Sneeuwstorm in Amerika eist zeventig slachtoffers HET WEER Russen lanceren een Spoetnik van ruim zes ton Rel in Overval Angola eist elf doden op gevangenissen en radiostation Lawines eisen 8 levens in de Alpen Felle brand op Noorse tanker in Rotterdam Kelner iirRotterdam ernstig mishandeld Lot van satelliet is nog onbekend Amerikaanse senator wil Laos neutraliseren Verkeer in Amsterdam- Zuid zat in de knoop Dodelijk experiment met gasmasker Rampgebied van Fléron Chinees zeegevecht In de krant van heden: sW" MORRIS "êefore ijou êmj! Lange Suède- en Nappj_jinante[s Veel wind Het woord is aan Geen opwinding „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. Carnavalsvierder in Den Bosch verdronken DAGBLAD VOOB VELS EN-IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 81 .^wd—A Adj. Hoofdredacteur: Jo. L. Lodewijks ReB»^ Ie IJlden,K^ A U,,^ G^BedHjve, D^N.V.G.t.Hou^m HA.H- A Directie; P. W. Peereboom ea Mr.H. C. van der Mijft Het winterweer heeft in verscheidene delen van de wereld in het afgelopen week einde slachtoffers gemaakt. In het oosten van de Verenigde Staten zijn by sneeuw stormen tenminste zeventig mensen om het leven gekomen. In New York ligt een pak sneeuw van bijna een halve meter hoog. Het luchtverkeer naar de stad is volkomen ontwricht. In het Europese Alpengebied zijn zware lawines naar beneden gekomen, waarbij tenminste acht mensen zijn gedood. Verscheidene dorpen en wintersport plaatsen zyn van de buitenwereld afgesneden. Honderden burgers en militairen heb ben tijdens het weekeinde deelgenomen aan het reddingswerk te Moulin-sous- Fleron, waar inmiddels elf slachtoffers zijn uitgegraven. TURIJN (Italië) (UPI) Een sneeuw- verschuiving in de buurt van de Frans- Italiaanse grens deed tonnen sneeuw, ijs en rotsblokken omlaag komen op het dorp je Rochemolles. Naar schatting 18 huizen werden hier vernield. Vier mensen wer den gedood. Andere dorpelingen konden pas na twaalf uur hard werken door red dingsploegen onder de sneeuw vandaan worden gehaald. Een andere lawine trof een kamp op de Gran Paradiso waar arbeiders bezig wa ren met het aanleggen van een tunnel bij Aosta, verbleven. Een aantal verblijven werd onder een vracht sneeuw bedolven. Vijf mannen konden niet tijdig meer weg komen. Een man werd levend gevonden. Twee lijken werden na lange tijd uitge graven. Twee mannen werden nog ver mist. Een derde lawine trof een patrouille van het Italiaanse leger, bij Corvara in de buurt va nBolzano. Alle acht leden van de patrouille werden bedolven. Andere soldaten slaagden erin hen spoedig te be vrijden. Een man overleed kort nadat hij aan de oppervlakte was gebracht. In de Franse alpen, tussen Mondane en La Praz, is het weg- en spoorwegverkeer tussen Italië en Frankrijk onmogelijk ge worden door de val van een ongekend gro te lawine die de weg en de spoorbaan over een grote lengte bedolf met ijs en rots blokken. BERN (Reuter/UPI Bij Davos in Zwitserland, kwam een skiër tengevolge van een lawine om het leven. Bij Chau- dolin in de omgeving van Sion werden drie arbeiders door een lawine bedolven, maar twee slaagden er in zich uit te graven. In Zwitserland zijn talrijke wegen en spoor lijnen door lawines verbroken. In totaal heeft het slechte weer van de laatste da gen in Zwitserland acht doden geëist. den hoger dan buiten waar een ijzige wind blies. Waar de beroemde alpengids Fritz Reinstadler was gebleven die er samen met Compagnoni op uit was gegaan was niet bekend. De mannen waren op zoek ge gaan naar de lichamen van twee jonge Alpenjagers, die tijdens een sneeuwstorm door de koude waren bevangen en dood waren gebleven. Zij zouden tegelijkertijd voorraden meenemen naar de Casati vluchthut op I ruim 3000 meter hoogte gelegen in de ber gen aan de Oostenrijkse grens. De win- teroefeningen van de alpenjagers hebben totnutoe zes doden geëist. Een man wordt nog vermist. Op Engelands hoogste berg- I top in het Merendistrict is zondag een la wine neergestort op een groep van tien bergbeklimmers, van wie er drie gewond j werden. De berg bevindt zich in een van de meest verafgelegen delen van het me- j rengebied. NEW YORK (UPI) Tijdens een sneeuw storm die New York heeft geteisterd viel een pak sneeuw van 43.5 cm. Het enige geluid dat zondag in de anders zo lawaai ige wereldstad werd gehoord was het schrapen van de schoppen der 25000 sneeuwruimers en het loeien van een sire ne van brandweer of politie. Tegelijk met de hevige sneeuwval steeg de tempera tuur. Van de daken vielen pakken sneeuw en brokken ijs in de straten. In vele straten was het trottoir met touwen afgezet, zodat I de voetgangers gedwongen werden op de middenweg te lopen, teneinde niet getrof fen te worden door de soms enorme ijs pegels, die als projectielen omlaagsuisden. Burgemeester Wagner verbood al het niet beslist noodzakelijke autoverkeer in de stad. De vliegvelden bij New York gin gen zaterdagnacht kort na elkaar dicht. In totaal moesten 1600 vluchten worden af gelast op Idlewild. Voor het vliegveld La Guardia was dit getal 1050. mmm. Door harde wind is een aantal houten wo ningen in de Oostelijk-Zwitserse bergsport geblazen, enkele uren nadat de bewoners IVier doden in het verkeer de woningen ontvlucht waren. De St. Gotthard pas werd gesloten en in Maria-Heide (gem. Veghel) is hef de spoorwegverbinding naar Zermatt werd vierjarig dochtertje van het gezin Nooijen vandaag of dinsdag weer naar zee gaan. eveneens geblokkeerd. De Zwitserse ra- by het oversteken van de provinciale weg - - - Na een onderhoudsbeurt in dok drie van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij op de Heyplaat in Rotterdam, zou de Noorse tanker „Huidra" (2485 bruto-registerton) dio-omroep heeft zondagavond een waar schuwing gegeven, dat het gevaar van la wines nog altijd bijzonder groot is, voor al in het zuidwestelijke kanton Valais. In de zij-dalen van het grote Rhöne-dal zouden ruim dertig lawines zijn opgetre den. Geoefende piloten zijn het gehele weekeinde druk bezig geweest met het be voorraden van ongeveer een twaalf dor- Veghel-Uden door een personenauto aan gereden en op slag gedood. Dit is in Maria-Heide in een week tijds het derde verkeersongeval met dodelijke afloop. De inwoners hebben thans een brief aan B. en W. gezonden, waarin zij verzoeken maatregelen te nemen voor de verkeersveiligheid van het dorp. Een der gelijk verzoek is ook gericht tot Provin- pen die door lawines van de buitenwereld Cjaie Waterstaat en het Verbond voor Vei waren afgesloten. Ook moest enige ern- hg Verkeer, stige zieken uit de ingesloten dorpen per vliegtuig naar een ziekenhuis worden ge bracht. Redding Een reddingsploeg heeft zaterdag in de bergen tegen de Oostenrijkse grens aan de sedert vier dagen vermiste voormali ge olympische kampioen lange afstand ski-lopen Séverino Compagnoni gevonden. Hij had vier dagen in een diepe kloof ge legen met een gebroken been en arm. De temperatuur was in de kloof een paar gra- Tussen Nieuwersluis en Breukelen is een scooter tegen een boom gereden waardoor een van de twee berijders, de 26-jarige Van K. uit Vinkeveen, is omgekomen. De andere, een 25-jarige inwoner van Vinke veen werd gewond naar een ziekenhuis ge bracht. Weerrapporten 12 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 7, 8 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 Sport 5, 11, 12, 13 In de Vishal en op zee6' Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Toch Is Het Zo9 Beurs 19 Scheepsberichten 10 Economisch nieuws10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSÈSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaarbewolkt met regen, later opklaringen, enkele buien en minder zacht. Krach tige tot stormachtige wind tussen zuidwest en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. In Nieuwe Pekela zijn twee personen auto's met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van een der wagens, de 50-ja- rige manufacturier E. Haverkamp uit Mus- selkanaal kwam om het leven. Het ongeluk gebeurde, toen tijdens een sneeuwbui beide auto's geparkeerde voer tuigen wilden passeren. De wagen van de heer Haverkamp werd geheel vernield. In Den Bosch is de 67-jarige G. Peters bij het oversteken van de Graafseweg, ter hoogte van het stadion De Vliert, door een uit de richting Nijmegen komende auto aangereden en op slag gedood. Het heeft de politie veel moeite gekost de identiteit vast te stellen van de man die zaterdagmorgen in Haren (Gr.) bij een botsing met een autobus in zijn brandende auto om het leven kwam. Hij blijkt te zijn de 24-jarige vaandrig P. P. M. Ver- straeten uit de legerplaats Zuidlaren (Dr.), wonende in Delft. Hij had in Groningen een studentenfuifje meegemaakt. Vermoe delijk is de bestuurder van de personen auto, die helemaal op de linker weghelft reed, niet goed geworden of is achter het stuur in slaap gevallen. Een 48-jarige kelner uit Rotterdam is in I I de nacht van zaterdag op zondag op de Westzeedijk zonder enige aanleiding door drie jongemannen zo geschopt en geslagen dat hij ernstig aan neus en ogen werd gewond en in het oogziekenhuis moest wor den opgenomen. Het slachtoffer moet waarschijnlijk zijn rechteroog missen. De drie jongelui hadden na sluitingstijd van de café's onderweg al enige malen voorbijgangers lastig gevallen, waarbij een hunner, een 22-jarige classificeerder inplaats van klappen uit te delen, zelf een pak slaag had opgelopen. Daarover woe dend geworden, namen zij zich voor de eerste de beste die zij op straat tegen kwamen, af te ranselen. De kelner werd hiervan het slachtoffer. De politie trok er na het gebeurde on middellijk met een overvalwagen op uit en spoorde het drietal op. Behalve de clas sificeerder konden nog in bewaring wor den gesteld een 21-jarige expeditieknecht, en een 18-jarige machine-bankwerker. Zij hebben voiledig bekend. Dat gaat echter niet door. De „Huidra zal waarschijnlijk nog geruime tijd in Rot terdam moeten blijven. Zondagavond is er namelijk brand in de machinekamer van het schip uitgebroken en er is een dusdani ge schade aangericht dat er heel wat her steld zal moeten worden. Vijf verblijven van officieren en zes hutten van beman ningsleden beneden de rang van officier verbrandden geheel. Men was zondag druk bezig met het op stoken van de vuren, toen bij het wisselen van de branders plotseling onder de bak boordketel olie in brand vloog. Weldra was de machinekamer in vlammen gehuld. Dikke rookwolken persten zich uit de „Huidra". Personeel van de droogdok be gon met de blussing die spoedig door de gemeentelijke brandweer werd overgeno men. Gedurende twee uur richtte de brandweer zeventien stralen op de vuur haard. Bij het blussen werden twee blus boten, twee autospuiten, een ladderwagen en een gereedschapswagen gebruikt. De brandweerlieden konden zich, dank zij hun zuurstofmaskers en persluchtmas kers, zij het met grote moeite, een weg banen door de vette rook. De nablussing nam geruime tijd in beslag De omvang van de schade is nog niet vastgesteld De „Huidra" is eigendom van W. Han sen in Bergen (Noorwegen). TAIPEH Reuter) Twee nationalis- tisch-Chinese oorlogsschepen hebben zon dag een communistisch-Chinese kanon neerboot bij Foetsjou ernstige schade toe gebracht. Naar de nationalistische marine mededeelde bleven haar schepen onbescha digd. Het vuurgevecht duurde 23 minuten. Confucius: Ik vertel u vele dingen die ik als waar heid heb ervaren. Niet om u wijzer te maken, doch om u te doen snakken naar eigen ervaringen. MOSKOU (UPI) De Russen zelf en de rest van de wereld vroegen zich vandaag af. waar de jongste en zwaarste telg uit de Spoetnik-familie is gebleven. Er is niets meer van de 6.483 kilogram wegende satelliet vernomen sinds deze zaterdag in een baan om de aarde werd gebracht. De waarnemingsposten in West-Duitsland en Groot- Brittannië, die hadden gemeld seinen te hebben opgevangen welke van de nieuwe kunstmaan afkomstig zouden kunnen zyn, kregen van het Britse station te Jodrel. Bank te horen, dat de door hen beluisterde signalen waarschijnlijk afkomstig waren van de Amerikaanse Ontdekker 7. In Moskou zeiden waarnemers, dat men wellicht niets meer over de bewegingen of gedragingen van het jongste Russische ruimte vaartuig zal vernemen, omdat het zyn taak ereds had volbracht. Waarnemers menen voorts dat de Sov- jetrussisChe deskundigen het feit, dat zij er in geslaagd zijn een dergelijk zwaar voorwerp in een baan om de aarde te brengen, voor het ogenblik het belangrijk ste achten. Er werd niet bekend gemaakt of zich levende wezens aan boord van de Spoetnik bevinden. In de officiële aankon diging werd deze naam gebruikt en niet het woord ruimteschip. Dit geschiedde wel bij de twee kunstmanen welke Rusland vorig jaar lanceerde en waarin zich hon den en andere levensvormen bevonden. Kort leven Volgens professor Ivan Sjevilakov zou de jongste Spoetnik slechts een kort leven beschoren zijn doordat het voorwerp vrij dicht om de aarde draait. Hij zei dat de kunstmaan wellicht binnen enige dagen in de bovenste laag van de atmosfeer zal ver branden. De satelliet draait volgens een eerder uitgegeven communiqué in 89,9 mi nuten rondom de aardbol. Het hoogste punt van de baan die hij beschrijft ligt op 327,6 kilometer boven het aardoppervlak. Het laagste punt op 223,5 kilometer. (Reuter) De Russische ruimtedeskun- dige professor Blagonravov heeft zondag avond voor de Russische televisie gezegd dat het thans nog onmogelijk is te zeggen wanneer een mens in de ruimte kan wor den gezonden. De lancering van de nieuwe Spoetnik is toch een grote stap voorwaarts op dit gebied. Er zal echter geen Rus in de ruimte worden geschoten zolang niet vast staat dat een veilige landing op de aarde kan worden uitgevoerd, aldus Blagonravov. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se senator Mike Mansfield, leider van de democratische fractie, heeft zondag in Washington gezegd, dat naar zijn mening Laos geneutraliseerd moet worden en dat het toezicht op de neutraliteit van dit land moet worden uitgeoefend door Afghanistan, Pakistan en India. Deze staten hebben er volgens Mansfield belang bij dat Laos neu traal is. LOEANDA (Angola) (UPI) Het aantal doden, bij relletjes in Loeanda, in de Portugese kolonie Angola (West-Afrika) is gisteren tot elf gestegen. Twintig mensen raakten gewond. Vier mensen werden gedood tijdens een incident bij de begrafenis van een politieman die tijdens de eerste onlusten van vrijdag om het leven was gekomen. De gouverneur-generaal van Angola heeft een beroep op de bevolking gedaan om de orde niet te verstoren, zo werd in bestuurskringen vernomen. Onder de opstandelingen zouden zich vreemdelingen bevinden die de Portugese taal niet machtig zijn. De rebellen, die zich gisteren onder de menigte begrafenisgangers hadden ge mengd, zouden ook hebben deelgenomen aan de overvallen van vrijdag en zaterdag op gevangenissen, het radiostation en de kazerne van de veiligheidstroepen te Loe anda. Het Portugese persbureau ANI nad eerder gemeld dat de aanvallers snel wer den verdreven. In het bericht werd niet ge zegd of er blanken dan wel negers bij be trokken waren. Portugese commando troepen patrouilleren thans echter in de inheemse wijken. LISSABON, (UPI) De Portugese dag bladen hebben zich verbazend weinig op gewonden over de onlusten in Angola. Slechts een krant noemde de relletjes „een aanslag op het vaderland", de overigen leverden commentaar op de geslaagde af wikkeling van de Santa Maria-kwestie en loofden Amerika, Salazar en de Brazili aanse rechters om strijd. Nascimento Costa, de loods die sneuvelde toen de mannen van Galvao de macht aan boord van de Santa Maria overnamen, is nu een nationale held geworden. De Portugese jeugdmilitie heeft een herdenkingsvergadering aan hem ge wijd en in talrijke kerken werden missen voor zijn zielerust opgedragen. LONDEN, (UPI) De Londense Express schryft vandaag, dat vijftien volgelingen van Galvao gisteren met de Santa Cruz naar Lissabon zijn vertrokken. Advertentie Boekenwand 24.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 (Van onze Amsterdamse redacteur) In Amsterdam-zuid hebben zich een aan tal verkeersopstoppingen voorgedaan als gevolg van het samenkomen van grotere aantallen auto's dan men in de hoofdstad ooit op zondag heeft meegemaakt. De meeste wagens zochten een weg naar het RAI-gebouw, waar in de naaste toekomst 10.000 parkeerplaatsen zullen komen, maar waar er thans nog slechts 2000 gereed zijn. Niettemin heeft de volledig gemobiliseerde verkeerspolitie bijna 10.000 automobilisten aan een parkeergelegenheid moeten helpen. Velen waren hierdoor gedwongen hun wa gen ver van het tentoonstellingsgebouw neer te zetten. De RAI-autotentoonstelling trok zondag bijna 50.000 bezoekers. In de ochtenduren waren hier honderden Rotterdammers die 's middags de voetbalwedstrijd Ajax-Feije noord bijwoonden. Deze wedstrijd trok al 3500 auto's naar het zuid-oosten van de stad. Om kwart over vier zat de politie met de handen in het haar toen honderden van het Ajax-stadion komende auto's vast liepen op de stroom huiswaartskerende RAI-bezoekers. Dit leidde tot moeilijkhe den bij de toegang tot de rijksweg Amster dam-Utrecht, terwijl het verkeer op het verkeersplein bij het Amstelstation (uit valsweg naar het Gooi) bijna driekwartier muurvast zat. De 18-jarige W. Cameron in Bergen op Zoom is om het leven gekomen bij een experiment met een oud gasmasker. Tij dens de afwezigheid van zijn ouders is de jeugdige elektricien met het gasmas ker gaan prutsen in een schuurtje achter de woning. Toen de ouders thuiskwamen, troffen zij de jongen niet in de woning aan. Zij von den hem in het schuurtje op de grond liggen. Direct werd een dokter gewaar schuwd, die vaststelde dat de dood door verstikking was ingetreden. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Vermoedelijk heeft de jongen getracht het oude gasmasker op zijn luchtdichtheid te beproeven. Het gasmasker was niet compleet: de inademingsdoos ontbrak er aan. Het uitlaatventiel was aanwezig en verkeerde nog in goede staat. De jongen heeft geprobeerd de inademingsdoos te imiteren door een slang van een stofzuiger en een leeg benzineblik te gebruiken. De dampen hebben hem toen bedwelmd, zo dat hij het gasmasker niet meer van zijn gezicht kon verwijderen. In Den Bosch is de 21-jarige F. Umans uit Deuteren in de Binnen Dieze gevallen en verdronken. Hij was omstreeks negen uur met nog twee vrienden een gebouw op de Markt aan de achterzijde binnengedrongen met de bedoeling hier zonder entreegeld car naval te vieren. Zij werden verjaagd en Umans vluchtte via een brandtrap naar een aangrenzend terrein, waardoor de Binnen Dieze stroomt. In de duisternis raakte hij te water. MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuidn. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telefadm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1