VAN DAG TOT DAG Jan van Riebeeck volgt Koningin Elizabeth op i Kampbeul Chmielewski staat wegens 297 moorden terecht WERELDNIEUWS glP NAAIMACHINES De zagende pijnen De Zes en wij Zuid-Afrika rekent met rand en cent Ook in de foyer van de Weense Staats Opera rookt men: Dibelius: kerk voert een strijd op leven en dood Amerika geeft Marokko zachte wenk over MIG's p de ^Praatótcel DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 3 V. ÜSH P. LORILLARD - NEW YORK KENT FILTERS BEST Tienduizend slachtoffers in boeken opgetekend Elias Wederom is het concept van het toe komstige Europa op een conferentie der zes besproken en het was ook dit keer weer een in hoofdzaak Fjrans plan. De Fransen zijn namelijk uiterst produktief in het doen van voorstellen ten aanzien van de Europese eenwording. De Kolen- en Staalgemeenschap was een Frans idee, de Europese Defensie-Gemeenschap, zaliger nagedachtenis (want door de Fransen verworpen), kwam uit de Fran se koker en ook aan de gedachten neerge legd in de Verdragen van Rome, waarbij de E.E.G. tot stand kwam, droeg het Franse intellect veel bij. Nu is Frankrijk een land dat na 1945 vele regeringen heeft gehad en eigenlijk pas onder de autocraat De Gaulle een wat rustiger tijd beleeft. Het is daarom begrij pelijk dat de Franse plannen in de loop der jaren nogal eens gewijzigd werden. Twee belangrijke tendenzen zijn echter door de jaren heen blijven bestaan: na melijk de idee van een verenigd Europa waarin het Franse belang, zo niet preva leert, dan toch een onevenredig grote plaats inneemt en ten tweede een conti nentaal Europa dus zonder Engeland. Het is uiteraard niet toevallig dat juist presi dent De Gaulle deze twee gedachten tot doelstellingen van zijn politiek heeft ge maakt, soms duidelijk, soms ogenschijn lijk vaag op de achtergrond gehouden, soms half verborgen. Zo was het ook op de Parijse conferen tie, waar de Nederlanders zo krachtig par tij hebben gegeven. Op het eerste gezicht lijkt de door Frankrijk voorgestelde confe deratie (een statenbond waarin iedere re gering ten slotte souverein blijft) een prachtige politieke aanvulling op de eco nomische samenwerking van de EEG. In de praktijk zou ze dat ook wel kun nen zijn, als er niet het wezenlijke gevaar bestond dat Frankrijk als het hiermee eenmaal een voet tussenj de deur zou heb ben later zou proberen de bestaande Europese Gemeenschappen aan te pas sen bij deze confederatieve opzet, hetgeen niet tot versterking maar juist tot ver zwakking van de huidige vorm der Euro pese samenwerking zou leiden. Voorts is er het bezwaar dat georganiseerd politiek overleg tussen de Zes, door middel van het politieke secretariaat", waarnaar De Gaulle streeft, moeilijk verteerbaar zou zijn voor Engeland, dat er niet aan zou kunnen meedoen maar dat nu wèl kan deelnemen aan politiek overleg tussen de leden van de West-Europese Unie (die immers uit de Zes plus Engeland bestaat). Voor Nederland is laatstgenoemde over weging van grote betekenis, omdat een verdere verwijdering tussen continentaal West-Europa en Engeland strijdig zou zijn met onze belangen. En Nederland heeft stellig evenveel recht als Frankrijk om zijn nationale belangen zwaar te laten wegen. Wel zou het ook voor ons land een offer waard kunnen zijn, op politiek, kul- tureel en militair gebied tot nauwere sa menwerking met onze partners van de Europese Gemeenschappen te komen als dit gebeurde op dezelfde hechte basis waarop ook de Kolen- en Staal-Gemeen schap berust. Er zou dan immers een zó krachtige Gemeenschap van de Zes ont Loemoemba's tragische einde zal in de wereldgeschiedenis een zeer zwarte blad zijde van het verhaal over Kongo's zelf standigheid vormen. Bij alle zwarte blad zijden die reeds geschreven zijn over de wordingsgeschiedenis van het zwarte we relddeel, is deze moord op de man uit het eerste gelid het verhaal van een be droevende, betreurenswaardige uitspatting der hartstochten. Het doet er nu weinig meer toe wat Loemoemba heeft aange richt in de korte periode van zijn macht, of welke overtuigingen hij was toegedaan. Hier is een man verwijderd van het to neel der politieke verwikkelingen in Kon go, die een invloedrijke factor is geweest in de voorgeschiedenis en de totstandko ming van Kongo's onafhankelijkheid en voorbestemd scheen een invloedrijke fac tor te blijven vormen. Het geweld is in de plaats getreden van de procedure, die voor Kongo voorzien was: de procedure van geleidelijkheid, verstand, goede wil en recht. Loemoemba's lot is niet uniek. De voor vechters van revolutionaire bewegingen vallen vaak als eerste slachtoffer, voordat de verhoudingen tot enige stabiliteit zijn gekomen. Doch evenmin uniek is de vrees, dat door het martelaarschap van deze avontuurlijke pionier de verwikkelingen zullen culmineren in rampen. Ontelbare onschuldigen zullen er dichter door op de rand van de ellende en de ondergang ko men, terwijl de stroming, die hij verte genwoordigde, er allerminst door zal zijn uitgeroeid. De wraak op één man hoeveel reden men ook heeft om deze man te laken en te beschuldigen heeft nog nooit een po litiek probleem opgelost. In de meeste ge vallen is zo'n moord het sein geweest tot uitbarsting van onoverzienbare narighe den, die uitliepen op bloedige catastrofen. Zoals ook in het groot een losgooien van remmen en het fatalistisch aanvaar den van bloedbaden geen politieke com plicaties eenvoudiger kunnen maken, zo zijn ook in het klein moord en onrecht nooit baanbrekers tot betere tijden of si tuaties geweest. Bij het vernemen van deze moord past daarom enkel een woord van spijt en af keuring, ongeacht de vraag of men het slachtoffer al dan niet een geschikte machtsfactor in het spel achtte. staan, dat. Engeland zich nauwelijks nog zou kunnen permitteren zich er niet bij aan te sluiten. Maar bij de constructie, die nu door de Fransen is voorgesteld, wegen voor Ne derland de voordelen niet tegen de nade len op. en men moet het van onze minis ters dus waarderen dat zij maar niet met een, op „commando" van generaal De Gaulle, hun fiat aan dat voorstel hebben gegeven. Toch lijkt het gewenst dat Ne derland tussen nu en de conferentie van eind mei in Bonn niet alleen maar hals starrig blijft maar in die tijd zelf construc tieve voorstellen uitwerkt op grond waar van Nederland en Frankrijk het wellicht uiteindelijk eens zouden kunnen woi'den. Want, zoals minister Luns al heeft erkend: met halsstarrigheid alléén valt er op dit gebied onder de huidige omstandigheden weinig te bereiken. Advertentie JOHANNESBURG (UPI) In de nacht van 14 op 15 februari gaat de Unie van Zuid-Afrika het decimale stelsel voor haar geld gebruiken. Van middernacht af zullen meer dan driehonderd miljoen mun ten met de beeldenaar van de Britse Ko ningin onderweg zijn naar de smeltkroes. Toch zal het naar schatting nog ongeveer dertig jaar duren, voordat al dat geld uit de circulatie zal zijn verdwenen. Onge veer twee jaar lang zal het land er offi cieel nog een tweeledig stelsel op na hou den: het nieuwe decimale stelsel en het Britse stelsel, dat rekent met veelvouden van twintig en twaalf. In deze overgangsperiode zullen de ogen der andere landen in het Britse Gemene best op Zuid-Afrika gericht zijn, want Australië en Nieuw-Zeeland hebben ook plannen voor het decimale stelsel, terwijl in Groot-Brittannië zelf op gezette tijden stemmen te horen zijn, die een loslaten van het enigszins omslachtige Britse stel sel voorstaan. Tot dusver heeft Zuid-Afrika het Britse pond als voornaamste geldeenheid gehad. Het pond is onderverdeeld in twintig stal lingen en elke shilling heeft twaalf pen nies. Het pond wordt in het decimale stel sel afgeschaft. Daarvoor in de plaats komt een nieuwe munteenheid, die „rand" heet en waarvan er twee in een pond gaan Een rand zal dus tien shilling waard zijn Op zijn beurt is de rand onderverdeeld in honderd centen. Het oude pond is dus tweehonderd centen waard, maar 240 pen nies, hetgeen betekent dat een penny ge lijk zal staan met vijf zesde cent. De regering heeft de nadrukkelijke verzekering gegeven, dat er van devalua tie geen sprake zal zijn. De naam „rand" is ontleend aan de streek, waar Zuid-Afrika's goud wordt ge dolven en die „Witwatersrand" heet. De beeldenaar van Koningin Elizabeth wordt op de nieuwe munten vervangen door die van Jan van Riebeeck, de Ne derlander, die in 1652 de eerste volksplan ting aan de Kaap stichtte. Om die reden zijn er onder de Engels-sprekende Zuid- v- Weense Staats Opera K1 NT Internationaal meest gevraagde filtersigaret met de beroetnde lichtblauwe micronite filter. 'JKIVI In Nederland ftl»' per 20 riff afrikanen protesten gehoord. Men zei, dat de Koningin „beledigd" was door deze ver andering, maar handhaving van de beel denaar van de Britse monarch zou toch nauwelijks passen, nu Zuid-Afrika bij een volksstemming heeft besloten een repu bliek te worden. Machines omhouwen De overgang van het Britse op het de cimale stelsel is een gigantische taak. Alle voorbereidingen zijn getroffen door een speciale „decimalisatieraad" onder leiding van dr. E. H. D. Arndt. Tot zijn vele taken behoorde het vaststellen van compensatie, die aan zakenmensen moet worden betaald voor rekenmachines, die niet voor het decimale stelsel kunnen wor den ingericht. Volgens de plannen zullen tegen einde 1962 150 duizend reken- en boekhoudmachines voor het nieuwe stelsel zijn omgebouwd, hetgeen ongeveer acht miljoen pond of zestien miljoen rand zal kosten. Aan compensatie verwacht men anderhalf miljoen pond of drie miljoen rand te moeten betalen. Daar komt dan nog bij een bedrag van drie miljoen pond. dat men heeft uitgegeven aan voorlichting van het publiek. De overgang zal het moeilijkst zijn voor de grotendeels ongeletterde zwarte bevol king, vooral voor de Afrikanen, die in de reservaten wonen. Ten eerste berekenen deze mensen hun bezit naar het aantal stuks vee dat zij op hun land hebben. Zij. die zich al gewend hebben aan het reke nen in geld, zien zich nu plotseling ge plaatst voor een geheel nieuw geldsysteem. De overgangsperiode van ongeveer twee jaar zal nodig zijn om alle machines op het nieuwe systeem in te stellen, maar zelfs daarna zal het oude geld nog wet tig betaalmiddel blijven. Dat heeft een zeer praktische reden. Ds directeur van de Zuidafrikaanse munt in Pretoria legde uit dat bij voorbeeld alle oude pennies, die thans in omloop zijn, een gezamenlijk ge wicht hebben van 425 ton en indien zij al le tegelijk werden ingetrokken, zouden zij een ruimte van meer dan 240 kubieke me ter in beslag nemen. BERLIJN (Reuter-UPI) Bisschop Ot to Dibelius, voorzitter van de Duitse Evan gelische kerk, heeft maandag op de syno de in West-Berlijn gezegd dat de kerk „een strijd op leven en dood" voert tegen het Oostduitse streven om politieke voor waarden op te leggen. De kerk kan de verzekering van de Oostduitse overheid dat zij positieve betrekkingen met de kerk wil, niet ernstig nemen, aldus de aftre dende dr. Dibelius. Bisschop Krummacher, van het in Oost- Duitsland gelegen bisdom Gr,ifswald, drukte namens de Oostduitse leden van de Evangelische kerk de vastbeslotenheid tot het bewaren van de eenheid uit. In een rerklaring aan de synode zei Krummacher: De politieke, sociale en gouverne mentele verschillen kunnen ons niet schei den, omdat ons geloof in de Heer Jezus Christus sterker is dan alle verschillen". Het Oostduitse ministerie van Buiten landse Zaken heeft ontkend, dat de Oost duitse autoriteiten zich hebben schuldig gemaakt aan ingrijpen in godsdienstoefe ningen. Vergunning om in de Duitse De mocratische Republiek te verblijven werd alleen ontzegd aan enige vertegenwoordi gers van de Westduitse militaire kerk, die bekend staan om hun vijandige acti viteit tegenover de Duitse Democratische Republiek, aldus een verklaring. Deze maatregel werd genomen in het belang van de veiligheid van de Oostduitse repu bliek en in overeenstemming met de rech ten van elke soevereine en onafhankelijke staat. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE rUAPI GROTE HOUTSTRAAT 181 Z II U C L TEL. 14444 WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten hebben Marokko een „zachte' waarschuwing gegeven tegen het accepte ren van Russisch oorlogsmaterieel, zo ver luidt in Washington. De Amerikaanse waarschuwing kwam, nadat Marokko veertien M.I.G-straaljagers van de Sovjet-Unie had ontvangen, toen de Russische president Leonid Brezjnev er een officieel bezoek bracht. De Amerikaanse ambassadeur in Ma rokko. Charles W Yost, heeft de Marok kanen gewezen op „de gevaren die schui len in het afhankelijk zijn van Russische militaire hulp". In Washington werd er de nadruk op gelegd, dat deze waarschuwing „in zeer vriendschappelijke sfeer" bespro ken werd. Het was zeer beslist geen Ame rikaans demarche. (Van onze correspondent) BONN Met laaie volharding werkt de Westduitse justitie de laatste jaren het ene S.S.-proces na het andere af. Te Ansbach in Zuid-Duitsland is nu het proces begon nen tegen de 57-jarige voormalige S.S-of- ficier en ex-commandant van het concen tratiekamp Gusen, Ivarl Chmielewski. Het is overigens de vraag of dergelijke pro cessen, waarover zeker in de nabuurlan den van Duitsland voldoening bestaat, in de Bondsrepubliek zelf de nog altijd bitter noodzakelijke echo hebben. Eerder krijgt men hier wel eens de indruk dat allerlei Duitsers, ten onrechte, de tijd gekomen achten om „er een streep onder te zet ten" Chmielewski staat terecht wegens moord op 297 gevangenen van het kamp Gusen I dat behoorde tot het complex van het be ruchte concentratiekamp Mauthausen. Tal rijke deskundigen en bijna honderd Duit se, Oostenrijkse en Poolse getuigen zullen tijdens het waarschijnlijk twee maanden durende proces gehoord worden. Na 1945 was Chmielewski er in geslaagd onder te duiken. Onder de naam Karl Eiermann leefde hij als konijnenfokker negen jaar lang vrij rustig, tot men hem in 1954 op het spoor kwam. Het noodlot van Chmielewski is het dat de S.S. de vermoorde gevangenen van Gu sen op pedant nauwkeurige wijze heeft „geboekt". Van tienduizend mensen, die in Chmielewski's kamp zijn vermoord, hielden de S.S.-commandant en zijn kor nuiten deze „boekhouders des doods" de naam, het adres, het geloof en de leeftijd bij in dikke boeken. Alleen over de doodsoorzaak waren zij minder nauw keurig.... Deze boeken zijn in 1959 ge vonden. Van de 297 moorden, waarvoor Chmie lewski is aangeklaagd, werden de mees te met zijn „specialiteit" begaan. Chmie lewski liet namelijk bij voorkeur gevange nen, die niet meer tot werken in staat waren, midden in de winter naakt in een openluchtbad met koud water bespuiten tot zij omvielen en in het water ver dronken. Rondom het bad stonden gewa pende S.S.-ers die iedere ontvluchtingspo- ging verhinderden. In de zomer liet Chmie lewski de gevangenen met knuppels bewer ken, waarna zij verdoofd in het water vielen en verdronkenDoor dit systeem steeg het dodencijfer in Gusen in de ja ren 1940-1943 van ongeveer dertig tot twee duizend per maand. Eind 1942 werd hij naar Den Bosch in Nederland gestuurd waar een nieuw con centratiekamp werd ingericht. In oktober 1943 werd hij wegens overtreding van een bevel van Himmler tot vijftien jaar tucht huis veroordeeld. Dit vonnis werd later teniet gedaan. Toen de president van de rechtbank hem uit het boek „Duizend da gen concentratiekamp" van Ostler voor las dat hij veroordeeld was omdat hij zich kostbaarheden van gevangenen uit het kamp zou hebben toegeëigend en in Ne derland vrouwelijke gevangenen zou heb ben verkracht* noemde hij dit een grote teugen. De verschrikkingen die zich onder lei ding van Chmielewski in Gusen hebben afgespeeld, worden als onvoorstelbaar af geschilderd. Daarbij zou hij verscheidene keren medewerking hebben gekregen van de beroepsmisdadiger Jung, die thans even eens terecht staat. Jung is zo berucht als uitbreker dat men hem niet in de gevan genis van Ansbach, maar in die van Neu renberg heeft opgesloten. Carnaval De Carnavalsroes is in volle gang. De grote, ronde tredmolen van ieder jaar, driehonderdvijfenzestig treedjes voor de witte muizen met de rooie kraaloogjes, die wij zijn, brengt dat jaarlijkse feest weer dicht in 't zicht. Ik ken, beneden de ri vieren (want erboven weet niemand wat Carnaval is) mensen, die zich een heel jaar, al treedjes trappend, verheugen op deze paar dagen. Voor hen bestaat het jaar uit Carnaval en de rest, die er grauw slordig en vervelend bij hangt: niet an ders dan een lange aanloop naar die drie glorieuze dagen. Voor wie anders geaard is, is dit on begrijpelijk en zeker dat het nóg bestaat. Want vroeger was Carnaval (en, in veel mindere mate, de kermis) het enige ver tier in een heel jaar. Vroeger, toen de verbinding tussen dorp en stad nauwelijks, of slechts heel primitief, bestond, toen de film er nog niet was, de radio niet, de tele visie niet en toen voor de meeste mensen de werktijd zo lang en het loon zo gering was, dat zij al tevreden moesten zijn, wanneer zij de normale honger van zich zelf en hun gezin konden stillen. Ik heb nog net even de tijd gekend, dat de dagelijkse, ongewijzigde hoofdmaaltijd in vele arbeidersgezinnen bestond uit aard appelen met wat spekvet en (misschien) op zondag een klein stukje spek. Dan werd een geheel jaar centje bij centje gespaard voor die onnozele paar dagen Carnaval, die voor de vreugde van het vergeten en het uit-zich-zelf-treden bestemd waren. Met de dageraad van aswoensdag viel dan de schemerachtige grauwheid weer over stad en land. Dat is allemaal, gelukkig, anders en be ter geworden. Men leeft thans een men selijk leven, waarin men zich onnoemelijk veel meer vreugde kan verschaffen dan, slechts vijftig jaar geleden mogelijk werd geacht. Niettemin is Carnaval blijven bestaan. Niettemin wordt het even uitbundig ge vierd als ooit. Door de gestegen welvaart uitbundiger dan ooit. Dit is zo verwonderlijk niet, omdat het verlangen zich zelf te ontvluchten hetzelf de is gebleven en dit dan weer omdat, voor verreweg de meesten, de dagelijkse arbeid sleur en noodzakelijk kwaad geble ven is. Omdat voor verreweg de meesten werken geen vreugde is. Wie, in de stad, de spit-uur-drommen bekijkt, die naar het werk gaan of er vandaan komen, ziet meestal geen gezichten waar ook maar een schijn van arbeidsvreugde op te lezen valt. Hoe zou dit anders kunnen zijn? Het prachtigste Carnaval dat ik gezien heb, is op Trinidad; een grandioze, kol kende vreugde van felle kleuren en ge luiden, waaraan de gehele bevolking deel neemt. Een vergelijking tussen die over weldigende uitbarsting en ons Carnaval is onmogelijk. Wie dat daar ooit heeft mee gemaakt kan het z'n leven lang niet ver geten. Het is bijna angstaanjagend van pracht en geweld. Toch geloof ik dat, heel langzaam, de voortschrijdende tijd het Carnaval zal gaan wegdringen. Zoals de tijd ook, door ver korting van werkenstijd, de vaalheid van de arbeidsroutine zal gaan verdringen. Maar voorlopig blijven deze paar da gen d e vreugde voor tallozen. Het zou mens-onterend zijn hun deze vreugde te misgunnen. En ontoelaatbaar-zwartgallig en zwaar tillend om Carnaval als sociologisch ver schijnsel met het ontleedmes te lijf te gaan. Het is menselijker alle Carnavalvier- ders een paar heerlijke dagen te wensen. Advertentie van reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende verdreven door Togal. Togal kan baten waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en Is veilig voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88. J Vijf doden. Vijf leden van het Amerikaans militair personeel in West-Duitsland zijn zondagavond bij het dorp Wallers- hein in Beieren om het leven gekomen, toen de auto waarin zij reisden tegen een boom reed. Volgens een voorlopig politie-onderzoek schoot de wagen uit een bocht van de weg. Hij werd geheel vernield. Lijk van kerngeleerde. In een greppel na bij Preston in Engeland is het lijk ge vonden, van de 53-jarige Britse kern geleerde Donald Ford Phillips, die elf dagen geleden verdween. Het lijk had wonden aan keel en polsen. De politie vermoedt niet, dat er misdaad in het spel is. Mevrouw Phillips heeft de po litie medegedeeld, dat haar man zich de laatste tijd zorgen had gemaakt over zijn werk. Verschijningsverbod. De militaire com mandant van Oost-Java heeft de publi- katievergunningen van een dagblad en zes tijdschriften ingetrokken. Verklaard werd dat dit een onderdeel was van een programma tot reorganisatie van de pers. Eenvoudige preken. Op een bijeenkomst van vastenpredikers heeft Paus Joan nes maandag de priesters verzocht een voudig en helder te preken en hun luis teraars niet te vermoeien en te verve len door van het onderwerp af te dwa len. Weliswaar zijn er diverse soorten van amusement die de mensen vaak weghouden van de predikaties, maar zij blijven toch ook wel weg omdat de priesters hun belangstelling niet kunnen wekken, aldus Paus Joannes. Onlusten. Uit de streek van Jubbulpore in India is gisteren bericht dat het aan tal doden als gevolg van de ongeregeld heden daar is gestegen tot zesenveertig. De onlusten braken uit tussen Hindoe- en Moslim bevolkingsgroepen toen een Hindoes meisje zelfmoord pleegde na dat zij door twee Mohammedanen was onteerd. Vijf kinderen verbrand. Bij een brand in een twee verdiepingenwoning in New York zijn gisteren vijf kinderen om het leven gekomen van respectievelijk drie maanden en twee. drie, vier en zes tien jaar. Nederlaag. President Frondizi's Argen tijnse regeringspartij heeft voor de tweede maal in een week een neder laag gelden, toen zondag een kandidaat van de oppositie, dr. Francisco Gabriel- li, werd gekozen tot gouverneur van de provincie Mendoza in het Noordwesten van Argentinië. Gabrielli, lid van de conservatieve democratische partij, krijgt ook een partijgenoot als vice- gouverneur. Arrestatie van spion. De Amerikaanse F.B.I. heeft gisteren de arrestatie be kend gemaakt van Herman W. Brann, op beschuldiging van het vervoer van gestolen staatsgeheimen. Brann werd gisteren op het vliegveld van New York aangehouden, toen hij uit Europa arri veerde. De bestemming van de gehei men die de spion vervoerde was vol gens de F.B.I. Genève. Busongeluk in Iran. Zesentwintig personen zijn maandag in Iran om het leven ge komen, toen de bus waarmee zij op weg waren naar de badplaats Chalus aan de Kaspische Zee slipte op een met ijs bedekte weg en in een ravijn stortte. Vier personen overleefden het ongeluk. De bus werd totaal vernield. Ontsnapping. In Tanger is gisteren een klopjacht begonnen op acht mannen, die zijn ontsnapt uit de Kasbah-gevangenis. Het zijn drie Spanjaarden, twee Duit sers, een Brit, een Fransman en een Marokkaan. Zij ontsnapten gisteren na de wacht te hebben overmeesterd. 'apanse vierling. Van de vierling waar mee de 26-jarige Japanse mevrouw Utako Watanabe zondag is verblijd, zijn drie jongetjes gisteren gestorven. Het vierde jongetje en de moeder ma ken het goed, aldus heeft de huisarts bekendgemaakt.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3