PANDA EN DE GROTBOKSER Farmaceutische beunhazerij in West-Duitsland uitgebannen „Heksen bestaan nog", zegt Britse Jezuïeten-priester KONING BARBONIX I keelpijn met Beddengoed in Zweeds van papter ziekenhuis brandende dal sss-s- KrSS.t&ii arWcwMs mtop'D"br,ct' Vreemde diepzeewezens stellen geleerden voor raadsels Alphenaar O Lord Bertrand Russell voert betoging aan Onthullingen via tv Radiozenders in valse kiezen Anti-conceptiepil in prijs verlaagd Schweitzer schrijft een vredesmanifest 11 WET OP GENEESMIDDELENVOORZIENING MET ALGEMENE STEMMEN AANVAARD Waarzegger Instructie voor mogelijke zittende voortzetting snel en doeltreffend N.Y. PHILIPS-DUPHAR door Radu Tudoran Vertaling Margot Bakker KRUISWEG 47-49 HAARLEM PINDAKAAS Kokerwormen missen alle vitale organen 31. Kom nu, Bla," zei Panda verma nend. „Je hoort niet in die andere cel. Kom nu maar weer hier. Niemand zal je wat doen." Blaba stapte naar binnen, maar hij was nog niet geheel overtuigd. „Jij goedvriend helpsterlc," meende hij. „en Joorgoed veelpraatpraat onboos. Moar diedaar grootkwaad.Toen hij op de heer Arthur Anthropus wees, be ëindigde deze ongelukkigerwijze juist zijn emnt ja ir als we weten, lange tijd in verdiept was geweest. „Jij-daar," zei hij streng. „Heb jij dat gedaan? Dan moet ik je spreken! Onmiddellijk!" Zijn scherpe toon had ern stige gevolgen, want de teerhartige kracht figuur kón dgar nu eenmaal niet tegen. Onder het uiten van de kreet: Gaatweer kwaadweer helphelp!" bukte hij zich op nieuw voor een snelle stormloop naar de steld werd veiligheid maar het verschil met de vorige keer was, dat nu Joris Goedbloed zich ter plaatse bevond en een studie ge maakt had van de mogelijkheid die de wegloop-neiging van de voortijder bood. Met grote tegenwoordigheid van geest gaf hij de holbewoner een kleine zet, waar mee diens koers gewijzigd en rechtstreeks op de buitenmuur van de gevangenis ge- Het Westduitse parlement heeft woensdag een nieuwe wet op de fabrikatie i de verkoop van geneesmiddelen bekrachtigd. Daarmee is met een slag een einde gekomen aan de hausse in wondergeneesmiddelen. Deze wet, de eerste in zijn soort in Duitsland, vervangt een koninklijk decreet van 1901. Tot gisteren kon iedereen in Duitsland ongecontroleerd geneesmiddelen fabriceren en op de markt brengen. De Duitsers, die overigens zeer zuinig zijn op hun gezondheid, waren desondanks gretige afnemers van de honderden waardeloze geneesmid delen, waarvan de meeste onschadelijk, sommige echter bepaald gevaarlijk waren. Enkele waren zelfs gebaseerd op middeleeuwse heksenrecepten. en Volgens de wet die thans is aangeno- lanns ue *Ci UIC u.cno Mevrouw dr. Elinor Hubert, een 61-jari men moeten alle medicijnen geregistreerd ge socialistische afgevaardigde verklaar woede™ bh de federae gezondheids- de, dat talloze Duitsers de dupe zijn ge- diensten. Elk recept dat niet door een er- worden van kend apotheker is beproefd, zal voor re gistratie geweigerd worden. Bovendien mogen alleen de meer alge mene „huiselijke" geneesmiddelen nog door de drogisten verkocht worden. Alle andere zullen alleen bij apotheken ver krijgbaar zijn, de meeste zelfs uitslui tend op doktersvoorschrift. een klein fortuin voor geneesmiddelen zijn kwijtgeraakt, Heksen receptuur Het grootste gevaar school in het feit, dat goedgelovige Duitsers, jarenlang „wondergeneesmiddelen" gebruikten orr pas naar een dokter te gaan als het voor hen te laat was. Zogenaamde geneesmid- Natuurlijk is de huidige situatie in de geneesmiddelenvoorziening in ons land gunstiger dan die in Duitsland was, maar desondanks heeft het ontbreken van doel treffende wettelijke sancties ook ten on zent al tot verschillende „farmaceutische" schandaaltjes geleid, zoals bij diverse ge legenheden gebleken is. De befaamde Milanese helderziende Achielle d'Angelo heeft niet kunnen voor spellen wat voor hem de meest ingrijpende gebeurtenis van het nieuwe jaar zou wor den zijn eigen arrestatie. Op last van de officier van Justitie is de 53-jarige d'Angelo gearresteerd wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde en het doen van voorspellingen zonder ver gunning. Hij zou een jaar geleden in totaal 1.620.000 lire van zijn „cliënten" in ont vangst hebben genomen gedurende een periode van vier maanden. Soms rekende hij 30.000 lire voor een zogenaamde genees krachtige „magnetische vloeistof", aldus heeft de politie verklaard, en 40.000 tot 50.000 lire voor het staren in zijn kristallen bol. De wet is met algemene stemmen aan- - - - kank hart- en bloedziekten genomen, daar alle partijen het er over hgbben Vooraj veel schade veroorzaakt. In eens waren, dat in het parlement paal ]len ook werd de Duitsers door en perk gesteld moet worden aan de far- 3ÖOv-, ianc*Hnrif? pn maceutische beunhazerij en aan de kwak zalvers met hun wonderpreparaten. LONDEN (UPI) - De 88-jarige Britse suiuo filosoof Lord Bertrand Russell, wil op iö dg geneesmiddeienvoorziening, die in ver- februari tussen half een en drie uur lichte registratie van alle geneesmidde- 's middags waarschijnlijk tussen Marble gn con(.roie op de bereiding en op de Arch en Whitehall in Londen op straat ver'ko0p voorziet. Dez nieuwe wet, ter ver gaan zitten. Hij hoopt vele medezitters te vangjng van de bijna honderd jaar oude heben voor een gezamelijk protest tegen wgt yan jggg,^ is in 1958 door hèt parie de Brits-Amerikaanse plannen om aan Ho- '^nent aangenomen, maar zij wacht nog ly Loch in Schotland een basis voor kern- s^eeds 0p de uitvoeringsbepalingen, en wel onderzeeboten met „Polaris"-raketten en -n boofdzaak omdat men er totnogtoe niet kernwapens in te richten. Lord Bertrand jn gesjaagd jS) de bij deze nieuwe wet in is leider van een beweging tegen de kern- s^ejjen COntrole-organen te „bemannen" die bekend is als „het comité de „wonderdokters" een langdurig en kostbaar verblijf aangepraat in exclusieve huuroorden. Een medicijn dat alle mogelijke kwalen zou genezen, werd in Noord- Duitsland gemaakt volgens een mid deleeuws heksenrecgpt. Dit drankje bevatte bilzenkruid. doornappels, en verschillende soort,, nachtschade. De enige uitwerking van de drank was een 24 uur lange diepe slaap waaruit de patiënt vaak met hevige hoofdpijn en ingewandsklachten ontwaakte. Zoals men weet, wacht ook Nederland al sinds vele jaren op een nieuwe wet op Na een jaar van onderzoekingen is de Jezuiet pater Joseph Christie tot de over tuiging gekomen dat er in Engeland nog praktiserende heksen wonen. „Mensen die menen dat de toverkunst hier eeuwen geleden is verdwenen, hebben het mis," zei hij, „Maar in deze tijd wil len zichzelf respecterende heksen niet in verband worden gebracht met het kwaad." Pater Christie vertelde dat hij zijn on derzoekingen was begonnen na een studie van 25 jaar te hebben gemaakt van occulte De medische dienst van de Amerikaanse luchtmacht heeft miniatuur-radiozenders doen plaatsen in valse kiezen om een stu die te kunnen maken van de kauwgewoon ten van de mens. Kolonel Allen A. Brewer, die de studie leidt, heeft deze week verklaard, dat de kiezen van de mens per gemiddelde werk dag slechts acht minuten met elkaar in contact zijn. In de slaap echter zijn de kiezen alles bijeen soms tot twee uur met elkaar in contact „als gevolg van knarse tanden". Hij zei, dat sommige tandaandoe- ningen een gevolg zijn van dit nachtelijk knarsetanden. De proeven waren genomen met tien valse gebitten. De zendertjes in de gebitten gaven een sein, als de boven en onderkie- zen elkaar raakten. Deze signalen werden vastgelegd op een miniatuur-bandopname- apperaatje, dat de drager van het gebit bij zich droeg. Kolonel Brewer zei dat de proef nog niet voltooid is. Men is erin geslaagd een nog kleine zender te bouwen, die weg gewerkt kan worden in een vaste brug. De Amerikaanse farmaceutische industrie G. D. Searle heeft besloten de prijs van de „Env"-pillen voor geboorteregeling te ver lagen van 10 dollar tot 7 dollar per ver pakking van tien pillen. De verlaging was mogelijk gemaakt door de grote vraag. Voorts kondigde de maatschappij aan, een „Env"'-pil in de handel te zullen brengen van 5 milligram (de huidige is 10 milli gram), omdat deze even effectief zou zijn als de zwaardere. zaken. Toen eenmaal bekend was gewor den dat hij zich in die zaken interesseerde en vertrouwd kon worden, kreeg hij heel veel studie-materiaal, van academici zowel- als van mensen van het platteland. „Ik heb zoveel gekregen dat ik een reeks televisieprogramma's aan het voorberei den ben. Natuurlijk heb ik beloofd, geen namen of plaatsen te noemen. Maar er schijnt weinig twijfel aan te bestaan dat hekserij bestaat," zo verklaarde hij. „Meer jonge heksen' Pater Christie zei dat hij ook verhalen over „zwarte kunst" had gehoord, waar van de juistheid kon worden nagegaan. In sommige streken op het platteland bleek men nog te geloven aan de kunst een vloek over iemand uit te spreken, die tot het verderf van de vervloekte leid. De priester glimlachte toen hem ge vraagd werd hoe de twintigste eeuwse heksen eruit zien. „Zij zijn zeker niet allemaal oud en le lijk," antwoordde hij, „heel vaak zijn het aantrekkelijke jonge mensen." In de zeventiende eeuw was Engeland berucht om zijn heksenjachten. Er waren destijds beroepsheksenjagers en een van hen, Matthew Hopkins, had met zijn zes „assistenten" op zijn minst 200 personen gemarteld om hen tot de betekenis te brengen dat zij heksen waren. Velen van zijn slachtoffers werden opgehangen. Pater Christie zei dat hij in zijn tv-pro- gramma's zou trachten uit te leggen waarom de hekserij nog bestaat en wat haar bedoelingen zijn. „Meer heb ik voor het ogenblik niet te onthullen," zei hij glimlachend tot de journalisten. 90—91 O wat viel er 'n zware last van Mafala's hart! Na die bange dagen en nach ten was hij opeens weer vrij man, en kreeg hij een eervolle taak De ministers, die zelf ook blij waren met de goede afloop, wensten Mafala geluk. Nu zou het van Zijne Majesteit vast wel 'n stuk beter worden, wantby had nu een baa Ja. Mafala was verheugd, omdat alles zo goed voor hem afgelopenwas. Maar be grijpen deed hij 't niet goed Hoe was het mogelijk, dat hèt recept toch nog ge holpen had? Hoofdschuddend liep hij door z'n laboratorium en probeerde hetraadsel op te lossen. Tja, hij kon ook niet weten, dat de soldaten toevallig met het bijvullen van de gevallen kruik het juiste mengsel hadden bereikt! Een Zweedse papierfabriek zal binnen kort in massaproduktie papieren dekens op de merkt brengen om „een einde te maken aan het infectieprobleem in zie kenhuizen, hotels en alle andere instellin gen". Het papieren beddegoed wordt na eenmalig gebruik eenvoudig verbrand en vervangen door nieuw. Deze fabriek, de Nyboholms Bruk AB in de buurt van Gothenburg, zal ook de fabri katie van papieren lakens en slopen ter hand nemen. De papieren dekens en slopen zijn reeds enige tijd beproefd in het kinderzieken huis te Nykoeping in Midden-Zweden. Zij zijn daar een succes gebleken. De genees heer-directeur, prof. Olof Eigenmark, heeft woensdag zijn voldoening over het nieuwe beddegoed uitgesproken. Wij zijn het eersteziekenhuis ter we reld dat met papieren beddegoed experi menteert. Wij zijn ervan overtuigd op de juiste wijze weg te zijn om het oude pro bleem van ziekenhuis-infecties op te los sen", aldus dr. Eigenmark. „Deze methode heeft bewezen goedkoper te zijn dan welke conventionele ook. Het -beddegbed hoeft niet meer gewassen, uit geklopt of gestreken te worden en dat spaart een heleboel tijd. Bovendien kun nen mensen met besmettelijke ziekten nu vaak eerder het ziekenhuis verlaten om thuis verder verpleegd te worden, daar deze dekens een hygiënischer behandeling mogelijk maken." Levensduur:drie maanden De directeur van de fabriek, Thorsten Brunius, heeft verklaard dat ziekenhuizen, hotels, spoorweg- en scheepvaartmaat schappijen reeds belangstelling hebben ge toond voor het produkt. Hij zei, dat zijn fabriek zes miljoen dekens per jaar zou kunnen fabriceren, waarvan de kosten per stuk ongeveer een halve dollar zouden be- dragen indien afgenomen in grote hoeveel heden. De dekens bestaan uit cellulose watten, die in verscheidene lagen zijn samenge perst. De levensduur ervan bedraagt on geveer drie maanden. De lakens en slopen worden gemaakt van crepe papier. wapens van honderd" Er zal in optocht betoogd worden, gaan de van Marble Arch, via Trafalgar Squa re, naar het ministerie van Defensie aan Whitehall. Indien de betoging op het ge ringste verzet stuit, zullen de betogers ter plaatse op de straat gaan zitten. Spandoeken of borden zullen niet worden meegedragen, en leuzen zullen niet wor den geroepen, om de politie geen ex cuus te geven om in te grijpen. Als de po litie paarden, honden of brandslangen ge bruikt, is het insigne: zitten "-1" 38) per auto wegvoert." Aan het slot waarschuwt Lord Bertrand Russell zijn medestanders: „Zitten in fe- bruari kan een koude aangelegenheid zijn, Terwijl het meisje hen voorzag ontging het Bocanu blijven. I nietj dat Dimopol met een lange dunne fles bezig was, „Paarden kunnen tegen zittende mensen die niet veej jeek te beloven. niets uitrichten en honden vallen geen niet „waarde vriend, proeft u deze zachte moezelwijn eens. bewende mensen aan", aldus Russell in zult verrukt zijn. Een vriend van mij heeft mij er zijn instrukties. een dozijn van cadeau gedaan." „Indien u gearrresteerd wordt zal de De gast bracht het glas aan de lippen zonder het politiedienaar u meedelen: „U bent in boUqUet te bespeuren, dat zich haast tastbaar van de arrest". Zodra ge deze woorden hoort vloeistof losmaakte. Hij sloeg de helft van de wijn dient ge te gaan zitten, en te blijven zit- m een teug naar binnen, smakte en dronk de rest iets ten, en te blijven zitten totdat men u iangzamer uit. „Niet kwaad. Maar geef mij toch maar tzuika.. Dimopol keek bedroefd naar de wijnfles. „Breng de rest naar de heren beneden," zei hij tegen - - - het meisje. Lacke en Stojan waren al met hun maaltijd voorzie u dus van warme kleding. Indien klaar en hadden op het erf een plekje in de zon gezocht, ge niet voornemens zijt een boete te be- Nadat stojan zijn jeugdvriend over zijn tegenwoordig talen, zorg dan voor niet meer dan tien bestaan had ingelicht voelde hij wenig remmingen meer. shillings op zak te hebben. Alle geld dat Misschien zal de oude man me adopteren," zei hij, in geval van arrestatie op u wordt aange- ajg' vervoig 0p het in het kantoor begonnen gesprek, troffen, kan in beslag worden genomen, Dat zou iets zijn maar nog beter zou het zijn als 1<-».• 1 me met z..n dochter liet trouwen. Ze is niet lelijk. Lacke stak een sigaret op. „Rook jij niet meer?" „Nee, de baas houdt er niet van." „En wat zegt dat meisje van je plannen?" „Die heeft niets te zeggen. De oude man is de baas. „En met hem kun je blijkbaar goed overweg. „Ik wou dat ik wist wat hij met me van plan is. De keukenmeid tikte met een lepel tegen het raam. „Ik geloof, dat de heren weggaan.." De ,hond" rende al om het huis en zocht de hoofdin gang op. In de vestibule hoorde hij de opgewonden stem van Bocanu. Dimopol had hem een koppige Cotnari-wijn geschonken en later in de salon koffie met cognac la ten presenteren. Waartoe anders een hele fles pruime- brandewijn niet in staat was hadden twee glaasjes echte Martell gedaan. Stojan luisterde verbluft: zo had hij zijn baas nog nooit horen lachen. „Ik kom u binnenkort eens bezoeken!' zei Dimopol, terwijl hij de buitendeur opende. „Ja, doe dat, doe dat," zei Bocanu. „Waar is mijn boek houder eigenlijk?" Hij lachte stompzinnig. prijs voor de vrede heeft gekregen, hier ter voldoening van een boete". Advertentie onderdanig. "Heb je lekker gegeten, Stojan? Beter dan bij mij?' Op deze rechtstreekse vraag wilde Stojan niet ant- wekkende°bi^dragen almde füfsofie^de woorden. Hij haald_e de schouders op. literatuur. Maar dat stond Bocanu niet aan. as is se- 1 Geef antwoord. Anders moet ik mijn schoen in je worden denkt leeftijd nog niet aan ophouden. „Maak mijn schoenen eens schoon". De „hond" voelde Lacke's blik op zich rusten. Met een kleur van schaamte trok hij de lap uit zijn zak en knielde voor zijn baas neer. HOOFDSTUK XIV De bosman merkte niet, dat de kleine van huis bleef. Pas de volgende dag kwam zij tegen de middag boven water en ging dadelijk naar haar eigen kamer, waar zij zich op haar bed liet vallen en met de handen onder hèt hoofd gevouwen glimlachend voor zich uit bleef staren. Toen het begon te schemeren hoorde zij buiten de stem van Motoaka. Zij kwam overeind en ging met vro lijk gezicht naar hem toe. Motoaka stond over de haag met een van haar buren te praten. Nu kwam hij terug. „Is oom van huis gegaan?" „Weet ik niet. Misschien is hij in het bos De jonge man nam haar van top tot teen op. „Hoe kom je aan die jurk?" Het was een jurk van mooie blauwe zij, die overigens te wijd was voor haar tengere gestalte. De kleine wiegde op haar benen heen en weer. „Prachtig, hè?" „Waar ben je de laatste twee nachten geweest? fluis terde hij. „Thuis". Dat lieg je. Ik heb met de lantaarn door je raam ge schenen". Het meisje kreeg een kleur en gaf geen ant woord. Motoaka kreeg haar bij de hand en keek haar dreigend aan. „Ik wil weten waar je geweest bent". „Gaat jou dat iets aan? Ik ben ergens geweest waar het mooi was". „Je bent dus al niet beter dan de anderen zei hij zacht, maar met diepe minachting en met medelijden. De kleine kreeg een nog feller kleur. „Dat is niet waar, Jonica. Dat mag je niet zeggen Haar neef lachte spottend en zij hield verward en be zorgd haar mond. Al vertelde zij hem wat er in werke lijkheid was gebeurd, hij zou haar niet geloven. Hij zou niet geloven dat iemand haar kleren had weggeno men %n dat zij door een man was achtervolgd. Hij zou niet geloven dat zij in het bos, dat zij immers zo goed kende, was verdwaald en zich een hele dag had schuil gehouden. Hij zou al evenmin geloven dat zij door een ever was aangevallen. En hoe zou hij moeten geloven wat er daarna was gebeurd? De nachtelijke tocht door het donkere bos, te paard, met de jas van de ingenieur om haar schouders, zijn warme borst, zijn kloppend hart en zijn brandende hand op haar heup. Die hand voelde zij nog De weg had haar eindeloos geleken. Ze had geen angst of kou meer gevoeld. Terwijl het steeds donkerder werd waren zij het dal ingereden. „Kom jongen, vooruit", zet te de ingenieur zijn paard aan. Zij wist niet meer wat hij haar had gevraagd en wat zij had geantwoord. Zij her innerde zich alleen de klank van zijn stem nog. Na enige tijd waren de stammen rechts en links teruggeweken en het paard draafde voorzichtig over planken, leidingen en losse stenen. Mogelijk waren zij in het Runcu Dal aangekomen, waar de nieuwe boortorens werden opge richt. Uit een barak kwam een nachtwaker naar bui ten. „Bent u het ingenieur?" Ja, Grigore". „Ik herkende het paard al aan zijn draf De ingenieur tilde haar van de paarderug, deed de deur van een hut open en schoof haar naar binnen. „Ik ga het paard even wegbrengen...." Zij kon horen dat hij de „jongen" rondom de hut naar de aangebouwde stal aan de andere kant bracht. Door de dunne plankenwand kon zij ook horen dat het paard met de hoeven tegen de planken sloeg, tevreden hinnik te en het hooi besnuffelde. De ingenieur ontdeed het van zadel en teugel en klopte het op de nek. „Welterusten, jongen". Zij drukte zich stijf tegen de wand en hield de jas dicht om zich heen. Zij wachtte op iets, dat zij geen naam kon geven. De hut had maar één vertrek. Het ene raam keek op het boorterrein uit, het andere op het bos. Haar ogen waren nu aan de duisternis gewend: voor het ene raam stond een tafel, voor het andere een bed. De ingenieur bleef op de drempel staan en schraap te zijn keel alsof hij zijn stem niet in bedwang had - „Trek de gordijnen dicht en sluit de deur", zei hij Misschien had hij nog meer gezegd, zij kon het zich niet herinneren. Opeens was zij weer alleen: zij hoor de hem een ladder tegen de hutwand zetten en naar bo ven klimmen, naar de hooizolder. Daar ging hij liggen En verder was er niets gebeurd. Zij was later ook in slaap gevallen. Zij werd de volgende morgen wakker van paardehoeven op het erf. Toen zij uit het raam keek zag zij de ingenieur wegrijden „Daar heb je je vader", zei Motoaka zacht. Het schoot de kleine te binnen dat zij het avondeten nog niet klaar had en zij vloog in huis, terwijl zij zich over het fornuis bukte raakte de wijde rok tussen haar knieën. Zij wist niet waar hij die jurk vandaan had gehaald en van wie die eigenlijk was. Een arbeider die zij niet kende had de jurk buiten neergelegd, aan de deur van de hut geklopt en gezegd: „De ingenieur laat u dit brengen en hij heeft gezegd dat u door het bos naar huis moet gaan." Voor zij wegging had zij nog naar de tafel gekeken, waarop de ingenieur wel zes pijpen had liggen. Zij was door het raam naar buiten gesprongen. De sleutel liet zij aan de binnenkant in het slot steken. Hij moet maar zien dat hij binnenkomt, had zij vrolijk gedacht. (Wordt vervolgd) Advertentie Diepzeewezens met hersens, maar zon der mondopening, worden door biologen beschouwd als een der meest opzienba rende ontdekkingen van de twintigste eeuw. De vreemde dieren staan bekend onder de naam pogonophoren en worden in het Nederlands baardwormen genoemd. Zij lijken inderdaad op zeer dunne wor men doch volgens een mededeling van de National Geographic Society bezitten zij geen darmen, geen organen voor de af scheiding en geen ademhalingsorganen. Biologen, die deze dieren voor het eerst onder ogen kregen, dachten aanvankelijk dan ook, slechts met een deel van een dier te doen te hebben. Men weet overi gens nog steeds niet, hoe zij precies le ven. Pogonophoren worden aangetroffen op de zeebodems van de oceaan in de diepere gedeelten. De vrouwelijke worm legt slechts ongeveer dertig eieren. Het staat vast, dat de „baardworm" een stel rudimentaire hersens heeft. De pogonophoor is zo ongewoon, dat bio logen er ten bate van de classificatie een speciale „phylum" voor hebben gemaakt, ofwel hoofdafdeling van het dierenrijk. Te voren bestonden er slechts vijf van deze hoofdafdelingen, die groepen van klassen zijn. Dr. Libbie H. Hyman van het Ame rikaanse museum voor natuurlijke histo rie acht de ontdekking van de pogono phoor even belangrijk als die van de coelacanthus (voorhistorische vis) en de archaische gastropode, waarvan men al tijd had aangenomen, dat zij miljoenen jaren geleden reeds warep uitgestorven. De eerste pogonophoren werden door de bemanning van het Nederlandse schip Si- bolga in de Indonesische wateren ontdekt, toen het schip daar een rondreis maakte gedurende de jaren 1899-1900. Biologen wisten niet hoe zij de vreem de wezens moesten classificeren. Het duur de tot 1933 voordat een nieuw specimen werd gevonden, ditmaal in de Zee van Ochotsk. Vier jaar later concludeerde een bioloog, dat de geheimzinnige wormen tot een tot dusver onbekende klasse behoor den en hij kwam voor het eerst met de naam pogonophora. In 1949 werd in wetenschappelijke krin gen voor het eerst voorgesteld een nieu we hoofdafdeling aan de bestaande clas sificatie toe te voegen teneinde de wor men onder te brengen. Op de zeebodem scheidt de pogonophoor een bepaalde stof af, waarvan hij zich een koker bouwt, die er dit ziet als wit gras. Een dergelijke koker kan een hoog te van wel anderhalve meter bereiken en het dier schijnt zijn zelfgemaakte gevan genis nooit te verlaten. Dit kan verkla ren, waarom zijn ontdekking zo lang op zich heeft laten wachten. De worm kan een lengte bereiken van 35 centimeter maar is slechts ongeveer een millimeter dik. Buffet bestolen. Inbrekers hebben uit het Chateau de l'Arc bij Marseille van de Franse kunstschilder Bernard Buffet twee van diens stukken gestolen met een ge schatte gezamenlijke waarde van onge veer 75.000 gulden. „Hindert niet", zei Buffet, „ik maak wel een paar andere". (Reuter).

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11