Uitslag van onze V. N.-prijsvraag Toon Hermans en de clown Popov De winnaars Anton Coolen ontvangt de Vondelprijs De negen Muzen Sovjetheid uit Engels boek in Moskou in ongenade DONDERDAG 9 FEBRUARI 1961 4 NABESCHOUWINGEN Oplossing puzzel 1 „beeldspraak uit verenigde Oplossing puzzel 2 Oplossing puzzel 3 Oplossing puzzel 4 Oplossing puzzel 5 Oplossing puzzel 6 Oplossing puzzel 7 Oplossing puzzel 8 PORTRETTEN VAN 99 GEDELEGEERDEN Oplossing puzzel 9 Oplossing puzzel 10 Thompson-collectie in Haags Gemeentemuseum mi k Henri Arends in Praag Nederlandse musici in Zuid-Afrika Kerk en jeugd Beeldschermer De adviesraad van de N.T.M. i.o. De actie Toltèn De radio geeft vrijdag I etevisiefirozramma a.i NATIES" A. rits B. niets C. graten (niet „graat", want er is slechts één A beschik baar) D. vingers E. tanden F. sigaret G. veer H. grint (of stenen). KRYPTOGRAM Horizontaal: 1. organisatie, 5. dra, 7. so ber. 9. ellende, 11. tegenstem. 12. rente, 13. rok, 15. kenschets, 18. tegenslag, 19. tui, 20. motie, 22. wandelend, 24. allebei, 25. inter, 27. gas, 28. korenschoof. Verticaal: 1. ons, 2. Noren, 3. spektakel, 4. eendracht, 5. deern, 6. achterstand, 8. begerig, 10. lam, 11. toestemming, 14. kin derlijk, 16. negentien. 17. evident, 21. trans. 22. web, 23. Eniac, 26. rif. REBUSSPREEKWOORD Het spreekwoord luidde: „Eendracht I maakt macht". De constructie van de rebus was als volgt: een drie (tien tn) acht maal L K t min tien-te) acht, ofwel een drie ie acht maak t min in acht en tenslotte na de laatste bewerking Een- dracht maakt macht. VN-DRIELING De eerste opgegeven woorden onder leder nummer moesten in puzzel A worden in gevuld, de tweede in puzzel B en de derde in puzzel C. Horizontaal: 1. BM, GG, PC; 3. Epe, dra, elk; 7. eb, ik, eg; 9. ook, oog, aap; 11. in, el, Ob; 12. ar, MP, al 14. leeg, dreg, slib; 16. lor, aal, rib; 18. staan, tweed, skalp; 20. vete, mare, Rita 21. trio, Eris, aloë 22. ato men, editie, agenda; 24. eer, les, nis; 25, rots, atol, riet; 26. re, de, te; 27. ze, me, na; 28. ui, en, en; 29. ton, bar, uur. Verticaal: 1. bol, god, pas; 2. moes, gort, Cals; 4. piano, reeds, lompe; 5. en, al, KB; 6. palet, smaad, karig; 8. balans, kameel, gelaat 10. ketter, geweld, pikant; 13. rotor, paria, liter; 15. gareel, gereed, Baliem; 17. remous, letter, banier; 19. air, eis, los; 20. varen, meter, radar 23. ETI, ion, den; 27. zo, ma, nu. ACHTER DE SCHERMEN VAN DE VEILIGHEIDSRAAD De oplossing is beslist veel eenvoudiger dan het ingewikkelde verhaal doet ver onderstellen. Ergens in het verhaal staat dat het oudste lid van de raad een der permanente leden was, dus de vertegen woordiger van Verstaat, Angeldom, Rum- land. Fransarije of Sjikana. Het oudste lid kan niet de vertegenwoordiger van Sjikana zijn, want de oudste kwam kijken bij een spelletje bridge waaraan de Sjikanees meedeed. Het is ook niet de man uit An geldom, die in leeftijd precies tussen het jongste en het oudste lid in staat. Het is ook niet de man uit Fransarije, want die staat in leeftijd precies tussen de ver tegenwoordiger van Italaga en Sjikana. De oudste is dus de vertegenwoordiger van Verstaat of de vertegenwoordiger van Rumland. Nu gaan we ons eens naar de oudberoe- pen wenden. De oudste was niet hoogleraar of politicus (zie het eerste bridgepartijtje) ook niet vakbondssecretaris (die volgens de gegevens uit Jappippon komt, terwijl wij al constateerden dat de oudste uit Verstaat of Rumland meet komen), ook niet burgemeester (want de man uit An geldom is ouder dan de burgemeester), ook niet ingenieur (want die kwam uit Tunika) ook niet advocaat (die komt uit Argumen- tie) en ook niet schoenmaker (want de oud-militair is ouder dan de oud-schoen maker) ook niet journalist (die in leefti.id precies tussen de Rumlander en de oud burgemeester ligt) en ook niet de oud koopman (die in jaren precies tussen de oud-ingenieur en de man uit Fransarije ligt). De oudste is dus militair of medicus. Maar ergens wordt geconstateerd, dat de man uit Manapa even oud is als de oud medicus. Voorts werd geconstateerd, dat geen twee leden dezelfde leeftijd hebben. Dus moet de medicus dezelfde zijn als de man uit Manapa, dus niet de oudste. Der halve is de oudste van het gezelschap oud militair en hij vertegenwoordigt Rumland of Verstaat. Maar de vertegenwoordiger van Rumland sprak tegen de oud-militair, dus is niet zelf de oud-militair. Waarmee dus is geconstateerd, dat de oudste ver tegenwoordiger die van Verstaat was en dat hij vroeger het beroep van militair uitoefende. Rest de vraag, hoe oud hij was. Gecon stateerd werd, dat de gekozen leden samen even oud zijn als de permanente leden en dat zij gemiddeld negen jaar in leeftijd verschillen. Waaruit op eenvoudige wijze berekend kan worden, dat de permanente leden gemiddeld 54 jaar oud en de gekozen leden gemiddeld 45 jaar oud zijn. De man Duizenden enveloppen met diverse inhoud verschillend van aantal goede en foutieve oplossingen zjjn verwerkt en daaruit is dan een lijst van prijs winnaars te voorschijn gekomen, die wij hieronder publiceren. Een groot aantal puzzelaars wist tien goede oplossingen te vinden. Het lot heeft beslist wie van hen de hoofdprijzen zouden moeten ontvangen. Zo is het In de overige catego rieën ook gegaan, want er waren uiteraard in alle aantallen meer goede op lossingen dan prijzen. De winnaars gelukgewenst! Ztf zullen hun prijs per postwissel thuiskrijgen. Hieronder Volgen de oplossingen uit Angeldom is het gemiddelde der per manente leden, dus 54. Hij heeft tevens de gemiddelde leeftijd tussen de oudste en jongste vertegenwoordigers, terwijl de oudste tweemaal zo oud is als de jongste, zoals hier en daar vermeld staat. De oudste en de jongste zijn dus samen tweemaal zo oud als de man uit Angeldom, dus de oud ste is 72 en de jongste 36. IDEAAL IN VLAGGENTAAL Het citaat uit het Handvest der Ver enigde Naties luidde: verdraagzaamheid.te betrachten en tezamen in vrede met elkan der als goede naburen te leven. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. terug; 5. antiquiteiten 14. are; 15. lor; 16. rond; 17. pak; 18. NS 19. RP; 20. end; 22. en 24. ro; 26 gelei 27. na; 28. fcm; 29. TT; 31. e.v.; 33. keg; 34 sta; 36. rob; 37. rog; 39. Elia; 42. tornado 43. ongelooflijk; 46. mot; 47. nerf 50. a.m. 51. koers; 55. re; 56. dek; 57. ode; u8. vla 59. met; 60. Ed; 61. slank; 63. es; t>4 neus; 65. eer; 66. schijnheilig; 73. vertier 78. stam; 79. leg; 80. lip; 81. dra; 82. sip 85. mi; 86. re; 87. on; 89. t.a.; 90. poort 92. Ed; 93. St.; 94. ANP; 95. le; 96. TV 98. ets; 101. tien; 102. aai; 104. Rio; 105 tegenstelling; 106. gemis. Verticaal: 1. tegenstanders; 2. rap; 3 uraan; 4. gek; 5. atoombommen; 6. TL 7. ion; 8. QRST; 9. irreëel; 10. top; 11 en; 12. id.; 13. nodig; 20. elk; 21. nee; 23 Nato; 24. rood; 25. strot; 30. ton; 32. vlo 35. ar; 36. ra; 38. GG; 40. Io; 41. af; 44 eik; 45. kletspraatjes; 48. eed; 49. RK 50. Ada; 52. overvloedig; 53. Els; 54 ia 55. reu; 57. O.L.; 59. me; 62. kei; 65 eggen; 67. ijs; 68. N.T.; 69. ham; 70. emi nent; 71. 1.1.72. Ier; 74. eind; 75. R.P. 76. id.; 77. erts; 82. spant; 83. ion; 84 pop; 88. motie; 91. stal; 95. les; 97. val 8. erg; 99. som; 100. te; 101. in; 103. II De twee volkomen Beliike poDoeties waren K7 en D9. DERTIEN MAAL DERTIEN. 1. handelsbalans; 2. lawaaitrapper; 3 samenstelling; 4. commissariaat; 5. dien aangaande; 6. minderwaardig; 7. masst psychose; 8. oordeelkundig: 9. grofwild- jager; 10. landingsboten; 11. werkeloos heid; 12. oorlogsgeweld; 13. overweldigend. Op de diagonaal ontstond de naam HAMMARSKJOELD. Op donderdag 16 februari opent staats secretaris mr. Y. Scholten in het Haags Gemeentemuseum een tentoonstelling van moderne kunst, een expositie van de col lectie Thompson. De kostbare schilderijen en beeldhouwwerken, die een van de mooiste particuliere collecties van moder- ne kunst vormen, zullen worden verkocht en over heel de wereld verspreid. Het Nederlandse publiek heeft nog twee maanden de tijd om ze in een speciale ten toonstelling, waarvoor een goed deel van de afdeling moderne kunst van dit museum wordt ontruimd, te bezichtigen. De heer G. David Thompson, de eigenaar van deze collectie, een 61-jarige industrieel, verza melde het belangrijkste deel van zijn schilderijen na de tweede wereldoorlog. Het bleek, dat hij bij dit werk een uitste kende smaak had ontwikkeld en overal het beste werk wist te kopen. Twee jaar geleden bood hij zijn verza meling aan zijn stad Pittsburgh (USA) aan Hij stelde de voorwaarde dat een speciaal museum zou worden gebouwd. Het aan bod werd afgeslagen. Thompson besloot de collectie te laten verkopen. Een aantal van de kunstwerken heeft reeds nieuwe eigenaars gevonden, onder meer de be langrijke werken van Paul Klee, die in een nieuw museum in de bondstaat Noord- rijn-Westfalen terechtkomen. Uit het tweemaal aanhalen voordat ver der gedeeld kan worden blijkt dat G 0 N x NATIES is blijkens de deling e;n getal van zes cijfers, dat van een getal van zeven cijfers wordt afgetrokken, waarbij een rest van zes cijfers overblijft. N kan dus niet groter dan 3 zijn. N kan niet 1 zijn, want dan zou de rest links minstens een 8 zijn. waarna na aanhalen van een volgend cijfer een getal ontstaat, dat wel meer dan tienmaal NATIES zou zijn. On soortgelijke redenen kan N ook niet 2 zijn: de rest heeft dan links minstens een 4. Wanneer N groter dan 3 is, wordt N x NA TIES steeds een getal van zeven cijfers. Derhalve staat vast dat N 3. Maar A moet kleiner zijn dan 4, anders zou N x NATIES nog een getal van zewn cijfers worden, dus (omdat de 3 al bezet is) is A 1 of 2. Uit de deling blijkt dat ook V x NATIES een getal van zes cijfers ;s, dus ook V moet kleiner zijn dan 4, waaruit volgt dat V gelijk is aan 1 of 2. De 1 en de 2 zijn dus „bezet" door A en V of omge keerd. Uit de aantallen cijfers van de deel- produkten in de vermenigvuldiging blijkt, dat E kleiner is dan T, I en S. Wanneer deze laatste drie letters de hoogste cijfers 9, 8 en 7 zouden zijn, dan is dus E hoog stens 6. terwijl 0, 1, 2 en 3 al bezet zijn, dus E is 4, 5 of 6. N x NATIES blijkt uit de vermenigvul diging. VN te zijn of wel (na substi tutie der bekende cijfers 3 x IES V3, waarbij V is 1 of 2 en E is 4, 5 of 6. Wanneer E 5, dan wordt het een- hedencijfer van 3 x E een 5, zodat het tien- tallencijfer van 3 x S een 8 zou moeten zijn om op de plaats van het tientallen- cijfer van 3 x IES een 3 (de N) te «rijgen, maar deze 8 als tientallencijfer is onmoge lijk. Wanneer E 6, dan blijkt dit tien tallencijfer een 5 te moeten worden, tn 3 x S kan nooit een 5 als tientallencijfer hebben. Dus E kan niet 5 of 6 zijn. Bij E 4 moet dit omstreden tientallencijfer van 3 x S een 1 zijn en dat is mogelijk. Dus E 4. Verder blijkt nu uit ditzelfde gegeven (na substitutie van de 4 voor de E) dat 3 x I4S V3. Aangezien 3 x 4S een hon- derdtallencijfer van 1 heeft moet dus 3x1 een eenhedencijfer hebben van V1 en aangezien V 1 of 2 is, wordt dit eenheden- cijfer 0 of 1. Maar 0 als eenhedencijfer ;ou alleen kunnen wanneer 1 0, doch de 9 is al bezet. Dus het eenhedencijfer moet 1 zijn hetgeen kan wanneer 1=7. Daardoor staat nu vast, dat V 2 en I 7, doch ook dat A 1 aangezien we reeds zagen dat A 1 of 2 moest zijn, waarvan de 2 nu is weg gevallen omdat deze door de V in beslag wordt genomen. Resteren nog de cijfers 5, 6, 8 en 9 voor de letters D, S, T en R. Uit de vermenig vuldiging blijkt dat S x IGDE VN, dus S x 70D4 23, hetgeen bij controle voor de thans beperkte mogelijkheden voor S en D alleen blijkt te kloppen wanneer S 5 en D 6 of S 6 en D 5. De 5 en de 6 moeten dus verdeeld wor den door de D en de S. waaruit volgt dat de R en de 9 verdeeld moeten worden door de T en de R. In de deling wordt R x NA TIES van Nafgetrokken, dus R x 31T74S van 3hetgeen betekent dat R 9, want zelfs van 3 000 000 kan altijd 9 maal 31T74S worden afgetrokken R 9 en derhalve ook T 8. Uit de deling blijkt voorts dat D x TIES Ndus D x 874S 3.... hetgeen niet klopt bij D 6, want dan wordt dit duizendtallencijfer een 2 in plaats van een 3. Daaruit volgt dat D 5 en derhalve ook dat S 6. Daarmee zijn alle cijfers gevonden. VERENIGDE NATIES ziet er in cijfers derhalve aldus uit: 249437054 318746. 10 goede oplossingen: 150.H. van der Schaaf, Spieghel- laan 19. Driehuis (Velsen). 100.W. de Bok, Eenhoornstraat 24, Hrl. 50.E. Barten, Karei Doormanstraat 10/2, Zandvoort. 25.J. L. Venendaal, Thorbeckestraat 29 Huizen (N.H.); Th. J. van Vloten. Wil- helminastraat 62, Haarlem; H. Hekket- Carstjens, Willem de Zwijgerlaan 8, Santpoort-Zuid; A. C. de Weerd, Zijl- weg 145, Haarlem. 10.Mej. B. Ploegsma, Van Riebeeck- laan 28, Haarlem; G. Busé-Mathót, Karei Doormanlaan 21. Haarlem; C. Naborn, Grahamstraat 226, IJmuiden; J. K. de Koning. Glipperdreef 36. Heemstede; mevr. M. C. van Leeuwen-Fortgens, Vrouwehekstraat 29, Haarlem; I. P. W. A. van Braam Houckgeest, De Genestet- weg 5, Bloemendaal; mej. W. G. Schui- temaker. Antillenstraat 16, Santpoort-N.; C. H. Heymans, Langendijkstraat 22, Haarlem; mevr. L. Wuite, Röntgenstraat 1, IJmuiden; W. G. J. Janse, Anslijn- straat 51, Haarlem. 9 goede oplossingen: 25.—: R. Kuijten, Van Riebeecklaan 28, Haarlem. 15.J. Hoogendijk, Koningstraat 93, Zandvoort. 10.J. W. M. Sonnemans, Verspronck- weg 69, Haarlem. 8 goede oplossingen: 25.Mevr. Mars, Doodweg 28 A, Vel sen-Noord. 15.Mevr. S. G. A. van der Meyden, Jozef Israelsweg 7, Bloemendaal. 10.J. Roodzant, Kromme Mijdrecht straat 39, IJmuiden. 7 goede oplossingen: 25.A. A. Ramaker, Graafschapstraat 56, Haarlem. 15.G. Koelemeij, Zeeweg 311, IJmui- den-Oost. 10.B. J. B. van Weerlee, Meeuwen straat 76, Haarlem. 6 goede oplossingen: 25.W. J. Meerwijk, Van Lennepweg 36 I, Zandvoort. 15.E. H. P. Ringma-v. d. Wart, Delft laan 201, Haarlem. 10.P. Fortgens, Wijde Geldelozepad 8 rd., Haarlem. 5 goede oplossingen: 25.H. D. van Turen. Meer en Bos- laan 18, Heemstede. 15.Mevr. Ch. Rekveld-Kallabis, Prins Hendriklaan 110. O verveen. 10.C. Polderman, Da Costastraat 2, Haarlem. De Joost van den Vondelprijs, tiendui zend mark groot, is woensdag in Münster uitgereikt aan de Nederlandse schrijver Antoon Coolen en de Belgische cultuur- Schenking. Douarière F. S. C. L. M. G. baronesse de Constant Rebecque ba ronesse Van Zuylen van Nijevelt te Breda heeft aan de Staat der Nederlanden ter plaatsing in het Rijksmuseum te Amster dam ten geschenke aangeboden een por tret van de admiraal jhr. Th. F. van Ca- pellen (17621824) en van zijn echtgenote, op paneel geschilderd door J. J. Eeckhout 1820. Van Capellen was de admiraal, die in 1816 een einde maakte aan de zeerove rijen van Algiers. Deze schenking vormt een welkome aanwinst van de historische afdeling van het Rijksmuseum. De staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen mr. Y. Scholten heeft deze schenking gaarne aanvaard en de schenk ster zijn dank betuigd. Asiel voor schrijver. De 58-jarige Russische schrijver Alexander Tsjeisjwili, die in 1958 toen hij een bezoek aan Oost- Berlijn bracht, naar West-Duitsland vluchtte, heeft asiel in de Bondsrepubliek gekregen. De Westduitse autoriteiten heb ben met het verlenen hiervan zo lang ge wacht, omdat hij naar eigen zeggen in Rus land niet om politieke redenen vervolgd werd. Tsjeisjwili is drager van de Stalin- prijs. Epstein. De graaf van Harewood en de Britse industrieel J. J. Lyons hebben vier werken van de beeldhouwer Epstein aangekocht voor een bedrag van ongeveer 300.000 gulden. Zij zullen worden tentoon gesteld op een expositie van Epsteins werken tijdens het festival in Edinburg in deze zomer. Toen pogingen om de kunst werken voor deze expositie te lenen, mis lukten, kochten de graaf van Harewood en Lyons ze. Watteau ontdekt. In het Hermitage museum in Leningrad heeft men vastge steld, dat een schilderij dat men tot dus ver aan een onbeke/nde schilder uit de achttiende eeuw had toegeschreven, ge- childerd moet zijn door Jean Antoine Watteau, die van 1684 tot 1721 leefde. filosoof prof. Max Lamberty. Het was de eerste maal dat deze prijs werd uitge reikt. De Vondel-plaquette voor bijzonde re culturele prestaties in het Vlaams-Ne derlands-Nederduitse kader werd door de rector van de universiteit van Münster, pro Bernhard Koetting, overhandigd. De prijs is in de zomer van 1959 ge sticht door de F.V.S.-stichting in Hamburg, die haar naam heeft afgeleid van die van de dichter Friedricht von Schiller en de Pruisische staatshervormer Freiherr von Stein. Coolen ontving de prijs, aldus wordt in de oorkonde omschreven, voor de hoge kunstwaarde van zijn litteraire werk waar in het geloof aan de overwinning van de menselijke goedheid tot uitdrukking komt. Van prof. Lamberty zei prof. Koetting dat hij zijn wetenschappelijke werk grotendeel aan het onderzoek naar het Vlaamse volks- eigene heeft gewijd.'De foto toont de uit reiking van de prijs aan Antoon Coolen. Zweden zal op het Eurovisiesongfesti val, dat op 18 maart in Cannes zal worden gehouden, worden vertegen woordigd met het liedje „April". Het liedje is door een Zweedse jury ge kozen nadat Siw Malmkvist het in Stockholm op een nationaal televisie songfestival (foto) had gezongen. Een Russische student die de belangrijk ste figuur was in een boek, dat een Engels meisje enkele jaren geleden schreef, is blijkens de Izvestia, het orgaan van de Sovjet-regering, uit de communistische jeugdorganisatie gestoten en van het insti tuut voor architectuur verwijderd. De stu dent had de naam „Sergei" in het boek „A Room in Moscow" dat Sally Belfrage na een verblijf van vijf maanden na afloop van het communistische jeugdfestival van 1957 in de Sovjethoofdstad schreef over de mening van eeen aantal jongeren over het Sovjetstelsel. Volgens de Izvestia was Sergei oorspron kelijk een goed student, die zelfs in de pas ontgonnen landbouwgebieden was gaan werken. Hij pronkte echter met zijn modi euze kleding en met Engelse tijdschriften, Door de ontmoeting met Sally Belfrage was hij definitief de verkeerde weg opge gaan. Hoewel hij zich aan strafbare han delingen schuldig had gemaakt, had hij zich alleen voor een tribunaal van zijn medestudenten moeten verantwoorden. Zijn vader, een hoogleraar, had hierbij tegenwoordig moeten zijn. Deze had zijn spijt er over betuigd, dat hij zijn zoon niet gped- had opgevoed. Srgei was echter grof tégen het tribunaal opgetreden en hij had niet te" kennen gégeyen, dat hij zijn levèn zou beteren. Daarop was hij uit het insti tuut en de jeugdbeweging verwijderd. Sindsdien, aldus de Izvestia, verdeed hij zijn tijd aan de oevers van de Dnjepr, in- plaats van hout te hakken in Karelië of te helpen bij de aanleg van wegen in een pas ontgonnen gebied of de bouw van een nieuwe stad in het hoge noorden. Henri Arends, de eerste dirigent van het Noordholland Philharmonisch Orkest, is naar Praag vertrokken, alwaar hij enige concerten van het F.O.K. Praags Stedelijk Orkest zal leiden. Uitgevoerd zullen wor den o.a. werken van Hendrik Andriessen, Brahms en Franck. Dit is de eerste maal, dat een Nederlandse dirigent wordt uit genodigd in Tsjechoslowakije concerten te geven. In juni a.s. zal Henri Arends een gastdirectie in Polen vervullen. Twee Nederlandse musici in Zuid-Afrika zijn geëngageerd voor een optreden als so list in het nieuwe symfonieseizoen van het S.A.U.K.-symfonieorkest te Johannesburg en Pretoria onder leiding van de Roemeen se dirigent Constantin Silvestri. Het zijn de pianiste Sini van den Brom, die een uitvoering van Mozart's pianoconcert in A grote terts KV 488 zal geven, en Maria Neuss (viool) die optreedt in een uitvoe ring van Lalo's Spaanse Symfonie, opus 21. Maria Neuss is de echtgenote van de in Durban wonende dirigent Frits Schuur man. Een interessante documentaire over het I moderne kerkewerk voor jongeren leverde via de V.P.R.O. een uitzicht op de proble men van de zielzorg en de vragen, die bij volwassenen voorshands onbeantwoord be staan ten opzichte van de koers, die zij te varen hebben bij hun pogingen om de jeugd in de kerkdiensten te betrekken. Moderne methoden (combo en cabaret) kwamen tegenover de traditionele te staan zonder dat een andere conclusie kan wor den getrokken dan deze: Een vernieuwing in algemeen opzicht echter mag worden verwacht en kan niet worden verhinderd, waarbij experimentele vergissingen niet uitgesloten zijn. „Inleiding tot de dans" was knap en in structief samengesteld en in danspedago- gisch opzicht waardevol. Simon van Collem met zijn „Oude Draai- doos" leverde een tamelijk vervelend ge heel, ondanks zijn pogingen om er wat grapjes tussendoor te strooien. Op een persconferentie van de Neder landse Televisie Maatschappij i.o. 31 januari in Amsterdam is deze maat schappij als vijfde gegadigde naar de con cessie voor commerciële televisie in de openbaarheid getreden. Van de zijde der oprichters is op die conferentie medege deeld dat, wanneer de N.T.M. de conces- cie krijgt, een raad van advies de pro gramma's zal beoordelen. Van de toen genoemde personen die de ze raad zouden vormen hebben mevrouw B. Kortekaas-Den Haan (ex-presidente van de Nederlandse Huishoudraad), drs. J. Henrick Mulder (algemeen en weten schappelijk adviseur van het Prins Bern hard Fonds), prof. dr. A. Oldendorff (hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Eindhoven) en mr. H. Schadée (redac teur van De Gids) thans medegedeeld dat zij hun aanvankelijke toezegging in die raad van advies zitting te nemen, om principiële en praktische redenen, hebben ingetrokken. Prins Bernhard en de Chileense ambas sadeur in Nederland, de heer Luis Renard, zullen het woord voeren in een program ma dat de Spaanse afdeling van Radio Nederland Wereldomroep heeft samenge steld naar aanleiding van de Actie-Toltèn. Het klankbeeld zal naar Chili worden ge stuurd, voor uitzending via de plaatselijke radiostations. De actie resulteerde in een opbrengst van bijna 1 miljoen gulden: Voor dit bedrag kunnen in de zwaar geteisterde plaats Toltèn 200 woningen worden gebouwd. De initiatiefnemer van de actie, ds. J. A. van Nieuwenhuijzen, predikant-directeur van de VPRO-televisie, zal in dit klank beeld vertellen hoe de fondsen zullen wor den besteed. Het programma zal 15 minu ten duren en zal in de loop van de vol gende week naar Chili worden verzonden. NIEUWE DUITSE TELEVISIE MAATSCHAPPIJ Een dertigtal dagbladuitgevers in de Westduitse staat Noordrijn-Westfalen heeft woensdag in Essen een televisie maatschappij opgericht. Toon Hermans, wiens „One man show" in Hamburg met grote bijval is ont vangen, heeft daar zijn wereldberoem de collega Popov van het Moskouse circus ontmoet. Het circus is enkele dagen in Hamburg en zal van 21 fe bruari af enige tijd in Rotterdam zijn. De clown Popov vertelde aan Toon Hermans een paar grappen, maar deze reageerde met „Kannietv er staan" HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VAPA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram en act. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram en act. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. VPRO: Dit cn het andere, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Zangrecital. 11.40 Het agrarisch congres van de Partij van de Ar beid. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerings- uitz.: Voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon- bespelipg en draaiorgelmuz. 13.00 Nieuws, meded. en beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Zangrecital. 14.20 Voordr. 14.40 Pianorecital. 15.00 Litteraire quiz. VARA: 16.00 Muzikale lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Tijd voor teenagers. 17.53 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Lichte muziek. 13.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 De stad nu gesprek. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Vrijheid in de opvoeding, lezing. 20.20 Boek- bespr. 20.25 Reconstructie, hoorsp. VARA: 21.00 Quiz. 21.50 Geluid: een streling, een straf, klankb. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO- 22.40 Zorg om de mens, lezing. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Muzikaal gesprek. 23.55-24.00 Nieuws. P HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken 9.35 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10. Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Sopraan en piano. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 12.48 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.44 Gram. 13.50 Idem. 14.05 Schoolradio. 14.25 Radio-philharm.- ork. en solist. 16.00 Praatje over kamerplanten. 16.15 Gram. 16 30 Pianorecital. 17.00 Voordr. 17 20 Blaastrio. 17.40 Beursber. 17.45 Voor de kleuters 13.00 Aecordeonspel. 18.20 De hangmat. 18.50 Re- geringsuitz.De stadswijk als gemeenschap van mensen, door dr. P. L. J. van Loon, directeur- afde mgschef bij het Ministerie van Maatschap pelijk Werk. 19.00 Nieuws en weerber. 19 10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Gevar. progr. 21.30 Gees telijke liederen. 22.00 Met.ropole-ork. 22.30 Nws 22.40 Int. oriëntatie in kerk, zending en oecume ne 23.00 Omr.ork. en solist. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber 12 35 Sr?=mL12-50 Koersen- 13.00 Nieuws en weerber. L. 15 Hammondorgelspel. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 16.25 Operettemuziek. 17 00 en weerber. 17.15 Gram. 17.45 Duitse les 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. 20.45 Kunst- ïoiSld°?c00P- Daarna: verv. concert. 21.45 Gram *2.00 Nieuws. 22.15 Liederen. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 2000 Joum. AVRO 20.20 Act 20 30 Docu mentaire film 21.00 Reiziger zonder bagage TV- -•pel. 22.20 Einde s VOOR VRIJDAG I NJS 20J° Week journaal VARA: 20.30 15 iaar Partij van de Arbeid, korte terugblik. 20 45 Kunst- rubr. 21.15 TV-film. 21.40 Bijna twintig, eenactér.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4