AGENDA Oost- en West-Nieuw-Guinea één zelfregerend eiland Plan Adenauer voor Europese douane-unie Kort en bondig* V Zacht maar onbestendig lekker en gezond Auto's rijden onder schepen door „Groene kustweg" van Amsterdam naar Jutland Duitse kustvaarder bij Texel gestrand CNV betreurt publikatie van het NVV Overleg in politiezaken De „Eddystone" ligt nu hoog op de rotsen Op de EEG-topconferntie Autorijschoolhouders gaan in beroep Papieropslagplaats in Nijmegen ging in vlammen op Burgemeester van Den Bosch geïnstalleerd AND AG 6 FEBRUARI 1961 Minister Korthals opende rijksweg 4A Haarlem V elsen-I J midden Beverwijk Zeemiliciën op Nieuw- Guinea omgekomen MINISTER LUNS IN MELBOURNE: Strooptochten naar schip opgehelderd WEERRAPPORTEN Mé 5a z z z z WW De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, heeft zaterdag bij het aquadukt onder de ringvaart van de Haar lemmermeer rijksweg 4A, Amsterdam- Rotterdam, officieel geopend. De twee rij banen waren afgesloten met enorme zei len, die versierd waren met de Amster damse en Rotterdamse stadsvlaggen. Door een druk op een knop bereikte de minister dat aan boord van een gepavoi seerd schip, dat boven de weg ligplaats had gekozen, mannen aan lieren gingen draaien, waardoor de zeilen werden opge haald. Daarbij werden de woorden „Ope ning Rijksweg 4A" zichtbaar. Even later kon de stoet auto's met die van de minister voorop onder het aqua dukt dóór de tocht voortzetten naar pavil joen „De Brasem" te Oude Wetering, waar een ontvangst plaatshad. Hier werd het woord gevoerd door mr. H. Wester- mann, plaatsvervangend Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, die de opening van de weg ook voor zijn pro vincie een grote gebeurtenis noemde. Hij hoopte, dat de weg een bijdrage zou leveren voor de goede verstandhouding tussen Amsterdam en Rotterdam en dank te Rijkswaterstaat uit naam van het pro vinciale bestuur voor 't gepresteerde. Daar na sprak nog minister Korthals, die de heer M. Visser, technisch hoofdambtenaar van Rijkswaterstaat, die belast was met het toezicht op de uitvoering van de wer ken aan de weg, mededeelde dat de Ko ningin hem benoemd had tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij sprak tegenover de heer Visser zijn waardering uit voor de toewijding, be kwaamheid en tact, waarmee deze zijn werk aan rijksweg 4A heeft volbracht en onder dikwijls zeer moeilijke omstandighe den het onder hem dienende personeel heeft weten te leiden en te stimuleren. Ook roemde de minister hem voor het uitste kende overleg met de bij de aanleg nauw betrokken gemeenten, polders en water schappen. De „groene kustweg" van Amsterdam via de Afsluitdijk, Leeuwarden, Gronin gen, Oldenburg en Bremen naar Hamburg, zal worden doorgetrokken langs de west kust van Sleeswijk-Holstein en Denemar ken tot in het topje van Jutland, vanwaar de veerboten over het Skagerrak en Katte gat naar Noorwegen en Zweden vertrek ken. Dit is besloten op een conferentie die in Bremen is gehouden, en waaraan de verenigingen voor vreemdelingenverkeer van Denemarken, Duitsland en Nederland (Groningen, Friesland en Noordholland) hebben deelgenomen. Er werd een Deens- Duitse-Nederlandse werkcommissie sa mengesteld, die de propaganda zal rege len en die zal trachten te bewerkstelligen dat de paspoortplicht aan de Deense grens wordt afgeschaft. Nederland is in deze werkcommissie vertegenwoordigd door de heer H. Braber, directeur van de provinciale V.V.V. in Groningen. Er is reeds een folder gereed over de „groene kustweg". De folder heeft een oplaag van 80.000 exemplaren en zal in zes talen worden verspreid. In de nieuwe folder is wat Nederland betreft ook aandacht gegeven aan de „om metjes" via Delfzijl-uithuizen via Leek, Sneek, en Bolsward en via Alkmaar en Volendam. Na de officiële opening van rijksweg 4 A reed de auto van minister Korthals als eerste onder het aquaduct door. De 300 ton metende Duitse kustvaarder „Angelina" van de rederij Schepers uit Haren-Ems is zondagavond in een dichte mist ten zuiden van De Koog op het strand van Texel gelopen. Daar het schip geen radio aan boord heeft is de 23-jarige stuur man over het strand naar de kustwacht van Texel gelopen om van de stranding melding te maken. De „Angelina" heeft vijf man aan boord Het schip was met chemicaliën van Am sterdam op weg naar Gotenburg. De sleep boten „Stentor" van rederij Wijsmuller uit IJmuiden en de „Holland" van Doeksen op Terschelling zullen trachten het schip vlot te krijgen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond schrijft in zijn orgaan „De Gids", dat het het betreurt, dat van de zijde van het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen mededelingen naar buiten zijn gedaan over het overleg dat de drie vakcentralcn mo menteel plegen over de maatstaven voor de loonvorming. Het CNV betreurt dit te meer, daar in deze publikaties de indruk is gewekt, dat er reeds een volledige over eenstemming tussen de drie vakcentra len zou zijn bereikt. Het onderling overleg tussen de vakcen- tralen echter, zo schrijft „De Gids", moet voeren tot voorlopige conclusies, waarna elke organisatie zich opnieuw in eigen kring nader kan gaan beraden over het in te nemen standpunt. Het CNV acht het daarom onjuist, tijdens het overleg tot publikaties over te gaan. Op het ogenblik aldus het CNV, kan nog niemand weten of er eenstemmigheid zal komen in het georganiseerde bedrijfsleven, de bezinning is namelijk nog niet ten einde. De bevoegdheden van de regering zijn groter en verstrekkender dan die van het georganiseerde bedrijfsleven. Het CNV ineent echter, dat de overheid, om het sa menspel niet te verstoren, voorzichtig zal moeten zijn met het gebruik maken van de haar ten dienste staande bevoegdhe den. Op de studieconferentie vroeg de heer Van Mastrigt ook meer aandacht voor de medezeggenschap vooral met het oog op de samenhang tussen lonen en prijzen. Hij vroeg zich af, of de loontrekkenden al leen via de lonen een rechtvaardig deel van het nationaal inkomen kunnen verkrij gen. Naar zijn oordeel dient nagegaan te worden, op welke wijze de arbeiders deel kunnen hebben aan de kapitaalgoederen. Bij Koninklijk Besluit is een commissie voor georganiseerd overleg in politie- ambtenarenzaken ingesteld, die zal bestaan uit vertegenwoordigers van overheid en politiepersoneel. Behalve drie grote politie bonden zullen ook de Vereniging van Hogere politie-ambtenaren in Nederland en de Rijkspolitievereniging aan het over leg in de commissie deelnemen. De com missie heeft twee adviserende afdelingen, één voor rijks- en één voor gemeente politiezaken. Zij brengt aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie adviezen uit met betrekking tot de cen trale rechtspositieregelingen van het po litiepersoneel. Ook de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtena- enzaken is in de ovs^'c^-procedure be trokken. c Concertgebouw: Vandaag 20 u.: Jazz concert Interscholair Jeugdtoemooi. Dins dag 20 u.: Concertvioliste Johanna Martzy en pianist Jean Antonietti. Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: West- deutsches Tourneetheater met „Minna von Bamhelm". Dinsdag 20 u.: Nederlandse Comedie met „Cyprienne". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Lokvogels van de nacht", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., dinsdag 14 en 20 u.: „De grote bedrieger", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 18.45 en 21.15 u.: „La Vérité", 18 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Losbandige liefde", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Hotel de Vrijgezel", 14 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „Jesse James, de bloeddorstige", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Dage lijks 20 u.: „Makkers staakt uw wild ge raas", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal ,Jn 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart expositie van tekeningen van Amsterdamse cartoonisten en krantentekenaars. Dagelijks 1022 u. Het Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 20 febr. expositie van werken van leden van „Kunst Zij Ons,Doel". Dagelijks van 1017 u„ zondags 1417 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 27 febr. expositie van werken van Anton Pieck. Dagelijks 1017 u. Zondags 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 3 febr.). MAANDAG 6 FEBRUARI City-theater, 20 u.: „Waarover men niet spreekt". Rex-theater, 20 u.: „Nonnen voor het vuurpeloton". DINSDAG 7 FEBRUARI City-theater, 20 u.: „Waarover men niet spreekt". Rex-theater, 20 u.: „Nonnen voor vuurpeloton". Pieter Vermeulenmuseum. 9.30—12 u. 14.3016.30 uur. het MAANDAG 6 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Heer- seres van de onderwereld". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Meisies uit de Mambo-bar". meisjes W.B. Theater, 20 u.: „Misdaad op straat" DINSDAG 7 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Heer- reses van de onderwereld". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Vlam men over de Philippijnen". W. B. Theater, géén voorstelling. De commandant strijdkrachten Nieuw- Guinea heeft meegedeeld dat de 20-jarige marinier derde klasse Frits Jozef Vogt zondag door een ongeval tijdens een pa trouille in het gebied van de Zuidgeelvink- baai is omgekomen. De zeemiliciën was afkomstig uit Drachten. Hij is met mili taire eer begraven. De kans op berging van de 475 ton me tende Groninger kustvaarder „Eddystone" die vrijdagavond is gestrand op een eiland je bij de kust van Bretagne, is volgens kapitein L. Dekker zeer gering. Het schip is in het stormweer zo hoog op de rotsige kust geworpen, dat het bij laag water geheel droog staat. Het vaar tuig is lek geraakt in alle tanken en de machinekamer. Bij hoog water moeten alle pompen worden bijgezet om het bin nendringende water weg te werken. Aan boord van de „Eddystone" waren zondagavond nog vijf man. De vrouw en het dochtertje van kapitein Dekker, de tweede machinist en een lichtmatroos zijn aan de wal gegaan. Er is een lijnverbinding met het schip gemaakt zodat ook de andere opvarenden, wanneer dit nodig is, van boord kunnen gaan. De enige kans om het schip, dat gela den is met rollen staal, nog vlot te krij gen, zou volgens de kapitein over twee we ken zijn, wanneer het opnieuw springtij is. De Nederlandse sleepboot „Upesi" is ter plaatse. Het weer bij de Franse kust was zondag nog slecht; windkracht zeven tot acht uit west- tot noordwestelijke richting. De „Titan", die zondagmorgen uit IJmui- den was vertrokken met een baggermolen, gaat deze baggermolen in Vlissingen over geven aan de „Friesland". De „Titan" gaat dan. beladen met zwaar bergingsmateriaal, op het contract volgens Lloyd's „Open Form" proberen de „Eddystone" vlot te trekken. Er is een bergingsdeskundige aan boord van de „Titan" van Bureau Wijs muller in IJmuiden. Vele leden van de Nederlandse re gering geloven dat het een logisch resul taat van de ontwikkeling van het vraag stuk Nieuw-Guinea zou kunnen zijn dat Oost- en West-Nieuw-Guinea één zelf regerend eiland zullen worden. De Nederlandse regering zal zich niet tegen stappen in deze richting verzetten. Aldus heeft de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns, gezegd in een vraaggesprek met het Australische blad Melbourne Herald. De Nederlandse politiek ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea is dit gebied te helpen bij het verkrijgen van zelfregering Indiend westelijk Nieuw-Guinea zich te zijner tijd bij Indonesië zal willen aan sluiten, zal Nederland zich daar niet tegen verzetten, aldus minister Luns. Nederland is bezorgd over de Indone sische houding jegens Nederlands Nieuw- Guinea in de laatste tijd. Het heeft volle dig begrip voor de wens van Australië goede betrekkingen met Indonesië te on derhouden. In antwoord op de vraag of Nieuw-Gui nea een tweede Kongo zou kunnen wor den, antwoordde minister Luns dat er Nederlanders zijn die zeggen: Ga nu weg voordat de bevolking in staat is zichzelf te besturen. Volgens de minister zeggen zij dit wegens onverschilligheid van enke le van Nederlands vrienden op dit punt maar er is geen kans dat het parlement daartoe zal besluiten. Vele autochtonen op Nieuw-Guinea zeggen thans met het voor beeld van Kongo voor ogen dat de Ne derlanders het gebied niet aan zijn lot over moeten laten. Veder heeft de Nederlandse minister volgens het Australische blad gezegd dat de uitnodiging een vertegenwoordiger van de UNO te zenden, niet zo gemakkelijk een oplossing kan brengen als misschien wel lijkt. Het is twijfelachtig of de se cretaris-generaal van de UNO het mogelijk acht een vertegenwoordiger te laten gaan. Na een opsomming te hebben gegeven van de blijken van slechte betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, zei minis ter Luns nogmaals te willen herhalen dat Nederland nog altijd bereid is met Indo nesië te praten over de betrekkingen tus sen de twee landen. Indonesië is er viermaal niet in geslaagd de steun van de UNO te krijgen voor zijn aanspraken op Nieuw-Guinea. Het zou in strijd zijn met het handvest en de be- Advertentie 19 cent per ginselen van de UNO het gebied aan In donesië over te dragen. Indonesië heeft Nederland ervan beschul digd met de sabel te rammelen door de defensie van Nieuw-Guinea te versterken. Vorig jaar, aldus minister Luns, heeft Ne derland enkele bescheiden defensiemaatre gelen genomen. Wij hebben slechts mini mummaatregelen op het gebied van de verdediging genomen en wij zijn van oor deel dat wij ons op dit terrein niet schul dig mogen maken aan zodanige veronacht zaming dat het een uitnodiging wordt, al dus minister Luns volgens de Melbourne Herald. Een plan tot vorming van één Nieuw- Guinea federatie onder auspiciën van Aus tralië en Nederland zoals door minister Luns in Melbourne ter sprake werd ge bracht is door Papoea-leiders uit beide delen van dit gebied naar voren ge bracht en wordt thans informeel door beide betrokken regeringen bestudeerd. Het plan beoogt tevens de Indonesische eisen ten aanzien van westelijk Nieuw- Guinea te ontkrachten en de ontwikkeling van het hele gebied naar zelfbeschikking veilig te stellen. Rusland helpt Indonesië Onze Londense correspondent schrijft Volgens de diplomatieke correspondent van de Sunday Telegraph zijn de Russen, terwijl de aandacht van de wereld op an dere dingen is gevestigd, thans een ge vaarlijk spel van zins met Nederlands Nieuw-Guinea. In Londen bestaat de vrees dat de Sovjet-Unie verder gaat dan alleen maar Soekarno aanmoedigen om Nieuw- Guinea te bevrijden en dat de Russen hem voor deze taak op belangrijke schaal wa pens leveren. De Australische regering deelt de bezorgdheid van de Nederlandse regering en heeft de Australische ambas sadeur in Djakarta naar Canberra laten komen voor een rapport uit de eerste hand. Geloofd wordt dat Kroesjtsjev vorige maand in Moskou Indonesië twee Sovjet kruisers, vijf torpedobootjagers, een aan tal tweemotorige bommenwerpers en en kele duikboten heeft aangeboden. De tota le waarde van de wapenleveranties zou elf miljoen gulden bedragen. De Nederlandse (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, zal donderdag en vrijdag aanstaande, tijdens besprekingen te Parijs, twee Westduitse plannen, ter be vordering van de Europese samenwerking, ter tafel brengen: 1. Boven de Europese Economische Ge meenschap en de organisatie van de Kleine Vrijhandelszone, dient zijns inziens, een overkoepelende organisatie te komen, in de vorm van een Europese douane-unie. 2. Er moet een Europees pact komen van onderlinge bijstand ter bevordering van dé politieke éénwording in Europa. Ade nauer's plannen beogen in de eerste plaats een einde te maken aan de stille, nu al twee jaar durende handelsstrijd, die tussen de E.E.G. en de Kleine Vrijhandelszone wordt gevoerd. Een Europese douane-unie i beide groepen met elkaar moeten ver binden, maar zou niet zo zeer een brug, als wel een dak moeten vormen. Tegelijk met de oprichting van zo'n douane-unie zouden de zes landen van de E.E.G. hun zogenaamd buiten-tarief met 20 percent moeten verlagen. Liberaler politiek Adenauer en zijn minister van Econo mische Zaken, Erhard, hopen daarmee niet slechts de onderlinge handelsstrijd in Europa te doen beëindigen, maar ook poli tieke moeilijkheden te omzeilen. Immers, beide economische blokken zouden kunnen blijven bestaan, in het bijzonder de E.E.G. waarvan het einddoel de politieke samen smelting van de zes aangesloten landen is. De Centrale Bond van Rijschoolhouders heeft bij het Haagse gerechtshof beroep aangetekend tegen het vonnis van de pre sident van de Haagse rechtbank, die de rijschoolhouders woensdag in het ongelijk stelde in een tegen het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewij zen (C.B.R.) aanhangig gemaakt kort ge ding. Het ging hierbij om de vraag of het C.B.R. bevoegd is onderscheid te maken tussen rijschoolhouders die wél, en zij die piet een VAMOR-examen hebben afge legd. De eersten mogen bij de rijexamens meerijden en krijgen de uitslag en de mo tivering overgelegd, de anderen niet. De Centrale Bond van Rijschoolhouders is van mening dat deze faciliteit een on rechtmatige daad is, die zijn leden eco nomische schede berokkent en die een aantasting betekent van de grondwettelij ke vrijheid van onderwijs. De rechtbank president was het hiermede niet eens. De Britten behoeven voorts niet bang te zijn, dat het Europese continent Engeland zal losweken van het Gemenebest. Ook hopen de Westduitsers de Amerikanen, de Canadezen en de Zuidamerikanen duidelijk te maken dat het oude Europa in de toe komst een liberale handelspolitiek zal blijven voeren. Van Westduitse zijde is dit plan reeds in Parijs, en met de E.E.G. in Brussel, onder meer met E.E.G.-president, prof. Hallstein. besproken. Adenauer zal het voorstel don derdag met de Franse president De Gaulle en vrijdag tijdens de eerste conferentie van E.E.G.-regeringsleiders, onder wie de Ne derlandse minister-president De Quay, be spraken. In de afgelopen nacht heeft een felle brand een opslagplaats van de Nederland se Export-Papierfabriek aan het spoor wegemplacement nabij de Graafseweg te Nijmegen in de as gelegd. Een woestenij van ingestorte muren en ijzeren geraam ten geeft nu de plaats aan, waar voorheen deze door de papierfabriek van de Neder landse Spoorwegen gehuurde loods heeft gestaan. De brandweer kon niet veel anders doen dan de aangrenzende garage van een auto busonderneming nat houden om te voorko men dat het vuur op dit gebouw zou over slaan. Spoorwegmannen moesten een goe derentrein, die vlak bij het brandende ge bouw stond, wagen voor wagen weg duwen. Burgers brachten een dicht bij de loods staande vrachtauto in veiligheid Veel meer viel er niet te redden. Een woonwagen, die tegen het gebouw aan stond werd door een omvallende muur be dolven en verbrande. Uit de garage van de busonderneming werden in allerijl alle bussen naar buiten gereden. De schade aan dit gebouw beperkte zich echter tot enkele door de hitte gesprongen ruiten. Een grote hoeveelheid papier ging bij de brand verloren. Tweederde hiervan was afgewerkt papier voor verzending. Een derde gedeelte van de voorraad bestond uit oud papier. Militairen hielpen de brandweer bij het blussingswerk. De eigenaar van de naast de loods staan de woonwagen was wel bijzonder gedu peerd. Hij had de wagen gekocht voor zijn dochter, die binnenkort zou gaan trouwen en hij had er veertien maanden aan ge werkt om van de wagen een gezellig huis je te maken, dat nog niet was verzekerd. Hoe de brand is ontstaan, is nog niet vastgesteld. Het wordt niet uitgeslo ten geacht, dat zondagavond kinderen op het terrein zijn geweest en daar met vuur hebben gespeeld. In een buitengewone vergadering van de gemeenteraad van 's-Hertogenbosch is de nieuwe burgemeester, mr. R. J. J. Lam- booy, geïnstalleerd. De bijeenkomst werd bijgewoond door vertegenwoordigers van alle schakeringen van het maatschappelijk leven in 's-Hertogenbosch, een vertegen woordiging van het provinciaal bestuur, de burgemeesters van de Brabantse steden en de wethouders en de gemeentesecretaris van Hengelo, waar mr. Lambooy geduren de negen jaar burgemeester is geweest. Nadat de voorzitters .van de vier raads fracties het woord hadden gevoerd en de gemeentesecretaris de burgemeester had verwelkomd namens de ambtenaren en het gemeentepersoneel, heeft mr. Lambooy een rede gehouden, waarin hij een indruk gaf van de richtlijnen, volgens welke hij zijn beleid wil aanvaarden. 's Middags hebben zeer veel inwoners van 's-Hertogenbosch van de gelegenheid gebruik gemaakt om met de burgemeester kennis te maken. Deltahotel wordt uitgebreid. De ge meenteraad van Vlaardingen heeft be sloten tot vergroting van de deelneming in het aandelenkapitaal van de n.v. hotelex- ploitatiemaatschappij „Vlaardingen" met vijftig pereent. Deze verhoging is nodig voor uitbreiding van het Deltahotel, met een grote zaal voor het houden van con gressen. Voorts zal een café-restaurant in de vorm van een paviljoen gebouwd wor den. Nieuwe wethouder. De gemeenteraad van Tilburg heeft een opvolger gekozen van de onlangs afgetreden wethouder F. Hoogers. De heer Hoogers stelde zijn func tie ter beschikking nadat in de gemeente raad op zijn beleid ten aanzien van de ge meentelijke sociale dienst veel kritiek werd uitgebracht. De opvolger van de heer Hoo gers is de heer P. van Zon (K.V.P.). De heer Van Zon is 43 jaar en voorzitter van de Bossche Diocesane Bond van de K.A.B. Hoogleraar. Curatoren van de Vrije Universiteit in Amsterdam hebben mr. P. Borst, die reeds als buitengewoon hoog leraar aan deze universiteit verbonden was, benoemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der economische wetenschappen voor het geven van onderwijs in het bur gerlijk recht en het handelsrecht. Mr. Borst werd in 1900 in Hoofddorp geboren. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit in de rechten, waarna hij zich als advocaat in Amsterdam vestigde. Sinds 1928 is mr. Borst adviseur van de Federatie van Werkgeversorganisaties in het Boekdruk- kersbedrijf. In 1953 werd hij buitengewoon hoogleraar aan de V.U. marinestrijdkrachten op Nieuw-Guinea zijn reeds zwakker dan die van Indonesië. De toevoeging van slechts een kruiser aan Soekarno's strijdmacht zou reeds beteke nen dat hij in staat zal zijn bij een lan ding wat vuurkracht betreft zijn tegen standers uit te schakelen. Toen Kroesjtsjev Indonesië bij zijn be zoek aan Djakarta een Russische kruiser aanbood, aarzelden de Indonesiërs nog we gens gebrek aan voldoende technisch per soneel. De vraag is thans of Moskou In donesië de nodige adviseurs heeft aange boden om aan het bezwaar tegemoet te komen. Men gelooft niet, aldus de correspondent dat de Indonesiërs voldoende landingsvaar tuigen bezitten voor een invasie op grote schaal, maar deze zou onnodig zijn indien Soekarno de toegangswegen ter zee volle dig beheerst. Zijn tactiek zou dan waarschijnlijk be staan uit het laten landen van guerilla- en sabotagetroepen waartoe hij reeds een gedeeltelijk geslaagde poging deed om Nieuw-Guinea op dezelfde manier te ver overen als Fidel Castro deed met Cuba. Vier vandalen aangehouden De recherchegroep van de rijkspolitie te water in Amsterdam heeft vier Amster damse jongens van 14 tot 19 jaar aange houden die sinds november vier maal heb ben ingebroken op het in de Amsterdamse haven liggende passagiersschip „Regina", Zij richtten er voor enkele duizenden gul dens vernielingen aan en gingen er drie maal met onderdelen van de scheepsin- ventaris van door. De vierde strooptocht, werd de jeugdige vandalen noodlottig. De zoon van de eigenaar, hield zater dagavond de wacht en zag omstreeks half tien een auto met een Frans nummerbord op de kade stoppen. Er stapten drie jon gens uit, die aan boord gingen. Ze hadden het ditmaal voerzien op de koelkast en een koffieboiler. De koelkast bleek te zwaar te zijn, maar de koffieboiler werd gesloopt en bij een deur klaar gezet. De vandalen werden gestoord door het plotselinge bezoek van de eigenaar die met zijn zoon een achtervolging begon. De jongens hielden zich schuil op het achter schip. Eén sprong er op de wal en wist te ontkomen, de tweede hield zich bijna twee uur verborgen in de sloep van het schip en koos daarna het hazepad, maar de derde, een 18-jarige kunstharsbewerker kon worden gegrepen. In de loop van de nacht werden zijn vrienden van hun bed gelicht. Het zijn een I4-jarige blo-scholier een 15-jarige pompbediende en een 19-ja- rige isoleerder, die de laatste strooptocht niet meemaakte, maar wel bij de vorige drie was betrokken. De vier jongens hadden de Franse auto in „bruikleen" gekregen van de bediende van een garage, waar de eigenaar, een Franse militair, deze auto had gestald Het viertal is in bewaring gesteld en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe oceaandepressie, waarvan het centrum vanmorgen ten zuiden van IJsland en ten westen van Schotland was gelegen, be paalt thans het weer in West-Europa. Met krachtige tot harde zuidwestelijke winden drong de afgelopen nacht zachte oceaan- lucht van de Golf van Biscaye het land binnen. Morgen stroomt echter oceaan- lucht van iets hogere breedten naar ons land waarin de temperaturen iets lager zijn maar toch nog enkele graden boven normaal. Randstoringen van de depressie zullen af en toe wat regen veroorzaken, afgewisseld door enkele opklaringen. Op de Oceaan ten westen van de Azoren ligt een volgende depressie, die eveneens in de richting van West-Europa koerst. Het weer houdt dan ook de komende dagen een onbestendig karakter. Dinsdag 7 februari Zon op 8.11 uur, onder 17.38 uur. Maan op uur, onder 10.56 uur. Maanstanden 8 febr. 17.50 uur laatste kwartier. 15 febr. 9.11 uur nieuwe maan. 22 febr. 9.35 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 6 februari Hoog water 7.07 en 19.23 uur. Laag water 2.43 en 15.04 uur. Dinsdag 7 februari Hoog water 7.48 en 20.06 uur. Laag water 3.17 en 15.42 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen V binnen- en buitenland O. 03 5 Neerslag, laatste 24 uur g O S cS Den Helder regen zzw 4 2 Ypenburg regen zzw 6 2 Vlissingen geheel bew. 8 2 Eelde regen zw 2 2 De Bilt motregen zzw 4 1 Twente geheel bew zw 4 1 Eindhoven zwaar bew. zzw 5 1 Zd-Limburg geheel bew zzw 4 1 Helsinki zwaar bew. w -4 0,2 Stockholm geheel bew. zzo -7 0 Oslo sneeuw windst. -10 5 Kopenhagen sneeuw 2 0,1 Aberdeen regen nw 4 13 Londen motregen zzw 12 2 Amsterdam motregen zzw 5 1 Brussel zwaar bew. z 8 4 Luxemburg mist zzw 3 4 Parijs zwaar bew. zzw 12 2 Bordeaux mist zo 13 1 Grenoble m".'i windst. 7 0,3 Nice onbewolkt nnw 16 0 Berlijn sneeuw zzo 0 0,1 Frankfort motregen zzw 5 1 München motregen 0 1 Zürich geheel bew w 5 4 Genève mist windst. 5 2 Locarno onbewolkt windst. 11 0 Wenen zwaar bew 2 1 Innsbruck motregen windst. 2 3 Belgrado geheel bew nnw 0 Athene regen nno 15 5 Rome onbewolkt ono 14 0 Ajaccio licht bew. ono 17 0 Madrid onbewolkt windst. 16 0 Mallorca mist windst. 20 0 Lissabon geheel bew. zw 18 0

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2