Touwtrekken om benoeming van burgemeesters AGENDA Nieuwe bond autohandelaren wil slechte naam zuiveren Kort en bondig* V Enkele dagen zacht weer 4 Vier doden in het verkeer Weerwoord voor de televisie Zware slag voor Brabantse arts Gemeentesecretaris van Mill geschorst Hoofdagent stal fietsen en bromfietsen NIEUWE RAI-GEBOUW N.V. DE HOUTWERF lliillliiliiniiillil s WOENSDAG 8 FEBRUARI 1961 2 EERSTE KAMER Voor het dak van het leverden wij duizenden M2 VIALA SPAANPLAAT HAARLEM Kampersingel 22 - Tel. 11932 Emigrante kwam te laat „Verbond voor ouderen" opgericht Stof voor een roman... Prof. dr. W. K. Röpke overleden Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Protest bi] minister tegen lawaai van straaljagers Vrije zaterdag voor de tuinderij PTT'er ontslagen die weigerde uniform te dragen Tornado verwoest zijn ziekenhuis in Bukumbi Nederlands rundvee is zeer gezond Dr. J. F. L. van Breemen overleden el (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van geruchten dat mi nister Toxopeus van Binnenlandse Zaken voor het vrijgekomen burgemeesterschap van Amersfoort een V.V.D.'er zoekt, heeft mr. Zeelenberg (P.v.d.A.) dinsdag in de Eerste Kamer ervoor ge pleit als burgemeesters voor Amersfoort en Hengelo een lid van de P.v.d.A. te benoemen. Wat Amersfoort oetreft moti veerde zij deze wens met het feit dat twee leden van Gedeputeerde Staten van Utrecht lid van de P.v.d.A. zijn en van de 39 Utrechtse gemeenten slechts Amersfoort en Zeist een socialistische burgemeester had respectievelijk heeft. Verreweg de meeste inwoners van Amersfoort hebben in 1958 op de P.v.d.A. gestemd en in Hengelo bezet de P.v.d.A. ook de meeste raadszetels. Die motivering zou er volgens de heer T e ij s s e n (K.V.P.) toe moeten leiden dat in Hengelo weer een K.V.P.'er als burge meester wordt benoemd, want twee van de zes leden van Gedeputeerde Staten van Overijsel zijn K.V.P.'ers. In de vier grote gemeenten in Overijsel (Zwolle, Enschede, Almelo en Deventer), is geen K.V.P.'er burgemeester. Dan zou het onbegrijpelijk en onaanvaardbaar zijn indien in de vijfde grote gemeente, Hengelo, met een belang rijk percentage rooms-katholieken, niet weer een K.V.P.'er tot burgemeester wordt benoemd. De K.V.P. bezet er elf raads zetels en de P.v.d.A. heeft alleen maar een zetel meer door de toewijzing van een restzetel. Indien een geringe stemmenver- schuiving tot wijziging van de politieke kleur van een burgemeester zou moeten leiden, zou dat tot onoverzienbare conse quenties leiden. De K.V.P.-fractie had bij de minister niet willen aandringen op de benoeming van een rooms-katholieke burgemeester van Hengelo, alleen naar aanleiding van het pleidooi van mejuffrouw Zeelenberg had de fractie haar mening kenbaar willen maken. Een nieuw idee van mejuffrouw Zee lenberg was de burgemeesters van de drie grootste gemeenten (Amsterdam, Rot terdam en Den Haag) voortaan „stadhou ders" te noemen, om daarmee hun veel be langrijker positie, in vergelijking met de kleine gemeenten, tot uitdrukking te brengen. Het touwtrekken om de benoeming van nieuwe burgemeesters speelde zich af bij de behandeling van de begroting van Bin nenlandse Zaken, waarbij nogal aandacht werd besteed aan het tot nu toe weinig succesvolle streven van het kabinet be voegdheden van het rijk over te dragen aan .gemeenten en provincies. De heer T e ij s s e n wilde daarna ver nemen of de regering eigenlijk al of niet bereid is, en in welke mate, centrale ver antwoordelijkheid af te staan om decen tralisatie te bewerkstelligen. Mr.DeVosvan Steenwijk (V.V.D.) had persoonlijk van de decentralisatie geen grote verwachtingen. Hij zou het al mooi vinden als men verdere decentralisatie kan tegenhouden en de heer T j a 1 m a (A.R.) meende dat men decentralisatie meer moet zoeken in het bestuurlijke dan in het financiële vlak. Ontwikkeling IJ mond De heer De Jong (P.v.d.A.) hield een pleidooi voor een herziening volgens plan van alle gemeentegrenzen, waarvan mr. De Vos van Steenwijk niets wilde weten. Ten aanzien van de bestuursvoorzienin- gen voor het gebied van de IJmond en de Advertentie Rijnmond (Rotterdam) vond de heer M t- s e r (K.V.P.) de ontwikkeling echter te traag. Wanneer men steeds maar wacht tot de provincies en de gemeenten tot over eenstemming zijn gekomen, duurt alles te lang. De minister moet meer initiatief nemen. Is de mogelijkheid wei eens onder het oog gezien voor ieder van de zeer urgente projecten een soort tijdschema met streefdata op te stellen? De beschikbare resterende franje voor verbetering van de salarispositie van het overheidspersoneel, wilde m r. R e ij e r s (C.H.U.) bestemmen voor verzachting van de gemeenteclassificatie, maar de heer T e ij s s e n gaf er de voorkeur aan de res terende franje van 0,74 percent van de totale salarislast te besteden voor de ver mindering van de achterstand in salarië ring van de lagere en middelbare ambte naren. Over de Binnenlandse Veiligheids Dienst die m r. In 't Veld (P.v.d.A.) beschouwt als een noodzakelijk kwaad, wilde de heer Reijers toch iets goeds zeggen omdat men niet uit het oog moet verliezen dat deze dienst de ondergrondse communistische actie bestrijdt. Elk verwijt aan het adres van de B.V.D. speelt in de kaart van de communistische propaganda tegen cie B.V.D. Omtrent de watersnood in Meppel vroeg mr. De Vos van Steenwijk of de minister bereid is een extra uitkering aan Meppel te doen uit het gemeentefonds, ook al is er geen sprake van nalatigheid van een over heidslichaam, indien deze gemeente door vergoeding van de schade overmatig wordt belast. Er is geen sprake van een nationale ramp, maar voor de belanghebbenden maakt het weinig verschil of een ramp groot of klein is. Vandaag antwoordt minister Toxopeus. Door het zoekraken van een naar Australië gestuurd telexbericht van de re serveringsafdeling der KLM is de 30-jari- ge mevrouw E. Haverkate, die vier jaar geleden naar Australië emigreerde en die dankzij een spontane inzamelingsactie naar Nederland kon komen omdat haar vader stervende was, te laat gearriveerd. Toen zij gisteren op Schiphol aankwam, moest haar de treurige mededeling worden gedaan dat haar vader daags tevoren was overleden. De overledene was postbode in Henge lo. Zijn collega's hadden een inzameling gehouden, omdat zij zijn wens zijn doch ter nog eens te zien, kenden. De collecte bracht enkele honderden guldens op. Van een juist opgerichte organisatie ontving men eveneens een flink bedrag en de rest werd bijgepast door het noodfonds „Wij Komen", dat reeds 34 keer eerder in soort gelijke gevallen hulp heeft verleend. Aanvankelijk zou mevrouw Haverkate reeds de vorige week naar ons land zijn vertrokken, maar door het zoekraken van de telexboodschap bereikte haar de op roep voor het vliegtuig te laat en zag zij geen kans meer haar reispapieren in orde te maken. In Amsterdam is opgericht „Het Ver bond voor Ouderen", met als doel boven- 40'ers die zich door welke omstandighe den ook eenzaam voelen, bijeen te bren gen. Na een eerste opwekking hebben zich reeds circa zevenhonderd geïnteresseer den uit het hele land als lid aangemeld. In verscheidene steden wil het verbond afdelingen stichten. Het ligt in de bedoeling attracties van velerlei aard te organiseren, zoals muziek avonden, bridgewedstrijden, bezoeken aan musea, groepsreizen, enzovoorts. Het voor lopige secretariaat van het verbond is ge vestigd bij mevrouw H. Bigot, Merwede- plein 17 in Amsterdam. Advertentie Er zou esn roman te schrijven zijn over de nimmer aflatende strijd van de huisvrouw tegen haar vederlichte, allerklein ste èn allergrootste vijand het stof. Er zou óók een boei ende roman geschreven kun nen worden over het aandeel dat Ruton van meet af aan heeft gehad in de ontwikke ling van de stofzuiger. Ruton droeg in de tientallen jaren van z'n bestaan véél bij tot de perfectionering van die onmisbare stofverzwelger. Ruton deed vele nieuwe uit vindingen. Daarom springt Ruton er tussen de vele mer ken stofzuigers uit als een bé tere- met veel ervaring ge bouwd. Vraag het maar eens aan een vakman. Ruton heeft een onaantastbare reputatie. 'twas Ruton - 'tis Ruton *t blijft Ruton RADOMA N.V. AMSTERDAM Een grote ravage was het gevolg toen op de Vondelingenweg in Rotterdam een bestelauto op een bus inreed. De bestelauto werd totaal vernield. De bestuurder was op slag dood en drie inzittenden werden gewond. Op de Vondelingenweg in Rotterdam is een bestelauto met vier inzittenden tegen een uit tegenovergestelde richting komen de autobus ingereden. De bestelauto werd totaal vernield en de chauffeur, de 23- jarige D. Londeman uit Rotterdam werd op slag gedood. Zijn drie mede-inzitten den, ook Rotterdammers, werden gewond naar het ziekenhuis gebracht. De bestelauto reed tussen een gepar keerde en een rijdende vrachtauto door, toen uit de richting Pernis de autobus na derde. De wagens botsten frontaal tegen elkaar, waarna de bestelauto tussen de bus en de vrachtauto werd opgevouwen. In W\jhe (O.) is het 7-jarige dochtertje van het gezin Hulleman op haar fiets do delijk verongelukt. Een vrachtauto wilde rechts afslaan en gaf daartoe lichtsignalen. Het meisje merkte deze echter niet op en reed in volle vaart onder de wagen. Zij was op slag dood. Het driejarig dochtertje van het gezin Van Zon uit Egchel (gem. Helden, Lim burg) is in het ziekenhuis in Venlo over leden aan de gevolgen van een aanrijding in haar woonplaats. Op de Eibergseweg in Meddo (gemeente Winterswijk) is de 68-jarige W. J. Zieve- rink Op zijn fiets door een personenauto aangereden en zo ernstig gewond dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. De man was bij kennissen op bezoek geweest. Hij werd door de tegemoetkomende auto ge grepen en in de wegberm geslingerd. In Wageningen is op 78-jarige leeftijd overleden prof. dr. W. K. J. Röpke, oud hoogleraar in de entomologie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Prof. Röpke werd geboren te Hohensal- za in Posen (Duitsland). Hij studeerde aan de universiteiten van Berlijn en Zürich en was van 1904 tot 1908 assistent aan het entomologisch instituut in Zürich en daarna tot 1911 assistent aan het proef station Salatiga op Java. Van 1912 tot 1918 was hij directeur van het proefstation Midden-Java. Van 1918 tot 1919 was hij entomoloog aan het instituut voor plan tenziekten te Buitenzorg. Hij verwierf zich een wereldnaam op het gebied van de sys tematiek van de Indo-Maleise vlinderfau na. In 1919 werd hij benoemd tot hoog leraar aan de Landbouwhogeschool te Wa geningen, eerst in de tropische landbouw kunde en later in de entomologie. In 1953 nam hij afscheid als hoogleraar. Sinds dien verschenen nog verscheidene weten schappelijke publikaties van zijn hand Prof. Röpke was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De teraardebestelling geschiedt zater dagmiddag op de algemene begraafplaats te Wageningen. c Concertgebouw: Donderdag 20 u.: Con cert Nederlands Kamerorkest. Stadsschouwburg: Donderdag 20 u.: Ne derlands Dans Theater. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14. 19 en 21.15 u.: „Mon Oncle", a.l. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De grote bedrieger" 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14. 18.45 en 21.15 u.: „La Vérité". 18 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Losbandige liefde". 18 j. Donderdag 14 en 20 u.: „Richard III", 14 j. Minerva Theater: Tot en met donderdag besloten voorstellingen. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Hotel de Vrijgezel", 14 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „Jesse James, de bloeddorstige", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.r „Nooit op zondag", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Dage lijks 20 u.: „Makkers staakt uw wild ge raas", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaial „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart expositie van tekeningen van Amsterdamse cartoonisten en krantentekenaars. Dagelijks 1022 u. Het Huis Van Rooy (Kamperlaan): Tot 20 febr. expositie van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel". Dagelijks van 1017 u., zondags 1417 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 27 febr. expositie van werken van Anton Pieck. Dagelijks 1017 u., zondags 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 3 febr.). WOENSDAG 8 FEBRUARI City-theater, 20 u.: „Waarover men niet spreekt". Rex-theater, 20 u.: „Verzwegen zonde". DONDERDAG 9 FEBRUARI City-theater, 20 u.: „Onze man in Havana". Rex-theater, 20 u.: „Verzwegen zonde". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14.30—16.30 u. WOENSDAG 8 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Heerseres van de onderwereld". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Vlammen over de Philippijnen". DONDERDAG 9 FEBRUARI Kennemer Theater: géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Vlammen over de Philippijnen". De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft een delegatie van inwo ners van Soesterberg ontvangen. De dele gatie heeft de ministers een adres over handigd, waarin uiteen wordt gezet, dat de bewoners van deze gemeente hun ge zondheid aangetast voelen door het lawaai van overvliegende straaljagers. Hun be zwaren hebben zij mondeling bij de mi nister toegelicht. (Van onze Amsterdamse redacteur) In Amsterdam is opgericht de Bond van Autohandelaren (B.V.A.) waarvoor zich reeds 400 nog niet georganiseerde hande laren in gebruikte auto's hebben aange meld. De directe aanleiding tot het stich ten van de bond is een televisie-uitzending van de VARA geweest waarin presentator Arie Kleywegt aan de BOVAG, de bond van erkende autohandelaren en garage houders, gelegenheid gaf zijn mening over de handel in tweedehands auto's te ge ven. In deze uitzending kwam de zo ge noemde straathandel ter sprake waarmee zich onder anderen „duistere figuren" zou den ophouden. De handelaren in gebruikte auto's die regelmatig de automarkten te Amsterdam en Utrecht bezoeken, hebben zich over de ze uitzending zeer opgewonden. Er werd een actiecomité opgericht dat gedrukte kaarten in omloop bracht, waarop men niet alleen kon protesteren bij de VARA maar tevens het lidmaatschap van deze omroepvereniging kon opzeggen. Uit het actiecomité is voorts de B.V.A. voortge komen. Het voorlopige bestuur van de nieuwe bond zal in een televisieuitzending van de VARA op woensdag 22 februari het stand punt uiteenzetten van de vrije maar bona fide-autohandelaren. Dit is het resultaat van uitvoerig overleg tussen het B.V.A.- bestuur en de VARA dat overigens eerst mogelijk was toen het bestuur zich na drukkelijk distancieerde van de briefkaar tenactie. B.V.A.-voorzitter P. G. Klaver zei op een persconferentie in Amsterdam: „In de t.v.- uitzending heeft men de morele verant woording voor de import van Duitse auto wrakken in de schoenen van de vrije auto handel willen schuiven Maar deze auto handelaren beschikken niet over de werk plaatsen om deze wrakken op te knappen. De waarheid is dat de meeste van deze kneusjes door BOVAG-garages worden hersteld en weer op de weg worden ge bracht." Er zijn enkele duizenden handelaren in gebruikte auto's in ons land. Volgens de In een in Delft gehouden vergadering van de kringbesturen Delft en Delftland van de Rooms Katholieke Land- en Tuin- bouwbond is meegedeeld, dat behou dens goedkeuring van onder andere het College van Rijksbemiddelaars van augustus tot en met januari iedere maand twee vrije zaterdagen voor de tuinderij zullen worden ingevoerd. Het begin van de werktijd zal niet vóór zes uur 's mor gens worden gesteld en in de periode van oktober tot en met maart zal de middag pauze van anderhalf uur tot één en een kwart uur worden teruggebracht. De werk week komt dan op 47 uur. heer Klaver betreft het grootste deel van hun opzet de verkoop van gebruikte auto's aan de erkende BOVAG-handelaren. Waar om zij zelf geen lid van de BOVAG wor den? „Dat is niet mogelijk omdat wij meestal niet over een eigen werkplaats be schikken", aldus de heer Klaver. De B.V.A. wil aan de ene kant de slech te naam zuiveren die de handel in twee de hands auto's heeft gekregen en aan de andere kant het publiek bepaalde waarborgen geven. De bond wil zijn leden verplichten iedere te verhandelen auto te voorzien van een keuringsrapport van een onpartijdige instantie, bijvoor beeld de A.N.W.B. of de K.N.A.C. Leden die zich hier aan onttrekken zullen wor den geroyeerd. In hoeverre de B.V.A. de duistere prak tijken die zich bij de autohandel voordoen, kan bestrijden, moet worden afgewacht. Het is niet onwaarschijnlijk dat de ballo tagecommissie van de bond tot de conclu sie zal komen dat slechts een minderheid van die duizenden straathandelaren het predikaat „bonafide" verdient, waardoor er nog talloze vrije handelaren blijven rondlopen waarop het publiek bij eventue le miskoop geen vat heeft. Wegens zijn hardnekkige weigering om volgens voorschrift in uniformkleding op zijn werk te verschijnen, werd vorig jaar aan een vakman eerste klasse der P.T.T. te Wolvega ontslag uit de dienst gegeven. De ambtenaar ging hiervan in appèl bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. Daar verklaarde hij dat hij destijds van een particulier radiodistributiebedrijf naar de P.T.T. was overgegaan en dat men hem toen had vrijgesteld van de verplich ting een uniform te dragen. Ook enigen van zijn collega's waren, volgens zijn zeg gen, van deze verplichting ontslagen. Omstreeks 1956 begon de directeur van het telefoondistrict Leeuwarden aan te dringen op het dragen van uniformkleding door alle ambtenaren. De appelant was daar echter niet toe over gegaan, omdat hij principiële bezwaren heeft tegen uniformen. Hij meende, dat men deze bezwaren had moeten eerbie digen. Hij zou eventueel graag tewerkge steld zijn in een ander onderdeel van de dienst, waar geen uniformen gedragen worden, bij voorbeeld in de magazijnen. De pleitbezorger van de ambtenaar be toogde, dat het ontslag een veel te straffe maatregel was voor iemand die twintig jaar trouw zijn plicht had gedaan. „Een straf als deze past wel bij een diefstal maar niet bij een situatie als de onder havige," meende pleiter. Hij concludeerde dan ook tot vernietiging van het ontslag. De gevolmachtigde van de minister van Verkeer en Waterstaat wees op de voor alle ambtenaren geldende verplichting tot het dragen van een uniform. De P.T.T.- er was enige keren tevoren gewaarschuwd voor de ernstige gevolgen van zijn hou ding in deze. De president van de centrale raad, mr. Blom, zei tegen de betrokken ambtenaar, dat hij zelf voor een groot deel verant woordelijk was voor de moeilijkheden waarin hij was geraakt. Op 28 februari zal de centrale raad uit spraak doen. Dokter R. Mol, de Branbantse arts, die in Bukumbi (Tanganyika) in vier jaar tijds met uit Nederland ontvangen giften een modem ziekenhuis bouwde, heeft op zijn vakantie-adres in Laren de mede deling ontvangen, dat een hevige tornado zijn polikliniek vrijwel geheel heeft ver nield. Dokter Mol raamt de directe schade op ongeveer 35.000 gulden. Wat daar nog bijkomt aan medicamenten en instrumen ten die in de tropische slagregens verloren zijn gegaan, is nog niet te becijferen. Voor dokter Mol, die in april terugkeert naar Bukumbi, is de verwoesting van de grote polikliniek een zware slag, waardoor hij twee jaar van hard werken verloren ziet gaan. Het dak van golfplaten en de houten kapconstructie bleken opgetild te zijn en neergekwakt op de muren van het chirur gisch paviljoen, dat in aanbouw is. Aan een herstel kan pas na de regentijd worden begonnen. De raad van de gemeente Mill heeft be sloten de gemeentesecretaris te schorsen Dit besluit wordt gezien als een gevolg van de sterke rivaliteit tussen de burge meester en de gemeentesecretaris van deze gemeente. Het is in Mill een publiek geheim, dat de verhouding tussen de bei de hoge gemeentefunctionarissen veel te wensen laat. Deze situatie dateert van 1958 toen de huidige burgemeester, de heer G. H. M. Hofmans, werd benoemd. De ge meentesecretaris, drs. J. P. van de Geijn, is reeds twaalf jaar in functie. Beiden heb ben vroeger als jonge ambtenaren tege lijkertijd een vrijwel gelijke functie be kleed op de gemeentesecretarie van Groes beek. De tegenstelling burgemeester secre taris werd vorige week verscherpt toen de burgemeester de gemeentesecretaris uit zijn kamer heeft gezet. In Mill deden daarna geruchten over een handgemeen tussen burgemeester en secretaris de ronde. De Commissaris der Koningin was zeer spoedig van het gebeur de op de hoogte, waarna burgemeester Hofmans en secretaris v. d. Geijn naar 's Hertogenbosch werden ontboden. De Commissaris der Koningin heeft beiden gehoord. In de raad werd de schorsing van de se cretaris gekwalificeerd als „een maatregel van orde, die geen oordeel inhoudt over het conflict". Wegens tijdelijke financiële moeilijk heden heeft een Haagse hoofdagent vorig jaar twee bromfietsen en twee fietsen ge stolen. Hij nam de fietsen mee op weg van het politiebureau naar zijn huis. Twee fietsen en 'een brommer werden verkocht, de andere bromfiets behield hij en dat werd hem noodlottig. Hij had de bromfiets namelijk een keer per trein meegenomen en per spoor ook weer teruggezonden. Toen de fiets in depot stond raakte de agent het regu kwijt, zodat de brommer erg lang bleef staan. De spoorwegen meld den dit aan de politie waarna bleek dat de brommer als gestolen was opgegeven. Toeen de agent maanden later het requ terugvond en de bromfiets kwam halen werd onmiddellijk de politie gewaar schuwd. Tot hun verbazing moesten de agenten toen een collega aanhouden. De 46-jarige hoofdagent is ter beschikking ge steld van de justitie. Nederland staat in de Europese Econo mische Gemeenschap bovenaan op het ge bied van de gezondheidstoestand van het rundvee. Het is het enige land van de zes dat sedert 1956 vrij is van rundertuber- culose en in ons land zijn tot op heden de beste resultaten behaald met het voorko men van runderbrucellose. Dit blijkt uit gegevens die in het Europese parlement zijn verstrekt. Wat de runderbrucellose betreft merkt de E.E.G-commissie op, dat geen der zes E.E.G.-landen er vrij van is. Het voor komen van deze ziekte is op verschillende wijze georganiseerd, en tot dusver heeft men in Nederland hiermee de beste re sultaten behaald. Middenschip. Op de werf van Verolme op Rozenburg is men gereed gekomen met de bouw van een middenschip, dat op een werf in Chicago ingevoegd zal worden in een tanker. Het middenschip heeft een lengte van 160,61 meter, een breedte van 22,86 meter en een holte van 11,96 meter. Na de verbouwing zal de tanker een draag vermogen krijgen van 24.000 ton. Het draagvermogen is thans 16.000 ton. Het transport van Rozenburg naar Baltimore wordt verricht door L. Smit en Co's inter nationale sleepdienst. Voor dit transport zal aan het middenschip een noodvoorstuk worden aangebracht. Burgemeester. Tot burgemeester van de gemeenten Schoonrewoerd, Hei- en Boeicop is benoemd de heer P. Visser, se cretaris van de gemeente Nieuwenhoorn, die vorig jaar is opgeheven. Hij is lid van de Christelijk-Historische Unie. Raadsheer. Tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden is benoemd mr. P. Eijssen, thans advocaat-generaal bij de Hoge Raad. Tot raadsheer in het gerechts hof te 's-Gravenhage is benoemd mr. H. K. A. Stoffels, thans vice-president van de rechtbank te 's-Gravenhage. Volwassen verkeersbrigadiers. De proef met volwassen verkeersbrigadiers, die in Den Haag op drie oversteekplaatsen is genomen, kan als geslaagd worden be schouwd. De drie huisvrouwen, de twee ge pensioneerde politieambtenaren en de ge pensioneerde chauffeur, die zich vrijwillig voor dit werk beschikbaar hebben gesteld, verrichten hun taak met veel animo en hébben zich op vlotte wijze aangepast aan de problemen van het verkeer. Er zullen nu voor nog 16 oversteekplaatsen 32 vol wassenen worden aangesteld. Brievenbussen. Daar het bestellen van poststukken in steeds sterkere mate wordt vertraagd door de onvoldoende afmetingen van de brievengleuven en de brievenbussen in woningen en andere gebouwen heeft de gemeenteraad van Den Haag besloten, in de bouw- en woonverordening een aantal voorschriften op te nemen met betrekking tot de plaats en de afmetingen van brie venbussen. Onder meer wordt bepaald dat de brievenbus van de openbare weg be reikbaar moet zijn zonder dat deuren of hekken, die gewoonlijk op slot zijn. be hoeven te worden gepasseerd. Komt de gleuf van de bus niet uit in een woning of een kantoor, dan moet achter de gleuf een afsluitbare brievenbus worden aange bracht. De brievengleuven mogen niet meer dan 2.50 meter boven de weg zijn. Dit geldt niet voor galerijbouw en voor gebouwen met liften. Onderscheiding. De heer Paul F. San ders, correspondent van het dagblad „Het Parool" en voorzitter van de United Na tions Correspondents Association (UNCA), te New York, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau bij bevordering. Dodelijk ongeluk. In een houtzagerij te Rijswijk is de 50-jarige P. L. Pupping, toen hij op een ladder bezig was met het smeren van een drijfas, aan zijn das door de draaiende delen van de as van de lad der getrokken. Tijdens zijn val sloeg hij met het hoofd tegen een balk, waardoor hij op slag dood was. Onderscheiding. Dr. J. Elte, oud-ge- neesheer-directeur van het Binnengasthuis te Amsterdam, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Wethouder mr. R. van den Bergh heeft dr. Elte, die binnenkort officieel afscheid zal nemen, de bij deze onderscheiding behorende versier selen uitgereikt. In Amsterdam is in de leeftijd van 86 jaar overleden de oud-geneesheer-direc- teur van het Amsterdams centrum voor reumatiekbestrijding, dr. J. F. L. van Breemen, die vooral bekendheid heeft ver worven op het gebied van de reumatiek bestrijding. Dr. Van Breemen was o.m. oprichter van de geneeskundige vereni ging voor lichamelijke opvoeding en se cretaris van het eerste internationale con gres op dit gebied. Later ging zijn interes se meer in de richting der reumatiekbe strijding. In 1913. op het internationaal congres voor fysische therapie te Berlijn, werd zijn voorstel een internationaal on derzoek naar het voorkomen van reuma tische ziekten in te stellen, aangenomen. In 1924 werd op zijn initiatief het interna tionaal comité voor reumatiekbestrijding opgericht dat in 1928 overging in de „Ligue internationale contre le Rhumatisme". Dr. Van Breemen werd secretaris. Van zijn hand zijn talrijke publikaties verschenen, in het bijzonder op het ter rein van de behandeling en bestrijding van chronisch reumatische aandoeningen. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die dinsdag nog veel wind aan onze kust veroorzaakte, trok naar Noord-Scandinavië weg. In de afgelopen nacht passeerde een rug van hoge druk. die de wind snel deed afnemen en aan leiding gaf tot opklaringen. De tempera tuur daalde echter nergens tot beneden het vriespunt. Tussen een depressie, die over de oceaan naar het zeegebied tussen IJsland en Zuid-Groenland koerste en een hogedrukgebied boven Spanje, ontstond een brede en krachtige zuidwestelijke luchtstroming waarmee zachte oceaanlucht naar de Britse eilanden stroomt. Het warmtefront, dat deze lucht begrenst, na derde vanmorgen, voorafgegaan door een regengebied, ons land. Morgen zal het ge hele land zich in de krachtige zuidweste lijke stroming bevinden en zal de tempe ratuur aanzienlijk boven normaal zijn. Er is een goede kans dat het zachte weer enkele dagen zal aanhouden, waarbij af en toe wat regen of motregen zal vallen. WEERRAPPORTEN Maanstanden 8 febr. 17.50 uur laatste kwartier. 15 febr. 9.11 uur nieuwe maan. 22 febr. 9.35 uur eerste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 8 februari Hoog water 8.31 en 20.54 uur. Laag water 3.54 en 16.23 uur. Donderdag 9 februari Hoog water 9.22 en 21.55 uur. Laag water 4.40 en 17.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen M s binnen- en buitenland. CL Neerslag, laatste 24 uur. 0) feu Den Helder zwaar bew. WZW 7 0 Ypenburg zwaar bew. zw 8 0 Vlissingen zwaar bew. zzw 8 0 Eelde zwaar bew. WZW 7 0 De Bilt zwaar bew zw 8 0 Twente half bew WZW 6 0 Eindhoven zwaar bew WZW 8 7 Zd-Limburg zwaar bew. zw 8 0 Helsinki sneeuw zzw -1 3 Stockholm zwaar bew zw 4 0,4 Oslo onbewolkt windst 3 0 Kopenhagen licht bew. w 4 3 Aberdeen zwaar bew zo 7 0 Londen regen z 11 1 Amsterdam zwaar bew zzw 8 0 Brussel licht bew. zw 8 0,3 Luxemburg zwaar bew WZW 5 2 Parijs zwaar bew WZW 11 0 Bordeaux zwaar bew. zw 12 0,3 Grenoble zwaar bew. windst. 10 4 Nice licht bew. n 15 0 Berlijn zwaar bew. w 8 3 Frankfort regen w 7 0,3 München geheel bew. wnw 6 1 Zürich regen zzw 6 4 Genève zwaar bew w 7 2 Locarno half bew. ono 12 0 Wenen half bew. wnw 2 0,3 Innsbruck sneeuw 0 3 7 Belgrado sneeuw wnw 5 2 Athene onbewolkt ono 9 Rome onbewolkt no 14 1 Ajaccio zwaar bew ono 15 0 Madrid mist windst. 16 0 Mallorca half bew. windst 18 0 Lissabon zwaar bew nnw 14 0

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2