S.E.R. is verdeeld over het op lange termijn De huurbeleid ADENAUER NAAR PARIJS VOL GOEDE VOORNEMENS] r HET WEER Onlusten in Napels als gevolg van busstaking REGERING MOET BESLISSEN Sociale motieven en economische standpunten zijn tegengesteld President Lübke gaat staatsbezoek brengen aan president De Gaulle Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk vraagt ontslag als president- curator Voor Kongo f 800.000.- bijna ingelopen Rigi-Kalberg hotel in de as gelegd: vier doden me lYlurcrcid vefore you viiy! DONDERDAG 9 FEBRUARI 1961 DAGBLAD V OOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 84 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Tos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haar em Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur Het woord is aan Lange Suède- en Nappa mantels Dagboek van de strijd Wisselvallig Schooljeugd zamelde 900.000 blikjes melk in Mr. Blaisse tegen Franse plannen voor de EEG Uitslag V.N.-prijsvraag In de krant van heden: Geschenkenregen voor de Kennedy s Achtenzestig personen in de strijd gewond Joegoslavië protesteert bij Italiaanse regering Kernproevenconferentie wordt 21 maart hervat Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuideo. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant tt AWOPinMP De Socaal-Economische Raad is er niet in geslaagd, zo blijkt uit het vandaag ge publiceerde advies, de regering onverdeeld te adviseren met betrekking tot het huur beleid op langere termijn. De regering staat thans dus voor de taak zelf het huur beleid te bepalen, waarbij zjj zich kan oriënteren op de drie principieel verschillende systemen voor een reeks huurverhogingen, neergelegd in dit op 27 januari door de S.E.R. vastgestelde advies, dat voorbereid werd door een werkgroep van de commissie Ontwikkeling Nationale Economie. De drie standpunten, die door vrij nauwkeurig afgebakende groeperingen in de S.E.R. verdedigd werden en waartussen geen brug bleek te slaan, onderscheiden zich voornamelijk door principiële inzichten, hoofd zakelijk op het sociaal-economische vlak. I genwoordigers houdt in spoedige af schaffing van de subsidies, aanpassing van de huren van de nieuwe woningen aan het niveau van de stichtingskosten en een hierbij aanpassen van de huren der be staande woningen. Dit resulteert in een eerste huurverho ging van 15 percent voor alle woningen voltooid na 1956, en een huurverhoging van 20 percent voor alle woningen, vol tooid vóór 1957, ingaande april 1962, voorts een tweede huurverhoging van gelijke grootte voor dezelfde categorieën per 1 apnl 1964, bijzondere subsidiemaatregelen voor bepaalde gebieden van ons land en som mige categorieën huurders, alsmede alge mene compensatiemaatregelen. (Zie voorts pag. 2) Petit-Senn: Wee hem, die mensen en levenswaarden kiezen wil door te vergelijken. Noch de mensen, noch hun wcLCLtden ztfn relatief. Zij staan op zichzelf, apart en uniek, ieder in hun eigen kleine wereld die niets met andere werelden van doen heeft. Het eerste standpunt naar men mag aannemen dat van de werknemersverte genwoordigers houdt in: een huurverhoging voor na 1945 ge bouwde woningwetwoningen van 3 percent in de eerste, tweede en derde gemeente klassen en van 4 percent in de vierde en vijfde gemeenteklassen in de jaren' 1962, 1963 en 1964, waarbij echter als beperking dient te gelden, dat géén huurverhoging zal worden doorgevoerd indien de huren op het moment van de huurverhoging méér dan 15 percent van het gemiddelde netto arbeidersloon (inclusief kinderbij slag en vakantietoeslag) bedragen! voorts een huurverhoging volgens hetzelfde schema voor kwalitatief gelijkwaardige particuliere woningen, gebouwd tussen 1945 en 1960, indien de huurquote ligt beneden de norm van 15 percent. Voor kwalitatief betere woningen zouden de huren iets hoger mogen worden opgetrok ken; géén huurverhoging voor woningen, gebouwd in 1925 of eerder, en een huur verhoging voor woningen, gebouwd in de jaren 1926 1945, indien de verhuurder Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL: 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM "TEL. 2Z3M6 Prinses Desirée van Zweden is ere- gaste geweest op het traditionele midwinterhal, dat de studenten van de universiteit in Stockholm in hun club huis in de Zweedse hoofdstad hebben gehouden. De foto toont de charmante prinses met haar begeleider voor de avond, de voorzitter van de Senaat, Nils Hermansson. Op het bal waren 350 gasten aanwezig. kan aantonen dat zij zich in een redelijke staat van onderhoud bevinden en indien zij voldoen aan nader vast te stellen kwa liteitseisen. Op bestaande woningwetwoningen wordt direct ingaande een extra subsidie gegeven wanneer en voor zover de vraaghuur hoger is dan 1714 percent van het gemiddeld netto arbeidersloon. Deze subsidie wordt ongewijzigd gehandhaafd totdat de huur quote gedaald is tot 15 pet. Al deze huurverhogingen zouden gecom penseerd moeten worden. Bij dit systeem worden dus zo mag worden opgemerkt in eerste instantie de belangen van de huurders verdedigd. De S.E.R.-leden, die dit standpunt huldi gen, verbinden aan dit systeem van huur verhogingen echter onverbrekelijk bepaal de maatregelen op het gebied van com pensatie, ombuiging van het woningbeleid en subsidiepolitiek. Betrokken maatregelen hebben slechts betrekking op een periode, die loopt tot 1965. Naar de mening van de S.E.R.-leden die dit standpunt delen, heeft het immers weinig zin reeds thans voor een verdere periode te adviseren. Het wordt daarom gewenst geacht daarvoor eerst de ontwik keling van de feitelijke situatie, mede on der invloed van het in de eerstkomende jaren te voeren beleid, af te wachten. 5 Het tweede standpunt, dat naar verno men werd, verdedigd wordt door de meeste Kroonleden, wil huurverhogingen op basis van het eerste standpunt, maar getempo riseerd over een periode van ongeveer 7 jaar: gemiddeld circa 5 percent per jaar voor de woningên, gebouwd vóór 1957, en gemiddeld circa 4 percent voor de wonin gen, gebouwd in 1957 of later. Volgens het standpunt van deze leden zouden geen spe cifieke looncompensaties nodig zijn. daar op basis van het vrije overleg in het kader van de gedifferentieerde loonvorming in het algemeen een voldoende feitelijke compensatie mag worden verwacht. Het derde standpunt naar verluidt verdedigd door enkele werkgevers-verte- BONN Bondskanselier Adenauer is vanmorgen vertrokken voor een driedaags bezoek aan Parijs, waarvan men zich hier veel voorstelt. Van Westduitse zijde hoopt men namelijk, dat het zesde gesprek van Adenauer met De Gaulle zal leiden tot een verbetering van de politieke betrek- Op de werf van Verolme te Rozen burg is men gereed gekomen met de bouw van een tussenstuk voor een tanker. Het nieuwe middenschip zal door Nederlandse sleepboten naar Chicago worden gesleept, waar de eindmontage in een bestaande tanker zal plaatsvinden. Ten behoeve van het transport over zee heeft men het middenstuk voorzien van een „nood- boeg", welke op de foto duidelijk te zien is. Maar voor Bonn staat ook vast, dat er I - met de Fransen nu valt te praten over EinClhOVCn 06611 113306111 hun, vooral voor Bonn en Den Haag vol- strekt onaanvaardbare plannen tot oprich ting van een politiek secretariaat voor West-Europa, te Parijs te vestigen en, uiteraard, beheerst door de Fransen Adenauer zou menen dat een secreta riaat pas ingesteld kan worden, wanneer de Europese samenwerking ver is gevor derd. Bovendien zouden de bevoegdheden van de bestaande organisaties niet be perkt mogen worden Verlies voor Leidse Universiteit: Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, j sedert de bevrijding van Nederland in 1945 president-curator van de Leidse Uni versiteit na aanvankelijk te zijn opgetre den als voorzitter van de Commissie van Herstel dezer hogeschool, heeft per 1 ja nuari 1962 ontslag uit deze functie ver zocht in verband met de leeftijdsgrens, die in de nieuwe wet op het Hoger Onderwijs (de Wet Wetenschappelijk Onderwijs) op 70 jaar zal zijn gesteld. Adenauer kingen tussen Bonn en Parijs, die na het vijfde gesprek in juli 1960 op slot Ram- bouillet crisisverschijnselen vertoonden. Zowel van Franse als van Westduitse kant lijkt men er op uit te zijn, de scher pe kantjes van de tegenstelling over de Noordatlantische en de Europese samen werking weg te slijpen. Zo staat thans reeds vast. dat de Westduitse bondspresi dent, dr. Heinrich Lübke in mei een of ficieel bezoek aan Frankrijk zal brengen: Dat wordt dan het eerste bezoek in de ge schiedenis van een democratisch Duits staatshoofd aan Parijs. Dit bezoek zal voor de algemene sfeer tussen Parijs en Bonn van grote betekenis zijn. Het zal voorts de weg openen voor president De Gaulle, om nog dit jaar een tegenbezoek aan Bonn te brengen. Adenauer maakte in juli 1969 te Parijs kennis met een De Gaulle, die op het punt van zijn Europese en nationale plan nen, denkbeelden verkondigde, die de kan selier de haren te berge deden rijzen. Op 4 december zouden over die en andere plannen te Parijs besprekingen worden ge houden, tussen Adenauer en De Gaulle, en de regeringchefs der zes landen van de Europese Economische Gemeenschap. Door Adenauers ziekte kon dit complex van besprekingen niet door gaan. Men stelt zich thans te Bonn de vraag hoe het Europese klimaat sedert het kille gesprek Adenauer-De Gaulle van juli 1960 zich heeft ontwikkeld. Uit de volgende ont wikkelingen gelooft men te kunnen opma ken, dat dit klimaat verbeterd is: Westeuropese samenwerking Het staat voor Bonn vast dat De Gaul le vasthoudt aan zijn „Europa der va derlanden", en nog lang niet is overge stapt naar de Europese integratieplannen. Politieke gesprekken Het voorstel van De Gaulle tot het hou den van periodieke bijeenkomsten van de E.E.G.-regeringschefs, ministers van Bui tenlandse Zaken en ministers van Onder wijs is voor Adenauer aanvaardbaar. Niet akkoord gaat hij evenwel met dergelijke bijeenkomsten van de ministers van De fensie, omdat zulks zou kunnen uitlopen op een uithollen van de NAVO. Ook is Bonn gekant tegen een Europese-ecoop- miSche commissie, omdat die een concur rent van de E.E.G.-Commissie te Brussel zou kunnen worden. De verhouding EEG-EVA Adenauer wil te Parijs met zijn plan tot oprichting van een douane-unie een po ging wagen een brug te slaan tussen beide economische blokken. Daarmee hoopt hij de verhouding Europa-Groot-Brittannië te verbeteren. De bondskanselier zou onlangs van de Britse premier Macmillan een brief hebben ontvangen, waarin deze schreef, dat zijn laatste gesprek met De Gaulle zonder resultaat was gebleven. Deze brief heeft Adenauer gestijfd in de mening, dat de verhouding tot Groot- Brittannië te Parijs in ieder geval ter tafel moet komen. Zo is Bonn er voor, dat ook Macmillan wordt betrokken bij periodieke bijeenkomsten der E.E.G.-rege- ringsleiders. De internationale toestand Adenauer en De Gaulle zijn het erover eens, dat er in de NAVO over grote poli tieke problemen, meer overleg, ook met Parijs en Bonn, moet worden gepleegd. Maar de bondskanselier is, eerder dan De Gaulle, bereid om president Kennedy de vrije hand te laten. Ten koste van alles wil Adenauer namelijk vermijden dat aan de verhouding West-Europa-Amerika ge morreld zou worden. Zijn bezoek van zaterdag aan het NAVO-hoofdkwartier te Parijs en zijn ge sprek daar met NAVO-opperbevelhebber Norstad, beschouwt men te Bonn dan ook als ietwat demonstratieve uitdrukkingen van Adenauers trouw aan de NAVO en de Amerikaanse doeleinden. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Later toenemende bewolking en plaatselijk enige regen. Matige, later weer overwegend krachti ge wind tussen west en zuid. Koudere nacht. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Nederlandse bevolking heeft tot dusver ten behoeve van de hulpactie voor Kongo 800.000 op giro 777 van het Ne derlandse Rode Kruis in Den Haag ge stort. Daarvan is 700.000 telegrafisch over gemaakt aan de vertegenwoordiger van de Liga van Rode Kruisverenigingen in Leo- poldstad. Deze zal in samenwerking met de Verenigde Naties op korte termijn de juiste levensmiddelen voor de hongeren de bevolking in Kassai aankopen. Van de meer dan 900.000 blikjes melk, die de Nederlandse schooljeugd heeft bij eengebracht, zijn inmiddels 600.000 naar Kongo verscheept. De vice-voorritter van het Europees Parlement, mr. P. Blaisse, meent, dat de Franse instelling, met name die van presi dent De Gaulle, beslist niet Europees is. Volgens hem zaJl het Nederlandse stand punt op de kleine topconferentie, die vrij dag in Parijs wordt gehouden, moeten zijn om geen nieuwe lijn te accepteren naast I de bestaande verdragen. Mr. Blaisse die gistermiddag in Utrecht sprak op een bijeenkomst van de stichting Contactcentrum Bedrijfsleven-Onderwijs, betreurde de denigrerende uitlatingen van president De Gaulle over de samenwerking tussen de zes Europese landen. Hij signa leerde een verradelijk samenspel tussen I Frankrijk en West-Duitsland. waardoor de Benelux nergens meer is. Mr. Blaisse sprak van een moeilijke fase nu Frankrijk niet bereid is belangrijke maatregelen te nemen die passen in de Europese integratie. Vandaag treft de lezer op pagina 4 de j uitslag aan van onze V.N.-prijsvraag met de oplossingen der puzzels. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien4 Uit stad en omgeving5, 9 Feuilleton 77 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 73 Sport 75 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Eindhoven is er onda-nks grote inspan ningen niet in geslaagd in januari het inwonertal van Haarlem te overvleugelen, hoewel het er zéér dicht aan toe is ge komen. Per 1 februari bedroeg het be- volkingscijfer van Haarlem: 169.572 en dat van Eindhoven: 169.430. Een verschil van dus nog maar 42 Als bijzonderheid kan nog worden op gemerkt dat de vrouw van de Eindhovense bevolkingsambtenaar, die dit cijfer mee deelde, per 1 februari een baby had ge kregen. Ondanks deze buitengewone amb telijke plichtsbetrachting heeft Eindhoven Haarlem deze maand nog niet kunnen voorbijstreven. Het ziet er echter naar uit dat dit toch in februari zal gebeuren, want de lichtstad groeit per maand gemiddeld met 250 in- woners en Haarlem maar met 25 tot 30. Op 1 januari waren er in Eindhoven: 168.892 én in Haarlem: 169.497 inwoners. Haarlem heeft zich dus in januari met een groei van 75 mensen wel erg ingespannen. Om Eindhoven vóór te blijven is echter méér nodig, vrezen wij WEGGIS Zwitserland (UPI) In de vroege morgenuren is het historische Rigi- Kalberg hotel aan het meer van Luzern afgebrand. Het bij vele toeristen bekende hotel, was volgeboekt. Volgens de eerste berichten zouden van de tweehonderd gas ten ten minste vier de dood hebben ge vonden. Hoe groot het aantal gewonden is, is nog niet bekend. Ofschoon de brandweer van Weggis en van Vitznau, alsmede een brandweerploeg van Rigi-Kaltberg zelf de vlammen be streden, kon men niet voorkomen dat het geheel uit hout opgetrokken hotel, dat op 1440 meter hoogte op de Rigi-berg gelegen is, uitbrandde. De brand is tussen drie en vier begon nen. Het merendeel van het hotelperso neel en de gasten kon zich tijdig in veilig heid te stellen. Behalve een groot aantal skiërs, bevonden zich in het hotel vele zakenlieden. Naar de Washington Post meedeelt, heeft het gezin Kennedy sinds het 20 januari het Witte Huis betrok, al zes- a zevenduizend geschenken ontvangen. Deze variëren van schoentjes voor John F. Kennedy junior tot kunstwerken. De president zou van plan zijn, de cadeaus als kleren en speel goed over weeshuizen en tehuizen voor gebrekkige kinderen te verdelen, en de meer indrukwekkende stukken naar musea te sturen of voor tentoonstellingen te be stemmen. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk bij zijn erepromotie in 1955. De eind van dit jaar afscheidnemende president-curator heeft deze mededeling gedaan tijdens de Diesviering der Leidse Universiteit, waarbij hij tevens liet weten dat een voorstel met betrekking tot de be noeming van zijn opvolger reeds is inge diend, doch dat ten aanzien van de voor dracht nog geen naam kan worden ge openbaard. Een benoeming kan binnen af zienbare tijd worden verwacht. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk zal 30 april zijn tweeënzeventigste verjaar dag vieren. De Leidse Universiteit heeft hem in 1955 het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid verleend wegens zijn bijzondere verdiens ten op bestuurlijk gebied en de weten schappelijke aanpak van problemen, waar voor hij op dit gebied in velerlei functies werd gesteld. Baron De Vos van Steenwijk werd op 30 april 1889 in Zwolle geboren. Na zijn schoolopleiding aan het gymnasium in Zwolle studeerde hij aan de universiteit in Leiden wiskunde en sterrekunde. In 1918 promoveerde hij aan deze universiteit tot doctor. Van 1914 tot 1919 was baron De Vos van Steenwijk observator bij de Leidse sterrewacht, van 1919-1925 was hij Nederlands leraar aan een Haags lyceum en van 1925 tot 1931 vervulde hij de functie van chef van de „Section des relations scientifiques intellectuelle" in Parijs. Van 1931 tot 1933 was hij secretaris van het Nationaal Crisis Comité, van 1933—1937 burgemeester van Zwolle en van 1937-1941 burgemeester van Haarlem. In 1945 volg de de benoeming van baron De Vos van Steenwijk tot Commissaris der Koningin in Noordholland, welke functie hij tot 1954 vervulde. Sedert 1957 is dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk onder meer president-com missaris van Grafische Bedrijven Damia- I te N.V., uitgeefster van ons blad. BELGRADO (AFP) De Joegoslavi sche regering heeft bij de Italiaanse rege ring geprotesteerd tegen de aanvallen van Italianen op de Sloveense minderheid te Triëst en tegen de anti-Joegoslavische uitdagingen in deze stad van donderdag tot maandag. In de Joegoslavische nota wordt gezegd dat de gebeurtenissen te Triëst diepe verontwaardiging hebben ge wekt bij de Joegoslavische bevolking. NAPELS (Reuter—AFP8UPI) Bij on geregeldheden in Napels zijn woensdag avond 68 mensen gewond en 107 aange houden. Militairen en politiemannen wer den te hulp geroepen, toen enkele duizen den arbeiders uit verbolgenheid over het feit dat zij tengevolge van een onverwach te staking van het autobuspersoneel geen vervoer naar huis hadden, autobussen gin gen vernielen. Vijf bussen drie trolly bus sen, drie trams en een auto van de politie werden in brand gestoken. Ook trachtten de demonstranten brand te stichten in een autobusremise. Onder de 68 gewonden zijn twintig militairen, 32 politiemannen, vier busconducteurs en zes brandweerlie den. Omstreeks middernacht waren de demonstranten, met behulp van een pant serwagen, uit elkaar gedreven. De werknemers van het vervoerbedrijf 'waren in staking gegaan uit solitariteit met enkele collega's die voor vijf dagen door de directie waren geschorst. De buschauffeurs en het trampersoneel van Rome hebben besloten zaterdag in staking te gaan. Zij eisen hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. GENèVE (Reuter-AFP) De drie-mo- gendhedenconferentie inzake een verbod op het nemen van proeven met kernwa pens zal op dinsdag 21 maart in Genève worden hervat Aan deze conferentie ne men de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië deel. De Amerikaanse delegatie zal worden geleid door Arthur H. Dean, een vriend van wijlen John Foster Dulles met wie hij geassocieerd is geweest op een advo catenkantoor. Voor de regering-Eisenho- wer is hij op verscheidene internationale conferenties opgetreden, zoals de laatste zeerechtconferentie.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1