naar ae nieuwe personenauto's caravans Geschiktheid van burgemeesters belangrijker dan politieke kleur Woningwetwoningen kunnen door huurders worden gekocht AGENDA Huren liggen nog tientallen percenten te laag Kort en bondig Nog meer regen en wind u Kosten van aula werden over 20 andere posten uitgesmeerd Statistisch woningtekort zou in 1965 zijn opgeheven en nu ook J|i kinder-ASPIRIN H in élk gezin gezien V «S DONDERDAG 9 FEBRUARI 1961 2 DO 10.00-17.00 u en 19.30-22.30 u en zondagen 10.00-18.00 u Toegang fl. 2.50. Minister Toxopeus in Eerste Kamer: Goese verschrijving Haarlem Velsen-lJmuiden Beverwijk Twee weken voor onwillige noodwachters S.E.R.-ADVIES OVER DE HUREN 2.368.000 woningen SAMEN UIT Ir SAMEN WEERRAPPORTEN sl Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Burgemeesters moeten allereerst goede burgemeesters zijn, dus bekwaam en ge schikt voor het ambt, aldus heeft minis ter Toxopeus woensdag in de Eerste Ka mer gezegd. Het moeilijkste punt, zei hij, is de geschiktheid, omdat daarbij het ka rakter een rol speelt. Geschiktheid is ook een punt van overweging bij de vraag of iemand past in een bepaalde gemeente. Daarbij is van belang de geloofsovertui ging en de politieke overtuiging. De mi nister wees volstrekt af dat de politieke richting van de burgemeester moet over eenstemmen met de grootste fractie in de gemeenteraad. Mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) had het onjuist gevonden dat in Velsen geen socialistische burgemeester is be noemd. Naar zijn mening is die benoe ming echter niet onjuist. Hij wees eveneens af dat per provincie iedere politieke partij naar verhouding aan haar trek moet komen. Het is wel gewenst, over het hele land gerekend, een zekere evenwichtigheid te betrachten. Over benoemingen die nog niet zijn ge schied, kon de minister niet spreken. Bij de republieken kon mr. De Vos van Steenwijk (V.V.D.) het niet eens zijn met de opvatting van mej. Zee lenberg dat er geestverwantschap van de burgemeester moet zijn met de leidende groep in de gemeente. Daarentegen was hij het eens met mi nister Toxopeus dat het aankomt op be kwaamheid en geschiktheid voor het ambt. De grootste fractie (van de zes bijvoor beeld) in de gemeenteraad behoeft niet al tijd de meest vooraanstaande in de ge meente te zijn. Dat is nu echt oud-liberaal, interrumpeer de mej. Zeelenberg. Daarmee kon mr. De Vos van Steenwijk akkoord gaan, als zij „oud" er wilde aflaten. Minister Toxopeus noemde het theoretische voorbeeld, waarin een P. v. d. A.-lid niet beslist burgemeester hoeft te zijn als de P. v.d. A. de grootste fractie is, wanneer A.R. en C.H.U. samen méér raadsleden tellen Neem dan een „doorbraakman" inter rumpeerde mej. Zeelenberg weer. Minister Toxopeus kon niet zeggen dat een „doorbraakman" bij alle par tijen in de smaak zou vallen. Hij was niet bereid te voldoen aan het verzoek van mej. Zeelenberg een lijst op te stellen met de politieke kleur van alle burgemees ters in Nederland, omdat de politieke over tuiging bij hem slechts een onderdeel is bij de beoordeling van de geschiktheid. De drie grootste gemeenten in ons land (Amsterdam. Rotterdam en Den Haag) aeht de minister nog voldoende bestuur baar met de bestaande bepalingen van de gemeentewet. We zijn in Nederland nog niet toe aan een eigen status van deze ge meenten, die ertoe zou kunnen leiden de burgemeesters ervan „stadhouders" te noemen. Over de vergoeding van de watersnood- schade in Meppel wilde minister Toxo peus na de replieken liever niets naders zeggen, omdat hij dan verwachtingen zou kunnen wekken. Maar hij houdt de zaak in het oog. De gemeenten in ons land zijn niet vrij geld te lenen voor de financiering van hun investeringen. Zij zijn reeds vele ja ren gebonden aan bepaalde voorschriften die per circulaire zijn meegedeeld. In de Eerste Kamer verklaarde minis ter Toxopeus echter dat zowel hij als de minister van Financiën er behoefte aan gevoelt de beperking van de gemeentelijke investeringen te regelen door middel van een in te dienen wet. Omtrent de bestuurlijke voorzieningen voor de IJmond en het Rijnmond-gebied (Rotterdam en aangrenzende gemeen ten) is een wetsontwerp met toelichting opgesteld, waarover minister Toxopeus thans overleg pleegt met zijn ambtge noot voor Volkshuisvesting en Bouwnij verheid (ruimtelijke ordening). Dat overleg is bijna klaar en dan kunnen de wetsontwerpen naar de ministerraad ter discussie. Er wordt aan de bestuursvoorzieningen voor de agglomeraties gewerkt, maar het zal een minister nimmer gelukken tegen de wil van de gemeenten een bepaalde op lossing op te leggen. Daarom is het be ter naar overeenstemming te streven. Voor resultaten op het gebied van de decentralisatie is vooral van belang de gezindheid. Het is overigens volstrekt niet de bedoeling lasten van het rijk af te schuiven op de gemeenten. De verbetering van de salarispositie van de politie, heeft op de aanmelding voor een betrekking bij de politie geen gunstige invloed gehad. De minister stak een pluim op de pet van de Rotterdamse politie voor de effi ciënte wijze waarop zij de snelheid van auto's controleert. In weerwil van het te kort aan personeel wordt op die manier de politietaak toch goed vervuld. Minister Toxopeus heeft het college van Gedeputeerde Staten van Groningen uit genodigd de financiële positie van deze provincie in Den Haag te komen bespre ken, nadat hij eerst zelf in Groningen is geweest. Groningen heeft een heel apart De gemeenteraad van Goes heeft van B. en W. een voorstel gekregen om weer een verschrijvingsgeval ongedaan te ma ken. Het gaat hier om de begrotingspost van de aula op de algemene begraaf plaats. Op 2 september 1958 verleende ce raad een krediet van 25.000,voor de bouw. Op 15 juli 1959 gaf de raad toe stemming dit bedrag met f 10.000,te verhogen. Het staat nu vast dat de aula die inmiddels gereed is, totaal 65.698,43 heeft gekost. Dit bedrag is dus altijd nog ruim 8.000,hoger dan Gedeputeerde Staten bij een onderzoek naar de ver schrijvingen hebben vastgesteld. In de toelichting op het raadsvoorstel om de zaak recht te trekken blijkt nu dat de „verschreven" 30.000,uitgesmeerd werden over 20 posten. Het grondbedrijf werd 't zwaarst belast met ruim 10.000. Op de post „werken voor derden" kwam ten onrechte 4.500,te staan. Ook kleine bedragen waren wel eens nodig om het geheel bij elkaar te krijgen. Zo werd voor Bescherming Bevolking ten bedragje van 40,04 genoteerd. B. en W. stellen nu de raad voor om alle bedragen naar hun werkelijke be stemming terug te brengen. Een onover komelijke moeilijkheid hierbij is, dat de aula nu dus werkelijk 65.000,zal gaan kosten. De exploitatie is reeds zo moei lijk, dat het gebouw vrijwel niet meen in gebruik is. financieel systeem, waardoor het moei lijk'is een bevredigende oplossing te vin den, zonder onbillijkheden tegenover ande re provincies. De watersnoodschade in Meppel kan het rijk niet voor zijn rekening nemen. Minis ter Toxopeus ziet bepaald nog geen aan leiding de schade-uitkeringen, die de ge meente Meppel doet, (waarvoor voorlopig f 50.000 op de begroting is uitgetrokken) te vergoeden. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft een nieuwe regeling ingevoerd voor de verkoop van woning wetwoningen aan particulieren. Overdracht zal slechts kunnen geschieden aan bewo ners die financieel in sta«at worden geacht de lasten van de woning té dragen en die tenminste tien percent van de overdrachts- prijs als eigen kapitaal inbrengen. Indien de nieuwe eigenaar een geldlening moet aangaan, zal de gemeente waarschijnlijk wel een aanvullende garantie willen ver lenen. De overdrachtsprijs zal worden bepaald aan de hand van een taxatie door een commissie van drie deskundigen, te weten de hoofdingenieur-directeur van de volks huisvesting en de bouwnijverheid in de betrokken provincie namens het rijk, een deskundige aan te wijzen door de gemeente c Concertgebouw: Vandaag 20 u.: Concert Nederlands Kamerorkest. Vrijdag 20.15 u.: Concert N.Ph.O. Stadsschouwburg: Vandaag, 20 u.: Neder lands Dans Theater. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Mon Oncle", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Het ver haal van Ruth", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „De grote be drieger", 14 j. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „La Vérité", 18 j. Van vrijdag af 14. 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Ik heb gezondigd", 14 j. Luxor Theater: Vandaag 20 u.: „Richard III", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „De gemaskerde vledermuis", 14 j. Minerva Theater: Vandaag besloten voorstelling. Vrijdag 20.15 u„ zaterdag 14.30 zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u. en woens dag 14.30 u.: „Echt iets voor Conny", a.l. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Hotel de Vrijgezel", 14 j. Van vrijdag af 14. 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „De man met het slangevel", 18 j. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Jesse James, de bloeddorstige", 18 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Apachen op het oorlogspad", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u„ echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 u.: „Makkers staakt uw wild ge raas", 14 j. Vrijdag tot en met zondag 20 u.: „Strafbataljon 999", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart expositie van tekeningen van Amsterdamse cartoonisten en krantentekenaars. Dagelijks 1022 u. Het Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 20 febr. expositie van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel". Dagelijks van 1017 u„ zondags 1417 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 27 febr. expositie van werken van Anton Pieck. Dagelijks 1017 u„ zondags 1417 u. Vleeshal: Tot 19 maart Beroepententoon- stellipg 1960. Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 3 febr.) DONDERDAG 9 FEBRUARI City-theater, 20 uur: „Onze man in Havana". Rex-theater, 20 u.: „Verzwegen zonde". VRIJDAG 10 FEBRUARI City-theater, 20 u.: „Waarover men niet spreekt". Rex-theater, 20 u.: „North West Fron tier". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14.30—16.30 u. DONDERDAG 9 FEBRUARI Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Vlam men over de Philippijnen". VRIJDAG 10 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Nooit Op zondag". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Pearl Harbour-Hirosjima". W.B. Theater, 20 uur: „Mannen van staal". Het gerechtshof in Den Haag heeft een gevangenisstraf van veertien dagen op gelegd aan een 27-jarige classificeerder uit Dordrecht, die de B.B.-dienstplicht had gesaboteerd. De verdachte was in beroep gekomen van een vonnis van de Dordtse rechtbank, waarbij hij tot zes weken gevangenisstraf was veroordeeld. of de woningbouwvereniging, als deze eige nares is. en een door deze twee deskun digen aan te wijzen derde. De commissie kan worden ingesteld nadat. d£.rainiste.rr,i» beginsel zijn goedkeuring aan de over dracht heeft gehecht. Bij de taxatie wordt onderscheid gemaakt tussen woningen die tot en met 31 december 1945 tot stand kwamen en de later gebouwde. Bij de tot en met 31 december 1945 gebouwde woningwetwoningen dient te worden uitgegaan van de verkeerswaarde van de bewoonde woning. De verkeerswaarde moet bij voorkeur worden bepaald aan de hand van prijzen van niet lang geleden onderhands of open baar verkochte woningen die vergelijkbaar zijn met de over te dragen woningen. De taxatie van de na genoemde datum ge bouwde woningen dient te geschieden op basis van de vervangingswaarde op het moment van de schatting. De overdrachts prijs is in het algemeen gelijk aan het bedrag van de taxatie. Voor na 31 december 1945 gebouwde wonin gen wordt op de geschatte vervangings waarde een waarde in mindering gebracht der thans geldende premie en toeslag voor eigen woningen, alsmede een afschrijving voor de sedert hgt gereed komen der woning verstreken jaren. Premiebouw woningbouwverenigingen Voor het subsidiëren van 5000 premie woningen die door woningbouwverenigin gen met garantie van de gemeenten kun nen worden gebouwd heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de volgende richtlijnen bekend gemaakt. De woningbouwvereniging moet in het algemeen voor 10 percent van de netto- stichtingskosten de financiering zelf ver zorgen. De gemeente kan een garantie voor ren te en aflossing van eerr hypotheek verle nen tot ten hoogste 90 percent van de netto-stichtingskosten, mits deze geldlening langlopend is en in beginsel in 50 jaar afgelost wordt. De te garanderen geldlening mag op marktvoorwaarden worden afgesloten. De exploitatie van de premiewoningen dient geheel voor rekening en risico van de woningbouwvereniging te blijven. Een eventueel tekort op de jaarlijkse exploi tatierekening mag derhalve niet zonder meer ten laste van de gemeente komen. De 5000 premiewoningen kunnen in het algemeen slechts worden gebouwd door woningbouwverenigingen in gemeenten met een erkende behoefte aan woningen, waar in niet op andere wijze kan worden voor zien. De minister denkt hierbij vooral aan die gemeenten waar, door structurele oor zaken, zonder bijzondere maatregelen geen of slechts zeer weinig premiewoningen voor verhuur tot stand zullen komen. Dit is onder meer het geval in gemeenten met een zeer jonge industriële ontwikke ling en in plaatsen, waar de domineren de bedrijfstak bijzonder conjunctuurgevoe lig is of waar belangrijke werkgevers voor premiebouw geen eigen middelen beschik baar kunnen stellen. Al heeft de Sociaal-Economische Raad geen eenstemmig advies aan de regering weten uit te brengen met betrekking tot het op langere termijn te voeren huurbeleid, het uitgangspunt voor de drie elders gereleveerde standpunten is hetzelfde. De me ningen van de S.E.R.-leden zijn gaan verschillen op het stuk van de al of niet sociale aanvaardbaarheid van het economisch noodzakelijke. Zoals bekend is, heeft de S.E.R. in z(jn advies van 24 april 1959 inzake het in 1959 en 1960 te voeren sociaal-econo mische beleid een advies overigens, waarin over nagenoeg geen enkel punt een stemmigheid heerste het huurprobleem reeds uitvoerig behandeld. De op langere termijn te nemen maatregelen bleven in dat advies echter nog onbesproken. De Com missie Ontwikkeling Nationale Economie, die dit advies van 1959 voorbereidde, heeft het huurprobleem intussen nader bestudeerd, het leeuwendeel van deze onderzoe kingen delegerend aan een werkgroep onder voorzitterschap van dr. G. A. Kessler van de Nederlandsche Bank. Het thans uitgebrachte advies plaatst de regering echter niet voor een verrassing, want niet minder dan vijf ministeriële vertegenwoordigers hebben de vergade ringen van de werkgroep bijgewoond, benevens nog vertegenwoordigers van het Centraal Planbureau. Men mag dan ook verwachten dat de regering op zo kort mogelijke termijn een beslissing neemt. Niet alleen de huurders, maar ook de huiseigenaren wachten thans op dit Salomo's oordeel. Het huurbeleid op langere termijn bevat een tweetal aspecten. Het eerste is van economische aard. Het uiteindelijke doel van het huurbeleid dient immers te zijn het herstel van een evenwichtige woningmarkt, waarbij de vraag naar woningen ongeveer gelijk zal zijn aan het aanbod van woningen, terwijl het algemene huurpeil op langere ter mijn bepaald moet worden door de stichtingskosten van nieuw te bouwen wo ningen. In het kort gezegd, de vrije onge subsidieerde markt van vraag en aanbod dient te worden hersteld. Niet op kwaliteitsverschillen berustende huurverschillen moeten dus geëlimineerd worden, terwijl de huren van alle wonin gen ongeacht het bouwjaar opgetrok ken dienen te worden tot het van de stich tingskosten van nieuwbouwwoningen afge leide huurpeil. Hiermede dient een gelei delijke afbraak van de subsidie op nieuw te bouwen woningen (en op bestaande wo ningen, voor zover de feitelijke verhoudin gen dit toelatep) gepaard te gaan.. Het tweede aspect is van sociale aard. Er dient in dit verband tegen gewaakt te worden, dat de last, die de huur be tekent, bepaalde nog aanvaardbaar geach te grenzen overschrijdt. In dit verband is met name het tempo van belang, waarmede de huurverhogingen worden doorgevoerd. Daarnevens dient, aldus het advies, het huurniveau sociaal aanvaard baar te blijven, hetgeen inhoudt, dat een subsidiëring van de huisvesting van be paalde sociale groepen of een subsidiëring van de huisvesting in bijzondere gevallen noodzakelijk is. De S.E.R. concludeert dat het landelijke gemiddelde van de nog noodzakelijke huui- verhoging voor woningwetwoningen 28 pet. bedraagt, met een spreiding naar gemeen teklassen tussen 25 en 34 pet. Voorts wordt geconcludeerd, uitgaande van het feit, dat het algemene huurpeil (althans op langere termijn) bepaald dient te worden door de stichtingskosten van nieuw te bouwen woningen, dat woningen van oudere datum een belangrijke huur verhoging zullen moeten ondergaan. Be paalde kwaliteitsverschillen hebben echter tot gevolg dat de huuraanpassing voor tal rijke bestaande huizen niet die omvang zal behoeven te hebben als op grond van de afstand van de huidige vraaghuren tot de kostprijshuren van nieuw te bouwen woningen zou kunnen worden afgeleid. De S.E.R. erkent echter dat het in de praktijk zeer moeilijk zal zijn met zekerheid uit spraken te doen inzake de kwaliteitsver schillen, daar deze ten dele van subjec tieve aard zijn. Van groot belang voor het huurbeleid op langere termijn is de duur van het z.g. statistische woningtekort. Volgens de S.E. R. zal dit tekort in 1965 in de meeste plaatsen zijn opgeheven. Hierbij is echter geen rekening gehouden met duplexwo- ningen, noodwoningen, nog in gebruik zijn de krotwoningen e.d„ terwijl tevens geen rekening is gehouden met een reserve, noodzakelijk voor een normaal functione rende woningmarkt. Het werkelijke wo ningtekort zal dus wel al zegt de S.E.R. dit niet met zoveel woorden in een be paald jaar na 1965 opgeheven zijn. De critiek, die allerwege tegen het hanteren van het begrip „statistisch woningtekort" gehanteerd wordt, heeft de S.E.R. dus min of meer terzijde geschoven. Zou in de toekomst een inflatoire ont wikkeling plaatsvinden, dan zullen ook de kostprijshuren van nieuw te bouwen wo ningen (en daarmede het evenwichtshuur- peil) de invloed van de algemene prijs- en kostenstijging ondergaan. Daar de hu ren bezwaarlijk buiten een algemene prijs stijging kunnen worden gehouden, zou om het proces van huuraanpassing niet te vertragen overgegaan moeten worden tot aanvullende huuraanpassingen. Advertentie Per april 1960 telde ons land, niet meegerekend boerderijen, tuinderswo ningen en overige woningen-met-be- drijf, 2.368.000 woningen. Van vóór 1945 dateren 162.000 woningwetwoningen, 830.000 arbeiderswoningen, 234.000 ove rige huurwoningen en 364.000 door de eigenaar bewoonde woningen, totaal 1.590.000 woningen. Van na 1945 dateren 432.000 woningwetwoningen, 167.000 huurwoningen en 179.000 door de eige naar bewoonde woningen, totaal 778.000 woningen. Onder arbeiderswoningen worden huisjes verstaan, die medio 1956 een huur deden van 130,tot 600, per jaar. Voorts is het van belang, dat er zekere waarborgen worden geschapen om te voorkomen dat de algemene huurverhogin gen het toekomstige evenwichtspeil zullen overschrijden. In de eerste plaats kan dit bereikt worden door te bepalen, dat de algemene huurmaatregelen geen verplich ting inhouden tot huurverhoging, doch ruimte laten voor een door partijen zelf overeen te komen lagere huurprijs dan het bij de huurmaatregelen gestelde maxi mum. In de huidige Huurwet is dit overigens reeds vastgelegd. In het bijzonder zal het ontbreken van deze verplichting van be tekenis worden voor zover een deel van de noodzakelijke geachte huurverhogingen valt na beëindiging van het statistisch wo ningtekort. Een tweede waarborg tegen te grote huurverhogingen is te vinden in het klacht recht van de huurder. De huuradviescom missie immers kan een woning, daterend van vóór 5 mei 1945, van huurverhoging uitsluiten, indien deze gebreken vertoont dan wel indien er sprake is van verwaar lozing van het onderhoud. Dit alles heeft betrekking op woningwet woningen en vergelijkbare vooroorlogse arbeiderswoningen. Ook voor de overige huurwoningen moet, aldus het S.E.R.ad vies, worden gestreefd naar een geleide lijke afschaffing van de subsidies, welke thans nog bij de nieuwbouw worden ver leend, met een daarmede gepaard gaan de aanpassing van het huurniveau van de reeds bestaande woningen. Een en ander zou resulteren in een huur- verhogingspercentage van ongeveer 30 pet. Uitgaande van een nog noodzakelijke huurverhoging van in totaal gemiddeld 30 pet. en aannemende, dat de huuraan passing uiterlijk in 1965 voltooid dient te zijn, komt de S.E.R. tot huurquotes voor de gemiddelde ongeschoolde arbeider, wo nend in een na 1960 voltooide woningwet woning, van 28 pet. in de eerste gemeen teklasse en 21 pet. in de vijfde gemeente klasse. Voor de gemiddeld geschoolde ar beider bedragen deze percentages resp. 24 en 18. Onderwijzers en dienstplicht. De vraag of het mogelijk is het verlenen van uitstel en vrijstelling van militaire dienst aan on derwijzers en andere leerkrachten te ver ruimen, beantwoordt de minister van De fensie in zijn memorie van antwoord over de begroting voor 1961 aan de Tweedt Ka mer ontkennend. Ten behoeve van het onderwijs worden reeds meer faciliteiten verleend dan met het oog op de belangen van de krijgsmacht eigenlijk toelaatbaar is, aldus de minister. Directiewijziging Shell Nederland n.v. De heer B. Scheffer zal binnenkort zijn functie van president-directeur van Shell Nederland n.v. neerleggen in verband met het aanvaarden van een belangrijke positie elders in de Koninklijke/Shejl Groep. Hij zal in eerdergenoemde functie worden op gevolgd door ir. J. C. G. Boot, thans coör dinator-personeel van de Koninklijke/Shell Groep. Lompenpakhuis. De Haagse brand weer, die uitrukte naar een huis in de Dei- manstraat, waar in de keuken een brandje was uitgebroken, ontdekte dat de keuken vol lag met stapels oude kranten en papier. Een verder onderzoek wees uit, dat de be woonster, een in de buurt zonderling be kend staande 50-jarige vrouw in alle ka mers van haar huis grote hoeveelheden lompen, vodden, geroest ijzer, niet meer gebruikte matrassen en stukken stof had opgeslagen. De woning leek op een com pleet lompenpakhuis. Overleden. In Amsterdam is op 67- jarige leeftijd overleden jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois, oud-president van het gerechtshof te Amsterdam. Vrij dag zal, na een kerkelijke plechtigheid, het stoffelijk overschot ter aarde worden be steld op het r.-k. kerkhof „Moscowa" te Arnhem. Bijna hersteld. Het interlokale tele foonverkeer van en naar Dordrecht, dat ten gevolge van de ernstige brand in het Dordtse postkantoor op 26 januari werd gestoord, is weer normaal. Het zal echter nog wel enkele weken duren eer de appa ratuur, die voora' waterschade heeft op gelopen, weer zover zal zijn vernieuwd of hersteld, dat ook het lokale verkeer onge stoord doorgang kan vinden. Bcjaardeninrichting. De provincie Zuid-Holland heeft zich garant gesteld voor de betaling van rente en aflossing van een lening van 5,7 miljoen voor de bouw van een inrichting voor geestelijk gestoor de bejaarden in Katwijk. Er zal plaats zijn voor 253 patiënten. Het bouwplan omvat een centraal gebouw, acht paviljoens, een kerk en een recreatiezaal voor 140 men sen. Advertentie Het K.NrM.I deelt mede: Langs de flank van een nog in betekenis toegenomen ge bied van hoge druk boven Spanje en Zuid- Frankrijk blijft zachte lucht naar West- Europa stromen. Op een hoeveelheid zeer vochtige lucht, die woensdagavond bin nenstroomde, volgde vanmorgen weer iets drogere lucht, waarin enkele opklaringen voorkwamen. Deze hangen ook samen met een rug van hoge druk die over de Britse eilanden naar het oosten beweegt en onder invloed waarvan de windkrachten tijdelijk afnemen. Langs de Azoren trekt intussen alweer een volgende oceaandepressie naar het noordoosten. Deze depressie zal de wind in het Noordzeegebied morgen weer doen toenemen en waarschijnlijk ook weer enige regen in ons land veroorzaken. Het zachte weer blijft daarbij aanhouden. Maximum-temperaturen s? binnen- en buitenland. Neerslag, taaiste 24 uur. £"3 Vrijdag 10 februari Zon op 8.06 uur, onder 17.44 uur. Maan op 3.24 uur, onder 12.39 uur. Maanstanden 15 febr. 9.11 uur nieuwe maan. 22 febr. 9.35 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 9 februari Hoog water 9.22 en 21.55 uur. Laag water 4.40 en 17.15 uur. Vrijdag 10 februari Hoog water 10.29 en 23.11 uur. Laag water 5.40 en 18.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder regenbui wzw 7 2 Ypenburg regen wzw 9 5 Vlissingen regen wzw 9 5 Eelde geheel bew zw 7 4 De Bilt geheel bew wzw 8 3 Twente geheel bew. zw 7 7 Eindhoven regen w 9 6 Zd-Limburg motregen wzw 8 4 Helsinki geheel bew nnw 2 0,6 Stockholm onbewolkt windst. 0 0 Oslo sneeuw nno 3 2 Kopenhagen regen zzo 5 7 Aberdeen zwaar bew w 8 4 Londen regen w 11 6 Amsterdam regenbui wzw 9 5 Brussel regen zw 9 6 Luxemburg regen zw 6 3 Parijs regen w 10 1 Bordeaux motregen zw 15 0,1 Grenoble half bew. windst. 11 0 Nice half bew. nnw 16 0 Berlijn regen zw 5 Frankfort geheel bew zw 8 1 Mi.inchen lichte regen wzw 5 2 Zürich regen wzw 7 1 G -nève zwaar bew zw 9 0 Locarno licht bew windst. 12 0 Wenen regen z 7 2 Innsbruck sneeuw windst. 4 0,5 Belgrado geheel bew z 1 0 Rome onbewolkt ono 14 0 Madrid mist windst. 13 0 Mallorca mist windst. 0 Lissabon onbewolkt n 16 0

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2