SPORT IN DE IJ M O ND BES A*£i- Reeds vier gegadigden voor pierrestaurant IJmuiden Op 23 februari eerste dienst in „De Hoeksteen" Kleurenafdruk in 7 minuten met zelfgemaakt kastje Havenberichten Waardebon GLPS Amateurtoneel in de IJmond 29.75 L0ENDERSL00T P| BH 2 paar nylons Verplaatsing van een der beide vuurtorens noodzakelijk „Als 't kindje binnenkomt" „In 't Witte Paard" Petroleum kachel DINSDAG 7 FEBRUARI 1961 5 Wasmachines - Centrifuges Handbal Beverwijker wint intern, kampioenschap zangvogels Aanstaande bijeenkomsten l§ky Opzienbarende uitvinding van een fotograaf in Borne Schadevergoeding voor Veerse vissers Pauselijke onderscheiding voor de heer G. Louter Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Tafeltennis. De IJmuidense tafeltennisvereniging Fusia heeft het ditmaal niet kunnen bol werken tegen HTC 3. De Hoofddorpers hadden twee invallers, Fusia één, en deze invaller speelde nog heel goed ook. Maar toch was Fusia in Hoofddorp niet opgewassen tegen het korte spel van de VTC'ers. Het werd tenslotte 6—4. Twee invallers, J. Menist en W. de Groot, openden de wedstrijd en J. Menist won. Deze Fusia-reserve zou later nog eens opvallen dooi" een fraaie zege op P. Rijke (11-21, 21-18 en 21-16). J. Mooy ver loor eveneens de eerste game tegen Rijke, maar ook hij won toch nog (19-21, 21-17 en 21-17). Het bleef hier echter bij voor deze speler, die niet best in vorm was. Dat gold trouwens ook voor A. Kuiter. Het dubbel Mooy-Kuiter had geen vat op het korte felle spel van W. de Groot en P. Rijke (22-24 en 9-21). Bij de junioren waren de uitslagen: Fusia 3-Spinneweb 4 5-0, Fusia 2-Shot 5 1-4, Fusia 1-Togido 2 1-4. Dammen Zaterdag zijn in het DCIJ-clublokaal in hotel Kennemerhof de prijzen uitgereikt aan de spelers, die in het Kennemerland- damtoernooi successen hebben behaald. Behalve het kampioenschap eerste klasse Kennemerland behaalde Leo Binkhorst ook de titel eerste klasse Noordholland. J de Boer kreeg als tweede prijswinnaar een beker. De DCIJ-ers hebben zich verder onder leiding van quizmaster Theo Tielrooy kos telijk vermaakt. Het 36-jarig bestaan werd met kien en dans gevierd. Zondag speelt DCIJ bij Gezellig Samen zijn in Amsterdam de eerste wedstrijd om het clubkampioenschap van Noordholland. Op 19 februari volgt in Kennemerhof de ontmoeting DCIJ-Jozeph Blankenaar en op 26 februari wordt bij Jozeph Blankenaar de wedstrijd DCIJ-Zaandam gespeeld. De eerste twee komen in het kampioenschap van Nederland. Pas voor de aanvang van de wedstrijd wordt het team opgesteld Het DCIJ-bestuur zal een keuze maken uit: B. Dukel, H. Laros, P. Roozenburg, P. van den Berg, T. Tielrooy, H. v. Ger- revink, V. Morseld, H. Swiers, L. Vooys, T. Postma, J. van Straten, ir. M. Krijgs man, Leo Binkhorst, A. W. Beukema en G. Postma. Voor de leden van de handbalvereni ging IJmond wordt vandavond in het sportpaviljoen „Watervliet" aan de Ko ningsweg te Velsen-Noord de jaarverga dering gehouden. De heren W. Siebers, voorzitter en K. Sauer zijn aftredend maar herkiesbaar. Dinsdag 14 februari wordt ten behoeve van het IJmond-jeugdwerk weer een kla verjasdrive in „Watervliet" gehouden. Za terdag 18 februari is er. eveneens in Wa tervliet, een feestelijke contactavond voor de leden. In de Alkmaarse veilinghal heeft de handbalvereniging „IJmond" de zaalhand balcompetitie voortgezet met het spelen van verschillende wedstrijden, waarvan die tussen de heren van IJmond 1 en De Blinkert 1 uit Haarlem de belangrijkste was. In deze wedstrijd konden de Velsenaren aanvankelijk het hoge tempo van De Blin kert volgen, ook al speelde IJmond met twee invallers. Aan beide kanten was er dan ook enige spanning wie van beide clubs het eerst zou scoren. Na ongeveer acht minuten slaagde De Blinkert er tweemaal kort na elkaar in te doelpunten (2-0). Deze achterstand kon IJmond blijk baar niet verwerken, temeer aangezien doelman R. v. d. Pol zich deze keer ook niet van zijn sterkste kant liet zien. Zon der dat IJmond, afgezien van twee doel punten, eigenlijk nog kansen kreeg namen de Haarlemmers met de rust zelfs een 16-2 voorsprong. Na de hervatting echter kwam een geheel ander IJmond in het Schaken De jonge Santpoorter Hans Bosscher be gint zich in ijltem,po op te werken tot één van de beste schakers van Noordholland. Vorig jaar jeugdkampioen van de NHSB doet hij nu een ernstige gooi naar de titel bij de senioren. Men zie slechts de radi cale manier waarop hij een erkend sterke speler als Suiker na een rustige verdedi ging zijn wil oplegt. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 433 CENTRUM GALERIJ 435 In het veilinggebouw Het Centrum te Beverwijk zijn maandagavond de prijzen uitgereikt aan inzenders van vogels naar de in december gehouden vogeltentoon stelling. Een zeer aparte huldiging viel de heer H. Butter ten deel, die kans heeft gezien met een Belgische Waterslager het Internationale Kampioenschap te behalen, De heer Butter mocht daarvoor een extra prijs in ontvangst nemen, wat natuurlijk gebeurde onder heel veel handgeklap. Met een toepasselijk woord overhandig de voorzitter de heer P. Nan de volgende leden de wisselbeker: Wisselbeker Kleur E.K. '60, de heer M. Admiraal, met zalm kan. 88 punten; idem Kleur V.K. '60, me vrouw S. Posthuma Mantje-Broersen met Rood Agaat Schi. 89 pnt.; idem watersla ger (zang) E.K. '60 de heer H. Butter met stam, 568 pnt.; Idem Tropisch E.K '60 de heer P. Korver met Gordel Gras vink; de Derby-prijswinnaars waren voor Kleur E.K. ring no. 4 de heer P. Posthu ma Mantje; Tropisch E.K. ring 33554 de heer A. Besseling met zwart, bont Jap Meeuw; Parkieten Ring 4, de heer O. Wijk' huize met groene Parkiet en voor zang de heer Van Deursen met Waterslager, Het Cabaret Thé Dansant met Wim Teeuwis, The Bella's en Duo Jo Jo zorg den er voor dat er de gehele avond een gezellige sfeer heerste. Het Barend Kuh fus Kwintet bracht weer goede muziek. De heren mr. T. Brouwer en A. v. d Veldt zijn verhinderd om deel te nemen aan de K.V.P.-forumavond die op vrijdag 10 februari in Heemskerk gehouden wordt. In hun plaats zullen in het forum zitting nemen de heren mr. J. A. Mommersteeg en drs. C. J. v. d. Ploeg. De officiële opening van de groeps- huizen van de padvindersgroepen „Graaf Floris V" en „St. Adelbertus" gelegen aan de Marquettelaan en de Mozartstraat te Heemskerk zal plaats vinden zaterdagmid dag 11 februari om half vijf. De jeugdtoernée van de A.V.R.O. brengt op woensdag 15 februari een bezoek aan Beverwijk, In het Kennemer-Theater zal een voorstelling worden gegeven van „De avonturen van Panda". mi Wit: Suiker Zwart:Bosscher. 1. d4 d5 2. c4 c6 3. Pf3 Pf6 4. Pc3 e6 5. Lg5 (Suiker wil het Anti-Meranergamiet spe len, maar zwart slaat niet op c4.)..Pbd7 6. cd5: ed5: 7. e3 Le7 8. Kc2 0-0 9. Ld3 Te8 (het karakter van de nu ontstane ruilvariant eist van wit de zogenaamde minderheidsaanval op de damevleugel van zwart tegenspel op de koningsvleu gel). 10. 0-0 Pf8 11. Tabl Pg6 12. b4 a6 13. A4 Pe4! (daarmee worden wits plan nen danig doorkruist). 14. Le4: de4: 15 Le7: De7 16. Pd2 f5 17. f3 ef3: 18. Tf3 Ph4 19^ Tg3 f4 20. ef4: Pf5 21. Tg5? (deze agressieve zet betekent alleen maar een verzwakking) De3 schaak 22. Khl Pd4: 23 Kb2 Lf5 24. Tg3 Df2 25. Pf3 (lijkt de moei lijkheden op te lossen) Tel schaak!!! 26 Pel: (na Tel: verliest wit de dame maar kan nog spelen) Dfl mat! veld. Nu bleken de Velsenaren in staat om zich geheel aan het Haarlemse spel aan te passen en kwamen in deze tweede periode zelfs tot een 9-9 doelpunten verde ling. De achterstand was echter niet meer in te halen, zodat De Blinkert met 25-11 ge decideerd aan het langste eind trok. De IJmond 2-heren waren al evenmin erg hoopvol tegen het Alkmaarse AVA 1 dat niet eens in de sterkste opstelling uit kwam. Wel slaagden de IJmonders er in om tot doelpunten te komen, maar zij wa ren niet voldoende om AVA de overwin ning te ontnemen (18-8). De heren van IJmond 3 speelden twee wedstrijden waarvan de eerste tegen Alkmaar. Deze ploeg leek aanvankelijk een grote over winning tegemoet te gaan met een 4-0 voorsprong. Deze was voor de Velsense ploeg geen beletsel om hard terug te slaan en op de overwinning met 9-5 beslag te leggen. Minder agressief was IJmond te gen een team van handbaloefenmeesters, dat een vrij duidelijk overwicht nam. Vooral na de hervatting werd het de oefenmeesters nog gemakkelijker omdat een veldspeler de geblesseerde doelman bij IJmond moest vervangen (17-4). Van de dames kwam het tweede team uit tegen Samen Eén uit Hoofddorp. We gens het overvolle programma moest de ze wedstrijd gespeeld worden op een naar verhoudingen veel kleiner bijveld. Dit speelde de IJmond-dames blijkbaar teveel parten, waardoor de dames uit de Meer veel meer vrijheid kregen dan ge oorloofd was. De IJmond-dames waren zelfs niet in staat om tot doelpunten te komen; Samen Eén wel. Het Hoofddorp team won dan ook met 8-0. Badminton Het eerste team van Badmintonclub Velsen speelde het afgelopen weekeind zijn laatste wedstrijd tegen het gedegra deerde Smash uit Leiden. Er viel een enorm krachtsverschil tussen beide teams te constateren en het viel Velsen niet moeilijk om met het grootst mogelijke verschil nl. 8-0 te zegevieren. Was er bij de heren nog sprake van enige strijd, bij de dames werd het een „walk-over". Dat jeugdkampioene Imre Rietveld gemakke lijk zou zegevieren stond al bij voorbaat vast. Anders was het bij de tweede dame van het team Conny Visman. De laatste wedstrijden ging het niet meer zo best en zij was 't geloof in eigen kunnen een beet je kwijt. Des te verheugender was het dat er nu van nervositeit bij haar niets meer viel te bespeuren, het ging weer en hoe. Zij wist haar „single" gedecideerd met 11-4 en nog eens 11-4 te winnen waarmee zij bewees dat haar inzinking nu weer re soluut tot het verleden behoort. Met deze laatste wedstrijd heeft Vel sen I een zeer succesvol seizoen afgeslo ten. Zij eindigde achter kampioen De Kor- tenaer op de zeer fraaie tweede plaats, een knappe prestatie voor deze nieuwelin gen in de landelijke le klasse. Ook Velsen II heeft de competitie afge sloten met een royale overwinning. Met een 6-2 nederlaag moesten de gasten Sto- ka I genoegen nemen. Velsen III moest de eerste wedstrijd spelen om het districtskampioenschap van haar afdeling. Deze eerste wedstrijd kon zij echter niet in winst omzetten, de 5-3 nederlaag die zij leed tegen Hilversum geeft toch nog wel hoop op betere resulta ten als het zaalvoordeel een woordje mee gaat spreken. Inmiddels is nu de districtscompetitie van Noord Holland voor de junioren be gonnen. Hieraan neemt B. C. Velsen met twee teams deel. Deze juniorenteams heb ben de leeftijdsgrenzen van 12 tot en met 17 jaar. Het tweede team van Velsen bestaande uit de meisjes Gina en Thera v.d. Plas en de jongens Han van Lamoen en Roel Bruntink speelde een zeer pittige partij en won verdiend van Duinwijck II. A.s. zaterdag en zondag worden in het Krelagehuis te Haarlem de internationale kampioenschappen gehouden waarbij dan het echte topbadminton te zien zal zijn, Als we de lijst van deelnemers bekijken dan valt het op dat er zelfs deelnemers uit Malakka en Thailand zullen zijn en dat doet vermoeden dat dit het sterkst bezette toernooi zal worden dat ooit in Nederland is gehouden. Velserduinweg 173 1 Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN Wegwijzers. Op de nieuwe rijksweg 4 A, de grote autosnelweg tussen Amster dam en Rotterdam, heeft de ANWB zijn tot nu toe grootste project tot uitvoering gebracht. Er werden niet minder dan 134 nieuwe richtingsborden geplaatst, uitge voerd in reflecterend materiaal, waardoor zij reeds van een afstand van meer dan 100 meter duidelijk leesbaar zijn. Boven dien moesten 24 wegwijzers in de omgeving geheel of gedeeltelijk worden vernieuwd. Er zijn reeds vier gegadigden, die zich schriftelijk hebben gewend tot Rijkswa terstaat voor de eventuele bouw en ex ploitatie van een platformrestaurant op de Zuiderpier van IJmuiden. Een onder werp van studie vormt nog de verplaat sing van een van de vuurtorens te IJmui den, welke noodzakelijk zal worden in ver band met de navigatie bij het binnenlopen van schepen na de verplaatsing van de haveningang in IJmuiden. Verder doorge voerde mechanisatie bij de werkmethode voor de vergroting van de haringhaven is gewenst om het werkschema te kunnen volgen voor de verbetering van de toegang tot het Noordzeekanaal. De belangstelling onder particuliere on dernemers voor een recreatie-centrum op een van de IJmuider pieren is groot. Be halve een viertal schriftelijke verzoeken zijn telefonisch vele andere vragen om in lichtingen bij rijkswaterstaat binnengeko men. De verwachting is dat zich nog wel meer liefhebbers zullen aanmelden. Van zeer deskundige zijde werd ons medege deeld dat de bouw van een platform restaurant op de Zuiderpier technisch zeer wel mogelijk zal zijn. Er zijn bepaald geen onoverkomelijke moeilijkheden te verwachten, zo werd ons verzekerd. Er kan echter geen sprake zijn van verpach ting van de gehele pier, zoals een parti culiere ondernemer had voorgesteld. Uit veiligheidsoverwegingen alleen zal Rijks waterstaat hier nooit in kunnen toestem men. Een der gegadigden heeft plannen voor een dubbel recreatiecentrum: bene den een eenvoudig restaurant, met een zo genaamde visring, waar amateur-henge laars hun sport kunnen beoefenen, en daarboven een min of meer exclusieve gelegenheid, waarover hij een vergunning hoopt te krijgen, die openstelling geduren de de gehele nacht toestaat. vi- s Het ligt voor de hand dat bij het creëren van een recreatiecentrum op de Zuider pier te IJmuiden (terrein van Rijkswa terstaat dus) overleg zal worden gepleegd met de gemeente Velsen en de V.V.V. Navigatie Wanneer eenmaal de werkzaamheden aan de pieren en de haveningang zullen zijn voltooid, zal dit een enorme verbete ring betekenen voor in de eerste plaats de binnenkomende schepen. Belangrijk grotere en dieper stekende oceaanreuzen zullen onder alle omstandigheden kunnen worden binnengeloodst. Ofschoon theore tische studie van de straks veranderde omstandigheden belangrijk is, zal de prak tijk het allerbelangrijkst blijken voor de loodsen. Theorie en praktijk zullen ook hier on getwijfeld verschillen. Vooral in de periode van de aanleg der verlengstukken van de pieren zal een grote wissel moeten wor den getrokken op de bekwaamheid der loodsen, die, om zo te zeggen, bijna dage lijks met weer andere omstandigheden geconfronteerd zullen worden. Bezwaar lijk wordt dit evenwel niet geacht. De twee vuurtorens van IJmuiden lig gen thans onder 104 en een halve graad rechtwijzend in elkaar. Dit zal niet langer het geval zijn nadat de haveningang is verlegd. Het binnenkomende schip zal dan een nieuwe richtlijn nodig hebben en zo doende zal het noodzakelijk zijn een der vuurtorens, de kleine op het sema foorduin of de grote aan het einde van de Middenhavenstraat, te verplaatsen. Een andere oplossing, een derde licht op een van de havenhoofden, wordt minder guns tig geacht. Voor de luchtvaart, die de grote vuur toren van IJmuiden bij het overvliegen uit en naar Nederland als een duidelijk ba ken gebruikt is een eventuele verandering van de positie van de grote vuurtoren niet bezwaarlijk. Het ligt in de bedoeling dat het lood- senkorps (een kleine zeventig man sterk), in de gelegenheid wordt gesteld bij het proefmodel van de nieuwe haven van IJmuiden in de Noordoostpolder en in Delft de nodige theoretische kennis van de te verwachten veranderingen op te doen „De Hoeksteen", de nieuwe Ned. Her vormde kerk in Santpoort-Zuid, hoek Willem de ZwijgerlaanDuinweg, zal 23 februari met een bijzondere kerk dienst, waarin ds. G. H. van Willens- waard voorgaat, worden ingewijd. Daarmee komt dan een einde aan de diensten in „De Toorts", waar de Ned. Hervormde Gemeente Santpoort-Zuid. tot nu toe elke zondag bijeenkwam. De Voorburgse architect J. Kruger heeft het kerkgebouw, waarvan begin vorig jaar de eerste steen werd gelegd, ontworpen. Er is plaats voor twee honderd mensen. Onder de kerk bevin- De telefoon bij de 41-jarige Gerrit de Vries, Stationsstraat 4 a te Borne, staat roodgloeiend sinds zaterdag bekend is ge worden dat hij een apparaat heeft gecon strueerd waarmee hij binnen 7 minuten een atfdruk van een kleurennegatief kan maken. En wat voor afdrukken. De kleu ren zijn uitstekend, vaak even goed als men ze van de grote afwerkcentrales gewend is. Hoe het toestel van de heer De Vries werkt en hoe het er uitziet, blijft een ge heim, dat hij angstvallig achter slot in zijn donkere kamer verborgen houdt. Alleen dit: hij zegt dat hij met dit zelfgeknutselde kastje in een oogwenk de voor ieder nega tief vereiste kleurencorrectiefilters kan bepalen; een werk waarvoor de fabrieks- laboratoria der foto-industrie elektronische apparaten van tienduizenden guldens ge bruiken. Het is een vluchtig telefoongesprek, dat wij met de heer De Vries voeren. Maar wij willen graag geloven, dat hij in die donkere kamer een ontdekking heeft ge daan, die min of meer een revolutie zal betekenen op het gebied van de kleuren fotografie. „Neen. ik wil mijn uitvinding niet verkopen," aldus de heer De Vries, .Eifenliik is het woord uitvinding te groot voor mijn ontdekking. Het is allemaal bij- worden zal." zonder eenvoudig. Het principe heb ik een jaar geleden gevonden. Een jaar lang heb ik geëxperimenteerd, zonder direct te be seffen dat het zoiets bijzonders was. Maar nu in één keer belt iedereen mij op en wil iedereen iets van mijn uitvinding weten." „Ik wil rustig doorgaan met mijn werk en doen alsof er niets aan de hand is. Mijn vrouw helpt mij met mijn werk en kin deren hebben we niet. Ik ben al lang blij als ik goed mijn brood heb." „Wat is eigenlijk een uitvinding?" mij mert de heer De Vries voor de telefoon. „Als je moet, dan prakkizeer je over din gen, die je werk eenvoudiger en gemak kelijker kunnen maken. Zo kwam ik in de oorlog te staan voor het probleem van het maken van afdrukken van slechte papier films. Ik heb toen een groot aantal pakjes extra-hard papier op de kop kunnen tik ken niet velen kunnen dit papier gebruiken en een methode ontwikkeld om daarmee goede afdrukken te maken „Als kind van 8 jaar heb ik al een auto matische platenwisselaar gemaakt. Het ding zat met vele draadjes in elkaar, maar het werkte. Een bandrecorder had ik al lang gemaakt, voor die apparaten op de markt kwamen. Wat mijn nieuwe uitvin ding betreft, ik wacht maar af wat daaruit den zich de jeugdkapel en een ruimte voor verenigingsactiviteiten. In afwachting van de in uitzicht gestel de wettelijke regeling volgens de Delta wet heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid de gemeenten Arnemuiden, Kortgene, Tholen en Veere gemachtigd maatregelen te nemen ten be hoeve van de Veerse vissers, die door de verplaatsing van de vloot naar Colijns- plaat moeilijkheden ondervinden met hun bedrijfsvoering. De bepalingen houden een verruiming in van de reeds bestaande mogelijkheden om in aanmerking te komen voor finan ciële voorzieningen. Er zullen onder meer renteloze kredieten worden verstrekt voor de verbetering van de bedrijfsuitrusting Voorts zullen Veerse vissers van 65 jaar en ouder een beroep op de financiële re geling kunnen doen. Teneinde de gemeentebesturen tegemoet te komen wordt het rijkssubsidie voor te treffen geldelijke voorzieningen voor Veer se vissers verhoogd van 75 tot 100 per cent, zodat het rijk dus alle kosten op zich neemt. MARKTBERICHT. De noteringen waren maandag bij de Beverwijkse groenteveiling voor: rabarber 102122, witlof 3881, spruiten 44100, waspeen 1855, groene kool 618, prei 1228, knollen 826. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Pergo van Poole; Berkelborg, Colchester, ledig naar Staal- haven; Geert, Skiën, hout voor Zaandam; Gefle, Stockholm, bijlegger; Statenlaan, Londen; Bram, Swansea; Oosterburgh, Köping.. Achilles King ston; Vliestroom, Liverpool; Arendskerk, Bre men; Bomma Drammen; Eemland, Hamburg Graaf Mueritz, Wismar, bijlegger; Marine Go thenburg; Minerva-2, Swansea; Theano, Dublin Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Andalien van Rotterdam; Con Quistador, Avilez, slabs voor Hoogovens; Oldenburg, Gdynia; Heemskerk, Ant werpen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Lasbek naar Bremen; Gefle, Rouen, bijlegger; Helmut Parch- mann, Rotterdam; Minerva, Bremen; Neder-Waal, Saffi; Nore, Stockholm; Neth. Coast, Rotterdam Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Janega naar Rotterdam; Frankrig, Curasao. Advertentie Tegen inlevering van deze BON ontvangt u met of zonder naad a 50 en ragfijn voor slechts PROFITEERT HIERVAN Lange Nieuwstraat Marktplein Dmuiden Telefoon 5205 Zondag was het 25 jaar geleden dat de heer G. Louter tot armmeester in de St. Pancratiusparochie werd benoemd. Dit feit werd kerkelijk gevierd met een H. Mis die des morgens ter intentie van de jubilaris werd opgedragen waarna een korte bijeenkomst plaatsvond ten huize van de heer H. Heeremans in de Burgem. Mooystraat. Het was daar dat pastoor W. Minnebo mededeelde dat het Z.H. de Paus had be haagd hem de onderscheiding Pro Ecclae- siae et Pontifice uit te reiken. Ondermeer waren bij deze bijeenkomst aanwezig bur gemeester ,C. F. Smeets, de kerkmeesters de .heren Jac. Schut, P. Res en de arm- meesters P. v.d.' Park; W. Revers; en H. Heeremans terwijl ook de oud gemeente secretaris de heer N. A. van Lunen aan wezig was. Burgemeester C. F. Smeets wenste de jubilaris geluk met de onderscheiding en bracht hem namens de gemeente dank voor het vele goede werk dat de heer Lou ter al 25 jaar lang verricht. Mede na mens de beide wethouders bood hij hem felicitaties en een rokertje aan. De Franse toneelschrijver André Rous- sin heeft allerminst te klagen over het afzetgebied, dat Nederland voor zijn stuk ken betekent. Dit genoegen is trouwens wederzijds, want „De man, de vrouw en de moord", „De kleine hut", „Bobbeltje" en „De grote liefde", zijn voor onze di verse toneelgezelschappen telkens behoor lijke kassuccessen gebleken. Met deze stukken verwierf Roussin zich hier de re putatie van een even geestig als vernuf tig auteur, wiens toneelwerkjes worden gekenmerkt door een speelse en soms ge durfde pikanterie, hetgeen wellicht een groot deel van zijn succes verklaart. Tot deze categorie behoort ook „Als 't kindje binnenkomt" (Lorsque l'enfant pa- rait); niet te verwarren met „To Dorothy a son", dat enige jaren geleden onder de zelfde titel door de Haagse Comedie werd gespeeld. En nog minder overeenkomst be staat er met onze vermaarde „Camera Obscura", want de brave Nicolaas Beets zou in zijn tijd een dergelijk verhaal even onbestaanbaar hebben geacht als een ruimteraket. Er komt in dit blijspel im mers niet één kindje binnen, maar zo on geveer een half dozijn, waarvan de mees ten het gevolg zijn van voor- of buiten echtelijke verhoudingen. Twee daarvan komen voor rekening van Charles Jaquet, de een wordt hem door zijn wettige echt genote in het vooruitzicht gesteld, terwijl hem het bestaan van de andere wordt ont huld door een vroegere vriendin. In de zelfde periode moet zijn zoon bekennen, dat een verhouding met de secretaresse hem tot grootvader zal maken; een fami- liestatus, welke zowaar door de dochter wordt geprolongeerd. En met dit alles blijkt de ooievaar zijn laatste troef nog in handen te hebben gehouden, want ook de dienstbode komt schoorvoetend bij me vrouw met hetzelfde verhaal. Voor dit va derschap is dan de bezorger van een ijs kast verantwoordelijk, welk apparaat dus blijkbaar niet voor de nodige verkoeling had gezorgd. Zo in het kort naverteld, lijkt het allemaal tamelijk grof en getui gend van een gebrek aan fijngevoeligheid Maar het is het geheim van Roussin, een dergelijke historie in zulk een vederlichte vorm te kunnen gieten, dat er voor erger nis geen enkele reden bestaat. Met deze erkenning, is tevens de aard vastgesteld van de voorstelling, welke van een der gelijke oer-Franse komedie moet worden gegeven. Voor deze omgeving is de arbeiders-to neelvereniging „Palvu" uit IJmuiden het eerste amateur-gezelschap geweest, dat zijn krachten met dit stuk van Roussin heeft durven meten. En wel met twee opvoe ringen zaterdag en maandag in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandt- laan. Onder gewone omstandigheden mag dit voor amateurs reeds als een waagstuk worden beschouwd, vooral wanneer zij een serieuze voorstelling pretenderen. En deze Luit-kol. J. Flinterman. Op zijn ver zoek is per 1 maart eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan luitenant- kolonel-vlieger J. L. Flinterman, hoofd sectie vliegveiligheid bij de Luchtmacht staf. De heer Flinterman, die jaren geleden bekendheid heeft gekregen door het vesti gen van Nederlandse snelheidsrecords met Gloster Meteor-straaljagers en bemoeienis heeft gehad met de vliegtechnische organi satie van verscheidene luchtvaartmanifes- tateies, heeft een functie in de burger maatschappij aanvaard. bedoelingen zijn bij „Palvu" reeds lang normaal. Doch thans gold het bovendien een wedstrijd. Namelijk het tweejaarlijk se concours, dat periodiek door de sectie toneel van de Velser Gemeenschap wordt georganiseerd, hetgeen ditmaal dus door Palvu" werd geopend. Zaterdagavond is de opvoering door de daarvoor aangezoch te jury bijgewoond, waarvan de leden hun oordeel dus ongetwijfeld reeds hebben ge vormd. De publicatie van het onze moet dus wachten, tot het betreffende rapport is openbaar gemaakt. Blumenthal en Kadelburgs oude Duit se klucht „In Het Witte Paard", waardoor Ralph Benatzky zich reeds liet inspireren tot de muziek voor zijn wereldvermaarde operette „lm Weissen Rössl", blijkt nu ook nog eens door Will van der Berg on der handen te zijn genomen. Een „losban dige bewerking", werd het resultaat ge noemd in het programma van de katholie ke toneelstichting „Kunst Door Oefening", welk ensemble het stuk maandagavond met groot succes in het Beverwijkse Ken- nemer theater voor het voetlicht heeft ge bracht. Deze vrolijke historie, over de ro mance tussen de bekoorlijke waardin van het beroemde hotel en haar oberkellner, mag rustig als zo algemeen bekend wor den verondersteld, dat zelfs een kort re sumé nog overbodig werk zou zijn. Wanneer wij ons dan bepalen tot de voorstelling, dient in de eerste plaats te worden vastgesteld, dat het stuk door de spelende vereniging bijzonder fleurig was gemonteerd. Het fraaie décor, met links de voorgevel van het hotel en op de ach tergrond het beeld van een pittoresk berg landschap, was ruimschoots voldoende ons naar een spoedige vakantie te doen verlan gen. Ook de kleurige kostuums waren ge heel met de Tiroler sfeer in overeenstem ming gebracht. Bovendien had regisseur F. Hünsche voor een geslaagd openings tafereel gezorgd: in de vorm van een le vendige figuratie, welke als vrolijke toe risten het terras bezette. Zelfs het maken van de traditionele vakantiefoto werd niet vergeten. Deze sfeervolle inleiding ging daarop geleidelijk in de eigenlijke hande ling over, waarbij Dick Adrichem als de opvliegende Giesecke een amusante inzet voor zijn rekening nam. Hij wist deze rol ook verder op het vereiste kluchtspel-ni veau te houden, zodat een der belangrijk ste figuren in dit stuk uitstekend werd be zet. Opvallend vlot en charmant werd ook zijn dochter Ottilie door Thea Hienkens gespeeld. Met de gedistingeerde Otto Sied- ler van Jan de Swart, vormde zij een aar dig blijspel-paar. Dit geldt in gelijke mate voor Jeane Schuyt-Zwart en George Jans- sens, als de kordate waardin en haar ver liefde oberkelner. Voorts bleek Jb. Noor- dermeer als Bach een vaardig accordeo nist, wiens vrolijke wijsjes de stemming op het toneel en in de zaal, permanent op peil hebben gehouden. Alleen was het jam mer dat de regie zijn typering niet met de tekst in overeenstemming had gebracht. Nu werd hij telkens aangesproken als „oude", hetgeen niet klopte met zijn jeug dig uiterlijk. Met het bovenstaande meen ik voldoen de te hebben aangetoond, dat hier sprake was van een levendige opvoering van een vermakelijk stuk. Het vermelden van meer spelersnamen de rolverdeling tel de er niet minder dan zestien zou dus onnodig teveel kostbare plaatsruimte ver gen. J. v. D.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5