Nog onopgeloste kwesties in verdrag met Duitsland Winterweer in de Alpen eiste 28 mensenlevens HET WEER „Stille satelliet" zou een spion kunnen zijn Zonder melk minder mans: de gracht in B Ontwerp van rijkswet thans aan de Tweede Kamer voorgelegd „Veel kan nimmer worden hersteld" In Amerika reeds 107 slachtoffers Op Koninginnedag (1 mei) mag vrijaf worden gegeven Soebandrio weigert Nederlandse nota Profiteer! Zarb in vrijheid gesteld Twee verslaggevers met vliegtuig omgekomen Onbestendig 1 JAAR KENNEMER AUTOMATIEK Het woord is aan BRITSE GELEERDEN MENEN: G. J. Stramrood overleden }ejore you vmj! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES UTTER IEDT 'T ESTE In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 6 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 6 Horen en Zien4 Kunst ................f,,,,,,, 4 Uit stad en omgeving5 Garcia de Leon6 Feuilleton 7 Beeldverhalen 7 In de Vishal en op zee8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Drie gewonden bij brand in Pernis DINSDAG 7 FEBRUARI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuideu. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 82 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteurs Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosait Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directies P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije James Zarb, de Brit die in 1957 wegens spionage voor Groot-Brittannië tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is maandag in Cairo vrijgelaten. Opgelucht verlaat hij het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken na het vervullen van de laatste formaliteiten. Klaarblijkelijk hebben uitlatingen van de Britse geschied kundige Arnold Toynbee bewerkt wat diplomatieke pogingen tot het verkrijgen van de vrijlating van Zarb niet konden. Het Egyptische regeringsblad „Al Ahram" schreef dat Toynbee in Canada juist had gesproken over de rechten van de Pales tijnse vluchtelingen, welke „door het zio nisme waren geüsurpeerd". (Toynbee heeft in Montreal gezegd dat Isreals behandeling van de Palestijnse Arabieren, in hoedanig heid hoewel niet in omvang, te vergelijken was met het nazi-optreden tegenover de Joden). Volgens „Al Ahram" werd na de uitlatingen van Toynbee de vrijlating van Zarb overwogen opdat het Britse volk zou weten dat een „eerlijk woord" wonderen kan verrichten. (Radio-telefoto) Op 8 april 1960 is in Den Haag het Nederlands-Duitse verdrag ondertekend. Over de inhoud ervan is destijds uitvoerig bericht. Thans is bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp voor een rijkswet tot goedkeuring van dit verdrag en van de verdragen, overeenkomsten en protocollen, die daarvan deel uitmaken. Het algemeen verdrag strekt niet tot regeling van alle voor het koninkrijk uit de Duitse agressie en de Duitse bezetting van Nederland voortgevloeide gevolgen. Een aantal van die gevolgen kan pas tijdens een vredesconferentie met geheel Duitsland worden afgewikkeld. Dit is met name het geval ten aanzien van de materiële oorlogsschade, waarvan de vergoeding op grond van de Iondense schuldenovereenkomst zal worden vastgesteld bij het met Duitsland te sluiten vredesverdrag. tussen de beide staten, zowel in bilateraal als in multilateraal verband. Deze samen werking is noodzakelijk geworden, omdat Nederland en Duitsland als nabuurstaten, als bondgenoten op het gebied der defen sie, als deelgenoten in de Europese ge meenschappen en andere internationale organisaties meer dan ooit tevoren belan gen gemeen hebben. Zij dienen hun beleid te coördineren en hun activiteiten op el kaar af te stemmen. „Auslandsbonds" In de toelichting wordt eraan herinnerd dat de netelige strijdvragen inzake de „Auslandsbonds", en de tredefina-kredie- ten geen oplossing, maar wel een niet on bevredigende afdoening hebben gevonden. Voor het totaal der Nederlandse financiële aanspraken werd aanvankelijk van Duitse zijde een bedrag voorgesteld, dat naar Nederlands inzicht onaanvaardbaar was. In vergelijking hiermede mag de uiteinde lijke vastgestelde globale som van 280 miljoen mark, welke zonder nadere voor waarden aan de Nederlandse regering zal worden voldaan, redelijk genoemd worden temeer daar volgens de Londense schul denovereenkomst de geleden oorlogsscha de niet in de onderhandelingen kon wor den betrokken. Bij gebreke van een akkoord over het verloop van de straatsgrens in de Eems behelst het verdrag voorzieningen, die in velerlei opzicht aan de Nederlandse belan gen en met name die van de haven van Delfzijl tegemoet komen. Wat de Nederlandse participatie in het binnen-Duitse verkeer op de Rijn betreft lost het verdrag het eigenlijke-geschil niet op. Na Nederlandse aandrang is men het echter eens geworden over een wederzijd se aanvaarding van de verplichte rechts macht van het Internationale Hof voor al le geschillen inzake de toepassing en de uitlegging van de acte van Mannheim. Tegenover de voornaamste Duitse wens, welke in ieder geval teruggave inhield van „Veel kan nimmer worden hersteld" De toelichting begint met „een herinne ring aan degenen, die onder de nationaal- socialistische terreur zijn gevallen, aan hen die naar geest en lichaam zijn geschaad, aan de onvrijheid van 't Nederlandse volk, aan de materiële verliezen allerwegen. In de geschiedenis van het koninkrijk is geen tijdvak aan te wijzen, zo smartelijk, zo verwoestend, zo kwetsend als de jaren 1940-1945 zijn geweest voor de natie in haar geheel en voor talloze Nederlanders persoonlijk. Veel van wat hier te lande door nazi-Duitsland is misdaan, is nog altijd voor grote groepen een bittere wer kelijkheid. Veel kan nimmer worden her steld. Het algemeen verdrag houdt ook niet de pretentie in, zodanig herstel te heb ben tot stand gebracht. Er zijn regelingen getroffen op een aantal punten waar ver goeding, restitutie of een andere tege moetkoming althans enige genoegdoening kan geven. Maar de partijen stellen zich niet voor, dat het algemeen verdrag onge daan maakt wat aan Nederland misdaan is: het bovenmenselijke hebben zij ge kund noch beproefd. Het oogmerk bij de onderhandelingen was veeleer waar moge lijk de hinderpalen op te ruimen, welke in de weg stonden aan de terugkeer der goede betrekkingen die door de nationaal- socialistische terreur werden verbroken, maar die een onafwijsbare voorwaarde vormen voor een gezonde samenwerking LONDEN (UPI) Tonnenvraehten sneeuw, die in het afgelopen weekeinde zijn neergekomen in Zuid Europa en Oos tenrijk, hebben tenminste 28 mensen het leven gekost. Op vele plaatsen is het ge vaar voor lawines groot. Toeristen wer den ingesloten, dorpen werden geïsoleerd wegen werden afgesloten en Italiaanse mi litaire oefeningen werden vrijwel onmo gelijk gemaakt. In Oostenrijk werd de hoofdweg tussen St. Anton en St. Christoph gesloten, we gens het gevaar voor lawines in het ge hele oostelijke Alpengebied. Voor het eerst sinds 1910 zijn in de Oostenrijkse provin cie Stiermarken wolven gesignaleerd, door een jager die een van de beesten neer schoot toen een troep van Joegoslavisch gebied naar Oostenrijk kwam. In het ge bied waar de wolven zijn gesignaleerd, mogen de kinderen niet zonder bescher ming van volwassenen naar school. Het Zwitserse federale lawine-instituut te Davos heeft gemeld, dat het grootste gevaar inmiddels voorbij is, als er ten minste niet nog meer sneeuw valt. In Zwitserland verloren acht mensen het le ven door de hevige sneeuwval. In het zuidwestelijke kanton Valais, waar dertig lawines zijn geweest ligt op sommige plaatsen de sneeuw ruim twee meter hoog. Op vier plaatsen bij het bouwproject van Grade-Dixence (elektrische krachtstations) zijn 1500 arbeiders geïsoleerd. Hefschroef- vliegtuigen moeten voor de bevoorrading zorgen. Gistermorgen zijn de 150 inwoners van het dorp Mission in Valais geëvacu eerd naar omliggende dorpen. In Champex werden vijftig Franse toe risten gedurende een nacht ingesloten door de sneeuw. In Italië verloren vijftien men sen het leven in de sneeuw, tot deze be hoorden ook zes soldaten die omkwamen tijdens de wintermanoeuvres van het Ita liaanse leger in Alto Adige (Zuid-Tirol). In Rast Kogel, in Tirol, werden twee mensen bedolven door een lawine. Het treinverkeer tussen Rome en Parijs, via Turijn, is hervat maar in het goederen vervoer is een achterstand gekomen van twaalf uur. In Zuid-Duitsland is het skiën op de Zugspitze verboden wegens lawine gevaar. Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht opklarin gen en afnemende westelijke wind. Morgen veel bewolking, tijdelijk regen en weer tot krach tig of hard toenemende zuidwes telijke wind. Iets lagere tempe raturen in de nacht en ochtend. Volledige weerrapporten op pagina twee. Twee dagen durende zware regens in Zuid west-Frankrijk hebben een spoorlijn on dergraven, waardoor een trein ontspoor de. Bij het plaatsje Najac bezweek de baan onder de nachtexpres, waardoor de locomotief dwars in de losse aarde kwam, drie personenwagens werden eveneens be dolven door de modder. Het is nog maar de vraag of de baan (van de lijn Parijs Toulouse) binnenkort weer in gebruik kan worden genomen. In de Franse Alpen werden vierhonderd automobilisten, toeristen die op weg wa ren naar de wintersport, gedurende het weekeind op een bergweg ingesloten. In deze omgeving is een skiër overleden na dat hij een hele dag onder sneeuw bedol ven was geweest als gevolg van een la wine. Een verslaggever en een geluids technicus van het Franse radiostation „Europa I" zijn om het leven gekomen, toen hun vliegtuigje naar beneden stortte tijdens een reportagevlucht. De toestand van de piloot van .het gecharterde vlieg tuig was ernstig. Een hefschroefvliegtuig heeft vijf toe risten moeten redden, die vastgelopen wa ren op een berghelling in de buurt van Chamonix. De vijf mensen, gidsen en ar beiders van een naburig project, hadden het weekend door moeten brengen in een schuilhut. CHICAGO (UPI) Tot dusver zijn door het winterweer en daarmee in verband staande oorzaken in de Verenigde Staten 107 mensen om het leven gekomen. In de centrale laagvlakte daalde de tempe ratuur tot 6 graden onder nul en werden nieuwe sneeuwstormen voorspeld. De sneeuwstormen komen naar de oostkust waar nog hard gewerkt wordt om de sneeuwravage van het weekeinde op te ruimen. Alleen in het westen van Amerika vroor het maandag niet, maar daar regende het uren achtereen. (ANP) Ook maandag was het lucht verkeer met New York nog gestoord, als gevolg van de hevige sneeuwstormen, zo deelt de K.L.M. op Schiphol mede. Nadat de eerste twee dagen de vliegtuigen van Schiphol nog vertrokken en uitweken naar Montreal zijn er zondag en ook maandag enkele machines op Schiphol blijven staan. Er vertrok maandagmorgen een toestel dat de reis eigenlijk zohdag had moeten maken, maar of deze machine zou moe ten uitwijken was niet bekend. Gehoopt werd echter, dat het vliegver keer op Idlewild bij New York zou wor den hervat. In dit geval zou de eerste K.L.M.-machine sinds de vorige week don derdag naar Amsterdam kunnen vertrek ken, waarvan de passagiers sinds vrij dag en zaterdag op hun vertrek naar Am sterdam hebben gewacht. Vandaag zou dan het luchtverkeer op de route naar New York weer normaal zijn. de bewoonde grenscorrectiegebieden, heeft de Nederlandse delegatie zich langdurig verzet. Enerzijds waren echter de correcties van voorlopige aard en was de souverei- niteit over deze gebieden niet aan Neder land toegekend. Anderzijds hadden Frank rijk, België en later ook Luxemburg de onder hun bestuur geplaatste vroegere Duitse gebieden vrijwel volledig weer aan de bondsrepubliek afgestaan, precedenten die de Nederlandse onderhandelingsmarge sterk verkleinden. De uitslag der onder handelingen is geweest, dat niet alle grenscorrectiegebieden worden teruggege ven en dat de overdracht gepaard gaat met een aantal aan Nederlandse belangen gedane concessies: enkele nieuwe correc ties hebben voornamelijk ten behoeve van Nederland plaats. De Nederlandse souve- reiniteit over de gebieden, die bij Neder land blijven of komen, wordt door de bondsrepubliek erkend. De in 1949 mede beoogde technische voordelen zijn groten deels behouden en de belangen der bij de overdracht betrokken Nederlanders wor den ontzien. Ook de inzake de grenswate- ren en het grensoverschrijdênd verkeer getroffen regelingen behelzen niet onbe langrijke Duitse tegemoetkomingen. Samenwerking „Beschouwt men aldus de hoofdelemen ten van het bereikte vergelijk" zo wordt in de toelichting gezegd, „dan geeft het verdrag zeker aanleiding voor de ver wachting, dat in de toekomst de Neder lands-Duitse betrekkingen zich op een nieuwe basis zullen kunnen ontwikkelen: niet alleen bij de uitvoering en de uitwer king van het overeengekomene of bij de bilaterale samenwerking in het algemeen, doch ook binnen de Europese gemeen schappen, de NAVO en andere organisa ties. In dat licht gezien vormt het alge meen verdrag, behalve een krachtige im puls tot een harmonieus samengaan van beide staten, eveneens een constructief element in de vereniging van de westerse wereld". In de toelichting wordt eraan herinnerd dat de bondsrepubliek zich verplichtte tot betaling van 45 miljoen mark voor in rijks marken luidende aandelen, welke tijdens de oorlog uit Nederland werden wegge voerd en aan de overeenkomst, waarbij 20 miljoen mark werd beschikbaar besteld voor vergoeding van tijdens de oorlog door Nederlandse arbeiders in Duitsland betaal de sociale verzekeringspremies. Advertentie Zie onze zeldzaam goedkope aanbiedingen op pagina 8 Het College van Rijksberrjiddelaars heeft het bedrijfsleven toestemming verleend dit jaar op maandag 1 mei betaald vrij te geven in verband met de verlate vie ring van de verjaardag van de Koningin, die op de voorafgaande zondag valt, zon der dat deze vrije dag wordt gekort op de vakantie. Deze toestemming is vervat in de officiële wijziging van de Koninginne dagregeling, volgens welke vrijaf mag worden gegeven „op Koninginnedag of op de dag waarop dit feest wordt gevierd". De toestemming houdt uiteraard geen verplichting in voor de werkgevers. Dirk Coster: Toch stijgt de genadige verdoving van het leven altijd weer op, en sluit de bres, en ook hij die over dood en onvrijheid schrijft staat op van dit geschrevene en leeft alsof hij nimmer sterven zal en vrij tot ieder streven is. Vrijdagavond is de Groningse kust vaarder „Eddystone" op de rotsen van het Franse eilandje lie de Glenan bij de Bretonse kust geworpen. De bij gaande telefoto toont het scheepje op zijn onvrijwillige ligplaats. Volgens de kapitein is de kans op berging gering. (ANP-Telefoto) LONDEN, (UPI) Tot verwondering van de Westerse deskundigen, ijlt de jong ste Russische kunstmaan Ispolin (Reuzen- spoetnik) nog altijd rond de aarde zonder iets van zich te laten horen. „De stjlle satelliet", zo wordt hij reeds in Groot-Brittannië genoemd. De secretaris van het Britse Interplane taire Genootschap, I. J. Carter, opperde veronderstelling dat de Ispolin wellicht op bevel inlichtingen zal loslaten voor de Sovjetrussische deskundigen. „Indien de nieuwe Spoetnik geen spionage-satelliet Geheel onverwacht is maandag over leden de heer C. J. Stramrood, docent aan de Technische School te Velsen. Vandaag hangen zowel bij de Technische School, de Rijks Hogere Burgerschool en het poli tiebureau de vlaggen halfstok. De heer Stramrood werd op 3 december 1922 te Utrecht geboren. Hij was eerst werkzaam in het bedrijf Van zijn vader, vervolgens bij de Nederlandse Spoorwegen. In oktober 1956 kwam hij naar Velsen om les te ge ven aan de Technische School. Hier liet hij zich kennen als een prima docent, die in bijna alle technisch-theoretische vakken les gaf. De overledene bezat twee diplo ma's van de MTS. Doordat de handrem losschoot reed in Amsterdam een vrachtauto met melk flessen, die gelost moest worden bij een melkfabriek aan de Lijnbaans gracht, het water in. De chauffeur, die even tevoren was uitgestapt, had het nakijken. Op een wat ongebruikelijke manier moest de wagen nu gelost worden. 'Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie AFSLAG VARKENSCARBONADE met 80 ct per kilo DEZE WEEK SCHOUDERCARBONADE, klein beentje 500 gram 1.88 WOENSDAG GEHAKTDAG le klas GEHAKT van mooi rund- en varkensvlees 500 gram 1.58 1 ei voor 3 cent zakje kruiden gratis. Moderne slagerij H. BUTTER KENNEMERLAAN 43 - 45 is", zei hij, „dan gedraagt hij zich in ieder geval wel zoals een goede spion zou beho ren te doen". De Russische professor Prokrovski heeft gisteren via radio-Moskou verklaard dat de nieuwe Spoetnik veel meer instrumen ten aan boord heeft dan ooit eerder in de ruimte zijn gestuurd. De professor liet zich er niet over uit of de Spoetnik be mand is. De professor zeide ook dat momenteel een van de best uitvoerbare ruimteprojec ten het ontwikkelen van wereldtelevisie is met seinen die door satellieten en ra ketten worden gerelayeerd. Voorts ver klaarde de geleerde dat het kosmische on derzoek zal helpen om tot oprichting van een meteorologische dienst voor de hele wereld te komen. Levend wezen TURIJN (UPI) Een groep Italiaanse geleerden, onder leiding van de bekende hartchirurg professor Achille Mario Do- gliotti is van oordeel dat zich aan boord van de nieuwe Russische Spoetnik een le vend wezen bevindt. De geleerden zijn tot deze slotsom gekomen na bestudering van bandopnamen welke op 2 en 5 februari jl. door twee radio-amateurs te Turijn zijn gemaakt van uitzendingen op een der „sa telliet-frequenties." Bij eèn brand op de terreinen van Shell in Pernis zijn drie personen gewond. Een van hen, de 37-jarige gehuwde E. J. van Arkelen uit Vlaardingen, kreeg zeer ern stige brandwonden. Voor zijn leven wordt gevreesd. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft gewei gerd een nota van de Nederlandse regering in ontvangst te nemen. Een woordvoerder van zijn ministerie zei dat de nota werd teruggegeven aan de Britse ambassadeur, Fry, die sedert het verbreken der betrekkingen tussen In donesië en Nederland de Nederlandse be lingen behartigt. Wij hebben de nota teruggegeven omdat Indonesië geen betrekkingen van welke aard ook met Nederland meer heeft. De minister heeft de nota zelfs niet gelezen, zei hij. IJmuider Courant

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1