Melk en sigaretten thans ook bij kruideniers AGE riimdïan Prinses Irene liet nieuwe „Ondine" te water Staatssecretaris en Commissaris spraken studentencongres toe en Droog maar meer bewolking u MEUBELSHOW Tientallen vrije99 artikelen voor levensmiddelenbedrijven Goedkoper telefoneren in stille uren Café in Nibbixwoud afgebrand Oude schip van deze naam had een roemrucht verleden Post wordt niet goedkoper Arnhem pat gouden A.K.U.-feest vieren Rem-Saus Wie rekentbezoekt VAN DUIVENB0DEN 1 VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 2 VF NIEUW VESTIGINGSBESLUIT Kleuter verdronken Haarlem V elsen-IJmuiden Beverwijk Examens Nederland en het Europees vervoerbeleid Verschillen van inzicht niet duidelijk uit de verf Doeleinden Nationaal beleid f SPAARNE 11 t/o de Damstraat Kerkelijk nieuws WEERRAPPORTEN ?i sl Volgens een vandaag in het Staatsblad afgekondigd Vestigingsbesluit Levens middelenbedrijven 1961 zullen de bestaande gespecialiseerde levensmiddelen winkels (kruideniers, bakkers, slagers, groentehandelaren enz.), zonder dat de ondernemer in het algemeen moet voldoen aan extra-eisen, kunnen uitgroeien tot meer algemene levensmiddelenzaken, waar een groot assortiment levens middelen verkrijgbaar zijn. Voor andere winkelbedrijven dan de gespecialiseerde middelen verkrijgbaar is. Voor andere winkelbedrijven dan de gespecialiseerde betrekkelijk eenvoudige wijze hun assortiment met een beperkt aantal levens middelen uit te breiden. Een nieuw bedrijfstype, het beperkte levensmiddelen- bedrijf, wordt met het oog hierop ingevoerd. Deze zo genoemde parallellisatie heeft voordelen voor de winkelende huisvrouw. Bij de kruidenier kan zij nu ook flessemelk en gesteriliseerde melkprodukten, verpakte aardappelen en groente, tabak en tabaks- produkten en bepaalde zeer eenvoudige ge neesmiddelen kopen, bij de bakkers be paalde kruidenierswaren en bij de groente zaken bijvoorbeeld verpakte gesteriliseerde melk en zwak-alcoholische dranken. Deze parallellisatie hing reeds jaren in de lucht en is dan ook geen onverwachte ontwikkeling. Niet alleen dat er reeds zeer lang over beraadslaagd werd, maar daar nevens ligt zij ook in de lijn der ontwikke ling, niet in het minst door de opkomst van allerlei conserverings- en verpak kingsmethoden, waardoor het onverpakte en onbewerkte produkt geleidelijk terrein moest verliezen, en de sterke groei van het zelfbedieningssysteem. Tegelijk met dit Vestigingsbesluit Le vensmiddelenbedrijven zijn vestigingsbe- sluiten voor de kleinhandel respectievelijk in drogisterij-artikelen, in tabaksartikelen en in parfumerieën alsmede een wijziging van het Vestigingsbesluit Kleinhandel in Alcoholhoudende en Alcoholvrije Dranken 1947 afgekondigd. Het Vestigingsbesluit Levensmiddelenbe drijven houdt onder meer in, dat alle be trokken gespecialiseerde bedrijven naast hun eigen kernassortiment de levensmid delen mogen verkopen, die voorkomen op een speciale lijst, welke onderverdeeld is in elf groepen: 1. Graanderivaten, zetmeelprodukten, rijst, rijstprodukten. Specerijen, sauzen, smaakstoffen, aro ma's, soepen. Spijsolie, spijs vet. Conserven, halfconserven, waren in diepbevroren toestand. Koffie, thee, vervangingsmiddelen en derivaten van deze waren. Verpakte gesteriliseerde melk, ver pakte gesteriliseerde melkprodukten, een en ander voor zover niet door mid del van warenautomaten verkocht. Boter, margarine, eieren. Ingrediënten bestemd voor het samen stellen van oosterse gerechten. Suiker, cacao, boterhamstrooisel, boter hamsmeersel, niet in eigen onder neming vervaardigd brood, gebak, cho coladewaren, bonbons, suikerwerk, schuimwerk, marsepein, koude voor gerechten. puddingen, ragoutwerk. sauzijzebroodjes, bepaalde deegpro- dukten, koekjes, sprits enz. en andere uit deeg, beslag of schuim vervaardig de bakprodukten. Gedroogde vruchten geconfijte vruch ten, appelen, zomede verpakte con- 2. 3. 4. 5. 7. 8. 9. 10. Advertentie Telefoon 60585 Rijksstraatweg 145 - Ostadestraat 7 Binnenweg 97 Wagenpark omvat 23 auto's o a. OPEL '60 en VW '61 sumptie-aardappelen, verpakt fruit, dat in het. binnenland pleegt te worden geteeld, en verpakte voor onmiddellijke menselijke consumptie gereedgemaakte verse groente. 11. Zwak-alcoholische dranken, daaronder niet begrepen bier en vruchtenwijn. Nieuwe bedryfstypen Voorts wordt een nieuw bedrijfstype ge ïntroduceerd, te weten het beperkte levens- middelenbedryf. Dit bedrijf kan worden uitgeoefend door ondernemers, die niet een gespecialiseerd bedrijf uitoefenen, doch die prijs stellen op het verkopen van ten hoog ste twee groepen van de op de lijst voor komende gemeenschappelijke waren. Voor het verkrijgen van een vestigingsvergun ning dient men slechts aan twee eisen, die van kredietwaardigheid en handelskennis, te voldoen. Ook ondernemingen, die andere artikelen dan levensmiddelen verkopen, zullen nu als regel in staat zijn een be perkt levensmiddelenassortiment erbij te gaan verkopen. Het tweede nieuwe bedrijfstype dat wordt geïntroduceerd is de kleinhandel in vlees. Onder de uitoefening van dit bedrijf wordt verstaan het aan particulieren ver kopen van vlees, dat niet op de plaats van verkoop voor onmiddellijke menselijke consumptie is of wordt gereedgemaakt. Dit gereedmaken is namelijk een kernhande ling van het slagersbedrijf. Ook vleeswaren kunnen in de kleinhandel in vlees worden verkocht. Voor het verkrijgen van een vestigingsvergunning moet worden vol daan aan eisen van kredietwaardigheid en handelskennis, alsmede aan eisen van vak bekwaamheid. Ook dit bedrijf zal naast een der andere levensmiddelenbedrijven kunnen worden uitgeoefend. Tenslotte is er een nieuwe regeling met betrekking tot het broodverkopersbedrijf. Door filialen van broodbakkersonder nemingen zullen namelijk alle op de spe ciale lijst voorkomende waren in het as sortiment kunnen worden opgenomen (mits aan de daarvoor gestelde eisen wordt vol daan). De kleinhandel in zuivelprodukten, waarvan het assortiment volkomen gedekt wordt door dat van het kruideniersbedrijf, is in het vestigingsbesluit niet als afzon derlijk bedrijf opgenomen. Nog géén beslissing "fs genomen over de toevoeging van eenvoudige verpakte ge neesmiddelen en verbandmiddelen aan het assortiment van het kruideniersbedrijf, be houdens een zeer beperkt aantal. De verkoop van huishoudelijke artikelen door de kruideniers zal eveneens (even tueel) nog nader geregeld worden. De straathandel in aardappelen, groente en fruit is voor bepaalde produkten ge durende nader bij beschikking vast te stel len tijdvakken vrij. De verkoop van verpakte gepasteuriseer de melk en melkprodukten door middel van automaten wordt vrijgelaten. Uit het bassin aan de Boschpoort in Maastricht is het lichaampje opgehaald van de 5-jarige Bennie Tilmans uit Scharn (gemeente Heer) bij Maastricht. Het jon getje was zondagmiddag met zijn ouders op bezoek bij kennissen aan de Boschstraat. Terwijl, het ventje buiten speelde is het onopgemerkt te water geraakt en ver dronken. c Concertgebouw: Vandaag 20.15 u.: Con cert N.Ph.O. Stadsschouwburg: Zaterdag 20 u.: De Haagse Comedie met „Een mal meisje" van Marcel Achard. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Het verhaal van Ruth", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „De grote be drieger", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Ik heb gezon digd", 14 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De gemaskerde vledermuis", 14 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u„ za terdag 14.30, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u. en woensdag 14.30 u.: „Echt iets voor Conny", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De man met het slangevel", 18 j. In het voorprogr. „Eindhoven anno 1960". Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Apachen op het oorlogspad", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 u.: „Strafbataljon 999" 18 l TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart expositie van tekeningen van Amsterdamse cartoonisten en krantentekenaars. Dagelijks 1022 u. Het Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 20 febr. expositie van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel". Dagelijks van 1017 u„ zondags 14—17 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 27 febr. expositie van werken van Anton Pieck. Dagelijks 10—17 u., zondags 14—17 u. Vleeshal: Tot 19 maart Beroepententoon- stelling 1960. VRIJDAG 10 FEBRUARI City-theater, 20 u.: „Waarover men niet spreekt", Rex-theater, 20 u.: „North West Fron tier". ZATERDAG 10 FEBRUARI City-theater, 19 en 21.15 u.: „Waarover men niet spreekt". Rex-theater, 20 u.: „North West Fron tier". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14.30—16.30 u. VRIJDAG 10 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Pearl Harbour-Hirochima". W.B. Theater, 20 u.: „Mannen van staal". ZATERDAG 11 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Pearl Harbour-Hirochima". W.B. Theater, 20 u.: „Mannen van staal". Advertentie is lichter en in vele gevallen nóg fijner dan mayonaise. Slechts f 1.20 per grote pot. Verse, fijne Remouladesaus? Groningen. Geslaagd voor het docto raal examen geneeskunde M. Bierens de Haan, Zandvoort. Op zijn vroegst per 1 mei 1961 zal het mogelijk zijn de prijs van interlokaal auto matisch telefoneren in de stille uren met waarschijnlijk eenderde te verlagen. Dit houdt verband met te nemen technische maatregelen. Dit schrijft de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn Memorie van Antwoord op de P.T.T.-begroting 1961. Hoewel het verlagingsvoorstel voor de drie interlokale tarieven nog in studie is, meent de minister wel te kunnen zeggen dat het binnenkort kan worden verwacht. Bij verlaging van de interlokale tarieven in de stille uren (bijvoorbeeld in de avond en nacht, alsmede op zaterdagmiddag en zondag) zullen verschuivin^n in het tele foonverkeer kunnen optreden. Daarnaast zal echter nieuw verkeer kunnen ontstaan. Globaal wordt een batenvermindering van 7 miljoen verwacht naast 8 mil joen minder inkomsten door het vervallen van de 4 percent toeslag op de verkeers- tarieven per 1 november 1960. De P.T.T. streeft ernaar medio 1962 de gehele telefoonautomatisering, lokaal en interlokaal, gereed te hebben. Dit betreft nog de lokale en knooppuntcentrales Warf- fum en West-Terschelling, de elf eind- en ondercentrales in de sector Warffum die lokaal reeds geautomatiseerd zijn en de ondercentrale Midsland op West-Terschel ling. De brandweren van Nibbixwoud, Mid- wou'd. Hoorn en Wognum hebben tever geefs geprobeerd een café met de daaraan gebouwde grote toneelzaal in Nibbixwoud te behouden. De dorpssloten bleken onvol doende water te bevatten om het vuur effectief te kunnen bestrijden. Het gebouw brandde tot de grond toe af. De exploitant, die invalide is, vierde zijn verjaardag. Enkele van zijn gasten slaag den erin hem op een divan naar buiten te brengen. Prinses Irene heeft gisteren bij de Rot terdamse Droogdokmaatschappij de 48.000 ton metende Shelltanker „Ondina" gedoopt en te water gelaten. Met deze nieuwe tanker keert in de Ne derlandse vloot een naam terug, die zich in de annalen van onze koopvaardij een bijzondere plaats heeft verworven. De vo rige „Ondina" een schip van 9000 ton, dat in augustus 1939 in de vaart kwam en in februari 1959 uit dienst werd genomen onderscheidde zich namelijk tijdens de tweede wereldoorlog op opmerkelijke wijze door op 11 november 1942 in de Indische Oceaan, ter hoogte van de Christmas-eilan- den, de aanmerkelijk snellere en beter bewapende Japanse hulpkruiser „Hokoku Maru" (uitgerust met acht kanonnen van 15 cm., torpedop-lanceerbuizen en twee katapultvliegtuigen) tot zinken te brengen. Dat geschiedde met het 32ste schot van het enige 10,5 cm. kanon. De „Ondina" werd daarbij, evenals de escorterende Brits-Indische mijnenveger „Bengal" zwaar beschadigd door een andere Japan se hulpkruiser, de „Kunikawa Maru'die de door gebrek aan munitie weerloos ge worden tanker met twee torpedo s trof en daarna het toneel van de strijd verliet, ervan overtuigd dat het Nederlandse schip wel zou zinken. De opvarenden hadden even tevoren op bevel van eerste stuurman M. J. Rehwin- kel het schip verlaten. De 33-jarige ge zagvoerder, W. Horsman, was tijdens het gevecht door een op de brug inslaande granaat gesneuveld. Zij werden door de „Kunikawa Maru" aan hun lot overgelaten. Dat is achteraf hun geluk geweest, want toen de Japanse kruiser was verdwenen, klommen zij weer aan boord, blusten een brand op het voorschip, repareerden provi sorisch de machines en brachten de „On dina" met een slagzij van 35 graden naar (Van onze Haagse redacteur) „Men moet van mij hier geen samen spraak met de heer Stijkel verwachten; daar zal op een andere tijd en plaats gelegenheid te over voor zijn" merkte het lid van de Europese commissie de heer Lambert Schaus donderdagmiddag op, toen hij in het Rotterdamse beursgebouw na de Nederlandse staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat de deelnemers aan ,de. EurpResp studentengpfjfer^tie^oyefsjipt, vervoerbeleid toesprak. Inderdaad wekten de redevoeringen van de beide sprekers meer de,indruk dat ex.. tussen hun opvattingen eerder van nuan ceverschillen sprake is dan van diepgaan de tegenstellingen. Zowel de heer Stijkel als de heer Schaus ging er in hun in het Frans uitgesproken betogen van uit dat er op grond van het verdrag van Rome een gemeenschappelijk vervoerbeleid moet komen. Verschil was er wel toen de heer Stijkel daaraan toevoegde dat er geen en kele reden is om het vervoer daarbij in een van de andere economische activitei ten afwijkende positie te brengen, terwijl de heer Schaus wel sprak van „bepaalde bijzonderheden waarin het vervoer van de andere sectoren verschilt." Staatssecrétaris Stijkel ging trouwens dieper en concreter op z'n onderwerp in toen hij de doeleinden van het gemeen schappelijk vervoerbeleid als volgt om schreef; „Het vervoer moet op voet van gelijkheid met andere economische bedrij vigheid worden behandeld, dat wil zeggen dat de ondernemingen op commerciële ba sis gedreven moeten worden; het vervoer moet voorts op concurrentiebasis werken, waarbij de ondernemers de vrijheid die nen te hebben hun diensten overal tegen door jien te bepalen prijzen te kunnen aanbieden en waarbij de verladers vrij staan in hun keuze; deze concurrentie dient tot een optimale werkverdeling te leiden welke niet bedorven mag worden door inmenging van overheid of andere ondernemingen al moet uiteraard de mo gelijkheid open blijven om in geval van noodtoestanden en marktverstoringen maatregelen te nemen; de werknemers dienen eveneens te profiteren van de re sultaten van het gemeenschappelijk ver voerbeleid en het vervoer moet in staat zijn zich aan te passen aan een toenemen de vraag". De heer Stijkel erkende overigens dat de concurrentie wel beperkt diende te worden door eisen van vakbekwaamheid. Wat de tarieven betreft betoogde de Ne derlandse staatssecretaris, dat overheids voorschriften door hun algemeen karakter moeilijk verenigbaar zijn met de aard van het vervoer. Hij wees er tevens op dat de overheid zich dient te onthouden zowel van het opleggen van lasten als van het verlenen van steun. De heer Stijkel noemde in dat verband de verplichting van de spoorwegen om niet-rendabele lij nen te exploiteren of om tegen tarieven beneden de kostprijs te rijden. De heer Stijkel wees er voorts op, dat het vrij verkeer van diensten niet mag worden belemmerd door kwantitatieve be perkingen of verboden om in bepaalde streken bepaalde goederen te vervoeren. Ook mag de concurrentiepositie niet ver valst worden door prijzen welke de kost prijs niet weerspiegelen. Óver het noodzakelijke ingrijpen in ge val van een langdurige economische ma laise zei spreker dat elk ingrijpen ook na delen met zich brengt: capaciteitsbeper king kan snel leiden tot stilstand in de natuurlijke groei, prijsvoorschriften kun nen de concurrentie te niet doen. Daarom kunnen overheidsmaatregelen in het ver voer slechts een beperkt en incidenteel ka rakter dragen en moet de situatie perio diek opnieuw bekeken worden of ze nog nodig zijn. De heer Schaus bleek het met zijn op merking dat de erkenning van de nood zaak van een Europees vervoerbeleid te vens betekent dat men daaraan grenzen stelt en dat er zeker geen Europees mi nisterie van Vervoer in het leven behoeft te worden geroepen wel eens, maar hij verbond daaraan de mogelijkheid voor de afzonderlijke staten om een natio naal beleid te blijven voeren waar dat niet met het vervoerbeleid van de E.E.G. in botsing komt. Eén passage uit de rede van staatssecre taris Stijkel, door hem met grote nadruk uitgesproken en vooral door de Franse studenten gnuivend aangehoord, vond geen repliek bij de heer Schaus: die over de bezwaren tegen deze verplichting uiteen, welke immers strijdig is met elk commer cieel tteïéid zonder 'dat zij het doel de uitbanning van discriminaties be strijdt. Over de in vele landen bestaande maat regelen ter bescherming van de spoorwe gen zei de heer Stijkel dat deze vaak de onderdrukking van de andere vervoer- technieken met zich brengt, hetgeen niet alleen economisch niet gerechtvaardigd is, maar ook gemakkelijk ontaardt in natio naal protectionisme. De staatssecretaris be sloot met zijn opvatting, dat het gemeen schappelijk vervoerbeleid niet dient te bestaan uit het samensmelten van de ver- voersstelsels van de zes landen, maar in het de regeringen de weg wijzen naar een rationele en weloverwogen toepassing van economisch gerechtvaardigde, aan de nieuwe behoeften van de Gemeenschap aangepaste doeltreffende maatregelen. Hoewel in de begroting voor het dienst jaar 1961 nog op een klein voordelig saldo voor de postdienst gerekend wordt, bestaat op grond van recente gegevens de vrees dat geen batig saldo in 1961 zal ontstaan. Naar de mening van de minister van Verkeer en Waterstaat is het onverant woord tot tariefsverlaging te besluiten. Voorkomen moet worden dat een der grootste bedrijfsonderdelen van P.T.T. een gezonde financiële basis wordt ontnomen. Dit zou ook niet stroken met de prijs politiek van de regering. Aldus de memo rie van antwoord op de P.T.T.-begroting 1961. Advertentie vrijblijvend de permanente De meest verwende cliënt slaagt bij onze „groep C 20" van fabriek naar particulier I SPAARNE 11 Telefoon 15608 HAARLEM 17165 54200 Geref. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Groningen (vac. wijlèn J. Smelik): M. J. C. Blok te Utrecht N.W. en G. Zomer te Bunschoten-Spakenburg. Geref. Kerken Tweetal te Pesse: Tj. Doesburg, kand. te Amsterdam en D. J. Heslinga, kand. te Groningen. Aangenomen naar Sens en Chatillon Coligny (Frankrijk): A. L. Janse de Jonge te Willemstad (Curaqao). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Eemdijk: J. Kampen te Rijns burg en M. v. d. Klis te Zierikzee. een Australische haven. Schip en beman ning werden voor dit heldhaftige gedrag op 8 november 1948 als eerste onderschei den met de Koninklijke Vermelding bij Dagorder. Kapitein Horsman (posthuum) en tweede stuurman B. B. Bakker werden benoemd tot ridder in de Militaire Willems orde 4de klasse. Ook vele andere beman ningsleden, onder wie enkele kanonniers, kregen hoge onderscheidingen. De vroegere „Ondina" was het eerste tankschip dat na de bevrijding de haven van Antwerpen aandeed en ook de eerste tanker die bevrijd Nederland binnenvoer. Het nieuwe s.s. „Ondina" is het eerste van het tweetal 48.000 tons-tankschepen, dat door de R.D.M. in opdracht van Shell- tankers n.v. wordt gebouwd. Aanvankelijk zou het een schip van slechts 31.000 ton worden, maar de plannen werden gewij zigd. De kiel werd gelegd in februari 1960. De tanker heeft een lengte van 229.50 me ter, een breedte van 31,24 meter en een holte tot het bovendek van 15,70 meter, een gemiddelde diepgang (zomermerk) van 11.58 meter en een brutoinhoud van 32.000 ton. De dienstsnelheid wordt 16 mijl per uur. De voortstuwing zal geschieden door een hoge druk- en een lage drukturbine, die via een tandwieloverbrenging gekoppeld worden op de schroefas. Het vermogen van de turbine-installatie is bij dienstsnel heid 16.000 pk. De „Ondina" zal eind mei het 32.000 ton metende s.s. „Vasum" opvolgen als vlag- geschip bij Shell-Nederland. De „Vasum" werd gebouwd bij de N.D.S.M. in Amster dam en op 15 januari 1955 door Prinses Beatrix te water gelaten. Het is sedert december 1955 in de vaart. Expositie Na de doopplechtigheid en de te water- lating begaf Prinses Irene zich naar het imposante Shellgebouw, dat sinds kort het Hofplein in Rotterdam siert. Daar was een kleine tentoonstelling inge richt, die betrekking had op de geschie denis van de oude „Ondina". Aan het zee gevecht in de Grote Oceaan herinnerde een spandoek, dat de „Ondina" voerde toen zij behouden een Australische haven bin nenliep, alsmede de bronzen plaat, welke ter gelegenheid van de Koninklijke Ver melding op het brugdek van hiet schip was aangebracht. Voorts was er een schil derij dat een beeld beoogt te geven van het opmerkelijke vuurgevecht met de Ja panse kruiser, alsook foto's van de ont hulling van de gedenkplaat door Prins Bernhard. Ook voor de scheepsbel van de oude „Ondina" toonde de prinses veel belang stelling. Deze bel is opgehangen aan een standaard, welke door het gezamenlijk personeel van Shell-Tankers n.v. en de Club van Nederlandse Oud-gezagvoerders en Oud-hoofdwerktuigkundigen van de Ko ninklijke Shell bij de opening van het ge bouw werd geschonken. De Algemene Kunstzijde Unie in Arnhem bestaat op 15 juni een halve eeuw. Het concern zal aan de Gelderse hoofdstad een fontein aanbieden uit erkentelijkheid voor hetgeen de gemeente Arnhem voor de A.K.U. heeft gedaan. Deze aanbieding is het begin van een. reeks festiviteiten welke drie weken zullen duren. In Sonsbeek, op de grote vijver die fraai wordt verlicht, worden gondelvaarten ge houden met echte Venetiaanse gondels en met echte Italiaanse gondeliers. In de boerderij van Sonsbeek, die thans wordt gebruikt voor culturele activiteiten, wil men een sfeer scheppen van het cabaret rondom de eerste jaren van de twintigste eeuw. In de theeschenkerij in Sonsbeek is een „Wiener Grinzing" geprojecteerd. Daarvoor is reeds contact gezocht met be kende zangers van het Oostenrijkse Tied. Ook doet men pogingen om de beroem de citerspeler uit de film „The Third man", Anton Karas, naar Arnhem te laten ko men. Op de grote weide worden een inter nationaal concours hippique en sport- en deugdmanifestaties gehouden. De binnen stad zal een aantrekkelijk karakter krij gen. Straten, pleinen en singels zullen een beeld geven van de landen waar de A.K.U. haar buitenlandse vestigingen heeft, zodat men bijvoorbeeld een Spaanse, een Ita liaanse, een Oostenrijkse, een Duitse en een Amerikaanse stadswijk krijgt. Tegen groenstrook. Gedeputeerden van Zuid-Holland zijn niet erg onder de indruk van de suggestie van de A.N.W.B. voor een groene strook in de randstad Hol land tussen Rotterdam en Amsterdam. Dit verklaarde Gedeputeerde mevrouw Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw in de vergadering van Provinciale Staten. Gedeputeerden zijn niet enthousiast voor dit plan, omdat de groene strook dwars door plassen, dorpen en tuinbouwgebieden zou gaan. Meer subsidie. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben besloten de subsidie voor de provinciale V.V.V. in deze provin cie te verhogen van 25.000 tot 40 000 gul den per jaar. Tot deze verhoging is be sloten om te voorkomen, dat inkomsten, die voor propaganda bestemd zijn, voor an dere doeleinden moeten worden gebruikt. Bungalowpark. Een financier, die zijn naam nog niet bekend wil maken, is van plan in samenwerking met een Vlissings makelaarskantoor in het krekengebied bij Westkapelle op Walcheren een bungalow park te stichten. Het zal een oppervlakte hebben van 18 hectare en er zullen 250 bungalows worden geplaatst. De provin ciale planologische dienst van Zeeland heeft het plan reeds goedgekeurd. De ge meenteraad van Westkapelle heeft 300.000 uitgetrokken voor de aanleg van riolering in het park. Reeds deze maand wordt be gonnen met de bouw van de zomerhuis jes. Minister Visser op inspectie. De mi nister van Defensie, ir. S. H. Visser, zal een bezoek brengen aan het Nederlandse smaldeel I dat in het Middellandse Zee gebied oefent. Enige van deze oefeningen zal hij aan boord van de kruiser „De Zeven Provinciën" bijwonen. Op 10 februari ver trekt de minister per militaire „Friend ship" via Rome naar Napels. Op 15 februari komt hij naar Nederland terug. Bezoek uit Toulouse. Van 19 tot en met 22 maart zullen de burgemeester van Toulouse en veertien gemeenteraadsleden van deze Zuidfranse stad een bezoek bren gen aan Amsterdam. Zij zijn speciaal ge ïnteresseerd in sanering van woonwijken en satellietvestigingen. „Orestes" naar de sloper. Het s s. „Orestes" (4.490 ton) van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij is voor de sloop verkocht aan een bedrijf in Gent. De „Orestes" werd in 1918 door de werf van Rijkee en Co. te Rotterdam ge bouwd. Het was het laatste schip in de KNSM-vloot dat nog was uitgerust met een triple-expansie stoommachine. Herstel Tuindorp Oostzaan. Het her stel en de verbetering van Tuindorp-Oost- zaan zullen de gemeente Amsterdam ruim anderhalf miljoen meer kosten dan oor spronkelijk was geraamd. Bij het vorderen der reeds kort na de ramp begonnen werk zaamheden is gebleken dat de aanvankelijk gevraagde bedragen te laag waren. Voor het herstel van de schade was gevraagd f 7.511.700. Dit wordt ƒ8.386.000. De wer ken aan riolering en bestrating waarvoor ƒ2.180.000 was geraamd, zullen ƒ2.360.000 vergen. De voor de vernieuwingswerken in het gemeentelijk woningcomplex geraamde bedragen van 1.748.000 en ƒ647.000 moe ten worden verhoogd tot ƒ2.198.000 en 797.000. Buit achtergelaten. In Den Haag is ingebroken in een huis aan de Zijdelaan, de woning van een kunsthandelaar. Een groot aantal zilveren voorwerpen met een totale waarde van 15.000,namen de In brekers mee. De politie vond later kost bare voorwerpen terug in een tuin achter een huis aan de Van Hoeylaan. Ambassade. Het Nederlands gezant schap in Afghanistan, met zetel te New Delhi, is verheven tot ambassade. Jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, ambassadeur in New Delhi, is tevens benoemd tot ambas sadeur bij het Afghaanse hof. Advertentie Een hogedrukgebied, waarvan de kern gisteren boven Noord-Spanje lag, breidde zich naar het noorden uit en overdekte vanmorgen geheel Frankrijk. Over ons land trok een rug van hoge druk, verge zeld van opklaringen en weinig wind. Een depressie, die gisteren langs de Azoren trok, bereikte vanmorgen het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Zij deed de luchtdruk op het noordelijk deel van de Noordzee flink dalen en bracht nieuwe hoe veelheden zachte en vochtige oceaanlucht nëar West-Europa. Een front, dat deze lucht begrenst, deed vanmorgen de be wolking in ons land w§er toenemen. Bij de in ons land heersende hoge luchtdruk ver oorzaakt het echter geen regen van enige betekenis. Een tweede front kan morgen het noordwesten van het land bereiken en daar wellicht wat lichte regen of motregen veroorzaken. Elders is overwegend droog weer te verwachten. Het zachte weer blijft aanhouden met in de komende nacht hoge re temperaturen dan de afgelopen nacht. Zaterdag 11 februari Zon op 8.04 uur, onder 17.46 uur. Maan op 4.32 uur, onder 13.29 uur. Maanstanden 15 febr. 9.11 uur nieuwe maan. 22 febr. 9.35 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 10 februari Hoog water 10.29 en 23.11 uur. Laag water 5.40 en 18.24 uur. Zaterdag 11 februari Hoog water 11.47 en uur. Laag water 7.01 en 19.50 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag; laatste 24 uur. Den Helder zwaar bew ZW 8 0,5 Ypenburg zwaar bew WZW 10 1 Vlissingen zwaar bew ZW 9 0 Eelde licht tv w wzw 9 5 De Bilt zwaar bew z 10 2 Twente half bew. zzw 9 4 Eindhoven zwaar bew ZW 10 3 Zd-Limburg zwaar bew z 10 1 Helsinki licht bew. nw -2 0 Stockholm sneeuw windst. -1 0,1 Oslo geheel bew windst -1 0 Kopenhagen half bew w 6 1 Aberdeen motregen zzw 8 0,4 Londen lichf bew. ZW 12 0 Amsterdam geheel bew ZW 10 2 Brussel geheel bew zzw 11 1 Luxemburg onbewolkt wzw 9 10 Parijs geheel bew. wzw 13 0 Bordeaux mist ozo 8 0 Grenoble onbewolkt windst. 12 1 Nice onbewolkt nnw 14 0 Berlijn geheel bew nw 10 6 Frankfort zwaar bew wzw 12 3 München geheel bew w 7 6 ZüricH zwaar bew windst. 6 Genëve on'' wnlkt wzw 11 1 Locarno lirb* bew. O 12 0 Wenen regen wnw 7 8 Innsbruck regen z 4 16 Belgrado regen windst. 7 3 Athene zwaar bew n 9 0 Rome half bew. nno 14 0 Ajaccio licht bew ono 14 0 Madrid onbewolkt windst. 18 0 Mallorca onbewolkt windst. 16 0 Lissabon onbewolkt no 17 0

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2