Amerikaans UNO-plan in bewerking voor Kongo Belgische ministers betreuren Amerikaans Kongo-plan GEZOND de winter door! Halitran WERELDNIEUWS r l t NAAIMACHINES Van dag tot dag Dean Rusk wijst op de noodzaak China te betrekken bij ontwapeningsoverleg Explosie op een Noorse tankboot: een dode Protest tegen bezetting Franse basis in Laos Portugese oppositieleden vragen rechtsherstel GROTE DIAMANTDIEFSTAL IN LONDEN OODH BelÉnifi cPraatótoel X N Jr NEEM GEEN RISICO: DINSDAG 7 FEBRUARI 1961 w |p t/\-< >lix j&L' 4 -s*J 1 Senator Fulbright acht coalitie-regering met ex-premier Patrice Loemoemba gevaarlijk Sebloede koppen in Rome Neem elke dag uw 2 HALITRAN capsules! ca 60 x zoveel vitaminen als gewone levertraan* Anne Frankschool ingewijd in Hannover Smültnsnl an kind 0/3 de Jan van Ees Personeel van Odhams en Daily Mirror in verzet KLAROP - klinkklare, tandschone drop échte klare drop lekker en gezond! Terwijl Amerika en niet alleen Ame rika! gonst van verrassing over ori ginaliteit en doelbewustheid van Kennedy's eerste presidentiële activiteit op het gebied van financiën en economie, zal toch ook zijn politieke start niet onvermeld mo gen blijven in het overzicht van de ver anderingen, die de Verenigde Staten bij de presidentswisseling onder ogen hebben te zien. Een inaugurele rede is niet altijd een zuivere afspiegeling van datgene, wat een nieuwe functionaris blijvend zal inspireren. Wat Kennedy betreft: zijn trant van ver klaring der feiten en uitdrukking van per soonlijke opinie wekte reeds van het begin van zijn optreden af de indruk, dat hij geen afgedragen formules of idealistische gemeenplaatsen wenste te verkondigen, doch de realiteit tot basis van zijn inzicht en voornemen wilde maken. Wie hem wat nader dan via de publiciteitsmiddelen heeft leren kennen, getuigt daarvan zeer nadruk kelijk, zelfs met afzien van partijpolitieke tegenstellingen. In het kort kan men vast stellen, dat de verwachtingen ten aan zien van Kennedy hoog gespannen zijn hoger dan lange tijd het geval geweest is ten aanzien van een belangrijk leidsman op het Westelijk Halfrond. Het is geen geheim dat het succes van een groot man afhangt van zijn gave, zijn juiste medewerkers te kiezen. Deze gave heeft zich bij Kennedy blijkbaar zo dui delijk gedemonstreerd, dat zij mag wor den gezien als een van de belangrijkste factoren van de gunstige opinie, waaf- mee thans de nieuwe president van Ame rika is omgeven in binnen- en buitenland Het mag moeilijk schijnen, in een jonge figuur uit Amerikaanse miljonairskringen een méér dan vluchtig vertrouwen te stel len ten aanzien van de enorme verlangens die de wereld beheersen, doch als een man deze handicap zo overtuigend overwint als Kennedy dat heeft gedaan, is dat nog een reden temeer voor optimisme. En in het Westen is dat optimisme gedurende de laatste decennia nauw in het gedrang ge raakt. Er was optimisme genoeg over theo retische mogelijkheden: het Westen heeft een ontzaglijke potentie, het heeft een po litiek systeem waarin de persoonlijke vrij heid in hoge graad geëerbiedigd wordt, het heeft vredeswil, het heeft beschavings- brieven van nobele oorsprong, het is de bakermat van de geldende culturen, het heeft de wereld ontsloten, het is dus aan gewezen voor een machtige en grootse rol in de toekomst mits het zijn krachten verzamelt en goed gebruikt Doch in de praktijk namen de twijfels hand over hand toe en de feiten kwamen die twijfels met beangstigende regelmaat bevestigen. Het leek er zelfs op, dat de vrijheid van de mens in de wedloop naar haar eigen behoud een hinderlijke last be gon te worden. De democratie werd bijna overal in het Westen geconfronteerd met crises, die slechts een oplossing in de ver zaking van haar eigen beginselen leken te bevatten. En de overweging van een noodzakelijke beperking der vrijheid was geassocieerd met de klacht, dat de demo cratische gemeenschap haar eigen grote mannen verhinderde, de troon te beklim men waar zij metterdaad groot konden zijn. Tegenover 'n ontwikkeling als in Frank rijk, waar De Gaulle ten koste van een deel der democratische vrijheden redding moet brengen in de algemene nood, staat thans de figuur van Kennedy als een be wijs van de mogelijkheid dat ook in het Westelijke levenspatroon een groot man de plaats bereikt waar hij zijn gaven kan doen functioneren. Als hij faalt, is hij min der groot dan men meende dat hij was. Doch zijn kansen om iets te verrichten dat vruchtbaar en heilzaam kan zijn, zijn even groot en misschien zelfs groter dan die van een Kroesjtsjev of welke dictator ook, nu hij volgens de vrijheidsbeginselen is gekozen en het Westen in vrijheid be reid lijkt, zijn koers te volgen en mede uit te voeren. Het is nog kort geleden, dat hij de pre sidentiële eed aflegde. Maar soms mag men al heel vroeg optimistisch zijn, als de verschijnselen daartoe nadrukkelijker en inspirerender aanleiding geven dan ja renlang het geval was. En dat laatste is een duidelijk waarneembaar feit. (Van onze correspondent) WASHINGTON Dean Rusk, Ameri- ka's minister van Buitenlandse Zaken heeft op zijn eerste persconferentie reeds ter stond getoond, wat voor soort man hij is. Een figuur, die afkeer heeft van mooie woorden en rhetorische franje. Hij praat zoals hij er uitziet: correct, koel en helder. Rusk maakt de indruk van een ambtenaar in de beste zin van het woord. Iemand die geen publiciteit zoekt en van wie men kan verwachten dat hij zijn taak naarstig en efficiënt zal volvoeren zonder ooit in pa niek of hoerastemming te geraken. Zijn eerste zorg zijn de betrekkingen tussen Amerika en de Sovjet Unie. Verwacht hij met de Russen tot werke lijke regeling te geraken, of wenste hij al leen een schikking te bereiken, zo werd gevraagd. Het antwoord was typerend: Hij zou graag werkelijke overeenkomsten bereiken doch hij kan niet meer doen dan stap voor stap verder te gaan en waar mogelijk de spanning te verminderen. Rusk ziet geen reden al te optimistisch te zijn. Al zijn er ook piloten vrijgelaten, fundamen tele verschillen blijven toch bestaan. Hij voorziet dan ook ernstige dagen en veel serieus werk. Dit was in het algemeen de toon van zijn antwoorden: Wij zullen er hard aan wer ken en zien wat we ervan kunnen maken. Hij zeide dit ten aanzien van Laos, het ver bod op kernproeven en de toekomstige betrekkingen met communistisch China. Hoe moeilijk dat ook zou zijn, op den duur wordt het noodzakelijk China bij het ont wapeningsprobleem te betrekken. Kongo ligt, gedurende deze dagen in het centrum van de belangstelling. Amerika is in overleg getreden met secretaris-gene raal en een aantal leden van de UNO om het mandaat van Hammarskjoeld te ver helderen en te versterken. Hij wenste niet te spreken over 'n Ame rikaans plan, doch hij zoekt een UNO-plan, dat vrede zal brengen en de integriteit in Kongo zal handhaven en 't volk van Kon go de kans zal geven een eigen oplossing te vinden, zij het met internationale hulp. Rusk toonde enige sympathie voor de ge dachte aan een federatieve samenstelling van Kongo, doch wenste -zich openbaar niet uit te laten over de precaire kwestie van de vrijlating van Loemoemba. Amerika kan publiekelijk moeilijk te kennen geven, dat het een coalitierege ring van diverse belangrijke groepen wen selijk acht. Officieel moet zulk e^i oplos- I sing van Kongo zelf komen, eventueel op suggestie van een Afrikaanse studiecom missie die spoedig aan de UNO een rapport zal uitbrengen. Het is kennelijk de taak van Stevenson, in de UNO de Russen te polsen over een oplossing waarbij Kongo kari worden ont trokken aan de machtspolitiek van buiten landse mogendheden. Alle bijstand aan Kongo wil Rusk via de UNO leiden. Typerend voor Kennedy's actieve, infor mele gedrag was, dat hij maandagochtend plotseling kwam binnenvallen bij de staf- bespreking, die Rusk met zijn belangrijk ste medewerkers had op het State Depart ment. V\sV s> BRUSSEL (Reuter en AFP) De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, heeft maandag meegedeeld dat er goede vorderingen worden gemaakt met het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen België en Kongo. Wigny zei dit tot verslaggevers na een gesprek met minister-president Eyskens. Van welingelichte zjjde werd na afloop van een bespreking van Belgische ministers voorts vernomen dat men over de Amerikaanse voorstellen inzake Kongo had gediscussieerd. De mi nisters toonden zich bezorgd over dit plan. Zij vrezen dat president Kasavoeboe bjj uitvoering ervan zijn leger en regeringsapparaat zal verliezen. De Belgische regering beschouwt Kasavoeboe als het rechtmatige staatshoofd van Kongo. De ministers zeiden het te betreuren dat de Verenigde Staten de neiging hebben de belangen van de Noord-Alantische Verdragsorganisatie op te offeren voor die van de UNO. Het gaat vaak fel toe bij de relletjes in Italië over de kwestie Zuid-Tirol. Deze knaap, die in Rome door de poli tie wordt opgebracht na een fel hand gemeen, is vrij ernstig aan het hoofd getroffen door een steen. Hem schijnt de lust tot strijden te zijn vergaan. Italiaanse bladen hadden gemeld, dat te Van doies (Vintl) in Zuid-Tirol „grote hoeveelheden wapens" zijn ge vonden. Maandag bleek echter, dat deze vondsten omvatten: een geweer uit 1891, een pistool en een paar patronen. Advertentie Bescherm uzelf en uw gezin met Halitran: Halitran geeft weer stand tegen griep, bronchitis en andere aandoeningen, die nü dreigen! 61-2 In de machinekamer van het 20.449 ton I metende Noorse tankschip Bergehus heeft zich in de afgelopen nacht op de Middel landse zee een zware ontploffing voorge daan, waardoor een man is omgekomen. Na de ontploffing ontstond brand. Er is zware schade aangericht in de machine kamer en de verblijven van de beman ning. Het schip bevond zich ongeveer ze- ventig mijl ten oosten van Malta. TOKIO (Reuter) De Japanse raad I voor de veiligheid ter zee heeft meege deeld dat 36 van de vierenveertig be manningsleden en alle vier passagiers van het Deense schip Laust Marks dat zondag na een aanvaring in de baai van Tokio ter hoogte van Jokohama is gezonken, zijn gered. Vier van de Deense opvarenden zijn om het leven gekomen. Drie beman ningsleden worden vermist. Zes mensen I werden gewond. De 6.419 ton metende Laust Marsk zonk binnen een kwartier na de aanvaring met de Amerikaanse Alcoa Pioneer, die aan de grond liep. De voorzitter van de commissie voor de buitenlandse politiek van de Amerikaan se senaat, Fulbright, heeft maandag ge zegd dat vorming van een coalitierege ring met Loemoemba, zoals president Ken nedy voor mogelijk zou houden, in Kongo zeer gevaarlijk is. Loemoemba heeft vol gens Fulbright reeds getoond dat hij Rus sisch gezind is. Ook de senatoren Aiken (Republikein) en Church (Democraat) lie ten zich in dezelfde zin uit. De Veiligheidsraad kwam vanmiddag weer bijeen om het Kongolese vraagstuk te bespreken. De leden hebben vier dagen de tijd gehad voor onderling overleg over mogelijke maatregelen. Van welingelichte zijde te New York werd vernomen dat dit overleg nog niet is voltooid en dat daarom, nadat een of meer leden van de raad zullen hebben gesproken, de behandeling opnieuw zal worden uitgesteld. Kloosterzusters JOHANNESBURG (Zuid-Afrika) (UPI) Ruim driehonderd blanke Zuid-Afrika nen, onder wie twee kloosterzusters, heb ben zich gisteren bereid verklaard dienst te nemen in het Vreemdelingenlegioen van president Tsjombe van de afgescheiden Kongolese provincie Katanga. Katanga s aanwervingsagent in Johannesburg, Stuart Finlay-Bisset, zei dat hij twee piloten en acht man grondpersoneel heeft geronseld en op zoek is naar nog vier piloten. Volgens Finlay-Bisset heeft de Zuidafri- kaanse veiligheidspolitie zijn aanwervings- I actie goedgekeurd, vooropgesteld dat zij geen te grote om.vang zou aannemen. Vandaag zou Tsjombes Zuidafrikaanse agent naar Kaapstad gaan om een be leefdheidsbezoek te brengen aan de Zuid afrikaanse minister van Defensie. Jim. Fouche. Hij ontkende dat hij met de re gering van de Unie een wapenovereen komst heeft 'gesloten, maar voegde hieraan toe: „De Zuidafrikaanse regering is tot- nutoe zeer behulpzaam geweest, en ook zeer geïnteresseerd in Katanga's defensie problemen". PARIJS (UPI) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Defensie heeft gisteren de uit Londen afkomstige berich ten over de verkoop van vier Mystere- straaljagers aan president Tsjombe van Katanga tegengesproken. Zegslieden opperden de mogelijkheid dat de berichten over 'n goodwillreis van vier Super-Mysteres langs voormalige Franse koloniën in Afrika, aanleiding hebben ge geven tot deze veronderstelling. Ook uit Brussel wordt een tegenspraak gemeld. De directeur van de Belgische mijnon derneming Union Minière du Hout Katan ga h%eft met kracht onkend dat zijn maat schappij, zoals een Brits blad had ver klaard, vier Franse Mysteres zou betalen LEOPOLDSTAD (UPI) Het opperbe vel van de UNO-macht in Kongo, Loe- moemba-militairen en Belgische technici twistten gisteren over de energie-voorzie ning door de electrische centrale te Boe kavoe in de Kongolese provincie Kivoe Tijdens het weekeinde verlieten de Bel gen de centrale toen gewapende Loemoem ba-soldaten bij de dam te Roezizi ver schenen. Korte tijd later viel de krachtle vering uit, doordat niemand meer aanwe zig was om de apparatuur te bedienen. Als gevolg hiervan kwamen Boekavoe en 't omliggende gebied zonder stroom te zit ten. Van de zijde van de Volkenorganisatie trachtte men de militairen te bewegen zich terug te trékken, maar de onderhan delingen stuitten af op de van Kongolese kant aangevoerde beschuldiging, dat de leiders van de UNO aan de Belgen toe stemming hadden gegeven weg te gaan PARIJS (Reuter) De Franse ambas sadeur in Laos heeft opdracht gekregen te protesteren tegen de bezetting van een deel van de Franse luchtbasis in Seno door het Laotische leger, zo is maandag in officiële kringen in Parijs vernomen Frankrijk kan over deze basis beschik ken op grond van de in 1954 in Genève gesloten akkoorden, welke het jaar daarop nog tijdens Frans-Laotische besprekingen zijn bekrachtigd. Op het ogenblik bevinden zich in Seno 450 Franse officieren en manschappen, te gen 2.500 in 1955. Volgens de bestaande overeenkomsten mogen er ten hoogste 3.500 Franse officieren en manschappen zijn gelegerd. LISSABON (UPI/AFP) Drie leden van de liberale oppositie hebben gisteren tij dens een audiëntie een beroep gedaan op de Portugese president Americo Thomaz, om de rechten vastgelegd in de grondwet in ere te herstellen. Later hebben zij hun verzoek aan de president gepubli ceerd in een „Nota aan de democraten". De drie oppositieleden waren de voorma lige minister van Landbouw, professor Ma rio Dazevedo Gomes, en de advocaten Acacio Gouveia en Edvardo Figueiredo. De beide laatsten hebben onlangs perso nen verdedigd, die ervan werden verdacht een poging te hebben gedaan de regering omver te werpen. Naar de mening van de drie bestaat er grote onrust onder de Portugese bevolking. Bij de gevechten, die zich vrijdag en zondag te Loeanda in Portugees Angola hebben afgespeeld, zijn veertien mensen om het leven gekomen, zo blijkt uit de laatste berichten die men in Lissabon uit Loeanda heeft ontvangen. Zeven man van de Portugese politie en ordetroepen en zeven betogers sneuvelden. Volgens de correspondent van het Zuidafrikaanse blad Rand Daily Mail echter zijn bij de ongeregeldheden 24 Afrikanen en 3 blan ken omgekomen. De directie van de rederij van de San ta Maria heeft medegedeeld, dat de scha de, die door de rebellen van Galvao op het schip is aangericht, veertig miljoen cruzeiros (ongeveer 80.000 gulden) be draagt. (Van onze correspondent) LONDEN Gedurende het weekeinde heeft een inbrekersbende een hoeveelheid industriële diamanten buit gemaakt, ter waarde van ruim anderhalf miljoen gul den, behorende tot de uit Amsterdam af komstige diamantfirma van S. L. van Mop- pes, gevestigd in het Londense district Holborn. Men neemt aan, dat zij zich toegang verschaften tot het gebouw door met hun acetyleenbrander een hangslot weg te snij den, waarna zij dit onmiddellijk vervingen door een nieuw exemplaar, zodat alles in orde leek voor surveillerende agenten. In het kantoor stonden drie brandkasten, doch slechts een daarvan bevatte de kost baarste diamanten. Juist deze werd met behulp van een zuurstofbrander geopend Het zal moeilijk zijn de 7500 diamanten van de hand te doen, omdat industriële diamant voornamelijk door grote indus triële bedrijven wordt gebruikt, welke deze van te goeder naam en faam bekend staande diamanthandelraen kopen. Industriële diamanten zijn speciaal bewerkte, maar ongeslepen stenen, welke voornamelijk gebruikt worden bij de fa bricage van machinegereedschappen. (UPI) Scotland Yard onderzoekt de mogelijkheid of de diefstal geschied is op bevel van belangstellenden van achter het ijzeren gordijn. In de communistische landen zou een groot tekort bestaan aan deze soort dia mant. HANNOVER (West-Duitsland) (DPA) I Maandag is in Hannover de Anne-Frank- school ingewijd die 24 klassen voor een duizendtal leerlingen omvat. Een der scho lieren overhandigde het stadsbestuur een bedrag van 812 mark door de leerlin gen zelf bijeengebracht voor overma king aan de Anne-Frankstichting in Am sterdam. Alle klassen ontvingen van het stadsbestuur een exemplaar van het Dag- boek van Anne Frank. tl! 'W mW In Berlijn heeft zaterdag een twintig jarige arbeider, die in december uit de gevangenis was ontslagen, bekend de zesjarige Claudia Kaepernick van het leven te hebben beroofd Aan zijn arrestatie was een uitgebreide actie met steun van radio en televisie voor af gegaan. De zedenpolitie had in de etalage van een groot warenhuis een levensgrote pop neergezet, aangekleed als het vermoorde kind. De vermoede lijke dader bekende de aanranding met dodelijke afloop pas na een ver hoor van drie dagen. Nieuws te koop Dit is voor mij nou dé oplossing. s Morgens krijg ik zo, als geluidsdecor, bij m'n eerste kop thee door mijn vrouw het belangrijkste nieuws opgeschoteld. Ik ben dan altijd verheugd als er aan het slot daarvan de verzuchting wordt ge slaakt: „Hè, niks leuk vandaag in de krant." Én ik ben daar dan blij om, want als de krant 's morgens boeiend is, berg je dan. Dan heeft meestentijds de hele wereld weer een dag kopzorg, minstens. Ik voel me pas prettig als de krant ver velend is en ik me zonder groeiend min derwaardigheidscomplex kan werpen op „Barend de Berendader"„Tom Poes" of „Ferdinand" Nu lees ik dat Tante Pos voor mij de zaak wéér minder gecompliceerd heeft gemaakt. En dat is dan die oplossing waar ik mee begon, want wat gaat er geschieden? Ik kan me beperken tot mijn drie hierboven vermelde heiden en als het me zo es uitkomt, draai ik een paar nul len en een of ander cijfer onder de tien en daar komt het nieuws uit de ebonieten dop, voor de ronde som van vier centen, en dat nog op crediet. Ik hoef niet meer jaloers te zijn op welversneden pennen, die iets zo „raak" kunnen zeggen, knap pe rechtbankverslagen, wonderlijke staats lieden die in de UNO rare dingen uitha len om de aandacht op zich te vestigen. Niks daarvan. Kort en bondig de feiten, meneer. En toch is er een „maar" bij. Voor eenzelfde bedrag van vier spie krijg ik het slechte-weer-bericlit en de juffrouw die me kan vertellen hoe laat het is. Oók prettig, als je dat om de een of andere reden nodig hebt. Nou is die juffrouw van de tijd wel lief om aan te horen, maar de dame die het weer verkondigt, mensen lief, als ik om die te bereiken de telefoon opneem dan krijg ik altijd het gevoel of ik eerst moet aankloppen en als ik haar dan heb, dan sta ik met neergeslagen ogen te luisteren alsof i k dat allemaal op m'n geweten heb. Eelde zwaar bewolkt, tem peratuur twee graden. Vlissingen zwaar bewolkt met buien, één graad. Aanhou dende storm uit het zuidwesten, wind kracht acht." Ik krijg dan altijd de nei ging om de telefoon heel zacht neer te leggen onder het lispelen van een deemoe dige verontschuldiging, van: „Ik zal het nooit meer doen, juffrouw!" Hoewel, ik geef het je te doen om het hele jaar al die narigheid op te dreunen. Ik wil dus maar zeggen, ik hoop dat ze voor die nieuwe berichtenlezeres een dame uitzoe ken die het wat vriendelijker doet, wat liever om zo te zeggen. Dat maakt het voor ons zoveel te gemakkelijker om hin derlijke, pijnlijke en vervelende zaken rus tiger te savoureren. En ze hoeft er niet eens bij te glimlachen. Dat krijgen we 's avonds te over van de lieve meiskes van de T.V. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE C 11 P C I GROTE HOUTSTRAAT 181 CHIICL TEL. 14444 Bemand of geleid. De Westduitse minister van Defensie Strauss heeft gezegd dat gedacht wordt aan een vermindering van het aantal bemande vliegtuigen ten gunste van geleide projectielen. Even tueel zouden onderscheppingsjagers door Nike- of Hawk-raketten vervangen worden. Er is echter nog geen beslis sing genomen. Cyprus. De vijftien Turks-Cyprische leden van het Huis van Afgevaardigden in Nicosia hebben maandag de vergadering verlaten tijdens een debat over verkla ringen, die twee hunner in Ankara zou den hebben afgelegd. De betrokkenen zouden hebben gezegd, dat president Makarios „ijvert voor de uitroeiing van de Turkse bevolkingsgroep". De twee Turken ontkennen echter ten stelligste, iets dergelijks te hebben gezegd. Persbreidel in Nepal. De regering van Ne pal heeft aan twee dagbladen een ver schijningsverbod opgelegd. In het des betreffende besluit wordt geen reden voor de maatregel opgegeven, doch kortgeleden heeft de regering de dag bladen gewaarschuwd, dat maatregelen zouden worden getroffen, als zij niet met de nieuwe regering meewerken. Rothschild. In Londen is zondag op 73- jarige leeftijd overleden Anthony de Rothschild, oud-firmant van het Lon dense bankiershuis N. M. Rothschild en Zonen. Afgekeurd. India heeft afgezien van de aankoop van Sovjetrussische hefschroef- vliegtuigen voor vervoer van mensen en materieel voor de wegenbouw aan de Himalaya-grens met Tibet na een de monstratie waarbij de toestellen niet de vereiste hoogte bereikten. De Sovjets zouden thans demonstraties met een ge wijzigd type beloofd hebben. LONDEN (Reuter) Vertegenwoordi gers van de journalisten en zetters, die bij Odhams Press en de Daily Mirror werken, hebben besloten zich te verzetten tegen de pogingen om Odhams Press over te nemen en zo nodig een staking te over wegen. Advertentie Fijn... FAAM... Fantastisch! Nog niet gevonden. Indonesische marine schepen en vliegtuigen van de lucht macht waren maandag nog aan het zoe ken naar de Dakota van de Garoeda, die vrijdag met 26 inzittenden is ver dwenen tussen Java en Borneo. Onder de 21 passagiers zijn drie buitenlanders: het Duitse echtpaar Stromburg en een Nederlandse handelsman, wiens naam wordt opgegeven als W. de Poere. In Indonesië is nu een vliegverbod voor Dakota's uitgevaardigd. Wereldjeugdcongres. Het Wereldjeugdcon- gres, dat op het ogenblik in Wenen ge houden wordt, heeft besloten in januari volgend jaar een wereldcongres van jeugdarbeiders te houden en in mei van hetzelfde jaar een jeugd-landbouw- congres. Verder is besloten om in sa menwerking met de Unesco een oplei dingscentrum op te richten voor de jeugd in Afrika. Te arm. Een vermindering van de bewa pening in het Nabije Oosten is van het grootste belang voor de vrede in dit ge bied. Dit is de mening van de Ameri kaanse vice-president Lyndon Johnson. Hij zei dit zondag te New York op een bijeenkomst van de Joodse organisatie Bnai Zion. De bevolking in het Nabije Oosten leeft te dicht bij het bestaans minimum om er kostbare legers op na te houden, aldus Johnson. Messerschmitt. Volgens het Oostenrijkse blad Express treft de Verenigde Arabi sche Republiek voorbereidingen voor de produktie van straaljagers die zijn ont worpen door de Duitser Messerschmitt en de Oostenrijker Brandner. De fa briek waar de vliegtuigen zullen wor den gemaakt, is reeds in aanbouw. Brandner, die na de oorlog naar de Sovjet-Unie werd overgebracht, heeft, naar gemeld wordt, de motoren ontwor pen van het Russische passagiersvlieg tuig Toe-14. Treilers. De Noorse minister van Defen sie, Nils Handal, heeft gezegd dat de treilers uit communistische landen spio nage langs de Noorse kust plegen Han dal zei dit in antwoord op vragen in het parlement betreffende de activitei ten van Russische, Oostduitse en Poolse treilers. Dekens tegen droogte. Twee vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht heb ben zevenduizend dekens naar Amman gebracht welke bestemd zijn voor de in het door droogte geteisterde gebied in Zuid-Jordanië wonende Bedouïnen. Nederlagen. President Arturo Fondizi's re geringspartij heeft bij twee belangrijke verkiezingen voor het Argentijnse con gres zware nederlagen geleden, aldus hebben de officiële uitslagen aange toond. Alfredo Palacios, een tachtigja rige veteraan van de socialistische par tij die gesteund wordt door de verboden communistische partij en Argentijnse aanhangers van Castro, verkreeg met een grote meerderheid van stemmen een senaatszetel.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3