-1 in het voordeel van DOSR aan. Na tien minuten in de tweede helft verkleinde Heijselaar met een kopbal de achterstand tot 3-2 en scheen er nog van alles mogelijk voor de Haarlemmers. Twee snelle uitval len van de gastheren, waaruit ook twee doelpunten ontstonden, velden tenslotte het vonnis over de Haarlemse ploeg. Aan het vijfde doelpunt zat een buitenspel- luchtje. Heijselaar verkleinde de achter stand nog tot 5-3. W a r m u n d aC oncordia. De Hillegommers speelden een goede partij voetbal en toonden zich zowel technisch als aanvallend de meerderen van de gast heren. Na zeventien minuten wist De Groot dat met'een doelpunt tot uitdrukking te brengen. Drie minuten later strafte Visser een verdedigingsfoutie resoluut met een doelpunt af (0-2). Er scheen voor Con cordia geen vuiltje meer aan de lucht: ook niet toen Warmunda vijf minuten voor tijd de eer redde. Maar helaas beging de overigens uitstekend spelende reserve keeper Duwel in die allerlaatste minuten een fout en dat betekende prompt de gelijkmaker. II 3 A: DOSR 11 12 G D A 11 16 EHS 9 9 TYBB 11 15 V V S B 9 7 Wassenaar 11 14 A S C 10 7 R K A V V 11- -13 D O C O S 10 6 Archipel 11 12 Altior 7 4 Hillegom 11 12 D I O 9 3 Lisse 11 11 West I 4 C Voorburg 11 9 St. Martinus 9 15 Westerkw. 10 8 Bloemendaal 10 15 Alphia 11 8 O G 11 14 Foreholte 11 7 Lijnden 11 12 V V P 12 7 ETO 8 11 II 4 A: St. Pancrat 10 11 Oranie Groen 9 15 Hoofdd. B. 11 11 S J C 10 14 T H B 10 8 Warmunda 9 13 Renova 10 6 Lugdunum 10 12 Kinheim 9 4 Concordia 11 12 Terrasvog. 11 3 Het nomadenleven van de zaalhandbal- ploegen van De Blinkert heeft geen af breuk kunnen doen aan de verrichtingen van de Haarlemmers. De damesploeg van de groenwitten behaalde zondag in de „oude" RAI in Amsterdam ongeslagen en met groot machtsvertoon het kampioen schap van de tweede klasse en promoveer de naar de eerste klasse, de hoogste klasse in de zaalhandbalcompetitie; het heren team van De Blinkert klopte gedecideerd het Velsense IJmond en eiste als resultaat van een goed seizoen de derde plaats voor zich op. De Haarlemse dames hebben overigens nog twee wedstrijden voor de boeg, maar de overwinning van Athleta op SDW (6-0) bewerkstelligde dat De Blinkert door de overwinning op DSG buiten bereik kwam van beide rivalen. Coach/trainer G. de Zwart, die een werk zaam aandeel in de verrichtingen van zijn club heeft gehad, gaf tegen DSG zijn pu pillen de opdracht om met drie speelsters te storen en met drie speelsters de cirkel te verdedigen, waardoor de Haarlemse Handbal aanval snel voor het hoofdstedelijke doel verscheen met een uitzonderlijk hoge doel- puntenproduktie als resultaat. Reeds bij rust leidde De Blinkert met 16-I; het eindresultaat werd 243. De treffers kwamen voor rekening van de dames Bos (7x), Samson (5x), Bloem en Beekhuis (4x), Rubach (3x) en Jaspers (lx). De grote tegenstand van IJmond is tegen de herenploeg van De Blinkert uitgebleven. Het is zelfs een eenzijdige wedstrijd ge worden, want na 7 minuten leidden de Haarlemmers reeds met 91 en was het element strijd reeds voor goed uit het duel verdwenen. De gevreesde Velsense schut ter Noomen werd door De Blinkert-defen- sie volkomen uitgeschakeld. Ruud v. d. Geest, Hendrik Deen en Hans Terpoorten namen de Haarlemse doelpunten voor een goed deel voor hun rekening. De Blinkert leidde bij rust met 16—2 en eindigde op 25—11. De bescheiden kans, die de herenploeg van De Blinkert op de titel had, heeft in het spannende treffen tussen AHC en At- tila nog lang geleefd. Want kampioenskan didaat Attila slaagde er pas in de laatste seconde in om de score in evenwicht te schieten en een nederlaag te ontgaan (23 23). Had de Stichtse ploeg deze strijd ver loren, dan hadden de Haarlemmers nog een kansje op de titel behouden. Donderdagavond speelde De Blinkert in de veilinghal in Aalsmeer op uitnodiging van „Aalsmeer" een vriendschappelijke wedstrijd tegen het eerste. De Blinkert be haalde een even verrassende als voortref felijke 1815 zege. In de eerste klasse handhaafden Zeeburg en Niloc zich als titelkandidaten bij de dames, evenals Niloc en Aalsmeer bij de heren. Zondag volgt mogelijk in het RAI- gebouw in Amsterdam de aontknoping als de kampioenspretendenten elkaar ontmoe ten. De standen luiden: Heren Heren Eerste klasse Tweede klasse Niloc 8 16 Attila 8 13 Aalsmeer 8 14 Aalsmeer 2 7 12 WVGV 9 12 De Blinkert 8 11 Blauw Wit 8 6 AHC 8 6 UD 9 2 IJmond 8 4 Sp. Vereent 10 2 Achilles 9 2 Dames Dames Eerste klasse Tweede klasse Zeeburg 8 14 De Blinkert 8 16 Niloc 7 12 Athleta 10 14 Sagitta 8 7 SDW 9 12 Amstel 8 6 HHC 10 10 AVA 8 6 Laren 8 2 Spirit 9 3 DSG 9 0 geveer halverwege deze speelhelft kon de thuisclub de voorsprong opvoeren met twee doelpunten in twee minuten. Doode- heefver reageerde uitstekend op een van nabij de doellijn aangegeven voorzet van Carel Dekker en schoot in (2-0). Carel Dekker maakte er 3-0 van toen hij een door John Berkman aangegeven en door Wil Elias gestopte korte hoekslag feilloos inschoot. Vrijwel direct hierna moest Van Ede De hockeycompetitie bij Laren uitvallen, toen hij een gebroken wijsvinger opliep. Enige tijd werd met twee maal tien man gespeeld, totdat Van Olphen jr. van BMHC bij Laren als links buiten inviel. Twee minuten voor de rust stopte Dek ker in de strafcirkel de bal met de voet en kreeg een strafbully tegen zich. Hij verloor de bully van Marres (3-1). BMHC's doel verdediger Honnebier was door werkzaamheden verhinderd mee te spelen. Hij werd op uitstekende wijze ver vangen door Hofstede. Slechts ruim hon derd mensen zagen deze goede doch harde partij hockey. Laren 11 8 1 2 17 19—9 BMHC 11 6 1 4 13 16—12 S C H C 9 4 2 3 10 13—10 H D M 9 4 2 3 10 7—6 D S H C 10 3 4 3 10 14—13 Amsterdam 9 3 3 3 9 9—8 TOGO 9 3 1 5 7 6—13 Be Fair 10 1 0 9 2 7—20 Acht wedstrijden waren vastgesteld in de promotieklasse-competitie. Slechts vier (heren) wedstrijden gingen door. De clubs uit Kennemerland waren daarbij erg suc cesvol. Op Aelbertsberg won BMHC IV met 1-0 van het Rotterdamse Asvion. In de eerste tweede speelhelft werd het eni ge doelpunt gemaakt door aanvoerder linksbuiten Van de Bree. In Alkmaar zege vierde Strawberries met 1-2 over de club van deze naam. Op Bleek en Berg deelden HBS en de reserves van Be Fair de punten uit een gelijk spel van 1-1. In het Gooi ontmoet ten elkaar de derde elftallen van Laren en BMHC. De Bloemendalers wonnen met 0-5. De traditionele basketbalinterlands Bel- gië-Nederland hebben ditmaal in Gent weer succes opgeleverd voor de dames ploeg, die na een teleurstellende wedstrijd met een punt verschil van de Belgische dames wonnen. Na twee maal twintig mi nuten paniekerig en slecht basketbal, dat bovendien zwak werd geleid volgens de nieuwe internationale spelregels, bleef de Nederlandse damesploeg met 38-37 in de meerderheid. De heren kregen geen kans tegen de superieure Belgen, doch wisten de neder laag in het redelijke te houden. Er was geen sprake van een inmaakpartij, zoals in het verleden vaak het geval was. De schitterende tegenstand, die de laatste wedstrijd in Amsterdam werd geboden, was nu echter ook ver te zoeken. België won nu met 69-52, na een 38-26 voorsprong bij rust. In het Gentse Colosseum dat haar veel belovende naam slechts weinig eer aan deed, heeft de Nederlandse basketbalver tegenwoordiging ook ditmaal geen geschie denis kunnen maken. Vooral de dames ploeg stelde danig teleur. Het peil van het Nederlandse damesbasketbal ligt iets hoger dan dat van het Belgische. En steeds weer blijkt, dat de Nederlandse ploeg haar spel niet kan ontplooien tegen de Belgische da mes. Zo was het ook zaterdagavond weer België speelde het spel met een betere op vatting dan de Oranje-dames, maar maak- Het kampioenschap van Nederland drie banden is na een sensationeel en ener verend toernooi tenslotte toch terecht ge komen by de man, die qua stijl, spelopvat ting en vechtlust er het meeste recht op kon doen gelden, de Waalwijker Hennie de Ruyter. De Brabander was zaterdagavond door de nederlaag van Sweering tegen Teegelaar al zeker van prolongatie van zijn titel, maar dat belette hem niet in zijn slotpartij tegen Van Oosterhout tot het uiterste te vechten. Dank zij zjjn vechtlust liep de kampioen een achterstand van 11 punten bijna geheel in en hij smaakte het genoegen om in de nastoot de drie ca ramboles te maken, die hem een verdiende remise bezorgde. Deze slotpartij nam 76 beurten in beslag, waardoor het gemid delde van De Ruyter van 0.921 tot 0.899 zakte. Hij slaagde er dus niet in de grens van 0.900 te overschrijden maar toch be tekende die 0.899 een ruime verbetering van het Nederlands record van Popeyus (0.884). Biljarten Hennie de Ruyter zal nu de kleuren van de KNBB verdedigen in het Europees kam pioenschap in Triëst en een maand daarna in het wereldkampioenschap te Amster dam. De fel omstreden tweede plaats voor deze strijd om de wereldtitel (Nederland heeft als organiserend land recht op een tweede vertegenwoordiger) viel toe aan Teegelaar, die na zijn nederlagen op de eerste dag tegen Popeyus en De Ruyter geen enkele partij meer verloor. Teegelaar bereikte het wereldkampioen schap door zelf Sweering zaterdagavond in een zenuwslopende partij (6058) achter zich te houden en met de hulp van de bijna 71-jarige Broekhuizen, die zondag in 59 beurten Sweering de illusies van een plaats in het Amsterdamse toernooi ontnam. Was het slot dus teleurstellend voor Sweering, toch kan de Amsterdammer met voldoening op het toernooi terugzien Want niet alleen klasseerde hij zich met een ge middelde van 0.767 weer ruim voor de ereklasse, waaruit hij in de voorwedstrij den was gedegradeerd maar bovendien boekte Sweering een overwinning op zich zelf. Hij was niet meer de lauwe biljarter, die de laatste jaren steeds meer contact met de topklasse had verloren. De vecht lust, die Sweering in Breda tentoon spreidde, en zijn vakmanschap brachten hem weer bij de topspelers. Verrassend ook was het debuut van de Brabander Doggen, die zich met 0.790 een vaste plaats in de hoogste rangen van de Nederlandse driebandenrij verwierf. Daar naast waren er twee teleurstellingen. In de eerste plaats het falen van Popeyus, die als zevende in de algemene klassering ein digde, en op de tweede plaats het feit, dat Lorist als enige er niet in slaagde boven de grens van 0.650 te blijven Voor de Am sterdammer betekende dit definitieve teruggang naar de hoofdklasse. Hij was de enige dissonant in dit sterke gezelschap, dat het bijzonder hoge toernooigemiddeide van 0.776 bewerkstelligde en opnieuw be wees dat de achterstand van het biljart- peil in Nederland ten opzichte van België steeds kleiner wordt. Het eindklassement luidt: 1. en Nederlands kampioen De Ruyter Teegelaar Sweering Van Oosterhout Doggen Broekhuizen Popeyus Lorist 11 10 8 7 6 6 5 3 410 383 403 389 367 329 383 363 456 510 525 476 464 426 491 562 0.899 0.750 0.767 0.836 0.790 0.772 0.780 0.645 te te veel fouten om succes te hebben. Aan de andere kant wilde het echter ook niet lukken, zodat het zelfvertrouwen aan beide zijden snel was verdwenen. En zo kon het gebeuren, dat deze interland al snel tot een zeer middelmatig peil zakte. Van een goede opbouw van de aanvallen en een redelijke organisatie' van de ver dediging was geen sprake en de toeschou wers waren dan ook getuige van paniek basketbal- waarin heel wat gilletjes te ho ren waren. Ook de scheidsrechters zakten af tot gro te diepten en ook dat kwam het geheel De basketbalcompetitie niet ten goede. Zelfs coach Jan Burgert deelde in de malaise. Vooral in de tweede helft waren zijn wissels slechts moeilijk of in het geheel niet te volgen. Alleen in de laatste minuten had hij succes. De wei nig intelligent, doch ijverig en nuttig spe lende Greetje Duif raakte toen namelijk geblesseerd. Durgert bracht Bep Dijkstra in het veld. Deze AMVJ-speelster, die dit jaar voor het eerst basketbal speelt, slaag de er met twee treffers, uit even zo veel pogingen, in Nederland een 38-37 voor sprong te geven, welke voldoende bleek voor de zege. Het scoreverloop was: België-Nederland 8-10, 16-19 (Rust), 18-25, 29-29, 35-31, 37-38 (einde). Topscores: België: Edith Blancke (8-8). Nederland: Greet Duyf (4-6). Coach Jan Burgert gebruikte acht speelsters. Vier kwamen dus niet in het veld, w.o. Henny v.d. Laan. Voor aanvang van de herenwedstri.id werd de tijdens de Belgische staking om het leven gekomen topbasketballer Mauri ce Chavagne herdacht. Na deze indruk wekkende plechtigheid werd een begin ge maakt met de wedstrijd, die in de eerste tien minuten volledig werd beheêrst door de Belgen. Met bijzonder snelle aanvallen werd de Nederlandse verdediging volledig ontwricht en na tien minuten stonden de Belgen dan ook met 20-10 voor. Ook een wissel, die de jeugdige Ger Kok voor Maarten Sleeswijk in het veld bracht, gaf niet het gewenste resultaat. De rust brak aan met 38-26 voor België. Ook na rust hetzelfde beeld. Een op permachtig België, dat geen moeite had om Nederland voor te blijven, zonder even wel de Nederlanders te overspelen. Via 48-32, 60-41 behaalden de Belgen een 69-52 overwinning. Topscorers: België: Eygel 6-6, Aerts 10-8. Steveniers 10-4 en Loridon 5-5. Nederland: Boot 6-5 en Driehuis 0-11. Het Nederlandse televisieteam dat naar Gent was gegaan om een reportage van de basketbalinterlands te maken, heeft een vergeefse reis gemaakt. Bij aankomst in het Colosseum-zaaltje bleek de verlichting verre van voldoende voor een reportage, waardoor men wel verplicht was extra - lampen in te schakelen. Nadat bezwaren van de diverse bondsbesturen en de beide ploegen waren opgelost, werden de schijn werpers inderdaad op het speelveld ge richt. Opnamen konden echter niet wor den gemaakt, want de scheidsrechters staakten onmiddellijk de wedstrijd en wensten de strijd niet te hervatten, voor dat „de lichten van de heren van de Ne derlandse televisie gedempt werden". Een vergeefse reis dus voor de NTS- mensen. Hun lampen hadden later op de avond prachtige diensten kunnen bewijzen. Daar het zaaltje niet of onvoldoende was geventileerd, stond er na de dameswed strijd zo*n sigarettenrook in de zaal, dat een paar duizend extra-watts geen overbo dige luxe zouden zijn geweest. I

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 12