Noordholland heeft weer een Miss Bril Meer vraag naar buitenlandse werkkrachten in de IJ mond UNCO 425.- L0ENDERSL00T Diamanten geluk de Moerberg nog bestond Toen nieuwe collectie kop en schotels Bouwbedrijf wil er honderd hebben PftTENT Ontspanning Finse op Volkshogeschool BOOMPJES Rijdend Fotopersbureau DONDERDAG 9 FEBRUARI 1961 5 Zo juist ontvangen Mosa en Zaalberg o.a. KUNSTHANDEL IJMUIDEN- V KENNEMERLAAN55 Faillissementen Beurtschip bij Vlieland aan de grond Jozeph Blankenaar in damfinale „Odin" heeft genoeg leden maar te weinig ruimte BURGER 1,1 JKE STAND HEEMSKERK ZUINIG STOKEN Dan een „UNCO" kepen! Lui I i Vin I. Trouwe leden Ze is er weer: Miss Bril 1961 Noordhol land. Uit 52 kandidaten heeft de jury dins dagmiddag in de tuinzaal van het Haar lemse Concertgebouw een keuze moeten doen. Naarmate de middag vorderde bleek steeds duidelijker dat de strijd zou moeten worden uitgevochten tussen de hoofdstad van de provincie en de hoofdstad des lands. En het spijt ons te moeten meede len dat Amsterdam uiteindelijk met de eer ging strijken. De hoofdstedelijke me juffrouw A. R. Niehe droeg de erepalm weg. Zij zal er dus in de eerste plaats voor moeten zorgen dat Noordholland op de demifinales voor de verkiezing van Miss Bril 1961 Nederland op 20 maart in Utrecht een goed figuur slaat. Dat de strijd tussen de twee grote steden van de provincie fel geweest is blijkt uit de ver dere uitslag: nummer 2: mejuffrouw S. L. Terhorst uit Haarlem, 3: mejuffrouw Th. H. Kgoesen uit Amsterdam en 4: me juffrouw L. Poelman uit Haarlem. Voordat deze charmante brillendraag- sters echter op het podium grote ruikers in ontvangst mochten nemen van de ac trice Shireen Strooker, die de leiding van de middag namens de Stichting Oog en Bril in handen had, moesten eerst 48 kan didaten afvallen. De jury had het daarbij Mejuffrouw A. R. Niehe uit Amster dam, die dinsdagmiddag tot „Miss Bril 1961" van Noordholland werd gekozen. niet gemakkelijk, omdat zij niet alleen op de nauwkeurige afpas van de bril, maar ook op de vormgeving, harmonie met ge- laatsvorm en coiffure, kleur en algemeen aspect moest letten. Deze moeilijke taak werd verlicht door het inlassen van een aantal adempauzes, die op prettige wijze werden opgevuld door de conférencier Gerry Montagne. het charmante accordeontrio Willy Ré. Gina Manelli en Gono Marelli en de equilibrist John Codex. Bovendien zorgde Jan van Ake aan de vleugel voor passende omlijs- tingsmuziek. En zo heeft de Stichting ,.Oog en Bril" dan weer eens op regionaal niveau be wezen dat het dragen van een bril aller minst aan charme afbreuk doet. En de drie eerste prijswinnaressen moeten dan maar bewijzen, dat zij kunnen doordrin gen tot de demifinales in Utrecht en de finale in Amsterdam. Als het aan hen ligt zal de nationale mejuffrouw Bril zeker uit Noordholland komen Advertentie De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaaid: J Kersten, vertegenwoordiger, Molstraat 15 te Wormer. Curatrice mr. H. S. J. M. Fel- hoen KraalOtto, Zaanweg 66 te Wormer veer. N.V. Radio Vermin N.V., gevestigr en kantoorhoudende Rijksstraatweg 79 Haarlem. Curator mr. H. Jonker, Nieuwe Gracht 51, Haarlem; M. A. J. Vermin Rijksstraatweg 79 te Haarlem. Curatoi mr. H. Jonker, Nieuwe Gracht 51, Haar lem en de v.o.f. Constructie- en Scheeps reparatiebedrijf „De Volharding", geves tigd en kantoorhoudende Breesaapstraa! 31 te IJmuiden en hare vennoten R. G Jagtenberg, wonende te IJmuiden, ge meente Velsen, Wassenaarstraat 8 en G Bos, wonende te IJmuiden, gemeen* Vel sen, Kanaalstraat 59rood. Een verfcoek tol verlenging der surséance van betaling is afgewezen. Curator mr. H. J. Pot, advo caat en procureur, Ged. Oude Gracht 92 Haarlem. In deze faillissementen is mr. L. W. M. M. Drabbe rechter-commissaris. Wegens gebrek aan actief werden dins dag opgeheven de faillissementen van Willem Bron, eendenhouder, Pantepad 2 te Zaandam, (uitgesproken op 3 jan. 1961) Rechter-Comm.: mr. H. J. M. Cokart en curator mr. D. Aten, Provincialen eg 52 Zaandam; H. B. Krabbe, koopman, Flora plein 18 te Haarlem (uitgespr. 27 septem ber 1960). Rechter-commissaris: mr. N Reeling Brouwer en curator mr. K. A. F J. Pliester, Kruisweg 61 rood, Haarlem en van S. van Schagen, loodgieter en dakbe dekker, Colensostraat 16, Haarlem (uitge sproken 22 november 1960). Rechter-com missaris mr. J. P. Petersen en Curator mr H. Luijken, Ged. Oude Gracht 65. Haarlem Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van J. A. Vernout, Dekkerstraa 14 te Beverwijk, (uitgesproken 15 maari 1960). Rechter-commissaris mr. N. Reelin Brouwer en curatcr mr. H. C. R. M. var Cranenburgh. Wilhelminastraat 5. Haar lem. Na gedaan verzet is vernietigd het von nis van 27 december 1960, waarbij A. J Bersée, Verlengde Koepellaan 6 te Bloe mendaal. in staat van faillissement is ver klaard. met benoeming van mr. W. Boers Pr. Mauritslaan 113, Overveen, tot curator Het beurtschp „De Twee Gebroeders" van de beurtvaartondememing Boon op j Vlieland is ten zuidoosten van Vlieland, op weg naar Harlingen, aan de grond gelo pen. Het schip is bij zeer hoog water vastgelopen. Het is daarom moeilijk te beoordelen, wanneer het vaartuig vlot zal I kunnen komen. De motorreddingsvlet „Oudendijk" is uitgevaren om de beman ning van „De Twee Gebroeders" van le vensmiddelen te voorzien. Voor de opva renden bestaat weinig gevaar. Door een kleine overwinning van Jozeph Blankenaar op de Haarlemse damclub zijn de Amsterdammers er in geslaagd de fi nale voor de provinciale damtitel te be reiken. De volgende vier sterke damtientallen komen in deze finale uit, die enkelrondig zal zijn: Damclub IJmuiden; Damclub Ge zellig Samenzijn, Damclub Zaandam, Jo zeph Blankenaar. De finale wordt op zondagen te Amster dam, Zaandam en IJmuiden gespeeld. De kampioen van Noordholland en de tweede aankomende komen uit in de lan delijke eindstrijd. Het ziet er naar uit dat de sportvereni ging ODIN te Heemskerk spoedig geen nieuwe leden meer zal kunnen aannemen, indien niet meer oefenruimte beschikbaar komt. Men had zijn hoop gevestigd op de gymnastiekzaal van de in aanbouw zijnde r.-k. ULO-school. Hiervan zal dit jaar echter niets meer komen. In het Hervorm de verenigingsgebouw werd woensdag avond de jaarvergadering gehouden die slechts door een klein aantal leden werd bezocht. De vereniging heeft thans 385 leden. Dank zij de subsidieregeling van de gemeente is de vereniging financieel ge zond. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Rijpma als voorzitter herkozen; als nieuwe secretaresse werd benoemd mevrouw L. Thierry-Coelman. In de plaats van me vrouw Solleveld. die wegens vertrek haar bestuursfunctie beschikbaar stelde, werd de heer J. de Graaf benoemd. Door de benoeming van mevrouw J. van den Berg en mevrouw Hart werd het bestuur uit gebreid tot zeven leden. Medegedeeld werd dat zeer binnenkort een openbare les voor kleuters zal worden gehouden. In april zullen onderlinge wed- striiden plaats vinden. Voorts zal de vereniging deelnemen aan de Bondswandeldag van het K.N.G.V., die op 3 en 4 juni in Beverwijk zal plaats vinden. GEBOREN: Frank E., z. van G. Noorda en van Th. J. van Rooyen; Leone, d. van J. P. Schijffelen en van T. v. d. Geest; René W., z. van G. S. Cuperus en van A. Gorter; Josephina C. M., d. van A. Rum- ping en van P. Niesten; René C. J. H., z. van C. J. Aardenburg en van C. M. Mathe- zing; Ewaldus G. J., z. van J. van der Eng en van A. M. de Boer; Ernst J., z. van J. Th. Peters en van H. de Ridder; Petro- nella M. A., d. van G. Windmeyer en van A. M. A. van der Spek. ONDERTROUWD: J. Bakker te Bever wijk en E. Klingeler. GETROUWD: H. N. Rem te Uitgeest en E. M. Bos; W. E. Hilbers te Beverwijk en A. C. Beentjes. Het aantal aanvragen naar Italiaanse arbeidskrachten in de IJmond is vorige maand met honderd gestegen, daar een groot bouwbedrijf een aanvraag in diende. De totale vraag van de zijde van bedrijven naar Italiaanse arbeiders is zodoende gestegen tot vierhonderd. Daarnaast was er per ultimo januari voor 729 mannen en 147 vrouwen gelegenheid te werken in de vele bedrijven die de IJmond telt. Het aanbod van werkkrachten was per diezelfde datum laag en er is derhalve nog steeds geen sprake van een vermindering van de spanning op de arbeidsmarkt. Het gevolg hiervan kan onder meer zijn, dat het aantal aan vragen tot beëindiging van een arbeidsverhouding groter zal worden. Over het algemeen was het werkloosheidscijfer zowel in de IJmond als geldend voor de gehele provincie ongekend laag. Het einde van de maand januari werd gekenmerkt door een periode van vorst, hetgeen in enkele bedrijfstaken een lichte werkloosheid veroorzaakte. Toch is met name in het bouwbedrijf een tendens aanwezig om in dienst zijnde werknemers zoveel mogelijk aan het werk te houden, om zodra de winter is geweken, van t-en volledige personeelsbezetting zoveel sis mogelijk is, verzekerd te zijn. Ofschoon het nog vroeg in het jaar is, is er nu reeds vraag naar schilders en stukadoors. De metaalnijverheid is de grootste vraagster naar werkkrachten. Per eind januari was er bij het Gewestelijk Ar beidsbureau IJmond een vraag naar 409 mannen geregistreerd. Zoals reeds in de aanhef geschreven, steeg ook de vraag naar buitenlandse werkkrachten. In hoe verre aan deze vraag kan worden vol daan is onbekend. Het zal voor een groot gedeelte afhangen van het werk van de Italiaanse arbeidsbureaus. Sinds °ind november kwamen er slechts veertien Italiaanse arbeiders in dienst van be drijven in de IJmond. De ervaringen met de Italianen zijn over het algemeen zeer gunstig. Er is in de IJmond in de laatste tijd slechts een Ita liaan naar zijn geboorteland teruggekeerd. Hij bleek een student te zijn. die hier n.et kwam om te werken maar om wat rond te kijken. De fout was gemaakt in het Ita liaanse selectiecentrum Milaan. Binnen kort komt ook een aantal Italiaanse gezin nen naar de IJmond. De commissie van advies voor het ar beidsbureau kwam op 1 februari jongst leden onder voorzitterschap van wethou der C. P. J. Maas te Velsen bijeen. De leden waren unaniem van mening, dat het aanbeveling verdient over te gaan tot het instellen van een sub-commissie van ad vies, speciaal voor de personeelsbelangen van de visserij en de aanverwante bedrij ven. Het is bekend, dat in de visserij het personeelsvraagstuk groter wordt. De veranderingen die er rondom en in deze bedrijfstakken optreden en die met name ook op het terrein van de arbeids voorziening speciale aandacht vragen, ma ken het nodig dat er een adviescommissie komt. Deskundigen kunnen dan rond de tafel gaan zitten en hun adviezen uitbren gen. Spoedig zal de commisise worden samengesteld. Per 1 februari trad bij het Gewestelijk Arbeidsbureau IJmond in dienst mejuf frouw T. Wijbenga, die de arbeidsbemidde ling voor vrouwen op zich heeft genomen. Advertentie W&- m SUPer convector cap. 16.000 kcal/h Patent - Super - Kolenconvector met een totale warmtespreiding. Ideaal voor grote vertrekken Nu nog meer warmte met de allernieuwste grotere „SUPERCONVECTOR": capaciteit 20.000 kcal/h 485. Wij geven vrijblijvend advies, verzor gen vakkundige plaatsing en smids- werk. T- 611 HIÜÜ- Meer dan 50 jaar ervaring. Betaling is prettig te regelen. C. NIEUWSTRAAT 433 - 435 - IJMUIDEN Telefoon 4654 Op de onlangs gehouden feestavond voor bejaarden in Velsen, die wegens het tien jarig bestaan van de afdeling „Noord" van de Algemene Bond van Ouden van Dagen in Concordia werd gehouden en enkele honderden bejaar den van vlot toneelspel heeft doen genieten, is bij enke.e personen het denkbeeld ge rezen nog iets meer te doen voor de ontspanning van be jaarden, naast de activiteit van de gemeentelijke sub commissie op dit gebied. De eerste suggestie kwam van mevrouw Clausen van de Plaatwellerij-toneelclub. Zij hoopte dat haar club de toneelwerkjes die (slechts eenmaal) voor de personeels vereniging worden opge voerd ook voor de bejaarden ten tonele zou kunnen bren gen. Verder wilde men door inschakeling van Velsen- noordse bedrijven de bejaar den in dit deel van Velsen aan wat meer ontspannings mogelijkheden te helpen. Ook meer particulieren zou den kunnen helpen. Als in „Noord" hiertoe het initiatief wordt genomen, is het na tuurlijk niet uitgesloten dat dit in de hele IJmond inspi rerend zal werken. Er rijn nog tal van nieuwe mogelijk heden voor ontspanning van bejaarden. RENNERS MET TRAINING BEGONNEN De leden van de Bever- wijkse rennersclub „Kenne- merland" zijn deze week weer met hun training be gonnen. Zondag 12 februari zal in de Wijkermeerpolder de eer ste officiële trainingsrit wor den gehouden. Drie hoge toppen beheers ten een halve eeuw geleden het duingebied van Zuid- en Midden-Kennemerland. Dat waren 't Kopje in Bloemen- daal, de Moerberg in IJmui den en de Blinkert ten noor den van het Noordzeekanaal. Alleen het Kopje is van deze drie overgebleven. A. van Tilburg maakte eind vorige eeuw bovenstaande tekening van de Moerberg. De afgra ving van dit duin, dat bijna even hoog was als het be roemde Kopje, werd in 1952 voltooid. Het bevond zich daar, waar nu de IJselstraat loopt en wel bij het kruis punt met de Rijnstraat. De afdeling IJmuiden van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel gaat za terdag in het Cultureel Cen trum leden huldigen die 25 of 40 jaar lid zijn van de moderne vakbeweging tijdens een feestelijk getinte avond. Aanvang 19.30 uur. De uit reiking van het gouden of zilveren N.V.V.-speldje zal door een lid van het hoofd bestuur geschieden. Ter op luistering zal radioverslag gever Jan de Troye aanwezig zijn. Hij zal het een en ander vertellen over zijn ervarin gen bij de radioverslag- geverij. Het echtpaar J. Th. Hose- Knape te Santpoort, dat 13 februari het diamanten hu welijksfeest viert. laan te Santpoort en in de achterkamer maken wij ken nis met de 86-jarige meneer Hose. „Als je oud wordt krijg je allemaal gebreken" zegt hij en voorzichtig gaat hij weer zitten. De heer Hose is een weinig doof maar tot voor kort liet zijn goede ge zondheid het toch nog toe om de club van Ouden van Dagen te bezoeken. Iedere veertien dagen was er een bijeenkomst voor bejaarden, maar nu kan het echtpaar er helaas niet meer naar toe. Vroeger was dat anders.... ja vroeger. Als mevrouw Hose terug is in de kamer (na bij de deuropening tegen de melk boer op straat te hebben ge roepen, dat zij anderhalve liter nodig heeft) vertelt ze van de tijd in Amsterdam toen het echtpaar daar woonde en haar man bij de tram werkte. Het zijn allebei geboren Amsterdammers en na 32 jaar daar gewerkt en gewoond te hebben, zijn ze naar Santpoort verhuisd. „En nu wonen wij al weer 26 jaar in Santpoort." Nu lijkt het alsof de tijd enorm hard is gegaan. Op 13 februari 1901 in de Nieu we Kerk in Amsterdam ge trouwd21 jaar geleden verdiende de heer Hose op de Amsterdamse tram 35 in de weekja, ze weten het nóg. Hun enig kind, een doch ter, hebben ze overleefd en op 13 februari vieren ze „met hun beiden alleen" de trouw dag. Als de fotograaf al een foto heeft genomen zegt me vrouw Hose „Nou zat ik nog niet eens goed". Maar als er nog een foto wordt genomen trekt ze eerst de das van haar man recht. Nadat het helle licht voor de tweede maal door de kamer heeft geflitst zijn ze ver wonderd, dat het nu al klaar is. Tja, in 1901 duurde het langer. mm ut(! Vele IJmonders komen eens per jaar op de Volks hogeschool „De Zandhoeve" te Bergen. Zij volgen er cur sussen, maken er kennis met vele mensen en krijgen zo de vorming, waarvoor de Volks hogeschool ook bedoeld is. Eén van de dingen, waar men daar nooit onderuit komt is het corvee. Cursisten worden er doodgewoon aan de afwas gezet, iets, wat overigens niemand erg vindt. Ook de directeur, mr. O. V. L. Guermonprez, doet mee als het nodig is. De laatste jaren is het ge bruikelijk, dat er onder de meisjes, die op de Zandhoeve in de huishouding werken, altijd wel een buitenlandse is. Zo kan men er behalve de boerendochters, die in het kader van cursussen voor jonge agrariërs een tijdje worden ingeschakeld, ook een Fins meisje aantreffen. Finse meisjes komen naar Bergen in het kader van een uitwisseling met Finse volkshogescholen. Dit jaar is het Eila Kunnas, die in de huishouding helpt. Ze komt uit het kleine dorpje Eura in de provincie Pori. Haar vader is buschauffeur. Eila kende geen woord Neder lands toen ze veertien dagen geleden naar Bergen kwam, maar nu begrijpt ze al het een en ander. Het is niet ge makkelijk voor die meisjes uit Finland, die zo maar in een omgeving komen, die volkomen vreemd voor ze is, en waarvan ze de taal abso luut niet verstaan. Maar toch leert de ervaring, dat ze juist daardoor zich snel aan passen. Een half jaar blijft ze hier. Ze helpt in de huis houding, zit met de cursisten aan tafel en gaat op excur sies mee. Hoe beter haar Ne derlands wordt, hoe meer ze zal profiteren van de cursus sen die op de Zandhoeve worden gegeven. Eila heeft er veel voor over. Ze heeft haar reis zelf betaald en ze is best in haar schik dat ze er is. Ze krijgt in Bergen zakgeld en vrije kost en inwoning. Eila is niet de enige bui tenlandse, die in Bergen werkt. Claire Coster uit Ter- vueren in België, een maat schappelijk werkster, die al zeven jaar als zodanig heeft gewerkt, is ook druk in de weer. Ze komt uit een Frans sprekende familie en wil hier de Nederlandse taal goed v leren. 'Ze heeft in Bergen Ié veel contact met allerlei mensen, hetgeen haar in haar werk goed van pas komt. Ze maakt cursussen mee, gaat zo nu en dan naar andere volkshogescholen en wordt ook regelmatig door Neder landse families uitgenodigd. Zowel Claire als Eila zijn blij, dat er volkshogescholen bestaan. Want ze hebben al ervaren, dat men er een uit stekende vorming kan on dergaan. Onze vrees dat de Lange Nieuwstraat in zijn nieuwe gedaante een kale, koude straat zou blijven wordt, ge lukkig, niet helemaal be waarheid. Er staan weer boompjes, zowel op de mid- denstrook als op de trottoirs. Wie weet, is de Lange Als zij de deur opendoet zegt ze „Oh, u bent de foto graaf. Komt u binnen". Ze vergist zich, maar dat is niet zo belangrijk. Veel belang rijker is het, dat het echt paar J. Th. HoseKnape op 13 februari zestig jaar is ge trouwd. Mevrouw H. C. Hose (84 jaar) laat ons binnen in het huisje aan de Zinnevelt- Nieuwstraat over enkele tientallen jaren een scha duwrijke allee met statige lindebomen. Wij hopen bet van harte! Op de RAI in Amsterdam staan de modernste auto's in het licht van de belangstel ling. De foto hierbij toont er een die vijfendertig jaar ge leden over de Nederlandse wegen reed, en wel voorna melijk over de wegen in het Veluwe-gebied. De wagen, een Chevrolet, was toen na melijk het eigendom van de heer A. Visser, die thans in Santpoort-Dorp woont. De heer Visser had destijds in Apeldoorn een foto-pers bureau. Hij liet zich door een chauffeur door de omtrek van Apeldoorn rijden. Hij zelf zat dan achter in de af gesloten cabine, die als don kere kamer was ingericht. Nam hij een plaatje, voor de krant of voor particulieren, dan kon hij dit in zijn rij dende donkere kamer met een afwerken. Dit unieke foto-persburaeau heeft maar enkele jaren bestaan. In 1929 kwam de heer Visser uit Apeldoorn naar IJmuiden. Hij werd redacteur van het blad, waaruit de IJmuider Courant is ontstaan, en dat toen werd uitgegeven door Sinjewel. Dagelijks was hij op pad met camera en no titieboekje. Eén van zijn col lega's was de oude heer W. Davidson te Velsen-Noord, die onlangs zijn tachtigste verjaardag vierde. De heer Visser was tot voor kort nog medewerker van deze krant.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5