Parlement spreekt het laatste woord over overgangstijd Defensiekosten voor 1961 op f 1913 miljoen geraamd Bourguiba's afgezant bij De Gaulle ontvangen HET WEER Loods A. Ahrend voor de IJmuider pieren verdronken Geleidelijke overgang van vlieg tuigen naar geleide wapens Hulp van de Ver. Staten neemt weer toe Op maandag geen vers brood in Almelo Opheffingsnormen verzacht De „Grena" ging zonder bedankje verder Meisje uit Velsen redt Rotterdams kind Kennedy wil minimum lonen verhogen MAMMOETWET BIJGESCHAAFD *W'MORRIS 'éeforeyouSiuf! IJsmonument in Chicago WOENSDAG 8 FEBRUARI 1961 46e JAARGANG NUMMER 83 II I t A Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. g f 1 T 1 IP I w 1 T W wf Tl T Abonnement p. week 59 c„ p. kwartaal 7,65, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I g I 8 J JIJ A 1! J I li K 1 L franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL \e& lil JL JL *_Tl Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR V E LS EN - IJM U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Adj. Hoofdredacteur, Jog L. Lodewijks Red^echrf te IJmmde», Koad. Uitgave: Grafische Bedrijven D»miate N.V, Gtote Houtstraat 93, Haarlem Directie! P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de. Mije Het woord is aan REGENJASSEN Veel bewolking In de krant van heden: „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. In drie jaar met SS t BARTEU.QRISSTR. HAARJ.EM TEL.13439 MeseST^XAT'^IJ KONINGSPLEIN) A^ISJERDAW T£L &3B96 Het defensieplafond voor 1961 is 1850 miljoen. Dit wordt vermeerderd met 55 miljoen voor de loonmaatregelen 1960 en met 8 miljoen van de verhoging van de toeslagen op de militaire pensioenen, totaal derhalve 1913 miljoen, zo deelt de minister van Defensie in zijn memorie van antwoord op de begroting voor 1961 aan de Tweede Kamer mede. De militaire kasuitgaven zijn 125 mil joen lager gesteld en wel op 1788 miljoen. De verhoging van de toeslagen op de militaire pensioenen is niet begrepen in de ontwerpbegroting 1961 ad 1913 miljoen. De kredieten, nodig voor de verhoging van de militaire pensioenen, zullen in een suppletoire wet worden aangevraagd. In de ontwerpbegroting is wel opgenomen een bedrag van 8 miljoen voor de civiele verdedigingsvoor bereiding, welk bedrag in de Miljoenennota niet bij de defensieposten is vermeld, doch onder civiele verdediging bij Justitie en Politie. voorraden voor oorlogsgebruik, zoals door de NAVO vastgesteld, zijn op een enkele uitzondering na vervuld. Het uiteindelijke streefdoel voor de bevoorrading is thans nog niet bereikt, noch zal zulks reeds te gen eind 1963 het geval zijn. Het bedrag dat daarmede is gemoeid is ongeveer een half miljard gulden. Wijzigingen Sedert het opstellen van de plannen van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht en de vermelding daarvan in de memorie van toelichting op de begroting voor 1961 zijn twee ingrijpende wijzigingen opgetre den, aldus de minister. De eerste wijziging heeft betrekking op de omvang der militaire hulpverlening, de tweede op de verwachting van een ge deeltelijke wijziging van de ook ten aanzien van Nederland geldende plan nen van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie. Bij die plannen is het accent, in» sterkere mate dan bij de opstelling der aan vankelijke plannen, verlegd van bemande vliegtuigen naar geleide wapens. Minister Visser deelt verder mede dat. hoewel daaromtrent ook thans nog geen definitieve gegevens bekend zijn, reeds duidelijk is geworden dat het van Neder land verwachte aantal squadrons vliegtui gen zal verminderen, doch dat het aantal eenheden geleide wapens van het type „Hawk" met één zal dienen te worden uit' gebreid. „Starfighters' De hulp der Verenigde Staten is thans definitief vastgesteld voor het Nederland se aandeel in het „Starfighter"-straalja- gerproject op vijfendertig miljoen dollar waaruit vijfentwintig vliegtuigen zullen worden ontvangen. Teneinde de kosten van de derde eenheid geleide wapens van het type „Hawk" te kunnen bestrijden Ir. S. H. Visser was het onvermijdelijk, aldus de minister het Nederlandse aandeel in het aantal te financieren „Starfighter"-vliegtuigen met vijf te verminderen tot vijfennegentig. De in de vorm van militaire goederen van de Verenigde Staten ontvangen hulp geeft voor 1960 en 1961, na het dieptepunt van 1959, een opwaartse beweging te zien. Hieruit mag niet geconcludeerd wor den dat voor de daarna komende jaren een verdergaande stijging is te verwach ten. De minister zegt, niet te willen ver helen dat een abrupte vermindering of beëindiging van deze hulp schade zou toe brengen aan het aandeel van ons land in de verdediging. NAVO-schild De minister erkent dat het NAVO-schild nóg niet zijn vereiste sterkte heeft gekre gen. Om deze reden heeft hij als uitgangs punt voor zijn beleid gesteld dat de Ne derlandse defensie-inspanning in de eerste plaats gericht dient te blijven op de zo goed mogelijke nakoming van de verplich tingen, welke Nederland in het verband en ten behoeve van de gezamelijke NAVO- schild-verdediging heeft aanvaard. Concen tratie van de inspanning op parate land en luchtstrijdkrachten en de opbouw van een bijdrage san een krachtige, zeer mo biele strategische NAVO-reserve van land en luchtstrijdkrachten zou gezien de geli miteerde financiële en personele middelen het opgeven of sterk inkrimpen van onze zeestrijdkrachten ten gevolge moeten heb ben. De minister acht dit onverantwoord, gelet op de uiterst belangrijke taak, welke de zeestrijdkrachten in de gezamenlijke verdediging vervullen en de omstandig heid dat veilige aanvoerwegen overzee voorwaarde zijn voor de verdediging en om gedurende de strijd als volk te kun nen voortbestaan. De eerste behoeften aan Marine Het ligt niet in het voornemen de krui sers vóór het verstrijken van hun leef tijdstermijn uit de sterkte van de zee- Door een speling van de natuur is op de plaats waar bij een brand in een groot gebouw in Chicago negen brand weerlieden onder een vallende muur om het leven kwamen, een tijdelijk ijzig monument verrezen. Ruïnes van het gebouw smeulen nog steeds en men schat dat het nog weken zal duren voordat het vuur volledig ge doofd zal zijn. De winter is ongewoon streng in Amerika. Bijna de helft van Texas en grote gedeelten van Kansas en Oklahoma liggen onder de sneeuw. In West Texas ligt op sommige plaat sen een vracht van 25 cm. dik. macht af te voeren, zo deelt de minister verder mee. Over de modernisering van de kruisers merkt de minister op dat van de zijde van de V.S. aanvankelijk slechts de toe zegging werd verkregen dat één „Terrier" raketteninstallatie ter beschikking zou wor den gesteld. Nederland zou de kosten voor de verbouwing moeten dragen. Onlangs is mededeling ontvangen dat ook een tweede „Terrier"-installatie ter beschikking zal worden gesteld. Dit maakt thans onderwerp van studie uit. Voor de onderzeeboot met kernaandrij ving worden voorshands geen concrete bouwplannen uitgewerkt. De oriëntering op het gebied van de bouw en het gebruik van zulk een schip wordt echter voortge zet. Landmacht De plannen tot mechanisatie en moto- risering van eenheden van het eerste le gerkorps betekenen een aanpassing van de in 1951 begonnen en met de uitvoering van het legerplan 1960 thans nagenoeg vol tooide legeropbouw aan de intussen verder voortgeschreden technische ontwikkeling. Deze laatste heeft, voorzover hier in het bijzonder van belang, de invoering van kernwapens in de gevechtsvoering gebracht met onder meer als gevolg de noodzaak van verhoging van de mobiliteit der ge vechtseenheden, zo deelt de minister van Defensie mede Nieuw-Guinea Minister Visser deelt voorts mee, er de voorkeur aan te geven de vraag uit de Tweede Kamer met betrekking tot de kos ten der verdediging vafn Nederlands Nieuw Guinea niet in de openbaarheid te beant woorden. De werkgevers en werknemers in de bakkerijbranche in Almelo hebben beslo ten de maandag als bakloze dag in te voe ren om zo te komen tot een 45-urige werk week in de bakkerij bedrijven. Getracht wordt deze bakloze dag voor geheel Twente en eventueel voor het ge hele oosten des lands in te voeren. De kleine bakkerspatroons hadden gro te voorkeur voor de woensdag als bakloze dag, doch zijn aan het verlangen van de werknemers, die een dag wensten in aan sluiting op de zondag, tegemoetgekomen De Maltezer zakenman James Zarb, die uit Egyptische gevangenschap is ontslagen en nog nooit in Engeland was geweest, ontmoette zijn vrouw en drie kinderen op London Airport. Van links naar rechts de tienjarige Mar iene, de vijftienjarige Mary en de vier jarige Gerald. De jongste werd gebo ren toen Zarb vier en half jaar ge leden de gevangenis inging. Op het vliegveld was ook James Swinburn, voormalig bedrijfsleider van het Ara bische persbureau in Cairo, die in 1956 met Zarb werd gearresteerd. (Van onze Haagse redacteur) Op twee punten is de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. L. Th. M. Cais, in zijn vandaag versche nen Memorie van Antwoord op het voor lopig verslag van de Tweede Kamer op zijn „Mammoetwet", zoals het wetsont werp tot reorganisatie van het voortgezet onderwijs meestal wordt genoemd, tege moetgekomen aan de bezwaren van de voornamelijk protestants-christelijke te genstanders. In de eerste plaats heeft hij de normen voor de opheffing van een school ver zacht voor de gemeenten met minder dan vijftigduizend inwoners. Daardoor zullen slechts zeven (en niet enige tientallen, zo als in de aanvankelijke versie) van de achttienhonderd scholen tussen lager on derwijs en universiteit voor opheffing in aanmerking komen en minister Cals heeft in een persoonlijke toelichting duidelijk la ten uitkomen, dat dan nog een beroep ge daan kan worden op de uitzonderingsbe palingen. In de tweede plaats heeft de minister het slotartikel van zijn wetsontwerp nu zo geredigeerd, dat daarin duidelijk tot uit drukking komt, dat de inwerkingtreding van de Mammoetwet niet alleen bij wet moet worden geregeld, maar ook de de tails van de overgangstijd tussen het hui dige systeem voor het voortgezet onder wijs en het toekomstige. Een en ander be tekent, dat de kinderen die op het ogen blik van inwerkingtreding van de wet voortgezet onderwijs volgen dit kunnen voltooien. Het betekent ook, dat het wel acht jaar zal duren voor de aanduidingen h.b.s., mu.d.o., v.g.l.o. en dergelijke vol ledige plaats zullen hebben gemaakt voor h.a.v.o., m.a.v.o. en l.a.v.o. Overigens is minister Cals bij zijn zo genaamde planprocedure voor de oprich ting van scholen voor het voortgezet on derwijs gebleven Juist omdat er zoveel verschillende schooltypen bestaan is het „automatisme" van de lager-onderwijs wet, volgens welke de oprichters van een school maar aan een bepaald aantal leer lingen behoeven te voldoen om hun subsi- dierecht te claimen, voor het voortgezet onderwijs een weinig doeltreffend sy steem. (Van onze correspondent) PARIJS Vanmorgen is de Tunesische minister van Voorlichting Masmoudi door generaal Charles de Gaulle op het Elysée ontvangen. Ofschoon Masmoudi officieel na*ar Parijs is gekomen om kwesties met betrekking tot de radio en de televisie te bespreken, lijdt het geen twijfel of het werkelijke doel van zijn komst houdt ver band met de aanstaande ontmoeting De Gaulle-Bourguiba. Het, overigens doorzich tige, scherm waarachter het contact tus sen de beide staatshoofden moet worden voorbereid is zeker wel weer op bevel van generaal De Gaulle neergelaten. Het Fran se staatshoofd laat door zijn officiële spreekbuizen trouwens ook tegenspreken dat Bourguiba in de naaste toekomst een bemiddelaarsrol tussen hem en Ferhat Ab bas, de leider van het Algerijnse Bevrij dingsfront zou kunnen spelen. Wel is het waarschijnlijk dat in het scenario van de Franse staatsman-generaal, Bourguiba slechts in de eerste fase het contact mag helpen leggen, waarna De Gaulle de wer kelijke onderhandelingen met de Algerijn se nationalisten zelf zal voeren. Masmoudi staat aangeschreven als een scherpzinnig, ervaren en behendig diplo maat, die bovendien een overtuigd be wonderaar is van het Franse staatshoofd. Men is in Parijs nog niet vergeten dat toen Masmoudi in 1956 na het Franse bombar dement op het Tunesische grensplaatsje Sakiet als ambassadeur uit Parijs door Bourguiba werd teruggeroepen, voor zijn vertrek eerst in Colombey-les-deux-Eglises De Gaulle ging opzoeken, die in die dagen niettemin geen enkele officiële positie be kleedde. Een bezoek dat Masmoudi toen toelichtte met de verklaring dat hij niet uit Frankrijk vertrekken kon zonder eerst afscheid te hebben genomen van hem die het Franse geweten belichaamt. Tankermysterie opgelost Het mysterie rond een onverlicht rond drijvende tanker, die gisternacht door de Franse trawler „Vierge Marie" op tach tig mijl ten westen van IJmuiden werd gezien en die met lampsignalen te ken nen gaf, dat assistentie nodig was, is gis termiddag omstreeks kwart over twee op gelost. De Engelse reddingboot van Aldeburgh en de Nederlandse zeesleepboten „Gele Zee" uit Hoek van Holland en „Simson" uit IJmuiden en de Engelse zeesleper „Merchantman" slaagden er niet in het schip te vinden. Later meldde de tanker aan het Engelse radiokuststation North Foreland nadere bijzonderheden. Het blijkt dat de 13.065 ton metende, in 1958 ge bouwde Noorse tanker „Grena", in po sitie 51 graden 54 minuten noorderbreedte, en 2 graden 24 minuten oosterlengte (80 mijl ten westen van IJmuiden) op drift was geslagen in de noordwesterstorm. Het schip vroeg dringend om sleepbootassi- stentie. De sleepboten zetten opnieuw koers naar de opgegeven positie. De „Gre na" is eigendom van de rederij J. L. Mo- winckel in Bergen. De „Grena" heeft in de loop van de middag de moeilijkheden zelf overwonnen. Louis Rey Er komt een ogenblik, waarop krachtige en oprechte karakters zich niet meer op hun gemak voelen in de oude om lijsting. Hun positie is een beproeving tussen een verleden dat hen niet meer bevredigt en een toekomst, die nog niet gevonden is. Advertentie Minister Cals heeft in de Mammoetwet dus voorgesteld om niet alleen de getals normen maar ook de onderwijsvoorzie ning in zijn geheel in de beoordeling of een school al dan niet noodzakelijk is te betrekken. Verwachting tot morgenavond: Zacht weer met veel bewolking en af en toe wat regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Dit nationale driejarenplan voor scho lenstichting wordt gebaseerd op deelplan- nen (voor een gemeente, streek of pro vincie) die worden opgesteld door of van wege organisaties, gemeente- of schoolbe sturen, die zich de bevordering van het voortgezet onderwijs ten doel stellen. Op grond van de deelplannen stelt de minis ter het nationale plan op, waarin hij ge gevens aangeeft van welke scholen hij voornemens is te bevorderen (door plaat sing op de begroting) dat zij in het eer ste jaar na de vaststelling van het plan zullen worden opgericht of aanspraak op subsidie zullen krijgen. Voor 1 oktober van elk jaar wordt het plan in de Neder landse Staatscourant gepubliceerd. Het parlement kan er dan tijdig bij de be handeling van de begroting van onder wijs over discussiëren. Elders in dit num mer treft men details over de wijzigin gen in de Mammoetwet aan. Zie verder Van Dag tot Dag en pagina 4. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien4 Kunst 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Beeldverhalen 9 Feuilleton 9 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De 25-jarige studente A. C. van der Burg uit Velsen is dinsdagmiddag tot de hals toe het water van de singel aan de Smeet- landsedijk in Rotterdam ingelopen om net vijfjarig jongetje Cornelis de Bruijn te redden. De jongen had reeds het bewust zijn verloren. Hij kreeg geen nadelige ge volgen. Advertentie 1e Hangend schrijfbureau 54.50 HOUT TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 1770 Vannacht omstreeks een uur is de loods der eerste klasse A. Ahrend bij het over springen van de touwladder langs het Li beriaanse vrachtschip „Dona Edie", dat hij van Amsterdam via het Noordzeeka naal buiten de pieren van IJmuiden had gebracht, op de loodsafhaalboot „Geep" uitgegleden, te water geraakt en verdron ken. Het ongeluk gebeurde bij kalme zee. Aan boord van de afhaalboot „Geep" be vond zich loods W. A. Mulder die, toen hij het ongeluk zag gebeuren, onverwijld de drenkeling nasprong. Het gelukte de heer Mulder zijn onfortuinlijke collega te grijpen en hem met de brootste moeite langszij van de „Geep" te brengen. Daar greep men de drenkeling en probeerde hem aan boord te hijsen. De heer Ahrend, die bewusteloos was en dus in het geheel niet meer kon meewerken, gleed hierbij uit zijn zware overjas, waarop hij weer afdreef. Al het mogelijke is gedaan om hem te redden, maar al spoedig verdween hij onder water. Betrekkelijk snel waren sleepboten van Wijsmuller en andere bo ten op de plaats des onheils, maar het intensief zoeken naar de drenkeling heeft geen enkel resultaat opgeleverd. De heer Ahrend werd 30 december 1902 in Den Helder geboren. Na aanvankelijk als stuurman ter koopvaardij te hebben gevaren kwam hij op 13 januari 1925 bij het loodswezen. Hij was binnenloods eer ste klasse en woonde in Amsterdam. Hij was gehuwd en laat behalve een weduwe nog een ongehuwde 21-jarige dochter ach ter. Onder de loodsen heerst diepe ver slagenheid over het verlies van een be kwaam en algemeen geacht collega. President Kennedy heeft gisteren het Congres in een speciale boodschap ver zocht om de minimumlonen van een dol lar te verhogen tot 1,55 dollar. Tevens ver zocht hij om dit minimum uurloon van toepassing te doen verklaren op een zo groot mogelijke groep, om te voorkomen, dat er „een miskende en onderbetaalde klasse zou ontstaan." Kennedy zei in een begeleidende brief, dat de nieuwe minima zouden worden in gevoerd door middel van jaarlijkse aan passingen, die de werkgevers geen pro blemen behoeven te bieden. Kennedy ves tigde er de aandacht op, dat de V.S. niet kunnen toestaan dat er een miskende klas se ontstaat. De minister van Arbeid, Arthur Gold berg, zei in een brief, dat de invoering van de nieuwe minima als volgt zal ver lopen: De verhoging zou eerst gaan tot 1,15 dollar, het jaar daarop tot 1,20 en het laatste jaar tot 1,55 dollar. Voor werk nemers, die nog in de werkingssfeer van deze minimumbepalingen moeten komen, zal de verhoging in eerste instantie gaan tot 1,05 per uur (na begonnen te zijn op een dollar). Het derde jaar wordt het 1,15 en daarna 1,55.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1