Zolderbrand in Rotterdams stadhuis Week voor de volkshuisvesting in Rotterdam begonnen Kort en bondig^ Irissenkwekers bespraken in Krelagehuis hun problemen AGENDA Chefarine Helder na ochtendmist 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Duitser krijgt ongelijk in proces om een handelsnaam Eerste dag: Woningbehoefte in de lagere inkomensgroepen Kustvaarder „Anja" stond in brand Stadsspaarbank in de hoofdstad verhuist Zuiveringsrapporten zijn geheim Oudste schaapsherder van ons land overleden Over Boards, Spaan- en Plasticplaten gesproken! DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 Door ander Nederlands schip naar Dartmouth gesleept Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Nieuw-Guinea onrusthaard 1 in Azië no. Amsterdam, die inmiddels reeds is begon- - - Giethoorn diept zijn grachten uit Staaldraad slaat arbeider omver De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtigen weldadig, vaak zelfs wanneer andere middelen falen. /t BEROEMDE GENEESMIDDELEN TT IN EÉN TABLET WEERRAPPORTEN N.V. De Houtwerf, Kampersingel 22 te Haarlem I 2* ■i'7'< itiJ. efflm De president van de rechtbank te Am sterdam heeft beslist dat een Duitser uit Bieleveld, wiens vader in 1926 in Dieren een zadelfabriek stichtte als dochteron derneming van zijn bedrijf in Duitsland, thans niet opnieuw een dergelijk bedrijf onder zijn naam in Dieren mag vestigen. De dochteronderneming van de Duitse fabriek kwam in 1945 als vijandelijk ver mogen onder beheer van het Nederlands Beheersinstituut, dat het bedrijf liquideer de en verkocht aan drie Nederlandse za kenlieden die onder dezelMle naam een nieuwe n.v. oprichtten en het bedrijf voort zetten. Nu de zoon van de Duitser in een circulaire aan de vroegere afnemers aan kondigde dat hij onder zijn familienaam dus onder de naam van de bestaande Nederlandse fabriek in Dieren weer een zadelfabriek wil gaan bouwen, had de Ne derlandse n.v. in een kort geding geëist dat hij op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden geen gebruik mocht maken van de oude handelsnaam. De rechtbankpresident overwoog in zijn vonnis dat het gevaar voor verwarring, nu de Duitser reeds begonnen is met de bouw van zijn fabriek in Dieren, acuut is geworden. Volgens hem is het oogmerk de Nederlandse fabrikant te verdringen met behulp van een naam en een merk, waarop niet de Duitser maar de Neder landse firma recht heeft. De president vorderde voor iedere overtreding een dwangsom van 1000 gulden en veroordeel de de Duitser tot het betalen van de kos ten van het geding. In aanwezigheid van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, air. J. van Aartsen, is in het bouwcentrum in Rotterdam de week voor de volkshuisves ting begonnen. Deze eerste dag had als onderwerp „Om vang van de woningbehoefte in de lagere inkomensgroepen en de wegen waarlangs hierin is te voorzien" en stond onder aus piciën van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw. voermiddelen onnodig overbelast. Ook moet de bewoner bij zijn huurprijs de reis kosten optellen. De overheid mag dit niet in de hand werken, aldus de voorzitter, en dit betekent dat artikel 16 van de weder- opbouwwet gewijzigd zou moeten worden. Dan wordt er naar zijn mening te wei nig rekening gehouden met de „gezinsver dunning", waarvan het eind nog niet in zicht is. Er zijn tegenwoordig steeds meer mensen die een eigen woning willen heb ben, de alleenstaanden bijvoorbeeld. Het Nieuwe directeur. Als opvolger van ir. U. S. F. Joustra. directeur van de Noor delijke Economisch-Technologische Orga nisatie te Groningen zal per 1 maart in functie treden mr. J de Jager, tot dusver werkzaam aan de Rijksdienst voor het Nationale Plan in Den Haag. Ir. Joustra is directeur van de NETO geweest sinds 1947. Zijn opvolger is 43 jaar. Hij trad in 1947 in dienst bij de Cultuur-technische Dienst. Sinds 1956 is hij werkzaam bij het Natio nale Plan. Hij is o.m. betrokken geweest bij de opzet van het ontwikkelingsplan voor het noorden des lands. Legeroef en ing. Van 20 tot en met 22 februari zal in Overijsel een legeroefening De,J0SrZ1ulr' lr- ir' F' Bayker Schut, aanta! huishoudens stijgt nog sterker dan n°mSfhlls4luilstuk zulle" de zei dat de behoefte zeer groot is. Dege nen met een inkomen boven ƒ8.000 per jaar wonen op het ogenblik redelijk. Het heeft een gevaar de behoefte voor de groep tot en met de geschoolde arbeider door nieuwbouw te dekken. Goedkopere woningen hebben nu een maal niet zo'n lange levensduur. Vroeger bouwde men ook duurdere huizen dan men op dat moment nodig had. Bij een stijging van de welvaart worden ze wel bezet. De spreker vergeleek het met „een jasje op de groei kopen". Doet men dat niet, dan heeft men er al gauw niets meer aan Voorts vond dr. Bakker dat een woning zich op ten hoogste drie kilometer af stand mag bevinden van de plaats waar het gezinshoofd werkt. Dit moet de maxi male woon-werkaf stand zijn. Verkeerd geplaatste woningen maken wegen en ver het bevolkingsgetal. De volgende twee sprekers brachten ver volgens ideeën naar voren om in de be hoefte aan woningen voor de lagere inko mensgroepen te voorzien. Mr. F. H. J. Andriessen, directeur van de Stichting Katholiek Instituut voor de Volkshuisvesting, stelde uitbreiding van de bouwcapaciteit primair. Er wordt naar zijn mening een onvoldoende aantal ge subsidieerde woningen gebouwd, waarvan de huur een zesde deel van het netto in- Limburgse Jagers op 22 februari in Die- penheim een militaire taptoe verzorgen. Bij de oefening wordt verondersteld dat officieren zijn ontsnapt uit een krijgsge vangenkamp bij Nij verdal. Zij duiken on der in Drente, 's Nachts moeten zij pro beren door Overijsel een „bevrijd" gebied bij Diepenheim te bereiken. Gaslucht. Sinds enkele dagen ruikt het in Voorburg, voornamelijk in de wo ningen, maar ook op straat, naar gas. De oorzaak van deze gaslucht zit in een over- V.W4 tv-öUC ucci van 11CI HCLLU 111- I _T komen niet te bovengaat. Niet minder het gas met een reukmiddel, Tegen vijf uur gistermiddag deed het alarmerende bericht „het stadhuis staat in brand" de ronde in Rotterdam. Op de Coolsingel, waren weldra duizenden sa mengestroomd. Inderdaad sloegen aan de voorzijde vlammen uit het dak, maar dat duurde slechts even, want de brandweer had het vuur vrij snel bedwongen. De brand is ontstaan in een afgescho ten ruimte op de zolder, welke in gebruik is bij loodgieters, die vrijwel permanent werkzaamheden aan het stadhuis verrich ten. De recherche stelt een onderzoek naar de oorzaak in, maar tot dusverre kon die nog niet worden vastgesteld. Om half vijf hadden de loodgieters de zolder verlaten. Vrijwel op hetzelfde tijd stip beëindigde de brandweerploeg van het stadhuis een oefening, die zij op het dak had gehouden. Korte tijd later kringelde er rook uit het dak. Terstond werd de brandweer gealar meerd. Het was een moeilijk karwei voor de brandweerlieden van buitenaf de brand te benaderen, daar het steile, schuine dak van het stadhuis het klimmen levensge vaarlijk maakte. Daarom werd besloten het vuur van binnen uit te blussen. Brand weerlieden met rookmaskers voor wisten tot de enorme zolder door te dringen, waar het vuur heer en meester was in de aan de bovenzijde open ruimte van de loodgieters. Uit die ruimte was het vuur langs de spanten naar het dak gegaan. Het was een geluk dat er weinig wind stond, want anders was er stellig een gro ter gedeelte van het dak verbrand dan thans het geval is. Er werd op gelet, dat er niet meer water bij het blussen werd gebruikt dan beslist noodzakelijk was, dit om te voorkomen, dat lager gelegen ver diepingen waterschade zouden oplopen. Voor de burgerzaal op de eerste etage, waar de grote officiële ontvangsten wor den gehouden, behoefde men niet zo be vreesd te zijn, want deze zaal heeft een betonnen kap. Toch heeft men het orgel met zeildoeken afgedekt. Om zes uur was het gevaar geweken, maar er is de gehele nacht een autospuit met brandweerlieden bij het stadhuis gebleven, om terstond te kunnen ingrijpen als het vuur weer mocht oplaaien. Het ziet er naar uit, dat een groot ge deelte van het dak boven de zolder waar de brand heeft gewoed, zal moeten wor den gesloopt. Hoe groot de schade precies zal zijn, kon nog niet worden vastgesteld. Een brand op de zolder van het stad huis in Rotterdam heeft het dak van het gebouw vrij ernstig beschadigd. De brandweerlieden hadden het op het hoge en steile dak niet gemakkelijk. Nauwelijks was de brand in het stad huis bedwongen, of er kwam alarm uit Rotterdam-Zuid. Daar was omstreeks half zeven een enorme vuurzee ontstaan op het 7 ha grote terrein van de emballage- fabrieken en houthandel „Emba" aan de Stadionweg, dat door deze firma onderver huurd is aan een drietal dump-bedrijven, de nv. „Kraanbull". de ijzer- en metaal goederenhandel „Feijenoord" en de n.v. „Hilltrade". Hoewel de brandweer het vuur met ze ven spuiten en een brandblusboot bestreed, ging op een oppervlakte van 150 x 80 me ter alles totaal verloren: drie loodsen, hon derdduizend jerrycans, 300 ton verf, 300 motorfietsen, 10 ton aan leervet, onderdelen voor auto's, motorfietsen en radio's, ledi kanten en een gebouw, waarin een chroom metaalwaren-industrie was gevestigd. De schade beloopt in miljoenen guldens. Het was de derde grote brand die in twee jaar tijds op dit complex woedde. De enorme gloed werd zelfs in Dordrecht en Zwijndrecht waargenomen. Maandagmorgen hebben de irissenkwe' kers in het Haarlemse Krelagehuis ver gaderd. De voorzitter, de heer A. Kooi man, deelde mede, dat de kwekers hebben te kampen gehad met de terugslag van de warme zomer van 1959. De luizen heb ben toen kans gezien zich vroeg te ver menigvuldigen, waardoor zij het virus snel over de gewassen hebben verspreid. Er zijn in de winter 1959-1960 vele klachten uit het buitenland over de slechte bloe men binnen gekomen. Het bestuur van de vereniging heeft harde maatregelen moe ten nemen, om de gezondheidstoestand weer zo spoedig mogelijk op het goede peil van voor 1959 te krijgen. De kwekers hebben ook nog de last ge kregen van een te nat najaar. De prijzen waren in 1960 zodanig, dat een goede oogst misschien nog enige winst zou hebben ver oorzaakt. De oogst was echter middelma tig. Over 1961 kon de voorzitter betere be richten laten horen. In de eerste plaats hebben de strenge keuringsmaatregelen waarschijnlijk veel slecht materiaal uit de markt gehaald. De oppervlakte is 25 tot 30 percent minder dan verleden jaar. Uit het buitenland komen mededelingen, dat de gewassen in de broei veel beter zijn Een aantal leden, kwekers van het ras Royal Yellow, wilde weten, waarom de kleinere maten hiervan opeens niet meer mochten worden uitgevoerd. Na veel heen en weer gepraat bleek dat de bestuursleden en deze kwekers bij het onderling overleg van verschillende standpunten zijn uitgegaan. Dit is bij de besprekingen niet gebleken. Men zal weer opnieuw bijeenkomen. De Nederlandse kustvaarder „Anja", waarop gisteren een brand woedde buiten de kust van Devon, is vannacht de hafven van Dartmouth binnengebracht. De brand was reeds geblust toen het schip de haven binnenliep. Als gevolg van het vele bluswater, maakte de „Anja" slagzij. De slaapverblijven van de bemanning wa ren uitgebrand en de stuurhut en de hut van de kapitein waren zeer zwaar be schadigd. De „Anja", eigendom van J. Pohlman te Foxhol (Gr.), meldde gistermiddag, dat het schip in brand stond op vijf. mijl ten c Minerva Theafter: Vandaag 20.15 u.: Con cert, N. Ph. O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Het verhaal van Ruth", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14. 19 en 21.15 u., echter vandaag 20 u.: „De grote bedrieger", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ „Ik heb gezondigd". Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 u.: „De gemaskerde vleder- muis", 14 j. Donderdag 14. 19 en 21.15 u.: „Het Bolshoi Ballet", a.l. Minerva Theater: Woensdag 14.30 u.: „Echt iets voor Conny", a.l. Woensdag en donderdag 20.15 u.: „M een stad zoekt zijn moordenaar", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De man met het slangevel", 18 j. In het voorprog. „Eindhoven anno 1960". Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „Opium". 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 u.: „De nacht der vrijgezellen". 18 j. Woensdag en donderdag 20 u.: „Af scheid van de wolken", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart expositie van tekeningen van Amsterdamse cartoonisten en krantentekenaars. Dagelijks 1022 u. Het Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 20 febr. expositie van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel". Dagelijks 10— 17 u., zondags 1417 u. Bioemenheuvel (Overveen): Tot 27 febr. exoositie van werken van Anton Pieck. Dagelijks 1017 u.. zondags 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 10 febr. DINSDAG 14 FEBRUARI City Theater, 20 u.: „Waarover men niet spreekt". WOENSDAG 15 FEBRUARI City Theater, 20 u.: „Waarover men niet spreekt". Rex Theater, 20 u.: „Opmars der Tar taren". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14.30—16.30 u. DINSDAG 14 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: Pearl Harbour-Hiroshima". WOENSDAG 15 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zij sloe gen en zij kusten hem". U.S. News and World Report: De „U.S. News and World Report" heeft over Nederlands Nieuw-Guinea geschre ven dat dit gebiedsdeel op weg is „Azië's meest explosieve onrusthaard" te worden. Zo ziet het tijdschrift de situatie: „Nieu we Aziatische onrusthaarden voor 1961 het woeste Nieuw-Guinea en het strategi sche eiland Biak. Indonesië eist ze op, Nederland houdt voet bij stuk. Rusland wakkert het vuur aan en de V.S. zijn tussen twee vuren ge vangen." oosten van Start Point in het Engelse Kanaal. De kustvaarder meet 262 ton en werd in 1940 gebouwd. De „Anja" seinde gisteravond om half zeven, dat men het vuur niet kon bedwin gen, maar dat een ander Nederlands schip, de kustvaarder „Frans van Seumeren" uit Uithoorn, langszij was gekomen. De positie was toen 10.5 mijl ten oosten van Start Point. De Britse admiraliteit had inmiddels de oorlogsbodem „Diana" en het onderzee- bootbestrijdingsfregat „Pellaw" naar het brandende schip gezonden. Ook de red dingboot van Torbay (Devon) was uitge varen. De „Frans van Seumeren" had toen reeds de „Anja" op sleeptouw genomen. Scheveningen-Radio ontving van de „Frans van Seumeren" bericht dat de brand aan boord van de „Anja" vrijwel bedwongen was. Er was reeds een loods aan boord. Bijna zes uur na het uitbreken van de brand werd de „Anja" de haven van Dartmouth binnengesleept. De brand was toen geblust. Van de bemanning werd niemand gewond. Tijdens de sleepreis naar Dartmouth is de tros twee maal ge broken. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De directeur van de keuringsdiensten, de heer F. Limburg, heeft in een uitvoe rig keuringsverslag de verschillende oor zaken en reacties besproken. Vele kwekers hebben volledige medewerking verleend. Hij kwam hier, net als bij de andere ge wassen, tot de conclusie, dat die kwekers, die de virusplanten steeds vroeg uit de partijen verwijderen, ook in het afgelopen jaar minder last hebben gehad van dit virus. De aaltjes beginnen ook weer de kop op te steken. De manier, waarop vele kwekers deze kwaal bestrijden is niet steeds voldoende. De heer Limburg waar schuwde de kwekers er voor, dat het be stuur in overleg met de Plantenziekten- kundige Dienst een verplichte warmwater behandeling zou gaan voorschrijven als er geen verandering inkomt. Bij het ras Prof. Blaauw zijn al strengere maatrege len genomen. Hiervan zal alles moeten worden „gekookt". (Van onze Amsterdamse redacteur Op een geheim tijdstip in de komende veertien dagen zullen enkele mannen In Amsterdam geld en documenten ter waar de van 200 miljoen gulden een honderdtal meters over straat vervoeren. Om het ri sico van een overval zo gering mogelijk te doen zijn zal dit gebeuren onder bewa king van een aantal politiemannen in uni form en in burger. Het geld wordt in klei ne gedeelten tegelijk overgedragen. Dit transport is een onderdeel van de verhuizing van de Spaarbank van de Stad nen met enkele afdelingen van het oude j>ronduitgifte en d® grondprijs en de be- gebouw in de Reguliersdwarsstraat naar I an!>®Iing van bouwplannen aan de hand dan 71 percent van woningzoekenden vraagt om een huur beneden 15 per week Een andere oplossing zou volgens hem zijn vooral met het oog op een betere kwaliteit dan de thans voor deze groepen gebouwde huizen de bestaande woning voorraad ter beschikking te stellen van deze minder gesitueerden. Met als uiterste maatregel een individuele huurtoeslag op het inkomen. Er zal dan natuurlijk een heroriëntering van het huur- en subsidie beleid moeten komen. Zodra de mensen meer kunnen gaan verwonen, moeten ze of een huurverhoging ondergaan, of verhuizen naar een duurdere woning. In Amerika bijvoorbeeld is men verplicht het huis te verlaten. De spreker gaf aan deze oplossing de voorkeur, terwille van de kwaliteit van de bouw. Gehorigheid, het trappenlopen, ver warmingsproblemen, zijn steeds weerke rende klachten. Het loonbeleid mag het bereiken van een normaal huurpeil niet in de weg staan", was tenslotte de visie van drs. W. J. Valkenburg, algemeen secretaris van de Nederlandse Bond van Bouwonderne mers in Den Haag We moeten van die subsidies af, de ar beider moet in staat zijn zelf voor zijn ge zin te kunnen zorgen en de huurprijs te betalen voor de woning die hjj kiest", al dus deze spreker. Hij stelde ook dat er te veel woningwetwoningen bezet zijn door degenen die in de particuliere huurwo ningen thuis horen. En in de plaatsen waar geen ernstige tekorten meer zijn, moet volgens hem, de bouw van woningwet- en particuliere woningen wor den vrij gelaten. We moeten die tekorten ook niet opbla zen, meende hij. De woningvoorraad be draagt op het ogenblik 2,9 miljoen. Het tekort is ingelopen tot circa 80.000; dat is de produktie van een jaar. Omstreeks 1965 echter is een grote reeks woningzoe kenden te verwachten van de na-oorlogse geboortegolf. Met het oog op een continuïteit in de woningproduktie zoü de overheid voor de volkshuisvesting een vijfjarenplan op moe ten stellen met primair een oplossing voor het huurvraagstuk, volgens spreker door drie verhogingen van tien percent, met looncompenserende maatregelen. De gemeenten dienen de particuliere woningbouw, waar het de bouw van gesub sidieerde woningen betreft, op tenminste gelijke voet te bevorderen als de woning- wetbouw. Ook zij zouden een meerjaren programma op moeten stellen met het vaststellen van uitbreidingsplannen, de dat aan het gas wordt toegevoegd om het gas reukbaar en daardoor herkenbaar te maken. Men is na het ontdekken van de fout direct gestopt met het reukmiddel, maar voordat het uit de leidingen verdwe nen is, zal Voorburg toch nog enkele da gen de neus moeten dichtknijpen. Ijzerwaren. Er is een vestigingsbe schikking op grond van de vestigingswet bedrijven 1954 voor de kleinhandel in ijzerwaren en gereedschappen afgekondigd die op 15 februari in werking treedt. Daar mee komt het uit de bezettingsjaren da terende vestigingsbesluit kleinhandel in ijzerwaren en gereedschappen 1944 te ver vallen. B. Hueting overleden. In Den Haag is op 70-jarige leeftijd overleden de heer B. Hueting, firmant van het door hem gestichte accountantskantoor Hueting en Snethlage. Tijdens de mobilisatie en de Duitse overval op ons land was de heer Hueting als majoor in functie in het gebied Cuyk-Linden-Katwijk. Na de oorlog or ganiseerde hij ieder jaar een herdenking der gevallenen. Hij was penningmeester van de stichting „Oranjehotel". De dorpsgracht van Giethoorn, die jaar lijks door honderdduizenden toeristen be varen wordt, dreigt te verzanden. Het ge meentebestuur heeft thans aan een inge nieursbureau in Nijmegen opdracht gege ven een plan te maken voor het schoon maken en uitdiepen van de gracht en een aantal zijleidingen, totaal vijf kilometer. Het plan houdt tevens in het treffen van oevervoorzieningen over een lengte van ruim zeven kilometer. De cultuurtechnische dienst en het de partement van O. K. en W. verleenden subsidie voor de uitvoering, die onder hands is aanbesteed De laagste inschrij ver was B. Griekspoor en Zn. in Hille- gom met 181.350. het nieuwe hoofdkantoor aan het nabij ge legen Singel over te brengen. In 1943 richt te een neergestorte bommenwerper grote schade aan in het oude kantoorgebouw dat sindsdien in afwachting van een nieuwe huisvesting nooit geheel is gerestaureerd. Gisteren werden de kluisloketten com- van de bouwverordering, aldus drs. Val- kenburg. Bij het op trekken van een wagon met be- I pleet met kostbare inhoud blok voor blok van ®®n staaldraad maandag op het (gewicht 2 ton) uit de kelder van het oude terrein van de Mekog, schoot de draad gebouw getakeld en centimeter voor centi- I plotseling van de katrol, waardoor de 37- meter over speciaal aangelegde rails door iarige arbeider J. Kuiper uit Beverwijk, I een opengebroken muur naar het nieuwe de draad tegen zich aankreeg. De man viel gebouw geschoven, waar zij in de nieuwe en bleef enige tijd bewusteloos liggen. Hij kluisruimte werden neergelaten. In de is Per ambulance naar het Rode Kruis- nieuwe kluis waren reeds 4000 nieuwe lo- ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand ketten aangebracht, zodat men thans met ?eeft op het ogenblik geen reden tot onge- de 7000 oude de beschikking krijgt over I rustheid. 11.000 kluisloketten. De directie heeft lang nagedacht over de meest efficiënte wijze voor het overbren gen van de 350.000 rekening-courantkaar- ten. Men heeft tenslotte besloten dit te la ten geschieden via een levende ketting van 80 personeelsleden, die de kaarten bakken van hand tot hand kunnen doorge ven. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.50 Advertentie de kans op plaatselijke ochtendmist hier wat groter. Waar vindt u zo'n collectie als bij Min. Cals tot Kamerlid: Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Bakker (Comm) heeft de minis' ter van Onderwijs, Kunsten en Weten' schappen, mr. Cals, geantwoord, dat de destijds opgestelde zuiveringsrapporten ge heim zijn. Daarom kan de minister geen nadere medelingen verstrekken over de zuiveringsrapporten, waarin is vastgelegd, „dat aan prof Kistemaker ter zake van zijn activiteit in de bezettingstijd bij de spionage-organisatie „Cellastic" geen en kel gerechtvaardigd verwijt kan worden gemaakt". De desbetreffende zuiveringsrapporten zijn afkomstig van de daartoe aangewe zen officiële instanties, i.e. de colleges van herstel van de instellingen van weten schappelijk onderwijs en de commissie van advies Zuiveringsbesluit 1945. De minister zegt voorts, geen vrijheid te kunnen vinden, de stukken, eventueel vertrouweliik, aan de Tweede Kamer ter inzage te geven. In het bakhuisje achter de boswachters woning in Loenen op de Veluwe is Neder lands oudste schaapherder, Willem Koesta pel, op 86-jarige leeftijd overleden. Koe stapel was een man die zoveel mogelijk afgezonderd leefde en het liefst bij zijn schapen was. Hij kon noch lezen noch schrijven. Voor de toeristen was hij een beziens waardig figuur, maar zelf had hij met de publieke belangstelling weinig op. Slechts zelden liet hij zich tot een praatje verlei den. 's Zomers verbleef Koestapel meestal in de schaapskooi die de gemeente Apel doorn in het natuurreservaat „Loener- mark" heeft laten bouwen. Aan het eindl van het seizoen verdween hij dan in alle stilte om met zijn kudde langs de IJssel of over de Veluwe te zwerven. De laatste tijd liet zijn gezondheid veel te wensen over en verbleef hij in het bak huis achter de boswachterswoning in Loe nen. waar hij met goede zorgen werd om ringd. de®!t mee: Hetweer in worden gerekend. In ons land zijn de om- West- en Midden-Europa blijft onder in- standigheden ongeveer hetzelfde, alleen is vloed van een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum zich langzaam over de Alpen naar het oosten verplaatst. In het hogedrukgebied is de bewolking in het algemeen verder afgenomen. De begren zing van het wolkendek verplaatste zich reeds in de nacht ook langzaam in noor- aelijke richting over ons land en dinsdag- morgen was het alleen in de noordelijke provincies nog zwaar bewolkt. De lucht in het hogedrukgebied laat ho- Ypenburg ge maximum temperaturen toe. Maandag- Vlissingen middag werden in Zuid-Frankrijk tempe- Eelde raturen van 23 graden Celsius gemeten. De Bilt In de zone, waar boven Frankrijk, Italië Twente en Joegoslavië de totale zonsverduistering Eindhoven zal optreden, zijn de weersomstandighe- Zd-Limburg den algemeen gunstig. Slechts hier en daar komt wat hogere bewolking voor en Helsinki op enkele plaatsen ook ochtendmist, maar Stockholm op de meeste plaatsen kan op helder weer °sl° Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste JA uur. c-c Den Helder mist zzw mist zzw onbewolkt z geheel bew. zzw mist z gehee] bew z zwaar bew zzo onbewolkt z Woensdag 15 februari Zon op 7.56 uur, onder 17.53 uur. Maan op 7.55 uur, onder 18.20 uur. Maanstanden 15 febr. 9.11 uur nieuwe maan. 22 febr. 9.35 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 14 februari Hoog water 2.47 en 15.07 uur. Laag water 10.43 en 23.10 uur. Woensdag 15 februari Hoog water 3.40 uur en 15.54 uur. Laag water 11.36 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. sneeuw zzw geheel bew. zw geheel bew. n Kopenhagen regen zw Aberdeen geheel bew. zzw Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon mist o mist z onbewolkt z mist windst. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. z mist windst. a S 2 8 9 8 9 8 9 9 10 -0 3 -3 3 11 11 9 10 7 o 13 ozo 18 windst. 15 nnw 16 7 8 mist zzo 6 mist windst. 13 mist windst. 9 'olkt ono 13 gehee] bew. ono 9 mist verand. 2 regen n li licht bew. ono 16 onbewolk' onbewolkt mist motregen ono windst. 21 windst. 15 windst. 17 0 0 0 0 0 0 0 0 0,4 0 3 0.4 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 5 0.5 10 0 0 0 0.1

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2