Kern van Mammoetwet ingrijpende wijzigingen ondanks vele onaangetast Vorstelijk vioolspel van Johanna Martzy i Geslaagd concert van „St. Michaël" VERNIEUWING VOORTGEZET ONDERWIJS Behandeling wellicht voor zomerreces Bekwaamheid leraren per graadmeter Belgische onderneming wil centrale televisie-antennes Hilversum krijgt nog geen cultureel centrum Eénakter in Pauzetheater WOENSDAG 8 FEBRUARI 1961 Openbaar onderwijs beter beveiligd Geen Frans in brugjaar Nel Oosthout speelt Saint Joan" in India Raad verwerpt plan voor lening van 2,5 miljoen Fraai filmpje Beeldschermer Televisieregisseurs bij de VARA Anders dan anderen Lief en leed van het vertalen" „De dood van een handelsreiziger" De radio geeft donderdag 7 elevisie brn Pram ma Van onze Haagse redacteur) Minister Cals heeft aanzienlijk minder tijd nodig gehad voor zijn Memorie van Antwoord dan de Tweede Kamer voor het voorlopig verslag over de Mammoet wet, zoals het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs meestal wordt genoemd. Verstreken er bijna twee jaar tussen de indiening van het wets ontwerp en het verslag van de Kamer, de minister van Onderwijs heeft de daarin gemaakte opmerkingen reeds zeven maanden later inclusief vakantietijd, mil joenennota en kabinetscrisis beantwoord. Minister Cals toonde zich tijdens een over zijn Memorie van Antwoord gehouden persconferentie optimistisch over de toekomst van zijn geesteskind: het gesprek met de speciale Kamercommissie voor de Mammoetwet (onder voorzitterschap van de socialist C. Kleywegt) kan nu beginnen, waarna tussen paas- en zomerreces de openbare behandeling kan volgen. En de minister rekent altijd nog op een met de steun der socialisten redelijke meerderheid. Nu is het wel zo, dat een van de be langrijkste politieke hangijzers van dit wetsontwerp, met name het door de pro testants-christelijke partijen onaanvaard baar geachte over één kam scheren van openbaar en bijzonder onderwijs, reeds in een nota van wijzigingen was ver wijderd, maar later zijn over de inter pretatie van deze concessie een van de condities waarop de huidige re geringsploeg in 1959 kon worden ge vormd toch weer vragen gerezen. En ook kan men in protestants-christelijke kringen nog veel bezwaren vernemen tegen het onderbrengen van de mulo (straks: mavo) in deze wet. Dat wil im mers zeggen dat voor deze mavoscholen niet meer het automatisme van de lager- onderwijswet zal gelden, maar een heel wat strakkkere, op werkelijke behoeften gefundeerde schoolplanning. Omgekeerd heeft de bewindsman zi.in tekst nu enigszins aangepast aan de ver langens van de voorstanders van het open baar onderwijs. Zowel principieel als ma terieel maken enkele artikelen de wet op dat punt meer waterdicht. In de eerste plaats is de doelstelling van het openbaar onderwijs in de wet opgenomen. Daartoe is dezelfde redactie gekozen welke ook in de Lager-Onderwijswet is te vinden. Mi nister Cals vindt dat zelf ook wel een wat ouderwetse omschrijving, maar voor een betere heeft hem de tijd ontbroken. Hij hoopt echter dat gemeen overleg tus sen hem en de speciale Kamercommissie tot meer eigentijdse bewoordingen zal lei den. Materieel is de positie van het openbaar onderwijs meer beveiligd nu een bepaling is opgenomen die aan Gedeputeerde Sta- tën de verplichting oplegt tenminste één keer in de drie jaren de behoefte aan open baar onderwijs in hun gewest vast te stellen. Ter complementering van deze maatregel is voorts bepaald, dat er een rijksschool moet worden gesticht als er be hoefte aan openbaar onderwijs is, maar de betrokken gemeente geen verzoek voor de bekostiging van een gemeentelijke school indient. Voor het overige hebben de herzienin gen in het wetsontwerp niet minder dan 67 van de 117 artikelen ondergingen een verandering vooral betrekking op de programma's van de schoolsoorten. De be langrijkste wijzigingen laten wij hieron der volgen, gerubriceerd volgens school soort. I Voorbereidend wetenschappelijk onderwijs v.w.o.J Hieronder vallen de gymnasia, de athe nea en de lycea. De athenea zijn te be schouwen als de opvolgers van de h.b.s.-en a en b, maar duidelijker gericht op de voorbereiding tot de universiteiten en ho gescholen. De lycea omvatten na de ge meenschappelijke onderbouw afdelingen gymnasium en atheneum. De minister is tegemoet gekomen aan de vele bezwaren welke er zijn gerezen te gen het steeds zwaarder worden van de B-richting van het gymnasium door het handhaven van de beide klassieke talen naast een zwaar wiskundig en natuurwe tenschappelijk programma. Hij wil in de voor het leerplan van de gymnasia vast te stellen algemene maatregel van bestuur de schoolbesturen de vrijheid geven voor de B-afdeling desnoods het Grieks geheel te laten vervallen of aan de mogelijkheden aan te passen door bijvoorbeeld het on derwijs alleen te richten op het lezen van Homerus. Voor de athenea is Latijn geschrapt en het vak economie vervangen door econo mische wetenschappen. Bovendien zullen op de A-afdeling van het atheneum boek houden en handelsrekenen onderwezen worden ter bevordering van een goed be grip van de economie, dus niet voor de praktische toepassing daarvan. II Hoger algemeen voortgezet onderwijs (h.a.v.o.) De H.a.v.o.-scholen kunnen beschouwd worden als de opvolgers van de h.b.s.-en, voor zover deze niet voor een univerditaire studie opleiden maar voor die gekwalifi ceerde functies in de maatschappij waar voor een academische studie niet wordt vereist. De minister zegt in zijn Memo rie, dat hem een combinatie van zo'n h.a.v.o.-school met een gymnasium of een atheneum wenselijker voorkomt dan van afzonderlijke h.a.v.o.-scholen of een combinatie met een m.a.v.o.-school. III Middelbaar algemeen voortgezet onderwijs m.a.v.o.) De m.a.v.o.-school wordt de opvolgster van de m.u.lo. De minister heeft een re dactiewijziging gebracht in het artikel dat de deur van de opleiding bepaalt. Het was eerst soepeler: m.a.v.o. wordt gegeven aan scholen met een cursusduur van ten minste drie en ten hoogste vier jaar. Nu luidt het: m.a.v.o. wordt gegeven aan ren en aan deze scholen kan een afdeling worden verbonden met een cursusduur van drie jaren. Het is niet de bedoeling dat er zelfstandige driejarige m.a.v.o.-scholen zullen komen. Een van de moderne vreemde talen zal bij het vierjarige m.a.v.o. facultatief wor den gesteld. Bij het driejarige m.a.v.o. zal met twe,e moderne talen worden vol staan. De hierboven genoemde schoolsoorten voor v.w.o., h.a.v.o. en m.a.v.o zijn onder ling verbonden door de brugklasse (eerste leerjaar) welke voor alle typen zoveel mo gelijk gelijk is. Op die manier hoopt men in het eerste jaar de begaafdheden van iedere leerling te kunnen vaststellen, zo dat zonder groot verlies aan tijd en moei te een overgang van het ene naar het an dere onderwijs mogelijk is. Tegenover de gelegenheid welke het gymnasium krijgt om in. het eerste jaar met Latijn te beginnen, staat het ver vallen van het Frans in de brugklassen van alle schoolsoorten. Minister Cals heeft namelijk overwogen, dat het m.a.v.o. met twee moderne talen kan volstaan en dat daarom voor de brugklassen de talen ge kozen moeten worden welke ook bij het m.a.v.o. en verder bij het beroepsonder wijs het meest gangbaar zijn. Volgens hem zijn dat Engels en Duits. Om dit ver lies van het eerste jaar te compenseren is voor het gymnasium voorgeschreven dat het Frans daar in het zesde jaar ver plicht blijft. IV Lager algemeen voortgezet onderwijs (l.a.v.0.) De ingrijpendste wijziging doet zich wellicht bij het lager algemeen voortgezet onderwijs voor Dit is namelijk niet zon der meer de voortzetting van het huidige voortgezet lager onderwijs (zevende en achtste leerjaar). Minister Cals vindt na melijk, dat het v.g.l.o. als zodanig niet meer in de huidige tijd past. Tot nu toe ontleende het v.g.l.o. zijn belang voor al aan het feit, dat door de leeftijdseisen de van de lagere school komende leerlin gen niet direct tot bijvoorbeeld het tech nisch onderwijs konden worden toegelaten Deze functie van „wachtschool" vervalt echter nu de aansluitingsmogelijkheden tussen lager en voortgezet onderwijs wor den verbeterd. Voor degenen die niet naar het technisch onderwijs gaan ziet de mi nister een mogelijkheid dat het v.g.l.o. zich ontwikkelt in de richting van het la ger economisch en administratief beroeps onderwijs. Daarom heeft de minister het voortbe staan van het v.g.l.o. als afzonderlijke l.a.v.o.-school niet onmogelijk willen ma ken. Het artikel over het l.av.o is nu zo gewijzigd, dat het zal worden gegeven in het eerste leerjaar van de scholen voor lager beroepsonderwijs en niet in het eer ste en in het tweede leerjaar en aan af zonderlijke la.v.o.-scholen met een cur susduur van twee jaren. V Beroepsonderwijs Bij het beroeponderwijs is de regeling meer gedetailleerd dan in het afzonderlijk wetsontwerp. Wij vermelden nog. dat de cursusduur van de opleiding voor kleu- scholen met een cursusduur van vier ja- was getreden. (Van onze Haagse redacteur De Memorie van Antwoord van minis ter Cals op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de Mammoetwet be vat eveneens nieuwe bepalingen over de omschrijving der bekwaamheden van het lerarenkorps voor het voortgezet onder wijs. Er worden nu bewijzen van bekwaam heid in eerste, tweede of derde graad on derscheiden. Voor het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs (met uitzondering van het eerste leerjaar van gymnasia, athenea en lycea, de hoogste twee leerjaren van het hoger algemeen vormend onderwijs en van het hoger beroepsonderwijs is een bewijs van bekwaamheid in de eerste graad vereist. Voor het eerste leerjaar van het voor bereidend wetenschappelijk onderwijs, de eerste drie leerjaren van het hoger alge meen voortgezet onderwijs en het middel baar beroepsonderwijs is een bewijs van bekwaamheid in de tweede graad nodig en voor middelbaar algemeen voortgezet onderwijs, lager algemeen voortgezet on derwijs en lager beroepsonderwijs geldt een bewijs van bekwaamheid in de derde graad. Doctoraal examen, ingenieursge tuigschrift en B-akten worden als bewij zen van de eerste graad beschouwd. Voor de bewijzen van bekwaamheid in de twee de en derde graad worden akten met de ze aanduiding afgegeven. Deze kunnen bij algemene maatregel van bestuur worden afgegeven. Ook hiervoor geldt de overgangsregeling, welke de bezitters van oude diploma's onderwijsbevoegdheid garandeert op de zelfde of overeenkomstige scholen als aan het bezit der diploma's was verbonden toen de Mammoetwet nog niet in werking Mr. J. M. L. Th. Cals terleidsters voor de leidsters op drie in plaats van op twee jaar is gesteld en voor de hoofdleidsters op vier in plaats van op drie jaar en dat de kweekschool voor on derwijzers een cursusduur van drie jaren zal hebben verdeeld over twee leerkringen of van vijf jaren voor aspirant-onderwijzers die niet in het bezit zijn van een h.a.v.o.- diploma. In dat geval wordt de voorbe reidende leerkring van twee jaren met het afnemen van het h.a.v.o.-examen besloten. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het rondom de 100.000 in woners tellende Kortrijk zal binnenkort naar alle waarschijnlijkheid de eerste Bel gische stad worden met een centrale tele visie antenne. Een particuliere onderne ming, de n.v. Electrobel probeert in ver scheidene Belgische steden concessies er voor te verwerven. De Electrobel schijnt ook van plan te zijn, in Nederland dergelijke centrale te levisie antennes op te richten. Ze heeft zich reeds tot de Nederlandse ambassade te Brussel gewend, omdat zij wil weten of de Nederlandse wetten het oprichten ervan toestaan. De antenne van Kortrijk zal het de aangeslotenen mogelijk maken, vijf stations (de beide Belgische, Neder land (Goes), Frankrijk via Rijssel en Duitsland) te ontvangen. Het gemeente bestuur van Kortrijk wil nu weten, hoe hoog het abonnement voor de t.v. kijkers en hoe de kwaliteit van de ontvangst zal zijn. Ook wil het de zekerheid hebben dat de centrale antenne niet de ontvangst van degenen, die hun privé-antenne willen be houden, zal storen. In de tweede helft van maart vertrekt de voordrachtskunstenares Nel Oosthout naar India, waar zij een toernee van en kele weken zal maken onder auspiciën van het Lady Mountbatten Memorial Fund. Zij zal onder meer optreden in New Delhi, Calcutta en Bombay. In de laatst genoem de stad geeft zij twee gala-avonden in het gouvernementshuis. Op de terugweg naar Nederland zal Nel Oosthout nog een grote Amerikaanse oliemaatschappij in Saoedi- Arabië aandoen. Mevrouw Oosthout draagt op deze toernee, evenals zij dat reeds eni ge malen in Engeland heeft gedaan, Shaws „Saint Joan" voor als solotoneel. DE HONGAARSE VIOLISTE Johanne Martzy gaf, in aansluiting op haar solistisch optreden met het Noordhollands Philharmonisch Orkest dinsdag j1 met haar hegeleider Jean Antonietti een kamermuziekavond in het gemeentelijk Concertgebouw. Het is al eens eerder opgemerkt dat deze zaal veel te groot en akoestisch ongeschikt is voor muziek die, blijkens de benaming voor kleine ruimten gedacht is. De lange nagalm maakt dat vrijwel iedere pianist op het brede, ongestoffeerde podium tegenover een altijd slechts ten dele bezette zaal de indruk wekt te veel pedaal te gebruiken. En de toon van menig strijker die meer op verfijning dan op kracht was ingesteld, is al een vroege dood gestorven nog vóór de tiende rij gepasseerd was. HIERVOOR BEHOEFT MEN bij Johan na Martzy bepaald niet bevreesd te zijn, het geluid dat zij aan haar Stradivarius (eertijds in het bezit van de bekende vio list Hubermann) weet te ontlokken is vér- dragend en van een indrukwekkende sono riteit. De stijl van interpreteren heeft trouwens dezelfde brede en koninklijke allure. Zij misbruikt de muziek niet voor een demonstratie van gevoelige ijdelheid- jes, haar viool spreekt niet de taal van het geparfumeerde viooltje. Zelfs Brahms, de melancholieke mijmeraar, wordt onder haar handen een zanger van cyclopische afmetingen en wat bij hem week en mis moedig lijkt, raakt vervuld van een (om het modewoord te gebruiken) „sterke" gevoeligheid. BACH IS NATUURLIJK de belichaming van deze weidse musiceertrant. De onbe geleide arabesken van zijn derde Partita, in E, vullen de ruimte met een natuurlijke eigenmachtigheid die de gedachte aan wederwoord of aanvulling door een tweede instrument geen moment doet opkomen. Men zou zich kunnen afvragen of de ge kwelde lyriek en de droeve opstandigheid van Ravel's vioolsonate, elementen die ook in zijn beide pianoconcerten te vin den zijn, deze straling wel konden verdra gen. Het is hier de plaats om het belang rijk aandeel van de pianist Jean Antoniet ti te vermelden, die de breekbare piano partij van Ravel's sonate bijzonder goed realiseerde zonder de satirische trekjes te verwaarlozen. Gelukkig had hij na de pauze de vleugel half laten openen; vóór de pauze was er een hinderlijke discre pantie geweest tussen de direct aanspre kende viooltoon en de doffe klank van de gesloten vleugel. DE CONCERTGEVERS, die de avond geopend hadden met een Sonate van Han del (in A), besloten deze met een werk van de Poolse componist Karol Szyma- nowsky, „Notturno e Tarantella". Met ge bruikmaking van impressionistische klank kleuren en, in het eerste deel, van het ritme van de Spaanse fandango, heeft de componist zonder effectbejag twee zeer effectvolle stukken geschreven, waarbij al leen de tarantella aan het slot ontsierd wordt door een nogal banale harmonische wending. Voor het grote succes dankte Johanna Martzy met drie van de zes Roemeense Volksdansen van Bartók, in de zetting voor viool en piano van Szekely. Sas Bunge Hartstochtelijke pleidooien van prof. dr G. Stuiveling (P.v.d.A.) en de burgemees ter hebben niet kunnen verhinderen dat de meerderheid van de gemeenteraad van Hilversum „nee" heeft gezegd tegen het voorstel om in beginsel rond 2,5 miljoen te lenen voor de stichting van het cultu reel centrum naar een ontwerp van Du- dok in het plantsoen tegenover het raad huis. Door een motie van dr. P. G. van de Vliet (V.V.D.) te steunen om dit voorstel ..tot een nader te bepalen tijdstip" aan te houden gaf deze (kleine) meerderheid, waartoe ook de wethouders, mr. Vorstman en mr. Lens behoorden, te kennen, dat zij voor een dergelijk groot krediet de tijd nog niet gekomen acht. Eerst wil men de mist die over de financiële posi ties van de gemeente hangt, opgetrokken zien, alvorens de begroting te belasten met een jaarlijkse som van misschien wel drie ton. De tegenstanders van de met 18 tegen 15 stemmen aangenomen motie zagen niet in dat het verschil uitmaakt of men nu of later in principe het krediet toestaat, omdat de raad toch nooit het begrotings beeld ten tijde van het afkomen bij rijks- goedkeuring, kan voorspellen. Bovendien vrezen zij dat het uitstel de stichtingskosten nog belangrijk zal doen stijgen en dat de gemeente, als er een mogelijkheid komt om bouwvolume te krij gen, niet klaar is. Kortom dat van dit uitstel afstel komt. „Als u alleen van financiële motieven uitgaat, maakt u zich schuldig aan de platonische liefde voor de cultuur", aldus waarschuwde burgemeester Boot. De cen trale overheid zal volgens hem altijd de financiële pas van de gemeente aangeven, maar alleen de raad beslist over het cul tureel patroon van Hilversum en moet daarom bij Gedeputeerde Staten en Bin nenlandse Zaken begrip kweken, waar voor het nodig is. Niettemin werd de motie-Van de Vliet aanvaard. Tegen stemde de P.v.d.A.-frac tie mevrouw Vuyk (P.S.P.) en de heren Strater, mr. Meester, Derks en Freeman, allen K.V.P. De R.K. Harmonie „St. Michaël" te Heemstede is goed op weg om een van de beste muziekverenigingen uit onze om geving te worden. De prestaties, die het korps in de laatste jaren onder leiding van zijn dirigent, de heer N. H. van Ossen bruggen geleverd heeft, bewogen zich steeds in opgaande lijn. Dinsdagavond heeft „St. Michaël" met een concert in het Minerv a-theater bewezen, dat dit ver blijdende „excelsior" nog geen einde ge nomen heeft. De technische bedrevenheid van de Heemsteedse muzikanten is wederom op vallend gegroeid, het samenspel heeft weer een hogere graad van volkomenheid bereikt en voorts bleek uit het spel, dat het artistieke inzicht en het ondergaan van de muziek groter verdieping hebben verkregen. Natuurlijk is er voor wat de speelvaar- digheid betreft, nog wel wat te wensen overgebleven. Zo waren er enkele oneffen heden te horen in de uitvoering van de vrij lastige ouverture „Le cheval de bron- ze" van Daniel Auber. Maar daartegen over stond toch veel goeds inzake de be heersing van de ritmiek, zuiverheid, dy namiek en samenspel, gewichtige uitvoe ringselementen, die beslissend zijn voor de indruk van het spel. In het bijzonder zou ik willen wijzen op het vermogen van het korps tot het ge ven van voortreffelijke klanknuancerin gen. Expressieve klanksterkte-wisselingen gaven inhoud aan de verzorgde uitvoering van de suite „Aquarellen" van A. Del- haye, waarbij de hoboïst gelegenheid kreeg om zich met verdienstelijk spel te onderscheiden. Ik heb genoten van de uitvoering van de ouverture „New-Orleans" van Meinderl Boekei, waarvoor van de muzikanten bij zondere ritmische paraatheid gevergd werd en waarbij het ook aankwam op klankkwaliteit, zoals bij het samenspel van de saxofoon en de piccolo. Een extra com pliment voor het slagwerk mag hier niet ontbreken. En tevens mag men de diri gent prijzen omdat hij zijn korps ook in contact heeft gebracht met muzikale ge dachten van moderner allure. Die waren ook opgenomen in de drie Dansen voor harmonieorkest van F. H. Schorer, mu ziek van een voor uitvoering gevaarlijke structuur, die om een nauwkeurig uitge balanceerde klank vraagt. Het was inderdaad knap werk, dat „St Michaël" met de meeslepende voordracht van deze dansen leverde en dat mede op verheugend niveau kwam te staan door het enthousiaste spel van de solo-trombo nist en de solo-trompettisten. Vermelding verdient nog, dat het tam boerkorps en het muziekkorps de avond inleidden met een vlotte mars. Na de pau ze werd de muziekfilm: „Wenn die Götter lieben" over het leven van Wolfgang Ama- deus Mozart vertoond. P. Zwaanswijk Ensemble speelt De Musset Het is wel wat erg overdreven ótn zo maar te beweren, zoals de leiding van de toneelgroep Ensemble doet in het programma voor de dinsdag begonnen opvoeringen van „Je kunt toch niet aan alles denken" van Alfred de Musset, dat ..het werk van deze schrijver in Neder land nagenoeg onbekend" zou zijn. Een zijner andere variaties op een spreek woord „Een deur moet open zijn of dicht" heb ik hier na de oorlog ten minste twee keer gespeeld gezien En dr bovengenoemde kleine komedie der verstrooidheid werd nog maar kort ge leden door een Frans gezelschap in het Holland Festival in verscheidene plaat sen van ons land voor het voetlicht ge bracht. Doch laten wij niet teveel aandacht ver spillen aan het weerleggen van een on juiste pretentie en liever vaststellen dat men aan deze verrijking van het reper toire van het zogeheten „pauzetheater" in Amsterdam echt genoegen kan beleven Luc Lutz heeft als gastregisseur gezorgd voor een charmante voorstelling in de ge wenste trant van precieuze lichtvoetigheid van geestig gestileerde gevoeligheid te vens. De vertaling van Ferd. Sterneberg maakte de snelle overgangen van het hu moristische naar het sentimentele moge lijk. Briljante prestaties mogen er dan niet worden geleverd, aantrekkelijk is dit korte divertissement zeer zeker, ondanks het miserabele decor van Joseph Carl. Ina van Faassen en Ton van Duinhoven vertolken met sierlijk beheerst tempera ment de vlinderachtige rollen van de twee gelieven, die zich zo door hun beurtelings materialistische en idealistische opwellin gen laten meeslepen, dat hun personeel eraan te pas moet komen om het weder zijds gewenste huwelijk tot stand te bren gen. Joan Vandenberg en Jo van de Ven deden als kamenier en knecht hun be scheiden werk verdienstelijk. Het was jammer, dat nu juist een zo consciëntieuze acteur als Chris Baay, die als de geheel door zaken en plichtplegingen in beslag ge nomen oom de baron fungeerde, tijdens de première wat men noemt een „black out" kreeg. Overigens kan men zich deze letterlijk en figuurlijk als tegenwicht van de amoureuze vaagheid en verwarring die nende persoonlijkheid iets robuuster den ken, ook in het komische. Toneelminnende huisvrouwen en kantoor bedienden, maar natuurlijk zij niet alleen kunnen voor het bijwonen van deze veer tig minuten durende toneelvoorstellingen tussen de bedrijvigheden drie keer per week in het Nieuwe de la Martheater te genover de artiesteningang van de hoofd stedelijke schouwburg terecht. Een derge lijk bezoek betekent in dit geval een aan genaam kunstzinnige tijdspassering. David Koning FILM EN FILMWERELD. Carlo Ponti, echtgenoot van Sophia Loren, heeft de Pisorno studio's in Tirrenia. nabij Livorno gekocht. Dit filmdomein be staat uit vijf studio's en een groot stuk grond. Het kostte Ponti 500 miljoen lire. De producent is voornemens de studio's tot di modernste en doelmatigste van Europa te maken. De eerste film die in Tierrenia door Ponti op stapel zal worden gezet is Madame sans g.ne" met Sophia Loren in de hoofdrol. Het filmprogramma dat de N.T.S. gis teravond offreerde bood als voornaamste attractie een filmpje van Canadese make lij, dat een televisieprijs verwierf. Het handelde over het tabakplukken. We kun nen dit filmpje onze bewondering niet ont houden. Het hing een zeer realistisch beeld op van wat er zoals met het oogsten van de tabak gepaard gaat. In het bijzon der hechtte het belang aan de mensen die dit enorme zware karwei verrichtten. Hun stemmingen hun humor, bitterheid, hard heid en levensmoed kwamen uit zeer kern achtige interviews, waarbij men de vra gensteller niet zag, welsprekender tot ui ting dan wij van onze eigen televisie ge wend zijn. Het was werkelijk of men een ervaring rijker werd. De Amsterdamse cineast en fotograaf Emile van Moerkerken, bekend door eni ge fotoboeken en verscheidene films, waar van De Koekoekswals en Wadlopers de bekendste zijn, is benoemd tot televisiere gisseur van de VARA voor het samenstel len en regisseren van documentaire pro gramma's. Hij zal op 15 februari in dienst treden Ook de cineast Wim Bosboom, thans verbonden aan Telefiml te Hilver sum, die uit dien hoofde als cineast aan het telvisiejournaal en andere televisiepro- dukties zijn medewerking heeft verleend, treedt in dienst van de VARA en wel op I maart. Hij wordt regisseur bij de afde ling actualiteiten en zal dus onder ande re de regie op zich nemen van pro gramma's als Achter het Nieuws en Es presso. Om programmatische redenen stelt de televisiesectie van de VARA het op prijs, haar' programma Anders dan anderen nu en dan niet uit te zenden uit de Concert zaal Singer te Laren, maar elders uit het land. Voor de eerste keer zal dat ge beuren op maandagavond 13 februari; dan zal, onder regie van Pier Tania, Bert Garthoff de televisiebiografie van een land genoot presenteren uit huize Maas te Gro ningen. De Vlaamse dichter en schrijver Karei Jonckheere. de Vlaamse dichter Jan Vercammen, de Nederlandse vertaler Dolf Verspoor die voor zijn vertalingen be kroond ié èïl dé Nederlandse schrijver en vertaler Johan Winkler zullen, onder voorzitterschap' van Jaap Buys, een forum vormen, dat zich zal bezighouden met „Lief en leed van het vertalen". De VARA zal dit programma, dat tot stand kwam in samenwerking met de Belgische Radio en Televisie te Brussel en het Nederlands Genootschap van Vertalers, uitzenden op woensdagavond 15 februari. De Dood van een Handelsreiziger, het beroemde stuk van de Amerikaanse to neelschrijver Arthur Miller, dat destijds in ons land door twee toneelgezelschappen tegelijk werd gespeeld, respectievelijk met Louis Saalborn en met John Gobau in de rol van de handelsreiziger, zal te zien en te horen zijn in de televisie-uitzending van de VARA op donderdagavond 16 februari. Richard Flink speelt nu de handelsreizi ger, Ida Wasserman is zijn vrouw; Coen Flink. Maxim Hamel en Henk van Ulsen zijn de zoons. Willy van Hemert voert nu de regie van dit door Nel Bermans-Wit- haar vertaalde stuk, dat voor de came ra's komt in decors van Cor Hermeier. HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje 11.15 Gram. 11.45 Opvoeden als liefhebberij, le zing 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws, meded en beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kamermuz. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 'n Odyssee met z'n twee. hoorsp. 15.50 Zangrecital. 16.15 Voordracht 16.35 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Lichte muz 18.45 Sportpraatje 18.55 Gesproken brief. 13.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr 20.00 Nieuws. 20 05 Filharm.-ork„ koor en solist. 21.05 De vrouw van boven, hoorspel. 22.30 Nieuws beursber. uit New York en meded. 22.45 Journ 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23 55—24.00 Nws HILVERSUM II 298 m 7.00 KRO. 10.00 NCRV 11.00 KRO. 14 00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvr 9 40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zie ken 11.45 Gewijde muz 12.00 Middagklok - nood klok 12 04 Gram 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram 12.50 Act 13 00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platen- '3 25 Mü' ork NCRV: 14.00 Lichte muz II 30 Kamerork 15.30 Gram. 16.00 Bijbeloverden king 16 20 Fluit en clavecimbel. 16.50 Gram 17 00 Voor de jeugd 17.30 Gram. 17 40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Vocaal ens ïn,S Sociaal perspectief praatje. 19.00 Nieuws 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodiekenparade 22.00 Kerk orgelconcert. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverden- kmg 22.55 Boekbespr. 23.00 Militaire kapel. 23 30 Boekbespreking 23.55—24.00 Nieuws. 'iRUSSEL. 324 m. 12 00 Nieuws 12.03 Amus.muz. 12.30 Weerber 12.35 Gram. 12.50 Koers©n 13.00 Nieuws en weer- ber 13.15 Kamermuziek 14 00 Schoolradio 16 Of Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Intern. congre> van Jeugd en Muziek te Berlijn. 16.40 Gram. 17.00 Nieuws en weerber 17,15 Voor dt kinderen. 18.20 Voor de soldaten 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws en weerber. 19.40 Dansmuz. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Vooi de vrouw. 21.00 Ork conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Radio-universiteit. 22.55—23.00 Nws VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de 1eugd NTS: 17 30—17 41 lot. jeugdjourn 20.00 Journ en weeroverz VPRO 20 20 Documentair progr 20.40 Balletprogi 21 II cabaretprogramma en gesprek. 21.55 Oude films VOOR DONDERDAG NTS: 2000 Journ. AVRO: 20.20 Act 20 30 Docu mentaire film. 21.00 Reiziger zonder bagage TV spel. 22.20 Einde.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4