Frankrijk staakt proeven Imet kernwapens in Sahara Immorele Z.-Afrikaanse rassenwet in opspraak Pathet Lao mogelijk in nieuwe Laotische regering Staatscommissie gaat Britse persconcentratie bekijken meubelen fm NAAIMACHINES WERELDNIEUWS j .o»»1 r' Van dag tot dag Uw tandpasta heet Ispolin is onbemand raatótoel Aanslagen op Adenauer en Strauss gebagatelliseerd J 0p de ENGEL Acht doden bij de NAVO- oefening „Winterschild" De last van de jaren wetenschappelijk beproefd en geroemd: het behoud van uw tanden verfrissend, voedend en subliem reinigend T\ een tube bij uw r/jj/tr apotheker of drogist Sovjet-geleerde Sedov: Hongersnood in Zuid-Peru Kom in Kempkes' Meubeltoonzalen te Amsterdam, Oude Schans 73-75-77, of te Waddinxueen de prachtige collectie Formule meubelen bekijken. U bent er hartelijk welkom M. Mok (Van onze correspondent) PARIJS Frankrijk zal geen proef- Dezer dagen hebben inwoners van Soes- I explosies van kernbommen meer in de Sa- terbera nog eens krachtig geprotesteerd hara voorbereiden. Dat nieuws is woens- terDerg nog eens k.i<i e sv dag door de Senegalese minister van Bui bij de minister van Defensie over de toe- tenlandse Zaken Doudou Thiam op een nemende overlast, die zij van opstijgende, 1 persconferentie in Lagos, de hoofdstad van dalende en overvliegende straaljagers on- Nigeria bekend gemaakt en in Parijs rvmtxrn- werd dit nieuws niet tegengesproken. De dervinden. Reeds jaren g ...1 Franse experimenten zouden Zich in de nenden van militaire vliegvelden over dit toekomst, buiten het Afrikaanse continent euvel, dat hun een groot deel van hun le- voltrekken. vensvreugde vergalt en hun de in deze tijd toch al zo broodnodige rust ontneemt I Atakaa^Janden zijn vanjm in het huis en de plaats waar zij verko geweest tegen deze Franse activiteiten zen hebben te wonen. waarbij hun continent als proefterrein voor Doch niet alleen straaljagers, ook ver- kernwapens werd misbruikt. Aan het be- v „mt™ aP nist In sluit van de experimenten in de Sahara keersvliegtuigen b-toim. Ite zien. zullen de toebereidselen voor nachtelijke uren vliegen zij betreKKeujK egn herstel der vredesonderhandelingen laag over de wooncentra die in de buurt met de Algerijnse nationalisten vermoede- van Schiphol zijn gelegen. Bovendien ver- lijk wel niet vreemd zijn geweest De goe- j„r televisie de indruk die De Gaulle met dit gebaar gallen zij de ontspanning der televisie I dg Tunesische president Habib doordat zij de ontvangst in een wijd Bourguiba, die hij nog deze maand hoopt areaal volkomen bederven gedurende hun te ontmoeten, maken moet, zal alleen nog maar kunnen worden verhoogd door de overvliegen. omstandigheid dat hoge Franse mili Er zijn vragen gerezen over mogelijke tairen een aanstaande vierde kernproef verbetering van deze situatie. De minister jujst dezer dagen officieus hadden aange van Defensie zal trachten, de gevolgen kondigd. De aanleg van het proefgebeid in ppn tp kiejn te van Reggan en de insallaties aldaar zou- van het feit dat den 21 miij0en nieuwe francs (ongeveer 17 dichtbevolkt land met een teveel aan mi- j mjijoen gulden) hebben gekost. (Reuter) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Voorlichting heeft meegedeeld dat de Franse regering geen enkel land heeft meegedeeld dat de proe ven in de Sahara zullen worden gestaakt. Naar verluidt overweegt de regering het staken der proeven wel, maar is nog geen definitief besluit genomen. Ghana had wegens de proeven de Franse tegoeden tijdelijk bevroren en Nigeria verbrak de terstofbom op de eilandengroep der Ker- guelen in het zuidelijk deel van de Indi sche oceaan wilde beproeven werden door de Franse ambassade in Canberra tegen gesproken nadat men in Australië uiting had gegeven aan zijn bezorgdheid. In Pa rijs is ook overwogen kernproeven te ne men in de woeste bergachtige kuststreek van Corsica. Toeristenorganisaties hebben zich hier er zo heftig tegen verzet, dat de gedachte verlaten werd. MüNCHEN (DPA) De woensdag ge- eindigde NAVO-oefening „Winterschild" heeft acht mensenlevens geëist. Een Ame rikaanse majoor heeft een hartaanval ge kregen en vier Amerikaanse soldaten, een Westduitse soldaat en twee Westduitse burgers zijn volgens een voorlopige opga ve van het Amerikaanse hoofdkwartier omgekomen. Tot nu toe zijn er tweehon derd ongelukken gebeurd. De man, op wie in de donkere jaren van de tweede wereldoorlog de ver drukte wereld steunde, behoeft thans zelf de steun van twee mannen Een dramatische foto van Sir Winston Churchill, die, toen hij ging lunchen bij de Britse premier Sir Harold Mac- millan (rechts) door zijn gastheer en een lid van de Britse veiligheidsdienst een trapje opgeholpen werd. Sir Win ston en Lady Churchill vertrekken zaterdag voor een veertiendaagse vakantie naar Monte Carlo. Advertentie rAronal litair luchtverkeer leven, zoveel mogelijk te verminderen. Erg hoopvol klinkt dat niet. Wat Schiphol en dus de verkeers vliegtuigen betreft, is er ook weinig re den om te verwachten dat er op korte termijn grote verbeteringen zullen komen. Het verkeersnet dat de Rijksluchtvaart dienst voor verkeersvliegtuigen heeft vast gesteld is in'de eerste plaats gebaseerd I diplomatieke betrekkingen in december, op de 'eisen der veiligheid. De veiligheid I Berichten dat Frankrijk zijn eerste wa in de lucht welteverstaan, ofschoon waar schijnlijk bij die vaststelling ook de geva ren van neerstorten op wooncentra onder ogen zijn gezien en zoveel mogelijk in aanmerking zijn genomen bij het uitstip pelen der routes. De huidige verkeersdichtheid heeft, zo verzekert de K.L.M. ons, een gecompli' ceerd systeem van „air lanes" (vliegba nen), luchtbakens, radar enzovoort nood. zakelijk gemaakt, dat een veilige nade ring tot en vertrek van de luchthaven voor alle verkeersvliegtuigen veroorlooft, De verplaatsing van een luchtbaken is geen eenvoudige zaak. Daarbij moet met zoveel factoren rekening worden gehou den, dat niet alle wensen kunnen worden vervuld. De uitvoering van het nieuwe plan Schiphol zal volgens de K.L.M. een aan zienlijke verbetering zijn en op lange ter mijn zal dus waarschijnlijk een verlich ting van het euvel zijn te merken, of schoon men daarbij rekening moet hou den met het feit dat intussen het lucht- vefkeer intensiever zal zijn geworden. Wat een mogelijke ontstoring van vlieg tuigen betreft in verband met radio- en televisie-ontvangst, is in technisch opzicht op het ogenblik minder te bereiken dan de luchtvaartautoriteiten zouden willen. Want dat het storen van die ontvangst een ernstige reden tot klachten geeft, reali seert men zich terdege. Ons kleine landoppervlak met zijn dich te woonkernen, vooral in het westen steeds minder ruimte latend om het luchtverkeer af te wikkelen zonder de belangen der be volking te benadelen, zal in de nabije toe komst nog meer en nog moeilijker proble men aan de orde brengen. Allen die met dit luchtverkeer te maken hebben, besef fen dat deze vermenigvuldiging van pro blemen gedegen bestudering van de mo gelijkheden vereist en een nauwlettende met verantwoordelijkheidszin gevoerde luchttaktiek noodzakelijk maakt, Wanneer men daarvan overtuigd blijft, zal de bevolking onvermijdelijke lasten moeten dragen in het besef dat zij in een tijdperk leeft waarin de persoonlijkheid en de rust steeds meer in de knel komen te zitten, zonder dat een bepaalde factor daar de schuld van kan worden gegeven er door de Zuidafrikaanse politie van wordt beschuldigd de zogenaamde ™™or teitswet te hebben overtreden door intieme betrekkingen te hCbb7 °i;.^rh;"deXa7en een neger. De Zweedse regering heeft haar ambassadeur onmiddellijk °Pgedragen alles te doen om de schrijfster te helpen. Sarah Lidman wordt er van beschuldigd een intieme verhouding te hebben gestaan tot Peter Papeia Nthite, 3 aar en eider van de jeugdafdeling van de verboden Afrikaanse organisatie African National Congress. Nthite is zakelijk leider van een winkel in de negerwjjk Orlando, dichtbij Johannesburg. VIENTIANE (Reuter) De Laotische minister van Voorlichting heeft gisteren medegedeeld, dat in een spoedig te houden buitengewone kabinetszitting onder leiding van Koning Savang Vatthana, de mogelijkheid zal worden besproken van de vorming van een nieuwe coalitieregering, waarin ook vertegenwoordigers van de communis tische Pathet Lao-beweging zitting zouden hebben. De vorming van zulk een regering zou automatisch het aftreden van het huidige kabinet van prins Boen Oem betekenen, aldus de minister. De Koning van Laos werd vandaag in Vientiane verwacht. In deze buitengewone kabinetszitting zullen ook twee andere mogelijkheden tot oplossing van de bestaande crisis in Laos worden besproken, namelijk het verbreden van de basis van het bestaande kabinet door het daarin opnemen van andere ministers en de terugkeer van de internationale controlecommissie. WASHINGTON (UPI) In diplomatieke kringen in Washington werd gisteren ver nomen, dat men thans spoedig een ant woord verwacht van de Sovjetrussische regering op het compromisvoorstel om de internationale commissie van toezicht weer naar Laos te zenden. Uit diplomatieke be richten blijkt dat de Russen nauw overleg met communistisch China gepleegd hebben over de stappen die in Laos genomen moe ten worden. Peking is evenals Cambodja voorstander van een nieuwe internationale conferentie maar berichten die vandaag zijn binnengekomen wijzen er op dat Mos kou de Chinezen heeft overgehaald in te stemmen met een compromis dat een her leving van de commissie verbindt aan een nieuwe conferentie. LONDEN (UPI) De Britse premier Ha rold Macmillan heeft gisteren het parle ment laten weten dat hij eveneens reden heeft om te hopen op een spoedig Russisch antwoord in de kwestie-Laos. Macmillan zei ook dat de Britse regering voortdurend in nauw contact staat met de Verenigde Staten. Hij bevestigde nieuwe boodschap pen ontvangen te hebben van prins Siha nouk van Cambodja waarin deze zijn voor stel herhaalt, een internationale confe rentie over Laos bijeen te roepen. MOSKOU (UPI) De Sovjetrussische rakettendeskundige L. I. Sedov heeft vandaag in een vraaggesprek met de Pravda gezegd, dat de jongste Russische kunstmaan geen levend wezen aan boord heeft. De kunstmaan heeft evenmin een speciale apparatuur aan boord om gege vens op te nemen over de ruimte, zo deelde Sedov mee. De lancering is al leen geschied om kennis op te doen over de wijze waarop zware satellieten zich gedragen en om de baan te bepalen waarin deze voertuigen het beste kunnen worden gebracht. Sedov zei nog, dat de kunstmaan in de ruimte is gebracht met behulp van een verbeterde meertrapsraket. De op zet van de lancering is met succes be kroond, war.t de satelliet draait in een baan, waarvan de parameters bijna ge lijk zijn aan die welke wij berekend had den, aldus de Sovjet-geleerde. Sedov ont hulde dat er geen speciale voorzienin gen zijn getroffen om de satelliet weer naar de aarde te halen. Tot slot merkte hij op dat de satelliet geen lang leven beschoren zal zijn omdat hij vrij dicht rond de aarde draait. fa Matorisering (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt dat de Britse regering, met het oog op de alge mene bezorgdheid over de fusies in de perswereld, heeft besloten een staatscom missie in te stellen ter bestudering van het concentratieprobleem. De commissie heeft opdracht gekregen de conomische en financiële factoren te onderzoeken van produktie en verkoop van dagbladen en tijdschriften, met inbegrip van de algeme ne fabrikatie-, druk-endistributiekosten, de bedrijfsefficiëncy, de advertentieopbrengst en andere bronnen van inkomsten, onder andere uit de commerciële televisie, wel ke sommige bladen bezitten. De commis sie zal moeten nagaan of deze factoren er toe leiden dat de bladen steeds meer in handen van enkelingen komen, of dat de pers in variëteit afneemt, zulks omdat het algemene belang in hoge mate gemoeid is met een nauwkeurige nieuwsvoorziening en een vrije meningsuiting. De namen van de voorzitter en leden der commissie zul len nader worden bekend gemaakt. Dit is de tweede maal sinds de oorlog dat de Britse regering een „Royal Com mission on the press" instelt. De eerste pers commissie werd door de Labourregering benoemd en bracht in 1949 een lijvig rap port uit dat de oprichting ten gevolge had van de algemene raad voor de pers, een toezichthoudend orgaan. De kwestie van de machtsvorming werd ook toen aange roerd en men hoorde reeds de waarschu wing dat de toestand in de pers onvermij delijk tot concentratie e'n vermindering van het aantal organen zou moeten leiden. vraag is of Roy Thomson in staat zal zijn het Mirrorbod te overtreffen. Een van de redenen waarom Odhams zich tegen de fusie met de Mirror verzet, is dat de Mi-rror-winsten inhet afgelopen jaar scherp zijn gedaald. Cecil King, president-direc teur van de- Mirror-groep, schrijft zulks onder andere toe aan de publiciteitskosten voor zijn vrouwenbladen. Omdat Odhams met hetzelfde probleem te kampen heeft, wil de Mirror haar periodieken samenvoe gen met die van Odhams om zodoerfde de algemene kosten van beide concerns te drukken. Bovendien lonkt thans ook het zondagsblad News of the World, dat ook grote tijdschriftbelangen heeft (oplaag ruim zes miljoen) naar Odhams. Hij verklaarde gisteren naar aanleiding van deze zaak, dat hij verleden week vrij dag de schrijfster in haar appartement m Johannesburg had bezocht, 's Avonds om elf uur stond plotseling de politie voor de deur. De agenten, die in Zuid-Afrika geen huiszoekingsbevel nodig hebben om een woning te betreden, deelde Sarah Lidman en Nthite mee, dat proces-verbaal tegen hen zou worden opgemaakt op grond van de bepalingen van de immoraliteitswet. Nthite merkte in dit verband op: „Wij waren beiden geheel gekleed. Sarah ts een verfijnde vrouw en zij is zeer geschokt door wat er is voorgevallen. Nu zal zij waarschijnlijk het land uitgezet worden en we zullen elkaar dus nooit meer zien Sarah Lidman zei er zelf van: „Ik acht het een eer Nthite te hebben leren kennen. Het verdriet mij, dat de wereld een vriend schap, zoals de onze blijkbaar niet wenst". Nthite was een van de beschuldigden in het zogenaamde hoogverraadsproces dat te Pretoria nog steeds voortduurt. Hij werd verleden jaar van rechtsvervolging ont slagen, maar mag zich niet buiten het dis trict Johannesburg bewegen. Sarah Lid man kwam enige tijd geleden naar Zuid- Afrika om daar de Zoeloetaai en inheemse gewoonten te bestuderen. De maximum straf, die op overtredingen van de immoraliteitswet staat, is zeven jaar gevangenis en tien stokslagen. De wet verbiedt intieme omgang tussen mannen en vrouwen van verschillend ras, dus ook die tussen Europeanen en Indiërs of tussen Europeanen en personen van gemengd bloed. LIMA (UPI) Een half miljoen inwo ners van de staat Ayacucho in Peru wordt door een hongersnood bedreigd. Deze zuidelijke staat van Peru is wegens aard verschuivingen en overstromingen, veroor zaakt door zware regenval, van het overi ge deel van het land afgesneden. Advertentie Onbehagen Er heerst in Groot-Brittannië onbehagen over de algemene neiging tot monopolie vorming in het bedrijfsleven, Economisch zou er wellicht veel voor de persfusies te zeggen zijn, maar omdat het gedrukte woord op het spel staat wil de regering proberen iets te doen. Afgewacht moet echter worden of een besluit tot oprich ting van een staatscommissie in de om standigheden meer is dan een gebaar. Ook de vorige staatscommissie, hoewel geïnspi reerd door de Labourpartij, was een berg die een muis baarde. Macmillan waarschuwde dat verbieden van fusie, waartoe de regering overigens geen macht bezit, zeer wel een averechts resultaat kan hebben omdat bepaalde zwakstaande bladen misschien alleen door fusie kunnen worden gered. De pre mier beloofde dat de regering enkele denk beelden die met het oog op perscrisis zijn geopperd, nader zal onderzoeken. De staatscommissie voor radio en tele visie is de vraag voorgelegd of er on gewenste betrekkingen tussen pers en com merciële televisie bestaan, speciaal in de verhandeling van televisierechten door dagbladondernemingen. Macmillan maakte echter duidelijk dat de regering wil afblijven van de fusies welke de bal aan het rollen hebben ge bracht omdat deze toch niet kunnen wor den verhinderd. Wel liet Macmillan door schemeren dat het de regering aange naam zou zijn. indien de bij de voorge stelde transacties betrokkenen zelf de zaak zouden opschorten in het licht van hetgeen de regering betoogt. Bij het korte debat dat volgde werd er op aangedrongen dat ook de hoge papier prijzen in het onderzoek dienen te worden - betrokken omdat deze een der hoofdoor In de stad Ayacucho is de noodtoestand zaken van de perscrisis vormen, afgekondigd. Een gebied van ongeveer tweehonderd kilometer rond de stad staat Onaanvaardbaar Met vliegtuigen wordt getracht hulp te I Inmiddels heeft Odhams, de grootste pe- bieden aan de bewoners van het over- riodiekengroep ter wereld, het bod van de stroomde gebied. Mirror onaanvaardbaar genoemd. De FOR MU LE Op aanvrage zenden wij u graag een folder toe en een overzicht van onze voor- rr-dhoudende dealers in uw omgeving. Sinds ik met mijn eigen ogen heb mo gen zien hoe een schoonmaakster haar splinternieuwe automobiel voor een van haar werkhuizen parkeerde en zich na vol tooiing van haar nuttige taak aan het stuur van haar wagen huiswaarts begaf sinds ik dit heb mogen zien, is er voor mij een nieuwe bron van overpeinzingen opengegaan. Ik heb er geen enkele be zwaar tegen dat schoonmaaksters zich in een vierwielig motorvoertuig verplaatsen en ben ik goed ingelicht, dat is iets der gelijks in de Verenigde Staten geen onge woon verschijnsel. In ons land echter, dat minder snel met de technische evolutie meeholt, lijkt het mij iets dat de aandacht verdient van allen die met het wel en wee der mensheid opstaan en naar bed gaan. Had men een kwart eeuw geleden, toen Nederland zijn werklozen bij honderddui zenden telde, ook maar de mogelijkheid van gemotoriseerde schoonmaaksters ge opperd, dan zou men waarschijnlijk voor een idioot of op zijn minst voor een hy per-utopisch idealist zijn uitgemaakt. Dat deze utopie thans, indien geen alledaagse, dan toch zichtbare werkelijkheid is ge worden, getuigt niet alleen van een geste gen welvaartspeil, maar bovendien van een verschuiving die misschien even be langrijk is. Wat dat welvaartspeil betreft, lijkt het mij twijfelachtig of de door mij in het oog gevatte vrouw haar voertuig uit haar, overigens naar ik mag aannemen redelij ke, bezoldiging heeft bekostigd. Laat ons zeggen dat zij door een erfenis of een for tuintje in de loterij van de fiets heeft kun nen overstappen in haar blinkend moto risch vehikel. Financieel is de zaak dus verantwoord, maar het psychologische as pect vertoont enkele tot dieper graven no dende eigenaardigheden. Ik kom daarbij terug op de zojuist aan geduide verschuiving. Het is een verschui ving die tot vervaging leidt en wel een vervaging van het verschil tussen wat men eertijds de standen noemde. Reeds de ge ring geworden populariteit van het woord stand verraadt dat het menselijk bewust zijn en het daaronder verscholen geweten zich niet meer zo behaaglijk voelen, wan neer dit woord en alles wat het vertegen woordigt aan de orde komen. Om nu nog eens het concrete geval van deze motorisering te nemen, een schoon maakster van enige decenniën geleden zou, ook al was de fortuin haar gunstig geweest niet op de gedacht zijn gekomen tot de aanschaf van een auto over te gaan. Zij zou het, evenals haar werkgeefster, onge past hebben geacht rond te rijden op een wijze die alleen de „betere standen" voegde. Bovendien zou zij bij haar eigen, door het lot minder begunstigde standge noten gevoelens hebben opgewekt die haar het genoegen van haar nieuwe bezit zou den hebben vergald. Er heeft dus een nivellering plaats ge vonden naar boven of naar beneden, dat moge men naar eigen smaak beslis sen. Maar, zo daartoe ooit aanleiding is geweest, men kan thans zeker niet meer zeggen dat de Sovjet-Unie het monopolie van de klassenloze maatschappij bezit. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 Mineraalwijn. Met het oog op de iri Oos tenrijk genomen strengere maatrege len tegen rijden onder invloed en de achteruitgang daardoor van de ver koop van alcoholhoudende dranken is in Oostenrijkse wijnbouwkringen het plan opgevat een nieuwe drank in fles sen op de markt te brengen die uit wijn en mineraalwater bestaat. 23 doden. Te Bilbeis in Egypte is gisteren een bus met 43 passagiers in een ka naal gereden. Twintig passagiers en de chauffeur werden gered voor de bus in de modder wegzonk. De overige 23 inzittenden kwamen om. Zo zijn onze manieren. In Kansas City V.S. heeft donderdag een vakbondslei der van brandweerlieden ernstige been wonden opgelopen, doordat in zijn auto een bom ontplofte. De betrokkene, Stanton Gladden, had reeds lang een geschil met een andere bond van brand weerpersoneel. (Van onze correspondent) BONN Van officiële Westduitse zijde stelde men gisteren alles in het werk om het te doen voorkomen, alsof de pogingen tot een aanslag op bondskanselier Ade nauer en de minister van defensie Strauss op bijna kinderachtige wijze zouden zijn opgezet. Vaststaat in elk geval, dat de in een postpakketje aan bondskanselier en minister toegezonden ontplofbare stoffen bij de ontvangers zware brandwonden had den kunnen veroorzaken. Het ministerie van defensie kreeg za terdag, de bondskanselarij maandag via de post een verdacht pakket dat uitdruk kelijk voor Strauss en Adenauer bestemd zou zijn geweest. De pakjes, die werden doorgelicht en met de grootste voorzichtigheid geopend, bleken, volgens officiële mededelingen, op uiterst naieve wijze te zijn samengesteld, De centrale recherche was gisteren van mening dat een leek het pakket moét heb ben samengesteld. Men sluit de mogelijk heid niet uit dat het hier om een psycho paat gaat. Zeer opvallend is in elk geval, dat de officiële regeringsspreekbuis, het re geringsvoorlichtingsbureau te Bonn, beide voorvallen zoveel mogelijk tracht te baga telliseren. Even opvallend is dat de rege ring het noodzakelijk vond de pogingen tot de aanslagen vier dagen geheim te houden en dat ook thans nog de centrale recher che zich in stilzwijgen hult. Golf van aanslagen. De golf van aansla gen in Japan op linkse politieke perso nen door jongelui, is nog steeds niet ten einde. Nadat een 17-jarige jongeman woensdag een aanslag had gepleegd op de voorzitter van een onderwijzers vereniging, heeft de politie donderdag in Osaka een negentienjarige student verhoord, die getracht heeft een pro fessor neer te steken. Cuba-Miami. De Cubaanse luchtvaart maatschappij heeft de vluchten op Mia mi, Verenigde Staten, gestaakt, omdat volgens haar de plaatselijke autoritei ten niet de noodzakelijke garanties voor een normale afwikkeling van de operaties willen geven. De luchtver- binding tussen Havana en Miami- New York wordt thans onderhouden door de Pan American Airways en de K.L.M. Indisch hemd. Janio Quadros, de nieuwe president van Brazilië, zal de bezoe kers van het presidentiële paleis voor taan niet meer in een gekleed donker pak ontvangen. Hij zal hen te woord staan in een wit overhemd met open kraag en korte mouwen. Tijdens mijn verblijf in Nieuw-Delhi heb ik eigenlijk pas goed begrepen, hoe irrationeel de officiële Braziliaanse dracht wel is. Ik heb mij dus een voorraad Indische hemden aangeschaft en ik voel mij in die dingen volkomen op mijn gemak, aldus Quadros. Etna. In de noordoostelijke krater van de Etna hebben zich donderdag hevige ontploffingen voorgedaan. Een grote zwarte wolk steeg uit de krater op. Al vier dagen stroomt er lava naar bene den. De mensen in de omgeving wer den donderdag door een paniek aan gegrepen. Shark. De Amerikaanse kernonderzeeër Shark, volgens deskundigen de snelste ter wereld, is donderdag als het vijf tiende oorlogsschip van dit type aan de Amerikaanse vloot toegevoegd. Sit in-actie. Te Atlanta in de Amerikaan se staat Georgië zijn gisteren 29 negers gearresteerd die in twee restaurants een „sit-in"-demonstratie op touw had den gezet om te protesteren tegen apar te eetgelegenheden voor blanken en negers. Hierdoor is het aantal negers dat de afgelopen drie dagen te Atlanta is gearresteerd op 64 gekomen. Wandelende berg. De Tsjechische rege ring houdt zich thans bezig met het probleem van de „wandelende berg", zo meldde gisteravond radio-Praag. Meer dan dertig miljoen kubieke meter grond is in beweging. Het mijnwerkers dorp Handlova wordt door de schuiven de aarde bedreigd. Er zijn reeds 180 woonhuizen verwoest.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3