Gebak, parfum en tabak nu ook bij kruideniers LOEMOEMBA ONTSNAPT Brand in Zwitsers berghotel kostte 11 mensen het leven Kleineuropese topconferentie in Parijs begonnen De Gaulle's plannen maken bijzonder weinig kans HET WEER Franse jager schoot op vliegtuig van Brezjnev 8 HAZENBERG RRIS' i Treinongeluk in Amerika Russisch protest tegen internationaal banditisme der Franse strijdkrachten MOORKOPPEN van 32 voor 27 ci. p. sl PATISSERIE DEKKERS 1.50 PERMANENT G0NFLANTE 46e JAARGANG NUMMER 85 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR V E L S EN - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING - - —f- - Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N-V, Grote Hontstraat 9S. Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. II. C. van Aantal winkels mag het assortiment uitbreiden ZATERDAG A.S. ALS RECLAME In de krant van heden Het woord is aan „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. Nederlandse levend verbrand m* Veel bewolking iarara SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Vandaag zijn in werking getreden nieuwe vestigingsbesluiten betreffende levensmiddelenbedrijven, de kleinhandel in drogisterij-artikelen, de kleinhandel in tabaksartikelen, de kleinhandel in par fumerieën en een wijziging van het Ves- tigingsbesluit Kleinhandel in Alcohol houdende en Alcoholvrije Dranken, welke onder meer een uitbreiding van de assortimenten van de betrokken be drijven mogelijk maken, zonder dat extra-diploma's vereist zijn. De nieuwe vestigingsbesluiten komen, naar de me ning van de overheid, tegemoet aan de steeds sterker gevoelde behoefte om in een winkel meer artikelen te kunnen verkopen dan tot nu toe is toegestaan. Deze behoefte komt in de praktijk reeds tot uiting in een steeds sterkere neiging tot verbreding van het assortiment (pa rallellisatie). Deze mogelijkheid tot verbreding van het assortiment wordt met dit nieuwe ves tigingsbesluit geopend, doordat de gespe cialiseerde levensmiddelenzaken (zoals kruidenierszaken, bakkerszaken, slagers winkels, groentewinkels enz.) naast hun bestaande assortiment een aantal andere in het besluit met name genoemde ar tikelen (zogenaamde gemeenschappelijke waren) mag verkopen. Zo zullen de kruide niers naast kruidenierswaren bijvoorbeeld melk in flessen en gesteriliseerde melkpro dukten, voorverpakte aardappelen, groente, appelen, mogen verkopen, bakkers naast bakkersartikelen bijvoorbeeld bepaalde kruidenierswaren, groentezaken verpakte gesteriliseerde melk en zwak-alcoholische dranken. Ook zullen deze zaken, onder zekere voorwaarden, vlees en vleeswaren mogen verkopen. Voor kruideniers wordt bovendien de mogelijkheid geopend zonder nieuwe diploma's een aantal' andere ar tikelen dan levensmiddelen aan het assorti ment toe te voegen, waarbij tabak en ta- baksprodukten en met name genoemde eenvoudige geneesmiddelen. Een nieuw bedrijfstype, het beperkte levensmiddelenbedrij fwordt ingevoerd om het voor andere winkelbedrijven dan d« gespecialiseerde levensmiddelenbedrij ven mogelijk te maken op betrekkelijk eenvoudige wijze het assortiment met een beperkt aantal levensmiddelen uit té breiden. (Zie verder pagina 2) Advertentie Rijk gevuld met slagroom CENTRUM GALERIJ TELEFOON 4302 mm - W eerrapporten L 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Buitenlands nieuws 3, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Horen en Zien4 Kunst 4 Uitgaan in Haarlem4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Feuilleton Beeldverhalen H Toch Is Het ZoH Economisch nieuws13 Beurs 43 Scheepsberichten 13 Sport 45 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Catena: Vertrouwen is zelfrespect, tot anderen uitgestrekt. Advertentie SALONTAFEL 39.— HOUT TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 ELISABETHSTAD (Reuter) - Offi cieel werd vandaag in ElisabethStad meegedeeld, dat Patrice Loemoemba, de eerste premier van Kongo, uit een ge vangenis in Katanga is ontsnapt. Vernomen is dat Godefroid Moenon- go, minister van Binnenlandse Zaken van Katanga, vanochtend officieel be kend heeft gemaakt dat Loemoemba en twee van zijn volgelingen zijn ontsnapt uit een geïsoleerde boerderij nabij Ka- saii, aan de spoorlijn Kolwezi-Dilolo, honderd kilometer van de grens met Portugees Angola. Prinses Irene heeft op de werf van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij het toekomstige vlaggeschip van de n.v. Shell Tankers, de 48.000 ton me tende „Ondina", gedoopt en te water gelaten. Nadat de Prinses een koord had doorgehakt spatte een fles cham pagne tegen de boeg van de „Ondina" uiteen. GALION (Ohio) (UPI) Gisteren is in de Amerikaanse staat Ohio by de plaats Galion een trein met ondermeer Neder landse immigranten, met bestemming Chicago, ontspoord. Het ongeluk gebeur de nadat een vrachtauto geladen met kisten eieren in botsing gekomen was met de trein. Een Nederlandse vrouw van In donesische afkomst, wier naam wordt op gegeven als mevrouw Gustaf Roemers, werd gedood. Twintig andere passagiers werden gewond. Mevrouw Roemers zat op het ogenblik dat de trein tegen de auto botste in de restauratiewagen. Hierin brak door het wegstromende propaangas brand uit. De kleren van de vrouw vatten vlam, waar na zij levend verbrandde. Haar echtgenoot liep geen verwonding op, haar 8 maan den oude zoontje moest evenwel naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het echt paar maakte deel uit van een gezelschap van 42 Nederlanders, dat eer. jaar geleden uit Indonesië was vertrokken met het plan naar Nederland te gaan. Zij beland den echter in Amerika, waar zij door de Wereldraad van Kerken werden ont vangen. (Van onze correspondent) de houding zijn die bondskanselier Aden- auer uiteindelijk zal aannemen. De 85-ja- rige grijsaard uit Bonn, die In december I de oorzaak was van het uitstel van de conferentie, genoot gisteren de eer aan een Later werd bekend dat de ex-premier I proloog te mogen deelnemen waarbij De PARIJS. Na een uitstel van twee maanden is vanmorgen m de Klokkenzaal Gaulle hem zijn herziene plannen nog van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs de conferentie aan de top I nader zg] hebben toegelicht. Aange- der zes landen van de Europese Economische Gemeenschap begonnen, een eon- nomen mag trouwens wel WOrden dat Der en zijn beide mede-gevangenen reeds gis- ferentie die in december vanwege een ziekte met of zonder diplomatiek ka- Abe z;cb evenmin onbetuigd zal hebben teravond zijn ontsnapt. Met militaire iakter - van Bondskanselier Adenauer moest worden uitgesteld. Op de conferen- gelaten de generaal voor een paar dier- vliegtuigen wordt thans de omgeving af- He. die in beginsel morgen voor de middag beëindigd zal worden,^wordt «oj Mpolo Obi.o zond» h„ Nederland vertegenwoordigd door premier professor De Quay en minister J. M. A. H. Luns, die, volgens de tradities van onze staatkunde, echter alleen het woord zal voeren. De conferentie is gewijd aan de suggesties van Franknjks president generaal De Gaulle periodieke samenkomsten van staats- of ïegerings- leiders en der verschillende ministers te beleggen met het doel tot een Europese confederatie of tot het „Europa der vaderlanders" te komen. Een agenda hebben de Franse gastheren voor de conferentie niet opgesteld. Ofschoon de bovenomschreven gedach ten in geen der overige vijf hoofdsteden veel geestdrift heeft weten te verwekken, mag men de huidige samenkomst in zekere zin niettemin als een eerste begin van ver wezenlijking beschouwen. De twee Neder landse ministers zullen vermoedelijk wel het spits afbijten van het verzet tegen deze gaullistische plannen waarvan gevreesd wordt dat ze de Europese integratie gelei delijk aan zouden uithollen. In Nederlandse delegatiekringen ziet men wel in dat we moeilijk een obstructie kunnen voeren die tot een isolement van ons land zou kunnen leiden. Zover behoeft Nederland ook zeker niet te gaan. De Gaulle heeft al heel wat steken moeten laten vallen en het werd vanmorgen in Parijs onwaarschijnlijk ge acht dat zelfs het woord confederatie in twee bewakers hebben overweldigd, die Adenauer stug gewond en gekneveld werden aangetroffen. Zeker is eveneens dat de persoonlijke Het drietal ontsnapte in een auto die op verhoudingen tussen de beide staatslieden hen stond te wachten. Twee geweren van de laatste maanden, en in het bijzonder de bewakers zijn verdwenen, sedert hun ontmoeting in Rambouillet, eind Nadat het Katangese kabinet in spoed- vorig jaar, veel van hun idyllisch karakter zitting bijeen was geweest, werd bekend- hebben ingeboet. En er zijn tekenen die gemaakt dat een grote prijs was gesteld erop wijzen dat Adehauer zich geen bijzon- op het hoofd van de drie vluchtelingen, der volgzaam bondgenoot van Frankrijk zal tonen. Het viel onmiddellijk al op dat 17 ntinnr|v VP1"7ftPut iVfftQKftll de bondskanselier bij zijn aankomst giste- tVCHlIcUy VCI MJCIVI iTlUOIVUU ren op het vliegveld, waar de Franse rroHllM to npfptlPT! minister van Buitenlandse Zaken Couve CV6I1 gCtlUIlI IC UclClIClI de Murville hem opwachtte, tegen het ge- WASHINGTON (Reuter) President bruik in geen enkel woord sprak tegen I Kennedy heeft er bij de Sovjet-Unie op het slotcommuniqué zou worden opgeno-1 de journalisten en voor de microfoon om aangedrongen in belangrijke intemationa- nmin zou al tot de oprichting zljn vreugde te ul" ankrijks bodem le bwesfies geen aanstootgevende maatre- politiek secretariaat zoals De te mogen betreden Blootshoofd en Jen te nemen zolang de nieuwe Ameri- p - 1 kaarsrecht inspecteerde hij de militaire kaanse regering nog bezig is haar poli erewacht om daarna zwijgend, en zonder tjek te formuieren, zo wordt van welinge- dat er de schraalste glimlach af kon, licbte zijde vernomen. Kennedy heeft Men verwacht eerder dat de Nederland- plaats te nemen in de auto van ministei ^eze wens langs diplomatieke weg ken- se delegatie zou proberen zoveel mogelijk 1 Couve de Murville. Een ander gebaar dat I ^aar gemaakt, voorstellen van deze goullistische inspira- al de aandacht heeft getrokken Is het voor- tie aan studiecommissies toe te vertrouwen nemen van de bondskanselier morgen een om ze daarin op te bergen. Het klassieke bezoek te brengen aan de Amerikaanse recept is dus onwelgevallige plannen, die opperbevelhebber van de N.A.V.O. m pEZE ZATERDAG beleefdheidshalve niet kunnen worden be- Europa, generaal Norstad. D fl M M fl («arlio graven, op de lange baan te schuiven, in Het voornaamste bezwaar dat West- n U U If U'I3 9 I IJ C Advertentie LUZERN Reuter, UPI) Bij de brand in het Grand Hotel te Rigikaltbad, in de nabijheid van Luzern. hebben donderdag elf personen zes Zwitserse gasten en vijf personeelsleden het leven verloren. Tot op heden zijn vier lijken geborgen. De kans dat overblijfselen van de overige zeven slachtoffers zullen worden gevonden lijkt gering. De brand werd omstreeks drie uur in de ochtend ontdekt door gasten die nog aan de bar zaten. Zij waarschuwden de concierge, de 61-jarige Jacob Ryser, die op zijn beurt de gasten wekte. Tientallen gasten hebben verklaard dat zij half-bewusteloos ten gevolge van de rook door het personeel naar buiten zijn gebracht. Ook toen het hotel reeds een vuurzee was ging Ryser naar binnen om te trachten gasten te redden. Na een in storting kwam hij niet meer terug. Brandweerlieden uit Rigi Kaltbad, Vitz- nau en Weggis werden ernstig gehinderd bij hun werkzaamheden wegens gebrek aan water. Zij hielden het station en de elektrische kabels van de tandradbaan nat die Vitznau met Rigi verbindt om de enige verbinding met de buitenwereld open te houden. Zo kon de evacuatie van de toe risten veilig doorgaan. Het water voor het blussingswerk moest uit een reservoir bij Remiti gepompt wor den, dat meer dan 300 meter lager ligt. Vele van de 120 gasten en 60 leden van het personeel konden het vege lijf redden Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met hier en daar wat motregen. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Zachter Volledige weerrapporben op pagina twee. door uit hun ramen, op de derde, vierde en vijfde verdieping in de dikke sneeuw laag te springen die tot anderhalf meter hoogte om het hotel lag. Enkele Zwitsers werden daarbij gewond. De brand brak in de vroege morgenuren uit in de kel der van de linkervleugel van het negentig jaar oude houten gebouw. Over de oor zaak van de brand is nog niets bekend. Zeventien doden? De meeste toeristen hadden de Neder landse, Belgische of Duitse nationaliteit. Volgens sommige berichten worden niet zeven, maar dertien personen vermist. Het gastenboek is verbrand. In het dorp Vitznau waarheen de mees te buitenlanders waren overgebracht, werd gezorgd voor tijdelijke passen en reisbil jetten voor hen die alles in het hotel Het „Grand-Hotel" in Rigi-Kaltbad (Zwitserland) was donderdag een vuurzee. (Telefoto) achterlieten. De Nederlandse toeristen reisden naar Bern, om te worden onder gebracht in hun legatie daar De plaats van de brand een beroemd uitzichtpunt 1.440 meter boven de zeespie' gel, met een blik op het Vierwoudstede meer en het Zugmeer is slechts bereik baar via twee tandradsporen die zich met slakkegang de berghelling opwerken. De Rigi is een van de grootste toeristische attracties van Zwitserland. De tandradbaan van Vitznau naar de top van de Rigi, door Niklaus Rickenbach in 1871 gebouwd, is Europa's oudste spoor van dit type en bracht toeristen als eerste naar een bergtop in de Alpen. afwachting van een gunstiger politiek ge- DuitJand wel tegen de plannen van De Verrukkelijke combinatie van tij en onder het motto van wie dan leeft Gaulle heeft is dat ze het gevaar zouden I verruKneujKe co om niet te zessen wie dan niet meer behelzen van verwijdering van continen- zou kunnen leven wie dan zorgt. taal Europa zowel uit de richting van de OOK ALS GEBAKJE p. st32 ct. Verenigde Staten als van Groot-Brittannië. Bezwaren Adenauer moet de laatste maanden tot de I overtuiging zijn gekomen dat Klein-Euro- Onder de andere landen bleek Italië nog I pa een te beperkte eenheid vormt om als het meeste begrip te kunnen opbrengen tegenwicht te kunnen dienen met betrek voor de Franse gedachtenlijn. In elk ge- king tot het Russische machtsblok. Elke val zou men in Rome van oordeel zijn, gedachte die speelt met een Europese der dat intensiever politiek overleg in Klein de macht is in zijn ogen daarom uit den of in Groot-Europa nooit kwaad kan. boze. Om diezelfde reden wil de bonds- Niettemin wenst ook Italië de economie kanselier in tegendeel juist alles in het buiten deze nieuwe aanpak te sluiten omdat werk stellen om de breuk tussen „de zes" de Europese Economische Gemeenschap en „de zeven", en met Groot-Brittannië1 op de grondslag van de integratiegedachte in het bijzonder te herstellen, werd opgericht en op dit gebied de Euro pese organen al zeer bevredigend functio neren. De Belgische minister Wigny, die op het binnenlandse plan echter niet zo stevig meer in zijn schoenen staat, zou de be-1 noeming van een „wijze man" of coördi nator willen voorstellen die dan de taak I kan krijgen welke De Gaulle aan een nieuw orgaan, dus aan het politiek secre tariaat, wil zien opgedragen. Beslissend voor het verloop en de afloop van de conferentie zal niettemin stellig BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BÏJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie Wagenweg 29, Haarlem Telef 02500- 20518 COIFFURE CREATION De ideale basis voor de meest moderne houdbare coiffures MOSKOU (Reuter-AFP) De Sovjet- I Unie heeft bij Frankrijk een krachtig pro test ingediend, wegens een aanval van een jachtvliegtuig van de Franse luchtmacht op het Russisch straalvliegtuig, waarmee president Brezjnev op weg was naar Ra bat. President Brezjnev is donderdag voor een bezoek van twee dagen in Marokko aangekomen op doorreis naar Guinea. Volgens radio-Moskou volgde het Russi- I sche toestel, een Iljoesjin-18, een route die van tevoren aan de Franse auto riteiten was bekendgemaakt. Op onge veer 130 km. ten noorden van Algiers was het toestel in de middag gedurende ruim zes minuten op 8.250 meter boven inter nationale wateren door een tweemotorige Franse straaljager drie maal gevaarlijk dicht genaderd. Hierbij had de straalja ger tweemaal het vuur geopend waarna I hij zigzag voor de Iljoesjin had gevlogen. Het optreden van het Franse militaire I vliegtuig had een ernstige ramp kunnen veroorzaken. „Een dergelijke handelwijze kan slechts worden beschouwd als inter nationaal banditisme van de Franse I strijdkrachten". „Het provocerende karak ter van het optreden van het Franse mili- 1 taire vliegtuig wordt nog duidelijker wan neer men er rekening mee houdt dat, kort voordat het Franse jachtvliegtuig ver scheen, het Russische toestel radiocontact had opgenomen met het vliegveld van Algiers. De Franse autoriteiten waren zeer goed op de hoogte van de koers van het Russische vliegtuig, die bovendien te vo ren was meegedeeld", aldus het protest. (AFP) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het incident betreurenswaardig ge noemd. ALGIERS (Reuter, AFP) Het hoofd van de Franse voorlichtingsdienst in Al gerije, Coup de Fréjac, heeft verklaard dat drie Franse straaljagers waarschu wingsschoten hebben gelost op een Rus sisch vliegtuig dat zich ten noorden van Algiers boven de Middellandse Zee bevond. Coup de Fréjac zei dat het toestel zich in de „zone van Franse verantwoordelijk heid" bevond en de radio-oproep niet op golflengte beantwoordde. Omdat geen in ternationaal vliegplan bekend was, aldus Coup de Fréjac, zetten drie Franse straal jagers de achtervolging in en vuurden waarschuwingsschoten af. Het toestel zwenkte af naar het noorden en werd niet gevolgd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1