Tunesische missie naar Parijs is geslaagd KENNEDY TAST MOSKOUS POSITIES OMZICHTIG AF Spaak bereid zijn terugkeer in het politieke leven voor Wereldnieuws Het geschreeuw Spoetnik nog steeds in zijn baan Hij zinspeelt op „gemeenschappelijke belangen" in Kongo en Laos Zes jaar geëist tegen Von dem Bach-Zelewski raatótoel Blijf „buitenlands* ABDIJSIROOP DONDERDAG 9 FEBRUARI 1961 Binnenkort gesprek tussen De Gaulle en Bourguiba Pakket met helse machine voor dr. Adenauer? OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE (Dp de VOORNAAM EN AANGENAAM - - - Floris Flaneur V Zo'ri klein kuchje (Van onze correspondent)' I ter zal dan vermoedelijk door zijn Franse collega van Buitenlandse Zaken, Couve de Gisteren is de Tunesische minister van Murville, worden ontvangen om het verde- Voorlichting in zijn functie van diplomatie re scenario samen nader uit te werken, ke wegbereider voor zijn president Ha- gn generaal De Gaulle, die gisteren tij bib Bourguiba op het Elysée door het dens de zitting van de regering ook te- Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, genover zijn ministers al wat over zijn ontvangen, die meer dan een uur van zijn eerste indrukken van het gesprek met immer overbelaste tijdschema voor hem Masmoudi en misschien zelfs over zijn reserveerde. Masmoudi verliet na afloop verdere plannen moet hebben losgelaten, van het onderhoud met een brede glim- zou binnen een dag of tien waarschijnlijk lach op het gebruinde gelaat het ambts- op ig februari Bourguiba al graag in Pa paleis om de journalisten te vertellen dat rjjs zjen verschijnen. Maar het is niet ze de ontmoeting in een bijzonder prettige ker 0f de woordenrijke Tunesische minis- geest en stemming verlopen was. De Tu- terj d;e om gezondheidsredenen morgen nesische minister zal vermoedelijk tot vrij- naar Zwitserland vertrekt, de kuur voor dag in Parijs blijven en daarna in Zwit- zijn vermoeide stembanden dan al zal seriand zijn opdrachtgever Bourguiba van kunnen hebben voltooid. De Franse minis- zijn bevindingen op de hoogte te gaan ter van Voorlichting Terrenoire zei dat stellen. „in beginsel" overeenstemming bestaat In Tunis werd verwacht, of tenminste over de ontmoeting De GaulleBourgui- gehoopt, dat de premier van de voorlopi- ba, en dat de details thans worden be- ge Algerijnse regering, Ferhat Abbas, studeerd. vandaag, vervroegd, in de Tunesische hoofdstad van zijn wereldreis zou terugke ren om Bourguiba voor diens vertrek naar Zwitserland deelgenoot te kunnen ma ken van de gevoelens waarmee de Alge rijnen deze Frans-Tunesische voorbereidn- gen volgen. Want het is zowel in Parijs als in Tunis de bedoeling, de keten van ontmoetingen van De Gaulle met Masmou di en Bourguiba tenslotte met een onder houd tussen de generaal en Ferhat Abbas te besluiten. Een laatste schakel van het vooroverleg derhalve, waarmee dan te vens de werkelijke Frans-Algerijnse on derhandelingen zouden kunnen worden her opend. Het is zover intussen nog lang niet en het is voor geen enkele waarnemer een ge- LONDEN (UPI) De Sovjet-Unie heeft gisteren vier dagen van officiële stilte ver broken en Schotse geleerden meegedeeld wanneer en waar zij de zeseneenhalve ton zware Spoetnik VII kunnen waarnemen. H. E. Butler, hoofddirecteur van het Schots Koninklijk Observatorium in Edin burgh, deelde mee uit Moskou een tele gram te hebben ontvangen, waarin werd meegedeeld dat de Spoetnik vanmorgen om kwart over acht ten noorden van Edin burgh gesignaleerd kon worden. Professor Lovell van de Britse radiote lescoop in Jodrell Bank verklaarde, dat volgens hem de satelliet in een baan is waarin de Russen hem gesitueerd hebben. Professor Vladimir Dobronranov schreef gisteren in de Sovjet Patriots, dat Spoet nik VII zal helpen bij het scheppen van een kunstmatig klimaat op aarde. Met be hulp van de apparaten aan boord van de satelliet, aldus Dobronranov, zullen zeer beslist aanvullende gegevens verzameld worden over de bovenste luchtlagen die een grote rol zullen spelen bij het opstel len van weerberichten op lange termijn en de mens de mogelijkheid zullen ver schaffen het weertype te beïnvloeden. (Van onze correspondent) WASHINGTON Drie onderwerpen heim, dat zich nog altijd vele voetangels kregen extra nadruk op Kennedy's pers en klemmen bevinden tussen dat eerste I confereritie van woensdag: de kwestie van tête-a-tête van gisteren en het uiteinde- Amerika>s eventuele achterstand op ra- lijke doel van een hersteld contact tussen ketgebiedj Amerika's betrekkingen tot de het F.L.N. en het Franse staatshoofd. Sovjet-Unie en Washingtons houding ten In de kringen van het F.L.N. in Turns Lanzien van de N00rdatlantisch Verdrags- schijnt men nog altijd net te doen of men organisatie Door een onvoorzichtige uit- met deze Frans-Tunesische besprekingen latjng van de mjnlster van Defensie, Mc- eigenlijk weinig of niets te maken hee U Nam Kennedy's regering voor het Een houding die wel verklaard zal mekten I t jn een moejlijk parket gebracht. i„ worden uit een diep wantrouwen g vertrouwen beeft McNamara een aantal Frankrijk, dat vooral m de radicale - LurnaIigten meegedeeld dat Amerika op Pi V??u F.L.N. -nog altijd heer raketgebied geen achterstand op de Sov- hat Abbas staat nu in de Positie, zo ge- t.Unie heeft en dat zulk een achterstand looft men in Parijs, waarin De Gaulle a- L de naaste toekomst ook niet te ver. ren heeft verkeerd, zodat het nu de beurt wachten is Deze uitSpraak werd door aarFde Algerijnse I verscheidene kranten gepubliceerd en in sommige bladen zelfs met bronvermel- wijzen, dat ook hij zijn activisten in toom weet te houden. Hat I ding, hetgeen stellig indiscreet was. Ken- Intussen neemt men in Parijs aan, dat ii„i,e ^«V-uiaarH Hat het onder- intussen neemt men m ijs u« heeft thans verklaard dat het onder. Masmoudi generaal De GauUe die veel naar de Urachtverhouding op raket- sympathie voor de Tunesische mm ster is voltooid en dat daarom moet gevoelen, gisteren heeft ingelicht geen conclusie gewettigd is. over de interne verhoudingen bij het Al- gerijnse Bevrijdingsfront en de persoon- ffi. zo ronduit te verklaren hjkheden de:r^voornaamste leiders, die h t dat McNamara wei gemerkt moet hebben Franse staatshoofd de komende e en hoe rjskant dergelijke vertrouwelijke ge moedelijk voor zich zal kunnen zien ver- kken met de kunnen zijn. De r-n rt n vi on I 1 schijnen. Na zijn bezoek aan Bourguiba in Zwit serland wordt Masmoudi zaterdag in Pa rijs terugverwacht. De Tunesische minis nieuwe regering wenst echter een grote mate van openhartigheid met de pers te betrachten en Kennedy veroordeelde niet het principe om de pers in vertrouwen te nemen. Men mag echter aannemen dat hij de kabinetsleden op het hart zal druk ken voorzichtig te zijn bij bepsrekingen ovèr dergelijke précaire onderwerpen. Kennedy heeft in zijn verkiezingscam pagne vrij veel nadruk gelegd op Ame rika's achterstand op raketgebied. De Re- -I-J-/ .7x T/^,„ Ipublikeinen vernamen met voldoening dat IVcQeYlS OpdrttCht om V on McNamara de indruk wekte, dat hij Ei- HnhhprP tp vprmoordpn senhowers beoordeling van de situatie n onoerg IV UVt muur uvn I j-uist achtte. Een senaatscommissie zal Iop aandringen van de Republikeinen (Van onze correspondent) I egn onderzoek instellen naar de kracht- BONN - Zes jaar tuchthuis heeft de verhouding op raketgebied, officier van justie te Neurenberg gecist IEigener beweging wees Kennedy erop tegen de 61-jarige ex-S.S.generaal Erich Uoe belangrijk het NAVO-bondgenootschap von dem Bach-Zelewski wegens doodslag met alleen voor de defensie van de vrije op de Oostpruisische landgoedbezitter An ton von Hohberg und Buchwald, in 1934. Het staat aldus de officier, vast dat Bach- Zelewski in de zomer van 1934 zijn S.S.- ondergeschikten Zummach en Deinhardt opdracht heeft gegeven de Pruisische edel man dood te schieten, hetgeen dezen dan ook op hondse wijze deden. wereld, doch ook voor de integratie van Europa en de hulp aan nieuwe staten. Tot tweemaal tot noemde hij Acheson in ver band met de NAVO. Acheson, die onder Truman minister van Buitenlandse Za ken is geweest, zal de regering advise ren omtrent de NAVO in het algemeen en in bijzonder over een eventuele overdracht van kernwapens aan het NAVO-comman- do. De laatste dagen is Achesons naam ge noemd met het oog op de vrijgekomen post van secretaris-generaal. Men moet zich afvragen of dit voor Kennedy een reden temeer is geweest Achesons des kundigheid ten aanzien van de NAVO te onderstrepen. De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten aldus Kennedy, hebben in Kongo en Laos gemeenschappelijke belangen, en wellicht kunnen „resultaten" worden bereikt. De toestand in die landen wekt bezorgdheid in Amerika en, zo voegde de president er aan toe, ook de Sovjet-Unie zal zich daar over bezorgd maken. Uit de toon van Kennedy kon men op maken dat hij wil vermijden de Russen op stang te jagen door hen van expansio nistische bedoelingerf te beschuldigen, van inmenging of van agressie. Hij streeft ken nelijk naar een compromis in deze haar den van crisis en hij zei nogmaals dat de toespraken van hoge officieren in overeen stemming behoren te worden gebracht met de nationale politiek. Kennedy wenst onnodige wrijving te voorkomen, rustig te zijn in officiële uitlatingen, doch .gegij twijfel te laten bestaan aan Amerika'" kracht. j J'/iSS 'i Cl BONN (DPA) Volgens geruchten die woensdagavond in Bonn de ronde deden heeft bondskanselier Adenauer dezer dagen een pakket met een helse machine ontvan gen. In gezaghebbende kringen zei men dat de zaak door de recherche wordt on derzocht. Commentaar wilde men echter niet geven. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend. Advertentie Strozak of schuimrubber 'i+L-i* rit Als U in klein gezelschap een buitenlandse gast hebt die de Nederlandse taal niet machtig is, welke taal spreekt U dan onderling? Zoveel mogelijk zijn of haAr taal. Tsja. Gemakkelijk gezegd. Meestal zullen niet alle leden van het gezelschap die andere taal kunnen spreken. Wat dan? Welnu, dan is het aardig als één Nederlander zo nu en dan een beetje „tolk" speelt voor de gast. Deze kan dan volgen wat er gezegd wordt, behoudt het prettige gevoel er bij te horen! Weet U wat ook inter nationaal als zeer hoffelijk gezien wordt? Als U een Gladstone presenteert! Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. BRUSSEL. Hoewel hij officieel nog steeds secretaris-generaal van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie is, bereidt Paul-Henri Spaak toch reeds zijn terugkeer op het Belgische politieke toneel voor. Eer gisteren en gisteren heeft hij te Brussel gesproken voor niet-socialistische organi saties over de gemeenschappelijke markt en het verdrag van Rome, onder meer voor de Cercle Gaulois, een zeer besloten club, waarvan hoge ambtenaren, industriëlen, beoefenaren van vrije beroepen, leden van ambassades en dergelijken lid zijn. Spaak heeft zijn terugkeer "in de Belgi sche politiek verklaard door te spreken van zijn „onmetelijke wens om goed te doen voor zijn land en de overtuiging dat hij zijn plicht moest doen". Toen ik de moeilijkheden, de vergissingen en de on rechtvaardigheden zag, heb ik besloten terug te komen, omdat de hoogste belangen van ons land in gevaar verkeerden. Spaak zei dat de E.E.G. niet het toppunt van het Europese integratie-streven zal zijn. „De E.E.G. is slechts het eerste sta dium van een politiek en economisch ver enigd Europa", zei hij. Er is behoefte aan De mededeling van de voorgenomen af- I schaffing van de strozak in het Nederland se leger zal ongetwijfeld door allen, die looit verzaligd op deze sluimervoorwerpen, I met open of geloken ogen hebben liggen dromen, ontroering hebben gewekt. Ont- I roering om het feit dezer afschaffing op zichzelf en om de herinnering aan vele I goede horizontale uren. Althans: zo is het met mij gegaan. Plotseling zag ik de strozak in al zijn I fleurige sierlijkheid weer voor me. Niet dat ik daar nu vochtige ogen van ont roering van kreeg, maar het dééd me toch uxit, te denken dat die nu zó maar ver dwijnen gaat. Er is al zo véél uit het kazerneleven verdwenen sedert ik daar, gedurende vijf- I eneenhalve maand zo geestdriftig aan deel nam. Ik heb het van (betrouwbaar) horen zeggen, dat bijvoorbeeld de, mij indertijd zo dierbare, spuwbakken van de cham- brees verwijderd zijn en ook de panne lappen, veilig afgesloten in fraaie, in ju- gendstil of empire opgetrokken wandkast- Ijes, doch niettemin prettig zichtbaar door het beschermende ijzerdraad, schijnen geen deel van de, toenmaals gebruikelijke, wandversiering meer uit te maken. Het zou mij niet verbazen te vernemen dat de fraaie banken en tafels op schragen uit mijn. tijd hadden plaats gemaakt voor ta- I fels-op-poten en banken met rugleuningen. 1 Maar het was juist hun oervorm, die uitsluiten op utiliteit-puur gericht was, die hun, niet door gemaksoverwegingen ge stoorde, rechtlijnigheid tot zulk een diep ogengenot maakte. Doch de strozak met het koket daarop I geschikte wolletje was voor mij, al die honderdzeventig dagen lang, toch wel de esthetische factor bij uitnemendheid in het fijnzinnige chambree-mïlieu. Juist om de eenheid van tegendelen, die hier tot uiting kwam: de wat jolige, bobbelende dartel- lijnigheid van deze kloeke onderligger te gen de vierhoekige, driedimensionale es thetiek van 't wolletje dat een niet te mis kennen Mondriaanse beïnvloeding mani- festeerde. En dit alles betreft alleen nog maar de uiterlijke zichtbaarheid van de strozak. Ik hoor dat de legerleiding de invoering van schuimrubber-matrassen overweegt. Niet alleen dat deze, visueel, verre bij de strozak achterblijven, alle bobbeling is hun vreemd en juist die bobbeling maakte het liggen op de nu verguisde strozak tot zulk een innig genot. Het zich schikken van het menselijk lichaam naar de berg-en- dal formaties van deze kloeke onderligger, was waar zingenot en was men er een maal in geslaagd deze schikking tot stand te brengen, dan kon men, in diep welbe- een nieuw krachtig streven en president I yiagent 'meesmuilen om de ongewapende De Gaulle kan de man zijn die het leidt. burgerij, die met matrassen genoegen Weliswaar zijn diens gedachten meer op moesf nemen. het confederalisme dan op het federalisme jveen, het is niet alles voordeel wat de gericht. ..Maar waarom zou Europa het nieuwe (jjd te bieden heeft. Het zou mij federalisme niet kunnen bereiken langs de I niet verbazen te vernemen, dat de leger- weg van het confederalisme?" leiding de aanschaffing van clubfauteuils Spaak bracht ook het verwijt ter sprake, I in overweging gaat nemen, niet overwe- dat hij een opportunist zou zijn. Volgens I gende dat het Romeinse Rijk aan zulke Zijn mening mag men om zijn opvattingen zaken is te gronde gegaan. te doen zegevieren, compromissen aan 20 STUKS F U vaarden. Hij meent dus dat hij in bepaalde opzichten en voor zekere tijd best oppor tunist mag zijn. „Ik ben opportunist," zo zei hij. „en ik zal dat Wijven". Aan bet slot van zijn toespraak zei Spaak dat aan het hoofd van het land mensen moeten worden gebracht, in wie men ver trouwen heeft. Men moet mannen ver zamelen, die niet noodzakelijkerwijs uit dezelfde richting komen, maar die allen vastbesloten zijn uit de sfeer van depres- t M £2: ÏT i sie te geraken. In deze laatste uitlating 1 «w menen velen te zien, dat Spaak verwacht te zijner tijd na de verkiezingen deel te zullen uitmaken van een kabinet, waarin zowel rooms-katholieken als socialisten zitting zullen hebben. Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 De officier verklaarde dat er een voor beeld moet worden gesteld voor degenen die een dictator naar de ogen zien en fun damentele menselijke waarden negeren ter wille van de macht of een ideologie, aldus de aanklager. In dit proces heeft men kennis kunnen maken met een heel bijzonder soort nazi. Bach-Zelewski noemt zich nog altijd de aanhanger van Hitler, van wiens onschuld bij overtuigd is. De ex-generaal ontkende echter stijf en strak Zummach en Dein- hardt het bevel te hebben gegeven om Von Hohberg dood te schieten. Von Hoberg was bij de S.S.-ruiterij ge gaan alleen vanwege zijn functie in de rui- terwereld. Hij had tegenover legerofficie ren gepraat over S.S.-geheimen, hetgeen voor de S.S.-leiding te Berlijn voldoende was geweest om Bach-Zelewski de op dracht te verstrekken: „Laat Von Hoh berg uit de weg te ruimen". Deinhardt is in 1945 gesneuveld. Zum mach werd in 1958 gearresteerd en met Bach-Zelewski geconfronteerd. Zummach pleegde zelfmoord na een uitvoerige be kentenis. Bach-Zelewski gaf na de oorlog in het Neurenbergse proces de tot de strop ver oordeelde Hermann Goering een giftablet zodat deze zelfmoord kon plegen. Deson danks is hij voor de ex-S.S. een verrader omdat hij te Neurenberg uit de school klapte over S.S.-gruwelen. Dat zou verkla ren waarom Bach-Zelewski na 1945 nooit meer op behoorlijke wijze aan de slag is ge komen: blijkbaar weigerden zijn vroegere S.S.-vriendjes hem de helpende hand toe te steken. Als nachtwaker verdiende hij de laatste jaren zijn brood, maar trots vertelde hij in het proces dat een van zijn zonen na de oorlog Amerikaan is gewor den en thans in het Amerikaanse zeven de leger in Duitsland dient Advertentie kan een nare en langduri ge griephoest worden. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Siroop) bestrijden het kwaad snél. Vandaag wil ik met u spre ken over de Kunst. Ik wil vandaag en altijd met u spre ken over de Kunst, omdat u niets kunt terugzeggen. U kunt dat dan wel morgen doen, maar dan is het niet actueel meer en doe ik het af met de laatdunkende opmerking, dat het nakaarten zou zijn. Misschien is dit voor u een enigszins ergerniswekkende si tuatie, vooral omdat ik weet hoe gaarne u over Kunst spreekt. Daar wil ik echter met grote welwillendheid iets aan doen. Ik zal u nu en dan sprekend opvoeren, uiteraard met een tekst die ik heb be dacht, doch overigens in vol ledige vrijheid om te zeggen of niet te zeggen wat u zelf wilt. Ons gesprek speelt zich af in een ruimte, die bij uitstek geschikt is om een hoog cul tureel niveau te bereiken. Het is een lage, gewelfde lokali teit, in functionele kelderkleu- ren geschilderd, met hier en daar achteloos een bronzen naakt en een gipsen buste op een stenen voet, die men voor al geen houder mag noemen. Aan de muren hangen platte ereleden in smaakvolle lijsten te oorkondenseren, vergeeste lijkt neerblikkend op de nog worstelende gemeenschap. Er is een leestafel, waarop be stofte flatgebouwen zijn opge trokken van onverouderlijke New Yorkers, verouderde Vo gues en Roeping. Afzonderlijk zwerven daartussen, eenzaam en geladen met onvatbare im pressies, bladen als De Gids, De Nieuwe Gids, De Nieuwste Gids, De Gids van Morgen en de Onveranderlijke Gids. Wie er de Lach zou willen vinden, zal hem zelf moeten voort brengen. Wij zetten ons echter niet aan de leestafel, voornamelijk omdat men daar voortdurend moet opstaan ten bate der bil jarters die hun keu altijd hardnekkig in onbetamelijke lengte handhaven. Ja, er is inderdaad een biljart. Een functioneel meubel in deze ar tistieke ruimte, omdat de diepe zin van het spel de symboliek van het leven zo treffend weerspiegelt: raken wat men raken kan en nog overhouden ook. Het is niet ongebruikelijk in deze geheiligde sfeer enkele ogenblikken peinzend te ver wijlen in aanschouwing van het biljartspel, alvorens men over Kunst gaat praten. Wij zullen dat eveneens doen. Wij horen dan, dat de spelenden voortdurend zachtjes jam meren over het onverklaar bare verschijnsel, dat de door hen voortgedreven bal niet beide andere ballen raakt, of schoon dat toch hun enige roe ping is. Soms ook barst een der spelenden in luide bijvals betuigingen uit, die nooit ge heel en al kloppen met zijn verbeten gezicht dat groen ziet van naijver. Of van de weer schijn van het laken, dat kan ook zijn. Wij horen eveneens, dat de spelers hun avond niet hebben dat zij op een haar na raken dat alles goed bedoeld is doch door pech ondergaat dat de gestoten bal ongetwij feld de beide andere zou heb ben geraakt wanneer deze een ietsje anders gelegen zouden zijn geweest. Jaja, hoort men dan, biljarten is ook een kunst. En waarom zou dat niet waar zijn? Kunst is de expressie van hetgeen in het binnenste ge wekt wordt door een redelijk onkenbare impressie. Een redelijk volkomen onkenbare impressie dunkt mij de over tuiging, dat een ivoren bal im pulsief de goede richting zal kiezen ook al stoot men hem verkeerd. De bal zou dan im mers een geestelijk geleid pro jectiel moeten wezen, zoals de mens zelf. Een geestelijk geleid projec tiel is de mens gehoor- zamend aan impulsen en im pressies uit het onkenbare, zijn weg zoekend naar het onver mijdelijke doch ook onkenbare doel, om hulp en begrip schreeuwend terwijl hij door de ruimte suist, zich verzet tend tegen de frontale botsing met de dood doch met nog overvloediger pijn en angst zijn verzet opgevend en de verloren seconden inhalend. En zo komt hij op tijd waar hij wezen moet, al kent hij tijd noch bestemming. Wij zouden over Kunst pra ten, zegt u voorzichtig en dui zelig. Dat zouden wij. Welnu, dat schreeuwen om hulp en be grip: dat noemen wij Kunst. Want dat geschreeuw Is de zeer menselijke, waarneem bare omzetting van wat de ziel verneemt in het onkenbare universum. Te oordelen naar de voortbrengselen der Kunst verneemt zij daar vreemde, ontzettende, troostende en glo rierijke dingen. Haar geroep is soms gezang van Gregoriaanse eenvoud, een psalm van zeker heid, een bitterzoet liefdeslied van dankbaar ontvangen en gelaten verliezen. Soms echter klinkt er de rauwe toon van afschuw in door, die niets an ders dan een huiveringwek kend kennen van eigen falen kan zijn. Vaak is het ge schreeuw geladen met vreug de, die breekt in twijfel en wegsterft in wanhoop en op nieuw geboren wordt in loute ring. Dat alles noemt men in musea, op exposities en bij veilingen „Kunst". Het valt u moeilijk uzelf te zien als een geleid projectiel, zegt ge, om van het idee der frontale botsing nog maar te zwijgen. En ge meent zeker te schreeuwt, in welke vorm of situatie ook. Dat kan zijn er zijn vele projectielen die braafjes en zwijgend hun banen volgen en zich niet bekommeren om de op hen af snellende seconden. De oneindigheid waarin wij suizen is vol van stille projec tielen, die tevreden lijken met hun wezen en bestaan. Doch die zwijgzaamheid kan vele gronden hebben. Binnen zijn kennissenkring bevindt zich een projectiel, dat meent in een cirkelbaan afge schoten te zijn. Het is van iet wat plomp en rond model, met zelfbewuste koplichten en een bolvormige neuskegel. Het cir kelt haastig en onverdroten om zichzelf heen, met grote voldoening zijn eigen staart vinnen bekijkend. Het weet niets van andere projectielen, en waant zich enkel in de ruimte aanwezig om het ple zier van de waarneming, dat het zelf aanwezig is. Het schreeuwt nooit. Andere projectielen gaan zwijgend en geruisloos glim lachend hun rechte baan, om dat zij op een geheimzinnige wijze het onfeilbare sein van het baken ontvangen en weten, dat zij geleid worden. Ook zij schreeuwen nooit of soms in stilte even, als de ontvangst gestoord wordt. Maar overigens is de ruimte vol rumoer. En dat rumoer is Kunst, op een enkele uitzonde ring na. Maar, zegt ge, hoe weet ik wat Kunst is? Ik zie kubussen en kwallen in geel, groen en blauw uitgesmeerd op een ont ploft spiegelei en men zegt dat het kunst is. Hoe moet ik dat geloven? Ik lees woorden, die achterstevoor aaneengekop- peld zijn als rangeerfouten ik zie verwrongen ijzerdraad, behangselhappen in lijst en al, ik hoor getoeter zonder melo die of harmonie. Ik zie zelfs hoe men elkander door plassen olieverf rolt en de smeerboel laat opdrogen tot kunst. Hoe moet ik weten wat kunst is? Nu glimlach ik bij de her over levensvragen. Gij zijt mijn metgezel, als gij niet weet wat niemand weet.... Als op ijsschollen springend vafi de ene vraag op de andere, zo zijn wij door het leven gegaan en nog zien wij geen oever, geen schip. Als gij geschreeuw hoort en gij weet niet of het Kunst is, dan weet ge tegelijkertijd dat het enkel geschreeuw is en niets anders. Want Kunst is voor u wat ge verstaat. Kunst is voor mij wat ik begrijp. Hoe zullen wij, als geleide projectielen, in ons binnenste mechanisme de elektronische impulsen uit eeuwigheid tot richtsnoer nemen, als nergens in ons de vonk der ontvangst ontspringt? Het kunnen zware stoten van geladenheid zijn, die ons tot in de fijnste draden onzer innerlijke spoelen doen trillen van reactie en daden. Het kun nen bijna onmerkbare stroom- stootjes zijn, die wij verwon derd constateren en gedenken als zij reeds zijn vervlogen. Doch ook is er los gesteente dat afketst tegen onze harde huid, er zijn trillingen op an dere golflengte die ons voor bijgaan als lucht. Wij zijn in variaties ge bouwd, om zo te zeggen. En wij weten niet waarom wij ge maakt zijn zoals wij zijn. Doch laten wij ons niet ner veus maken om geluiden die wij niet begrijpen. En laten wij ons niet ergeren aan pro jectielen, die een vroom ge zicht trekken en beweren dat zij geroerd worden door een uiteengetrapte tube verf, of door een bos ijzerdraad die door een wazig comité met plechtige domheid wordt ont huld. Want het gaat om onze fron tale botsing: wij moeten de rode raken, zou de biljarter zeggen. En daarmee zijn wij weer terug bij het spel, waar gesprekken eindigen en de scherpe geest de lichten dooft, om plezierig naar bed te gaan. weten, zegt ge, dat ge nooit innering aan vertwijfeling Franse spionage in Marokko. De Marok kaanse veiligheidsdienst heeft een Fran se spionage-organisatie opgerold in Ma rokko, zo werd gisteren in Rabat offi cieel bekend gemaakt. Volgens een onofficiële woordvoerder zijn drie Ma rokkanen gearresteerd. Zij konden ech ter niet nader worden geïdentificeerd. De woordvoerder zij ook, dat een aan tal anderen onder verdenking staat en in het oog gehouden wordt. Er kunnen daarom binnenkort nog meer arresta ties verwacht worden. Een buitenland se fotograaf werd in verband met deze spionage het land uitgezet. Rechtse terreur. De politie van Tokio heeft vijftig politici en schrijvers on der zware bewaking gesteld om hen te beschermen tegen mogelijke moordaan slagen van ultra-nationalisten. De vrees voor aanslagen is nog vergroot door de arrestatie van een 17-jarige jongen die bekende een poging te hebben gedaan om een functionaris van de linksgeo riënteerde bond van leerkrachten te vermoorden. Roofmoord. De politie te Mannheim heeft drie Amerikaanse soldaten aangehou den, van wie twee bekenden op oude jaarsavond jl. een 55-jarige taxichauf feur beroofd en vermoord te hebben. De derde soldaat blijft ontkennen. Raketproeven in Australië. Volgens een mededeling van de Australische minis ter van Bevoorrading heeft een Black- Knight-raket, die dinsdagavond vanaf de raketbaan Woomera is gelanceerd, een hoogte bereikt van 560 kilometer. De raket keerde op een afstand van bijna honderd kilometer van de baan naar de aarde terug. Zij werd gebruikt voor wetenschappelijke onderzoekingen in de ruimte. Spionnen-ruil. Volgens journalisten van Russische kranten wensen de Sovjets, dat de Amerikanen een Rus vrijlaten, die beschuldigd wordt van spionage, in ruil voor de vrijlating door de Rus sen van de twee RB-47 piloten. De journalisten zeiden, dat de redactie bureaus vele brieven krijgen van lezers die dit vragen. Ons kent ons. Met het oog op het naderen de carnaval hebben protestantse or ganisaties op alle aanplakzuilen in de Westduitse stad Mannheim een affiche laten aanbrengen met de tekst van het zesde gebod: Gij zult niet echtbreken. Redder gedood. De jonge circusleeuwin Rita, die vorig jaar het leven van de dompteur Freddy Hager redde toen deze door de 14-jarige leeuw Atlas werd aangevallen, is woensdag door deze leeuw gedood. Atlas wist zich door het slecht afgesloten hek tussen de twee kooien te wringen, toen het circus in de omgeving van Bordeaux zijn ten ten had opgeslagen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3